Ruční palné zbraně

Odpovědět
dase
Redaktor

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od dase » 22 bře 2019, 20:07

A co máš proti střelám, které snižují ohrožení nezúčastněných osob (snížená možnost odrazu a průstřelu) ?? :wink:

DJW
Redaktor

Příspěvek od DJW » 06 dub 2019, 22:47

Strelivo, čo sa neodráža, je fajn. Akurát podľa českej legislatívy nie je legálne ani EFMJ, u nás je to trochu miernejšie, no aj tak treba čo zmýšlať, čo človek nabije.

Alchymista
Redakční rada

Příspěvek od Alchymista » 06 dub 2019, 22:50

Tuším ani jednu z predvedených na Slovensku legálne nekúpiš.

majod
Redaktor

Příspěvek od majod » 06 dub 2019, 23:54

to nieje kvoli odrazaniu ale aby sposobil projektil vyssiu ranivost a odovzdal viac energie v tkanive

Alchymista
Redakční rada

Příspěvek od Alchymista » 07 dub 2019, 02:19

Pokiaľ nedôjde k úplnému priestrelu (a tým k ohrozeniu nezúčastnených), tak je odovzdaná dopadová energia strely a tá je daná dopadovou hmotnosťou strely a dopadovou rýchlosťou strely. Čokoľvek iné je fyzikálny nezmysel.
A pokiaľ sa strela nerozkladá na fragmenty, nedá sa hovoriť o zvýšenej ranivosti - dá sa hovoriť len o zvýšenom zastavovacom účinku.

Ad príspevok od classix - preto je vo väčšine legislatívnych aktov a vo väčšine krajín jasne rozlíšené strelivo vojenské, strelivo lovecké, strelivo pre bezpečnostné zbory a strelivo civilné.
Predvedené strelivo je primárne určené ako strelivo pre bezpečnostné zbory - sťažovať si teda môžu jedinci, ktorý sa dostanú do ozbrojeného stretnutia s bezpečnostnými zbormi a prípadne ich advokáti.
Otázka teda znie: zaoberáš sa činnostou, pri ktorej ti hrozí zásah predvedeným strelivom?

majod
Redaktor

Příspěvek od majod » 07 dub 2019, 10:08

pan Alchymista ,dovolim si nesuhlasit s tou verziou ze len fragmentovanie strely ma vyssiu ranivost a teda aj zastavovaci ucinok,niektrore strely a mam na mysli napr223remingtony fragmentuju hned a sposobia len povrchove zranenia alebo naopak celoplast preleti a sposobi len male zranenie lebo neodovzda takmer ziadnu energiu,naproti tomu strela s tych pistolovych napr ten monolit co vyzera ako barnes x ,ten zvacsi priemer pri dopade, kavitacna dutina je podstatne vacsia, hlbka penetracie je zabezpecena dostatocnou tuhostou strely a tam padom je aj energia dostatocna na vyradenie utocnika ,kedze do urciteho casu boli poloplaste vo vojenskych konfliktoch zakazane tak sa to obchadza v tychto 223 a púod kalibroch tym ze strela je dlha a na hranici stability tym za ma tazisko vzadu ,tak pri dopade do ciela v tjanive strati stability a zacne rotovat vo viacerych osiach ,takze uz to nieje hladky priestrel a mala kavitacna dutina ale poriadny kolotoc s nabalovani atrhanim tkaniva,to uz znamena velku kavitacnu dutinu a kedze je tam este stale rychlost povedzme 700mza sekundu tak dochadza k pulzacii a soku.To je tak v veeelmi v skratke.

PoloSVK
Redaktor

Příspěvek od PoloSVK » 07 dub 2019, 10:23

Ale veď strela SS109 (5,56x45) je vo svojej podstate fragmentačná, má duálne jadro ( tuším aj ruská 5,45x39),ALE slušne zabalená do celoplášťa, kvôli Ženevským Konvenciám. A nestabilita je v podstate pridaný bonus pre ľahkú strelu. A v zásade fragmentuje po prieniku. Taký 9x19 CEPP EXTRA je, dá sa povedať, na hrane, zväčšuje svoj prierez PRI prieniku,ale nefragmentuje. A teď babo raď. A ešte jedna vec. Všetko je to vojenské a policajné strelivo.

Alchymista
Redakční rada

Příspěvek od Alchymista » 07 dub 2019, 12:00

SS109 má "jadro" kuželovitého/ogiválneho tvaru v prednej časti strely, zadnú časť tvorí olovený "valček". Plášť strely je v mieste dotyku prednej a zadnej časti strely (respektíve tesne za ním) zoslabený. Strela sa pri typickej dopadovej rýchlosti láme a rozkladá na fragmenty.

Sovietsky/ruský 7N6 má takmer klasickú konštrukciu, s dlhým jadrom - 3/4 - 3/5 dlžky strely. Strela sa prakticky nerozkladá.

majod
Redaktor

Příspěvek od majod » 07 dub 2019, 14:31

ja by som teraz tuto debatu rozdelil na dve roviny a to puskove a pistolove projektily a k tomu adekvatne rychlosti

QVAK
Redaktor - závislák :-)

Příspěvek od QVAK » 07 dub 2019, 18:08

Setkal jsem se kdysi s názorem profesionála, že umělá nestabilita střely spolu s její rychlostí zvyšuje její účinek až k účinku granátu i při čistém průstřelu v porovnání s jiným nábojem. U stabilizované střely vysokých rychlostí při ranění dochází k hydrodynamickému šoku a zasažený nezemře na utrpěné zranění ale zkolabováním krevního oběhu. Mělo se jednat o vlastnosti zavedeného střeliva pro M 16.

Alchymista
Redakční rada

Příspěvek od Alchymista » 07 dub 2019, 18:58

Opäť - významná, možno i hlavná časť efektu je spojená s rozpadom, s trieštením strely.
Efekty hydrodynamického šoku od priestrelu/nástrelu vysokorýchlostnou strelou sa uvažovali, ale ukázalo sa, že strela SS109 z pušky M16 nemá na diaľke bojového použitia dostatočnú rýchlosť a efekt sa môže len prejaviť na diaľke pod 50 metrov, u karabíny M4 sa neprejaví vôbec, strela z krátkej hlavne je príliš pomalá.
Mnoho "skalopevných názorov" sa časom ukazuje ako mylných alebo prinajmenšom "nepresných" či podmienených

skflanker_
Sponzor fóra

Příspěvek od skflanker_ » 13 dub 2019, 20:10

Už aj slovenské výrobky majú svoje „fejky“. V Pakistane začali vyrábať napodobeniny pištole X-Calibur od slovenského výrobcu Jaroslava Kuracinu
Už nielen zahraničné svetoznáme značky, ale aj slovenské výrobky majú svoje fejky. Priekopníkom je pištoľ X-Calibur slovenského výrobcu Jaroslava Kuracinu a jeho spoločnosti Grand Power. Plagiát uzrel svetlo sveta v Pakistane, kde ju ponúka spoločnosť Moon Star Arms. Samonabíjacia pištoľ Grand Power X-Calibur patrí do kategórie športových špeciálov. Okrem osvedčených prvkov je vybavená celkom novým systémom fenomenálnej spúšte. X-Calibur je vybavený dvojčinným spúšťovým mechanizmom s externým kladivom. Funguje na originálnom princípe uzamykania záveru rotáciou hlavne, čím sa streľba stáva mimoriadne komfortnou. V porovnaní s konkurenciou tak dosahuje menší zdvih i spätný ráz...
Zdroj https://www.hlavnespravy.sk/uz-aj-slove ... nu/1726528 z 12.04.2019 + video:

https://youtu.be/CoKzHMuYNPA zverejnené 21.03.2019, dĺžka videa 8:21 min.

classix
Samostatný redaktor

Příspěvek od classix » 13 dub 2019, 20:33

Oni jsou ty Pakistánci opravdu zdatní, ta Sovětsko-Mudžáhedinská válka je posunula neskutečne dopředu alespoň v lokálním zbrojařským průmyslu. Na Yt je hromada videií kde to bouchají na koleni. Onehdá byl někde dokument a český voják řikal, že když se mu dostal do ruky, svařovaná hlavěn AK kratas, nevěřil že to bude střílet. Ono to střílelo a bylo to přesné.
Mimochodem jsou zdatnější a více než Indové a jejich Insas :D
Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

kenavf
Sponzor fóra

Příspěvek od kenavf » 30 kvě 2019, 13:49

homer píše:
30 kvě 2019, 10:11
.. Výstřel se podle informací Práva ozval ve chvíli, kdy člen ochranky odevzdával zbraň, vytáhl zásobník a zřejmě při ráně jistoty (směrem k zemi) zůstal v hlavni náboj.
..
Kedysi, vždy keď som končil službu "na prapore" a odovzdával som pištoľ, tak som vybral plný zásobník a už bez zásobníka som dva razy za sebou natiahol záver dozadu. Takže som mal istotu, že aj keby bol náboj v komore, tak ho odtiaľ vyhodí. Rana istoty bola potom už len formálny problém pretože aj keby tam pôvodne bol zabudnutý náboj v komore, tak ho určite vyhodí.(Aj tak som pre istotu ranu istoty robil smerom do kúta miestnosti alebo smerom do matrace)

Je vidno že niektorí "profesionáli" s tým majú problém.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Skeptik
Sponzor fóra

Příspěvek od Skeptik » 30 kvě 2019, 14:43

Kdyby dělal ránu jistoty směrem dolů, k zemi, těžko by se kulka našla ve vozíku na jídlo, který je v této době zaparkován v boxu v přední nebo zadní kuchyňce.

Pokud zbraň odevzdával hned při vstupu (nedovedu si představit proč, tam to zdržuje a je to "na očích") tak střílel rovnou do kuchyňky.
Pokud ji odevzdával až v salonu (logičtější, protože tam se ukládají), tak střela musela projít přepážkou do kuchyňky a teprve pak do jídelního vozíku.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

classix
Samostatný redaktor

Příspěvek od classix » 30 kvě 2019, 14:53

Kdyby lítali Boeing 747 Jumbo Jetem, tak by tu střelu určitě zachytilo druhý patro :D Hrozně mám rád béčkové akční filmy.
Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

Alchymista
Redakční rada

Příspěvek od Alchymista » 30 kvě 2019, 16:15

Mňa na tom hlavne fascinuje, že vládne špeciály, pravidelne voziace ozbrojených ochrankárov, už dávno nemajú namontované lapače striel na vybíjanie zbraní. Čo viem, robí ich niekoľko českých firiem a niektoré sú riešené aj ako pomerne "univerzálne" úložištia na nebezpečné predmety - dá sa do nich uložiť aj menšia bombuška, aj zápalné či všeobecne toxické veci.
Ostatne, lapač striel si viem predstaviť aj namontovaný v cateringovom vozíku spolu so schránkami na zbrane a náboje. Univerzálne riešenie.

Skeptik
Sponzor fóra

Příspěvek od Skeptik » 30 kvě 2019, 16:23

No, faktem je, že na palubách českých vládních speciálů se střílí častěji než na americké střední škole :lol:
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Kolja
Výkonný redaktor

Příspěvek od Kolja » 30 kvě 2019, 16:59

To zase ne. Jen jednou za ....25 let. :wink:

Polite
Samostatný redaktor

Příspěvek od Polite » 30 kvě 2019, 17:07

Jmenem naseho Uradu pro ochranu... se Vam hluboce ospravednuji. Takovej incident se nam stava nanejvys jednou za (*) let.

(*) vhodnu ciselnu hodnotu doplnte dla potreby.
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Odpovědět