Energetika

Odpovědět
kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11216
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Energetika

Příspěvek od kenavf » 03 kvě 2024, 23:30

4x▲
Do hry se dostává též tzv. bílý vodík z ložisek pod zemí, kde jsou zásoby již nyní odhadovány na stovky let.
Vodík v ložiskách pod zemou na stovky rokov?
Uniklo mi niečo?
Kde je také ložisko?
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43069
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 04 kvě 2024, 00:02

Nejaké optimistické medy nájdeš https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_hydrogen
Mnohé "ložiská vodíku" sú viazané na ložiská železa a železo obsahujúce horniny s vyššou teplotou, alebo na "bezvodé" geologické formácie (= prevažne "nové"), do ktorých postupne preniká voda - a reaguje s horninou.

Niektoré ložiská plynu majú v prírodnom plyne až 4% vodíku (molárne), inak býva obsah podobný ako obsah butánu, izobutánu, pentánu a izopentánu... (má to istú logiku - pri ich tvorbe z metánu a etánu vodík vypadáva - a viaže sa zo sírou, ak je k dispozícii, na sírovodík, ak k dispozícii nie je, zostáva v plyne)
Treba mať na pamäti, že sa to týka zloženia plynu z ložiska pred spracovaním. Pri spracovaní (čistení plynu) väčšina vodíku uniká, predovšetkým v procese zachytávania sírovodíku. Pokiaľ sa plyn (metán) skvapaľňuje, vodík zostáva v procese plynný, spolu s heliom, dusíkom, neonom a ďalšími plynmi, ktoré ešte nevypadli v procese čistenia. A pokiaľ sa zo zemného plynu získava helium, vodík ide pochopiteľne s heliom...

Navyše - vodík je/bol plynármi považovaný za zdroj problémov na potrubí, takže sa ho v prepravovanom plyne zbavovali/zbavujú cielene.

Proste - zloženie zemného plynu sa spracovaním pred prepravou mení, takže to, čo je v trubkách u nás doma, nie je to isté, ako to, čo ide zo zeme v USA, Iráne, Kuvajte alebo na Sibíri.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43069
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 15 kvě 2024, 21:23

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... inu-755315
281 miliard za zelené zdroje. Nenasytné Německo. Sabotáž z EU. Nad fakturou za elektřinu
Investice do naší sítě tak, aby unesla zelené obnovitelné zdroje, budou do roku 2030 činit 281 miliard Kč, které zaplatí český zákazník, konstatuje pro ParlamentníListy.cz energetický expert Milan Smutný. Českým zákazníkům, kteří v současných dnech nadávají nad fakturou za elektřinu, objasňuje, proč máme elektrickou energii nejdražší v EU: Může za to „nenasytná“ lipská burza v Německu a Fialova vláda, která pro občany neudělala to, co Francie. Podmínky, za kterých nám EU dovolí stavět blok jaderné elektrárny, má Smutný za sabotáž.

Česku už nikdo neodpáře, že se ve druhém pololetí minulého roku stalo vůbec nejdražším státem Evropské unie podle cen elektrické energie pro domácnosti v přepočtu na kupní sílu obyvatel jednotlivých zemí. Podle statistického úřadu Evropské unie Eurostat jsme v tomto období „trumfli“ všechny další členy EU, a to včetně Německa. Česká republika měla dokonce o 40 procent dražší elektřinu, než byl průměr celé unijní sedmadvacítky. „Hlavním problémem je, že Česko je v obchodním a ekonomickém paktu s Německem, které prostřednictvím burzy v Lipsku negativně ovlivňuje ceny elektřiny,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz nelichotivé české prvenství Milan Smutný, odborný mluvčí think-tanku Realistická energetika a ekologie.
Obrázek
Podle odborníka na energetiku je to v praxi odpověď na otázku, zda je elektřina ze solárů a větrníků levná. „Ano, slunce a vítr faktury neposílají, ale nutnost budovat záložní zdroje a super drahá úložiště, když nesvítí a nefouká, tak ano. Takže vlastně tady v Německu i v Česku budujeme paralelní energetiku, která je v obou větvích dotovaná: Jednak jsou dotované obnovitelné zdroje energie, jednak musí být dotované emisní zdroje z uhlí a plynu, které fungují jen jako záloha, v Německu v systému kapacitních plateb. V České republice zatím vůbec nevíme, co bude doplňovat nestabilní zdroje, když si překotně zavřeme uhelné zdroje. Neméně podstatný problém je pak možný kolaps teplárenské soustavy z 50 procent závislé na uhlí,“ upozorňuje Milan Smutný.

Odvozování cen od burzy bude dál devastovat ekonomiku
Rozhodně bychom se v odhadu vývoje ceny elektřiny neměli nechat obalamutit jejím momentálním snížením. „Jestliže se na veřejnosti neustále píše a mluví o současném poklesu cen, jde o vlastní komoditu, tedy o silovou část ceny elektřiny. Ovšem v důsledku stále větší instalované kapacity je nutno zásadně posílit přenosové a distribuční sítě a jejich správu. Dle Energetického regulačního úřadu to bude do roku 2030 stát na investicích 281 miliard korun, což musí zaplatit zákazníci. Takže dnes je vlastní cena elektřiny menší částí celkové ceny kvůli distribučním poplatkům, platbě na podporu OZE a daním. A tato část se bude v příštích letech neustále zvyšovat, i když v roce parlamentních voleb 2025 to bude asi cíleně odloženo,“ domnívá se expert.

Když jsme v obchodním a ekonomickém paktu s Německem, jsme odsouzeni k tomu, abychom za elektřinu platili víc, než je průměr v EU, protože u nás nejsou peníze na to, abychom energetiku dotovali jako naši bohatší sousedé. „Pokud nebudeme cenu české elektřiny odvozovat od našeho energetického mixu, tak cena odvozována rovněž tak nenasytnými obchodníky od ‚referenčních‘ cen lipské burzy bude nadále devastovat český průmysl a ekonomiku. Nejde přitom o propojení, vždyť v příštím roce po plánovaném odstavení uhelných elektráren skupiny Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače už Česko přestane být exportní zemí. Tudíž co máme za povinnost virtuálně zobchodovat přes burzu v Lipsku? To je naprostý nesmysl,“ tvrdí Milan Smutný.

Žalostný výsledek Fialovy vlády, měla si vzít příklad z Francie
Jak ukazuje výše uvedená tabulka, ve všech dalších členských zemích EU si jejich vlády počínaly lépe než v Česku ta Fialova. Pikantní přitom je, že pětikoaliční kabinet se ústy svého premiéra často chlubil, jak úspěšně pracuje ve prospěch svých občanů a že snad ani lépe to dělat nejde. Výsledek je soudě podle této tabulky žalostný. Bylo však vůbec možné dosáhnout v minulém roce nějakým opatřením toho, aby české domácnosti takové drahotě elektřiny nemusely čelit? „Stačilo instalovat státního obchodníka s elektřinou, který by z nákladově nízkých českých zdrojů oboustranně výhodně (dlouhodobé kontrakty i pro výrobce) zajistil stabilní a dostupné ceny. Skvělý příklad existuje z členských zemí EU ve Francii,“ připomíná odborník Fialově vládě, kde se měla nechat inspirovat.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět