Ropa a plyn

Odpovědět
Alchymista_B
Redakční rada
Příspěvky: 116
Registrován: 23 pro 2023, 21:14

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista_B » 24 pro 2023, 00:52

https://www.teraz.sk/spravy/angola-vyst ... lanok.html
Angola vystúpi z ropného kartelu OPEC
Rozhodnutie sa neprijímalo ľahko, ale členstvo v OPEC už nevyhovuje záujmom krajiny, uviedol vo štvrtok angolský minister pre nerastné suroviny Diamantino Azevedo.
Luanda 21. decembra (TASR) - Angola vystúpi z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Dôvodom sú nezhody v otázke ťažobných kvót po tom, ako ropný kartel minulý mesiac rozhodol o ďalšom prehĺbení produkčných škrtov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Rozhodnutie sa neprijímalo ľahko, ale členstvo v OPEC už nevyhovuje záujmom krajiny, uviedol vo štvrtok angolský minister pre nerastné suroviny Diamantino Azevedo. "Angola sa rozhodla vystúpiť. Myslíme si, že nastal čas, aby sa naša krajina viac sústredila na svoje ciele," povedal Azevedo pre štátnu televíziu TPA. Luanda podľa neho nebola spokojná s rozhodnutím skupiny z minulého mesiaca o ďalšom znížení ťažby v budúcom roku v snahe podporiť nestabilné ceny.

Angola je popri Nigérii jedným z najväčších vývozcov ropy v subsaharskej Afrike. Obe krajiny na novembrovom zasadnutí ministrov OPEC vyjadrili nespokojnosť so svojimi ťažobnými kvótami, keďže sa snažia zvýšiť produkciu, aby si zabezpečili dôležitú zahraničnú menu. Zasadnutie sa muselo pre nezhody odložiť o niekoľko dní.

Ceny ropy sa nachádzajú v blízkosti najnižších úrovní za takmer šesť mesiacov, napriek novembrovému oznámeniu kartelu o ďalších škrtoch. V posledných dňoch vyskočili, keďže mnohé veľké lodné spoločnosti oznámili, že vzhľadom na útoky jemenských povstalcov v Červenom mori presmerujú svoje plavidlá na iné trasy. Ceny však naďalej zostávajú pod úrovňou 80 USD (73,1 eura) za barel (1 barel = 159 litrov).

(1 EUR = 1,0944 USD)

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 40950
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 05 led 2024, 12:39

https://casopisargument.cz/?p=54615
Rusko získalo kontrolu nad největším iráckým objevem ropy za posledních 20 let
Irácké zásoby fosilních paliv jsou pro Rusko i Čínu atraktivní.

Průzkum v bloku 10 byl zahájen v roce 2012; byly dokončeny 2D a 3D seismické průzkumy a provedeny průzkumné a hodnotící vrty. Výsledkem bylo objevení ložiska Eridu, jehož zásoby se odhadují na 12,9 miliardy barelů. Pole se stalo jedním z největších objevů ropy v Iráku za posledních 20 let, informovala agentura Interfax.

Společnost Lukoil může zvýšit svůj podíl v iráckém bloku 10 na 80 % poté, co japonská společnost Inpex prodala polovinu ze svých 40 %. Předběžný odhad vytěžitelných zásob činil více než 4 miliardy barelů.

Očekává se, že těžba ropy z projektu Eridu bude zahájena v roce 2025 a její vrchol se předpokládá v roce 2048. Na základě ekonomických předpokladů bude těžba pokračovat až do roku 2071, kdy pole dosáhne svého ekonomického limitu, jak předpovídá portál offshore-technology.com.

Simon Watkins pro OilPrice.com tvrdí, že Rusko chce pole Eridu ovládnout spolu se svým hlavním geopolitickým spojencem Čínou – má to být v souladu s cílem Moskvy a Pekingu udržet Západ mimo energetické dohody v Iráku.
Několik dohod o průzkumu a rozvoji ložisek a nespočet méně významných dohod „contract-only agreements“ (dohody pouze na základě smlouvy) s ruskými a čínskými firmami dává oběma zemím dostatek prostoru k tomu, aby je využily k silnější geopolitické přítomnosti v celé zemi, včetně její klíčové infrastruktury.

Na zasedání iráckého kabinetu bylo dohodnuto, že země by nyní měla plně podpořit zavádění všech aspektů rozsáhlé „irácko-čínské rámcové dohody“, která byla podepsána v prosinci 2021. Například Čína má po dobu trvání dohody přednostní právo na všechny projekty v oblasti ropy, plynu a petrochemie, které se v Iráku objeví, a má jí být poskytnuta nejméně 30% sleva na veškerou nakupovanou ropu, plyn a petrochemii, uvedl dále Watkins. Další klíčovou součástí rámcové dohody mezi Irákem a Čínou je, že Peking smí stavět továrny po celé zemi a následně budovat podpůrnou infrastrukturu. To zahrnuje – což je důležité pro iniciativu „Pásmo a cesta“ – železniční spojení, na které dohlíží vlastní řídící pracovníci čínských společností působících v Iráku.

Železniční infrastruktura v Iráku bude dobudována až po dokončení sítě v Íránu, které bylo zahájeno koncem roku 2020 uzavřením smlouvy na elektrifikaci hlavní 900kilometrové železnice spojující Teherán se severovýchodním městem Mašhad. Jako doplněk k tomu byly zavedeny plány na zřízení vysokorychlostní vlakové tratě Teherán-Kom-Isfahán a na prodloužení této modernizované sítě až na severozápad přes Tabríz. Tabríz, kde se nachází několik klíčových lokalit v oblasti ropy, plynu a petrochemie a odkud vede plynovod Tabríz-Ankara, má být stěžejním bodem 2 300 km dlouhé Nové hedvábné stezky, která spojí Urumči (hlavní město západní čínské provincie Sin-ťiang) s Teheránem a po cestě propojí Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán a Turkmenistán, než přes Turecko povede do Evropy.

Tyto plány zase navazují na plány Ruska a Číny přeměnit celou jihovýchodní oblast Iráku, která vrcholí hlavním centrem vývozu ropy v Basře, na oblast protkanou ropnými a plynovými poli a dopravními uzly kontrolovanými Ruskem a Čínou.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 40950
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 27 led 2024, 03:52

https://echo24.cz/a/HsMXC/zpravy-svet-b ... g-terminal
„Bezprecedentní krok.“ Biden se rozhodl přiškrtit vývoz plynu, zastavil schvalování nových LNG terminálů
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že pozastavuje schvalování nových terminálů na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Biden v prohlášení toto rozhodnutí vysvětluje zejména snahou bojovat proti "klimatické krizi". Po intervenci volali environmentální aktivisté, píše agentura AP, která krok spojuje s nadcházejícími prezidentskými volbami v USA. Podle televize FOX je to bezprecedentní krok, kdy Bílý dům podlehl tlaků ekologistů. Zastánci plánovaných terminálů poukazují na závazky USA vůči Evropě a Asii poté, co došlo ke značnému odstřižení od ruských dodávek zemního plynu.

Export LNG ze Spojených států v posledních letech prudce roste a po útoku Ruska na Ukrajinu se země stala největším vývozcem zkapalněného plynu na světě. Loni podle Bílého domu zhruba polovina vývozu směřovala do Evropy a Bidenova vláda ujišťuje, že dodávky spojencům budou skrze existující infrastrukturu pokračovat.

Schvalování nových projektů je podle ní třeba přerušit kvůli zastaralým kritériím, které ministerstvo energetiky v těchto případech používá. "Dostatečně už nezohledňují faktory, jako jsou potenciální růst cen pro americké spotřebitele a výrobce... nebo poslední analýzy dopadu emisí skleníkových plynů," uvádí vysvětlení Bílého domu.

Zastánci dalších exportních terminálů LNG však tvrdí, že tyto projekty jsou životně důležité, aby pomohly uspokojit poptávku po energii v Evropě a Asii, protože tyto země chtějí zastavit dodávky ruského zemního plynu. Energetické asociace Eurogas a Asijské asociace zemního plynu a energie (ANGEA) vydaly tento měsíc důrazná prohlášení o podpoře dalšího povolování amerických terminálů pro vývoz LNG. Eurogas zopakoval, že takové vývozy jsou rozhodující pro zajištění úplného snížení závislosti Evropy na ruském zemním plynu, zatímco ANGEA dodala, že americký LNG je potřebný ke splnění asijských cílů v oblasti dekarbonizace.

Prezident Biden v samostatném komuniké zdůrazňuje především klimatický aspekt opatření a ujišťuje, že bere klimatické změny jako "existenční hrozbu". Dále obviňuje Republikánskou stranu vedenou jeho předchůdcem Donaldem Trumpem, že záměrně popírají naléhavost "klimatické krize". "Moje administrativa nebude nečinně přihlížet," uvádí.

Produkce fosilních paliv v USA nicméně za Bidenova úřadování roste. Tato skutečnost jde proti jeho deklarovaným klimatickým ambicím, k nimž patří i slib snížit americké emise skleníkových plynů na polovinu do roku 2030. Rozhodnutím ohledně exportu LNG nyní prezident vyhověl požadavku klimatických aktivistů, které si loni pohněval schválením obřího projektu těžby ropy na Aljašce.

Oznámení přišlo v době, kdy již v USA prakticky běží plnohodnotná kampaň před listopadovými prezidentskými volbami. Primárky demokratů a republikánů sice teprve začaly, už nyní je však téměř jisté, že proti sobě znovu stanou Biden a Trump. Klimatická politika je přitom pro Bidena jednou z cest, jak se odlišit od Trumpa, který zpochybňuje vědecký konsenzus ohledně změny klimatu a vyhlásil, že po jeho návratu do prezidentské funkce se bude "vrtat, vrtat, vrtat".

Zatímco environmentalisté dnešní oznámení vítají, zástupci energetického průmyslu jej odsuzují. "Tohle je vítězství pro Rusko a ztráta pro americké spojence, americký pracovní trh i globální klimatické úsilí," uvedla lobbistická skupina American Petroleum Institute hájící zájmy výrobců fosilních paliv.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 40950
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 30 led 2024, 19:51

https://casopisargument.cz/?p=55105
Kvůli sporům o ceny s Íránem nakupují čínské soukromé rafinérie ve velkém ruskou ropu
Během prvních dvou týdnů v lednu byly vyprodány všechny náklady ruské ropy ESPO na únor.

Díky neshodám ohledně ceny ropy mezi Čínou a Íránem se soukromé čínské rafinérie zaměřily na nákup ruské ropy typu ESPO, napsala agentura Bloomberg.

Během prvních dvou lednových týdnů byly vyprodány všechny náklady ropy na únor, které odpovídaly celkem 3,8 milionům tun. Rusko zlevnilo cenu ropy typu ESPO, aby byla pro čínské zájemce ještě atraktivnější. O situaci na trhu informovaly anonymní zdroje s tím, že informace nejsou veřejné.

Íránští prodejci požadují vyšší ceny. Přestože ropa od tohoto producenta z Perského zálivu stále patří k nejlevnějším na světě, v současné době byly obchody s nimi zastaveny.

Soukromé rafinérie v Číně, které mají přezdívku „čajovnice“, představují více než čtvrtinu rafinérské kapacity v Číně. Tyto rafinérie se dlouhodobě zaměřují na ropu, které se ostatní vyhýbají například z obav ze sankcí ze strany západních zemí.

V současnosti také vyrostla poptávka po venezuelské ropě v důsledku zrušení sankcí ze strany USA a krok Íránu ohledně vyšších cen je v souladu s širším nárůstem cen ropy s omezeným odběrem. Ropa typu ESPO je tak levnou alternativou. Podle dostupných dat směřovalo už v prosinci více než 90 % plavidel, která převážejí tento typ ropy, právě do Číny.

Na začátku ledna získaly čínské soukromé rafinérie od vlády velkou kvótu na dovoz ropy. Tato kvóta umožňuje nákupy a těžbu ropy po dobu jednoho roku.

Ruský vývoz ropy, především hlavní ruské značky Urals, nicméně v uplynulém roce poklesl, uvedlo ruské ministerstvo financí. V roce 2023 byla přitom cena jednoho barelu Urals o 17 % nižší než v předchozím roce. Vývoz minerálních produktů, kam patří hlavně ropa a zemní plyn, se v uplynulém roce propadl o 35 %.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 40950
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 05 úno 2024, 01:28

https://echo24.cz/a/HuFth/zpravy-ekonom ... ka-spiegel
Amerika zaskočila Evropu. Zmrazení nových LNG terminálů spustilo paniku, píše Spiegel
Poté, co americký prezident Joe Biden pozastavil schvalování nových projektů na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), panuje mezi jeho evropskými odběrateli neklid. Podle německého týdeníku Der Spiegel totiž mnohé státy v čele s Německem stálo značné úsilí, aby se zbavily závislosti na ruském zemním plynu, a poslední kroky USA ukazují, že to nemusela být úplně nejlepší sázka.

Ještě nedávno převládala radost, že se Evropa s pomocí amerických dodavatelů ve velmi krátké době zbavila plynové závislosti na Rusku. Tato energetická bezpečnost je součástí „transatlantického spojenectví a bezpečnostního deštníku, který sdílíme s našimi evropskými spojenci“, citoval Spiegel slova vysokého amerického úředníka Geoffreye Pyatta, zmocněnce pro energetiku, která pronesl loni v říjnu na fóru o zemním plynu.

Teď se ale ukazuje, že situace tak růžové být nemusí. Bílý dům totiž minulý týden uvedl, že schvalování nových LNG projektů je zapotřebí pozastavit kvůli zastaralým kritériím, která již dostatečně nezohledňují ekonomické a klimatické dopady projektů. Export LNG ze Spojených států v posledních letech prudce roste a po útoku Ruska na Ukrajinu se země stala největším vývozcem zkapalněného plynu na světě. Vloni podle Bílého domu zhruba polovina vývozu směřovala do Evropy.

„Bidenovo rozhodnutí o vývozu je zjevně motivováno domácí politikou. Je pod tlakem ekologů, kteří ho obviňují ze zrady klimatického programu. Mnozí z nich jsou mladí – a pro demokraty důležitá skupina voličů. V posledních měsících zahájili aktivisté na TikToku kampaň proti jednomu konkrétnímu projektu, a to CP2. Továrna na zkapalněný zemní plyn plánovaná na pobřeží Louisiany má zásobovat zejména jednoho zákazníka: Německo.

Provozovatel, společnost Venture Global, již podepsal smlouvy s německou státní společností Sefe a EnBW na nákup více než šesti milion tun ročně po dobu 20 let. Výroba by měla být zahájena nejpozději v roce 2027. CP2 však nesmí dodávat bez vývozní licence. A ta byla nyní prozatím zastavena. Stejně jako přibližně tucet dalších projektů, píše Der Spiegel.

Němečtí politici proto požadují rychlé kroky - a to schválení těžby v Severním moři a rozšíření produkce plynu v Dolním Sasku. Podle deníku Handelsblatt probíhají debaty o těžbě plynu napříč politickými stranami. Michael Kruse, mluvčí pro energetickou politiku parlamentní frakce FDP, řekl Handelsblattu, že Německo nyní musí splnit svůj domácí úkol. „Ten zahrnuje rychlé schválení čisté a bezpečné produkce plynu v německém Severním moři,“ prohlásil.

Bidenova administrativa ujišťuje, že dodávky spojencům budou skrze existující infrastrukturu pokračovat. Evropa bude mít v příštích deseti letech i následujícím období dostatek plynu, a to navzdory rozhodnutí Spojených států, uvádějí podle agentury Reuters energetičtí činitelé Evropské unie a analytici. Některé podniky a lobbistické skupiny z plynárenského sektoru však varovaly, že krok USA by mohl ohrozit globální energetickou bezpečnost a podkopat snahy o snižování emisí.

Mluvčí Evropské komise sdělil agentuře Reuters, že rozhodnutí USA nebude mít v krátkém až středně dlouhém období žádné dopady na bezpečnost zásobování plynem v Evropské unii. Dovoz LNG z USA pomohl Evropské unii vypořádat se s výpadky v dodávkách ruského plynu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Ačkoli bylo schvalování nových projektů pozastaveno, budou se podle analytiků v USA kapacity pro vývoz zvyšovat. „V USA existuje řada projektů, které jsou již ve výstavbě, nebo již získaly povolení,“ uvedl analytik Jacob Mandel ze společnosti Aurora Energy Research.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 40950
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 12 úno 2024, 21:03

https://ekonomickydenik.cz/ukrajina-ma- ... prostredi/
Ukrajina má obrovský potenciál v biometanu. Zůstává nevyužit kvůli absenci regulačních mechanismů a politického prostředí
Ukrajinští odborníci na energetiku během nedávného setkání u kulatého stolu uvedli, že obrovský potenciál Ukrajiny v oblasti výroby biometanu zůstává nevyužit kvůli nedostatku regulačních mechanismů a politického prostředí, které by usnadnilo řešení této otázky. Výstup z kulatého stolu k biometanu je k dispozici ZDE.

Předseda Ukrajinské bioenergetické asociace (UABIO) Heorhiy Heletukha na kulatém stolu zdůraznil okamžité změny, podle kterých má Ukrajina do roku 2050 vyrábět 21,8 miliardy metrů krychlových biometanu ročně.

„Hlavní překážkou pro dosažení tohoto potenciálu je absence potřebného regulačního rámce“, uvedl Heletukha.

V této souvislosti předseda UABIO poukázal na zpoždění při přijímání návrhu zákona č. 9456 o změnách celního kodexu Ukrajiny týkajících se celního odbavení biometanu.

Účastníci kulatého stolu, mezi nimiž byli jak výrobci biometanu, tak zástupci státních orgánů, vypracovali text společné výzvy podnikatelské komunity týkající se urychleného předložení návrhu zákona č. 9456 k projednání ukrajinskému parlamentu a jeho přijetí jako podkladu pro nadcházející plenární zasedání.

Společná výzva vyzývala k přijetí výše uvedené novely zákona o celním řízení, ke změnám předpisů o celních formalitách při přepravě potrubím a na energetických přenosových linkách a ke schválení seznamu zboží, jehož celní řízení provádí celní oddělení energetiky Státní celní služby Ukrajiny.

„Ukrajinský zákon týkající se rozvoje výroby biometanu byl přijat na podzim roku 2021. Uplynuly dva roky, podnik investoval vlastní prostředky, hodlá pracovat, vytvářet pracovní místa a žádá, aby mu byla dána možnost vyvážet svůj produkt na trhy, kde je po něm poptávka. Vzhledem k tomu, že Ukrajina a Evropská unie podepsaly Memorandum o porozumění mezi Ukrajinou a Evropskou unií o strategickém partnerství v oblasti biometanu, vodíku a dalších syntetických plynů, neměli bychom otálet,“ uvedla společnost UABIO v tiskové zprávě.

UABIO rovněž vyzvala vládu, aby určila ministerstvo a úředníka odpovědného za rozvoj výroby biometanu a stanovila osobní klíčové ukazatele výkonnosti v této oblasti. Kromě toho vyzvala ukrajinské politiky, aby vypracovali a schválili plán a strategii rozvoje tohoto odvětví.

Georgii Geletukha na kulatém stolu nastínil hlavní výhody biometanu a zdůraznil změny, kterých je třeba dosáhnout: „Ukrajina může nabídnout nejlevnější suroviny pro výrobu biometanu a skutečně konkurovat všem zemím na trhu s biometanem. Ukrajina má rozvinutý systém plynárenských sítí (GTS a GDS) a struktura zemědělských podniků je příznivá pro výrobu biometanu. Výrobní potenciál je 21,8 mld. m3/rok do roku 2050. Neexistuje potřebný regulační rámec, abychom tento potenciál využili. Hlavní překážkou rozvoje tohoto odvětví je zpoždění při přijímání návrhu zákona č. 9456 o změně celního kodexu Ukrajiny týkajícího se celního odbavení biometanu.“
:nahlavu:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9607
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od homer » 15 úno 2024, 13:55

Evropská unie nemá zájem o prodloužení smlouvy o tranzitu ruského zemního plynu přes území Ukrajiny dál do Evropy. Ve čtvrtek to řekla komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová, podle níž Unie nic takového nepotřebuje. Současná smlouva vyprší na konci letošního roku. Ukrajina už v lednu popřela informace, že je připravena jednat o prodloužení smlouvy.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... u-40460794

Odpovědět