Atomová energie

Odpovědět
Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 3333
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Atomová energie

Příspěvek od petrp » 07 led 2019, 07:20

Rusko připravuje revoluci v jaderné energetice. Slibuje nové palivo
Ruský výrobce jaderného paliva Tvel, který je dceřinou společností státního Rosatomu a dodává palivo i do elektráren Temelín a Dukovany, slibuje výrobu nového bezpečného paliva, jež by vyloučilo havárii podobnou té, ke které došlo v japonské Fukušimě. Ruská firma se chce stát dominantním globálním dodavatelem bezpečného paliva do reaktorů.
Zatímco některé země krotí svůj zápal pro jádro a Německo se rozhodlo do konce roku 2022 odpojit všechny reaktory v zemi od sítě, bez ohledu na jejich životnost, Rusko jde opačným směrem a staví nové reaktory. Prezident Vladimir Putin vyhlásil, že jádro bude na energetickém mixu země tvořit až 30 procent (nyní to je 19 procent). K 35 stávajícím reaktorům se má postavit dalších 20.

Expanzi jaderného průmyslu i za hranice Ruska má pomoci výrobce palivových tyčí Tvel. Firma slibuje, že bude do několika let vyrábět bezpečné jaderné palivo, které nebude produkovat vodík, a tudíž předejde hrozbě výbuchu, k němuž došlo v japonské elektrárně Fukušima. „Nejdůležitějším úkolem při vývoji tolerantního paliva je vyloučit vodík, který vzniká během těžké havárie reaktoru,“ vysvětlil viceprezident společnosti Tvel Alexandr Ugrjumov. Tvel je celosvětově třetím největším výrobcem jaderného paliva. V roce 2017 měl 16procentní podíl na globálním trhu s jaderným palivem. Jedničkou je americký Westinghouse, dvojkou francouzská společnost Framatome. Tvel dodává palivo pro 72 reaktorů ve 14 zemích, včetně České republiky. Do budoucna chce svou pozici posílit.

https://www.euro.cz/byznys/rusko-chysta ... vo-1434878
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
Zapisujte si jen co se skutečně stalo, žádná fakta!“ - Felix Holzmann

Juraj
Zasloužilý redaktor
Příspěvky: 3801
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Atomová energie

Příspěvek od Juraj » 07 led 2019, 11:05

Zaujímavé z uvedeného článku
Ruský ekológ Vladimir Slivjak tvrdí, že Rusko je v oblasti výskumu jadrového paliva pozadu oproti Westinghouse a Framatomu. Navyše nie je vyriešená ani otázka konečnej likvidácie štiepneho materiálu.

Uživatelský avatar
palo satko
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1233
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Atomová energie

Příspěvek od palo satko » 07 led 2019, 11:42

Na čt24 bol asi pred rokom rozhovor komentatora s tromi hostami. Dvaja byvali ministri českej vlady a šef zelenych. Temou bola jadrova energetika v Česku. Byvali ministri urobili z toho ekologa ideologickeho trula a z chuadaka komentatora Takaáča neštastneho rusofoba dokazmi o tom, že Rusi maju najvhodnejšiu technologiu, dokažu realne ekonomicky postavit a maju najlepšie palivo.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... ie-v-cesku
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 3333
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Atomová energie

Příspěvek od petrp » 13 led 2019, 20:27

Něco málo z historie..."Nebude-li elektrárna pracovat 20 let, bude to ekonomické fiasko." Jak je už známo, pracovala jen 5 let. Nicméně zkušenosti to byly, z dnešního pohledu, k nezaplacení...

"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
Zapisujte si jen co se skutečně stalo, žádná fakta!“ - Felix Holzmann

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 895
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Atomová energie

Příspěvek od gandalf » 17 led 2019, 18:27

Britský jaderný reaktor u ledu: Hitachi zmrazila projekt Horizon a účtuje ztráty
Japonská společnost Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderného reaktoru v Británii za tři biliony jenů (628 miliard Kč). Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení s tím, že je to ekonomicky motivované rozhodnutí soukromého podniku. Podle zdrojů agentury Reuters je na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos kolem brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.
zdroj: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/403 ... traty.html

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1558
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Atomová energie

Příspěvek od El Diablo » 18 led 2019, 21:27

Fúzní elektrárnu budeme mít do pěti let, chlubí se firma
17. ledna 2019 11:00
Společnost TAE, dříve známá jako Tri Alpha Energy, během příštích pěti let začne na trhu nabízet fúzní zařízení na výrobu elektřiny. S nečekaným a optimistickým slibem přišel její šéf Michl Binderbauer při nedávné přednášce na Kalifornské univerzitě.
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/f ... chnika_mla
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Juraj
Zasloužilý redaktor
Příspěvky: 3801
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Atomová energie

Příspěvek od Juraj » 24 led 2019, 08:02

Zaujímavý článok, ktorý hovorí o neschopnosti USA samostatnej existencie v oblasti atómového paliva. Nemá zdroje, nevie efektívne obohacovať urán, nemá know-how. Veľkú časť krachu Ameriky v tejto oblasti má na svedomí Rosatom. Spojené štáty chceli ušetriť, tak namiesto vlastnej produkcie začali nakupovať za lacno u Rusov. Dokonca im umožnili získať aj podiely v kanadskej spoločnosti, ktorá ťaží urán (v článku sa nehovorí o zodpovednosti Hillary Clinton za tieto obchody).
https://ria.ru/20190121/1549577354.html

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 507
Registrován: 07 úno 2017, 13:04
Bydliště: Jizerky

Re: Atomová energie

Příspěvek od Grif » 26 úno 2019, 16:20

Nejsem si jistý jestli to patří zrovna sem.
Dvanáctiletý americký školák zvládl doma postavit reaktor pro jadernou fúzi
Nejmladším člověkem, který kdy postavil jadernou reaktorovou jednotku, je zvědavý dvanáctiletý chlapec Jackson Oswalt z Memphisu. Experiment s atomovou fúzí provedl doma a použil jen součástky z eBay, jež stály celkem 10 000 dolarů (cca 230.000 Kč).
Dvanáctiletý školák úspěšně vyrobil reaktor pro jadernou fúzi doma u svých rodičů. Jackson Oswalt z Memphisu, jemuž je nyní 14 let, se domnívá, že je nejmladším člověkem, který kdy vybudoval funkční reaktor na jadernou fúzi.
Jeho struktura rozdrtí atomy dostatečnou silou, aby je spojila do jednoho a tento proces uvolňuje energii uvnitř atomů. Informace o tom, jak postavit stroj, nalezl školák na síti a 19. ledna minulého roku, jen několik hodin před svými třinácti narozeninami, jadernou fúzi úspěšně provedl.

Předchozí záznam o nejmladším úspěšném konstruktérovi reaktoru na jadernou syntézu měl Taylor Wilson, který jej dosáhl ve věku 14 let. Oswalt řekl: "Na začátku procesu jsem se prostě dozvěděl o tom, jak ostatní lidé udělali svoje fúzní reaktory. Poté jsem shromáždil seznam součástek, které jsem potřeboval.” Některé součástky získal na eBay již hotové, jiné musel pro svůj projekt upravit. Vše se ale podařilo zvládnout. Jackson se tak stal rekordmanem.
Plyn deuterium - izotop vodíku - se zahřívá v plazmovém jádru s 50 000 volty elektrické energie ve vakuové komoře, aby se atomy spojily dohromady. Tímto způsobem se mu povedlo spojit dva atomy deuteria do hélia. Podobný proces, i když v mnohem větším měřítku, je to, co se odehrává na slunci. Toto obrovské napětí je energeticky náročným procesem, který, jak připouští Jackson, sežere více energie, než jí vyprodukuje.

Komerční životaschopnost jaderné fúze jako zdroje elektřiny je proto složitá. Je obtížné získat kladnou bilanci získané energie vzhledem k energii dodané. Jackson proto říká, že tato věc je tím důvodem, proč z něj není miliardář.

Open Source Fusor Research Consortium je on-line fórum pro amatérské fyziky. Jackson využil této platformy, aby vyhledal rady a poučil se, jak vytvořit svůj reaktor. Jeho rodiče financovali jeho celoroční úsilí, každodenní činnost, ale přiznávají, že o celém podniku vědí jenom hodně málo.

Jacksonův otec Chris řekl, že dovolil, aby jeho syn pracoval na tomto projektu, ale zároveň zajistil jeho bezpečnost tím, že odborníci promluvili s Jacksonem, aby ho informovali o nebezpečí práce s radiací a elektřině o síle tisíce voltů.
https://techfocus.cz/gadgets/1102-dvana ... -fuzi.html
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host