Různé zajímavosti

Odpovědět
Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 5592
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Grif » 02 čer 2026, 18:09

Zajímavý třístranný zip vytváří tuhé konstrukce.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13406
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od kenavf » 05 čer 2026, 09:53

https://www.stoplusjednicka.cz/historie ... ne-kradezi
Sověti například předstírali, že jejich technologie použité při průzkumu Měsíce dalece převyšují americké. Američtí agenti proto využili situace, když Sověti vystavovali model špičkové vesmírné sondy Luna na putovní výstavě v Mexiku. Agenti si Lunu v noci tajně „vypůjčili“ z nákladního auta, kde byla připravena na převoz, odvezli ji do vlastního depa, celou ji rozebrali, vyfotografovali a zase složili dříve, než se řidiči ráno probudili. Získali tak přesné technické parametry motorů a elektroniky, což vyvrátilo mýty o sovětském náskoku ve vesmírném závodu.
Sověti například ukradli software pro řízení plynovodů od jedné kanadské firmy. To však netušili, že software byl schválně naprogramován tak, aby ventily a pumpy po čase přenastavil na extrémní tlak. Výsledkem byl gigantický výbuch na sibiřském plynovodu v roce 1982. Tato sabotáž zásadně ochromila sovětské příjmy z exportu plynu a přispěla k oslabení „říše zla“.
Je na týchto událostiach niečo pravdy?
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 6944
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od lasib » 05 čer 2026, 10:27

kenavf píše: 05 čer 2026, 09:53
Sověti například ukradli software pro řízení plynovodů od jedné kanadské firmy. To však netušili, že software byl schválně naprogramován tak, aby ventily a pumpy po čase přenastavil na extrémní tlak. Výsledkem byl gigantický výbuch na sibiřském plynovodu v roce 1982. Tato sabotáž zásadně ochromila sovětské příjmy z exportu plynu a přispěla k oslabení „říše zla“.
Je na týchto událostiach niečo pravdy?
dej knihy Red Gas, Eduard Topol
https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Topol

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57525
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Alchymista » 05 čer 2026, 10:54

V podstate obe sú pravdivé... Aj krádež makety sondy z výstavy v Mexiku, aj obrovský výbuch na plynovode pri Ufe (https://en.wikipedia.org/wiki/Ufa_train_disaster). A vlastne aj pokus o krádež softu.

Len realita bola troch iná.
Tá "špičková sonda" bola v skutočnosti Luna 2 z roku 1959. Z dnešné pohľadu trochu chytrejší Sputnik. Samozrejme z pohľadu roku 1959 to mohlo vyzerať inak. Navyše - zverejnené to bolo až v roku 2019. Lenže údajné fotky zhotovené pri akcii sa doteraz nikde neobjavili - a boli by historicky cenným dokumentom.

Výbuch pri Ufe - bagrista nabúral potrubie na skvapalnený? plyn a pruser zatušovali. Po pár rokoch to povolilo a začalo utekať. To bola perestrojka na vrchole. Miesto zisťovania, kde im to uniká, len zvýšili tlak v potrubí - a potom to rachlo.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13406
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od kenavf » 05 čer 2026, 11:03

▲Ten výbuch v Ufe bol 1989. To je iný výbuch.

1982 by malo byť toto https://en.wikipedia.org/wiki/At_the_Ab ... allegation
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6732
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od El Diablo » 07 čer 2026, 11:17

Obvinění ze sabotáže transsibiřského plynovodu
Další informace: Thomas C. Reed § Literární kariéra

Ve své knize Reed uvádí, že Spojené státy vložily trojského koně do řídicího softwaru plynovodu, který Sovětský svaz získal od kanadské společnosti.[1] Podle Reeda došlo po nasazení těchto komponentů na transsibiřském plynovodu k obrovské explozi způsobené tímto trojským koněm.[1] Napsal: „Software plynovodu, který měl řídit čerpadla, turbíny a ventily, byl naprogramován tak, aby se zbláznil, resetoval otáčky čerpadel a nastavení ventilů a vyvolal tlaky daleko přesahující ty, které jsou přijatelné pro spoje a svary plynovodu. Výsledkem byla nejmonumentálnější nejaderná exploze a požár, jaké kdy byly z vesmíru pozorovány.“[1]

Zpráva v deníku Moscow Times citovala veterána KGB Vasilije Pchelintseva, který uvedl, že v roce 1982 došlo k explozi plynovodu, ale že se tak stalo poblíž Tobolska na plynovodu spojujícím plynové pole Urengoj s městem Čeljabinsk a že byla způsobena spíše nekvalitní konstrukcí než sabotáží; podle Pchelintsevova popisu při explozi nikdo nezemřel a škody byly opraveny během jednoho dne. [2] Reedovo tvrzení nebylo potvrzeno ani zpravodajskými agenturami ve Spojených státech,[3] ačkoli v roce 1996 CIA ve svém historickém popisu „Farewell Dossier“ zveřejnila, že „na plynovodu byly nainstalovány vadné turbíny“. [4]

Dalším bodem kritiky tvrzení o sabotáži je to, že podle prof. V. D. Zakhmatova, odborníka na bezpečnost proti výbuchům, který dohlížel na bezpečnostní opatření na mnoha sovětských ropovodech a plynovodech postavených v 80. letech,[5] v popsaném časovém období Sovětský svaz prostě nepoužíval digitální řízení svého potrubního systému. Většina řízení byla manuální a jakákoli automatizace využívala analogové řídicí systémy, z nichž většina fungovala na pneumatickém principu.[5]
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

shmel VR
Sponzor fóra
Příspěvky: 795
Registrován: 16 úno 2017, 10:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od shmel VR » 07 čer 2026, 12:30

Jo v amících bylo vždy tolik dobrého jak v hovně loja.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13406
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od kenavf » 07 čer 2026, 16:05

Mne sa tiež nezdá že by rusi mali v roku 1982 v civilnm sektore takú technologiu by nebola analogová, ale bola by digitálna riadená programom do ktorého by sa dokonca dal podstrčiť virus niekde z Kanady. :sad:
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13406
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od kenavf » 12 čer 2026, 13:43

Na dne oceánu leží OBROVSKÝ cintorín! Ukrýva MILIÓNY obrovských kostier
https://www.topky.sk/cl/13/9419787/Soku ... ch-kostier
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57525
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Alchymista » 12 čer 2026, 15:20

ono to vlastne nie je až tak prekvapivé...
Velerybia mrtvola sa v hĺbkach 500-1000 metrov rozkladá a rozpadá zhruba polstoročie, a s pribúdajúcou hĺbkou sa rozklad celkom výrazne spomaluje, v hĺbke 3000 metrov už prebieha dlhšie ako 200 rokov - niekde v severnom Atlantiku bolo nájdené ešte "nerozpadnuté" telo vorvaňa, a podmorský robot z neho vytiahol harpúnu/velerybársky oštep vykovaný v polovici 18. storočia (mal kováčsku značku a datum).
Takže v hĺkach 6000-7000 metrov môže rozklad tela veleryby trvať i vyše tisícročia, kľudne i niekoľko tisícročí. Je tam chlad, obrovský tlak, nízky obsah kyslíku a ekosystém s malým počtom druhov
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13406
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od kenavf » 14 čer 2026, 17:32

História:
Talianske motorky s motormi z Pionier-50
https://m.motoride.sk/c/8651/uspesny-mo ... aljet.html
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Odpovědět