Ukrajina

Odpovědět
Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 26 kvě 2021, 14:19

Za účasti Turčinova a Avakova - nastoupený Roman Protaseviče mezi ozbrojenci Azovu se samopalem - 13. června 2015 při příležitosti Oslavy osvobození Mariupolu v Mariupolu.

Ten s žlutými brýlemi.. z této akce velice pravděpodobně vznikla ta fokta na titulní stranu Černého slunce č.15 vydaného ani ne za měsíc 3. července 2015. Má tam stejné brýle.
1.jpg
2.jpg
4.jpg
https://vk.com/photo-72444174_368416418
https://m.vk.com/album-72444174_217069121
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 26 kvě 2021, 17:01

Rusko odmítá prodloužit pozorovací misi OBSE na ukrajinsko-ruských hranicích o více než 2 měsíce. Normálně se prodloužuje o 4 měsíce. Je zde velké riziko, že mise bude ukončena 31. července. Rozhodnutí padne zítra
https://twitter.com/RikardJozwiak/statu ... 8740007942
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 26 kvě 2021, 19:31

Nejvyšší soud potvrdil vyloučení jednoho ze soudců v kauze Medvedčuk
Ve středu 25. května se konalo zasedání Nejvyššího soudu Ukrajiny ve věci žaloby Viktora Medvedčuka proti prezidentskému dekretu o uvalení sankcí.

Podle obdržených zpráv senát jednoho ze soudců odvolal z důvodu nedostatečného přístupu ke státnímu tajemství.

"Nyní případ poputuje k Nejvyššímu soudu, aby jej rozdělil mezi soudce, kteří mají přístup ke státnímu tajemství.

Advokát Viktora Medvedčuka Valentin Rybin tvrdí, že soudci se v případech sankcí velmi často odvolávají z důvodu nedostatečného přístupu ke státnímu tajemství, ačkoli zákon takové důvody pro odvolání nestanoví. Prakticky všechny materiály těchto případů jsou označeny jako "tajné".

Rybin také uvedl, že má třetí stupeň přístupu k utajovaným informacím, ale SBU mu již měsíc neumožňuje nahlédnout do materiálů k případu Medvedčuka, které jsou klasifikovány jako tajné. Právník přičítá takové jednání SBU úmyslnému protahování procesu," uvádí se ve zprávě.
https://112ua.tv/politika/verhovnyy-sud ... 78973.html

„Služebníci lidu“ začali mluvit o zastavení dodávek běloruského paliva na Ukrajinu
V případě jednorázového zastavení dodávek ropných produktů z Běloruska na Ukrajinu bude Kyjev hledat jiného dodavatele a využívat rezervy, nedojde k žádným škodám, uvedl Jury Kamelčuk, poslanec Nejvyšší rady z - prezidentská frakce „Služebník lidu“, 26. května na televizním kanálu Náš.

Podle něj Ukrajina vyřeší tento problém do měsíce, během kterého použije rezervy.

Expertní komunita však s politikem nesouhlasí. Například Dmitrij Marunič, spolupředseda Ukrajinského fondu pro energetické strategie, konstatuje, že 83% motorové nafty použité v zemi v roce 2020 bylo dovezeno. Je nemožné tyto objemy nahradit, zdůraznil a dodal: „bude to drsné.“

"Nemáme ani výrobní kapacity, ani ropu, ani schopnost přivést tolik nafty z Polska nebo Rumunska - nemáme nic." Nemluvě o cenách, které v takové situaci budou, “uvedl expert v rozhovoru pro Ukraina.ru.

Ukrajina blokuje letecký provoz s Běloruskem. Soudě podle otázek projednávaných ukrajinskými poslanci se nyní obávají odplaty z Minsku.
https://ukraina.ru/news/20210526/1031479169.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14607
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Ukrajina

Příspěvek od martanus » 26 kvě 2021, 19:57

Kuleba nechápe, jak je možné nepozvat Ukrajinu na summit NATO :blbec:
Ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že Ukrajina nechápe, proč NATO nenašlo formát pro účast Ukrajiny na červnovém summitu spojeneckých vůdců uprostřed ruské agrese v regionu.
https://www.pravda.com.ua/news/2021/05/26/7294984/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 26 kvě 2021, 22:55

Zelenský hovoří o ostré výměně názorů na setkání poradců normandské čtyřky prostřednictvím videokonference
Michajl Podoljak, poradce vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka, komentoval jednání poradců N4, které se konalo 26. května ve formě videokonference. Podle něj byla výměna názorů na strany konfliktu na Donbasu a návratu k režimu příměří tvrdá.

"Proběhla jednání poradců v normandském formátu. Hlavní otázkou je samozřejmě návrat k režimu příměří na Donbasu. To je základní otázka, jejíž vyřešení by mělo předcházet dalšímu postupu při plnění závazků," řekl Podoljak.

Podle něj jsou Ukrajina, Francie a Německo v této otázce plně solidární, ale ruská strana zredukovala jednání na diskusi o tom, koho považovat za stranu konfliktu.

"Pro nás a pro celý civilizovaný svět je tato otázka již dávno vyřešena: Ukrajina a Rusko jako strany konfliktu se musí dohodnout, jak splnit všechny potřebné body. Ruská strana stále předstírá, že je v této věci o čem diskutovat. Výsledkem byla tvrdá výměna názorů na to, kdo s kým má mluvit," uvedl Jermakův poradce.


Dodal, že na institucionální úrovni jsou Ukrajina, Rusko a evropští zprostředkovatelé Francie a Německo stranami jednání ve všech formátech: v normandském formátu, OBSE v třístranné kontaktní skupině.

"Na tomto základě budou jednání pokračovat," ujistil.

Podoljak rovněž uvedl, že příští zasedání TCG je naplánováno na 9. června. Ukrajina bude usilovat o co nejrychlejší úplné příměří v Donbasu.
https://strana.ua/news/335432-kak-prosh ... -hoda.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 09:25

Kravčuk uvedl, že Minsk již nemůže být platformou pro jednání o Donbasu
Podle stálého zástupce Ukrajiny v kontaktní skupině je to kvůli situaci kolem Běloruska

Minsk již nemůže být platformou pro jednání o urovnání konfliktu na Donbasu kvůli situaci kolem Běloruska, proto je nutné najít nové místo pro jednání kontaktní skupiny. Uvedl to stálý zástupce Ukrajiny v kontaktní skupině Leonid Kravčuk ve vysílání televizního kanálu Ukrajina-24 .

"Do Běloruska už nebudeme létat, ani se tam nedostaneme. Vzhledem k současné situaci a diktátorskému chování samozvaného běloruského prezidenta Lukašenka je tedy zřejmé, že o místě jednání - místě konání v Minsku - nelze vůbec uvažovat. Určitě budeme hledat novou platformu," řekl.

Podle Kravčuka se Ukrajina obrátí na všechny strany jednání s otázkou nalezení nového místa jednání, v první řadě na OBSE.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11487343
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 09:54

Samopal, zranění a "Pahoňa". Co bývalý šéfredaktor "NEXTY" Protasevič dělal na Donbasu. Nové fotografie
..
Telegramové kanály spojené s běloruskými úřady zveřejnili fotky z Protasevičova mobilního telefonu. Všechny mají datum 2015.

Na první fotografii je v maskáčích s samopalem, na vojenském vozidle - zřejmě v Mariupolu, s azovskými vlajkami na pozadí. Na druhém - stojící v poli. Na hrudi - sumka a v ní tři zásobníky plné nábojů.

Obě fotografie ukazují různé druhy zbraní. Což je atypické pro novináře, který by se rozhodl předvádět jen jednou ve vojenské uniformě před kamerou.

Existuje další zajímavý důkaz.
2.jpg
Dne 18. září 2015 zveřejnila běloruská pobočka Radio Liberty rozhovor s jistým bojovníkem azovského praporu s volacím znakem „Kim“. Na fotografii je odstraněná tvář muže, ale pokud ji porovnáte s fotkou nahoře, je to Romana Protasevič se zbraní.
1.jpg

Rozhovor s "Kimem" začíná otázkou, jak byl zraněn a jak dlouho je v zóně ATO.

Odpovídá, že byl zraněn 22. května [2015] při změně pozice. Na pravém křídle frontové linie ve vesnici Šyrokyne se dostal pod palbu nepřátelské minometné baterie, v jejímž důsledku utrpěl střepinové zranění hrudníku (pancíř ho zachránil, střepina nezasáhla životně důležité orgány) a má jen pohmoždění.

Dodává, že byl měsíc hospitalizován a poté se okamžitě vrátil do aktivní služby. Nyní [v polovině září 2015] slouží v Mariupolu.

Podle "Kima" je přidělen k jednotce "Pahoňa", která je součástí "Azova" ("Pahoňa" je znak používaný běloruskou opozicí). Na facebookové stránce "Pahoňa" je také zveřejněna výše uvedená fotografie, ale s přelepeným obličejem.

Dále popisuje, jak byl vybrán na základě všeobecného základu, a chválí své "bratry ve zbrani" - pro ně jsou "alkohol a drogy zakázány".

"Každý z nás je profesionální bojovník a válečník," říká Kim novinářům.

Uvádí tři důvody, proč šel do války, a my je budeme citovat v plném znění:

"Zaprvé mám v sobě i ukrajinskou krev, protože moji vzdálení příbuzní byli Ukrajinci.

Za druhé, existuje krvavý dluh vůči komunistům. Mnoho nevinných lidí bylo zabito, uvězněno a vyhnáno. Moje rodina nebyla ušetřena. Nyní Rusko jako nástupce "Sovětského svazu" projevuje agresi a valí se do "rudé propasti".

Za třetí, nyní probíhá válka nejen o Ukrajinu, ale také o Bělorusko. Pokud nezastavíme ruskou Putinovu hordu nyní, může se naše země stát další. Posilování vojenské síly Ruské federace, včetně Běloruska, je toho jasným důkazem.

Kim neuvedl zda zabíjel na frontě. O svém prvním boji ale promluvil: "O pocitech, pokud jde o první střelbu v bojové situaci - měl jsem v hlavě jen jednu myšlenku: "Buď ty, nebo já. Ničeho ale nelituji."

Kim mnohokrát řekl, že nelituje, že se války účastní jako žoldák. Své rozhodnutí bojovat za cizí zemi popsal takto: "Mé rozhodnutí jít do války bylo naprosto promyšlené a zvážené. Zatím jsem naštěstí ničeho nelitoval. Navíc jsem zde na vojně poznal své nejbližší přátele, kteří byli zároveň mými bratry ve zbrani.

Jeho tehdejší postoj k běloruským úřadům lze jen stěží označit za opoziční. Protasevič si je jistý: na náměstí ho nemá kdo podpořit.

"Bělorusové opět většinově zvolí Lukašenka. Při prezidentských volbách samozřejmě vždy docházelo k podvodům, ale lidé vždy chodili do volebních místností, aby zaškrtli stávajícího prezidenta. A jednoduše proto, že se opozice definitivně a neodvolatelně rozpadla. Osoby, které od poloviny 90. let vykřikují stále stejná slova, vzbuzují spíše odpor než touhu alespoň se pokusit vyslechnout jejich projev až do konce. Opoziční vůdci zcela ztratili kontakt s realitou a především s lidmi. Lidé se o ně přestali zajímat už dávno. - řekl Kim.

Popsal také své zásady: "Pokud jde o mě osobně, jsem zastáncem omezené demokracie. Nemám nic proti homosexuálům, ale nepodporuji, aby adoptovali děti. Nejsem proti národnostním menšinám, ale jsem pro zpřísnění migračních zákonů. Nejsem proti demokracii, ale jsem pro to, aby se zbavila jisté absurdity."

Teoreticky lze samozřejmě předpokládat, že včerejší fotografie, na níž je Roman Protasevič identifikován, je podvrh a běloruské speciální služby pouze "aktualizovaly" jeho tvář s ohledem na již dostupné fotografie běloruských účastníků "Azova" na internetu.

Existuje však ještě jeden rozhovor s "Kimem", v němž se některé momenty jeho životopisu shodují s tím, co dříve otevřeně prohlásil sám Protasevič.

"Jsem nacionalista."

V červnu 2015 "Kim" hovořil s novinářem ukrajinských novin "Focus". Neexistují žádné fotografie bojovníka, ale jsou zde detaily, které o sobě Roman Protasevič dříve otevřeně řekl.

"Na Majdanu byl asi měsíc. Během střetů jsem utrpěl zranění hlavy a vrátil se domů do Minsku. Byla to moje první návštěva Ukrajiny," řekl Kim.

Stejné údaje o své účasti na protestech na Euromajdanu a o své rozbité hlavě při loňských střetech s policií uvedl v rozhovoru s ruským novinářem Jurijem Dudu. A nejen tam.

"Kim" také přiznává, že je bývalý běloruský opoziční aktivista a novinář. Což také odpovídá Protasevičovu popisu. "Dlouho jsem byl v opozici, ale pak jsem z toho byl zklamaný. Jsem nacionalista, považuji se za mírně pravicového," říká "Kim".

Vysvětlil, proč odjel do Donbasu.

"Zkoušel jsem se připojit k praporu "Donbas", ale nefungovalo to: nemohl jsem se dovolat na telefonní čísla uvedená na sociální síti. Pak jsem zjistil, že běloruský oddíl "Pahoňa" provádí nábor dobrovolníků pro účast v bojových operacích v ATO. Napsal jsem jim. Po nějaké době jsem byl pozván na pohovor. Neměl jsem žádné vojenské vzdělání ani zkušenosti s bojovými operacemi. Jsem novinář."

"V praporu jsme měli taktický a zdravotnický výcvik. Pak proběhl kurz pro mladého bojovníka a byl vyslán do ATO," říká "Kim"..

Novinář vypráví, že bojoval. "Účastnil jsem se všech operací Azovu, byl jsem zraněn. Ani jednou jsem nelitoval, že jsem se do toho všeho zapojil. Necítím se v organizaci jako cizí člověk: jsem prostě bojovník jako všichni ostatní."

Bojovník také řekl, že Bělorusové také bojují na straně separatistů, ale pro něj jsou to "nepřátelé". Zmínil se také o bitvách u Šyrokyna.

To znamená, že "Kim" (pokud se jedná o Romana Protaseviče) se v "Azovu" prezentoval jako bojovník, nikoliv jako válečný zpravodaj. Prošel speciálním výcvikem a účastnil se, jak sám říkal, mnoha vojenských operací. Již jako šéfredaktor NEXTY však tvrdí, že působil výhradně jako novinář.

Mnoho faktů však zatím dokazuje opak.
https://strana.ua/news/335422-roman-pro ... basse.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 11:34

Bez trubky - „trouba“: Jak Zelenský vyvolal krizi na trhu s pohonnými hmotami po znárodnění PrykarpatZapadTrans
Prezident Zelenskyj nezákonně znárodnil ropovod PrykarpattZapadTrans skupině zahraničních investorů, která do něj investovali více než půl miliardy dolarů, a zachránil jej před zničením. Po dlouhé odstávce začal ropovod v roce 2016 čerpat levnou naftu na Ukrajinu. Dnes jsou tyto zásoby pryč a na trhu je jich nedostatek a ceny rostou.

Ukrajina již několik měsíců balancuje na prahu nedostatku pohonných hmot. Trh doslova vysychá. Posledních 10 000 tun nafty z posledních dodávek přes terminál v Gomelu a ropovod Prikarpat-ZapadTrans bylo prodáno v dubnu. Celkově se v dubnu bilance trhu s motorovou naftou snížila o 10 % na 593,8 tis. tun oproti 659,8 tis. tun ve stejném období loňského roku. V dubnu se dovoz motorové nafty na Ukrajinu snížil o 12 % na 491,6 tis. tun. To bylo způsobeno především dodávkami z Ruské federace, které se snížily téměř trojnásobně na 89 500 tun. V této situaci začaly ukrajinské čerpací stanice zvyšovat ceny, což donutilo vládu zavést stropní ceny pohonných hmot. Jestliže v SSSR to vypadalo jako samozřejmost, v tržní ekonomice to bylo zoufalé a neúčinné opatření, důkaz vážných problémů na trhu s palivy. Viníkem je ukrajinská vláda, která z politických důvodů odebrala soukromým investorům ropovod Prykarpat-ZapadTrans a zastavila jeho provoz.

Faktorem potrubí je snížení pašování a zvýšení daní.
Ropovod Prykarpat-ZapadTrans byl dlouho nejlukrativnějším způsobem přepravy nafty na Ukrajinu. Dodávky potrubím byly levnější než železniční logistika a nákladná námořní překládka. Ředitel speciálních projektů NTTs Psyche Gennadij Rjabcev poznamenal, že na Ukrajinu je potrubím dodávána poměrně levná, ale zároveň velmi kvalitní surovina. Kromě Ukrajiny odebíraly naftu dodávanou ropovodem polské a maďarské společnosti, zejména takoví giganti světového trhu s pohonnými hmotami jako MOL a Orlen.

"PrykarpatZapadTrans spravuje úsek ropovodu Samara-západní směr, dlouhý přibližně 1 100 km, který je určen jak pro přečerpávání nafty z Ruska a Běloruska na Ukrajinu, tak pro tranzit do Evropy. V roce 2014 byla činnost společnosti zastavena. Potrubí bylo nečinné a hrozilo, že bude proraženo nelegálními odběry. Společnost byla doslova zachráněna zahraničními investory. Na konci roku 2015 koupila společnost International Trading Partners (ITP) švýcarského podnikatele Anatolije Schaefera od ruské společnosti Transnefteprodukt. Skupina západních investorů investovala do obnovy ukrajinského plynovodu více než 550 milionů dolarů. Na ukrajinský trh se začala dodávat levná nafta, a když v roce 2016 podepsal obchodník Proton Energy Group S.A. smlouvu o dodávkách paliva s maďarským koncernem MOL, začal tranzit do Evropy.

Vstup skupiny Proton Energy Group na ukrajinský trh s naftou měl významný dopad na strukturu trhu i objemy dovážených ropných produktů. Podíl společnosti Proton na celkovém objemu dovozu motorové nafty na Ukrajinu brzy dosáhl přibližně třetiny veškerého dovozu. Ropovod poskytl příležitost dodávat levné a kvalitní palivo, což snížilo ceny.

Přirážka k cenovým nabídkám nafty (jedna ze složek ceny pro kupujícího) klesla z 80-60 USD/tunu během odstávky společnosti Prykarpat-ZapadTrans na 20 USD/tunu, když byl podnik opět v provozu. To nevyhnutelně vedlo ke snížení cen pro spotřebitele v celé zemi.

Brzy bylo i ministerstvo financí nuceno přiznat, že ropovod nemalou měrou přispěl k "vybělení" trhu a zvýšení příjmů státního rozpočtu ze spotřební daně. Je známo, že společnost MOL si klade přísné podmínky kontroly obsahu plynovodu, včetně kontroly ukrajinských státních orgánů. Během dovozu a tranzitu paliva byla prováděna kontrola v každé fázi dodávky. Včetně kontroly údajů maďarské strany.

Na Ukrajinu se dováželo dostatek "čisté" nafty, která pokryla potřeby spotřeby. Podíl pašování se rychle snižoval. V letech 2016-2018 činil podíl daňových příjmů z dovozu DT 4,96 % celkových rozpočtových příjmů, což je o 58 % více než průměr za období 2013-2015. Celkem společnost PrikarpatZapadTrans v letech 2016-2018 odvedla do státního rozpočtu 358,3 milionu hřiven.

Zelenský nemá námitky, pokud "potrubí shnije".
Pro prezidenta Zelenského však tyto stovky milionů hřiven na daních nejsou argumentem. Svým dekretem odebral ropovod soukromým investorům, kteří do jeho obnovy investovali více než půl miliardy dolarů. Předtím bylo naftové potrubí zdaněno zvláštním clem. Zřejmě to byl výsledek práce lobbistů námořních a železničních dodávek.

Je pozoruhodné, že prezidentská kancelář se k tomuto kroku rozhodla až po parlamentních volbách, aby se vyhnula rozbouření veřejnosti. Úřad prezidenta věděl, že to bude znamenat zvýšení cen na čerpacích stanicích. Odborníci poukázali na to, že se jedná o téměř první případ, kdy se omezení nevztahují na výrobek nebo zemi, ze které je dodáván, ale na způsob dodávek.

Obecně lze říci, že v důsledku politického útoku úřadů na společnost PrykarpatZapadTrans dovoz levné nafty na Ukrajinu rok od roku klesá. Jestliže v roce 2018 činil dovoz přes PrykarpatZapadTrans 1,98 milionu tun (30,5 % trhu), v roce 2019 - 1,23 milionu tun (17,76 %) a v roce 2020 - 635 tisíc tun (8,57 %). Současně klesaly i příjmy státního rozpočtu.

Dnes je společnost Prykarpat-ZapadTrans mimo provoz. Obrovský podnik, který je schopen generovat daňové příjmy do státního rozpočtu, nepřečerpává palivo kvůli politickému postoji prezidenta.

Expert Dmytro Marunych se domnívá, že znárodnění ropovodu povede pouze k dalším nákladům pro stát.

"Dnes byl ropovod předán společnosti Ukrtransnafta, která ponese náklady na jeho údržbu až do ukončení zkušebního provozu. Je třeba si uvědomit, že v době odstávky bylo v potrubí palivo v hodnotě desítek milionů dolarů a stát bude muset tyto prostředky nahradit bývalým vlastníkům," vysvětlil odborník.

Jak řekl jeden z vysoce postavených představitelů současných úřadů, prezidentskému týmu by nevadilo, kdyby "ropovod shnil".

Současně byly zahájeny masové prohlídky a bezprecedentní nátlak na síť čerpacích stanic Glusco, vlastněnou švýcarským obchodníkem Proton Energy, který zůstal výhradním zástupcem Rosněfti i po nezákonném znárodnění ropovodu a nadále dodával relativně levnou ruskou naftu po železnici. Hrozilo zastavení těchto dodávek na hranicích. Společnost Proton se proto rozhodla ze hry odstoupit. Poté byly dodávky nafty z Ruska zastaveny. Jen díky dodávkám z Běloruska ceny nafty neletěly vzhůru, ale pomalu se plazily vzhůru. To však trh před krizí nezachránilo. Úřady přijaly zoufalá opatření a zavedly mezní maloobchodní ceny, nad které se nafta u čerpacích stanic nesmí prodávat.

Trh je rozrušen a úřady chtějí obnovit dodávky z Ruska.
Zásoby nafty jsou zcela vyčerpány. Jediná ukrajinská rafinerie Ukrtatnafta nebyla schopna zvýšit vlastní produkci.
Již v polovině května bylo známo, že Mozyrská rafinerie, největší výrobce běloruské nafty, může jít do oprav, zatímco druhá běloruská rafinerie má kvůli americkým sankcím problémy s dodávkami ropy z Ruska.

V současné době také nejsou k dispozici žádné dodávky nafty Rosněfť po železnici. Průmyslový časopis enkorr nedávno informoval, že se ruská společnost konečně rozhodla pro nového výhradního distributora, kterým se místo Protonu stane Socar. Podle novin již společnost dovezla na Ukrajinu 2 tis. tun nafty a na květen má kvótu 100 tis. tun. Pro srovnání, v roce 2020 společnost Proton dodala na Ukrajinu 1,74 milionu tun nafty (23,4 % trhu) a 443 tisíc tun (22,3 %) zkapalněného plynu. Je pozoruhodné, že žádné jiné zprávy, kromě enkorru, tuto informaci nepotvrdily.

Co máme? Ruské dodávky nafty jsou zpochybněny, stejně jako běloruské. A před námi jsou podzimní sklizňové a osevní kampaně, kdy se spotřeba nafty výrazně zvyšuje. Nafta dovážená po moři je drahá. Odborníci stále častěji tvrdí, že Ukrajina je již jen krok od krize. Pokud kvůli nedostatku levné nafty vzrostou velkoobchodní ceny nad limit, čerpací stanice nebudou prodávat naftu se ztrátou a jednoduše ji přestanou prodávat. Na trhu se projeví akutní nedostatek a nepředvídatelná cenová horečka.

"Na této situaci prodělají všichni: spotřebitelé začnou platit více za pohonné hmoty a operátoři trhu budou mít problémy s dodávkami pohonných hmot do svých sítí," říká Gennadij Rjabcev.

Zdá se, že nyní si úřady uvědomily, že cítí, že se něco smaží. "Společnost Ukrtransnafta oznámila, že hodlá obnovit činnost společnosti Prykarpat-ZapadTrans. Společnost střízlivě přiznává, že to bude vyžadovat jednání s vlastníky zdrojů - Ruskem a Běloruskem. Bez nich není možné obnovit provoz ropovodu. Jaké smlouvy však bude Ukrtransnafta sjednávat s Bělorusy a Rusy? Jak může zaujmout ruské a běloruské partnery - a dokonce i evropské obchodníky, kteří byli dříve partnery Protonu? A dohodne se někdo na spolupráci, když ví, že Zelenský může kdykoli znovu porušit pravidla hry nebo změnit vedení Ukrtransnafty?
https://112ua.tv/statji/bez-truby--trub ... 79018.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 15:04

LLR zahájila trestní řízení proti zakladateli NEXTA
Kancelář generálního prokurátora samozvané Luhanské lidové republiky (LLR) zahájila trestní řízení proti zakladateli opozičního běloruského telegramového kanálu NEXTA Romanu Protasevičovi. - uvádí „Interfax“ v tiskové službě oddělení.

Podle vyšetřování se Protasevič v létě 2014 dobrovolně přidal k ukrajinskému praporu „Azov“, který byl uznán jako teroristická organizace v LLR, a až do zimy 2015 se účastnil bojových akcí na Donbasu, kde byl zástupcem velitele komunikace druhé úderné a útočné skupiny.

Tisková služba generálního prokurátora LLR uvedla, že Protasevič střílel na osady samozvané Doněcké lidové republiky z těžkých zbraní: kanónu MT-12, houfnice D-30, minometů a protiletadlových děl. V důsledku toho byli civilisté zabiti a zraněni a civilní infrastruktura byla ničena.
https://lenta.ru/news/2021/05/27/lnr/
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 15:46

Lavrov komentoval Kravčukova slova o hledání nového místa pro kontaktní skupinu
Ruský ministr zahraničí zdůraznil, že stálý zástupce Ukrajiny nemůže rozhodovat o změnách formátu vyjednávacího procesu.

Rusko očekává, že Ukrajina nevyužije situace s nouzovým přistáním letu Ryanair v Bělorusku k tomu, aby se vyhnula plnění minských dohod. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který odpovídal na otázku agentury TASS.

Ministr upozornil na prohlášení předsedy ukrajinské strany v kontaktní skupině pro urovnání situace na východní Ukrajině Leonida Kravčuka o nemožnosti pokračovat v práci vyjednávacího procesu v Minsku po incidentu s letadlem. "Stále bych nezaměňoval zápletku, pokud ovšem ukrajinská strana nechce najít nějakou záminku, aby se definitivně vyhnula plnění svých povinností. Doufám, že Francie a Německo jako spoluautoři minských dohod to nedopustí," řekl.

Lavrov zdůraznil, že Kravčuk nemůže rozhodnout o změnách fungování formátu kontaktní skupiny. "Kontaktní skupina byla vytvořena v souvislosti s balíčkem dokumentů, který byl schválen na summitu v Minsku v únoru 2015 a následně schválen rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Je na těch, kdo podepsal tento balíček dokumentů, jak se dohodnou, jak tuto práci dále rozvíjet," dodal ruský ministr zahraničí.

Připomněl situaci s nuceným přistáním letadla společnosti Belavia v Kyjevě v roce 2016 "na místě, bez jakéhokoli vysvětlení", po kterém byl z letadla vyveden novinář a protimajdanský aktivista Armen Martirosjan. Lavrov poznamenal, že Kravčuk a západní země neprojevují v obdobné situaci "stejné obavy".

Již dříve Kravčuk uvedl, že Ukrajina se obrátí na všechny strany jednání v kontaktní skupině, především na OBSE, s otázkou nalezení nové platformy.
https://tass.ru/politika/11492155
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 16:13

Porošenko odmítl přijít na výslech SBU v případě Medvedčuk
Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko odmítl přijít na výslech bezpečnostní službou (SBU) jako svědek v trestním řízení proti šéfovi politické rady strany Opoziční platforma - pro život (OPPŽ) Viktoru Medvedčukovi a poslanci Nejvyšší rady Tarasovi Kozakovi.

Podle SBU měl politik 27. května přijít k výslechu k vyšetřovateli, ale bez vysvětlení důvodů ho ignoroval. "[Nyní] jej znovu povoláváme." Datum nového výslechu je 31. května 2021, “uvádí se v prohlášení.
https://lenta.ru/news/2021/05/27/sbu_porokh/
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 17:08

Kyjev popírá, že by zásilka pašovaných zbraní zadržená v Rumunsku pocházela z Ukrajiny
Ministerstvo vnitra země uvedlo, že téměř 3 tisíce pistolí, které zabavily rumunské pohraniční stráže, byly dovezeny z Turecka.

Z Turecka byly dovezeny téměř 3 tisíce pistolí, které zabavily rumunské pohraniční stráže na hranicích s Ukrajinou. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo vnitra Ukrajiny ve svém telegramovém kanálu.

"Rumunské orgány činné v trestním řízení informovaly o nálezu téměř 3 tisíc zbraní v nákladním autě, které do Rumunska přijelo z Turecka. Uvedené vozidlo necestovalo z Ukrajiny. Zbraně byly nalezeny na rumunském hraničním přechodu Isakcia", - uvádí zpráva Ministerstva vnitra Ukrajiny.

Rumunský ministr vnitra Lucian Bode dříve na tiskové konferenci uvedl, že rumunští policisté zadrželi velkou pašovanou zásilku střelných zbraní na hranicích s Ukrajinou, která se skládala ze „143 krabic s 2850 revolverovými pistolemi“. Bylo objasněno, že zbraně byly převáženy občanem Ukrajiny. Podle dokumentů přepravoval nábytek a potravinářské výrobky z Turecka pro jednu z ukrajinských společností. Zbraně byly zadrženy za účelem konfiskace. Bylo zahájeno trestní řízení týkající se pašování a nedodržování pravidel pro oběh zbraní a střeliva.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11493961

Nejvyšší rada chce prohlásit Lukašenka za hrozbu pro mezinárodní bezpečnost
V úterý 25. května poslanci poslaneckých frakcí a skupin "Evropská solidarita", "Golos", "Služebník lidu" a "Za budoucnost" zaregistrovali v Nejvyšší radě návrh rezoluce č. 5560, která navrhuje vyzvat světové lídry, aby uznali "režim (běloruského prezidenta) Alexandra Lukašenka za hrozbu pro mezinárodní bezpečnost".

Svědčí o tom informace zveřejněné na internetových stránkách ukrajinského parlamentu.

Dokument předpokládá apel na mezinárodní organizace, jako je OSN, Evropská komise, Evropský parlament, Parlamentní shromáždění Rady Evropy, OBSE a NATO, jakož i na vlády a parlamenty celého světa.

"Nejvyšší rada odsuzuje kroky běloruských úřadů v souvislosti s nuceným přistáním letadla společnosti Ryanair a zadržením opozičního aktivisty Romana Protaseviče," uvádí se v dokumentu.

Poslanci vyzývají mezinárodní společenství, aby odsoudilo jednání běloruských úřadů a "uznalo Lukašenkův režim v Běloruské republice za hrozbu pro mezinárodní bezpečnost".

"Podpořit naléhavé mezinárodní vyšetřování incidentu nuceného přistání dopravního letadla společnosti Ryanair 23. května v Minsku; požadovat od běloruských úřadů, aby zastavily nezákonné stíhání opozičních aktivistů a novinářů a okamžitě propustily Romana Protaseviče a další politické vězně," uvádí se v rezoluci.

Poslanci rovněž navrhují zvýšit tlak na Minsk, a to i zavedením sankcí proti členům běloruských orgánů.

Ve čtvrtek 27. května byl návrh usnesení zaslán příslušnému výboru k přezkoumání.
https://strana.ua/news/335563-rada-mozh ... rozoj.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 20:13

Za sluncem a pryč od výslechu. Jak se Porošenko vykašlal na SBU a vyrazil na turné s jahodami na Donbas
https://strana.ua/news/335578-poroshenk ... alsja.html

Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 20:44

DLR označila Kravčukova slova o přesunu místa jednání z Minsku za "nesmysl".
Nápady ukrajinské strany přesunout vyjednávací platformu pro urovnání konfliktu na Donbasu z Minsku jsou nesmyslné. Tento názor dnes vyjádřil poslanec Lidové rady DLR pro DAN, předseda parlamentního výboru pro zahraniční politiku, mezinárodní vztahy, informační politiku a informační technologie Vladislav Berdičevskij.

Vedoucí ukrajinské delegace v kontaktní skupině Leonid Kravčuk ve vysílání televizního kanálu Ukrajina-24 prohlásil, že Minsk údajně již nemůže být platformou pro jednání a je třeba hledat jinou lokalitu. Přičítá to přerušení leteckého spojení mezi Ukrajinou a Běloruskem a "diktátorskému chování" tamního prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Přesunem platformy se nic nezmění, protože Ukrajina stále není schopna vyjednávat - blokuje činnost prakticky ve všech podskupinách. Není třeba měnit platformu ani složení vyjednávací skupiny, ale změnit ukrajinské vedení. Kravčukovy výroky jsou jen jeho rozmarem, výstřelkem, dalším pokusem udělat si reklamu na minskou otázku," poznamenal poslanec.

Podobný názor zastává i delegace DLR na jednáních v Minsku. Poukazuje na to, že Kyjev sabotuje mírové urovnání konfliktu "prohlášeními o stranách konfliktu na Donbasu, která jsou odtržená od reality s podivnými, smysl postrádajícími a skutečně účelovými návrhy na změnu vyjednávací platformy".

Již dříve vůdce DLR Denis Pušilin prohlásil, že hledání nové vyjednávací platformy nemá smysl. "Pokud není vůle jednat, je platforma naprosto irelevantní," poznamenal.

Připomeňme, že v první polovině roku 2020 bylo kvůli hrozbě šíření koronavirové infekce rozhodnuto přesunout jednání o Donbasu do online režimu. Od té doby se zasedání kontaktní skupiny a jejích specializovaných podskupin konají prostřednictvím videokonferencí.
https://dan-news.info/ukraine/v-dnr-naz ... licej.html

Zelenský a předsedkyně Evropské komise diskutovali o zintenzivnění úsilí dodávat vakcíny na Ukrajinu proti COVID-19 a spolupráci ve formátu „krymské platformy“
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová během telefonického rozhovoru jednali o potřebě zintenzivnit úsilí o dodání potřebného množství vakcín COVID-19 na Ukrajinu, o situaci v Donbasu a také o spolupráci ve formátu "krymské platformy".

Podle tiskové služby ukrajinské hlavy státu se prezidenti shodli na potřebě zintenzivnit úsilí o zajištění potřebného množství vakcín pro Ukrajinu, diskutovali o perspektivách vytvoření mechanismu distribuce vakcín v EU a pozitivně hodnotili roli programu COVAX.

Vedoucí představitelé se rovněž dohodli, že budou pokračovat ve spolupráci s cílem zajistit vzájemné uznávání digitálních certifikátů, aby se obnovilo cestování občanů Ukrajiny a EU bez přednostního práva.

Zelenskij a předseda Evropské komise si rovněž vyměnili názory na situaci na východní Ukrajině a potvrdili svůj závazek plně naplnit minské dohody a normandský formát, jakož i podporu EU nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

"EU je i nadále plně odhodlána uplatňovat politiku neuznání nezákonné anexe Krymu a města Sevastopol Ruskou federací. Vedoucí představitelé jednali o zahájení "Krymské platformy" a dohodli se na spolupráci v tomto formátu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvítala osobní iniciativu Vladimira Zelenského zahájit tento důležitý mezinárodní formát s cílem deokupovat Krymský poloostrov a chránit práva lidí, kteří tam žijí," uvádí se v prohlášení.

Účastníci jednání vzali na vědomí společné závazky posílit politické přidružení a hospodářskou integraci mezi Ukrajinou a EU a uvítali rovněž úsilí Ukrajiny o realizaci jejích evropských aspirací, zejména prostřednictvím spolupráce na posílení právního státu a reforem.

Bylo konstatováno, že strany vzaly na vědomí pokrok v provádění dohody o přidružení mezi Ukrajinou a EU a vyjádřily naději, že zahájí konzultace o přezkumu liberalizace obchodu v rámci prohloubené a komplexní zóny volného obchodu (DCFTA) a přezkoumají dosažení cílů dohody o přidružení.

Kromě toho byl zaznamenán pokrok v souvislosti s plněním podmínek druhé tranše makrofinanční pomoci.

Účastníci jednání potvrdili připravenost co nejdříve dokončit technické postupy za účelem podpisu dohody o společném leteckém prostoru, posoudili spolupráci na přípravě dohody o posuzování shody a přijatelnosti průmyslových výrobků (ACAA) a dohodli se na zahájení posuzování na místě, jakmile to epidemická situace umožní.

"Strany rovněž jednaly o zájmu Ukrajiny zapojit se do provádění evropské zelené dohody a o pomoci EU v tomto ohledu. Prezidenti se dohodli na zintenzivnění spolupráce na podporu hospodářského oživení a investic," uzavřela prezidentská kancelář.
https://interfax.com.ua/news/political/746789.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 22:07

"Vnitřní nepřítel". Volyňská regionální rada požaduje zakázat strany OPPŽ a stranu Šaríj
Poslanci Volyňské oblastní rady přijali výzvu prezidentovi, Nejvyšší radě a ministerstvu spravedlnosti, v níž žádají o zákaz činnosti OPPŽ a strany Šarij na Ukrajině.

Informoval o tom místní deník Konkurent.

Iniciátorem této myšlenky byla frakce Svoboda.

V dokumentu, který byl zaslán nejvyšším orgánům, se uvádí, že OPPŽ a strana Šarij jsou nepřáteli Ukrajiny a také podkopávají situaci v zemi v zájmu Kremlu.

"Kromě boje, který se vede o suverenitu na východních hranicích, existuje také vnitřní nepřítel, který podkopává situaci a základy státu.

Ruské tanky vždy následují proruské politiky. Aby se tomu zabránilo, je třeba zakázat činnost kremelských mluvčích již dnes. Členové výše uvedených politických stran svou činností otevřeně koketují s agresorskou zemí Ruskou federací, což představuje velkou hrozbu pro hospodářský, politický a sociální život ukrajinského státu," uvádí se v textu výzvy.

Poslanci volyňské oblastní rady požadují přijetí návrhu zákona a příslušných zákonů, které by zakázaly faktickou činnost stran.

Na začátku března 2021 podalo ministerstvo spravedlnosti k okresnímu správnímu soudu v Kyjevě žalobu, v níž požaduje zákaz činnosti strany Šarij, jejímž zakladatelem je proruský bloger Anatolij Šarij.

Kromě toho lvovští radní vyzvali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a předsedu ukrajinského parlamentu Dmytra Razumkova, aby činnost těchto prokremelských stran zakázali.

16. února byl bloger Anatolij Šarij prohlášen za podezřelého z vlastizrady. Podle SBU od roku 2012 pomáhal ruským státním i nevládním strukturám provádět speciální informační operace proti Ukrajině. Šarij je také podezřelý z "porušení rovnosti občanů na základě jejich rasy, národnosti, náboženského přesvědčení, zdravotního postižení a jiných charakteristik" (část 1 článku 161 trestního zákoníku). V případě prokázání viny hrozí blogerovi až 15 let vězení.
https://nv.ua/ukraine/politics/rossiysk ... 62469.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 27 kvě 2021, 22:18

Národní televizní rada pokutovala ukrajinské kanály NewsOne, Náš a 112 za podněcování k nenávisti
"114 tisíc hřiven (asi 4,1 tisíce dolarů) musí do státního rozpočtu odvést společnost "News 24 Hours" (satelitní televizní kanál NewsOne) za šíření nenávistných projevů proti ukrajinsky mluvícímu obyvatelstvu ve svém vysílacím čase," uvádí se v prohlášení. Podle informací regulátora se záležitost týká výroků moderátora Vjačeslava Pichovšeka, které byly odvysílány 4. a 5. ledna a týkaly se části ukrajinské společnosti, která byla označena za "nepřátele" a "banderovsky orientovanou národní společnost Ukrajiny" s agresivními záměry vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu Ukrajiny.

Ve čtvrtek regulační úřad také uložil dvě pokuty televiznímu kanálu Nash TV. První ve výši asi 4,1 tisíce dolarů za projev bývalé poslankyně Strany regionů Oleny Bondarenko, který se konal 15. ledna. Národní rada shledala zejména její slova za podněcující nenávist, že "příslušníci ozbrojených sil Ukrajiny jsou 'zločinci', 'porušovatelé přísahy' a jsou odpovědní za vedení vojenských operací proti vlastnímu národu". Druhá pokuta byla televiznímu kanálu uložena ve výši asi 3,6 tisíce dolarů za slova bývalého premiéra Mykoly Azarova, která zazněla v pořadu "Maraton" 15. a 16. prosince 2020. "Azarov ve svém projevu řekl, že odpovědnost za vedení bojových akcí na území Ukrajiny leží na ozbrojených sílách Ukrajiny", - uvádí v Národní radě.

Podobná pokuta byla vyměřena televiznímu kanálu "112 Ukrajina" v souvislosti s projevem vůdce v zemi zakázané komunistické strany Petra Symonenka, jehož výroky podle expertů regulátora "měly diskriminační a provokativní charakter a nedočkaly se náležité reakce ze strany zaměstnanců televizního kanálu". "Během kontroly bylo zjištěno, že Symonenko ve svých prohlášeních tvrdí, že na Ukrajině probíhá vnitřní konflikt na území některých oblastí Luhanské a Doněcké oblasti. Říká se tomu "občanská válka", - vysvětlila tisková služba regulátora.

Národní televizní rada opakovaně uvalila sankce na ukrajinské televizní kanály a obvinila je z porušení zákona, které se ve většině případů týkalo vysílání zakázaných ruských filmů nebo projevů kritizujících stávající politický kurz v zemi.

Sankce NSDC
2. února ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvalil rozhodnutím Rady národní bezpečnosti a obrany sankce na televizní kanály 112 Ukraine, NewsOne a ZIK a jejich majitele Tarase Kozaka, poslance Nejvyšší rady z Opoziční platformy - Pro život. Hlava státu uvedla, že tyto zdroje jsou financovány z Ruska a vedou informační válku proti Ukrajině. Ve stejný večer, všechny tři televizní kanály přestaly vysílat, jsou vysílány pouze na YouTube.
https://tass.ru/obschestvo/11493327
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 28 kvě 2021, 09:14

USA vyzvaly Rusko, aby neblokovalo misi OBSE na hranicích s Ukrajinou a aby prodloužilo její mandát
USA naléhají na Rusko, aby neblokovalo standardní čtyřměsíční prodloužení mandátu monitorovací mise OBSE na ruských hraničních přechodech Gukovo a Doněck a neomezovalo monitorovací schopnosti mise.

Podle korespondenta Ukrinform to uvedl vyslankyně Spojených států u OBSE Kortny Ostrien během online zasedání Stálé rady této organizace.

"Nyní Rusko podniká další krok, který, pokud bude realizován, bude mít negativní dopad na zemi: Moskva z neznámých důvodů nesouhlasí se standardním čtyřměsíčním prodloužením mandátu mise OBSE na ruských hraničních přechodech v Gukovu a Doněcku. Zároveň chce prodloužení omezit na dva měsíce," uvedla Ostrien.

Podle americké diplomatky se mezinárodní společenství snaží zmírnit napětí v souvislosti s poslední ruskou provokací - rozmístěním ruských vojsk na hranicích s Ukrajinou - a Moskva provedla nový doplňující trik, který podkopává mírové urovnání na Ukrajině.

Poznamenala, že tato mise je "cenným nástrojem pro budování důvěry, který zúčastněným státům umožňuje lépe porozumět situaci na Ukrajině".

"Dvouměsíční prodloužení přinese misi OBSE další administrativní potíže, čímž se dále sníží schopnost OBSE kontrolovat hranice, jak stanoví Minský protokol,“ uvedla Ostrien.

Vedoucí mise USA při OBSE také nastolil otázku, co chce Rusko tímto krokem skrýt. „Musíme se Ruska znovu zeptat: Co chcete skrýt? Jako člen této stálé rady a signatář všech tří minských dohod se Rusko formálně zavázalo podporovat mírové urovnání konfliktu na východní Ukrajině,“ řekla.

Americká diplomatka dodala, že kroky Ruska ohledně monitorovací mise OBSE na hranici „zpochybňují prohlášení Ruska o jeho skutečném zájmu ukončit násilí na Ukrajině a podporovat politické urovnání“.


"Vyzýváme Rusko, aby přehodnotilo svůj návrh na snížení mandátu monitorovací mise na polovinu. V tomto přístupu nevidíme žádný přínos pro bezpečnost a vzájemnou důvěru. Potřebujeme spolupráci a transparentnost, nikoli jednostrannost a zahalené hrozby," řekla Ostrien.
https://www.ukrinform.ua/rubric-polytic ... andat.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 28 kvě 2021, 10:48

Ukrajina od půlnoci uzavírá oblohu pro běloruská letadla
https://t.me/rian_ru/99632

Bělorusko zastavilo dodávky benzinu A-95 na Ukrajinu
Bělorusko pozastavilo dodávky benzinu A-95 na Ukrajinu. Podle ředitele poradenské skupiny A-95 Sergije Kjuna jednání o této otázce stále probíhají.

Kjun o tom napsal na Facebooku.

"Nejhorším rozhodnutím, které by mohli Bělorusové v současné situaci učinit, je ukončení dodávek benzinu A-95 na Ukrajinu, kde má jejich produkt 50 % trhu. Na druhou stranu je to pro nás další signál, letos na jaře už třetí," napsal.

Podle ředitele společnosti A-95 Consulting Group probíhají jednání o dodávkách.

"Úkol je však nestandardní - najít 50 tisíc tun. Bez moře se neobejdeme a já si ani nepamatuji, kdy naposledy tento druh připlul po moři," řekl Kjun.

Připomeňme, že po zatčení zakladatele Nexty na minském letišti Romana Protaseviče se účastníci summitu Evropské unie rozhodli rozšířit sankce proti Bělorusku.

Ukrajina v souvislosti s incidentem omezila letecký provoz s Běloruskem, stejné rozhodnutí učinilo dalších 20 zemí.
https://strana.ua/news/335673-belarus-n ... -a-95.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 28 kvě 2021, 12:32

To se nečekalo: BNK nepotvrdila Ukrajině dodávky benzinu A-95 na červen
Běloruská ropná společnost zatím nepotvrdila dodávky benzinu A-95 ukrajinským dodavatelům na červen. Tuto skutečnost oznámili společnosti Enkorr držitelé termínovaných smluv na dodávky benzinu od společnosti BNK.

"Dnes nám bylo sděleno, že dodávky A-95 nebudou vůbec žádné. Mezitím bude dodán plný objem A-92," uvedl jeden z zdrojů pro Enkorr, který si přál zůstat v anonymitě.

Důvody tohoto rozhodnutí podle něj nejsou známy.

"Stále jednáme. Podle našich informací je rafinérie Mozyr naplněna benzínem," uvedl druhý zdroj pod podmínkou anonymity. Domnívá se, že v případě úplného odstoupení od smluvních závazků utrpí pověst BNK spolehlivého dodavatele zdrcující ranou.

"Chápeme, že opravy, že objemy mohou být sníženy, ale úplně zastavit dodávky a oznámit to tři dny před koncem měsíce je nepřijatelné z jakéhokoli hlediska. V příštím roce se k nim nikdo jen tak neobrátí ," říká tazatel enkorru a domnívá se, že taková demarše by se mohla stát záminkou k zavedení restriktivních opatření proti dodávkám z Běloruska.

Poradenská skupina A-95 se domnívá, že v případě zastavení dodávek benzinu z Běloruska může na trhu vzniknout deficit. Podle skupiny činila průměrná měsíční dodávka běloruského A-95 v roce 2021 55 tisíc tun, což je přibližně 50 % trhu tohoto typu paliva.

"Nedostatek 50 % dodávek nemůže trh vydržet. Částečně je může pokrýt Litva, ale je nepravděpodobné, že by její rafinérie byla schopna dodat více než 10-15 tisíc tun. Můžeme dovážet po moři, ale takové dodávky už dlouho nikdo neprováděl, technická schopnost rychle přijmout a vyložit určitý objem není známa," komentoval ředitel společnosti A-95 Sergej Kuejun.

Již dříve bylo informováno o snížení dodávek nafty a benzínu v souvislosti s plánovanou opravou ropné rafinerie Mazyr a také o nejistotě dodávek ropy do Naftanu po obnovení amerických sankcí. Z tohoto důvodu rafinerie Mozyr odložila zahájení oprav z 15. května na 1. června. Předpokládá se, že opravy budou trvat jeden měsíc, ale praxe ukazuje, že trvá přibližně 1,5 měsíce, než je rafinerie plně funkční.
https://enkorr.ua/ru/news/otkuda_ne_zhd ... yun/246413
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21809
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 28 kvě 2021, 13:32

50 hřiven za litr A-95. Proč Bělorusko zastavilo dodávky benzinu na Ukrajinu a co lze očekávat u čerpacích stanic
Ukrajina bude mít velké problémy s benzínem. Jak nám sdělil šéf agentury A-95 Sergej Kuejun, běloruské firmy (dodávají asi 50 % na náš trh s benzínem) v červnu dodávky nepotvrdily.

Formálně nejde o politiku a zhoršující se vztahy mezi Ukrajinou a Běloruskem (připomeňme, že po incidentu s letadlem Ryanairu a zatčení Protasieviče Ukrajina uzavřela vzdušný prostor pro společnost Belavia a zastavila lety do Běloruska).

"Faktem je, že Bělorusko má problémy s vytížením velké ropné rafinerie NAFTAN - dodávky ruské ropy tam byly ukončeny kvůli americkým sankcím. Další velká rafinerie - Mozyr - je od začátku června odstavena kvůli plánovaným opravám. Proto se sami Bělorusové obávají nedostatku tohoto zdroje. Je možné, že na dnešní schůzce Putina a Lukašenka bude nalezeno nějaké řešení ohledně dodávek ropy. Ale pokud ne, měli bychom se připravit na nedostatek benzínu," říká Kujun.

Podle vedoucího speciálních projektů STC Psyche Gennadije Rjabceva však může být důvod omezení dodávek běloruského benzinu politický. A pokud ano, další na řadě může být nafta a zemní plyn pro auta, tj. třetina ukrajinského trhu s ropnými produkty bude pod útokem.

Podle Strany připravuje Bělorusko skutečný úder na veškerý dovoz z Ukrajiny - na veškeré dodávky bude zavedeno licencování, údajně kvůli porušování dohody o volném obchodu ze strany Ukrajiny.

Existují tedy velké pochybnosti, že v případě dodávek benzinu jsou důvody čistě technické.

Ale i když se v první fázi záležitost omezí na benzín, náš trh s ropou čekají těžké časy. "Nastane horečka, deficit a v důsledku toho i růst cen. Benzín může zdražit až o 50 hřiven za litr," říká Rjabcev. Přestože nyní existuje státní regulace cen benzinu a nafty, podle odborníků ji čerpací stanice snadno obejdou.

"Strana" zjišťovala, zda bude na Ukrajině benzín za 50 hřiven.
https://strana.ua/news/335705-pochemu-b ... a-azs.html

Bělorusko zavádí licence na dovoz určitého zboží z Ukrajiny. Licencím podléhají mimo jiné cukrovinky, čokoláda, džusy, pivo a další.
Bělorusko zavedlo licencování dovozu určitého zboží z Ukrajiny. Informoval o tom náměstek ministra hospodářství, obchodu a zemědělství - obchodní zástupce Ukrajiny Taras Kačka na své stránce na Facebooku.

"Podle operativních informací zavedlo Bělorusko individuální licenční režim pro dovoz řady ukrajinského zboží: cukrovinek, čokolády, džusů, piva, dřevotřískových a dřevovláknitých desek, tapet, toaletního papíru a obalů, cihel, keramických dlaždic, skleněných ampulí, zemědělských strojů pro setí, praček a nábytku," napsal Kačka.

Příslušné rozhodnutí schválila Rada ministrů Běloruska č. 292 dne 26. května. Vstoupí v platnost 10 dní po zveřejnění a bude platit šest měsíců.

"Takové jednání je nepřiměřené a diskriminační. Režim individuálních licencí znamená manuální kontrolu dovozu ukrajinských výrobků do Běloruska. Vláda vede konzultace s výrobci s cílem odstranit negativní důsledky diskriminačních kroků běloruské vlády," dodal Kačka.

28. května, Bělorusko pozastavilo dodávky benzinu A-95 na Ukrajinu.

26. května NKREKU zakázala na čtyři měsíce dovoz ruské a běloruské elektřiny na Ukrajinu. Zákaz bude platit do 1. října 2021. Bělorusko uvedlo, že důsledky ukrajinského zákazu dovozu elektřiny pravděpodobně nepocítí.
https://112ua.tv/ekonomika/belarus-vvel ... 79154.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Odpovědět