Slovensko

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 27 črc 2021, 17:11

https://literarky.cz/civilizace/1998-na ... s-je-ticho
„Nad Tatrou sa blýska…“ ale u nás je ticho
V těchto dnech slovenská Národna kriminálna agentura zadržela dalšího soudce Nejvyššího soudu. Je to ojedinělý dozvuk mohutných otřesů, kterými od volebního vítězství strany Igora Matoviče procházejí slovenské orgány vynucování práva. Zadržený soudce je již třináctý v řadě. Do vazby se dostali také vysocí činitelé prokuratury a policie. Policejní akce vyvolávají dojem, že postižené orgány jsou nemocné sklonem ke korupci, úplatkářství, zneužívání moci a jejich ochoření bujelo, protože předcházející politická reprezentace se možná s nepoctivými policisty, prokurátory a soudci vezla, anebo aspoň jí chyběla politická vůle proti zlořádům zakročit. Policie nesměla neřádstvo vidět, ale když jí politická moc uvolnila ruce, s chutí vyrazila na hon na otalárované škůdce.

Vzhledem k tomu, že jsme se Slováky žili dlouho ve společném státě, rozdíl mezi současnými poměry u nás a u nich je velmi nápadný. Vlastně až do začátku slovenského „zemětřesení“ se poměry u nás a u nich podstatně nelišily. Obrat ve slovenských poměrech nastolil otázku, zda jsou čeští příslušníci orgánů vynucování práva počestnější než jejich slovenští kolegové, či zda v jejich řadách projevy mravního úpadku také řádí, ale není zde nikdo, kdo by je chtěl vidět, a pak dokonce nedejbože potírat.
Nejsledovanější jsou policisté

Mezi obětmi trestního řízení se vyskytují jedinci, kteří netrpělivě čekají, kdy „to začne“ i u nás. Nedovedu posoudit, zda jsou slovenské orgány více prorostlé nemravností než české, ale pochybuji, že se tuzemští přivolavači pohromy na otalárované škůdce dočkají brzy, pokud vůbec.

Zatím se příslušné úřady drží doktríny nedotknutelnosti příslušníků privilegovaných kast. Nejde jen o policisty, státní zástupce a soudce, ale i o příslušníky různých profesí, jež mají možnost vykonávat útisk občanů, například o exekutory, celníky nebo o sociální pracovnice odborů sociálněprávní ochrany dětí a mládeže. Zastánci jejich nedotknutelnosti připouštějí pouze nápravu chybných rozhodnutí opravnými prostředky. I tím je zvýhodňují: když policie zabaví zloději lup, stejně jej pošle před soud. Když revizní orgán napraví přehmat státního zástupce nebo soudu, stát možná zaplatí odškodnění, ale viník pokračuje dále beztrestně ve své činnosti a může nerušeně škodit dále, popřípadě se domůže povýšení.

Poměrně nejhůř jsou na tom policisté, kteří mají v zádech speciální policejní orgán pro potírání jejich nepravostí, Generální inspekci bezpečnostních zdrojů, která se sice většinou s podezřelými policisty solidarizuje, ale přece jen občas nějakého narušitele profesní morálky pošle před soud.
Generální inspekce justice zůstala jen v návrhu
Někdy ale GIBS nechce o nepřístojnostech nic vědět. Stalo se například, že kdysi byl do ČR přivezen kamion tabáku, na který na místě překládky čekali celníci. Nezajímali se o doklady od vozidla a nákladu, ani o identitu řidičů. Pořídili videozáznam překládky tabáku na soukromé vozidlo. Celní správa nevyhověla soudu, když žádal o sdělení, komu patřil náklad a kdo platil dopravu. Šlo přitom o klíčovou informaci pro prokázání viny či neviny obviněných. Je možné, že kvůli nesdílnosti celníků půjdou do vězení nevinní lidé. Chování celníků pozornost GIBS nepřilákalo.

Podobný orgán pro pronásledování nešvarů státních zástupců a soudců neexistuje. Kdysi se do Sněmovny dostal poslanecký návrh zákona o zřízení Generální inspekce justice (GIJ) jako dozorového orgánu s vyšetřovacími pravomocemi, ale na jeho projednání nikdy nedošlo. Ve jménu zachování nezávislosti zajišťuje státní zastupitelství i soudnictví pořádek ve svých řadách samoobslužně čili hříchy pokleslých jedinců mají stíhat jejich kolegové s pravomocí kárných žalobců. Pouštějí se do toho s velkou nechutí a příslušníci různých kast si navzájem kryjí záda. Kární žalobci vyhovují jen velmi malé části návrhů na zahájení kárného řízení. Když nepodají kárnou žalobu v procesní lhůtě, poškození se již touto cestou spravedlnosti nedomohou. Jsou-li vytrvalí, sahají po trestním oznámení.

Trestní oznámení na státní zástupce a soudce policie většinu založí ad acta, aniž by zahájila úkony trestního řízení. Vytáhnout pak spis z archivu a uvést řízení přece jen do pohybu, je velmi obtížné, ne-li nemožné. Praxe mě vede k podezření, že založení ad acta je jen zřídka výsledkem svědomitého, uvážlivého, právnicky důvodného rozhodnutí. Co například si mám myslet o správnosti rozhodnutí o založení věci ad acta policistky, která v jiné souvislosti prokázala svou odbornou úroveň tvrzením, že o nahlédnutí do spisu musím žádat postupem podle zákona o svobodném přístupu k informacím?
Povrchnost přístupu státního zastupitelství

Proti nástroji „založení ad acta“ nemají poškození odpovídající obranu. Ve chvíli jeho uplatnění ještě nebyly zahájeny úkony trestního řízení, takže dosud nefunguje dozor nadřízeného státního zastupitelství. Pokud se na ně postižený obrátí, státní zástupce mu sice vysvětlí, že na vykonání dozoru není nárok, ale posoudí stížnost v rámci obecného dohledu. Obvykle pak počínání policie přezkoumá povrchně a uzná je za správné. V případě nesouhlasu poškozeného se stejným způsobem zachová instanční dohled.

Dokladem o povrchnosti přístupu státního zastupitelství může být případ trestního řízení pro podezření z křivého svědectví proti 84leté nemohoucí stařence, jež se ho měla dopustit v dávné minulosti. S námitkou možného promlčení se nevypořádal ani dozorový státní zástupce, ani instanční dohled. Kdyby ji připustili, museli by dát policii pokyn k zastavení. Nakonec se ale stařenka bez jejich pomoci obešla: tiše skonala.

Obcházení kritických pojmů je ostatně hojně rozšířenou metodou vyvracení argumentů stěžovatele. Setkal jsem se s ním v případě pokusu o trestní řízení proti sociálním pracovnicím, jež se rozhodly za každou cenu odebrat syna matce, která se jej ujala po nečekaném návratu z vězení. Důvody k odebrání byly výsledkem péče pěstounky, která se kvůli nestandardnímu výkonu péče sama dostala do vězení. Sociální pracovnice neuznaly návrat matky za zásadní změnu podmínek života nezletilce a vynutily si jeho odevzdání do ústavní péče. Chlapec z ústavu uprchl a byl dva měsíce nezvěstný. Jeho matka žila dva měsíce v hrůze a uprchlík byl vystaven ohrožení zdraví, života a mravní výchovy.

Trestní oznámení pro psychické týrání matky a vystavení dítěte ohrožení skončilo založeno ad acta. Ve stanoviscích státních zástupců se ale pojmy „psychické týrání“ a „ohrožení dítěte“ nevyskytují. Sociální pracovnice přece na týrání matek a ohrožování dětí mají svaté právo, takže o tom se nemluví. Viníkem je pouze puberťák, který utekl z ústavu. Sociální pracovnice nenesou odpovědnost za navození této situace, ač jí mohly předejít ponecháním matce trochy času k napravení synových poklesků. Soud nakonec „zloducha“ vrátil matce, v jejíž péči nyní žije bez problémů.

Nedotknutelnost otalárovaných škůdců má až absurdní důsledky. Státní zástupce může se svrchovanou drzostí vykonávat dozor nad policií v případě, v němž je v trestním oznámení důvodně označen za pachatele ochrany dosud neustanovených zločinců proti jejich dopadení. Jeho nadřízený v tom nevidí střet zájmů a nepovažuje za nezbytné vyloučit jej z řízení. Podezřelý tak může vykonávat dozor tak, aby ustanovení pachatelů brzdil. Má k tomu důvod: jde o případ skandálního selhání státního zastupitelství a soudů. Orgány, jichž se to týká, patrně nestojí o to, aby se případ znova otevřel. Je lépe nechat běhat po svobodě pachatele závažného trestného činu násilné povahy než poškodit pochybnou čest orgánů, které jim poskytly beztrestnost.
Selhání státního zástupce a soudu

Oběti selhání orgánů vynucování práva jsou v případě zproštění obžaloby v nerovnoprávném postavení vůči svým trýznitelům. Názorným příkladem je úděl Aleny Vitáskové, bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Funkce se ujala v roce 2011, kdy úřad byl v krizi po nezvládnutí licenčního boomu v letech 2009–2010. Vytlačila kohosi ze starého vedení, kdo si dělal na funkci nárok a postavila proti sobě jeho fanklub. Pak na ni začali sočit někteří majitelé solárních elektráren, kteří získali licence neoprávněně, ale jejími hlavními nepřáteli se stali příslušníci energetické mafie, jimž omezila příjmy zastavením zvyšování cen elektřiny (které po jejím odchodu už opět utěšeně stoupají).

Nebylo tedy nic divného, když v roce 2013 bylo proti ní zahájeno trestní stíhání. Hlavní líčení soudní bylo zahájeno 2. června 2014 u Krajského soudu v Brně senátem Aleše Novotného a vše skončilo na stejném místě až 13. listopadu 2019. Soudní řízení mělo dramatický průběh: senát Aleše Novotného ji odsoudil 22. února 2016 k trestu odnětí svobody v trvání osmi let a šesti měsíců. Až 18. listopadu 2017 ji zprostil obžaloby Vrchní soud v Olomouci. Dvacet jedna měsíců prožila v hrůze, že bude muset nastoupit do vězení, přičemž myšlenku na možné vyhýbání se nástupu odmítala.

Radost ze zproštění jí pokazil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který napadl rozhodnutí odvolacího soudu dovoláním, v němž použil nepravdivá obvinění. Žila dále v nejistotě až do 13. listopadu 2019, kdy ji u Krajského soudu v Brně pravomocně zprostil obžaloby stejný senát Aleše Novotného, který nad ní kdysi vynesl krutý rozsudek. Po celou dobu trestního stíhání se Vitásková naplno věnovala řízení úřadu, což je samo o sobě velká psychická zátěž.

Obžaloba státního zástupce Radka Mezlíka proti Aleně Vitásková byla na první pohled nesmyslná. Měla se provinit tím, že neodebrala rozhodování o jakési záležitosti podnikatelského klanu Zemků své podřízené Michaele Schneidrové, protože prý měla vědět, že úřednice má k té věci soukromý vztah a zejména jí nezabránila vydat rozhodnutí v jejich prospěch. Navíc ji soudce při ústním odůvodnění rozsudku urazil tvrzením, že funkci získala zásluhou Jany Nagyové, jež tehdy byla ztělesněním všeho zla. Žádný soukromý vztah Schneidrové ale neexistoval, takže k němu nemohla přihlížet a podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR se Schneidrová nedopustila trestného činu, takže nebyl důvod jí bránit ve vydání rozhodnutí.
Povýšení za zpackaný případ

Čirou zlomyslností žalobce bylo připojení její trestní věci k stíhání osmi obžalovaných, obviněných z podvodného jednání v licenčním řízení. Dokazování v jejich věci se jí týkalo jen okrajově, ale přesto musela mařit čas účastí na monstrprocesu a platit přiměřeně vysoké náklady na obhajobu.

V současnosti se Vitásková soudí se státem o odškodnění za nemajetkovou újmu. Z výše uvedeného je zjevné, že od roku 2013 až téměř do konce roku 2019 žila ve strašlivém psychickém vypětí, které se jistě muselo pronést i do jejího soukromého života. Nakonec to odnesla na zdraví. Ministerstvo spravedlnosti jí uhradilo malou část skutečných nákladů na obhajobu a za nemajetkovou újmu jí vyplatilo 400 tisíc korun. Zdá se, že to jsou velké peníze, ale s přihlédnutím k hrůze, ve které žila řadu let, to je směšná částka.

Ale právě spor Vitáskové o náhradu škody ilustruje nerovné postavení občana ve vztahu ke státu, k orgánům, jež ho poškodily. Ať již dopadne toto řízení o náhradu škody jakkoli, je zřejmé, že stát utrpěl zásluhou svých zaměstnanců nemalou finanční újmu, k jejíž úhradě její původci nepřispějí ani desetníkem a za její způsobení nebudou voláni k odpovědnosti ani v kárném, ani v trestním řízení. Žalobce Mezlík, který zdramatizoval trestní stíhání účastníků „fotovoltaické“ části tohoto procesu nepravdivým prohlášením, že v době převzetí investorem do jeho vlastnictví nebyly elektrárny ani zčásti dokončeny, zřejmě žaloval Schneidrovou a Vitáskovou neprávem.

„Za trest“ jej vláda vyslala do Úřadu evropského žalobce, takže dostal příležitost, aby škodil na nadnárodní úrovni. Nikdo samozřejmě nepovolá k odpovědnosti za převzetí zmetkové argumentace obžaloby soudce Aleše, který není hlupák, ale zdatný profesionál, jenž v soudní síni vede skvěle dokazování a nepochybně se vyzná v trestním právu. Nelze vyloučit, že nesmyslnost Mezlíkovy obžaloby neprohlédl záměrně, plně nějaké zadání.

Vše, co jsem výše uvedl, mě vede k domněnce, že poměry v našich orgánech vynucování práva nejsou příliš vzdálené od slovenských. Jen chybí politická vůle k vyčištění Augiášových chlévů stejně, jako kdysi chyběla na Slovensku. Bohužel není naděje, že letošní volby na tom něco změní.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

rastik1585
Redaktor
Příspěvky: 188
Registrován: 16 říj 2018, 09:23

Re: Slovensko

Příspěvek od rastik1585 » 29 črc 2021, 11:26

Online prenos z protestu v Bratislave pred prezidentským palácom. Zablokované je Hodžovo námestie a doprava v okolí .

https://www.youtube.com/watch?v=q11VPLjrQk0

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 02 srp 2021, 14:54

https://www.ceska-justice.cz/2021/08/es ... -zneuziti/
ESLP: S odposlechy nelze nakládat svévolně a bez záruky proti zneužití
K mimořádně zajímavému rozsudku dospěl Evropský soud pro lidská práva ve stížnosti Zoltána Vargy. Jde o majitele bytu, kterého odposlouchávala Slovenská informační služba (SIS) kvůli schůzkám politiků a podnikatelů při akci Gorila. Spis Gorila byl v roce 2011 zveřejněn a odposlechy shledal protizákonnými Ústavní soud. Varga, který usiloval o zničení vzniklých materiálů, uspěl u Evropského soudu pro lidská práva jako oběť systému bez záruky zneužití státní moci.

Rozsudek ke stížnosti někdejšího policisty a poté spolupracovníka vlivné finanční skupiny Zoltána Vargy byl zveřejněn 20. června 2021. V případu jde celkem o tři příkazy k odposlechu, které už v roce 2012 za nezákonné prohlásil slovenský Ústavní soud. Mimo jiné se zjistilo, že tajná služba je jen předkládala soudu k podpisu. Varga se ovšem nedomohl žádného odškodnění ani zničení materiálů z nezákonných odposlechů vzešlých.

Je to Gorila a mělo to politický dopad
„Tyto tři příkazy pocházejí z různých skutečností souvisejících s tajnou sledovací operací prováděnou v letech 2005 a 2006 Slovenskou zpravodajskou službou (dále jen SIS). V roce 2011 se existence této operace stala veřejně známou pod kódovým označením Gorila. Od té doby operace a záležitosti, které údajně odhalila, vyvolaly řadu vyšetřování, vyvolaly velké množství soudních sporů, získaly značné mediální pokrytí a měly několik politických důsledků,“ píše se v úvodu rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

Úplné znění rozsudku je zde. http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-211180
Jak uvádí rozsudek, všechny tři příkazy vydal Krajský soud v Bratislavě. ESLP se nepodařilo příkazy získat do spisu, avšak podle stěžovatele neměl být terčem odposlechu on, nýbrž jakási třetí osoba. Její identita nebyla odhalena, konstatuje Soud.

Příkazy k odposlechu SIS nebyl podepsány žádným konkrétním soudcem a nenesly žádné konkrétní termíny pro přezkum, uvádí se v rozsudku Soudu. „Spisy u Krajského soudu v Bratislavě obsahující tyto příkazy, byly zničeny v letech 2016 a 2017 vzhledem k předepsané skartovací lhůtě,“ stojí dále v rozsudku.

Slovenský soud mu potvrdil, že vydal příkaz k odposlechu
V prosinci 2011 byl na slovenském internetu zveřejněn text, který následně vyvolal masové demonstrace proti slovenské vládě. „Tento materiál naznačoval, že jde o výsledek implementace příkazu 1 a příkazu 2. Šlo o popisné analytické shrnutí toho, co se v bytě dělo, které údajně vyprodukovala SIS. Údajně došlo k setkání mezi stěžovatelem, výše uvedeným podnikatelem a dalšími osobami, včetně ministra a dalších veřejných činitelů, diskutujících a koordinujících masivní korupci v souvislosti s odstátněním strategických státních podniků, různé osobní schůzky a úplatky členů Národní rady Slovenské republiky (parlament),“ popisuje se v rozsudku vznik případu Gorila.

Podle stěžovatele Zoltána Vargy materiál zmínil jeho jméno více než stokrát. Od té doby se na jeho osobu soustředí veřejnost i zvláštní prokuratura, jeho jméno je citováno v parlamentu jakožto i v talk show. Na dotaz Soudu, jak se o tajné sledovací operaci dozvěděl, odpověděl Zoltán Varga, že obdržel anonymní informaci mailem. Poté se obrátil na různé úřady. „Krajský soud mu potvrdil, že příkaz byl vydán 23. listopadu 2005 na základě žádosti SIS. Žádnou další informaci neobdržel s odkazem na utajení,“ stojí v rozsudku.
Ústavní soud odkázal na civilní řízení s SIS

Už 6. června 2011 podal Varga ústavní stížnost, ve které označil jako odpovědné Krajský soud v Bratislavě a SIS za porušení zákona i jeho práv zavedením a provedením odposlechu a vytvořením řady různých materiálů na jejich základě. Žádal odškodnění ve výši 33 000 eur.

Dne 6. března 2012 shledal slovenský Ústavní soud odposlechy nezákonnými a příkazy zrušil. „Příkazy 1 a 2 byly neoprávněné a protiprávní, protože jim chybělo několik základních prvků. Například časový rámec, v němž měla SIS podat zprávu krajskému soudu o jejich provádění, nebyl jasně uveden a zatykače nebylo možné přezkoumat z důvodu úplného nedostatku individuálního odůvodnění. Navíc nebyl uveden soudce, který je vydal,“ stojí doslova v rozsudku.

Zamítl ale současně stěžovatelův návrh na odškodnění. „Ústavní soud rovněž poznamenal, že jakýkoli zásah SIS do osobní integrity stěžovatele může být předmětem žaloby na ochranu osobnosti podle občanského zákoníku. Nárok na náhradu škody lze rovněž uplatnit vůči státu podle zákona o odpovědnosti státu,“ uvádí Soud v rozsudku.

Soudce nemá pravomoc nařídit zničení materiálu
Stěžovatel se poté obrátil ke úřadu vlády, k Nejvyššímu soudu i ke správním soudům se žádostí o zničení materiálů vyprodukovaných na základě nezákonných příkazů, dále se žádostí o vydání interní směrnice SIS.

Pokus ovšem skončil u utajení: „Dne 12. ledna 2017, v reakci na opakované žádosti stěžovatele, soudce krajského soudu vyjádřil již dříve zaujatý postoj, a to, že v rámci své kontrolní pravomoci ve vztahu ke sledovací operaci SIS povolené jeho příkazem krajský soud neměl pravomoc nařídit nebo povolit zničení materiálu produkovaného touto operací. Soudce dodal, že ačkoliv ve svých vyjádřeních v odpovědi na žádost stěžovatele poskytla SIS podrobné stanovisko na jeho argumenty, nemůže mu být poskytnuta, protože je v utajovaném režimu. Mohla by ho odtajnit pouze SIS, která tak neučinila,“ popisuje se v rozsudku peripetie Vargy.

Tajná služba nosila příkazy na soud
Zoltán Varga dále zjistil, že tajná služba přinesla soudu hotové příkazy: „Kromě výše uvedených snah stěžovatel mezitím podal řadu ústavních stížností zpochybňujících příkaz 3, neschopnost SIS a krajského soudu zničit materiál vyplývající z příkazu k odposlechu 1 a 2 v rámci jejich příslušné kontroly, opomenutí krajského soudu dohlížet na provádění těchto příkazů, zejména poté, co byly zrušeny Ústavním soudem a na zamítnutí jeho správně-právních žalob. Mezi mnoha dalšími argumenty vycházel z dokumentu krajského soudu ze dne 6. března 2014, ve kterém bylo zjištěno, že v době vydání předmětných tří zatykačů neměl krajský soud k dispozici technické vybavení vyžadované zákonem pro zpracování utajovaných informací. Výsledkem bylo, že tyto příkazy byly de facto předloženy tajnou službou, která o ně žádala.,“ pokračuje popis situace v rozsudku.

Pokud jde o spravedlivé zadostiučinění za nemajetkovou újmu, požadoval symbolickou částku EUR, dodává Soud. Ve finále Zoltán Varga podal žalobu na SIS.

ESLP: Je to otázka záruk proti zneužití státní moci
Evropský soud v rozhodování nejprve konstatoval, že materiály vzešlé z tajné sledovací operace jsou ve středu pozornosti už déle než dekádu. „To se odráží zejména v mediální pozornosti, která je předmětu věnována, a v mnoha souvisejících a vzájemně souvisejících vyšetřováních a jiných typech úředních řízení, z nichž některá stále probíhají.“

Poté Soud konstatoval, že námitky stěžovatele ohledně vydání příkazu k odposlechu shledal za nepřijatelné a nebudou předmětem dalšího posuzování. „Spornými otázkami jsou v zásadě účinnost a vyčerpání dalších opravných prostředků, postavení stěžovatele jako oběti a existence přiměřených záruk proti zneužití státní moci,“ uzavřel úvod svého rozhodování Evropský soud pro lidská práva.

Tajná služba s diskreční neomezenou pravomocí
Soud dále konstatoval, že je nepochybné, že odposlechy a jejich nasazení vedly přímo k produkci materiálu. Dále je nepochybné, že příkazy vydal soudce, tedy byly vydány na institucionálním základě. Přesto, jak rozhodl Ústavní soud, měly takové zásadní nedostatky, které je činí protiprávními a protiústavními, uvedl v rozsudku Evropský soud pro lidská práva s odkazem na další soudní peripetie, kdy se žádné instituci nepodařilo ochránit osobu.

„Stručně řečeno, s ohledem na nejasnost použitelných pravidel o příslušnosti, nedostatek postupů pro provádění stávajících pravidel a nedostatky v jejich uplatňování, při provádění tří příkazů k odposlechu měla SIS prakticky diskreční pravomoc na úrovni neomezené pravomoci, která nebyla doprovázena opatřením na ochranu proti svévoli, jak to vyžaduje právní stát. Toto není v souladu s právem ve smyslu Článku 8 odst. 2 Úmluvy,“ uvedl doslova Evropský soud pro lidská práva.

ESLP: Neexistuje dohled, ochrana ani právní základ
V dalším odstavci se Evropský soud pro lidská práva pozastavil nad neexistencí dohledu nad SIS: „Kromě toho, jak již bylo uvedeno výše, se zdá, že neexistuje žádný orgán, který by měl pravomoc přezkoumávat opatření přijatá SIS při provádění příkazů na používání TMGI a rozšířeně dohlížet na soulad s jejími vlastními vnitřními předpisy.“

Jinými slovy, archivování primárního materiálu z provádění příkazu 3 a odvozeného materiálu z provádění všech tří příkazů podle § 17 odst. 6 zákona o SIS podléhalo tajným pravidlům, která byla přijata i uplatňované SIS, bez prvku vnější kontroly. Taková pravidla zjevně nebyla schopna poskytnout stěžovateli žádnou ochranu před svévolným zásahem do jeho práva na respektování jeho soukromého života, uvádí dále Soud v rozsudku.

„Kromě toho Soud při absenci opačného argumentu vlády shledává, že od zrušení příkazu 3 Ústavním soudem k ponechání primárního materiálu z implementace SIS chybí dostatečný právní základ,“ stojí dále v rozsudku Soudu. Zadržení uvedeného materiálu proto nebylo v souladu se právem ve smyslu čl. 8 odst. 2 Úmluvy,“ uzavřel Evropský soud pro lidská práva.

Slovensko bude muset Zoltánu Vargovi vyplatit 9 750 euro jako nemajetkovou újmu a 5 561 euro za soudní výlohy.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 06 srp 2021, 19:02

https://ekonomickydenik.cz/na-slovensku ... zy-pandur/
Na Slovensku obvinili kvůli korupci přítele Fica, který figuroval i v české kauze Pandur. Dalík tvrdí, že to byl právě čerstvě obviněný, kdo chtěl úplatek
Slovenská Národní kriminální agentura obvinila tamního oligarchu Miroslava Výboha. Obvinění známého zbrojaře souvisí s kauzou, která nese krycí název Celník. Miroslav Výboh je dobře znám i v České republice, protože figuroval v korupční kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. V ní byl odsouzen český lobbista Marek Dalík. Jenže podle Dalíka to byl právě Výboh, kdo měl při jednáních s výrobci armádní techniky prosazovat žádost o 18 milionů eur za pokračování kontraktu s českou vládou, respektive ministerstvem obrany. Výboh žije oficiálně v Monaku. Není vyloučeno, že na něj bude vydán zatykač.

Miro, jak se Miroslavu Výbohovi přezdívá, je zatím největší rybou z oligarchů, které slovenská policie aktuálně stíhá kvůli podezření z korupce. Je považován za jednoho z nejbližších lidí bývalého premiéra a šéfa Směru Roberta Fica. Ten Výboha nazval osobním přítelem.

O obvinění Výboha informoval jako první slovenský Denník N. Podnikatel patřil dlouhodobě k významným hráčům v pozadí slovenského politické strany Směr.

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) při středeční akci zadržela hned několik osob. Jsou mezi nimi i bývalý státní tajemník ministerstva financí Radko Kuruc či bývalá šéfka daňařů Lenka Wittenbergerová.

Miroslava Výboha se policii zadržet nepodařilo. Je o něm známo, že se dlouhodobě zdržuje v zahraničí, jako své bydliště udává adresu v Monaku. Je také honorárním konzulem této země.

Pokud se Výboh nepřihlásí orgánům činným v trestním řízení sám, přichází v úvahu i vydání zatykače.

Zatím nejsou známy všechny podrobnosti středeční policejní akce. Speciální prokuratura podle slovenských médií potvrdila zatím jen to, že se zásah týkal kauzy Celník 3.

„Bližší informace poskytneme, až když to procesní situace dovolí,“ uvedla mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová.
Kajícníci opět mluví

Kauza Celník se týká převážně IT projektů na finanční zprávě. Od ledna je v ní kromě jiných obviněn i oligarcha Josef Brhel a jeho bratr Peter Brhel, bývalý šéf finanční správy František Imrecze či bývalý šéf IT sekce finanční správy Milan Grega, nebo podnikatel v IT branži Michal Suchoba.

Imrecze a Suchoba spolupracují už delší dobu s policií a popisují korupční mechanismy ve státní správě.

Miroslav Výboh obvinění podle slovenských médií komentoval se slovy, že se o něm dozvěděl z médií. Páchání trestné činnosti popřel.

„Obvinění mé osoby mi zapadá do kontextu informací z posledních dnů ohledně manipulaci výpovědí kajícníků,“ reagoval. Kajícníky jsou na Slovensku označováni bývalí vysocí státní úředníci nebo důstojníci ozbrojených složek, podezřelí z trestné činnosti, kteří ji s vidinou nižších trestů obsáhle popisují.
Výboh dodal, že se v zahraničí zdržuje dlouhodobě ze soukromých a pracovních důvodů, ale aktuálně je podle svých slov v kontaktu s vyšetřovatelkou a je připraven poskytnout orgánům činným v trestním řízení součinnost. Naznačil ovšem, že by chtěl vypovídat na dálku.

„Využiji však všechny zákonné možnosti obhajoby na očištění mého jména a jsem přesvědčen o tom, že v krátké době budu moci předložit nezvratné důkazy o nesmyslnosti tohoto obvinění,“ prohlásil podle slovenských médií Výboh s tím, že mu je „nesmírně líto, že jeho jméno se stalo součástí politického souboje „.
Odevzdal úplatek Pellegrinimu?

Už několik týdnů je známo, že kajícníci – nebo srozumitelněji česky: žadatelé o status spolupracujícího obviněného – František Imrecze a podnikatel Michal Suchoba, s policií spolupracují a vypovídají i o Miroslavu Výbohovi.

Mezi aktuálně obviněnými figurují:
Obvinění v kauze Celník 3. Foto: Jan Hrbáček

Portál Aktuality.sk tak například upozornil, že Miroslav Výboh měl být údajně zprostředkovatelem úplatku ve výši 150 tisíc eur od Suchoby pro bývalého premiéra a dnes šéfa strany Hlas Petra Pellegriniho.

Penězi si měl chtít Suchoba zajistit politickou podporu pro zavedení státní virtuální pokladny, z čehož chtěl finančně profitovat na souvisejících zakázkách pro jeho firmy.

„Při cestě z restaurace se mě Peter Pellegrini zeptal, jestli tu finanční odměnu od Michala Suchoby umíme zrealizovat prostřednictvím Miroslava Výboha,“ vypověděl údajně František Imrecze o událostech z přelomu let 2013 a 2014.

Peter Pellegrini byl tehdy státním tajemníkem na ministerstvu financí.

Shodně s Imreczem má údajně vypovídat i Suchoba. Ten měl detektivům NAKA popsat, jak Výboh přinesl 150 tisíc eur v pětistovkových bankovkách v krabici od luxusního šampaňského Cristal. Když předání peněz úspěšně proběhlo, tak Výboh ostatním jen vzkázal, že „Pelle děkuje“.

Miroslav Výboh se k těmto svědectvím zatím konkrétně nevyjádřil, Peter Pellegrini to označil za lež. V reakci dodal, že snad nejde „o pomstu za neuvedení (Imreczeho) do funkce ministra financí“.

Původní stanovisko pak Pellegrini zopakoval i po Výbohově obvinění, a zdůraznil, že „jako veřejný funkcionář od nikoho nikdy nic nežádal, ani nic neobdržel“.

„Výpověď obviněného a dnes již propuštěného pana Imreczeho o Petrovi Pellegrini je nepravdivá a nevidíme důvod ji komentovat,“ vzkázala pak mluvčí strany Hlas Patrícia Macíková.

Bývalý šéf finanční správy Imrecze byl před týdnem propuštěn z vazby, v níž byl od konce ledna. V současnosti je s bývalým šéfem kriminálního úřadu finanční správy Ľudovítem Makó jedním z nejznámějších slovenských kajícníků.
Pandury a další kontrakty

Ale zpět k Výbohovi a jeho aktuálním místu pobytu v Monaku. Z toho, že je obviněný Výboh honorárním konzulem Monaka, mu plynou jisté výhody, ale diplomatickou imunitu před trestním stíháním nemá. Na základě Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích totiž platí, že stíhání konzula musí probíhat „s ohledem na jeho osobu způsobem, který by co nejméně narušil výkon konzulárních funkcí“.

V minulosti se Výbohovo jméno hojně objevovalo také v České republice. Zejména v rámci mezinárodní korupční aféry s nákupem obrněných transportérů Pandur českou armádou.

Odsouzený český lobbista Marek Dalík, který jej již na svobodě, Výboha u soudu charakterizoval jako důvěrníka slovenského premiéra Roberta Fica, který chodil na jednání s tehdejším českým premiérem Mirkem Topolánkem. Výboh prý vystupoval jako Ficův poradce.

Šéf Směru Fico v roce 2014 potvrdil, že v minulosti se s těmito přáteli (myšleno viz výše) setkal na jižní Moravě.

„Já si vyhrazuji právo na soukromé přátelské setkání s lidmi, kde se cítím příjemně a kde si velmi rád dám pohár vína,“ nechal se slyšet Fico.

Odmítl, že by měl něco společného s Pandury. O Výbohovi řekl, že ho zná dvacet let, jsou osobní přátelé a nebude ho zatracovat.

O Výbohově angažmá v kauze Pandury promluvil více Marek Dalík.

Když podával v roce 2018 ústavní stížnost proti svému odsouzení, konstatoval v ní, že korupční nabídka nepadla z jeho úst, ale z úst Mira Výboha. Dalík soudům vytkl to, že nepřipustily Výbohův výslech na rakouské prokuratuře.

Marek Dalík z počátku soudního líčení víceméně mlčel. Otevřenou výpověď poskytl soudu až na posledním líčení a zmínil, že částku 3 krát 6 milionů eur (oněch na začátku textu zmiňovaných 18 milionů – pozn. red.) neměl na setkání se zástupci rakouské zbrojovky neměl vyslovit on, ale Výboh.

Po Dalíkově otevřené výpovědi před odvolacím soudem nabrala tato informace, již podporují spisy rakouské prokuratury, na důležitosti. A proto zasloužila nové posouzení, jak tvrdil v Dalíkově ústavní jeho advokát Tomáš Gřivna.

„Závěr odvolacího soudu, že výpověď Dalíka není podpořena žádným dalším důkazem, objektivně působí jako jurisdikční libovůle, jestliže soud neprovedl důkazy, které by mohly prokázat právě to, co Dalík vypověděl: že částku 3 krát 6 milionů eur na schůzce neuvedl on, ale Miroslav Výboh,“ argumentuje Tomáš Gřivna.

Marek Dalík ale se stížností neuspěl, odpykal si část trestu a za dobré chování byl podmínečně propuštěn. Stín korupční výzvy tak zůstal na něm i přes to, že později označil za jejího původce Miroslava Výboha.

Ficův neoficiální poradce Výboh se točil kolem armády neustále. V minulosti stál také za zbrojařskou firmou Willing, která získávala různé armádní zakázky, zejména na opravy ruských stíhaček MiG-29.

Výboh byl v roce 2007 také členem Ficovy delegace, která cestovala s tehdejším premiérem na setkání s vůdcem Muammarem Kaddáfím do Libye. Kromě toho byl zbrojař s tehdejším premiérem ve stejný rok i na oficiální návštěvě v Moskvě.

Aktivity Mira Výboha na ministerstvu obrany a jeho blízkost k politikům jsou zmiňovány i ​​v depeších amerických diplomatů, které zveřejnil portál WikiLeaks.
Setkání se špičkami Směru popřel

Ve výpovědích před soudem Mira Výboha loni v březnu zmínil i bývalý důstojník Slovenské informační služby SIS Peter Tóth.

Tvrdil, že Fico a Kaliňák se v minulosti pravidelně setkávali v hotelu Doubletree by Hilton se sponzory Směru – Josefem Brhelem, Miroslavem Výbohem, ale i Jurajem Širokým nebo Norbertem Bödörom. Setkání se podle něj konaly v privátním patře a byla tam podle Tótha přijímána mnohá politická rozhodnutí.

Výboh jeho výpověď označil za konspiraci a taková setkání popřel. Naopak, ministr vnitra Robert Kaliňák setkání v Hiltonu připustil, ale odmítl, že by se odtud „řídila země“. Setkání se prý zúčastnil „několikrát“. Do hotelu prý chodil proto, že Bödörovi poskytoval právní služby. Bödör podle něj „fungoval jako investor“.

Norbertu Bödörovi, jeho otci, a bezpečnostní agentuře Bonul, kteří jsou středobodem jiného vyšetřování slovenské policie, se Ekonomický deník věnoval například zde.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Slovensko

Příspěvek od IgorT » 10 srp 2021, 18:07

Naďov rezort plánuje nákup pásovej techniky, náklady odhaduje na 1,7 mld. eur
5
Ministerstvo obrany plánuje v prvej fáze obstarať 152 kusov pásovej techniky. Predpokladané náklady na projekt predstavujú 1,739 miliardy eur s DPH, z toho samotné vozidlá by mohli stáť 1,447 miliardy eur.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... 7-mld-eur/

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Slovensko

Příspěvek od IgorT » 16 srp 2021, 16:28

Stíhacie lietadlo MiG-29 dostalo pri pristávaní defekt

BRATISLAVA - Stíhacie lietadlo MiG-29 dostalo pri pristávaní na Sliači defekt na prednom kolese. Pilot sa nezranil. K udalosti došlo v pondelok krátko po 14. hodine po oficiálnom nácviku ostrého zásahu pri ochrane vzdušného priestoru. Vo veci aktuálne prebieha vyšetrovanie. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.


„Najdôležitejšie je, že nikomu sa nič nestalo, pilot neutrpel žiadne zranenia a je úplne v poriadku. Zároveň táto nešťastná udalosť potvrdzuje, že piloti našich vzdušných síl sú pripravení aj na takéto situácie a zvládajú ich maximálne profesionálne s prvoradým ohľadom na ochranu života a zdravia,“ skonštatoval minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). Pohotovostný systém NATINAMDS je podľa ministerstva plne zabezpečený.

https://www.topky.sk/cl/10/2167433/Dram ... ani-defekt

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Slovensko

Příspěvek od IgorT » 21 srp 2021, 06:27

Po slovenských cestách prejde 31 konvojov armád spojencov

Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na plánovaných 31 cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl cez územie SR. Uskutočnia sa v období od 23. do 29. augusta.

TASR 20.08.2021 19:05
„Rezort obrany zdôrazňuje, že tranzity boli riadne schválené v zmysle opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR,“ skonštatovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... spojencov/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 27 srp 2021, 19:50

https://www.ceska-justice.cz/2021/08/sl ... li-kauzam/
Slovenská prokuratura obvinila šéfa policie, ten za tím vidí tlak kvůli kauzám
Slovenská prokuratura obvinila ze zneužití pravomocí a z maření spravedlnosti policejního prezidenta Petera Kovaříka. Informoval o tom dnes mluvčí generální prokuratury Dalibor Skladan. Kovařík v reakci označil stíhání za pokračování tlaku na policii kvůli vyšetřování citlivých kauz elitní policejní složkou NAKA a proti obvinění podal stížnost. Kovaříka se zastal ministr vnitra Roman Mikulec.

Policejní prezident je stíhán za to, že v červenci přerušil akci policejní inspekce vůči svědkům v případech, které vyšetřuje NAKA. Dva ze zmíněných svědků, které policejní inspekce obvinila kromě jiného z křivé výpovědi, uprchli. Jednoho z nich mezitím zadrželi příslušníci NAKA, další podle médií požádal o azyl v Chorvatsku.

„S obviněním absolutně nesouhlasím. Vypovídal jsem a podal stížnost a námitku předpojatosti vůči všem prokurátorům krajské prokuratury Bratislava. Celou věc vnímám jako pokračování tlaku na policii kvůli vyšetřování velkých případů na NAKA,“ napsal Kovářík v prohlášení, které ČTK poskytlo policejní prezidium.

Kovařík dříve tvrdil, že vyšetřovatelka policejní inspekce porušila při zmíněném zásahu interní předpisy a k akci neměla příslušné povolení. Šéf inspekce ji kvůli tomu už dříve postavil mimo službu.

Do čela slovenské policie Kovařík přišel loni v září. Vystřídal Milana Lučanského, který na funkci policejního prezidenta rezignoval čtyři měsíce po loňských volbách. Lučanský byl později obviněn z korupce, v prosinci pak zemřel po pokusu o sebevraždu ve vazbě. Při vyšetřování různých kauz policie dříve obvinila i Lučanského předchůdce ve funkci policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Slovenská média i v souvislosti se zmíněným případem policejní inspekce a postupem prokuratury psala o válce v bezpečnostních složkách. Jejím důvodem má být kromě jiného stíhání několika desítek bývalých vysokých úředníků, podnikatelů či představitelů různých institucí z období, kdy byli u moci sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Jeho strana skončila po předchozím dlouholetém vládnutí po posledních volbách v opozici.

Někteří ze stíhaných v citlivých kauzách se mezitím přiznali a začali spolupracovat s policií. Jejich věrohodnost Fico dlouhodobě zpochybňuje a jeho strana se pokusí odvolat ministra vnitra Mikulce ve sněmovně. Výhrady vůči Mikulcovi netajili i někteří představitelé vládního hnutí Jsme rodina, které dříve dosadilo do čela civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského. Ten je vazebně stíhán kvůli korupci a po obvinění přišel o funkci ředitele SIS.
Ešte nejaké komentáre k stalinským čistkám?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9849
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Slovensko

Příspěvek od homer » 30 srp 2021, 15:56

Finská společnost Patria v neděli oznámila, že podepsala memorandum o porozumění se slovenskou strojírenskou společností CSM Industry související s výběrovým řízením na dodávku bojových obrněných vozidel 8 × 8.
Dohoda zahrnuje spolupráci při dodávce a prodeji osmikolových obrněných vozidel. Výrobní možnosti CSM splňují požadavky obranného průmyslu a projektu osmikolového obrněného vozidla.
Jak poznamenala společnost, spolupráce přinese v budoucnu nová pracovní místa a příležitosti pro praktické vzdělávání studentů středních a vysokých škol.
Obě strany věří, že spolupráce na projektu 8 × 8 také otevře možnosti partnerství pro další projekty a umožní získání kvalifikované pracovní síly, získání zkušeností a další rozvoj obou společností.
https://www.facebook.com/bezpecnostvesv ... 4505622623

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 30 srp 2021, 19:28

https://ekonomickydenik.cz/slovensky-po ... -obvineni/
Slovenský policejní prezident měl zatrhnout zátah proti důležitým svědkům. Máme text obvinění
Obviněný slovenský policejní prezident Peter Kovařík měl údajně nezákonně zastavit akci, při níž se zásahová jednotka snažila zadržet dva pachatele. Díky tomu se jim mělo podařit před detektivy uprchnout. Vyplývá to ze sdělení obvinění, které Ekonomický deník získal z bezpečnostních kruhů. Obviněním Kovaříka pokračuje na Slovensku rozsáhlé vyšetřování zneužívání pravomoci úředních činitelů a korupčních trestných činů.

Slovensko ještě nemělo policejního prezidenta, který by byl obviněn během výkonu své funkce.

Peter Kovařík se dopustil trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a maření spravedlnosti. Stojí to v usnesení o obvinění policejního prezidenta, které vydal prokurátor bratislavské krajské prokuratury Juraj Chylo, a Ekonomický deník, který sleduje kauzy nejen v České republice, jej získal.

Obvinění proti Kovaříkovi vznesl Chylo ve čtvrtek 26. srpna. Není přitom obvyklé, aby státní zástupce sděloval obvinění. Text sdělení Chylo opírá především o výpovědi vyšetřovatelky Úřadu inspekční služby Diany Santusové, která vedla zásahový tým, a výpovědi policistů, kteří se akce účastnili.

Z textu sdělení obvinění vyplývá, že Kovařík měl úmyslně zastavit zatýkací akci, aby pomohl podezřelým k útěku.

....
Vojna policajtov v plnom prúde
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

inzo
Sponzor fóra
Příspěvky: 386
Registrován: 07 úno 2017, 21:14

Re: Slovensko

Příspěvek od inzo » 31 srp 2021, 07:44

Strach vládnucej lúzy z občanov na "oslavách" SNP v Banskej Bystrici



čas 3:16 - ťažký guľomet na streche

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 31 srp 2021, 15:54

https://cz.sputniknews.com/20210831/slo ... 75670.html
Slovensko využilo všechny dávky vakcíny Sputnik V. Další dodávky se neplánují
Ruský fond přímých investic informoval, že všechny dávky ruské vakcíny Sputnik V, které byly dodány na Slovensko, byly využity a další dodávky nejsou v plánu. Zmínil se také o informační kampani, která byla vedena proti ruské vakcíně na Slovensku.

„Slovensko využilo všechny dávky vakcíny Sputnik V z dodávky, která do země dorazila začátkem roku. Další dodávky v rámci smlouvy nejsou plánovány. Na Slovensku byla proti vakcíně Sputnik V organizovaná informační kampaň, která byla součástí politického boje mezi různými stranami ve vládě země, a to nehledě na to, že vysoká efektivita a bezpečnost ruské vakcíny byly potvrzeny během klinických studií a používání vakcíny po celém světě,“ uvádí Ruský fond přímých investic.
„Také kvalita dodávky, která byla odeslána na Slovensko, byla dodatečně potvrzena v Maďarsku, v laboratoři certifikované v Evropské unii,“ uvádí se dál.
Ve Fondu přímých investic dodávají, že v Maďarsku, kde bylo ruskou vakcínou naočkováno více než milion lidí, poptávka na vakcínu převyšovala objem dodávek, který byl dovezen do země.
Zmiňme, že včera na Slovensku čekalo na druhou dávku Sputniku V šest lidí. Naočkováni měli být nejpozději dnes 31. srpna. Informace uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky Zuzana Eliášová. Uvedla, že ke včerejšímu dni bylo na Slovensku podáno 37 021 dávek ruské vakcíny.

„Celkově tak je na Slovensku vakcínou Sputnik V naočkováno mírně nad 18 500 lidí,“ upřesnila mluvčí.
Sputnikem V je očkován také ministr financí a bývalý premiér Igor Matovič. Právě z iniciativy Igora Matoviče Slovensko koupilo 200 tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V. Dodávka dorazila na Slovensko 1. března, což vyvolalo na Slovensku skandál. Tehdejší premiér Igor Matovič a bývalý ministr zdravotnictví Marek Krajčí neinformovali o dodávkách ani prezidentku Zuzanu Čaputovou, ani své kolegy z vlády. Vláda vystupovala proti koupě ruské vakcíny, dokud nebude schválená evropským regulátorem. V důsledku vládní krize podalo demisi šest ministrů, na nátlak kolegů nakonec rezignoval i sám Matovič.
Kvůli různým průtahům očkování ruskou vakcínou Sputnik V na Slovenku začalo až 7. června, když už byla značná část obyvatelstva Slovenska očkována vakcínami od jiných společností. Obyvatelé se mohli registrovat na očkování do 30. června. Expirace zakoupených dávek vakcíny vyprší 31. srpna.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 31 srp 2021, 16:05

https://ekonomickydenik.cz/kdyz-se-arca ... lionu-eur/
Když se Arca srazí s realitou. Za jediný rok klesla hodnota majetku o 322 milionů eur
Snížení hodnoty finančního majetku ze 700 na 378 milionů eur, vlastní kapitál minus 339 milionů eur, závazky k věřitelům za 710 milionů eur. Tak vypadají loňské výsledky slovenské společnosti Arca Investments. Je to špatná zpráva pro stovky českých věřitelů, kteří se nechali přesvědčit k nákupu směnek emitovaných touto společností.

Tyto i další údaje lze najít ve slovenském Registru účetních závěrek, kam musejí firmy povinně ukládat své základní finanční výsledky. Po přepočtu na koruny vypadá situace následovně: oproti hodnotě dlouhodobého finančního majetku 9,9 miliardy korun má Arca Investments závazky za 18,65 miliardy korun. Pokud se tento poměr udrží, lze si tipnout, že věřitelé dostanou nazpět jen zhruba polovinu dlužných peněz.

Mnoho zajímavého lze vyčíst i z přílohy účetní závěrky. Arca Investments měla ve skupině pozici mateřské společnosti. Část aktiv tak představují podíly v dceřiných firmách, mezi ty relativně nejhodnotnější patří Arca Capital Slovakia, Arca Capital Malta, Silverside, hotel Františkovy Lázně Savoy a různě vysoké podíly ve fondu Nova Real Estate, slovenské firmě Finportal a rakouské Wiener Privatbank. V součtu byly tyto podíly ke konci roku 2020 oceněny na 117,6 milionu eur.

Hlavní zdroj potíží představuje další zásadní položka aktiv: půjčky poskytnuté kapitálově či personálně propojeným společnostem. Právě zde se během loňského roku „vypařilo“ 331 milionů eur (8,7 miliardy korun). Mnohdy ztrátové půjčky firmám ve skupině musela Arca Investments přecenit na reálnou hodnotu.

V této souvislosti stojí za zmínku dva roky stará prezentace skupiny Arca, ve které je zmíněna hodnota majetku 90 miliardy korun. Jenže této hodnotě se hodnota aktiv Arcy nikdy ani nepřiblížila. Vypadá to, že Arca vábila investory k nákupu směnek s pomocí vylhaných čísel a nereálných předpokladů.
Obrázek
Prezentace skupiny Arca z roku 2019, kde se tvrdí, že vlastní aktiva za 90 miliard korun. Zdroj: Insolvenční rejstřík (podání Jiřího Mareše z 29.7.2021)
Zhroucení velké dluhové pyramidy

Arca prvně přiznala potíže v červnu loňského roku, kdy vedení skupiny požádalo věřitele, aby dali Arce víc času na úhradu závazků. Následně využila bankrotové moratorium platné v době koronavirové krize. Jakmile o tuto ochranu přišla, tak nastal pád. Insolvenční řízení s Arca Investments začalo v lednu, v květnu Městský soud v Praze rozhodl o úpadku podniku.

Situace okolo skupiny Arca je dnes značně nepřehledná. Na jedné straně zuří válka mezi současným majoritním akcionářem skupiny Arca Rastislavem Veličem a bývalým hlavním podílníkem, kterým byl Pavol Krúpa (mimochodem vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem řádem za zásluhy). Do vzájemného konfliktu se dostávají i různé skupiny věřitelů. Znepřátelené strany se nedokážou shodnout ani na tom, zda má bankrotové řízení probíhat v Česku nebo na Slovensku.

Hlavním poškozeným v celé kauze jsou početní investoři, kteří nakoupili směnky skupiny Arca. Jak soud uvedl v květnu, celkem 1574 věřitelů skupiny Arca má sídlo či bydliště v České republice. Jejich pohledávky v součtu dosahují 15,2 miliardy korun. Jak Ekonomický deník uvedl v červnu, mezi typické věřitele patří manažeři, podnikatelé, lékaři, advokáti či poradci. Nápadně velký počet poškozených pochází též z řad spotřebních a bytových družstev. Naopak čeští a slovenští miliardáři zřejmě tušili reálný stav věcí a své peníze Arce nepůjčili.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 01 zář 2021, 18:05

https://echo24.cz/a/SszsE/prokurator-zr ... zou-gorila
Prokurátor zrušil stíhání finančníka Haščáka v souvislosti s kauzou Gorila
Slovenský generální prokurátor zrušil stíhání spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého loni v prosinci policie obvinila z korupce a z praní špinavých peněz v so

uvislosti se zhruba 15 let starou korupční aférou zvanou Gorila. Vyplývá to z úterního oznámení prokuratury. Kromě Haščáka bylo zrušeno i stíhání dalších dvou obviněných.

Haščákovi obhájci rozhodnutí generálního prokurátora v prohlášení pro média uvítali. Zatím se však k jeho obsahu nechtějí vyjadřovat, protože text rozhodnutí se zdůvodněním jim ještě nebyl doručen. Ze stejného důvodu se ani jejich klient zatím nechce vyjadřovat ke svému dalšímu postupu. Sdělení generální prokuratury „jen potvrzuje názor klienta, že byl v prosinci 2020 obviněný (vzatý do vazby) bez jakéhokoli skutkového základu“, uvedli Haščákovi advokáti.

Jeden z nejbohatších Slováků Haščák čelil obvinění v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zmíněné korupční aféře, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou. Spolu s ním byl stíhán také bývalý ředitel kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Ľubomír Arpáš a jeho manželka.

Podle dřívějších informací slovenských médií policie podezírala Arpáše z toho, že vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky prý Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí, rovněž někdejší příslušnicí SIS, založili společnost, která dostala od jedné firem pod kontrolou finančníka 194.000 eur (zhruba pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby. Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou. Penta nekalé jednání v kauze Gorila od začátku popírá.

Generální prokurátor Maroš Žilinka podle oznámení prokuratury uvedl, že nebyly zajištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly důvodnost trestního stíhání v kauze.

Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky z SIS dříve vyslovil její tehdejší šéf Vladimír Pčolinský. Podle jeho slov není jisté, že Arpáš měl přístup ke zvukovému záznamu ze zmíněné aféry. Pčolinský letos přišel o funkci ředitele SIS poté, co byl v jiném případu obviněn z korupce; i jeho stíhání generální prokuratura zrušila. O Pčolinského věci nerozhodoval Žilinka, ale jeho náměstek.

Haščák byl ve zmíněném případu zhruba měsíc ve vazbě. Po obvinění se vzdal výkonných pozic v Penta Investments a také začal na rodinu převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny.
účel bol dosiahnutý, majetok prevedený do správnych rúk
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

inzo
Sponzor fóra
Příspěvky: 386
Registrován: 07 úno 2017, 21:14

Re: Slovensko

Příspěvek od inzo » 02 zář 2021, 08:47

screenshot z videa z Banskej Bystrice, ktoré už jutub stihol vymazať - ťažký guľomet na streche
Slovensko - protest-gulomet2.jpg

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Slovensko

Příspěvek od IgorT » 05 zář 2021, 15:23

Do mostov v nevyhovujúcom stave je potrebné investovať viac ako 300 mil. eur
Pridajte názor Zdroj: TASR

dnes 10:01 - Slovenská správa ciest (SSC) pripravila mostný program, ktorý však doposiaľ nebol schválený. Požadovala v ňom systematicky rozpočtovať finančné prostriedky vo výške po 30 miliónov eur v nasledujúcich desiatich rokoch, aby sa degradujúci stav mostov zastavil.
Slovenská správa ciest (SSC) pripravila mostný program, ktorý však doposiaľ nebol schválený. Požadovala v ňom systematicky rozpočtovať finančné prostriedky vo výške po 30 miliónov eur v nasledujúcich desiatich rokoch, aby sa degradujúci stav mostov zastavil. Ak nebude schválený, SSC nemá financie na ich rekonštrukciu. Prostriedky na investície má nastavené na hodnote nula eur. Pre TASR to uviedla Lucia Karelová z komunikačného odboru SSC.

Na mosty v nevyhovujúcom stavebno-technickom stave je podľa SSC potrebné na základe prvotného odhadu investovať viac než 300 miliónov eur. "Táto suma zahŕňa iba náklady na prípravu stavieb a stavebné práce. K týmto financiám je potrebné prirátať aj náklady na údržbu iných mostov, pokiaľ nepríde k ich prestavbe alebo rekonštrukcii," skonštatovala Karelová.

https://openiazoch.zoznam.sk/cl/215522/ ... ko-mil-eur

Údržbu a opravy je totiž nevyhnutné realizovať aj na mostoch vo vyhovujúcom stave, inak sa neodstránené poruchy na mostoch dostanú až do štádia, keď je potrebné most preradiť do kategórií 5, 6, 7, teda do nevyhovujúceho stavebno-technického stavu. V týchto prípadoch je podľa Karelovej už nevyhnutné riešiť závažné drahé opravy či rekonštrukcie oveľa skôr, ako sa predpokladá z pohľadu projektovanej životnosti mosta.

Poukázala tiež na to, že SSC má v ukazovateľoch výhľadovo nastavené finančné prostriedky na investície vo výške nula eur. "Pri plnení plánovaných investícií SSC potrebuje, aby tento plán bol odzrkadlený vo vládou schválenom návrhu rozpočtu na príslušné roky," podotkla.

Zároveň priblížila, že ak nebude schválený mostný program, prichádza do úvahy aj financovanie formou PPP projektu (projekt verejno-súkromného partnerstva). SSC vníma túto možnosť ako alternatívu riešenia dlhodobo odkladanej potreby prestavby mostov v nevyhovujúcom stave. "Pri počte 1778 mostov v správe SSC je možné použiť formu financovania prostredníctvom PPP len na časť mostov. V súbehu s PPP projektom je nevyhnutné hľadať finančné prostriedky v rozpočte na nastavenie a realizáciu systémového financovania, aby systém hospodárenia s mostmi bol funkčný," dodala Karelová.

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) avizoval, že pri rokovaniach o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok sa bude snažiť o zvýšenie rozpočtu pre SSC a limitu zamestnancov. "V opačnom prípade budem nútený spustiť PPP projekt na masívnu obnovu mostov na Slovensku. PPP je nielen odpoveďou, keď nemáte financie, ale aj vtedy, keď nemáte na to kapacity personálne, aby ste to vyprojektovali," poznamenal Doležal v utorok (31. 8.).

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 09 zář 2021, 19:23

https://www.teraz.sk/slovensko/vlada-na ... lanok.html
Vláda na zabezpečenie návštevy pápeža odobrila ďalších 2,2 milióna eur
Vládny kabinet schválil ešte v auguste na tento účel viac ako 5,4 milióna eur. Bratislava 8. septembra (TASR) - Na zabezpečenie návštevy pápeža Františka na Slovensku pôjde ďalších 2,2 milióna eur. Tento návrh odobrila vláda v stredu na svojom on-line zasadnutí.

Ako uviedla v návrhu, nevyhnutné výdavky sa ukázali na základe rokovaní so subjektami organizačne podieľajúcimi sa na návšteve hlavy katolíckej cirkvi. Tým vznikli nepredvídané dodatočné alebo vyvolané výdavky na organizačné či technické a administratívne zabezpečenie zabezpečenie návštevy.

Vládny kabinet schválil ešte v auguste na tento účel viac ako 5,4 milióna eur.

Pápež navštívi Slovensko v termíne od 12. do 15. septembra.
Vejvar pro kamarádíčky musí byť zaistený - nepríde dosť ovcí, tak ostrihajú štát...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 13 zář 2021, 15:28

https://ekonoickydenik.cz/valka-policaj ... cni-kauzy/
Válka policajtů na Slovensku eskaluje. Inspekce zadržela vyšetřovatele známé korupční kauzy
Slovenská Inspekce ministerstva vnitra zadržela vyšetřovatele nejzávažnějších korupčních případů Jána Čurillu, Pavla Ďurka a dalších dva vyšetřovatele slovenské Národní kriminální agentury (NAKA). Případ s krycím názvem Očistec odhalil, jak blízko měl za minulé vlády organizovaný zločin ke státní moci. Ve vazbě skončili bývalí šéfové elitních složek policie i někdejší policejní prezident. Podezřelí jsou z napojení na zločineckou skupinu, která podle vyšetřovatelů využívala bezpečnostní složky pro své vlastní cíle, včetně těch politických.

O zadržení vyšetřovatelů informoval jako první slovenský Deník N. Ministr vnitra Roman Mikulec (OĽANO) považuje razii za pokračování snahy zastrašit vyšetřovatele závažných korupčních kauz.
„Opravdu mě znepokojuje, co se děje. Vidím to jako další účelovou akci poté, co za záhadných okolností unikl z NAKA návrh na realizaci pětic podezřelých ze založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny zločinecké skupiny,“ prohlásil slovenský ministr vnitra.

Roman Mikulec pak podotkl, že ho nepřekvapilo, že na případ dohlíželo okresní státní zastupitelství, „které také úmyslně obvinilo policejního prezidenta“. Dodal, že každým dnem roste jeho přesvědčení o špinavostech v pozadí.

Inspekce vyšetřuje údajnou manipulaci s výpovědí svědků. V tomto ohledu byl jeden z podezřelých Csaba Dömötör odsouzen k podmíněnému trestu. Obžalováni jsou také Matěj Zeman, který je přiřazován k mafiánskému gangu Takáčovců a podnikatel Petr Petrov.

V červenci dočasně pověřený šéf inspekce Peter Scholtz suspendoval vedoucí specializovaného týmu Dianu Santusovou. Činnost týmu, vyšetřujícího údajnou manipulaci se svědeckými výpověďmi, pozastavena není, upozornil slovenský deník SME.

Na konci května vyšetřovatelé kauzy Očistec vyjádřili znepokojení nad útoky, které proti nim byly vedeny. Uvedli, že je vnímají jako pokus o zastrašování, ale i jako pokus o diskreditaci s úmyslem zmařit řádné a nestranné vyšetřování rozsáhlého obzvláště závažného zločinu. Tvrdí, že při vyšetřování striktně dodržovali zákon.

NAKA loni v rámci akce Očistec zadržela několik policistů. Skupina kolem nitranského podnikatele a vazebně stíhaného Norberta Bödöra se měla skládat z 18 osob.

Mezi obžalovanými jsou policejní exprezident Tibor Gašpar a bývalý ředitel NAKA Petr Hraško. Zvláštní žalobce Dušan Kováčik už stojí před soudem.

Dění na Slovensku se Ekonomický deník věnuje delší dobu. Další podrobnosti k Norbertu Bödörovi si lze přečíst například zde.

Obviněný šéf policie

Na konci srpna jsme informovali o tom, že slovenský policejní prezident měl zatrhnout zátah proti důležitým svědkům a zveřejnili jsme i text obvinění.

Obviněný slovenský policejní prezident Peter Kovařík měl údajně nezákonně zastavit akci, při níž se zásahová jednotka snažila zadržet dva pachatele. Díky tomu se jim mělo podařit před detektivy uprchnout. Vyplývá to ze sdělení obvinění, které Ekonomický deník získal z bezpečnostních kruhů. Obviněním Kovaříka pokračuje na Slovensku rozsáhlé vyšetřování zneužívání pravomoci úředních činitelů a korupčních trestných činů.

Slovensko ještě nemělo policejního prezidenta, který by byl obviněn během výkonu své funkce.

Peter Kovařík se měl dopustit trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a maření spravedlnosti. Stojí to v usnesení o obvinění policejního prezidenta, které vydal prokurátor bratislavské krajské prokuratury Juraj Chylo, a Ekonomický deník, který sleduje kauzy nejen v České republice, jej získal.

Obvinění proti Kovaříkovi vznesl Chylo ve čtvrtek 26. srpna. Není přitom obvyklé, aby státní zástupce sděloval obvinění. Text sdělení Chylo opírá především o výpovědi vyšetřovatelky Úřadu inspekční služby Diany Santusové, která vedla zásahový tým, a výpovědi policistů, kteří se akce účastnili.

Z textu sdělení obvinění vyplývá, že Kovařík měl úmyslně zastavit zatýkací akci, aby pomohl podezřelým k útěku.

„Vznáším obvinění pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele ve spojení s trestným činem maření spravedlnosti protože na základě zjištěných skutečností existuje dostatečně odůvodněný závěr, že obviněný se jako příslušník policejního sboru ve funkci policejního prezidenta po od 16.07.2021, se bez jakéhokoli relevantního úředního důvodu dotazoval na krajské ředitelé PZ ve Slovenské republice pro nasazení zásahových jednotek policejní jednotky pro Úřad inspekční služby,“ napsal prokurátor Juraj Chylo.

Zaražená razie
Kovařík měl podle prokurátora na neznámém místě dne 20. července kolem osmé hodiny, když už byl na dovolené, poté, co zjistil, že pro specializovaný tým Úřadu inspekční služby vykonává úkoly zásahová jednotka Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Sobrance vůči obviněným Petru Petrovi a Matěji Zemanovi, zásah jednotky zrušit, a odvolat ji. Navzdory, že šlo o regulérní bezpečnostní akci.

„V důsledku čehož došlo k přerušení trestně procesních úkonů – zadržení obviněných Petra Petrova a Matěje Zemana podle trestního řádu, výslechu výše uvedených osob jako obviněných a dalších procesních úkonů kvůli obavám o život, zdraví a bezpečnost zadržených policistů, dalších náhodně přítomných osob. A následně 20. července 2021 v 9.45 hodin v opětovně obnovil činnost MZJ PZ Sobrance pro výše uvedenou specializovanou skupinu, čímž jednal v rozporu se zákonem o policii, zákonem o státní službě úředníků, Policejního sboru, Slovenské informační služby, Sboru vězeňské a justiční stráže Slovenské republiky a Železniční policie,“ stojí dále v obvinění.
Takto popsali svědci ingerenci slovenského policejního prezidenta do zásahu proti nebezpečným podezřelým. Foto: Jan Hrbáček
takto-popsali-svedci-ingerenci-slovenskeho-policejniho-prezidenta-do-zasahu-proti-nebezpecnym-podezrelym-foto-jan-hrbacek[1].jpg
Další podrobnosti o údajném trestném činu velitele slovenského policejního sboru si přečtete v textu obvinění zde: https://ekonomickydenik.cz/wp-content/u ... vensko.pdf

Je to nátlak, tvrdí obviněný šéf sboru
Usnesení o sdělení není Kovaříkova výpověď, a ani se nezabývá nesrovnalosti v jednání vyšetřovatelky Úřadu inspekční služby Diany Santusové, která vedla zásahový tým. Policejní prezident tvrdí, že se Santusová dostala k povolení zatýkací akce podvodem.

Akci provedla inspekce proto, že obvinění kajícníci Csaba Dömötör, Peter Petrov a Matej Zeman, kteří měli být zadrženi, vystupovali v kauze ovlivňování svědků v různých velmi medializovaných případech vyšetřovaných Národní kriminální agenturou (NAKA). Inspekce stíhá policisty za trestné činy.

Petr Kovařík považuje obvinění za nátlak. Kvůli obvinění bude slyšen před parlamentním výborem, který se zabývá bezpečností.

„Mohu potvrdit, že jsem z rukou státního zástupce obdržel obvinění. S obviněním absolutně nesouhlasím, vypovídal jsem a podal stížnost a námitku podjatosti proti všem prokurátorům Krajské prokuratury v Bratislavě. Celou věc vnímám jako pokračování tlaku na policii kvůli vyšetřování velkých kauz v NAKA,“ uvedl Kovařík ve stručném prohlášení podle serveru SME.

O stížnosti proti obžalobě rozhoduje orgán, který obžalobu vydal, tj. bratislavská krajská prokuratura. Námitka podjatosti vůči všem státním zástupcům se považuje za návrh na odnětí věci a postoupení věci jinému státnímu zastupitelství. Rozhodnutí přijímá bezprostředně nadřízený státní zástupce. Tím je v tomto případě generální prokurátor Maroš Žilinka, napsal dále server SME.

Kovařík později na tiskové konferenci vysvětloval, že příkaz k zásahu byl vydán neoprávněnou osobou. „Byly porušeny jak interní pokyny, tak zásah. Neměl jsem tušení, proti komu se zasahuje,“ řekl.

Kovařík může zůstat policejním prezidentem i po obvinění. Kovařík v prohlášení neuvedl, zda odstoupí sám.

Základní sazba za zneužití pravomoci je dva až pět let. Za nejzávažnější trestné činy je trestní sazba deset až dvacet let.

Ministr vnitra Roman Mikulec v reakci na Kovaříkovo obvinění uvedl, že postup Krajské prokuratury v Bratislavě akceptuje. Připomněl ale, že Kovařík nezastavil činnost týmu vyšetřovatelky Inspekce ministra vnitra Diany Santusové, ale pouze činnost zásahové jednotky, jako jedné ze součástí týmu.

„Z dosud známých skutečností i písemných dokumentů vyplývá, že za zmaření akce je pravděpodobně přímo odpovědný vedoucí týmu, a proto byly aktivovány všechny dostupné kontrolní mechanismy ministerstva vnitra,“ stojí v prohlášení Romana Mikulce.

Dodal, že se domnívá, že Kovaříkova rozhodnutí byla správná, a prozatím se nechystá Kovaříka odvolat.

„Vzhledem k tomu, že usnesení o sdělení obvinění policejnímu prezidentovi nebylo služebnímu úřadu dosud oficiálně doručeno, služební úřad rozhodnutí o dočasném zproštění výkonu služby policisty nepřipravuje,“ uvedl ministr vnitra v prohlášení.

Ministr vnitra Roman Mikulec jmenoval Petera Kovaříka do funkce policejního prezidenta teprve ve čtvrtek 28. ledna 2021 Petra Kovaříka do funkce policejního prezidenta. Roman Mikulec prohlásil, že si za svým rozhodnutím stojí a žádné zprávy ze sociálních sítí ho nezmění.

„Věřím, že časem bude toto rozhodnutí vnímáno jako správné, což přispěje k tomu, že se zvýší důvěra občanů v policii,“ prohlásil.

V lednu také ministr věřil, že policisté dostanou vše, co mají mít k výkonu své práce. Podle ministra je funkce policejního ředitele především o odpovědnosti.

„Budu trvat na tom, abychom pracovali, abychom postupovali vpřed a abychom dosáhli cílů, které jsme si stanovili. Jsem připraven bojovat dál,“ uvedl policejní prezident Peter Kovařík, který chce také řešit nízkou důvěryhodnost policie. Nový policejní šéf říká, že i během jeho působení na Úřadu vlády za něj mluvila práce. Policie musí být apolitická, řekl.

„Budu to prosazovat ze své pozice,“ prohlásil Kovařík.

Národní kriminální agentura funguje a bude fungovat i nadále. Své podřízené chtěl hodnotit podle jejich pracovních výsledků, a ne podle nějakých obvinění na sociálních sítích.

Peter Kovařík byl doporučen ke jmenování výběrovou komisí a dne 25. ledna 2021 Výborem Národní rady pro obranu a bezpečnost. Dosud tuto funkci vykonával dočasně po odstoupení Milana Lučanského. Ten zemřel za záhadných okolností ve vazbě.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

DJW
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1863
Registrován: 16 dub 2018, 11:45

Re: Slovensko

Příspěvek od DJW » 14 zář 2021, 08:51

:sipka: Aktualizácia: Inšpekcia zadržala aj vlastného dočasného šéfa - toho, co pred časom zmaril výkon vysetrovateľky ÚIS tým pre prerušil akciu počas zadržiavania podozrivých, vdaka comu viacerí podozriví unikli. Cinnost skupiny Úradu Inšpekčnej Služby nie je zastavená.
Vyjadruju sa k tomu politici, Fico aktualny zasah voci vysetrovatelom NAKA privital ako sravodlivost voci ludom co fabrikovali dokazy, vynucovali falosne vypovede mafianskymi praktikami a podobne. Pelegriny tvrdi ze skupina vysetrovatelov NAKA a par prokuratorov Špec. Prokuratúry su zneuzívaní na likvidáciu oponentov vládnej strany OĽaNO z politickych dovodov a toto nemoze pokracovat, vyzval na predcasne volby. Ministerka spravodlivosti tvrdi, ze vysetrovatelia NAKA mali v ukonoch podporu Špeciálnej prokuratúry, ktorý mohli len ťažko oklamat. (Pozn. pre nie uplne oboznamenych: tam teraz sedi ako špec.prokurator Daniel Lipšic, postava z viacerych zakulisnych kauz, znamy tiez nadstandardnymi vztahmy s US Embassy a spajany s vraždami Valka, Kuciaka..)
Volny prepis podla zdroja: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... sich-kauz/
Nečakaj. Začni teraz, tam kde si, a použi to čo máš k dispozícii. /// Optimista sa učí anglicky, pesimista čínsky, realista si kúpil Kalašnikov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42272
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 15 zář 2021, 17:35

https://cz.sputniknews.com/20210914/duk ... 42107.html
Důkazy hodnotili v rozporu s trestním řádem, tvrdí Nejvyšší soud SR ke kauze Kuciak
Slovenský nejvyšší soud ve svém rozsudku zkritizoval postup Specializovaného trestního soudu, že v kauze Kuciak neprozkoumal všechny důkazy. Jednalo se zejména o zprávy mezi Marianem Kočnerem a Alenou Zsuzsovou. Informoval o tom slovenský Denník N.
Nejvyšší soud Slovenska, který zrušil osvobozující verdikt Specializovaného trestního soudu vůči podnikateli Marianovi Kočnerovi, který byl obviněn z organizace vraždy novináře Jána Kuciaka, a údajné zprostředkovatelce Aleně Zsuzsové.
V písemném rozsudku senát nejvyššího soudu pod předsednictvím Petra Paludy uvedl, že soud nižší instance v osvobozující části nezajistil náležitě skutkový stav, nevzal ohled na všechny okolnosti případu, své rozhodnutí nezdůvodnil s přehledem a srozumitelně, neprozkoumal všechny důkazy, a ty, které ano, vyhodnotil v rozporu s trestním řádem.
Podle soudního senátu hodnotil Specializovaný trestní soud důkazy izolovaně, a nikoliv v souvislosti s jinými důkazy. Z toho, jak píše Denník N, „vyplynul nesprávný právní závěr vedoucí k osvobozujícímu rozsudku“.

Nejvyšší soud po Specializovaném trestním soudu chce, aby jako důkaz prověřil zprávy mezi Končnerem a Zsuzsovou, ve kterém se oba vyjadřovali ke Kuciakovým článkům. Údajně ho měli označovat za svrab, který je nutné odstranit. Kočner Zsuzsovou kvůli svrabu posílal ve zprávách i k lékaři.
„Podívej se, ten samý lékař nám léčil ten předloňský ekzém a vyléčil ho dokonale. Sama to velmi dobře víš. A i proto jsem si jistý, že najde lék i teď,“ psal podnikatel údajné zprostředkovatelce.
V této souvislosti prokuratura předložila znalecký posudek z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ve kterém je analyzována aplikace Threema, přes níž si dotyčné osoby posílaly zprávy. Znalci dospěli k názoru, že Kočner Zsuzsovou pobízel, aby rychle zařídila provedení vraždy. Zsuzsová totiž ve skutečnosti žádnou kožní nemoc neměla a ani nešla k lékaři.
Připomeňme, že Speciální trestní soud loni v září rozhodl, že ani Kočner, ani Zsuzsová nejsou organizátory, resp. zprostředkovateli vraždy Kuciaka. Letos v červnu nejvyšší soud tento rozsudek zrušil a věc opět bude projednávat Speciální trestní soud. Další tři vykonavatelé vraždy byli odsouzeni k mnohaletému vězení.
Připomeňme, že Kuciak byl v únoru 2018 spolu se svou partnerkou Martinou Kušnírovou zastřelen ve svém domě ve Veľké Mači v Trnavském kraji. Vražda způsobila politickou krizi, kvůli které rezignoval tehdejší premiér a lídr strany Směr-SD Robert Fico.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět