Letecké nehody všeobecne
-
Algy
- Redaktor
- Příspěvky: 136
- Registrován: 26 úno 2017, 21:12
Re: Letecké nehody všeobecne
https://www.ta3.com/clanok/1043863/nad- ... u-tragediu
Kurňa a to som sa včera bol pozrieť naobed na letisku, keď začínali štartovať... mali prvý letový deň...
https://www.fccgliding.sk/index.php?str ... ocnik=2026
Kurňa a to som sa včera bol pozrieť naobed na letisku, keď začínali štartovať... mali prvý letový deň...
https://www.fccgliding.sk/index.php?str ... ocnik=2026
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13406
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
https://vtm.zive.cz/clanky/pohled-na-tr ... Kx6lymWCVQ
Niečo im vysunulo RAT turbínu. Niečo im vyplo palivo?Pohled na tragickou havárii indického Boeingu 787 zásadně mění snímek z kamery. Zpochybňuje vinu posádky
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
Skeptik
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 10710
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
Dle záznamu FDR ("černá skříňka" zaznamenávající letová data) začal RAM dodávat proud 5 sekund po přepnutí palivových ventilů.kenavf píše: 14 dub 2026, 20:26Pohled na tragickou havárii indického Boeingu 787 zásadně mění snímek z kamery. Zpochybňuje vinu posádky.
Niečo im vysunulo RAT turbínu. Niečo im vyplo palivo?
To zcela vyvrací domněnku, že RAM (který se vysunuje automaticky po ztrátě proudu v systémech) byl vysunut dříve, než "zhasly" oba motory.
Nehledě na to, že pokud by byl RAT byl plně vysunut již 2 vteřiny po vzletu, musel by pokyn k jeho vysunutí přijít bezprostředně po odlepení se. Jenže to by letoun jen stěží nastoupal do výšky 436 ft (tj. 130 m) nad zemí ... tj. stoupání cca 20 s se zhasnutými motory.
Záznam FDR je v tomto mnohem logičtější ... vypnutí přívodu paliva 3 s po odlepení, dodávka el.energie z RAM 5 s po odlepení, dosažení max. výšky 20 s po odlepení ... a následný klouzavý let.
Mimochodem, na články z VTM doporučuji dávat velký pozor. VTM není to, co bývalo za našeho mládí, dnes je to senzacechtivý bulvární plátek. Již několikrát jsem zaregistroval naprosto spekulativní nesmysly vydávané za fakta.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13406
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
Možno to prevzali odtialto.
https://safetymatters.co.in/did-the-eme ... s-cut-off/
Ale odkazy spominajúce problem s vysunutim RAT mi našlo aj 9 mesiacov staré. Takže to nevyzerá ako úplne nové téma.
https://safetymatters.co.in/did-the-eme ... s-cut-off/
Ale odkazy spominajúce problem s vysunutim RAT mi našlo aj 9 mesiacov staré. Takže to nevyzerá ako úplne nové téma.
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
Skeptik
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 10710
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
Nicméně vycházejí z toho, že toto letadlo je ve výšce 20 m AGL (nad zemí). Jenže délka trupu B-787-8 je 57 metrů.
Takže letadlo na fotce je ve výšce nějakých 70-80 metrů ... což odpovídá tak 8-9 sekundám letu, a tím i záznamu FDR.
Ale uvidíme. Nezbývá než počkat na Závěrečnou zprávu.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-
homer
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 12029
- Registrován: 07 úno 2017, 21:47
Re: Letecké nehody všeobecne
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... i-40574737Zásadního pochybení se dopustila posádka portugalského letadla, které letos v lednu za špatné viditelnosti málem narazilo do země u Křivoklátu. Kapitán ignoroval varování leteckých dispečerů i druhého pilota, přestože přístroje na palubě fungovaly správně. Ukázalo to vyšetřování Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Letadlo letělo na lince z Lisabonu do Prahy.
Vyšetřovatelé pracují s domněnkou, že pilot špatně interpretoval mapu a byl přesvědčen, že je o zhruba 13 kilometrů blíže pražskému letišti, než ve skutečnosti byl. Proto moc brzy klesal pod předepsaným úhlem pro přístrojové přiblížení, jako by už zahajoval přistání.
- Ejdou Rotacak
- Výkonný redaktor
- Příspěvky: 835
- Registrován: 08 dub 2022, 13:36
Re: Letecké nehody všeobecne
4. května 2025, BRAZÍLIE: Dnešní náraz malého jednomotorového letadla Embraer EMB-721C do třípatrové budovy v Belo Horizonte, stát Minas Gerais. Nehodu exkluzivně v přímém přenosu zachytila kamera zpravodajské helikoptéry. První informace hasičského sboru uvádějí, že pilot a co-pilot zemřeli a tři cestující byli vážně zraněni. Vyšetřování vede brazilská letecká agentura (ANAC) a další úřady. Příčina zatím není známá – pravděpodobně technická závada nebo problém s výkonem motoru krátce po startu z letiště Pampulha. Letadlo také nemělo povolení pro přepravu platících cestujících.
https://dodiri.cz/2026/05/04/letecka-ne ... f%87%b7-2/
petrp: Proč je tu rok stará zpráva?
https://dodiri.cz/2026/05/04/letecka-ne ... f%87%b7-2/
petrp: Proč je tu rok stará zpráva?
- Ejdou Rotacak
- Výkonný redaktor
- Příspěvky: 835
- Registrován: 08 dub 2022, 13:36
Re: Letecké nehody všeobecne
teď teprve čtu tvojí reakci, není to rok stará zpráva - spíš tiskařský šotek v popisu = místo "6", tam prdnul "5".
https://aviation-safety.net/wikibase/569969
A když už sem reaguji, tak jedna vcelku originální varianta odchodu z tohoto světa
https://dodiri.cz/2026/05/11/vcucnuty-l ... %9f%87%b8/
https://aviation-safety.net/wikibase/569969
A když už sem reaguji, tak jedna vcelku originální varianta odchodu z tohoto světa
https://dodiri.cz/2026/05/11/vcucnuty-l ... %9f%87%b8/
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57525
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Letecké nehody všeobecne
https://aviation-safety.net/wikibase/570193
Tak podľa fotky motora je motor samozrejme na odpis, utrhnutý minimálne celý prvý stupeň... Ale plášť vydržal.
Tak podľa fotky motora je motor samozrejme na odpis, utrhnutý minimálne celý prvý stupeň... Ale plášť vydržal.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
Skeptik
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 10710
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
V okamžiku střetu s tím idiotem Airbus už rotoval.
Rychlost střetu byla kolem 230 km/h ... a to už je sakra energie od cca 90 kilového těla.
Rychlost střetu byla kolem 230 km/h ... a to už je sakra energie od cca 90 kilového těla.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
- El Diablo
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 6732
- Registrován: 07 úno 2017, 18:56
Re: Letecké nehody všeobecne
Během letecké show v USA se srazily dvě stíhačky
Václav Burian
Dnes 17. 5., 22:13
Václav Burian
Dnes 17. 5., 22:13
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... y-40578549Na vojenské letecké základně Mountain Home v americkém státě Idaho došlo během přehlídky ke střetu dvou stíhaček. Zřejmě se jednalo o letouny E/A-18G Growler. Letecká show byla ukončena, piloti se během srážky dokázali katapultovat a jsou v pořádku.
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13406
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
Veľmi,veľmi,veľmi divná zrážka.
To vyzerá akoby sa "zlepili" jeden na druhého, podtlakom medzi sebou.
Našťastie kabiny neboli priamo nad sebou, ale trochu posunuté do boku, tak sa mohli katapultovať všetci a nie len tí vrchní.
Keby to nebolo na videu tak tomu nikto neuverí.
Je vidieť že F-18 je veľmi pevná námorná štruktúra, ktorá sa nerozpadla pri prvom vzájomnom kontakte.
P.S.
Vyzerá to akoby sa tie F-18ky chceli rozmnožovať vo vzduchu.
To vyzerá akoby sa "zlepili" jeden na druhého, podtlakom medzi sebou.
Našťastie kabiny neboli priamo nad sebou, ale trochu posunuté do boku, tak sa mohli katapultovať všetci a nie len tí vrchní.
Keby to nebolo na videu tak tomu nikto neuverí.
Je vidieť že F-18 je veľmi pevná námorná štruktúra, ktorá sa nerozpadla pri prvom vzájomnom kontakte.
P.S.
Vyzerá to akoby sa tie F-18ky chceli rozmnožovať vo vzduchu.
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
Skeptik
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 10710
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
Tak neuvěřitelné štěstí měli hlavně ti dva v předním letadle, že ten zadní, co se připojoval do formace, zasáhl zadní část letounu a ne kabiny.
Je to smůla ... a špatný odhad pilota zadního letadla. Vidět je nemohl, měl je v mrtvém úhlu, a snažil se připojit co nejtěsněji ... evidentně až příliš těsně.
To, že oba letouny zůstaly víceméně v celku není zásluhou pevnější konstrukce námořních letadel, ale spíše toho, že vzájemná rychlost obou strojů byla minimální ... ostatně zadní letadlo se chtělo připojit do formace.
V každém případě "z prdele klika" pro všechny účastníky
... teď mohou slavit narozeniny 2x ročně.
Je to smůla ... a špatný odhad pilota zadního letadla. Vidět je nemohl, měl je v mrtvém úhlu, a snažil se připojit co nejtěsněji ... evidentně až příliš těsně.
To, že oba letouny zůstaly víceméně v celku není zásluhou pevnější konstrukce námořních letadel, ale spíše toho, že vzájemná rychlost obou strojů byla minimální ... ostatně zadní letadlo se chtělo připojit do formace.
V každém případě "z prdele klika" pro všechny účastníky
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57525
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Letecké nehody všeobecne
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
- skflanker_
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 12019
- Registrován: 07 úno 2017, 20:22
Re: Letecké nehody všeobecne
Utorok 26.05.2026 okolo 12:10 hod miestneho času, SŠA, Mississippi, v okolí mesta Meridian, nehoda lietadla McDonnell Douglas T-45C Goshawk námorníctva. Trupové číslo C059, obaja členovia posádky sa úspešne katapultovali.
Zdroj https://vk.com/wall-104764077_577951 z 27.05.2026
Originál https://news.usni.org/2026/05/26/2-nava ... hts-paused z 26.05.2026
Viac info https://aviation-safety.net/wikibase/570937
Originál https://news.usni.org/2026/05/26/2-nava ... hts-paused z 26.05.2026
Viac info https://aviation-safety.net/wikibase/570937
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57525
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Letecké nehody všeobecne
https://cnn.iprima.cz/vitr-na-letecke-s ... ari-513467
Drama na letecké show v Hradci Králové: Vítr odfoukl deset parašutistů, zasahoval i vrtulník
Drama na letecké show v Hradci Králové: Vítr odfoukl deset parašutistů, zasahoval i vrtulník
Na Aviatické pouti na letišti v Hradci Králové odfoukl v sobotu vítr desítku parašutistů, kteří se následně zřítili na zem. Na místě zasahovali záchranáři, v akci byl i vrtulník. Jeden muž byl převezen do nemocnice, uvedl ZZS Královéhradeckého kraje na síti X.
K incidentu došlo v sobotu. Podle informací CNN Prima NEWS vítr parašutisty odfoukl z vymezeného prostoru. „Po poledni vyslalo operační středisko sedm posádek záchranářů včetně vrtulníku letecké záchranné služby k hlášenému pádu deseti parašutistů v Hradci Králové,“ informovali záchranáři na síti X.
Parašutisté vystupovali v rámci Aviatické pouti, která se během víkendu koná na královéhradeckém letišti. „Ošetřeny byly dvě osoby. Jeden muž utrpěl poranění ramene a byl po ošetření pozemní posádkou převezen do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ dodal ZZS v příspěvku.
Dalšímu muži byla poskytnuta oxygenoterapie, jeho zdravotní stav naštěstí převoz do zdravotnického zařízení nevyžadoval. Podle informací ČTK mělo jít o seskok vojáků Armády ČR, z nichž někteří se vlivem větru dostali tam, kam nechtěli. Zástupci policie a záchranky nepotvrdili, že by se jednalo o vojáky. „Byli jsme požádáni o součinnost při pátrání po čtyřech parašutistech, všechny se podařilo vypátrat, dopadli v okolí letiště,“ řekla policejní mluvčí Andrea Muzikantová.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13406
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
kteří se následně zřítili na zem
Čo si máme predstaviť v tomto prípade pod pojmami pád a zřícení?k hlášenému pádu
IMHO ich len odfúklo bokom a pristáli tam, niektorí možno tvrdšie.
P.S.
"pád a zřícení" by som považoval ak sa im neotvorili alebo "vyfúkli" padáky a dopadli by rýchlosťou volného pádu.
Ako sa to volá keď sa parašutistovi "vyfúkne/splaskne " padák počas pádu?
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13406
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
https://www.topky.sk/cl/11/9416055/AKTU ... li-prezit-AKTUÁLNE Šialený pristávací manéver zachytený na VIDEO: Náraz a obrovská ohnivá guľa, toto skutočne nemohli prežiť!
IMHO: Pristávací manéver bol OK ale zanedbaná údržba pristávacej plochy resp. trávnatého pásu. Evidentne k narušeniu štruktury lietadla došlo nárazom na hrb v trávnatej ploche. A ešte na tom trávnatom páse boli akési "čierne bedne"(že by tabule a svetlá?)
Neviem prečo nepristával na betón. Ten síce iskrí ale je rovnejší.
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
Skeptik
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 10710
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
Z toho druhého videa to vypadá, že přistával s vysunutým podvozkem a k destrukci hlavního podvozku došlo až v okamžiku jeho kontaktu s trávou.
Proč dosedal na trávu je nepochopitelné ... G200 pro to určitě není uzpůsoben.
Jednalo se o nouzové přistání po problémech s jedním motorem bezprostředně po vzletu. O to hůře pochopitelné je to přistání na trávu místo využití 3 km dlouhé RWY.
Pás RWY je upraven pro případné vyjetí letounu z RWY, nepočítá se s tím, že by na něj sedalo, proudové dopravní letadlo o hmotnosti 16 tun a přistávací rychlosti přes 220 km/h. Není to RWY a nerovnosti tam být mohou.
Při této rychlosti by s tím mělo problém i auto.
Uvidíme s čím přijde Zpráva o příčinách letecké nehody.
Pozn. Ty "černé bedny" jsou prosvětlené znaky ... ty nehodu nezpůsobily, jsou na lámacích spojkách a při nárazu se ulomí a roztříští.
Proč dosedal na trávu je nepochopitelné ... G200 pro to určitě není uzpůsoben.
Jednalo se o nouzové přistání po problémech s jedním motorem bezprostředně po vzletu. O to hůře pochopitelné je to přistání na trávu místo využití 3 km dlouhé RWY.
Pás RWY je upraven pro případné vyjetí letounu z RWY, nepočítá se s tím, že by na něj sedalo, proudové dopravní letadlo o hmotnosti 16 tun a přistávací rychlosti přes 220 km/h. Není to RWY a nerovnosti tam být mohou.
Při této rychlosti by s tím mělo problém i auto.
Uvidíme s čím přijde Zpráva o příčinách letecké nehody.
Pozn. Ty "černé bedny" jsou prosvětlené znaky ... ty nehodu nezpůsobily, jsou na lámacích spojkách a při nárazu se ulomí a roztříští.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13406
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Letecké nehody všeobecne
https://www.topky.sk/cl/11/9420111/AKTU ... ra-v-trupeLietadlo spoločnosti Turkish Airlines sa po pristátí dostalo do kolízie s radarovým zariadením, pričom utrpelo výrazné poškodenie.
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.