Atomová energie, jaderné elektrárny

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57526
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista » 03 čer 2026, 08:56

Bitevná loď prestavaná na lietadlovku...

Ale asi to fakt bude nezmysel v príbehu... Trochu som hľadal (s mojím angličtinom :lol: ) a v zmienkach o výzbroji som nenašiel nič...

BTW - bokorys
hzxv79k19hk71[1].png
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

PoloSVK
Redaktor
Příspěvky: 404
Registrován: 07 úno 2017, 15:13

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od PoloSVK » 03 čer 2026, 09:49

V projekte ako BK ich má 8, ale s prestavbou na LL je to už mimo.

Inak stavba od 1917, ale po ukončení 1.sv.v a Washingtonských dohodách 4 zrušené a 2 dokončené ako LL (Lexington a Saratoga).
Som štatista, nie prognostik....

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13409
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od kenavf » 03 čer 2026, 10:42

Delá na ňu ešte inštalovali a odstránili neskôr. Možno to bolo ničo podobné aj s torpádometmi. Štyri mali byť pod čiarou ponoru a štyri nad čiarou ponoru.
K čomu môžu byť tie štyri otvory na fotke?
{0E17127F-A271-4D54-9154-545637FF291D}.png
https://www.reddit.com/r/WarshipPorn/co ... /#lightbox
https://www.reddit.com/r/WarshipPorn/co ... _probably/
Torpedo tubes
Eight 21-inch (533 mm) torpedo tubes were to be carried. Four of these would be mounted inside the hull below the waterline, two at either side of the bow; the others would be above the waterline at the stern, two at either side.
..
Torpédomety
Malo byť nesených osem 21-palcových (533 mm) torpédometov. Štyri z nich by boli namontované vo vnútri trupu pod čiarou ponoru, dva na oboch stranách provy; ostatné by boli nad čiarou ponoru na korme, dve na každej strane.
https://military-history.fandom.com/wik ... pedo_tubes

EDIT:
Beriem späť, tá fotka je asi pohľad zo zadu. :blbec:
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

PoloSVK
Redaktor
Příspěvky: 404
Registrován: 07 úno 2017, 15:13

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od PoloSVK » 03 čer 2026, 11:12

By boli....a tie kanóny sú 203 mm, tie normálne mala. A korma je vzadu...ale ťažko by boli tak vysoko.
Som štatista, nie prognostik....

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9499
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od zmiri » 03 čer 2026, 12:21

V rámci projektování měnili hlavní výzbroj nahoru dolu. Jednu chvíli plánovali 403mm hlavní děla. A když se rozhodli to přestavět, byla hotová z cca 22%. Našel jsem fotky za stavby a na přídi není ani náznak torpédometů. Záď vidět nebyla. Ani na žádném modelu nebo nákresu není ani náznak torpédových hlavní/krytů ústí. A upřímně, takovou raritu by zmiňovali. O těch 203mm dělech se dočtete, protože to nebylo normální u letadlovek. Torpédomety by byly ještě raritnější. S velmi velkou pravděpodobností tam žádné nebyly.
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13409
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od kenavf » 05 čer 2026, 10:53

Ďaľšie ruské SMR na vývoz.
Projekt kombinuje dva typy jaderných reaktorů. Bude mít dva velké bloky, každý o výkonu okolo 1000 MW, a dva malé modulární reaktory o výkonu 55 MW.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... ntent=main
KoZa ešte nemá ani výkresy. :sad:
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 20021
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od petrp » 05 čer 2026, 11:22

kenavf píše: 03 čer 2026, 10:42 K čomu môžu byť tie štyri otvory na fotke?
Zmenšení odporu přídě při zdolávání velké vlny - příď tou vlnou projede bez velkého nárazu, voda pak z paluby volně odteče.
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57526
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista » 05 čer 2026, 12:04

Ale toto by mal byť naopak zadok trupu - "ostrov" je tradične na pravoboku lode.
A zadok je to aj podľa šikmého "nájazdu" na letovú palubu. viď i nákres vyššie
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 20021
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od petrp » 05 čer 2026, 12:15

Aha, tak to může to být cokoliv. :roll:
Vzhledem k tomu, že to má otvírání, mohli by to být ty horní torpédomety, či děla chránící zadní perimetr atd...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 10712
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Skeptik » 05 čer 2026, 17:20

Nejsou jen 4. Dle toho bokorysu je jich 8 ... 4 na zádi a po dvou na každém boku.
Být to může cokoli ... třeba k vyhazování odpadků do moře :wink:

Obrázek
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9499
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od zmiri » 05 čer 2026, 17:31

No na vyhazování odpadků je to dost velké. Porovnejte s postavou na palubě. Napadá mě třeba pro spuštění kotvy, případně mechanizmy na upoutání apod.? Otvory pro hadice čerpání paliva?
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57526
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista » 05 čer 2026, 18:02

Na výkrese sú označené proste "door" - takže najskôr asi nejaké technologické vstupy a nákladné rampy (veľkosť to má ako vráta od garáže).
Do lietadlovej lode potrebujete dostať aj množstvo munície, nielen leteckej, ale aj protilietadlovej a lodnej, vagóny náhradných dielov na loď i na lietadlá.
Súprava ND a náradia "1:1" je zhruba "za kamion" a to platilo už koncom prvej svetovej. Vtedy to bolo za vtedajší kamion... A sú ďalšie súpravy -1:2, 1:4, 1:12, 1:25, 1:50... Samostatne operujúca jednotka dostáva súpravu o stupeň vyššiu... Na každý typ...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět