Mobilní komunikace, datové sítě

Odpovědět
Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 3153
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Mobilní komunikace, datové sítě

Příspěvek od petrp » 08 led 2019, 09:54

Nedělám nic špatného, tak ať se podívají. To je ta svoboda?

Všichni jsme permanentně v záběru
Onehdá jsem se názorově střetl s naší šéfredaktorkou. Zastává názor, že když člověk nedělá nic špatného, vlastně nevadí, že mu do soukromí vidí třetí strana. Dohadovali jsme se o chytrých telefonech, které ukládají veškeré informace na telefonu do cloudu. Dává je tedy třetí straně. Včetně kontaktů, fotek. Nevím, mě něco takového děsí. A to i přes skutečnost, že také nedělám nic špatného.

Snad jsem názorově blíž k Edwardovi Snowdenovi, který v roce 2013 vynesl na světlo boží informace o bezprecedentním masovém sledování telefonů a elektronické komunikace na celém světě tajnými službami USA. A upřimně, doposud mě zaráží, že USA nedostaly od všech zemí diplomaticky řádně po držce. Kauza utichla a my si můžeme být dokonale jistí, že podobné sledování pokračuje dál. A ano, takové sledování je jistě i v Evropské unii, v Rusku, o komunistické Číně nemluvě.

Svoboda?
Ano, na to konto očekávám reakci – jsem malá ryba, o mě zájem nemají a já se tak nemusím bát – jistě, drtivá většina světové populace je bez významu. Sledovat je tedy jen pro ty marketingové účely s cílenou reklamou. Ale… Jak se v tomto kontextu může líbit představa někoho, kdo za sledování stojí? Co kdyby přišel do České republiky osvícený politik, státník hodný toho označení? Je v pořádku, že jej může třetí strana beztrestně sledovat, vést o něm záznamy a pokud by si příliš vyskakoval, tak mu prostě zlomit politicky či mediálně vaz a tím zlomit vaz i politice jako takové? Aniž bych ji považoval za státnici, tak v hledáčku amerických tajných služeb byla i Angela Merkelová. V pohodě? Může si to tajná služba USA dovolit? Ano, pokud se nikdo nebude bránit. A on se nikdo nebránil. Jen obyčejní lidé.

Podívejme se na obchodní války, které probíhají mezi USA a Čínou. A hysterie, která se spustila kolem Huawei. Dlouhá provolání o zadních vrátkách ve výrobcích Huawei. Velká Británie uvažuje o oddálení nástupu sítě 5G, protože ta měla být v rukou Huawei. A mají pravdu. Zadní vrátka jsou nebezpečná. Svěřuje se zásadní segment státu do rukou něčeho nevyzpytatelného. Pořád v pohodě? Může za to vlastně fakt, že se lidé a státy intenzivně nebránili a nebrání. Necháváme si to líbit. Stejný příklad s Microsoftem a jeho Windows 10. Po jejich vydání zaplavily Internet šokované dotazy, proč počítač začal odesílat data, která uživatel nemá možnost ovlivnit? Software Skype určený na videotelefonování přes Internet. Ve zprávách Edwarda Snowdena bylo uvedené, že si přes Skype tajné služby USA dělají portrétové fotky obyčejných lidí. Dva roky před kauzou, kterou spustil Snowden, koupil Skype Microsoft. V informacích od Snowdena figuroval Facebook, Apple, Google a mnoho dalších velkých korporací. A všem je to tak nějak jedno – proč by mě sledovali, že jo.

Proč by mě sledovali
A ano, vracím se zase k tomu, proč by mě sledovali, jsem bezvýznamný. Ale tady nejde o to, jestli mají důvod sledovat konkrétního člověka, ale o to, že mají tu možnost. A z principu právě ta možnost je hrozivá a měla by děsit každého. Protože lhostejnost k oné možnosti postrádá paměť. Historickou paměť, která nás nutně musí zanést do období komunismu, nacismu, fašismu. Lidstvo není dost civilizované na to, aby si některou z těch etap nemohlo zopakovat. A pak budeme stát s otevřenou hubou na vyšetřovně, protože o nás budou vědět všechno. Ve výsledku nejde o to, že nic nemusíme skrývat, protože neděláme nic špatného, ale že nikdo nemá právo vědět, že neděláme nic špatného. Člověk se může ocitnout v hledáčku tajných služeb teprve v okamžiku, kdy se vyvalí jeho kriminální nebo podvratná činnost, dřív ne.

Opravdu se tou lhostejností dobrovolně odevzdáváme všanc podobným projektům, jakým je sociální bodování v Číně, kdy člověk za veškerou svou činnost získává nebo ztrácí body a při jejich nedostatku se neprojede ani vlakem. Fakt se na toho Orwella všichni doslova těšíme. Hrozivá představa unifikace obyvatel planety.

https://www.krajskelisty.cz/stredocesky ... -chaba.htm
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
Vše, co slyšíme, je názor, nikoli fakt. Vše, co vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“ - Marcus Aurelius

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 3153
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Mobilní komunikace, datové sítě

Příspěvek od petrp » 12 led 2019, 09:13

Žádné důkazy. Ve hře je soudní dohra. Šéf české pobočky Huawei se vzbouřil
Kauza Huawei se dostává do dalšího dějství, nyní se do ní se svým prohlášením vložil šéf tuzemské pobočky čínské firmy Radosław Kedzia. „Pro to, z čeho jsme nyní obviňováni, neexistují žádné důkazy,“ odmítá v rozhovoru pro Hospodářské noviny podezření, že by jimi dodaná telekomunikační a počítačová zařízení znamenala pro Česko bezpečnostní riziko. Český kyberúřad podle něj svým vyjádřením o bezpečnostní hrozbě poškodil jejich byznys a možná dojde na soud.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ril-566401
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
Vše, co slyšíme, je názor, nikoli fakt. Vše, co vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“ - Marcus Aurelius

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů