Atomová energie, jaderné elektrárny

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 05 zář 2021, 11:07

:sipka: k tomu: Funkčné veci majú rusi a Čína, ostatný hľadajú jadrovú strelnicu a sponzorov
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie

Příspěvek od kenavf » 05 zář 2021, 18:55

Pokial viem tak jediný kto sa dostal do fázy schválenej realizácie sú rusi.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9851
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Atomová energie

Příspěvek od homer » 05 zář 2021, 19:35

:sipka:
Začátkem srpna získal Rusatom Service licenci na výstavbu malých jaderných reaktorů RITM-200N.
První pozemní malá jaderná elektrárna se začne stavět v roce 2024, hotová by měla být v roce 2028 a používá reaktor vyvinutý pro jaderné ledoborce.
https://www.facebook.com/rosatom.cz/pos ... 1103921503

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Atomová energie

Příspěvek od petrp » 14 zář 2021, 22:42

Westinghouse zmodernizuje systémy v Temelíně
Společnost ČEZ s firmou Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín. Hodnota zakázky je v řádu miliard korun. Částečnou obnovu a modernizaci systémů zajistí Westinghouse jako jejich původní dodavatel. Podle Westinghousu jde o největší obchodní smlouvou podepsanou pro kontrolní a řídící systémy od doby, kdy firma v Temelíně instalovala původní zařízení.
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika ... v-temeline

Účelu bylo dosaženo - zadání splněno...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie

Příspěvek od kenavf » 21 zář 2021, 21:01

6 bizarních mírových jaderných detonací: Přístavy a jezera měly stavět termonukleární bagry
https://vtm.zive.cz/clanky/6-bizarnich- ... spx#part=2
U toho druhého spomínaného projektu, Gnome sa tí ľudia spustili do kaverny vytvorenej atomovým výbuchom? To tam bola taká nízka radioaktivita? :shock:
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 22 zář 2021, 00:05

o "rok" po výbuchu, presnejšie o pol roka už muselo epicentrum náležite vychladnúť - navyše výbuch nebol silný, len 3,1kt, asi šestina "Hirošimi".
Druhá vec - samoté epicentrum je vlastne "pochované" niekoľko metrov (10-15) pod zrúteným stropom kaverny, "dno" po ktorom chodia, je niekoľko metrov NAD úrovňou pristupovej chodby, takže materiál tvoriaci pôvodný strop a steny povýbuchovej dutiny je pochovaný riadne hlboko.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 22 zář 2021, 20:25

https://ekonomickydenik.cz/jadernou-ene ... -ani-maae/
Jadernou energetiku čeká nový vzestup, nebo jen stagnace. Jasno v tom nemá ani MAAE
Vrátí se zájem o výstavbu jaderných elektráren, nebo bude výroba energie štěpením atomů uranu v příštích desetiletích stagnovat? Jasno v tom nemá ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Představila totiž dva zcela rozdílné scénáře očekávaného vývoje jaderné energetiky do roku 2050.

Podle optimistického scénáře v každém desetiletí výkon provozovaných jaderných elektráren vzroste. Ze současných 392,6 gigawatty se tak vyšplhá až na 792 gigawattů (GW) v roce 2050. Podíl jádra na globální výrobě elektřiny by se mohl zvýšit z 10 na 12 procent. Naopak pesimistický scénář hovoří o poklesu výkonu jaderných bloků na 366 GW v roce 2030, následovat má postupný návrat k hodnotě 394 GW v roce 2050.

Co je důvodem k takového pesimismu? MAAE upozorňuje, že dva ze tří jaderných reaktorů jsou v provozu déle než 30 let a blíží se tak konci své životnosti. Podle pesimistického scénáře bude jedna čtvrtina všech reaktorů ve světě odstavena do roku 2030. Jenže ani takové jaderné velmoci, jako jsou Spojené státy a Francie, nemají za dožívající elektrárny náhradu. Nové jaderné bloky se zde budují v nedostatečném množství a také s velkým zpožděním i prodražením.

I když se optimistický a pesimistický scénář MAAE výrazně liší, je téměř jisté, že výkon jaderných elektráren bude v západní polovině Evropy i v Severní Americe v příštích desetiletích klesat. Pokud lze někde očekávat rozmach jaderné energetiky, tak to bude hlavně ve východní Asii (Čína), jižní Asii (Indie) a západní Asii, kam spadají arabské země, Írán a Turecko.
jaderna-energie-prognoza-2050-768x509[1].png
Očekávaný vývoj instalovaného výkonu jaderných elektráren v různých regionech (v GW). Zdroj: MAAE

Oproti pesimismu, který převládl po havárii japonské elektrárny Fukušima Daiči v roce 2011, se nicméně vyhlídky jaderné energetiky o trochu zlepšily. MAAE totiž v minulé studii z loňského roku hovořila ve optimistickém scénáři o růstu výkonu reaktorů na 715 GW v roce 2050 (oproti aktuálnímu odhadu 792 GW).

Důvod je zřejmý – rostoucí obavy z globálních změn klimatu, což zvyšuje tlak na rychlou náhradu fosilních paliv v energetice i dopravě. „Zjištění v této zprávě představují povzbudivé znamení rostoucího povědomí o tom, že jaderná energie, která během provozu nevypouští žádný oxid uhličitý, je v úsilí o dosažení nulových čistých emisí naprosto zásadní,“ uvedl v tiskové zprávě MAAE její generální ředitel Rafael Mariano Grossi.

Podle posledních zpráv to vypadá, že jaderná energetika zůstává ve světě na okraji zájmu. Za první letošní pololetí byly dokončeny a připojeny k síti čtyři reaktory – všechny v Asii. Konkrétně dva v Číně a po jednom v Indii a Pákistánu. Také zprávy o zahájené stavbě jaderného bloku přicházely hlavně z Číny. Naopak v evropských zemích a ve Spojených státech nastal úbytek v počtu provozovaných reaktorů.
Ako kde...
Ale Aziu a možno aj Afriku v tabuľke v roku 2050 kľudne násobte desiatimi. Pretože hlad po energii je u rastúcich a rozvíjajúcich sa populácií nesmierny.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2708
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od riho » 23 zář 2021, 10:01

Plus ak rusi fakt vyriešili problém s chladením v subtropickom pásme, tak je jasné kto bude mať zlaté obdobie.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 23 zář 2021, 17:27

https://ekonomickydenik.cz/rosatom-zaca ... -reaktoru/
Rosatom začal testovat nové palivové soubory, odolné vůči havárii jaderného reaktor
Koncern Rosatom začal na druhém bloku Rostovské jaderné elektrárny testovat provoz prvních palivových proutků patřících mezi tolerantní palivo. Inovativní palivové soubory mají být odolné vůči haváriím, což umožní zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren.

Během plánované odstávky spojené s výměnou paliva pracovníci do aktivní zóny reaktoru VVER-1000 zavezli také tři kombinované palivové kazety typu TVS-2M. Každá z nich kromě standardních palivových proutků obsahuje dvanáct inovativních proutků typu ATF (accident tolerant fuel). Šest z nich má pokrytí vyrobené ze slitiny chromu a niklu a šest používá zirkoniové pokrytí s chromovým povlakem.

Oba inovativní typy proutků omezují průběh parozirkoniové reakce, kdy se voda na přehřátém zirkoniovém pokrytí rozkládá na kyslík a vodík, nebo úplně vylučují její rozběhnutí. Tato reakce představuje hlavní riziko během mimořádné události, kdy jaderný blok přijde o schopnost chladit palivo v aktivní zóně.

Zavezení tolerantního paliva vyvinutého ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom do reaktoru v Rostovské elektrárně předcházely zkoušky ve výzkumném reaktoru a vypracování dokumentace nezbytné pro povolení ze strany ruského jaderného dozoru Rostechnadzor. Za tímto účelem byly zvoleny dva konzervativní typy paliva, které mění materiál pokrytí, ale nemění palivové tablety uzavřené uvnitř.

Výrobcem palivových souborů je Tvel, což je dceřiný podnik Rosatomu. „Provoz paliva v energetickém reaktoru je velmi důležitým krokem pro budoucí komercionalizaci tohoto produktu. Vývoj paliva ATF je klíčovým trendem ve světové jaderné komunitě posledních let a jeho cílem je prakticky vyloučit havárie, které by měly negativní vliv na okolí elektrárny. Varianty tolerantního paliva s novými materiály palivových tablet navíc mohou zvýšit ekonomickou efektivitu provozu stávajících bloků. Podle názoru mezinárodních odborníků bude palivo ATF dominovat na trhu už v poměrně krátkém horizontu,“ uvedla prezidentka společnosti Tvel Natalia Nikipelovová.

Zkoušky tolerantního paliva vyvíjeného Rosatomem pro lehkovodní reaktory VVER probíhají od roku 2018. První proutky mají za sebou dva úplné ozařovací cykly ve výzkumném reaktoru MIR v Dimitrovgradu, během nich nedošlo k porušení jejich hermetičnosti. Testují se čtyři kombinace materiálů: palivové tablety z tradičního oxidu uraničitého a ze slitiny uranu a molybdenu s vysokou tepelnou vodivostí; pokrytí z klasického zirkonia s chromovým povlakem a slitina chromu a niklu. Na základě reaktorových zkoušek bude vybrána optimální varianta z hlediska technického i ekonomického.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Zaměřuje se na výstavbu a provozování jaderných elektráren, ale také na obohacování uranu, výrobu palivových souborů a provozování jaderných ledoborců. Rosatom byl vážným zájemcem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, ale po vrbětické aféře byl z českého jaderného tendru vyloučen.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14401
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Atomová energie

Příspěvek od martanus » 27 zář 2021, 11:16

Zajímavé

Jaderné dny 2021: Bude bloků víc? 15. září 2021

https://atominfo.cz/2021/09/jaderne-dny ... bloku-vic/

Zaujalo mě mimo jiné
Podle Závodského v současnosti z uhlí vyrábíme 35 TWh elektřiny, což odpovídá zhruba 4 temelínským blokům.
Závodský popsal dodavatelský model EPC Flexi, který byl vládou vybrán. Hlavnímu dodavateli je svěřena stejně jako v klasickém EPC dodávka elektrárny, včetně fabrikace jaderného paliva, avšak investor může zasahovat do projektu v některých oblastech. Například může ovlivnit dodavatelský řetězec a vybírat subdodavatele pro vybrané části elektrárny, což je dobré, protože může zohlednit dosavadní dobré nebo špatné zkušenosti s firmami ze stávající údržby.

Dále má právo některé subdodavatele vyloučit, pokud to bude nezbytné pro zajištění bezpečnostních zájmů státu. Investor také odpovídá za zpracování povolovací a licenční dokumentace a má nadstandardní kontrolu nad celým projektem. Cílem je podle Závodského předcházení známým problémům a to, aby byl nový jaderný zdroj dokončen v rozumném čase; také se uplatňují zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren na území EU.
Na konferenci vystoupil i Rosatom a jakožto společnost, která staví nejvíce jaderných bloků na světě, představil své aktuální projekty. Důležitou zprávou je to, že stavební povolení pro Paks II by mělo být vydáno v horizontu týdnů až několika měsíců, vzhledem ke lhůtě, kterou na to má místní dozorný orgán. Kromě dalších projektů na výstavbu bloků VVER-1000 a VVER-1200 ve světě mluvil Zdeněk Šíma, ředitel pražské kanceláře Rusatom Central Europe, o projektu Proryv, který přinese průlom v jaderné energetice.

Díky němu nebude nutné stavět velká hlubinná úložiště radioaktivních odpadů a energetika se obejde i bez obohacování uranu. V budoucnu by rychlé reaktory měly být hlavní technologií, kterou bude Rosatom stavět. Představil i aktuální vývoj projektu pozemní malé jaderné elektrárny, která se připravuje v Jakutsku. Po získání provozních zkušeností se očekává, že bude i tento projekt nabízen do zahraničí.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 27 zář 2021, 12:49

Dovolím si podotknúť, že pri využití neobohateného uránu vzniká reakciou 238U + n -> 239Pu pomerne veľký podiel 239Pu, ktorý je primárnym štiepnym materiálom pre všetky druhy jadrových zbraní.
239Pu samozrejme v reaktore tiež vyhára, ako všetky ostatné izotopy schopné štiepnej reakcie, takže v uplne vyhorenom palive ho nezostáva veľa, ale takýto reaktor sa dá "bez veľkých problémov" využiť práve aj ako množivý. Hlavný problém spočíva v demontáži palivových súborov, čož je ale pri správnej konštrukcii palivového súboru nad sily a technologické schopnosti potenciálnych zákazníkov z "tretieho sveta".
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9851
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Atomová energie

Příspěvek od homer » 28 zář 2021, 09:43

Americka atomovka za vsechny prachy
Postoj e-republiky k výstavbě jaderných elektráren je zásadně negativní, viz důležité články na toto téma dané pod článkem. Problémem je zejména bezpečnost provozu, doba výstavby, náklady na dekontaminaci. V Česku je dalším problémem fakt, že po implozi Vrbětic jsme vazalský stát jedné nejmenované mocnosti. V tendru na německé, pardon, české Dukovany už byly ze strategických důvodů vyřazeny ruské a čínské firmy. Tak se podívejme, jak si na tom stojí americký gigant přímo v USA.

Elektrárenská společnost Tennessee Valley Authority (TVA) může vykládat celé romány, protože drží světový rekord. Stavba a konečné spuštění jaderného reaktoru Watts Bar Unit 2 v Tennessee trvaly neuvěřitelných 42 let. Atomovka Watts Bar 2 byla v průšvihu v roce 2016, kdy se sice rozjela, ale za tři měsíce začala hořet hlavní trafostanice ve velkém a elektrárna byla zastavena. Pak to zkusili znovu rozjet v říjnu 2016. To je prosím první reaktor v USA postavený od roku 1996. TVA překonala svůj vlastní rekord v nejdelší době výstavby jaderné elektrárny, jenže ji tenkrát ani nedokončila! TVA oznámila, že po 47 letech stavby (!) opustí nedokončenou dvoureaktorovou jadernou elektrárnu Bellefonte v Alabamě. Vysvětlení je přímo skvělé, protože TVA "nemá potřebu tak velkého a drahého zdroje výroby elektřiny". Česko jako kolonie Západu je na tom asi úplně jinak. My si můžeme dovolit věci, na které už Amíci nemohou ani pomyslet, jak jsou drahé.

Nedodělaná atomovka Bellefonte se prodala realitní společnosti Haney. Její ředitel je Trumpův kámoš a po koupi dostal ředitel Haney zpět svou zálohu i s úroky, protože mezitím prošlo stavební povolení. Bylo to jistě lepší, než dát prachy na nulový úrok do banky, takto zaplatili celou atomovou komedii daňoví poplatníci. TVA utratila za Bellefonte během 47 let, které zahrnovaly dlouhé odstávky, nejméně 5,8 miliardy dolarů. A nepostavila nic. Jenže dost podobně vypadá rozvoj jaderné energetiky v USA za posledních 50 let, viz zmíněné články. Představte si, že takto bude podnikat soukromník.

Z celkem 30 reaktorů, které průmysl plánoval postavit před 15 lety v rámci tzv. jaderné renesance, se nyní staví pouze dva reaktory. I na nich je už nyní mnohaleté zpoždění a sekera se zdvojnásobila. Atomovka Vogtle v Georgii se dvěma reaktory má rozpočet o 200 % vyšší, celkem 27 miliard dolarů. Mimochodem, neschopnost plnit jakékoli rozpočty při výstavbě jaderek je označována za jednu z hlavních příčin zániku jaderné energetiky. Jaderná energie je nejdražší způsob, jaký kdy byl vymyšlen pro ohřev vody.

A nyní ke slavné firmě Westinghouse Electric Company. Tato firma a SCANA jsou zapleteny do stále většího skandálu ohledně nedokončení dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně V. C. Summer v Jižní Karolíně. Vedoucí pracovníci zkrachovalé (no ano!, viz rok 2017) a nyní restrukturalizované společnosti Westinghouse čelí obvinění z trestných činů. Westinghouse již musel v souvislosti s debaklem elektrárny Summer vyplatit 2,168 miliardy dolarů na vyrovnání. A ty prachy se například dají sehnat tím, že budete do konce světa a kosmu budovat atomovku v jedné kolonii na druhé straně oceánu.

Jenže od srpna 2021 je známo, že Westinghouse bude muset hradit také 21,25 milionu dolarů poplatníkům s nízkými příjmy. To je prozatímní účet. Nové reaktory byly částečně financovány z již hrazených poplatků za elektřinu. Jenže zatím nedodaly ani jeden watt elektřiny, což je mrzuté. Náklady na JE Summer se nakonec vyšplhaly na více než 9 miliard dolarů a pak se celý projekt zhroutil.

No a teď k Wikipedii, kde je seznam zrušených reaktorů v USA. Z celkem 253 jaderných reaktorů původně objednaných v USA v letech 1953 až 2008 bylo 48 % zrušeno, 11 % předčasně odstaveno, 14 % zažilo alespoň roční nebo delší odstávku a 27 % je v provozu, aniž by mělo více než roční odstávku. Tedy jen asi čtvrtina z objednaných (!) a tím pádem polovina z dokončených (!!) reaktorů je stále v provozu. Mrkněte se na seznam 157 reaktorů, které byly zrušeny buď před zahájením výstavby, nebo v jejím průběhu. To už nemůžou utáhnout ani Spojené státy, obzvláště když mají na krku další mlýnský kámen zvaný Pentagon. Takže energetické společnosti od atomovek dávají ruce pryč, protože nechtějí přijít na buben. A to dokonce i v případě, kdy dostávají federální dotace k projektům. V případě Calvert Cliffs byla Constellation Energy americkým partnerem francouzské státní společnosti EDF. Ale i když jí Obamova administrativa nabídla záruku na půjčku ve výši 7,5 miliardy dolarů, Constellation považovala tyto podmínky za "příliš drahé a zatěžující" a odstoupila. Tolik k námluvám Constellation Energy s EDF v případě nových bloků JE Calvert Cliffs. Jediným vlastníkem ekonomicky vybuchlé atomovky tak zůstala zahraniční společnost EDF, což je v rozporu s atomovým zákonem USA. Projekt pochopitelně zkrachoval. Obama byl, stejně jako náš Babiš, ochoten podpořit atomovky skrze 55 miliard dolarů na jaderné úvěrové záruky do federálního rozpočtu na rok 2011. O výsledku viz výše k debaklu TVA. Takže máme našlápnuto na slibný závod směrem k atomovému dnu.
https://e-republika.cz/article4454-Amer ... hny-prachy

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Atomová energie

Příspěvek od petrp » 02 říj 2021, 17:36

Za dostavbu Dukovan si nejspíš pořádně připlatíme. Zbořil přináši informace z USA, které se neříkají
Politolog Zdeněk Zbořil si všiml několika zajímavých věcí. Jde o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. V rozhovoru pro První zprávy upozornil, že v těchto dnech si na Korejském poloostrově připomínají svátek Zrození národa a svátek Osvobození od japonské okupace.

„Nás to zaujalo, protože v Praze proběhla oslava nebo nepřímá oslava těchto dvou dnů. Akce se jmenovala Korejský národní den v Praze a konala se ve Valdštejnské zahradě. Jakýmsi garantem a hostitelem byl Senát Parlamentu ČR a kromě koncertu a recepce, které se zúčastnilo mnoho českých celebrit, tak tam vystupovali také představitelé jednak diplomatických kruhů ministerstev zahraničí, ale také představitelé korejské korporace KEPCO, což je korejská obdoba ČEZu a je to korporace zabývající se problémy energetiky. Je to společnost s téměř 70% státní účastí, takže to je o něco více než v ČEZu a zřejmé je, že je jednoznačně kontrolovaná státem a podporovaná státem,“ popisuje Zbořil v úvodu.

To by podle politologa mohlo souviset s předchozími prohlášeními prezidenta republiky Miloše Zemana, o tom, že jadernou elektrárnu Dukovany dostavějí „Američané a Korejci“. Zbořil také upozornil na ne zcela dobrou kondici právě americké společnosti Westinghouse, která by se měla na dostavbě Dukovanech zřejmě podílet. „A ještě jedna zajímavost, která s tím souvisí, KEPCO se snažilo vykoupit ekonomicky krachující Westinghouse. Pokud pan prezident myslel těmi Američany, takzvané Američany, tak bychom měli vědět, že jde o ekonomicky neúspěšnou společnost. Ty dva projekty, které realizovala na půdě Spojených států, byly mimořádně předražené a vzbudily velkou nevoli a změnu vlastníků té společnosti. Dokonce i KEPCO se snažilo tuto společnosti koupit. V jakém stavu je ten prodej dnes nevíme, ale v každém případě jakákoliv takováto transakce by zaručovala v uvozovkách mnohonásobné zvýšení cen za dostavbu jaderné elektrárny,“ vysvětluje politolog.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... aji-678893
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Atomová energie

Příspěvek od petrp » 05 říj 2021, 18:37

Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 06 říj 2021, 17:29

:sipka: https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/polit ... arnu-sami/
Jsme schopni si postavit jadernou elektrárnu sami?
Politickým rozhodnutím byly z dostavby Dukovan vyřazeny ruské a čínské firmy. V Praze má otevřenou kancelář jihokorejská firma KEPCO a podobně i americkokanadská společnost Westinghouse. Jak můžeme vidět nejde primárně o technické řešení dostavby Dukovan.
V TV pořadu „O čem se mlčí" se Stanislav Novotný ptá jaderného experta Františka Hezoučkého zdali jsme opravdu schopni dostavět ze zdrojů českého popřípadě slovenského průmyslu všechny zbývající bloky našich jaderných elektráren.

„Jsem přesvědčen o tom, že ano. Budeme potřebovat několik bloků, jak jsem si to vypočítal minimálně na 6 bloků. A jestliže u prvního bloku budeme potřebovat značnou podporu projektanta jaderné části, další bloky, si myslím, že už dokážeme zvládnout sami. My jsme postavili 6 bloků, v našich zemích, na Moravě a v jižních Čechách, na Slovensku. Domnívám se, že to můžeme znovu obnovit, i když to bude ze začátku skřípat. Teď jsme dlouhou dobu nic nestavěli, takže je jasné, že jsme část kompetence ztratili, ale můžeme ji obnovit," říká v úvodu rozhovoru František Hezoučký, jaderný expert, bývalý ředitel Temelína.

To je úžasná zpráva. Jak je tedy možné, že naši politici odevzdávají cizincům naše projekty, které jsme schopni realizovat sami a tím pádem by zůstaly peníze a práce doma., reaguje Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií.

„Ono to není tak, že odevzdávají naše projekty. My nemáme sílu na to, abychom si v současné době sami projektovali jaderný ostrov. Jsme schopni projektovat konvenční ostrov. Na jaderný ostrov bychom potřebovali koupit projekt a s jakousi podporou u prvního bloku bychom mohli stavět. Další bloky už bychom mohli stavět s menší podporou až dokonce s nulovou. Koneckonců takhle se staví v Číně, že první bloky postaví podle projektu s podporou příslušného autora projektu a postupem času se snižuje participace toho původního dodavatele," odpovídá jaderný expert..Ale generální dodavatele zvnějšku nepotřebujeme. Potřebujeme jenom některé subdodávky, ale můžeme si sami sami dodávat, podotýká Stanislav Novotný.

„Ano, ono je to dokonce tak, že – alespoň podle mých informací společnost „Škoda jaderné strojírenství" se cítí na to, ne že by dělala generálního dodavatele celého jaderného bloku, ale že by podle projektu, který by byl nakoupen, byla schopna udělat generálního dodavatele jaderného ostrova," pokračuje František Hezoučký.

Kritici vždy poukazují na nebezpečnost jaderného provozu. Při svých zkušenostech z Jaslovských Bohunic, Dukovan, Temelína, co si myslíte o bezpečnosti jaderných elektráren?

„Bezpečnost jaderných elektráren je určitě důležitá. Na to jsme vždycky dbali. Naše bloky jsou velice dobře postavené. Podmínkou je, aby byl dobrý projekt, aby bezpečnost byla zajištěna už dobrým projektem, schopností zařízení. Samozřejmě je důležité, aby i obsluha elektráren byla na dobré úrovni, a to zatím u nás zabezpečeno je," je přesvědčen jaderný expert.
Jaká je životnost atomových elektráren?

„Tady se to hodně liší. Když jaderné elektrárny začínaly, hovořilo se o 30 letech. Jenže 30 let byla ekonomická životnost. Ukázalo se, že, že fyzická životnosti je mnohem větší. Takže dnes např. ve Spojených státech, tam začali stavět dřív než zbytek světa, se už hovoří o 80 letech. Záleží na tom, aby elektrárna byla obsluhována s citem pro to zařízení a v takovém případě můžeme s šedesáti – osmdesáti lety stavět. Dnes máme Dukovany 35 let staré, takže máme šanci při dobré údržbě zařízení, aby ještě vydržela do toho roku 45."

Že jsou politici lehko korumpovatelní, je jasné. Že často poklonkují zahraničí, to víme. Ale co přimělo Danu Drábovou, která dlouho fandila Rosatomu, k tomu náhlému obratu, že najednou nechce nic z Ruska, přestože víme že Rosatom je schopen na vysoké úrovni dnes stavět jaderné bloky.

„Toto je pro mě docela těžká otázka. Považují Danu Drábovou za přítelkyni, které si vážím. Ona pro jadernou energetiku mnoho udělala, zejména v popularizaci. Samozřejmě velice dobře ohodnotila, že naše bloky, které jsou dělány podle ruských projektů – i když musím znovu tady říct: stavěli jsme si to sami s tím, že jsme koupili projekt jaderné části elektrárny – ona chválila právě bezpečnost našich jaderných zdrojů. Že se teď přiklonila k něčemu jinému, to je mně těžko dohledávat. Jsem s ní na toto téma komunikoval, trošku jsme se dostali do sporu. Myslím si, že to je u ní spíše emotivní záležitost," snaží se vysvětlit František Hezoučký.

Když jsme byli kdysi schopni na klíče udělat atomovou elektrárnu, měli bychom se zpátky do tohoto stavu dostat. Ale to je asi otázka víceméně politická.

„Je to otázka vůle. Někdo musí říct: ano, jdeme to dělat. Musí to být někdo, kdo má tu sílu, i politickou i aby za ním stála nějaká fabrika. Aby řekl: ano jdeme do toho. To je ten, kdo, jak se říká, musí zdvihnout prapor," dodává jaderný expert František Hezoučký.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 12 říj 2021, 15:57

https://ekonomickydenik.cz/snazsi-a-lev ... pske-unie/
Snazší a levnější výstavba jaderných zdrojů. Česká republika a Francie chystají jaderné spojenectví členských zemí Evropské unie
Společný postup oznámila v pondělí Česká republika, Francie a další členské země Evropské unie. Zařazení jádra a plynu mezi udržitelné činnosti v rámci společného klasifikačního systému, takzvané taxonomie, pro podporu investic do udržitelného růstu, má být součástí společného postupu České republiky s Francií. „Má-li Evropa v klimatickém boji zvítězit, potřebuje jadernou energii. Pro všechny představuje zásadní a spolehlivý zdroj pro zajištění nízkouhlíkové budoucnosti,“ stojí ve společném prohlášení.

Přestože Evropská komise ve své strategické vizi Čistá planeta pro všechny z roku 2018 považuje obnovitelné a jaderné zdroje za páteř bezuhlíkové evropské energetické soustavy, nepodniká žádné kroky, aby vedle obnovitelných zdrojů zajistila stabilní prostředí pro investice do velkokapacitních nízkouhlíkových jaderných zdrojů.

Při jednáních o udržitelných činnostech v taxonomii přínos jaderných zdrojů k dekarbonizaci není zohledňován, stejně tak jako v evropské strategii pro integraci energetického systému nebo evropské vodíkové strategii.

Stabilní zdroj energie
„S Francií máme podobné zájmy, jsme jaderně orientované země, proto jsme dohodli společný postup. Chceme, aby Brusel uznal jádro a plyn za udržitelné činnosti podle taxonomie. Tím se otevře cesta k lacinějšímu financování a výstavbě nových jaderných zdrojů,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Dodává, že spojenectví vychází z ideální příležitosti, kdy se Francie od ledna ujme předsednictví v Radě EU a od července ji vystřídá Česká republika.

V této souvislosti jistě stojí za zmínku, že jedním z možných uchazečů v zakázace na dodávky jaderného paliva do jaderné elektrárny Temelín je i francouzský jaderný koncern Framatome.

České ministerstvo průmyslu a obchodu považuje jádro za stabilní a nízkouhlíkový zdroj energie. Spotřebitele chrání před kolísáním cen, kterého jsme v současné době svědky u zemního plynu. Rozhodujícím způsobem přispívá k nezávislosti našeho zásobování elektřinou a energií. Je to dostupný zdroj bezuhlíkové elektřiny, který může zajistit velký objem konkurenceschopné elektřiny bez zvyšování naší závislosti na dodávkách energie z třetích zemí

Šedesátileté zkušenosti
Evropská jaderná energetika prokazuje svoji spolehlivost a bezpečnost už víc než 60 let. Je to jedno z nejvíce regulovaných odvětví na světě se 126 jadernými reaktory provozovanými ve čtrnácti členských státech.

Díky neustálé výměně poznatků a informací může jaderná energetika splňovat nejvyšší bezpečnostní standardy na světě, což platí i pro nakládání s odpady. Potřebu nové výstavby jaderných zdrojů v Evropské unii pro dosažení klimatické neutrality potvrzuje Mezinárodní energetická agentura, která v zářijovém doporučení České republice zdůraznila fakt, že je třeba urychlit přípravy výstavby nových jaderných zdrojů.

„Je naprosto nezbytné, aby byla jaderná energie do konce roku 2021 zařazena do evropského rámce udržitelného financování. Vědecké posudky týkající se jaderné energetiky, které Evropská komise vyžadovala, vyznívají stejně: neexistují žádné vědecké důkazy, že by jaderná energie byla vůči životnímu prostředí méně šetrná než jiné zdroje energie zařazené do taxonomie,“ zdůrazňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku Tomáš Ehler.

Energetická soběstačnost
Společné prohlášení potvrzuje, že si Evropská unie uvědomuje potřebu energetické soběstačnosti a význam spolupráce napříč evropskými zeměmi. Jádro významně přispívá k nezávislosti zásobování elektřinou a energií. Jde o dostupný zdroj bezuhlíkové elektřiny, který může zajistit velký objem konkurenceschopné elektřiny bez zvyšování závislosti na dodávkách z třetích zemí.

„Jaderná energie představuje pro Evropany příležitost pokračovat v rozvoji průmyslových odvětví s vysokou přidanou hodnotou, vytvářet tisíce pracovních míst, posilovat vedoucí postavení v ochraně klimatu a zajistit pro Evropu dostatek energie v době, kdy bude narůstat potřeba elektrické energie v souvislosti s elektromobilitou a současně docházet k útlumu emisních zdrojů,“ uvádí náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.

K prohlášení se kromě Francie a ČR připojily Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Postup koordinuje francouzský ministr hospodářství, financí a obnovy Bruno Le Maire. Společný dokument vyšel prostřednictvím Leading European Newspaper Alliance (LENA) v evropských mediích Le Figaro, La Repubblica, Le Soir, La Tribune de Genève, El Pais, Tages Anzeiger, Die Welt a Gazeta Wyborcza.


PROHLÁŠENÍ O JADERNÉM SPOJENECTVÍ

Proč Evropané potřebují jadernou energii

Jde o hodně: chceme skutečně bojovat proti klimatické změně a dosáhnout energetické nezávislosti, nebo ne? Budeme se při dekarbonizaci naší ekonomiky spoléhat na naše nejlepší prostředky, nebo ne?

Klimatická změna není nejdůležitější bitvou budoucnosti, ale dneška. V poslední zprávě o klimatické změně Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) formuloval prognózy naprosto jasně: náš cíl v oblasti globálního oteplování, tj. 1,5 °C až 2 °C do konce 21. století, nebude nikdy dosažen, pokud v příštích osmi letech radikálně nesnížíme emise skleníkových plynů.

Vzestup cen energie rovněž ukázal, jak je důležité co nejrychleji snížit naši energetickou závislost na třetích zemích. Napjaté situace v zásobování se budou vyskytovat čím dál tím častěji a my nemáme jinou možnost než diverzifikovat naše zdroje. Měli bychom dbát na to, abychom nezvyšovali svoji závislost na dovozu energie z oblastí mimo Evropu.

Dekarbonizace vyžaduje okamžité a hluboké změny ve výrobě a spotřebě, aby nebyly tak uhlíkově náročné. To znamená masívní elektrifikaci naší spotřeby a rozvoj nízkouhlíkových energetických odvětví a zdrojů, například vodíku, které rovněž vyžadují výrobu elektrické energie.

Součástí řešení musí být jaderná energie. Obnovitelné zdroje energie sice v našem přechodu k nové energetice hrají klíčovou úlohu, potřebujeme ale také další bezemisní zdroje energie, které by dokázaly pokrýt naše potřeby na odpovídající a konstantní úrovni. Jadernou energii potřebujeme. Již dnes představuje zhruba polovinu celkové evropské výroby bezuhlíkové elektřiny.

Jádro je klíčový, cenově dostupný, stabilní a nezávislý zdroj energie. Zaprvé chrání evropské spotřebitele před kolísáním cen, kterého jsme v současné době svědky u zemního plynu. Zadruhé rozhodujícím způsobem přispívá k nezávislosti našeho zásobování elektřinou a energií. Je to dostupný zdroj bezuhlíkové elektřiny, který může zajistit velký objem konkurenceschopné elektřiny bez zvyšování naší závislosti na dodávkách energie z třetích zemí.

Jaderná energie je bezpečná a inovativní. Evropská jaderná energetika prokazuje svoji spolehlivost a bezpečnost již více než 60 let. Je to jedno z nejvíce regulovaných odvětví na světě, se 126 jadernými reaktory provozovanými ve 14 členských státech. Díky neustálé výměně poznatků a informací mezi příslušnými může jaderná energetika splňovat nejvyšší bezpečnostní standardy na světě. To platí zejména pro nakládání s odpady.

Evropská jaderná energetika je technologicky vyspělým odvětvím, jemuž ve světovém měřítku náleží přední místo. Její rozvoj by mohl v blízké budoucnosti zajistit vysoce kvalifikovaná pracovní místa pro více než milión Evropanů. S rostoucí spoluprací mezi členskými státy budeme brzy schopni vyrábět nové moderní reaktory, jejichž příkladem je projekt malého modulárního reaktoru (Small Modular Reactor – SMR).

Proto je třeba k jaderné energii přistupovat stejně jako k ostatním nízkouhlíkovým zdrojům energie. Evropské smlouvy umožňují, aby si každý členský stát definoval vlastní energetický mix. Naše práva musí být zaručena a se všemi nízkouhlíkovými technologiemi sloužícími k výrobě elektřiny by se mělo zacházet stejně.

Je proto naprosto nezbytné, aby byla jaderná energie do konce roku 2021 zařazena do evropského taxonomického rámce. Všechny vědecké posudky o ekologických dopadech jaderné energetiky, které Evropská komise vyžadovala, vyznívají stejně: neexistují žádné vědecké důkazy, že by jaderná energie byla vůči životnímu prostředí méně šetrná než jiné zdroje energie zařazené do taxonomie.

Máme-li v klimatickém boji zvítězit, potřebujeme jadernou energii. Pro nás všechny představuje zásadní a spolehlivý zdroj pro nízkouhlíkovou budoucnost. Celkově vzato je jaderná energie čistým, bezpečným, spolehlivým a konkurenceschopným nízkouhlíkovým zdrojem energie. Jaderná energie je pro nás Evropany příležitostí pokračovat v rozvoji průmyslových odvětví s vysokou přidanou hodnotou, vytvářet tisíce pracovních míst, posilovat naše vedoucí postavení v ochraně životního prostředí a zajistit pro Evropu strategickou autonomii a energetickou soběstačnost. Nepromarněme tuto životně důležitou šanci.
Ktorá z pripojených krajín im do toho hodí americké vidly?
Aj keď si myslím, že frantíci dopadnú s českou atomkou rovnako ako s ponorkami v Australii...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie

Příspěvek od kenavf » 14 říj 2021, 23:55

Někdejší první ředitel černobylské jaderné elektrárny Viktor Brjuchanov zemřel ve středu ve věku 85 let.
https://echo24.cz/a/SqT54/zemrel-redite ... -na-10-let

P.S. Podľa info z TV dostal 50 násobok maximálnej ročnej dávky ožiarenia.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 15 říj 2021, 00:24

Norma je tvrdá - 0,05 Sv ročne, to je po starom 5 rem/rad, profesionálna expozícia 0,04Sv. 0,003 Sv ročne dostane priemerný europan z pozadia. Příbramák v baráku zo škvarových tvárnic kľudne až desať krát viac.
Teoreticky teda dostal 200-250 roentgenov - dosť na stredne ťažkú akútnu chorobu z ožiarenia.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9851
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Atomová energie

Příspěvek od homer » 16 říj 2021, 21:51

Malý modulární reaktor bude napájet zlatý důl na Sibiři
Jaderná energie je požadovaným energetickým zdrojem pro rozvoj ruského naleziště zlata v lokalitě Kyuchus na ruské Sibiři, uvedl ministr přírodních zdrojů a životního prostředí Alexandr Kozlov v souvislosti s dražbou práv na využití ložiska zlata. Zlatý důl bude energeticky zásobovat malý modulární reaktor umístěný v městské lokalitě Ust-Kuyga.

Jaderná elektrárna plánovaná pro výstavbu v Ust-Kuyga bude disponovat malým modulárním reaktorem RITM-200N s instalovaným výkonem 55 MWe. Místní samospráva souhlasila s odběrem produkce 50 MWe elektrické energie, z čehož 35 MW bude zřejmě prodáno těžební společnosti. Vydání licence pro výstavbu reaktoru se očekává v roce 2024

V oblasti Kyuchus není prakticky žádná infrastruktura. Ministerstvo uvedlo, že jaderná energie umožní nejen rozvoj těžby, ale také zajistí energii pro blízkou oblast. Podle aukčních podmínek, nejpozději do 30. června 2028 musí vítěz aukce začít využívat jadernou energii, kterou musí dodávat malý jaderný reaktor z regionu Jakutsko. Kromě toho je vítěz aukce povinen zajistit produkci nejméně 10 tun zlata ročně od data dosažení nominální projektové kapacity.
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrar ... dul-sibiri

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie

Příspěvek od kenavf » 20 říj 2021, 00:27

Ako ďaleko boli nemci od zhotovenia atomovej bomby?
IMHO: Keď si to človek porovná aké rozsiahle ľudské zdroje a teritoria potrebovali američania pre projekt Manhatan, a u nemcov to skôr vyzeralo na "laboratórny rozsah", tak si myslím že nemci mali od toho ďaleko. Jedine že by vymysleli nejakú metódu o dva rady jednoduchšiu.
Američania videli problém v získaní potrebného množstva štepneho uranu a tak začali paralelne pracovať aj na plutóniovej bombe(prvá skúšobná bomba). Ako získavali to plutonium? Tiež pomocou ťažkej vody?
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Odpovědět