Makedonie

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 3154
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Makedonie

Příspěvek od petrp » 08 zář 2018, 16:18

Otevřené vměšování do záležitostí cizí země:

Merkelová Makedoncům: Přijďte k referendu o názvu země
Německá kancléřka Angela Merkelová během návštěvy Skopje vyzvala Makedonce, aby využili historickou příležitost a zúčastnili se referenda o změně názvu své země. Informovala o tom agentura DPA. Plebiscit se koná koncem září, a pokud v něm voliči změnu názvu státu schválí, ukončí tím téměř tři desítky let trvající spor s Řeckem. Tento spor mimo jiné blokuje snahu o vstup Makedonie do NATO.

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/ ... 95248.html

Podpořte dohodu o názvu, vyzývá Makedonce Stoltenberg
„Pokud naplníte dohodu o názvu (státu), stanete se členem Severoatlantické aliance,“ uvedl v průběhu návštěvy makedonského hlavního města Skopje generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Věřím, že při mé příští návštěvě již budete členem Aliance,“ uvedl Stoltenberg před blížícím se referendem o dohodě na změně názvu státu vyjednané s Řeckem. Dohoda byla sjednána v červnu, referendum proběhne 30. září. Plebiscit, jak poznamenal generální tajemník, rozhodne o budoucnosti Makedonie a jejím vstupu do NATO a Evropské unie.

http://www.natoaktual.cz/podporte-dohod ... _media_m02
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
Vše, co slyšíme, je názor, nikoli fakt. Vše, co vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“ - Marcus Aurelius

QVAK
Zasloužilý redaktor
Příspěvky: 6507
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Makedonie

Příspěvek od QVAK » 20 říj 2018, 19:01

Makedonský parlament schválil změnu názvu státu

Makedonský parlament v pátek schválil ústavní změny zakotvující nový název státu. Na základě dohody s Řeckem by se bývalá jugoslávská republika měla jmenovat Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Ve stodvacetičlenném parlamentu se pro nový název vyslovilo 80 poslanců. Několik dalších hlasování poslance ale ještě čeká.
Přejmenování balkánského státu má ukončit spory z Řeckem, jehož součástí je i severní provincie Makedonie. Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i Evropské unie. V referendu, které se v zemi konalo na konci září, se pro změnu názvu vyslovila drtivá většina hlasujících, výsledek byl ale kvůli nízké volební účasti označen za neplatný. Vláda změnu schválila 8. října.
Makedonská opozice tvrdí, že dohoda mezi Aténami a Skopje je protiústavní. V předvečer hlasování hlavní opoziční strana VMRO-DPMNE označila dohodu o přejmenování státu za "mrtvou" a parlamentní debatu za zbytečnou.

https://echo24.cz/a/SAm4N/makedonsky-pa ... azvu-statu

QVAK
Zasloužilý redaktor
Příspěvky: 6507
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Makedonie

Příspěvek od QVAK » 11 led 2019, 20:02

Makedonie překonala překážku na cestě do NATO a EU. Parlament schválil ústavní změnu názvu země

Makedonský parlament schválil změnu ústavy, jež zakotvuje nový název země Republika Severní Makedonie. Vláda získala podporu potřebné kvalifikované většiny poslanců až několik hodin před hlasováním.
Zákonodárný sbor schválil dodatky k základnímu zákonu Makedonie, jež předpokládá dohoda uzavřená makedonskou a řeckou vládou loni v červnu ve městě Prespa. Naplnění této dohody by mělo ukončit letitý spor obou zemí a otevřít Makedonii cestu do Evropské unie a Severoatlantické aliance.
https://echo24.cz/a/SRjtJ/makedonie-pre ... nazvu-zeme

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host