Exploze, požáry a jiné katastrofy

Odpovědět
Polite
Samostatný redaktor

Re: Exploze, požáry a jiné katastrofy

Příspěvek od Polite » 22 pro 2018, 11:31

Ibaže dutina môže byť iná ako si predstavujes...stačí dostatočne riedky pevný materiál ..
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

palo satko
Samostatný redaktor

Příspěvek od palo satko » 22 pro 2018, 11:41

Tam žiadne dutiny s plynom nie su. Metan je obsiahnuty priamo v uhli, tak ako v špongii a vznikol tam pri premene hnedeho uhlia na čierne za pôsobenia velkeho tlaku a tepla pred milionmi rokov. je to ako sodovka. proste metan vychadza priamo z uhlia a podla toho experta na čt v jednom kilograme uhla je v priemere 13 litrov metanu pri atmosferickom tlaku. Pochopil som to tak, že stači narazit na väčši pas čierneho uhlia a začne z neho prenikat do bane vyššie množstvo metanu, než sa stači odvetrat.
Z toho čo vravel som pochopil, že to pri dodržani všetkych predpisov a maximalne rozumnom spravani, je tak či tak, len štatistika. Proste ono to buchne.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

PeterM
Sponzor fóra

Příspěvek od PeterM » 22 pro 2018, 22:29

Súhlas. Nepredstavujte si kavernu ako dutinu plnú plynu. Tak sa tomu hovorí pre zjednodušenie, skôr to zodpovedá tomu popisu o nasýtenej "sodovke". A občas sa to stane napriek všetkým bezpečnostným opatreniam.

V Ostrave sú dodnes na viacero miestach vývody z odvetrávania šachiet zatvorených ešte za Rakuska-Uhorska. Takže z narušených hornín sa ten metán uvolňuje skoro nepretržite. Došli na to meraním v pivniciach domov a koncentrácie boli občas dosť vysoké.

kenavf
Samostatný redaktor

Příspěvek od kenavf » 23 pro 2018, 13:30

PeterM píše:
22 pro 2018, 22:29
Súhlas. Nepredstavujte si kavernu ako dutinu plnú plynu. Tak sa tomu hovorí pre zjednodušenie, skôr to zodpovedá tomu popisu o nasýtenej "sodovke". A občas sa to stane napriek všetkým bezpečnostným opatreniam.

V Ostrave sú dodnes na viacero miestach vývody z odvetrávania šachiet zatvorených ešte za Rakuska-Uhorska. Takže z narušených hornín sa ten metán uvolňuje skoro nepretržite. Došli na to meraním v pivniciach domov a koncentrácie boli občas dosť vysoké.
Nie je to tak, tie kaverny sú skutočne "veľkoobjemové" dutiny.
Štandardný výskyt metanu je tá nasýtenosť "ako v špongii" z čoho sa to postupne uvoľňuje a nehrozí "nárazové" zvýšenie koncentrácie metanu.Ani pri jednorázovom vyvalení kusu steny/balvanu.
A druhá varianta výskytu metanu je v tých kavernách, ktorých výskyt je podstatne zriedkavejší.

Radar by na odhalenie kaverny nemusel pomôcť, pretože kaverna by sa mohla vyskytovať ďaleko v uholnej sloji ale s dobývanou stenou by mohla byť "prepojená" len úzkym kanálom, ktorý sa naraz uvolní priechodom "uholného kombajnu" alebo "uholného pluhu".
A ak by ste videli podmienky prostredia pri uholnom kombajne alebo uholnom pluhu, tak tam by asi nasadenie/aplikácia radaru bolo problematická.

Konias
Redaktor

Příspěvek od Konias » 23 pro 2018, 13:37

PeterM tak toho důlního plynu ( není to jen metan. Toho je v důlním plynu od 40 - 95%, proto je ochrana proti koncentracím uniklých z horniny tak složitá) nyní uníká víc než dříve. V podstatě celý ostravsý revír je zatopen spodní vodou, která se přestala čerpat. Nechalo se to zatopit až do výše "ohradníku" před karvinským revírem. Tím se zvyšuje tlak a množstvá plynu vytlačované z hornin i po letech neklesá.

palo satko
Samostatný redaktor

Příspěvek od palo satko » 23 pro 2018, 14:47

Vianočna uvaha Jaroslava Štefeca
Poslouchám sirény, znějící na počest mrtvých horníků. A pokládám si logickou otázku, jestli je statečnější den za dnem, rok za rokem fárat do téměř kilometrové hloubky s vědomím všech rizik, která havíře pod zemí ohrožují, nebo vyrazit jednou za čas na půl roku do Afghánistánu s plným zabezpečením a za peníze, o kterých se těm klukům pod zemí ani nesnilo.
https://deliandiver.org/2018/12/karvina ... ore-102127
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Odpovědět