Taktika

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14391
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Taktika

Příspěvek od martanus » 19 srp 2017, 16:40

Vývoj a proměna konceptu hybridní války

http://www.vojenskerozhledy.cz/kategori ... idni-valky
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

syos
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1113
Registrován: 08 úno 2017, 11:50

Re: Taktika

Příspěvek od syos » 19 srp 2017, 18:30

Richard Stojar, Ph.D. nar. 1970.
- absolvent Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně,
- 2000 – 2002 projekt UNDP ve státech bývalé Jugoslávie.
- 2005 - 2008 zastupoval Českou republiku v Regional Arms Control Verification and Implementation Assistance Centre – SE Europe.
- od roku 2002 působí na Univerzitě obrany v Brně

absolventem kurzů Post conflict management in multicultural societies (Ochrid, 2004)
Civil-military relations (Borovec, 2004)
European Security (Gumpoldskirchen, 2007)
Člen redakční rady časopisu Obrana a strategie a Rexter.

- zabývá se zejména problematikou bezpečnostních hrozeb a rizik, ozbrojenými konflikty v postbipolárním světě, bezpečnostní dimenzí evropské integrace a vývojem bezpečnostního prostředí, zejména v oblasti jihovýchodní Evropy.​ Na Univerzitě obrany přednáší na téma bezpečnostní politiky a mezinárodních vztahů.
________________________________________________________________________________-
Současná krize na Ukrajině, doprovázená anexí Krymu Ruskou federací, a ruská podpora separatistických entit zapojených do ozbrojeného konfliktu v její východní části stojí v centru pozornosti expertů a analytiků. Lze se setkat s řadou názorů, že se v tomto případě setkáváme s novým způsobem vedení války a novou komplexní strategií, kterou zde ruská strana prosazuje své záměry.

Příspěvek má za cíl analyzovat dosavadní průběh konfliktu a zkoumat tezi, že ze strany Ruské federace je v tomto prostoru realizována operace, která zahrnuje prvky války nové generace aplikovatelné i v jiných případech a představující nový model, na nějž by potenciální protivníci ruské politiky měli odpovídajícím způsobem reagovat, neboť představuje i nový typ ohrožení.[/quote

http://www.vojenskerozhledy.cz/kategori ... ch-postupu

danny1691
Sponzor fóra
Příspěvky: 3002
Registrován: 06 úno 2017, 02:09

Re: Taktika

Příspěvek od danny1691 » 14 říj 2017, 15:38

Boj o osadu

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16227
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Taktika

Příspěvek od petrp » 14 říj 2017, 17:21

syos píše:
19 srp 2017, 18:30
Současná krize na Ukrajině, doprovázená anexí Krymu Ruskou federací, a ruská podpora separatistických entit zapojených do ozbrojeného konfliktu v její východní části stojí v centru pozornosti expertů a analytiků. Lze se setkat s řadou názorů, že se v tomto případě setkáváme s novým způsobem vedení války a novou komplexní strategií, kterou zde ruská strana prosazuje své záměry.
http://www.vojenskerozhledy.cz/kategori ... ch-postupu
Až na několik drobností v rámci domněnek jde o velmi zajímavé čtení a zhodnocení situace (s odstupem a nadhledem) - doporučuji ke čtení... :palec:
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Taktika

Příspěvek od QVAK » 14 pro 2018, 19:22

Lži, nepokoje, násilí, terorismus. Přečtěte si, jak Trumpův generál vidí „hybridní válku“

Rusové možná vymysleli, jak vést „hybridní válku“ proti Západu. Samotný pojem je ale starší. U jeho zrodu stála dvojice vysoce postavených amerických důstojníků. Jeden z nich má přezdívku „šílený pes“ a dnes šéfuje Pentagonu v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pojem hybridní válka přitom znamenal něco jiného: nekonvenční nepřátelské akce v otevřeném válečném konfliktu.
„Zemřel architekt hybridní války a strůjce ruského útoku na Krym,“ zní titulek článku magazínu Respekt z ledna 2016. Autoři se v něm věnují smrti bývalého šéfa ruské vojenské tajné služby GRU Igora Serguna. Upozorňují v něm na to, že Sergun byl jedním z architektů „alternativní, nelineární války, kterou Moskva vede proti některým zemím EU a Česku“.
Mattis a Hoffmann: Chlapci od maríny
Wikipedický text přitom neobsahuje ani jedinou zmínku o skutečných autorech pojmu „hybridní válka“, kterými je dvojice vysoce postavených amerických důstojníků: generál námořní pěchoty a současný americký ministr obrany James N. Mattis a plukovník ve výslužbě, rovněž od mariňáků, Frank G. Hoffman. „V roce 2005 Mattis a Hoffman nazývali hybridní válkou způsob boje, který kombinuje standardní či konvenční metody s těmi nekonvenčními či nezvyklými,“ píše Javier Jordan, profesor politických věd a člen skupiny mezinárodních bezpečnostních studií při univerzitě ve španělské Granadě na webu Seguridadiinternacional. http://www.seguridadinternacional.es/?q ... 2KT19rXbXA Článek Mattise a Hoffmana je volně dostupný ve formátu pdf například zde. Článek Mattise a Hoffmana je volně dostupný ve formátu pdf například zde. http://milnewstbay.pbworks.com/f/Mattis ... ov2005.pdf

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... lku-562094

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14391
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Taktika

Příspěvek od martanus » 12 kvě 2019, 06:10

Velitelství speciálních sil USA vydává nový průvodce pro svržení zahraničních vlád
250stránková studie nazvaná „ Podpora odporu: strategický účel a efektivita “ byla vydána Společnou univerzitou speciálních operací pod velením speciálních operací USA, což je oficiální sjednocené velitelské středisko armády, které v zámoří všechny společné tajné a tajné mise z MacDill AFB, Florida.
https://jsou.libguides.com/ld.php?content_id=48094050

Údaje o úspěchu a neúspěchu z nové americké vojenské studie zveřejněné na začátku tohoto týdne s názvem Podpora odporu: strategický účel a efektivita

Obrázek

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4682
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Taktika

Příspěvek od Rado Info » 05 lis 2019, 14:26

Štít 84

classix
Senior redaktor
Příspěvky: 3359
Registrován: 17 úno 2017, 14:09

Re: Taktika

Příspěvek od classix » 20 lis 2019, 18:20

Použití granátu RKG3 v Iráku
EJ1OF-bXsAMsNfc.png
Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Taktika

Příspěvek od Alchymista » 09 pro 2022, 22:36

https://svobodny-svet.cz/valceni-pod-ve ... rala-zimy/
Válčení pod velením generála Zimy
Co to vůbec znamená, válčit v zimě?
Milí čtenáři, je zase čas na nějaký vojenský článek, ale jelikož fronty se příliš neposunují, podíváme se na nějaké obecnější téma. Přišla zima. Co to pro bojující strany znamená?

Zima může být horší nepřítel než, well, onen nepřítel v uniformách. Je všudypřítomná a skrývá se před ní podstatně hůř než před lidmi. Člověk je původně tropický živočich a jeho tělo snese jen určitý rozsah vnějších podmínek, než začne vypovídat službu.

Než půjdeme dále, tak – ano, “přírodní národy” jsou určitě odolnější než měšťan z civilizace zvyklý na ústřední topení, ale značná část té jejich odolnosti je dána výbornými znalostmi o tom, co proti nepříznivému počasí dělat a jak se vybavit, případně kdy raději vůbec nelézt ven. Určité meze jsou víceméně nepřekročitelné; ani Eskymáci si nechodí zaběhat do řádícího blizzardu v kraťasech, a jižní národy zalézají před poledním sluncem pokorně do stínu.
(Když do Indie začal pronikat britský koloniální vliv, prý tam vzniklo přísloví “Jenom vzteklí psi a Angličani vycházejí ven v poledne.”)

Ale zpátky k zimě. Pod pojmem “pořádná zima” si běžně představíme třeskuté mrazy, jako třeba ty, které pomohly zastavit postup sovětské armády v Zimní válce (1939-1940), nebo které ničily Napoleonovu armádu ustupující od Moskvy. Pro lidský organismus je ale překvapivě destruktivní i pouhý “marast”, tj. cca 0 až +5 stupňů s vytrvalým deštěm, pokud se v něm vyskytujete celé dny.

Hlavním nepřítelem je přitom právě ta studená vlhkost, pronikající až na kůži. V takových podmínkách nachlazení snadno přejde v zápal plic, v polních podmínkách potenciálně smrtelný i pro mladé lidi. A máte-li mokro v botách, riskujete vznik zákopové nohy, nemoci, kterou poznaly na vlastní kůži desetitisíce vojáků v upršené Belgii, když do zákopů západní fronty natekla voda. Zákopová noha vyřazuje živý personál z boje velmi, velmi spolehlivě a zanedbá-li se její léčení, tak i natrvalo.

Za první světové války na západní frontě, kde se pozice nehýbaly celé měsíce, bojovali vojáci s nepohodlím tak, že si ve druhé či třetí linii zřídili podzemní kryty, kde bylo sucho a teplo. V zákopech samotných se kladly improvizované podlahy z prken, aby nebylo potřeba brodit se stojící vodou. Pravidelné vylévání vody ze zákopů bylo nezbytnou a neoblíbenou rutinou. V první linii se jednotky střídaly (“rotovaly”) poměrně často, aby nikdo netrpěl moc dlouho. I tak byly různé epidemie značným problémem, ale ne takovým, aby ohrožovaly samotnou bojeschopnost armád.

Dnešní válka je mnohem pohyblivější, takže zákopy se zřizují provizorně a rychle se zase opouštějí. Také musejí být menší a nenápadnější, protože na dnešním bojišti plném dronů přežije hlavně ten, kdo není moc vidět. To ale znamená, že “luxusní” zařízení typu různých ohříváren v nich budou podstatně méně častá. Tím důležitější bude pro bojující vojáky kvalitní vybavení: teplé uniformy, dobré pláštěnky, nepromokavé stany a celty, velmi dobré boty. A rovněž dostatek paliva k tomu, aby si aspoň někde mohli zatopit a uvařit. I studené motory vozidel je v zimě potřeba občas “protočit”, což znamená další spotřebu paliva; a chystáte-li se k nějaké větší akci, raději byste je měli důkladně zahřát, než vyrazíte. Tedy další palivo.

Mimochodem, shánění paliva bylo důležitým úkolem vojenské logistiky už v době, kdy žádná motorová technika nebyla. Staří Římané posílali na pochodu dopředu speciální hlídky zvané lignatores, jejichž příslušníci sbírali vhodné dřevo pro večerní táboření. (Pozor, pokud prší, posbírané mokré dřevo moc dobře neposlouží; můžete klidně zůstat trčet uprostřed lesa bez ohně. Studeným deštěm silně trpěla například posádka obleženého Gibraltaru v 18 . století (viz: Zapomenuté příběhy 3, kapitola “Skála v nesnázích”), i když Gibraltar leží doslova naproti Africe. Ale roste tam toho jen málo.)

Dřevo může být užitečné i ve 21. století. Dojde-li nafta, patrně vám nezbyde, než vypravit se do lesa. Přidejme si tedy k seznamu nezbytného vybavení i pilky a sekery, plus pevný podpalovač, plus elementární znalosti o tom, jak je používat. Tady budou mít venkované ze Sibiře určitou výhodu proti ostatním, pokud ovšem ty pilky a sekery někde seženou.

Bahno. Bahno, bahno, bahno. Další atribut, kvůli kterému je vlastně mírný mráz o něco lepší než období chladných dešťů, které mu předchází. Bahno zásadně omezuje pohyblivost lidí i techniky, kterou by zmrzlá země hladce unesla.

Velké přesuny terénem jsou v bahně prakticky nemožné a vojenská aktivita se tak omezuje na silnice, kterých je málo, dají se zaminovat, ostřelovat z děl, hlídat drony atd. Proto se v takových podmínkách moc neútočí; Němci pro tento druh situace používají slovo Sitzkrieg.

Sitzkrieg je zároveň trochu “uspávající”. Obránci ztrácejí bojovou připravenost, protože se příliš dlouho nic neděje. Pokud najednou přijde holomráz, během kterého krajina během pár dní ztvrdne na kámen, nebo naopak série jasných a větrných dnů, které vysuší bahno, může toho dostatečně agilní velitel využít k rychlému výpadu. Ale jen za předpokladu, že si předtím udržoval potřebnou techniku v bojeschopném stavu, což znamená právě to ohřívání motorů, použití kvalitních mazadel apod. – velmi netriviální a logisticky obtížný problém, na který naráželi v Rusku za druhé světové války Němci.

V současné době dominuje na bojištích právě bahno, což se například u Oryxe projevilo výrazným poklesem počtu zničených tanků a BVPček denně; proti “horkým dnům” u Charkiva nebo Izjumu je to sotva pětina až desetina tehdejšího počtu. Inu, největší ztráty bývají v útoku, a v rozbředlé bažině toho těžká technika moc nenaútočí.

Tma. Další faktor zimního válčení. V krajinách mírného pásu je v zimě jen málo slunečního světla a dlouhé noci – a těžko střílet po někom, koho nevidíte. Respektive střílet můžete do alelujá, ale těch zásahů moc nebude a půjde jen o plýtvání municí. Výjimkou jsou takové ty situace, kdy si neopatrná hlídka po setmění zapálí cigaretu a někdo z druhé strany si toho všimne (opravdu se to stává, tabák je silná droga).

Toto bývalo po celá staletí velmi “tvrdé omezení” v tom smyslu, že se s ním nedalo moc dělat. Pochodně a svíčky byly drahé a jejich svit moc daleko nedosáhl, navíc vezme-li si válečník nějaké to světlo do ruky, musí se vzdát něčeho jiného, třeba štítu. Nočních bitev tedy bývalo v předmoderních časech naprosté minimum a když už, tak spíš šlo o náhlé přepadení a vyplenění nepřátelského tábora, než o nějakou opravdovou bitvu s plánovanými manévry a komunikací.

Tyto poměry v poslední stovce let zásadně změnila technika, dnes zejména přístroje pro noční vidění. Kdo je má a umí je používat, má velmi zásadní výhodu proti protivníkovi, který je nemá. Dnes už je tato technika poměrně dokonalá, ale také velmi drahá, zejména chcete-li vybavit všechny vojáky v poli. Na druhou stranu, pokud ji máte, tak zrovna živý člověk (nebo běžící motor) je uprostřed studené krajiny na infračervených přístrojích vidět daleko líp než v létě.

Nočním viděním jsou vybaveny i průzkumné drony a další létající havěť, ale zde vstupuje do hry ještě jedna typická vlastnost evropské zimy: často bývá zataženo a zatažená obloha výrazně znesnadňuje sběr informací.

Také “velké” letectvo má s mraky problém. Poslední velká německá ofenzíva na západní frontě, v Ardenách, vysloveně počítala s mlhou a mraky, které měly znegovat spojeneckou převahu ve vzduchu. Mraky tehdy skutečně přišly, ale s nimi i mráz a silné sněžení, které zase ztížilo přesuny německých jednotek. Generál Zima zkrátka komplikuje život oběma stranám.

Když už jsme u těch stran, neměli bychom zapomenout ani na civilní obyvatelstvo, které je také součástí válečného dění, i když není na frontách. To je možná ten nejhorší aspekt zimní války: na infrastrukturu měst se dá útočit a znesnadňovat tak nevojákům přežití. Výpadek elektřiny nebo plynu je daleko horší při mínus pěti stupních než při plus dvaceti.

Toto je ale zároveň oblast, ve které byl technický vývoj vůči lidstvu trochu milosrdný. Vysloveně plošná bombardování, která kdysi ničila metropole jako Rotterdam, Londýn a Hamburk, jsou dnes ve válkách mezi srovnatelnými soupeři nereálná. Nikdo nemá ani dostatek letadel, ani pilotů, ani dostatečnou schopnost proniknout hromadně protiletadlovou obranou, která se ježí kolem každého důležitého města. Je možné trefit se dejme tomu deseti raketami, ale obrovské bombardovací proudy minulosti (na Drážďany útočilo roku 1945 skoro 1300 letounů) jsou už opravdu minulostí.

Podtrženo, shrnuto: v zimním válčení má silnou výhodu ta strana, která má lepší vybavení a lepší know-how, co s ním dělat. Z hlediska vybavení mají patrně náskok Ukrajinci, kvůli podpoře ze strany výborně (a draze) vybavených skandinávských armád. Co se know-how týče, výhoda by se dala čekat spíše u Rusů ze Sibiře a dalších odlehlých teritorií. Ani oni ale nemohou úplně “čarovat”, například najít naftu tam, kde není.

Chcete-li se o zimním válčení dozvědět ještě mnohem víc, spoustu informací najdete ve videu blogera Peruna, které se objevilo před pár dny na YouTube. Tento článek je ve skutečnosti starší a ve složce koncepty ležel několik týdnů; vznikl nezávisle na něm. Pokud byste někde viděli nějaké podobnosti, je to dáno tím, že popisujeme stejný fenomén.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět