Slovensko

Odpovědět
kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 7350
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Slovensko

Příspěvek od kenavf » 16 čer 2021, 21:08

Neviete náhodou kde sa momentálne nachádzajú Petrov a Baširov?
Pri detskom ihrisku v Prešove našli kufrík so vzorkami bojových plynov
https://spravy.rtvs.sk/2021/06/pri-dets ... ch-plynov/
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Mio
Výkonný redaktor
Příspěvky: 524
Registrován: 21 říj 2017, 16:53

Re: Slovensko

Příspěvek od Mio » 17 čer 2021, 22:23

Pribudlo úmrtie po očkovaní, súvislosť je podľa ŠÚKL možná
V štatistikách hlásení podozrení na nežiaduce účinky po vakcínach proti ochoreniu COVID-19 pribudlo tento týždeň jedno úmrtie po očkovaní, kde bol súvis stanovený ako možný. Išlo o pacienta vo veku 44 rokov, ktorý bol očkovaný prvou dávkou vakcíny Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ukl-mozna/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 18 čer 2021, 15:59

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... uvi-667729
„Kdě máte premiéra, toto není premiér Česka. Čo? Čo to má na hlave?" Rakušan s Bartošem se v Bratislavě postarali o mezinárodní faux pas. Ještě teď se o něm mluví
V Bratislavě odstartovala mezinárodní bezpečnostní konference Globsec, které se měl zúčastnit taky premiér Andrej Babiš. Ten ale na Slovensko neodletěl a narychlo ho musel kvůli zdravotní indispozici nahradit ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Krom vicepremiéra se na mezinárodní akci ukázali například Michael Žantovský, Petr Pavel a rovněž dvojice předsedů Vít Rakušan a Ivan Bartoš. Ti se podle našich zjištění přímo z místa dění měli dopustit mezinárodního přešlapu. „Na akci jste měli Českou televizi, místo Andreje Babiše přijel Karel Havlíček a potom ještě pán s dredy a jeho kolega, které jsme neznali," uvedl pro PL vysoký člen slovenského kabinetu. Jeho jméno jsme slíbili držet v tajnosti, jde samozřejmě o muže z blízkosti tamního premiéra Eduarda Hegera.

Pokud budete o zmíněné akci hledat bližší podrobnosti, z webových stránek Pirátů a hnutí STAN se o ní nedozvíte zhola nic. Poslední zpráva na webu STANu je o poslanci Farském, který tvrdí, že hnutí chce ochránit seniory a energošmejdům zatnout tipec. Piráti pro změnu lamentují nad tím, že maďarský parlament schválil zákon, který mimo jiné zakazuje zobrazování a propagaci homosexuality.
Jediné veřejné výstupy tak existují na Twitteru, zejména pak u Víta Rakušana.
Jeden z jeho posledních tweetů, který nabízíme, hovoří o setkání zástupců naší opozice a slovenského premiéra. „S panem premiérem Hegerem jsme na neformální pracovní snídani řešili i s dalšími hosty podporu regionů, plán obnovy, spolupráci byznysu se státem. Jsou to témata, která nejsou ryze česká, problémy sdílíme. Mluvili jsme ale i o řešení těchto problémů," napsal Rakušan.Tweet působí tak, že jde o setkání Víta Rakušana a Ivana Bartoše s premiérem Slovenska Hegerem. Jedná se ovšem o dvojrozhovor s novinářem Pravdy.sk Matišákem
Obrázek
Náš slovenský zdroj se nad těmito slovy pozastavil. „Tak především jsem v šoku z toho, co mi ukazujete, to totiž budí dojem manipulace. Na fotografii jsou vaši politici, ale muž mezi nimi není premiér Heger, jak bych pochopil z tweetu. Jde o novináře Pravdy.sk (na Slovensku legendární médium patřilo do portfolia OUR MEDIA a.s. stejně jako Parlamentní listy, pozn. red.) Andreje Matišáka, nevím, proč je to koncipováno takto, pan premiér Heger o osobním setkání s oběma vašimi politiky neví, nebyla domluvená jiná schůzka než jedna společná, šlo, tuším, o snídani," uvedl náš vysoce postavený zdroj ze slovenského kabinetu.

Dodal také, že oba politici působili rozpaky především tamním organizátorům.
„Někteří si mysleli, ne všichni, že jde o pana premiéra s dredy, pana Rakušana jsem neznal, Ivana Bartoše od vidění ano. Jeden z mých kolegů se ještě pozastavil nad tím, co to má pan Bartoš na hlavě, ale to bych nechal jako úsměvnou poznámku," doplnil s tím, že také jemu místy přišlo, že oba zástupci české opozice jednají jménem vlády.

Doplňme, že Globsec se podle některých hostů nesl výrazně v duchu Václava Havla. Naše zdroje přitom použily mnohem tvrdší vyjádření, mluvily o havlistické sestavě. Cenu, kterou udělují společně organizace Jagello 2000 a Globsec, přebral na slavnostní večeři konference ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Na místě se jako nový projekt knihovny uskuteční Transatlantické dialogy Václava Havla.

Na velkoplošném plátně se v místě konání objevila i řada jeho fotografií.

Vít Rakušan k tomu na Twitteru poznamenal, že je na Václava Havla hrdý. Ivan Bartoš nepoznamenal nic. Vojenský expert Petr Pavel se o exprezidentu Havlovi také nezmínil. Na svůj profil si místo toho připnul společný snímek s americkým generálem Allenem a doplnil, že „po roční pauze opět naživo a aktuálních témat je víc než dost. Vztahy USA-Rusko, Rusko-Čína, rostoucí podíl hybridních hrozeb nebo vliv nových technologií."
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 20 čer 2021, 14:16

https://echo24.cz/a/SfQER/sputnik-na-sl ... registraci
Sputnik na Slovensku poletí do koše, nebo do jiných zemí. Vláda ukončuje registraci
Pětimilionové Slovensko na začátku března obdrželo 200 tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V. Dodávka měla stačit na naočkování 100 tisíc lidí, zájem o ni však od minulého týdne, kdy se vakcínou začalo očkovat, vázne. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský proto oznámil, že na konci června se ukončí registrace zájemců o očkování Sputnikem V. Část vakcín totiž během července expiruje, další část plánuje Slovensko darovat jiným zemím.

„Vláda dala zatím neformální souhlas, že dávky, které zbydou, budeme moci darovat nebo prodat. Předběžně je zájem ze zemí západního Balkánu,“ uvedl Lengvarský. Na první i druhou dávku nyní čeká kolem 10 tisíc lidí, píše ČTK. Už při spuštění registrace zaznamenaly slovenské úřady o vakcínu malý zájem, přestože se mohli registrovat i senioři, byť původně byl tento preparát určen na Slovensku jen pro lidi ve věku 18 až 60 let.

Zájem o vakcínu nezvýšil ani fakt, že Česko bude uznávat Slováky očkované Sputnikem V na stejné úrovni jako očkované vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou (EMA). Většina států Evropské unie však očkování Sputnikem V a dalšími vakcínami registrovanými EMA neuznává.

Největší zájem o vakcínu projevili obyvatelé východního Slovenska, tedy sociálně nejslabší část země, kde žije významná rusínská menšina, píše web Deník.cz. I s tímto zájmem se však využije jen desetina celé dodávky. Zbytku vakcín se Slovensko zbaví, Lengvarský jejich osud naznačil už dříve. „V případě, že vakcíny proti nemoci covid-19 zůstanou nazbyt, přichází v úvahu jejich prodej, darování, nebo budou zničeny jako biologický materiál,“ řekl slovenským Hospodářským novinám.

Na 200 tisíc dávek Sputniku V je jen malá část z toho, co se Slovensko zavázalo od Ruska nakoupit. Smlouva totiž pojednává o 2 milionů dávkek. V přepočtu by tak dodávky Sputniku V mělo Slovensko stát půl miliardy korun.

Ruskou vakcínu prosadil na Slovensku bývalý premiér Igor Matovič i přes nesouhlas dalších členů kabinetu. Matovič tím vyvolal vládní krizi, která ho stála premiérské křeslo. Přesunul se na post ministra financí. Přestože se Matovič snažil Sputnik mermomocí prosadit, nechal se očkovat jinou vakcínou.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6965
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Slovensko

Příspěvek od martanus » 23 čer 2021, 12:35

Na Slovensku se sníží důchody zástupcům bývalého komunistického režimu a zaměstnancům některých bezpečnostních agentur. Odpovídající zákon byl dnes, 23. června, přijat parlamentem republiky. :shock: :blbec:
Подробнее: https://eadaily.com/ru/news/2021/06/23/ ... pensionery
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 27 čer 2021, 13:51

https://ekonomickydenik.cz/bratislavsky ... -autobusu/
Bratislavský dopravní podnik chce být na Slovensku prvním dopravcem s flotilou vodíkových autobusů
V první fázi projektu chce Bratislava získat dvacet vodíkových autobusů s délkou do dvanácti metrů. V provozu by se mohly objevit na přelomu roku 2022 a 2023. Pilotní program nasazení vodíkových autobusů v městské hromadné dopravě může inspirovat i další města, a postupně tak snížit cenu vodíku.

Vozový park bratislavského dopravního podniku (DPB) by mohly co nevidět ozelenit další bezemisní autobusy. V porovnání s elektrobusy je jejich výhodou vyšší dojezd a také rychlé tankování. Autobus na vodík může na jedno tankování ujet více než 350 kilometrů. Bratislavský dopravní podnik by je tak mohl využít na většině městských linek, které jsou aktuálně obsluhovány krátkými autobusy. Výběrové řízení bude vyhlášeno po posouzení kritérií, pravděpodobně už v srpnu tohoto roku.

Dražší nákup i provoz
„Dopravnímu podniku Bratislava záleží na snižování emisí výfukových plynů a podpoře ekologie. Nákup a provoz vodíkového autobusu je však třikrát dražší než u dieslových variant. Vláda chce snižovat emise a my chceme být silným partnerem. Apelujeme proto na vytvoření evropského programu, který by podpořil financování těchto projektů, říká předseda představenstva DPB Martin Rybanský.

Nová rozvíjející se technologie s sebou přináší i potřebu vybudování infrastruktury. V tomto ohledu je tak možné využít a rozšířit existující plnící stanici CNG, která se nachází v areálu vozovny Jurajov Dvor.

Nízkoemisní MHD
V první etapě chce Bratislava tento typ autobusu nasadit na vytíženou linku číslo 50. Při rozhodování dopravní podnik zohlednil nejen dojezd vodíkových autobusů, ale i fakt, že trasa projíždí přes více městských částí, centrum města a křižuje všechny tramvajové radiály.

Díky tomu se podaří snížit emise této linky o sto procent a odprezentovat výhody vodíkového pohonu široké veřejnosti.

Autobusy aktuálně představují šedesát procent všech výkonů v bratislavské MHD, přičemž polovina vozového parku je nízkoemisní – jedná se o elektrobusy, CNG či autobusy splňující přísnou normu Euro 6. Na Slovensku i v Česku tak patří mezi lídry z hlediska počtu kilometrů při využívání elektrobusů.

Český trend
V České republice většina dopravních podniků svoji autobusovou flotilu postupně obnovuje. Po českých městech tak z velké části jezdí autobusy poháněné elektřinou či CNG.

Zájem o vodíkové autobusy u nás projevil například Moravskoslezský kraj. Začal připravovat výběrové řízení na dopravce, který bude několik linek obsluhovat právě vozidly s vodíkovým pohonem.
V Bratislave síce metro nemáme, ale tunelov v nej bolo a bude vždy dosť a dosť.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 28 čer 2021, 14:55

https://www.ceska-justice.cz/2021/06/ry ... ji-zavidi/
Rychetský dostal vyznamenání od Čaputové, Slovákům ji závidí
Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová udělila předsedovi českého Ústavního soudu Řád Bílého dvojkříže. Jde o nejvyšší státní vyznamenání, které se uděluje občanům jiných států za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů se Slovenskou republikou.

Řád se uděluje také za za posílení postavení Slovenské republiky v mezinárodních vztazích, naplnění zahraničněpolitických priorit nebo mimořádné šíření dobrého jména Slovenské republiky v zahraničí. V minulosti ho obdrželi například Dagmar Burešová, Milada Horáková (in memoriam), Angela Merkelová či Petr Pithart. „Vyznamenání od paní prezidentky Zuzany Čaputové je pro mne velkou poctou. Dostal jsem jej z rukou osobnosti, které si velice vážím a kterou Slovensku závidím,“ uvedl v reakci Rychetský.

Naopak český prezident Miloš Zeman Rychetskému v únoru odmítl udělit již slíbené vyznamenání k příležitosti vzniku republiky.
Zeman tak učinil kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona jen pár měsíců před volbami.

Řád Tomáše Garrigue Masaryka prezident předsedovi Ústavního soudu udělil loňského 28. října, ceremoniál se však kvůli protiepidemickým opatřením nemohl konat. Prezident míní, že Ústavní soud poškodil Českou republiku.
Má čo závidieť ... však sú z jedného hniezda hadov.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6965
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Slovensko

Příspěvek od martanus » 30 čer 2021, 13:31

V Bratislavě házel během demonstrace kameny na policisty. Čech dostal za útok pět let vězení
Trest pět let vězení vyměřil ve středu bratislavský okresní soud dvaatřicetiletému Čechovi za to, že při loňské demonstraci v Bratislavě proti karanténním omezením v souvislosti s epidemií nemoci covid-19 házel kameny po policistech a jednoho z nich zasáhl. Obžalovaný v úvodu líčení vinu přiznal. Verdikt je pravomocný, odsouzený i prokurátor se vzdali odvolání.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/v-bratisla ... domov_lidr
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 02 črc 2021, 17:26

https://cz.sputniknews.com/20210702/ve- ... 27343.html
Ve slovenských Medzilaborcích došlo k mezinárodní rvačce kvůli holkám. Vzduchem létaly i kameny
V Medzilaborcích na severovýchodě Slovenska, kde žijí zahraniční migranti, došlo před jejich ubytovacím zařízením ke rvačce, které se zúčastnilo téměř 50 osob. Konflikt vypukl mezi migranty z Afghánistánu a místními obyvateli. Kromě ostrých slov začalo vzduchem létat i kamení. Důvodem prý byly místní dívky. Situaci se snažili uklidnit policisté.
Ke konfliktu mezi migranty a místními obyvateli došlo před budovou ubytovacího zařízení. Na videozáběrech je vidět, jak se místní mladíci snaží překonat betonovou ohradu a dostat se do areálu, kde jsou ubytováni nezletilí chlapci z Afghánistánu. Ti prý před nimi utíkali přes celé město.
„Konflikt vznikl někde jinde, tam migrant vzal kámen a udeřil jím Roma,” říká náčelník MSP Medzilaborce Martin Dimun.
„Tak uslyšeli rvačku, tak přišli sem, zastat se chlapce. Oni chtěli přeskočit plot a chtěli je zbít,” říká svědek incidentu.
Po slovních útocích přišlo na řadu kamení
Kdyby nedošlo k rychlému zásahu městských policistů, určitě by došlo ke zraněním účastníků konfliktu, kteří přešli od slov k útokům kameny.
„Naším úkolem bylo zabránit výtržnosti nebo hromadné rvačce, aby se Romové nedostali do ubytovny, což se nám také podařilo,“ říká Dimun.
Výtržníci však byli ve značné přesile.
„V podstatě to bylo 50 osob na dva městské policisty. Nehledě na to, že městská policie je zde teprve krátkou dobu, už jsme si vybudovali určitý respekt,” říká Dimun.
Svědci říkají, že ke konfliktu došlo kvůli holkám
Na místě konfliktu musela zasáhnout dokonce i státní policie. Afghánští mladíci se ubytovali v Medzilaborcích teprve před několika dny. Správně by ještě měli být v karanténě, ale opustili ubytovnu bez dovolení.
„Neznají místní prostředí, je tam i jazyková bariéra a dostali se do kontaktu s větší skupinou obyvatel,” říká Vladislav Fejo, ředitel zařízení pro nezletilé migranty.
Vedení ubytovacího zařízení bude tuto situaci okamžitě řešit. Bude nutná i pomoc tlumočníka, vysvětlit chlapcům pravidla chování v tomto zařízení.
Policie zatím hodnotila událost jako přestupek proti občanskému soužití, ale pokračuje vyšetřování celé události.

Skúsili to, ako zvykli inde - a narazili na seberovných
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 05 črc 2021, 16:27

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/slo ... a-jatkach/
Slovenský novinář k odmítačům očkování: „Nenaočkovaní měli kvičet jako svině na jatkách“
Debata o očkování proti koronaviru se na Slovensku pořádně vyhrocuje. Novinář deníku SME Petr Schutz v jednom ze svých posledních článcích označil odmítače vakcíny za dobytek, na který je potřeba dlouhý bič.
Obrázek
Takový radikální slovník šokoval představitele opozice, která požaduje omluvu. Petr Schutz je známý svými kategorickými postoji vůči lidem, kteří se odmítají nechat očkovat proti covidu-19, ale tentokrát k tomu zvolil opravdu ostrá slova.
Podle něj by „nenaočkovaní měli kvičet jako svině na jatkách“. Cílem státní politiky má být zvyšování diskomfortu odmítačů. Na ně údajně nestačí pouze cukr v podobě loterie, kterou nedávno schválil parlament, ale je nutný i bič.„Není jasné, co brání říct, že to nejsou lidé, ale dobytek, když pouze jejich bezohlednost a telecí IQ budou příčinou, že v září/říjnu/listopadu – na stará kolena – na mě stát uvalí zákaz vycházení,“ píše novinář o možné další vlně koronaviru.

Tento text popudil slovenskou opozici. Předseda strany Směr-SD Robert Fico, podle jehož názoru má očkování zůstat dobrovolné, tuto rétoriku označil za fašistickou.

„Nemohu nic jiného než požádat, aby se deník SME za tyto své fašistické úlety omluvil,“ uvedl Fico.
Za podobnou rétoriku již dříve podal na Schutze trestní oznámení poslanec od Směru Ľuboš Blaha.

„SME se normálně vyžívá v sadistických návrzích. Chtějí ubližovat většině Slováků, chtějí jim způsobovat bolest, dělají z nich monstra a zvěř, která má trpět‚ jako svině‘,“ napsal na Facebooku Blaha.

Podobně se vyjádřil i předseda neparlamentní strany SNS Andrej Danko. Podle něj „tento pan novinář Schutz má někdy asi pocit božstva“.

„Nikdo na světě nemá právo bez ohledu na cokoliv a jakoukoliv situaci hrubě urážet jiného. Obzvláště by tak neměl jednat zástupce médií. Často právě ti, kteří volají po toleranci a pochopení, nedodržují korektnost a slušnost. Někteří si myslí, že mohou ve svém postavení cokoliv,“ míní politik.

Připomeňme, že novinář deníku, který ze třetiny vlastní fond napojený na amerického finančníka George Sorose, se již jednou vyslovil za diskriminaci nenaočkovaných. „Ta má být „až tak brutální, aby se bolestí svíjeli“.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

rastik1585
Redaktor
Příspěvky: 93
Registrován: 16 říj 2018, 09:23

Re: Slovensko

Příspěvek od rastik1585 » 07 črc 2021, 15:40

Referendum o predčasných voľbách sa nemôže konať, skonštatoval Ústavný súd
Referendum o predčasných voľbách nie je podľa Ústavného súdu v súlade s Ústavou. Nemôže sa teda konať. Sudcovia Ústavného súdu to oznámili po dnešnom rokovaní pléna.

https://www.aktuality.sk/clanok/905908/ ... sne-volby/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 07 črc 2021, 18:13

Alchymista píše:
07 črc 2021, 16:14
https://ekonomickydenik.cz/kvuli-uzavre ... stni-notu/
Kvůli uzavření hranic se Slovenskem připravuje Brumov-Bylnice protestní nótu
Alchymista píše:
07 črc 2021, 16:42
https://echo24.cz/a/SFZge/slovaci-otoci ... zpristupni
Slováci otočili. Uzavřené hraniční přechody zase zpřístupní
https://echo24.cz/a/S7Nt4/video-bourliv ... ezkoodenci
VIDEO: Bouřlivé protesty na česko-slovenské hranici. Zasahovali i těžkooděnci
Na česko-slovenské hranici to vře. Lidé se bouří kvůli tomu, že slovenská vláda tento týden zcela zabarikádovala menší hraniční přechody, což lidem opět komplikuje běžné činnosti, jako je třeba cesta za prací. Kvůli zavřeným přechodům si někde lidé na cestě do zaměstnání najednou i o 70 km navíc.

Slovensko uzavřelo malé přechody znenadání. Na silnice nechala slovenská vláda položit betonové zátarasy, které měly znemožnit průjezd vozidel. Někde zase nechala zasypat silniční komunikace haldami zeminy. Turistům nyní nepomůže ani systém covidových pasů, do nichž se vkládaly nemalé naděje. Uzavření menších přechodů výrazně zkomplikovalo i cestování zaměstnanců mezi Českou republikou a Slovenskem. Kvůli tomu se v uplynulých dnech konalo na hranici několik protestů

K jednomu z protestů došlo ve středu ve Vlárském průsmyku na Valašsku. Proti lidem, kteří se rozhodli hranici znovu zpřístupnit a odstranit betonové bloky, tu zasahovala slovenská policie i těžkooděnci. Do protestu se zapojili Češi i Slováci.

Slovensko změnilo názor, přechody znovu otevře
Slovensko ve čtvrtek změnilo názor na uzavření menších přechodů. V příštích dnech je plánuje znovu otevřít. Po jednání vlády, která vyčlenila na kontroly dodržování epidemických opatření další pracovníky, o tom informoval ministr vnitra Roman Mikulec.

„Postupně se budeme snažit uzavřené přechody otevírat s tím, že bude zajištěna kontrola protiepidemických opatření,“ řekl Mikulec. Vyjádřil pochopení s lidmi, kteří se dostali do nelehké situace, opatření podle něj ale byla zavedena v zájmu ochrany zdraví kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru.

Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že například na hranicích s Českem bude uzavřeno 14 z celkového počtu 32 přechodů a přejezdů. Důvodem bylo, že od pondělí 5. července slovenští policisté zahájili intenzivní kontroly, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země, případně zda splňují podmínky pro výjimky z karantény. Dnes kabinet slovenského premiéra Eduarda Hegera rozhodl, že policistům bude v souvislosti s opatřením proti šíření koronaviru pomáhat do 500 příslušníků finanční správy a do 200 pracovníků sboru vězeňské a justiční stráže.

Od pátku 9. července se podle dřívějšího rozhodnutí slovenské vlády a úřadu hlavního hygienika dál zpřísní podmínky cestování na Slovensko. Do karantény až na výjimky nebudou muset po vstupu na Slovensko už jen lidé, kteří byli očkováni proti covidu-19. V současnosti turistům při cestě na Slovensko stačí potvrzení o negativním testu na koronavirus. Zmíněná výjimka z karantény se bude vztahovat například pro tranzit přes Slovensko po vymezených silničních koridorech a v přechodném období také na lidi, kteří přes hranice pravidelně dojíždějí za prací.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 8115
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Slovensko

Příspěvek od petrp » 13 črc 2021, 21:46

Slovenský soud podle Markízy pozastavil nařízení o karanténě pro neočkované
Slovenský ústavní soud dnes podle televize Markíza pozastavil platnost nařízení, na jehož základě země vyžaduje karanténu až na výjimky od všech cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci covid-19. Vyhlášku hlavního hygienika, která vstoupila v platnost 9. července a která vyvolala protesty na hranicích, napadla u soudu opozice. Ústavní soud rozhodnutí ohledně režimu na hranicích nekomentoval, bližší informace podle televize zveřejní ve středu.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/slove ... e/2063449?
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

Mio
Výkonný redaktor
Příspěvky: 524
Registrován: 21 říj 2017, 16:53

Re: Slovensko

Příspěvek od Mio » 17 črc 2021, 14:25

Žilinka prehovoril o vyšetrovaní: Vypočuli sme 77 svedkov, poznáme príčiny smrti Lučanského († 51)!
Pre aké trestné činy sa vedie trestné stíhanie?

- Trestné stíhanie je vedené v súvislosti so skutkom z 9. decembra 2020 pre trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a marenia úlohy verejným činiteľom a v súvislosti so skutkom z 29. decembra minulého roka pre trestné činy porušovania dozornej služby a zabitia.
https://www.cas.sk/clanok/2553195/zilin ... nskeho-51/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 17 črc 2021, 15:17

https://cz.sputniknews.com/20210716/bra ... 68157.html
Bratislavský hrad bude čtyři hodiny nasvícen německou vlajkou
Východní strana Bratislavského hradu je v pátek od 21. hodin osvětlena projekcí státní vlajky Spolkové republiky Německo jako projev úcty obětem ničivých povodní. TASR o tom informoval Odbor komunikace s médii Kanceláře Národní rady Slovenské republiky.
Jak uvedla Tisková agentura Slovenské republiky, projekce potrvá čtyři hodiny. Připomeňme, že sousední Německo zasáhly silné lijáky, které přerostly v povodně. Počet obětí ničivých povodní v Německu se v pátek zvýšil na nejméně 103. Jen ve spolkové zemi Porýní-Falc bylo zaznamenáno již 60 mrtvých. Informovala o tom tisková agentura DPA. Kromě západního Německa zasáhly silné a dlouhotrvající deště a následné záplavy také východní Belgii a části Francie, Lucemburska a Nizozemska.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zaslala soustrastné telegramy belgickému králi Filipovi a německému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi. Také český prezident Miloš Zeman kvůli neštěstí kondoloval svému německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi.
Mnoho domů zůstalo po povodních s narušenou statikou. Doprava, a to jak silniční tak i železniční, zůstala na mnohých místech přerušena. Německá železnice vyzývá občany, aby své případné cesty odložili.

Nabídka pomoci
Pomoc směrem k Německu avizovala Česká republika. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček napsal včera na účtu na Twitteru, že Česká republika nabídla prostřednictvím hasičů pomoc Německu, které zasáhly silné povodně.
Jak uvedl Hamáček, v Německu zareagovali, že zatím situaci zvládají silami i prostředky. „Prostřednictvím @hasici_cr jsme nabídli pomoc Německu, které je postiženo katastrofálními povodněmi. Německá strana podle svého vyjádření zatím situaci zvládá vlastními silami a prostředky, naše nabídka samozřejmě trvá i do budoucnosti,“ uvedl. K věci se vyjádřil také ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který napsal, že jsme jako země připraveni Německu pomoci.
Bouřky však nezasáhly jen Německo, nevyhnula se jim ani Česká republika. Na některých místech bouřky zvedly hladiny řek až na povodňové ohrožení, třetí nejvyšší stupeň. Tento stav byl zaznamenán na Lužické Nise v Proseči nad Nisou, Brzině v Hrachově nebo Úslavě v Prádle. Třetí stupeň se na všech řekách držel pouze několik desítek minut, hladiny následně rychle opadly.
Štátny smútok sa nedržal ani za Tisa po Stalingrade...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

rastik1585
Redaktor
Příspěvky: 93
Registrován: 16 říj 2018, 09:23

Re: Slovensko

Příspěvek od rastik1585 » 19 črc 2021, 05:49

Zomrel herec a humorista Milan Lasica
Vo veku 81 rokov zomrel populárny komik, herec a spevák Milan Lasica.
Milan Lasica vystupoval spolu s orchestrom na ich výročnom koncerte v bratislavskom Štúdiu L+S. Počas interpretácie piesne odpadol. Oživiť sa ho už nepodarilo.

https://www.aktuality.sk/clanok/908641/ ... an-lasica/

IgorT
Senior redaktor
Příspěvky: 4715
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Slovensko

Příspěvek od IgorT » 20 črc 2021, 15:52

Leteckú bombu z čias bombardovania rafinérie Apollo v roku 1944 našli v utorok ráno počas pyrotechnického prieskumu staveniska na križovatke ulíc Bottova – Chalupkova v centre Bratislavy, kde má vyrásť developerský projekt Metropolis. Po nahlásení nájdenej bomby polícii bolo stavenisko vyprázdnené a polícia z preventívnych dôvodov evakuovala okolie stavby, priľahlé ulice i autobusovú stanicu na Bottovej. V centre Bratislavy sa preto tvorili rozsiahle kolóny. Obmedzená bola aj MHD a regionálna autobusová doprava. Po porade krízového štábu bombu v utorok popoludní previezli a zneškodniť ju majú mimo obývaného územia Bratislavy.
20-1.jpg
https://bratislava.zoznam.sk/mimoriadne ... evakuaciu/

IgorT
Senior redaktor
Příspěvky: 4715
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Slovensko

Příspěvek od IgorT » 22 črc 2021, 14:11

Armáda si v Martine prevzala prvých osem húfnic Zuzana 2

Profesionálni vojaci si vo štvrtok v Martine prevzali prvých osem samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Celkovo má prísť 25 húfnic, prebrať by ich mali postupne do konca budúceho roka. Na tlačovej konferencii v priestoroch 11. mechanizovaného práporu v Martine to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -zuzana-2/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 22 črc 2021, 15:34

https://cz.sputniknews.com/20210722/nar ... 27387.html
Národní kriminální agentura SR zadržela soudce Nejvyššího soudu
Národní kriminální agentura SR od dnešního rána zasahuje u soudce Nejvyššího soudu Jozefa Milučkého. Policie ho zadržela pro podezření z korupce. Informoval o tom slovenský Denník N.
Národní kriminální agentura ve čtvrtek podle slovenského Denníku N zadržela soudce Nejvyššího soudu Slovenské republiky a předsedu správního kolegia Nejvyššího soudu Slovenské republiky Jozefa Milučkého.
„Úřad speciální prokuratury nebude probíhající úkony policie komentovat. Informace poskytneme, až když to procesní situace dovolí,“ uvedla mluvčí Úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová.
Milučký je předseda jednoho ze čtyř kolegií Nejvyššího soudu SR. Podle medializovaných zpráv ho vyšetřují pro podezření z korupce. NAKA u něj měla provést domovní prohlídku. Milučký v minulosti působil jako soudce Okresního soudu v Čadci, poté působil na Krajském soudu v Žilině. Na Nejvyšším soudu působí od roku 2009.
Očekává se, že vedení Nejvyššího správního soudu vydá své stanovisko během dne.
Odvolání šéfa policejní inspekce
Připomeňme, že v červnu slovenská vláda rozhodla o odvolání Adriána Szabóa z funkce ředitele Úřadu inspekční služby. Kabinet tak učinil na doporučení Výboru Národní rady pro obranu a bezpečnost. Szabó čelí obvinění ze zneužití pravomocí a korupce.
Szabóa dříve obvinila Národní kriminální agentura (NAKA) ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a přijímání úplatků. Ještě před zasedáním vlády ministr vnitra Roman Mikulec (OĽaNO) ohlásil, že výběrové řízení na nového šéfa policejní inspekce bude vyhlášeno do 30 dní.
Adrian Szabó byl zadržen dne 3. června. NAKA ho obviňuje z toho, že přijal spotřební elektroniku a finanční hotovost v hodnotě nejméně 20 tisíc eur (přes půl milionu korun). Úplatek měl přijmout od bývalého ředitele jednotky finanční policie NAKA Bernarda Slobodníka. Slobodník je zároveň jediným svědkem v případu.
Kromě těchto dvou osob slovenští kriminalisté zadrželi i bývalého funkcionáře NAKA Mariána Kučerku. Všichni jsou stíhání pro trestný čin zneužívání pravomocí a korupce.
Připomeňme, že předtím v budově NAKA zasahovala policejní inspekce, a to týden poté, co byl zadržen Szabó. Podle zdrojů TV JOJ si inspektoři vyžádali vyšetřovací spisy k některým živým kauzám, na kterých pracuje vyšetřovací tým pod vedením Jána Čurily.
https://dennikn.sk/minuta/2476840/?ref=list
NAKA zadržala sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Milučkého
NAKA zadržala sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Milučkého, vyšetrujú ho pre podozrenie z korupcie. Vykonala uňho domovú prehliadku. Milučký je predsedom správneho kolégia Najvyššieho súdu. Zadržali ho aj na základe toho, čo vypovedal žilinský sudca Pavol Polka.

Polícia k prípadu zatiaľ neposkytla bližšie informácie.

Milučký bol dlhé roky sudcom Krajského súdu v Žiline, na Najvyšší súd prišiel v roku 2010. Keď vznikal Najvyšší správny súd, hovorilo sa o ňom ako o možnom predsedovi, nakoniec však na nový súd nešiel. Akcia NAKA môže súvisieť s vyšetrovaním korupcie na žilinských súdoch, o ktorej vypovedal miestny sudca Pavol Polka a tiež aj miestny „vybavovač“ František Tóth známy pod prezývkou Veľký Fero, ktorého už za korupciu odsúdili
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Slovensko

Příspěvek od Alchymista » 23 črc 2021, 17:06

https://echo24.cz/a/SnFL2/ockovaci-fasi ... slzny-plyn
„Očkovací fašismus.“ Slovenský parlament zasypala vajíčka, policisté použili slzný plyn
Před budovou slovenského parlamentu probíhá demonstrace proti vládním opatřením. Na místě se sešly desítky nespokojených lidí. Na vchod budovy parlamentu házeli vajíčka, policie tak použila slzný plyn. Informovaly o tom například deníky SME nebo Pravda. Během potyček byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Poslanci dnes mají na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu-19 mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle webu televize Joj jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované.

Od rána před parlamentem stovky lidí skandují hesla jako „gestapo“, „vlastizrada“ či „vydejte nám parlament“. Dav zablokoval vstup do sídla parlamentu. Na místě jsou policejní těžkooděnci a antikonfliktní tým, uvedl deník Sme. Podporu demonstrantům vyjádřili někteří opoziční poslanci a Ľuboš Blaha z opoziční strany Směr-SD slíbil bojovat proti „očkovacímu fašismu“ a „očkovacímu apartheidu“. Podle webu Noviny.sk na místě řečnil i předseda krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba a z přinesených reproduktorů se ozývaly písně „od pravicových kapel z České republiky“. Po vchodu do parlamentu házeli vajíčka. Předseda sněmovny Boris Kollár schůzi zahájil s tím, že bude pokračovat do 22.00 a v případě potřeby i v sobotu.

Slovenská policie musela proti demonstrantům, kteří se snažili dostat do budovy parlamentu, použít slzný plyn. Dav lidí pak postupně těžkooděnci vytlačili z okolí budovy. Situaci na místě monitoruje i antikonfliktní tým.
Ve slovenském parlamentu se v pátek koná mimořádná schůze, na které se má řešit novela zákona o zohledňování očkování v rámci jednotlivých opatření. Návrh novely zákona předpokládá, že Úřad veřejného zdraví by měl při tvorbě protiepidemických opatření přihlížet k digitálnímu covid průkazu. Ten má informovat o negativních testech, prodělání nemoci nebo očkování jednotlivců.

„Fatální selhání policie“
Situaci před parlamentem označil šéf parlamentu za fatální selhání policie a policejního prezidenta Petra Kovaříka. Ke střetu podle Kollára nemuselo dojít, kdyby policie zřídila zátarasy alespoň 50 metrů od parlamentu. „Ti lidé proti něčemu bojují. To neznamená, že je budeme bít obušky či polévat vodními děly nebo na ně pouštět slzný plyn. Kdyby to policisté zvládli a byly venku zátarasy, tak se nic takového nestane,“ řekl Kollár. Dodal, že demonstrace byla předem ohlášená a policie se na ni měla připravit. Obdobné dřívější protesty se odehrály pokojně.

Předsedkyně jedné z vládních stran naopak odsoudila agresivitu demonstrantů a útoky na policii. „Plně respektuji právo občanů pokojně demonstrovat, v demokratické společnosti je ale nepřípustné, aby demonstrace provázelo násilí a porušování zákona,“ uvedla Veronika Remišová podle Denníku N. Agresivitu davu přičetla nynější opozici okolo expremiéra Roberta Fica a označila ji za „výsledek zničující politiky lidí, kteří se dnes bojí politické a trestní odpovědnosti“ za své počínání během dřívějšího vládnutí.
Slovensko v posledních týdnech zpřísnilo protikoronavirová opatření s cílem více motivovat lidi k očkování. Sousední stát České republiky se totiž potýká s nízkým zájmem o očkování. Minulý týden Slovensko hlásilo jen 39 % občanů, kteří si nechali podat alespoň jednu dávku vakcíny. Zájem o očkování výrazně nezvýšil ani fakt, že na Slovensku bylo, oproti většině členských států EU, umožněno podávání ruského preparátu Sputnik V.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů