Austrália

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Austrália

Příspěvek od Alchymista » 18 úno 2021, 14:44

https://echo24.cz/a/Sb7tZ/facebook-pres ... novy-zakon
Facebook přes noc zablokoval Australanům sdílení zpravodajství, vadí mu nový zákon
Provozovatel sociální sítě Facebook ve čtvrtek uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. Společnost tak učinila v reakci na chystaný zákon, který má technologické firmy přimět platit australským zpravodajským společnostem za využívání jejich obsahu. Krok sociální sítě se okamžitě setkal s ostrou kritikou ze strany médií, politiků i organizací na ochranu lidských práv, uvedla agentura Reuters.

Podle stanice BBC jsou v Austrálii na této sociální síti nedostupné stránky všech lokálních i světových zpravodajských serverů. Facebookové stránky australských médií, které byly ještě ve středu v provozu, jsou prázdné i pro uživatele ze zemí mimo Austrálii.
Zablokovaný obsah ve čtvrtek ráno překvapil i některé vládní zdravotnické a další úřady; podle Facebooku ale šlo o chybu, píše BBC. Prázdné stránky čekaly například na zdravotnické úřady států Queensland a Jižní Austrálie, které na sociální sítě umisťují nejnovější informace ohledně covidu-19. Bez obsahu se ocitla i stránka meteorologického úřadu, který informuje o lesních požárech, záplavách a jiných přírodních pohromách, uvedla agentura Reuters.

„Je to znepokojivý a nebezpečný vývoj. Odstřihnout celé zemi přístup k nezbytným informacím uprostřed noci je nehoráznost,“ uvedla organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

„Facebook na své platformě exponenciálně zvýšil prostor pro dezinformace, nebezpečný radikalismus a konspirační teorie,“ varovala šéfredaktorka australského listu The Sydney Morning Herald Lisa Daviesová. Facebook nicméně uvedl, že jeho odhodlání bojovat proti dezinformacím se nezměnilo. Slíbil také, že obnoví provoz všech vládních stránek, které neúmyslně zablokoval. Podle BBC už řada těchto stránek opět funguje.

Americká společnost Google, která provozuje největší internetový vyhledávač na světě, se k postupu Facebooku v Austrálii odmítla vyjádřit. Minulý měsíc Google pohrozil, že v případě schválení nového zákona zablokuje v Austrálii svůj vyhledávač. Následně však začal s australskými mediálními podniky uzavírat licenční dohody o využívání jejich obsahu, a to v rámci své platformy News Showcase
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 3297
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Austrália

Příspěvek od Rado Info » 18 úno 2021, 18:59

Dění v Austrálii kolem Facebooku a Googlu ovlivní celý svět
Vleklý souboj australské vlády s technologickými giganty dospěl do zlomového bodu a nejnovější vývoj se může promítnout do dění daleko za hranicemi Austrálie. Takové jsou komentáře některých médií poté, co Facebook na své hlavní platformě znemožnil australským uživatelům sdílet a prohlížet zpravodajství, zatímco Google ohlásil další dohodu o placení za žurnalistický obsah. Reakce jsou převážně kritické k Facebooku, objevily se ale i výhrady vůči počínání australské vlády.
V jádru těchto událostí je vládní návrh zákona, jehož cílem je donutit digitální platformy, aby sdílely zisky s mediálními organizacemi za zprostředkovávání jejich tvorby. Novela obsahuje také ustanovení ukotvující mechanismus vyjednávání mezi dvěma stranami o hodnotě zpravodajských materiálů.
Zdroj: novinky

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Austrália

Příspěvek od Alchymista » 20 úno 2021, 13:20

https://literarky.cz/civilizace/1753-ja ... -australii
Jak Facebook „unfriendnul“ Austrálii
Facebook odstavil australské uživatele od možnosti sdílet zpravodajské články a celý svět od možnosti sdílet články z australských novin. Jelikož ani programátoři ze Silicon Valley nejsou neomylní, při spouštění železné opony to poněkud přehnali a zablokovali patrně omylem i sdílení stránek některých úřadů (včetně zdravotních), charit, a – což by si snad ani Jaroslav Hašek nevymyslel – Facebooku samotného. Vskutku existoval na pár hodin stav, že na australském Facebooku jste nemohli sdílet Facebook. Tento typ konfliktu zatím Facebook s žádným západním státem neměl, takže by bylo dobré prozkoumat jeho kontext.

Pro začátek: on to není boj australské vlády za práva individuálních uživatelů, čili nás, malých a snadno zašlápnutelných červíků v zarostlé bažině jménem internet. Jde o spor mezi dvěma obry: těmi digitálními na straně jedné a velkými zpravodajskými kanály na straně druhé. Facebook, Google a spol. jsou nepoměrně bohatší, ale v případě Austrálie je to zase vyváženo tím, že Murdochův konglomerát News Corp. si velmi dobře rozumí se současnou vládou, která může hájit jeho zájmy formou zákonů.

Zda nám, běžným jedincům, z tohoto zápasu mezi Sarumanem a Sauronem něco pozitivního vzejde, to si zatím netroufám odhadnout. Každopádně v této věci doporučuji šetřit sympatiemi, jako by byly na příděl, a jen pozorně sledovat, co se semele.

...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Austrália

Příspěvek od Alchymista » 25 úno 2021, 20:33

https://echo24.cz/a/SfY4N/australie-sch ... tit-mediim
Austrálie schválila zákon, jenž nutí Facebook platit médiím
Australský parlament dnes schválil zákon, který má přimět digitální platformy, jako je Google nebo Facebook, aby platily mediálním podnikům za využívání jejich zpravodajského obsahu. Postup Austrálie pozorně sledují i další země, které by se jím do budoucna mohly inspirovat, uvedla agentura Reuters.

Na základě nového zákona se Austrálie stane první zemí, kde vládní arbitr stanoví sazby, jaké mají technologičtí giganti platit, pokud vyjednávání s jednotlivými mediálními společnostmi skončí neúspěchem.

Nové předpisy podle australské vlády "zajistí, že mediální společnosti budou spravedlivě odměňovány za obsah, který vytvářejí, a pomohou udržet v Austrálii žurnalistiku sloužící veřejnému zájmu". Ministr financí Josh Frydenberg a ministr pro komunikační prostředky Paul Fletcher upozornili, že po roce platnosti bude nový zákon přezkoumán.

Reuters uvádí, že schválení zákona, který vznikl po důkladné analýze australských regulačních úřadů a po třech letech veřejných konzultací, může znamenat povzbuzení pro Británii a Kanadu. Tyto země plánují podobné předpisy.

Frydenberg s Fletcherem uvedli, že australská vláda má radost z toho, jaký pokrok americké firmy Google a Facebook udělaly při vyjednávání obchodních podmínek s australskými mediálními společnosti. Google a Facebook se proti zákonu dlouho ostře stavěly. Google v lednu pohrozil, že v případě schválení zákona zablokuje v Austrálii svůj vyhledávač. Následně však začala s australskými mediálními podniky uzavírat licenční dohody o využívání jejich obsahu, a to v rámci své platformy pro licencování zpráv News Showcase.

Facebook minulý týden kvůli sporům ohledně zákona zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu na své platformě v Austrálii. Tento týden však souhlasil s odblokováním zpravodajství, když se s vládou dohodl na některých úpravách zákona. Tyto úpravy podle Reuters mimo jiné umožňují, aby se digitální platformy vyhnuly arbitrážnímu řízení, pokud prokážou, že již australskému novinářskému průmyslu poskytují "výraznou podporu". Někteří zákonodárci varují, že by tak mohly zůstat stranou menší zpravodajské společnosti.

Podle některých odborníků je dohoda o úpravě zákona vítězstvím pro společnost Facebook. "Facebook vyhrál, protože byly učiněny legislativní změny, díky kterým nebude muset měnit svůj podnikatelský model," uvedl nezávislý australský analytik Paul Budde.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Austrália

Příspěvek od Alchymista » 16 bře 2021, 15:31

https://cz.sputniknews.com/svet/2021031 ... -za-obsah/
Facebook bude platit dvěma australským mediálním společnostem za obsah
Americká společnost Facebook uzavřela dohody s dvěma největšími australskými mediálními společnostmi News Corp a Nine Entertainment, což podle publikace Sydney Morning Herald znamená, že technologický gigant bude platit za obsah zmíněných médií.

Jak uvádí publikace, dohody byly uzavřeny po měsících „obtížných jednání“. News Corp, do které patří takové publikace jako Australian, Daily Telegraph a Herald Sun, již oficiálně informovala o dohodě za několik milionů dolarů. Informované zdroje z odvětví uvedly, že Facebook zaplatí společnosti News Corp za použití jejího obsahu na své zpravodajské platformě a také na Facebook Watch.

Podle zdrojů z publikace se s Facebookem dohodla také mediální společnost Nine Entertainment, která vlastní noviny Sydney Morning Herald a Age. Mluvčí společnosti Nine Entertainment poznamenal, že strany pokračují v „konstruktivních a plodných diskusích“.

Australský parlament dříve přijal kodex upravující vztahy mezi zpravodajskými společnostmi a digitálními platformami. Jak je uvedeno v prohlášení ministra financí země, cílem tohoto kodexu je zajistit spravedlivé platby médiím za obsah, který produkují.

Dříve se uvádělo, že Senát Austrálie kodex schválil s přihlédnutím ke změnám, které provedly úřady a které ukládají technologickým gigantům povinnost jednat o platbách za obsah s místními vydavateli a vysílacími společnostmi. Facebook dosáhl dohody s australskými úřady o zavedení změn v nové legislativě. Po schválení změn společnost Facebook zrušila své rozhodnutí omezit šíření zpravodajského obsahu v Austrálii.

Pokud podle kodexu nedojde k dohodě mezi místními médii a technologickými giganty, bude cenu určovat státem jmenovaný arbitr.

Označování příspěvků
Před nedávnem informovala společnost Facebook o tom, že začne označovat příspěvky o vakcínách za účelem boje proti dezinformacím.
„Pokračujeme v zintenzivnění našich úsilí v boji proti dezinformacím o vakcínách proti covidu-19, a to přidáváním značek k příspěvkům na Facebooku a Instagramu, které pojednávají o vakcínách,“ uvádí se.
Jak podotýká společnost, štítky obsahují „spolehlivé informace o bezpečnosti vakcín proti covidu-19 od Světové zdravotnické organizace“. Štítky například informují, že vakcíny jsou před schválením testovány na bezpečnost a účinnost. Štítky budou použity ve všech zemích, obsahují informace v angličtině, španělštině, indonéštině, portugalštině, arabštině a francouzštině, další jazyky budou brzy přidány.

Společnost rovněž oznámila, že pro všechny země spouští na Instagramu informační středisko ohledně otázek spojených s koronavirem, které bude obsahovat informace o viru od místních zdravotnických úřadů a WHO. Společnost také oznámila, že na platformu přidá nové nálepky na podporu očkování.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6233
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Austrália

Příspěvek od martanus » 25 bře 2021, 07:32

Austrálie je nebezpečně závislá na čínském vývozu pohonných hmot, protože jsou zavřeny 2 z jejích posledních 4 rafinérií
„Čínský vývoz rafinérských ropných produktů do Austrálie vzrostl z několika tisíc tun před rokem 2011 na téměř 300 000 tun na konci loňského roku , podle údajů čínských celních úřadů,“ uvádí zpráva .

„Nová, v Číně začínající rafinérská kapacita s vysokou složitostí vytváří zvýšený tlak na konkurenční rafinerie v regionu APAC, které trpí nižšími maržemi a obvykle mají starší a méně efektivní provoz,“ uvedla.

„Očekáváme v příštích dvou letech čistý pokles rafinérské kapacity v tomto regionu o přibližně 1,2 milionu bpd ve srovnání s čistým nárůstem v Číně o 1,5 milionu bpd ve stejném období,“
https://www.zerohedge.com/energy/austra ... ries-close
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host