Zajímavé informace ze Střední Asie

Odpovědět
QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 10667
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Zajímavé informace ze Střední Asie

Příspěvek od QVAK » 23 zář 2019, 22:48

US PLÁNY K POUŽITÍ ISIS V AFGANISTANU V NOVÉ KOLE GEOPOLITICKÝCH HRÁDEK V CENTRÁLNÍ ASII

Ruská federální bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že americké zpravodajské agentury přestěhovávají teroristy ISIS do severního Afghánistánu. Sergei Beseda náčelník 5. od. služby FSB varoval, že tam byli přemístěni militanti aby se použili jako způsob destabilizace regionu na hranicích členských států Společenství nezávislých států (CIS) a případně v celé střední Asii v budoucnu. Poznamenal, že orgány činné v trestním řízení a zpravodajské informace o státech SNS by měly identifikovat „nebezpečné trendy“ v rané fázi. To je nezbytné k zajištění bezpečnosti a zabránění „ničivému vlivu vnějších sil“. Dne 23. září předsedal president Kazachstánu Sergi Naryshkinovi 16. schůzi vedoucích zpravodajských služeb CIS. Fóra se účastní delegace z Ázerbájdžánu, Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Mnoho „zpráv“ o „záhadných“ vrtulnících převážející militanty ISIS ze Středního východu a jejich místa následném výskytu na jiných místech, zejména v severním Afghánistánu.
V únoru 2019 náměstek ministra zahraničních věcí Ruska Michail Bogdanov řekl, že bojovníci ISIS se objevují v severním Afghánistánu za nejasných okolností. Uvedl, že to představuje hrozbu pro země Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). To podle něj přispívá k rostoucímu nebezpečí toku konfliktu na Blízkém východě do postsovětského prostoru. "Stále roste nebezpečí, že terorismus na Blízkém východě proudí do postsovětského prostoru přes území Afghánistánu, kde se lidem ISIS za nejasných okolností podaří tranzit přes některé sousední země," uvedl náměstek ministra během Valdajské konference o Blízkém východu v Moskvě. Bogdanov rovněž dodal, že ISIS se usazuje i v Libyi a posiluje vazby s al-Káidou, přičemž využívá skutečnosti, že systém vlády v zemi je zničen. Al-Káida zároveň „zvedá hlavu“ v oblasti „ropného půlměsíce“ podél pobřeží Středozemního moře. Je třeba poznamenat, že varování Bogdanova bylo učiněno před polním maršálem Khalifou Haftarem, který zahájil svůj útok na Tripolis aby dokončil očištění země teroristických prvků. Ruský náměstek ministra vnitra Igor Zubov dříve řekl, že bojovníci ISIS byly masivně převáženi vrtulníky z Pákistánu na tádžickou hranici, zatímco Moskva nevyloučila provokace s „vytlačením“ uprchlíků do Ruska. V březnu 2019 šéf hlavního ředitelství pro boj proti extremismu ministerstva vnitra Oleg Ilinykh uvedl, že poté, co byli poraženi ruskými, syrskými a iráckými vojsky přesunuli se bojovníci ISIS do Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a Arménie. Podle něj podporovatelé ISIS oživily plány na vytvoření spících buněk, které by mohly prokázat schopnost provádět teroristické útoky po celém světě. "Strategická porážka Kalifátu v Sýrii a Iráku znamená posun v zájmu islámského státu na území Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, Arménie," uvedl.
Vynoření militantů ISIS v severním Afghánistánu a v dalších částech pohraničních států SNS není žádnou nedávnou tendencí a snahy o vytvoření dalšího horkého bodu ve střední Asii se začínají zcela projevovat. Spekulace o zpravodajských aktivitách USA které tuto situaci organizují se také neobjevují poprvé. Mezitím se v Afghánistánu americké mírové rozhovory s Talibanem zhroutily.

https://southfront.org/us-plans-to-use- ... tral-asia/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů