Houfnice, minomety a raketomety

halftrackus
Redaktor
Příspěvky: 162
Registrován: 10 bře 2017, 17:22

Re: Houfnice, minomety a raketomety

Příspěvek od halftrackus » 02 lis 2025, 19:36

Dusno mezi Prahou a Paříží. Zásadní zbraň pro českou armádu pořád čeká na testy

Už mělo být hotovo. Alespoň dle několikrát upravovaného harmonogramu obchodu, za nějž Česká republika zaplatí 10,3 miliardy korun. Jenže nákup francouzských houfnic Caesar na kopřivnickém podvozku Tatra se dostal do kritické situace. I když armáda čeká, že první sériově vyráběné houfnice začne dostávat příští rok v dubnu, kvůli neustále odsouvaným vojskovým zkouškám to přestává být reálné.
I čtyři roky po podpisu a dalších parlamentních volbách tuhle "moderní výzbroj" zná většina českých vojáků maximálně tak z prospektů nebo novinových článků. Jak už totiž deník Aktuálně.cz několikrát upozornil, z pořízení 62 houfnic za 10,3 miliardy korun se stal pro všechny strany kontraktu velký bolehlav. A kritická situace graduje právě nyní. Zbývá totiž už jen půl roku do chvíle, kdy do dělestřelecké posádky v brdských Jincích mají začít přicházet první nová děla. K tomu však může dojít až poté, co zbraně projdou náročnými a detailními vojskovými zkouškami, po nichž se teprve může na plné obrátky rozjet sériová výroba.
Jenže vojskové zkoušky zatím ani nezačaly......

link:https://zpravy.aktualne.cz/domaci/velka ... f6b220ee8/

podľa toho článku asi ani ten Caesar nebude nejaké terno

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9499
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Houfnice, minomety a raketomety

Příspěvek od zmiri » 02 lis 2025, 19:59

Ceasar je ceaser. Nemám o něm valné mínění. Ale zde je jiný problém. Český nákup. Trvá se na něčem, co je problém jen proto, aby vydělal ten správný. První problém je podvozek. Normálně na tatrách není a mám dojem, že zase někdo zvolil 6x6 místo 8x8. Takže problémy s umístěním a jízdnými vlastnostmi. A velký problém systém řízení palby. Ten požadovaný dodává český zbrojař, z toho fungujícího francouzkého by chudáček nic neměl. Česká klasika, funkční věc pokurví nějakým debilním detailem....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13409
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Houfnice, minomety a raketomety

Příspěvek od kenavf » 03 čer 2026, 17:36

Z hlavného vlákna Česko...huhnica Caesar.
Poslední dobou ovšem miliardová zakázka drhne na jiném místě. Jak si reportér deníku Aktuálně.cz ověřil během rozhovorů s několika zástupci armády, ministerstva a zbrojního průmyslu, onen problém má zkratku EMC. Tedy elektromagnetická kompatibilita.

„V rámci kontrolních zkoušek byl u daného parametru identifikován nesoulad. Dodavatel odstranění daného nesouladu řeší,“ potvrzuje Petr Pešek, mluvčí resortu. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz se silnější záření objevuje jak v kabinách, které kompletuje KNDS France, tak v podvozcích Tatra Force z koncernu CSG.
Vo čom to je to EMC? :?:
(že budú mať vysielačky problém?)
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 20021
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Houfnice, minomety a raketomety

Příspěvek od petrp » 03 čer 2026, 17:42

EMC ve válce nikoho nezajímá. Tam bude tolik rušení, že toto je brnkačka... :smich:
Jak furt říkám, slavná EU se z tech omezení, nařízení a příkazů jednou posere.
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9499
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Houfnice, minomety a raketomety

Příspěvek od zmiri » 03 čer 2026, 17:49

Ve válce to zajímat nebude. Ale my jsme ve válce nebyly 80 let. A vojáci v tý technice tráví nějaký čas. A můžou být nemoci z povolání. Tedy nevím přesně o jaký typ záření a intenzitu jde, ale zbraně stráví mnohonásobně více času mimo válku....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 20021
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Houfnice, minomety a raketomety

Příspěvek od petrp » 03 čer 2026, 17:54

To jako že bys trpěl ozářením z houfnice? A co mají říkat obsluhy vysílaček a radarů všeho druhu? :smich:
Pánové, používejte trochu rozumu prosím...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13409
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Houfnice, minomety a raketomety

Příspěvek od kenavf » 03 čer 2026, 20:29

zmiri píše: 03 čer 2026, 17:49 Ve válce to zajímat nebude. Ale my jsme ve válce nebyly 80 let. A vojáci v tý technice tráví nějaký čas. A můžou být nemoci z povolání. Tedy nevím přesně o jaký typ záření a intenzitu jde, ale zbraně stráví mnohonásobně více času mimo válku....
Môžeš byť konkrétny, čo tam osádke hrozí?
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Odpovědět