Strategie a taktika

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6043
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Strategie a taktika

Příspěvek od puma » 29 dub 2019, 06:38

Hodně zajímavá simulace k zamyšlení, která nevychází z počítačových simulací, ale reálných interakcí lidských faktorů, krom jiného, je tam i rozebráná reálná účinnost LL proti technologicky vyspělemu protivníku (Číně s DF-21 a DF-26).


Jak by proběhl příští velmocenský konflikt? Poučení z válečné hry na Marine Corps War College
https://www.blisty.cz/art/95369-jak-by- ... e-hry.html

Původní zdroj, detailněji popsané a fotky map
https://warontherocks.com/2019/04/how-d ... a-wargame/
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly.

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6145
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od Juraj » 29 dub 2019, 09:11

Niekoľko poznámok - žiadny z tímov neinvestoval prostriedky do lietadlových lodí. Ale zato sa masívne investovalo do umelej inteligencie a kvantových počítačov. Všetky tímy tiež intenzívne skúmali hypersonické a stealth prostriedky. Americký tím tiež masívne investoval do priamej diplomacie.

Treba tiež upozorniť na podprahový zámer - Američania vedia, že sústavný tlak na Rusko vyvolá protitlak. Pri vyostrení konfliktu a odstúpení od INF s hrozbou nasadenia hypersonických rakiet pár desiatok sekúnd od Moskvy, je nejaká forma obsadenia Ukrajiny prirodzeným dôsledkom. Zároveň sa ráta s tým ,že pobaltské krajiny slúžia ako návnada na vtiahnutie Ruska do konfliktu. Čiže ide o plánovaný prequel k scenáru vojnovej hry.

Uživatelský avatar
palo satko
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1918
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od palo satko » 29 dub 2019, 09:49

Tieto strategie maju jednu zasadnu chybu. Tou su hrači. Žiaden Američan a ani Zapadoeuropan nedokaže mysliet a hrat ako Činan, alebo Rus. Hravam strategicke počitačove hry a moji synovia vravia, že podvadzam. Lebo nebojujem "na ferovku", ale využivam chyby programatorov v algoritme "protivnika. To čo oni vyhraju, ale väčšinou prehraju za 15 minut, ja hram hodinu a temer vždy vyhram.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6145
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od Juraj » 29 dub 2019, 10:08

To som chcel naznacit. Americania vytvorili hru s vlastnymi podmienkami. Ale v realite budu podmienky modifikovane inymi hracmi

Uživatelský avatar
kozlus
Výkonný redaktor
Příspěvky: 861
Registrován: 07 úno 2017, 17:55

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od kozlus » 29 dub 2019, 10:20

Ano, ale i tak jim z toho vylezlo, ze letectvo a namornictvo se budou starat hlavne o sebe a pozemni sily dostanou tak zabrat, ze se bude muset boj rozhodnout velmi rychle, protoze nebude nikdo na vycvik zaloh.

majod
Redaktor
Příspěvky: 122
Registrován: 07 úno 2017, 22:25

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od majod » 29 dub 2019, 10:51

tie strategie su zaujimave ale moj pohlad je ten ze zapadu a amerike ide o zdroje a rusku o zivot ,to zasadne meni filozofiu boja ,usaci chcu vyhrat nakradnut a zit ,rusi a slovania chcu len zit a vpodstate aky bude svet mimo nas nezaujima

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11416
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od QVAK » 29 dub 2019, 23:23

Slované, Východ jsou nyní na úrovni Darwina a globálním liberalistům jde "pouze" o větší, tučnější libido. To je rozdíl v motivaci a z ní vycházející chování o více jak jeden level. I jakékoli zvíře když jej zaženete do kouta tak se z něj stane šelma bojující o holý život. Je však otázkou zda si tento rozdíl v motivaci jež je základem jednání uvědomují i Sáhibové, ředitelé Všehomíra a berou ho při svých rozhodování v potaz. Já o tom pochybuji.

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6145
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od Juraj » 30 dub 2019, 06:51

Zakladom uvazovania vsetkych ludi na Zapade je projekcia vlastnych myslienok, predstav a ideologii do okoliteho sveta. Ti ludia kludia vstupia do klietky s tigrami a veria, ze ked oni nechcu tigrom ublizit, "vratia" im to rovnakou mincou, veria, ze ak je liberalna demokracia najlepsi a jediny mozny system vlady, musi byt dobry pre kohokolvek. A tiez veria, ze ako jedini maju schopnost a pravo rozhodovať o svete (a jeho zdrojoch). Na tejto ceste za nastolenim "spravodlivosti" akekolvek obete su len "vedlajsimi", ale inak akceptovatelnymi skodami.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6043
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od puma » 30 dub 2019, 07:23

Simulace je jen simulace, většina velitelů nezná například ani dosahy některých klíčových zbraní protivníka a žijí v mediálních parametrech. K tomu se přidá představa o zázračných zbraních, což v dnešní době plní stealth technologie, když se ta víra moc přehání je to nebezpečné (při víře, že vlastníte zázračnou zbraň totiž začínate přirozeně výrazně podceňovat i rizika), no a pokud se k tomu přidá ještě víra, o vlastní nadřazenosti z nějakého důvodu, tak vás pravděpodobně při první příležitosti praští protivník po nose. Netřeba v tom hledat žádné složitosti, základní je vždy hrubé podcenění protivníka, to znamená, že jsme podcenili sebe a vlastní přípravu a máme v ní někde velkou chybu, druhý problémy jsou způsoby myšlení dané rozdílnými historickými a kulturními kontexty čistě přirozeně, z logiky víše popsaného budete dobře fungovat jen s pokorou k sobě a okolí. Také si myslím, že kdyby hráči červení byly Rusové, jednak by chtěli protivníka opravdu celým srdcem porazit čistě z prestižních důvodů a přistupovali by k tomu trochu jinak než někdo, kdo to jen simuluje, dále jiný způsob myšlení je to, proč by to dopadlo jinak, hůř líp není podstatný, ale podstatně jinak..
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly.

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 2902
Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Bydliště: Doma (většinou)

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od Skeptik » 30 dub 2019, 08:09

Proboha, proč se o tom bavíte? Všimli stě si zadání?
Studenti dostali osm let času, během nichž Rusko obsadilo Pobaltí a celou Ukrajinu. Následně začíná scénář tím, že sílící Rusko ohrožuje Polsko. Podobně jako v roce 1939 se Polsko stane katalyzátorem, který konečně soustředí pozornost NATO na ruskou hrozbu, což vede k hromadění sil obou stran na nové východní frontě. Čína začíná scénář uprostřed finanční krize vyvolané zadlužením a plánuje využít odvedení americké pozornosti Ruskem k obsazení Tchaj-wanu a obrácení lidové nespokojenosti navenek. A Kim Čong-un, který je vždy oportunistou, se rozhodne, že přišel čas sjednotit Korejský poloostrov pod jeho vládou. Pro účely této hry ke všem zmíněným událostem došlo současně.
Stará moudrost říká: "Shit in, shit out".

Co takhle scénář
USA se za každou cenu snaží udržet své postavení supervelmoci. Protože ale jejich ekonomika stále ztrácí svoji sílu, a tím klesá jejich soft power, tak se to pokusí řešit hardware power a masivně investuje do zbrojení. Na dluh, protože příjmy USA nestačí tyto výdaje pokrýt. Zadlužení USA roste že stávajících 110% HDP a blíží se k 200% HDP. FED to řeší dalším tiskem USD, ale státy světa se začínají obávat o své finance a jak v zahraničním obchodu tak ve svých úsporách se odklánějí od USD a diverzifikují riziko do jiných měn. Tím se "vyvážená" inflace vrací d USA a hodnota dolarů prudce klesá. Inflace v USA naopak roste a obyvatelé začínají být významně nespokojení.
Vláda USA se pokusí získat svoji prestiž klasickým způsobem ... Válkou.
Pokusí se k tomu využít své trojské koně, Polsko a Ukrajinu, které vznesou územní nároky na Rusko resp. Bělorusko a vyvolají konflikt. Rusko, tento pokus zachytí a naopak přejde do protiútoku. Prohlásí, že bylo napadeno, že za vším jsou USA, a pokud se evropské státy NATO pokusí Polsku pomoct vojenský tak Rusku nezbyde než použít JZ, protože konvenčně je mnohem slabší než NATO.
Scéna je připravena.
Otázka: Odepíší evropští spojenci své země a obyvatelstvo, nebo kopnout USA do prdele a začnou se konečně chovat jako nezávislé státy?
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 7973
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od Alchymista » 30 dub 2019, 08:36

najväčšia chyba "štábnych hier" je už rozdelenie na "našich" a "tých druhých". A to akýmkoľvek spôsobom - pomenovaním, geograficky, výzbrojou... Strana hrajúca "tých druhých" veľmi často automaticky preberá "zlé" klišé, ktoré je protivníkovi pripisované. A to dokonca tak, že v psychoexperimente došlo na nejakej vojenskej akademii k nasledovnému: súčasťou herných miestností boli aj spálne (hry mali trvať nepretržite 36-48 hodín) a dve samoobslužné jedálne s barmi - a teda značnou zásobou alkoholu. Dopadlo to podľa očakávania - strana hrajúca "rusov" mala štyri až sedem krát vyššiu spotrebu alkoholu ako strana "spojencov". A zopakovalo sa to v opakovanom experimente po výmene strán - spotreba bola vyššia, pokiaľ bola strana priamo pomenovaná ako "Rusko" alebo "Sovietky zväz", a nižšia, pokiaľ mala len ruskú výzbroj alebo kontrolovala územia vtedajšieho Sovietskeho zväzu.
Podobných problémov v takýchto hrách existuje ale viac. Preto sa potreba k týmto hrám použitým ako simulácie stavať opatrne a výsledky brať s rezervou.

A presne ako píše skeptik - u simulácií platí dvojnásobne "blbosť dnu, blbosť von" - čo vložíte, to dostanete. Nezmyselný scenár dá nezmyselný výsledok, bez ohľadu na kvality hráčov a úroveň pravidiel simulácií.

modrak
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1335
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od modrak » 30 dub 2019, 09:58

Alchymista - To nie je chyba. "Ožrani" na VŠC vždy porazia abstinentov. Je to dané funkciou mozgu. V podstate, čo abstinentov mozog ani nepripustí ako myšlienku, to ožranov vykoná. :lol: Vodka dava krídla. :dobre:

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 7973
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od Alchymista » 30 dub 2019, 10:12

vieš čo je sranda? - ja si už nepamätám, či tam bolo vôbec napísané, kto to vyhral...

modrak
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1335
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od modrak » 30 dub 2019, 10:30

Z takticky formulovaných výsledkov usudzujem, že ako vždy ožrani. :dobre:

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 7973
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Strategie a taktika

Příspěvek od Alchymista » 30 dub 2019, 10:55

úplne odstrašujúcim prípadom veliteľsko-štábnej hry je japonská rozohra pred útokom na Midway - popisuje to aj Hubáček v jednej zo svojich kníh o vojne v Pacifiku. Japončíci nielenže porušili všetky zásady takýchto hier - "vlastným" velili velitelia vyšších rangov ako "protivníkovi", rozhodcovia boli nižších rangov ako hráči "vlastných", hry sa priamo zúčastnil najvyšší veliteľ... ale rozhodcovia nadŕžali "japoncom" a dokonca urazili Šťastenu tým, že "vlastným" dovolili opakovať zlé hody kockami. Zaklincovali to nakoniec tým, že "zachranili" v hre potopenú japonskú lietadlovú loď.

Šťastena ich za to potrestala v skutočnom boji - prvá fáza Bitky o Midway sa odohrala skoro presne podľa rozohry, len lietadlovú loď (presnejšie tri zo štyroch) nikto "zázračne nezachránil" a museli si ich sami potopiť.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů