Atomová energie, jaderné elektrárny

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 16 čer 2021, 07:49

:sipka:
Francouzi po zveřejnění zpráv uvedli, že v provozu řeší „záležitosti výkonu“. Tvrdí, že nastaly problémy s nahromaděním kryptonu a xenonu v primárním okruhu prvního bloku Tchaj-šan 1. Potíže podle mluvčího EDF mohly nastat s palivovými tyčemi.
Zdůraznil, že hladiny obou vzácných plynů i tak zůstaly pod čínskou normou. „Nejsme u scénáře nehody s tavícím se jádrem. Nemluvíme o kontaminaci, ale o kontrolovaných emisích,“ uklidňoval situaci podle Deutsche Welle.
Krypton a xenon sú normálne produkty štiepenia uránu a produkty rádioaktívneho rozpadu produktov štiepenie uránu a normálne sa počas prevádzky hromadia v palivových tabletách, v palivových prútikoch (TVEL) v palivovej tyči. Plynných produktov vzniká v palivových prútoch viac, ale krypton a xenon sú z rôznych príčin (aj historických) pozornejšie sledované. Počas prevádzky sa sleduje xenon-135, ktorý je v palive významným "reaktorovým jedom" (a nerozpoznaná "xenonová otrava reaktoru" bola jednou z príčin Černobylskej katastrofy) a v reaktore i mimo reaktor po svete sa zasa sleduje krypton-85, s polčasom ~11 rokov. Jeho objavenie sa v atmosfere svedčí o rozpúšťaní vyhoreného paliva a môže svedčiť o "nelegálnom" prepracovávaní paliva (pri "legálnom prepracovaní" sa vyhorené palivo pred spracovaním skladuje i celé desaťročia, takže aj 85Kr "dostatočne" vymrie - technicky je zachytávanie kryptonu aj v hermetickom priestore mimoriadne zložité).
Ostatne izotopy kryptonu a xenonu majú polčasy rozpadu krátke - v hodinách až dňoch, takže väčšina dostatočne vymrú skôr, než sa vyhorené palivo začne prepracovávať (manipulácia s "príliš horúcim" vyhoreným či ožiareným palivom je náročnejšia a neprináša výraznejšie výhody okrem rýchlejšej produkcie)

Zvýšenie množstva "štiepnych plynov" nad určitú hranicu môže viesť až k nafúknutiu palivových prútov a dokonca k ich prerazeniu, takže meranie štiepnych plynov je dôležité aj po vyložení paliva z reaktora. (palivo Westinghouse v Temelíne?)

Objavenie sa kryptonu a xenonu vo vode primárneho okruhu alebo v bazénoch vyhoreného paliva teda svedčí o narušení plynotesnosti palivového prútiku v niektorej palivovej tyči/palivovovom súbore.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie

Příspěvek od kenavf » 16 čer 2021, 13:17

Kto je dodávateľ tých palivových tyčí? Čína alebo Francúzsko?
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 16 čer 2021, 13:18

nenašiel som, ale EPR je francúzsky projekt Framatome, Électricité de France (EDF), a Siemens, takže logicky by malo byť palivo francúzske (Areva)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14391
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Atomová energie

Příspěvek od martanus » 21 čer 2021, 15:52

Náhodou jam narazil na webu na toto když jsem hledal argumenty do diskuze. Není to Aktualizované chybí tam bezpečnostní posouzení atd.

Aktuální informace k přípravě nového jaderného zdroje v Dukovanech 12. 11. 2020
AKTUÁLNÍ STAV PROJEKTU NJZ EDU
2. PRINCIPY SMLUV PRO SPOLUPRÁCI PŘI VÝSTAVBĚ NJZ MEZI STÁTEM, ČEZ A EDU II
3. ZPRACOVÁNÍ PODKLADŮ K ŽÁDOSTI O VYDÁNÍ ÚZEMNÍHO ROZHODNUTÍ PRO NJZ EDU / POVOLENÍ K
UMÍSTĚNÍ JADERNÉHO ZAŘÍZENÍ
4. ZÁVĚR
https://www.ujv.cz/file/edee/2020/11/2_ ... vanech.pdf
.
JE Dukovany 2.png
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 06 črc 2021, 15:19

https://ekonomickydenik.cz/jaderna-ener ... ny-v-asii/
Jaderná energetika na okraji zájmu. V prvním pololetí přibyly čtyři bloky, všechny v Asii
Jaderná energetika zůstává ve světě na okraji zájmu. Za první letošní pololetí byly dokončeny a připojeny k síti čtyři reaktory – všechny v Asii. Konkrétně dva v Číně a po jednom v Indii a Pákistánu. Také zprávy o zahájené stavbě jaderného bloku přicházely hlavně z Číny. Naopak z evropských zemí a Severní Ameriky přicházely zprávy o odstavování starých reaktorů.

Posledním přírůstkem je blok Hongyanhe-5, který vyrostl poblíž velkoměsta Dalian v severovýchodní Číně. Jak uvádí web World Nuclear Industry Status Report, prvně byl připojen k síti v pátek 25. června. Nejedná se o žádný zázrak moderní doby; čínský reaktor ACPR-1000 je fakticky jen vylepšeným nástupcem francouzských reaktorů z 80. let minulého století. Vlastní jej konsorcium China General Nuclear (CGN) a China Power Investment Corporation. Zmíněné CGN patří mezi vyřazené uchazeče o stavbu elektrárny Dukovany II.

Další reaktor ACPR-1000 zahájil provoz v polovině května v elektrárně Tianwan. Jedná se v pořadí o šestý blok této elektrárny, jež se nachází v provincii Jiangsu severně od Šanghaje. Majitelem je v tomto případě konkurent CGN – China National Nuclear Corporation (CNNC). Zajímavostí může být, že první čtyři bloky v elektrárně Tianwan postavil ruský Rosatom. Podle smlouvy z letošního dubna zde Rusové postaví ještě sedmý a osmý blok s reaktory VVER-1200.

Číňané zkoušejí se střídavým úspěchem své jaderné technologie nabízet i v zahraničí. Zatím nejdál pokročili ve spřáteleném Pákistánu, kde v březnu prvně spustili reaktor typu Hualong One (ten samý, co nabízeli pro moravské Dukovany). Zatímco na domácím území jsou Číňaně schopni nový blok postavit za pět let, tady výstavba trvala o něco déle – sedm roků a čtyři měsíce. Nový blok stojí na pobřeží blízko největšího pákistánského města Karáčí. V pokročilé fázi výstavby je druhý blok stejného typu.

Čtveřici dokončených bloků doplňuje třetí blok jaderné elektrárny Kakrapar v indickém Gudžarátu. Dokončen byl až po dlouhých deseti letech od zahájení stavebních prací. Typově se jedná o dost nemoderní těžkovodní reaktor o výkonu 700 megawattů založený na starší kanadské technologii CANDU. Počet provozovaných reaktorů v Indii tak vzrostl na 21, dalších šest je ve výstavbě.

Evropa by mohla ve statistice nově dokončených jaderných bloků také zabodovat, pokud by se podařilo uvést do provozu bloky „těsně před dokončením“. Vzhledem k technickým a bezpečnostním nedostatkům se jejich spuštění opakovaně oddálilo (a výstavba prodražila). Platí to v případě finské elektrárny Olkiluoto, francouzského Flamanville či třetího bloku slovenské Elektrárny Mochovce. Totéž lze říct o elektrárně Vogtle, kterou staví Westinghouse ve Spojených státech.

V západní Evropě i Spojených státech tak početně převažují odstavené bloky nad nově spuštěnými. Sérii zahájil již 1. ledna švédský Vattenfall, který odstavil (po 46 letech provozu) blok Ringhals-1 poblíž Göteborgu. Jako poslední se přidalo EDF Energy, které v červnu oznámilo trvalé odstavení dvou bloků britské elektrárny Dungeness B. Další čtyři britské reaktory mají v provozu skončit v příštím roce. Rychlý proces nastane také v Německu, kde letos odstaví tři jaderné bloky a poslední tři přijdou na řadu v roce 2022.

Jaderné energetice by obecně mohl prospět tlak na dekarbonizaci energetiky a odklon od fosilních paliv. Do nových bloků chce investovat celá řada zemí našeho regionu – kromě Česka také Maďarsko, Polsko, Estonsko, Slovinsko, Bulharsko i další. Hlavní překážkou zůstávají vysoké investiční náklady, špatná návratnost investice a také nejasný postoj Evropské komise, která stále nemá jasno v tom, zda bude rozvoj jaderné energetiky podporovat nebo blokovat.
:smich:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 11 črc 2021, 17:38

Staršie video z roku 2018


~17:20
Všimnite si - v dobe havárie personál začal hovoriť hlasno. To je fungujúca metóda, ktorá pomocou prehlbeného/silného dýchania a hlasného hovoru umožňuje rýchlo znížiť počiatočnú hladinu stresu. Všimnite si že prvých 20-30 sekúnd nevedú operatívne rozhovory, oni oznamujú kroky okamžitých činností/udalostí...
~18:00 voľne:
na začiatku 60. rokov neboli vysoké školy, ktorí by pripravovali personál dozorných smien na AE. Bola ale atomová ponorková flotila - a špecialisti z kapitánskych mostíkov atomových ponoriek prišli na novovoronežskú AES a stali sa prvými náčelníkmi dispečerských smien. A priniesli sebou námornícke tradície, ktoré sa na AES dodnes dodržiavajú "My sme všetci na jednej lodi, my sme jedna smena"
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Atomová energie

Příspěvek od Kolja » 11 črc 2021, 17:56

Nejen v sojuzu a nejen na atomkách. Elektrárnu Oslavany v jejích začátcích do zaškolení nového personálu obsluhovali vysloužilí K.u K. námořníci. Byla spuštěna v roce 1913.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 14 črc 2021, 09:41

martanus píše:
14 črc 2021, 08:58
Čínská národní jaderná korporace (CNNC) zahájila v úterý výstavbu prvního malého malého jaderného reaktoru na světě na světě ve snaze získat vedoucí pozici na trhu modulárních reaktorů.
reaktor ACP-100:
Thermal power 385MWt
Rated electric power~125MWe
Hot steam output 600t/h >290°C 4MPa
Hot steam and electricity Co-generation output 300t/h hot steam + 62.5MWe
Water output (by RO) 65,000t/d drinking water
Water and electricity Co-generation output (by MED) 100,000t/d distilled water + 80MWe

https://nucleus.iaea.org/sites/INPRO/df ... 0China.pdf
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Atomová energie

Příspěvek od skflanker_ » 15 črc 2021, 23:03

Belgicko odstavilo jadrový reaktor z dôvodu úniku vodíka
Reaktor v jadrovej elektrárni Dul v severnom Belgicku bol v stredu večer 14.07.2021 manuálne odstavený personálom elektrárne kvôli úniku vodíka. Nehrozí žiadne nebezpečenstvo pre zamestnancov závodu ani pre životné prostredie. Incident nespôsobil žiadne zmeny radiačného pozadia v oblasti reaktora.
Zdroj https://tass.ru/proisshestviya/11912839 z 15.07.2021

https://en.wikipedia.org/wiki/Doel_Nucl ... er_Station
Alch.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 17 črc 2021, 15:02

https://ekonomickydenik.cz/polsky-magna ... zucastnil/
Polský magnát chce postavit jadernou elektrárnu na ruském území. Orbán by se rád zúčastnil
Jakkoli komplikované jsou polsko-ruské vztahy, nebrání to některým byznysmenům v odvážných záměrech. Miliardář Zygmunt Solorz-Żak, vlastník uhelných elektráren ze skupiny ZE PAK, přišel s nabídkou, že zafinancuje stavbu jaderné elektrárny v Kaliningradské oblasti a následně bude bezemisní elektřinu importovat do Polska. Třetím partnerem v projektu má být Orbánovo Maďarsko.

Jak je obecně známo, polská elektroenergetika je stále závislá hlavně na uhlí. S každým růstem ceny emisních povolenek a s každým přitvrzením klimatické politiky Evropské unie se z toho stává větší a větší problém. Plánovaná výstavba jaderných reaktorů na polském území zůstává v raném stadiu příprav, žádný viditelný posun se v posledních deseti letech neodehrál. Proč tedy neoživit zmrazený projekt, který se nachází blízko polských hranic?

Zřejmě nejdůkladněji téma překvapivé polsko-ruské jaderné spolupráce popsal energetický analytik Robert Tomaszewski pro web Centraleuropeanaffairs.com. Podle jeho slov se Zygmunt Solorz-Żak snaží přesvědčit polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby odhodil stranou tradiční polsko-ruskou nevraživost a projekt podpořil. Třetím partnerem projektu má být maďarská elektrárenská společnost MVM; maďarskou účast v projektu tlačí osobně premiér Viktor Orbán.

Analytik Robert Tomaszewski upozornil i na fakt, že Zygmunt Solorz-Żak vlastní jednu z největších mediálních skupin v Polsku – Polsat. „Vláda ve Varšavě chce pravděpodobně udržet dobré vztahy se Solorz-Żakem s ohledem na sílu jeho médií,“ zmínil Tomaszewski. To je zřejmě důvod, proč Morawieckého vláda zatím kaliningradský projekt neodmítla. Současně jej ani nepodpořila; souhlas by téměř jistě měl negativní dopad na vztahy Polska se Spojenými státy a pobaltskými republikami.

Teď trochu historie. Záměr stavby Kaliningradské jaderné elektrárny oznámili generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko a guvernér Kaliningradské oblasti Georgij Boos v dubnu 2008. Jenže o pět let později Rosatom oznámil ukončení projektu. Většina elektřiny měla směřovat na vývoz, jenže Polsko, Litva i další země regionu daly najevo, že o ruskou energii nestojí. Pro potřeby malé enklávy s jedním milionem obyvatel by byla elektrárna se dvěma bloky o celkovém výkonu 2400 megawattů příliš veliká.

Již ve zmíněném roce 2008 lákal Rosatom do projektu energetické společnosti z Evropské unie, nabízel jim 49procentní podíl (média tehdy zmiňovala i možný zájem české skupiny ČEZ). Majoritních 51 procent si chtěli Rusové ponechat. V této podmínce může být zádrhel i dnes: ambiciózní byznysmen Zygmunt Solorz-Żak by totiž chtěl majoritu v projektu pro sebe.

Další problém je v tom, že mezi Polskem a Kaliningradskou oblasti není žádné elektrické vedení; to je miliardová investice navíc. Aby toho nebylo málo, ruská přenosová soustava není synchronizována se sítí v zemích Evropské unie. Výjimku tvoří tři pobaltské republiky, ale ty chtějí soustavu nejpozději v roce 2025 „přepnout“ z postsovětského do evropského standardu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie

Příspěvek od kenavf » 28 črc 2021, 01:33

Tu je niečo k tomu "TEPLÁTORU".
TEPLATOR – případová studie bezemisního dálkového vytápění Prahy
https://allforpower.cz/jaderna-energeti ... -prahy-446
V podstate jadrový reaktor ktorý nevyrába elektrinu ale len teplú vodu na kúrenie. Používa k tomu nové palivové tyče alebo staré vyhoreté tyče ktoré už boli v klasickom reaktore ale v teplátore ešte dokážu vyrábať teplú vodu na kúrenie.(na výrobu pary pre turbínu v JE už asi nemajú dostatočný výkon?)
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9846
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Atomová energie

Příspěvek od homer » 28 črc 2021, 11:57

26. července jsme zahájili výstavbu bolívijského výzkumného reaktoru, jenž je klíčovou součástí nového Centra pro jaderný výzkum a technologie. Jde o nejvýše položený jaderný objekt na světě, výstavba probíhá ve výšce 4000 metrů nad mořem. Jaderné centrum bude obrovským příspěvkem k rozvoji vědeckého výzkumu, medicíny, zemědělství a vzdělání v Bolívii, a umožní vznik více než 500 vysoce kvalifikovaných pracovních míst pro obyvatele měst El Alto a La Paz. Na základně CVJT bude probíhat výroba radiofarmak, která poskytne materiál pro více než 5000 procedur na diagnostiku a léčení onkologických onemocnění ročně.
https://www.facebook.com/rosatom.cz/pos ... 0915328522

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 31 črc 2021, 13:58

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/cez- ... lektrarny/
ČEZ číslo týdne – 732 855 GWh bezemisní elektřiny vyrobily od zahájení provozu obě české jaderné elektrárny
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie

Příspěvek od kenavf » 11 srp 2021, 00:30

Zahájení výstavby malé jaderné elektrárny je plánováno na rok 2024.
https://atominfo.cz/2021/08/rusatom-ove ... ritm-200n/
IMHO: Malý modulárny reaktor by som definoval ako taký reaktor ktorý sa vyrobí v továrni a celý sa prevezie na miesto inštalácie. Vojde sa RITM200 na trajlér?

EDIT:
Reaktor váží 147,5 tuny, na výšku má 7,3 metru a průměr 3,3 metru.
https://cs.wikipedia.org/wiki/RITM-200
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7605
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Atomová energie

Příspěvek od palo satko » 11 srp 2021, 08:06

Pred časom som pozeral na českej elke rozhovor s celkom pričetnym českym senatorom. Ten jasne povedal na otazku, či je možne ponechat Rusov a Činanov pri vybere dodavatela novej časti atomovej elektrarne, kedže zapadne firmy to postavit nedokažu. Povedal, že je to politicky neprechodne ani cez subdodavky a že Česko žiadne nove bloky nepostavi.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 28 srp 2021, 15:21

https://ekonomickydenik.cz/jeden-cinsky ... rne-bloky/
Jeden čínský a jeden kanadský, prosím. Argentina chce stavět nové jaderné bloky
Ani chronicky špatná finanční situace neodradila argentinskou vládu od výstavby nových jaderných bloků. Konkrétně se má jednat o jeden moderní čínský reaktor typu Hualong One a jeden těžkovodní kanadský CANDU. Náklady ve výši okolo 15 miliard dolarů (325 miliard korun) mají profinancovat Číňané.

Jaderné plány popsal v rozhovoru pro tamní média ředitel společnosti Nucleoeléctrica Argentina José Luis Antúnez. Výstavba čínského reaktoru Hualong One o výkonu 1100 megawattů u stávající jaderné elektrárny Atucha v provincii Buenos Aires má začít již v příštím roce. Otázka je, zda je to reálné. O stavbě čínského reaktoru v Argentině se hovoří již od roku 2014, ale stále zůstává u slov.

Výstavbu nového reaktoru zajistí čínská China National Nuclear Corporation (CNNC). Překvapivější je, že stejný dodavatel má financovat také stavbu reaktoru založeného na poněkud starší kanadské technologii CANDU, většinu prací a dodávek mají zajistit argentinské podniky. Tento reaktor by zřejmě vyrostl u druhé tamní jaderné elektrárny Embalse, nacházející se blízko druhého největšího města Córdoby.

Argentina má poměrně dlouhou tradicí civilního využití atomové energie. První jaderná elektrárna Atucha 1 (367 MW) zahájila provoz již v roce 1974. Stejně jako modernější Atucha 2 (745 MW) je to lehkovodní reaktor postavený společností Siemens, respektive bývalou Kraftwerk Union. Na kanadské technologii Candu je založena druhá jaderná elektrárna Embalse (683 MW). Ta nedávno prošla rekonstrukcí, což její životnost prodloužilo o tři desetiletí.

Realita se od plánů může lišit, což v argentinském případě platí dvojnásob. Například Atucha 2 byla spuštěna až v polovině roku 2014 – po 33 letech od zahájení výstavby. Zpoždění nabírá také projekt malého modulárního reaktoru Carem, který se několikrát zastavil; třeba kvůli neplacení faktur dodavatelským firmám. Stavět se začalo před sedmi lety a výsledek je stále v nedohlednu.
:sipka: https://en.wikipedia.org/wiki/Atucha_Nu ... #Atucha_II
:sipka: https://en.wikipedia.org/wiki/Embalse_N ... er_Station
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4087
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Atomová energie

Příspěvek od Grif » 30 srp 2021, 18:49

Čína zahájila první zkoušky experimentálního reaktoru, který jako palivo využívá roztavenou sůl a thorium místo tradičního a stále hůře dostupného uranu. Tento experimentální thoriový reaktor již několik let roste v čínské provincii Gansu. Thorium má totiž oproti uranu jednu velkou výhodu - je mnohem dostupnější.
V čínském Wuweii v provincii Gansu byl zahájen zkušební experimentální provoz nového thoriového reaktoru. Tento typ reaktoru využívá roztavenou sůl a jako palivo místo uranu thorium. Čína chce tento typ reaktoru začít používat kvůli stále se zhoršující dostupnosti uranu. Thorium má totiž výhodu, že je na planetě mnohem hojněji zastoupeno a jeho použití je i levnější.

Podle expertů je tento typ thoriového reaktoru považován za svatý grál na poli jaderné energetiky. Reaktor je totiž mnohem bezpečnější, levnější a především má thorium mnohem menší potenciál pro zneužití pro výrobu zbraní. Vyvolat štěpnou reakci u thoria je však trochu náročnější, než je tomu v případě uranu, což bylo hlavním důvodem, proč se později Spojené státy vydaly uranovou cestou.
Experimenty z minulého století

Dnes je jako palivo ve všech jaderných elektrárnách po celém světě využíván obohacený uran, jehož získávání je však velice náročné a drahé. Čína se tak vrací k více než padesát let staré technologii. Podle dostupných informací, by měl mít čínský thoriový reaktor výkon pouze 2 MW. Podle prohlášení provinční vlády Gansu by měl být reaktor dostavěn už koncem srpna a v září má být zahájen jeho zkušební provoz.

Thoriový reaktor je konstrukčně značně odlišný od toho, který využívá jako palivo uran. Thorium je kovový prvek s radioaktivními vlastnostmi blízký uranu. Thorium bylo považováno za alternativní zdroj paliva už ve 40. letech minulého století kdy vyvíjely technologii jaderné energie Spojené státy. Američané dokonce vyvinuli experimentální jaderný reaktor na bázi roztavené soli a thoria v národní laboratoři Oak Ridge v Tennessee. Během 70. let byl však projekt pozastaven a provoz thoriového reaktoru ukončen a Spojené státy daly přednost uranovému palivu.
Klíčové vlastnosti thoria

Thorium má oproti uranu několik zásadních výhod, z nichž tou nejzásadnější je samotné skladování vyhořelého jaderného paliva. Thorium má totiž mnohem menší poločas rozpadu a stačí ho skladovat kolem 500 let, na rozdíl od uranu, který je nutné skladovat tisíce let. Druhou značnou výhodou thoria je, že nemůže být tak snadno zneužito pro výrobu zbraní, protože pro takové využití je nutné thorium upravit velice náročným a drahým procesem.

Čína nový typ thoriového reaktoru začala testovat v rámci projektu, na jehož konci by měl být zahájen provoz několika malých reaktorů, každý o výkonu do 100 MW. Každý takový reaktor by mohl zásobovat elektrickou energií více než 30 tisíc domácností. První komerční thoriový reaktor by chtěla Čína uvést do provozu již v roce 2030. Dále čtěte: (Největší větrná turbína světa je skutečný kolos. Může zásobovat energií dvacet tisíc domácností).
https://technika.magazinplus.cz/veda-te ... ktoru.html
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 30 srp 2021, 19:11

nezmysel za nezmyslom...
Thorium má totiž mnohem menší poločas rozpadu a stačí ho skladovat kolem 500 let, na rozdíl od uranu, který je nutné skladovat tisíce let.
Iso­tope Abun­dance Half-life (t1/2) Decay mode Pro­duct
227Th - - - trace - - - 18.68 d - - - α 223Ra
228Th - - - trace - - - 1.9116 y - - - α 224Ra
229Th - - - trace - - - 7917 y - - - α 225Ra
230Th - - - 0.02% - - - 75400 y - - - α 226Ra
231Th - - - trace - - - 25.5 h - - - β− 231Pa
232Th - - - 99.98% - - 1.405×10E10 y - - - α 228Ra
234Th - - - trace - - - 24.1 d - - - β− 234Pa

Iso­tope Abun­dance Half-life (t1/2) Decay mode Pro­duct
232U - - - syn - - - 68.9 y - - - SF – / α 228Th
233U - - - trace - - - 1.592×10E5 y - - - SF – / α 229Th
234U - - - 0.005% - - - 2.455×10E5 y - - - SF – / α 230Th
235U - - - 0.720% - - - 7.04×10E8 - - - SF – / α 231Th
236U - - - trace - - - 2.342×10E7 y - - - SF – / α 232Th
238U - - - 99.274% - - - 4.468×10E9 y - - - SF – / α 234Th / β−β− 238Pu
:roll:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9846
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Atomová energie

Příspěvek od homer » 05 zář 2021, 10:25

Ukrajina zváží nasazení amerických malých modulárních reaktorů NuScale
Ukrajinská společnost Energoatom prozkoumá možnost nasazení malých modulárních reaktorů (SMR) NuScale, které by nahradily elektrárny na fosilní paliva. Jedná se o poslední z řady dohod v oblasti energetiky podepsaných během návštěvy ukrajinské delegace v USA.

"Zvažujeme možnost výstavby malých modulárních reaktorů na Ukrajině, které by nahradily tepelné elektrárny produkující emise uhlíku a zvýšily výkon zdrojů ukrajinského energetického systému schopných reagovat na zatížení," uvedl Petro Kotin, úřadující prezident společnosti Energoatom.

Dohoda byla podepsána během probíhající návštěvy ukrajinské delegace v USA vedené prezidentem Volodymyrem Zelenským. Dne 30. srpna byla podepsána řada strategických dohod o podpoře ukrajinského energetického sektoru ze strany USA a také memorandum o spolupráci se společností Westinghouse na výstavbě pěti nových reaktorů využívajících technologii AP1000.

Malý modulární reaktor od americké společnosti NuScale, se kterou od poloviny letošního roku spolupracuje i česká Skupina ČEZ, je integrální tlakovodní (PWR) reaktor s přirozenou cirkulací. Reaktor, jež bude vyráběn továrně, bude disponovat elektrickým výkonem 77 MWe, když NuScale navýšil výkon svého reaktoru z původních 60 MWe. Stavěn by měl být ve skupinách po čtyřech, šesti nebo dvanácti. Podle společnosti bude reaktor možné využívat na výrobu elektřiny, dálkové vytápění, odsolování, výrobu vodíku a další aplikace procesního tepla.
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrar ... ru-nuscale

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 05 zář 2021, 10:38

:sipka: Nemajú ani funkčný prototyp, len atrapu

Podobných je ale celé stádo:
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrar ... azi-vyvoje
Infografika: Malé modulární reaktory (SMR) v pokročilé fázi vývoje
+ v článku dlhší pokec a obrázky ku každému reaktoru
SMR_INFOGRAFIKA[1].png
NuScale - USA, tlakovodný - PWR, ?? / 60-77 MWe

VBER-300 - Rusko, Rosatomu, OKBM Afrikantov, tlakovodný - PWR, 917 MWt / 325 MWe

SMR-160 - USA, LLC/ Holtec International, PWR, 525 MWt /160 MWe

ACP100/Linglong One - Čína, CNNC New Energy Corporation, tlakovodný - PWR, 125MWe, kombinované využitie

SMART - Korejský institut pro výzkum jaderné energie (KAERI) - tlakovodní PWR 330 MWt / 100 MWe, kombinované využitie

BWRX-300 - GE Hitachi Nuclear Energy, varný BWR 910 MWt / 300 MWe

PRISM - USA / GE Hitachi, sodíkem chlazený rychlý reaktor - 840 MWt / 311 MWe.

ARC-100 - Advanced Reactor Concepts LLC (ARC), GE Hitachi, sodíkem chlazený rychlý reaktor 260 MWt / 100 MWe
prototyp - EBR-II 62,5MWt

IMSR - Kanada, Terrestrial Energy (založená v roce 2013) reaktor s roztavenou fluoridovou solí a taveným palivom UF4 (Molten Salt Reactor) s grafitovým moderátorem. 80 MWt, 300 MWt, 600 MWt / 30 - 300 MWe.

BREST - Rusko, NIKIET, reaktor chlazených olovem, 700 MWt / 300 MWe

+ Zaujímavý článok v angličtine + tabuľky
https://www.world-nuclear.org/informati ... ctors.aspx
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět