Pevnostní objekty

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7720
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Pevnostní objekty

Příspěvek od QVAK » 17 dub 2019, 22:00

Alchymista píše:
17 dub 2019, 10:03
Nemáš to prehodené?
Na ČS opevnení sa podľa toho, čo som čítal, betonovalo len "zavlhnutou" betonovou zmesou, zmes sa do armatury "pechovala", a celý objekt, podkiaľ to šlo, sa betonoval naraz - takže väčšina bunkrov, okrem "najväčších", predstavuje betonový monoblok.
Alchy, tak se začaly betonovat prvé lehké objekty protože to byla tehdy běžně používaná technologie betonování(francouzský způsob) a brzy se přešlo na lití dle ak. Bechyněho. Lehké objekty nestavěly specializované Fy. jako těžké(cca 6) ale lokální pod dohledem ŘOP. Díky těmto stavbám se plošně rozšířila tato technologie v celém stavebnictví(byla rychlejší a nepotřebovala tak bytelné šalunky). Důvodem pro technologickou změnu u výstavby lehkého opevnění byla vyšší odolnost staveb.
Suchý beton se zhutňuje asi tak jako např. zásyp výkopů nebo zpevňují parkovací místa aby se homogenizoval. Výborně se zapracují vodorovné armatury a potíž je se svislými protože síla od stroje působí většinově kolmo a nesmí se dotýkat armatury(uvolnil by ji). U litého se vibruje a tím se odstraňují bublinky z betonu. Vibrace působí od zdroje všemi směry tak výborně zapracuje jakoukoli armaturu. U litého se objevila jedna do tehdy neznámá vlastnost a to vyzařováním tepla během zrání. Byl to u pevností díky jejich objemu betonáže závažný problém. Dodnes ho nikdo nevyřešil a je limitující vlastností pro rychlost betonáže např. velkých přehrad.

P.S. Vždy se musí započít betonáž na desku jinak by beton chovající se jako tekutina vytékal z pod šalunku na podložku. Tlak je daný hustotou a množstvím betonu musí něco absorbovat.

BartH8
Redaktor
Příspěvky: 53
Registrován: 16 dub 2018, 18:16

Re: Pevnostní objekty

Příspěvek od BartH8 » 17 dub 2019, 23:53

Sakra, za těch 6 cm u skořápky může nějaký šotek. Článek který sem postoval jsem přečetl jen zběžně a těch 6 cm se tam nikde nepíše. To je tak když někdo dělá něco takového v práci :lol: tímto se omlouvám za mystifikaci.

Jinak ten článek co jsem postoval popisuje celkem přesně jakým způsobem probíhalo betonování těžkých objektů hutněním vlhkého betonu. Vzhledem k tomu že se jedná o článek z nějakého stavebně zaměřeného časopisu, nemám důvod mu nevěřit, QUAKu :razz:
Článek je hned první na předchozí stránce.

A všechny objekty, LO, TO, stavěli odborné firmy. Říká se jim stavební.
Normu a technologii určovala armáda. Firma se jí řídila. Jinak padaly pokuty. Dřív to nefungovalo jako teď. Kdy zakázku vyhraje někdo kdo pak hledá nějakou firmu co to realizuje a ještě po*ere :)

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7720
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Pevnostní objekty

Příspěvek od QVAK » 18 dub 2019, 00:21

Tak proč například měli Frantící velký problém s armováním a Češi nikoli když používali shodnou navíc jejich převzatou technologii? Nebo tak obrovský rozdíl mezi mechanickými vlastnostmi díla? Není to snad záměnou mezi hutněním a vibrací? Na prvý pohled laika obě technologie vypadají shodně a laik rozdíl v konzistenci betonu nepozná. Lití i vibrace byly až do 45 tajné. Pak by i Frantíci a Němci dokázali postavit stejný most jako Čecháčkové u Soutic resp. Bechyňský most Duha nebo obdobné funkční průmyslové budovy Radlická 10, Pragovky Vysočany a Zlína i všech Baťovan. Nebo paláce Lucerna. Vědomosti mám z biografie o ak. Bechyněm a z prvé zde vyšlé knihy o ČS opevnění.
TO bylo schopno postavit 6 Fy v republice. LO tehdejší středně velká stavební Fy. To znamená stavitel jako garant dodávky(a autorizovaná osoba ve vztahu k st. správě) který si najímal potřebné řemesla pomocí (zednických, dlaždičských, instalatérských, elektrikářských, kamenických, tesařských) mistrů kteří byli odbornými řemeslnými garanty a práci vykonali se svými lidmi(partami). Materiál zajišťoval stavitel a ručil i za jeho kvalitu. Za kvalitu odvedené práce ručili mistři řemesel. Vzdělání, stavitel min. vyšší průmyslovku a st. atestaci, mistr nižší prům a odbornou atestaci, řemeslníci vyučení+řemeslnou atestaci(tz. tovaryšskou zkoušku) a nádeníci bez odborného vzdělání. Vyučení byli kvalifikačně mezi nádeníkem a tovaryšem. Vyučení postačovalo na samostatné vykonávání řemesla jen ve fabrikách.

modrak
Výkonný redaktor
Příspěvky: 817
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Pevnostní objekty

Příspěvek od modrak » 18 dub 2019, 00:49

Pri stavbe z betónu je veľa premenných. A u železobetónu zvlášť. Čo sa týka betonárskych prác 1. v oboru sú Taliani. Vibrácie, liatie neboli tajné, poznali ich už starý Rimania. :D Frantíci aj Nemci + x ďalších postavili také mosty, objekty a iné stavby, proti ktorým Duha a všetko ostatné čo popisuješ sú iba "prkotiny". Je potreba si uvedomiť, že technologický postup stavby sa odvíja od projektov, požiadavok a tech. úrovne. V podstate stačí porovnať "starý západný val" alebo "novú stalinovu líniu" s čs. opevnením.Môžme ich kľudne označiť za šlendrián. Ale také bolo zadanie. A podľa toho sa vyberala technológia, materiáli atď. Stavalo sa čo najrýchlejšie, najlacnejšie, najefektívnejšie. Žiadne z týchto pevností nebolí stavené aby rozhodli vojnu. Ani čs. opevnenia. Len čas, ktorý mali vydržať bol rôzny. Zatiaľčo u Francúzov, Rusov atď. malo ísť o boj radovo v týždňoch, u čs. opevnení mesiacoch - do príchodu spojencov. Preto aj sa stavali opevnenia v ČSR kvalitnejšie, drahšie, prepracovanejšie atď.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 5869
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Pevnostní objekty

Příspěvek od Alchymista » 18 dub 2019, 08:23

Qvak - aj ostatní - vďaka za upresnenie.

crusader_cz
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 17 dub 2019, 06:35

Re: Pevnostní objekty

Příspěvek od crusader_cz » 18 dub 2019, 18:22

:stop: Žádný objekt čs. předválečného opevnění NEBYL vybetonován metodou lití betonu.
Používala se navlhlá směs, která se sypala do bednění a pěchovala ručními pechy, na těžkém opevnění se dále používaly pneumatické pěchy a příložné vibrátory přikládané zvenčí na bednění.
Metodu lití používali Němci už před válkou (Westwal, Oderstellung, Oder-Warta-Bogen), používali ji i na Atlantickém valu.

Přínos ing. Bechyněho DrSc. pro opevnění nebyl ve vynalezení metody lití betonu ale ve vynálezu speciální receptury portlandského cementu (nazývanou A cement). Tento typ cementu měl prodloužený počátek doby tuhnutí, díky čemuž bylo zajištěno dobré propojení jednotlivých vrstev betonu a také vytvářel menší množství hydratačního tepla při tuhnutí.

Kvalita čs opevnění je daná tímto cementem, použitím kvalitních materiálů a dodržováním předepsaných postupů při stavbě. Cement a kovové prvky (včetně výztuže) byly dodávané vojenskou správou, štěrk a písek (pokud se těžily v okolí) musely být vojenskou správou schválené, jinak se vozily třeba i desítky km. Dokonce schválení podléhala i voda přidávaná do betonu, jinak se taky musela dovážet.

Na výstavbě těžkého opevnění nepracovalo jen 6 firem, úseky TO, které byly zadané, byly svěřené celkem 21 stavebním firmám (některé navíc stavěly několik úseků).

U LO není pravda, že opevnění stavěly lokální firmy, vždy probíhalo výběrové řízení a vybírala se většinou firma s nejnižší cenou (i když to vždy nebyla ta nejlepší). Např na severu Čech v Lužických horách stavěla LO firma z Hradce Králové, dvě firmy z Prahy, firma ze Dvora Králové a z Mladé Boleslavi (tu bych s přihmouřením oka označil jako lokální).

Rozhodně se nepočítalo, že by čs. opevnění vydrželo měsíce. Těžké opevnění mělo krýt bok ustupující čs armády, aby nedošlo k jejímu odříznutí od Slovenska, LO bylo stavěno aby se ustupující armáda mohla opřít o předem připravené pozice. Proto se stavělo (nebo mělo stavět) kromě opevnění na hranicích také opevnění v předpolí Prahy (tzv. VOP), opevnění na Vltavě, opevnění na Labi, Liběchovská příčka a plánované příčky na Českomoravské vrchovině a na moravsko-slovenském pomezí. Armáda měla plánovitě za bojů ustupovat na východ a zachytit se na pomezí Moravy a Slovenska, pak měli zasáhnout spojenci. Počítalo se tak maximálně se 3 týdny až jedním měsícem samostatné obrany.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů