Demografie

Uživatelský avatar
Svarboj
Senior redaktor
Příspěvky: 3860
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Demografie

Příspěvek od Svarboj » 14 pro 2020, 11:04

Počet obyvatel Česka přesáhl 10,7 milionu, pomohla migrace ze zahraničí

Česká republika má přes 10,7 milionu obyvatel. Za prvních devět měsíců letošního roku vzrostl o 13.900 na 10,71 milionu. Přírůstek byl meziročně téměř 60 procent nižší. Více lidí v Česku za první tři kvartály zemřelo, než se narodilo, o nárůst počtu obyvatel se tak zasloužili přistěhovalci ze
zahraničí.
Podle údajů přebíraných z administrativních zdrojů se během prvních tří čtvrtletí do České republiky přistěhovalo 41,5 tisíce osob, o 6,6 tisíce méně než ve stejném období roku 2019. Téměř veškerý meziroční rozdíl byl vytvořen v druhém čtvrtletí, nejvýraznější byl v dubnu. Počet vystěhovalých z ČR se naopak zvýšil, a to celkem o 8,9 tisíce na 25,9 tisíce. Saldo zahraničního stěhování dosáhlo 15,6 tisíce a ve srovnání s obdobím ledna až září 2019 bylo poloviční. Nejvyšší saldo bylo, stejně jako v předcházejících letech, zaznamenáno u občanů Ukrajiny (11,0 tisíce), druhé nejvyšší u občanů Slovenska (1,5 tisíce) a třetí u občanů Ruska (1,3 tisíce). Naopak vůbec největší převaha vystěhovalých nad přistěhovalými byla zaznamenána u občanů Velké Británie (−1,4 tisíce) a dále u našich sousedů, občanů Polska (−1,1 tisíce) a Německa (−0,6 tisíce), u kterých bývalo v minulých letech obvykle saldo kladné. Tato změna z velké části souvisí s administrativními úkony navazujícími na legislativní omezení platnosti potvrzení o přechodném pobytu pro občany EU na dobu 10 let. Jejich přesný rozsah však nelze z dostupných zdrojů určit. Tradičně záporné zůstalo saldo zahraničního stěhování Čechů, ztráta však byla ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 zhruba čtvrtinová (−335 osob).
https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/poce ... .1aea0962/
https://www.czso.cz/csu/czso/cri/pohyb- ... tleti-2020
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Demografie

Příspěvek od martanus » 19 bře 2021, 08:04

Země s nejvyšším podílem starých a mladých lidí.
https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... -countries


Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11148
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Demografie

Příspěvek od kenavf » 21 říj 2021, 18:53

Alchy sa pýtal po nejakých štatistikách. Tu je zaujímavý interaktívny graf pre Česko. (Nejakú predstavu by to mohlo dať.)
https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr
živo narodení https://www.czso.cz/csu/czso/cri/pohyb- ... tleti-2021
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42284
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Demografie

Příspěvek od Alchymista » 03 led 2022, 13:16

https://www.czechfreepress.cz/tema-tydn ... arodu.html
Svět není přelidněný: demografická bomba již byla deaktivována a nebezpečím je vyhynutí národů
Ke konci tohoto století by populace v Evropě mohla zmizet spolu s jejich kulturními a historickými tradicemi.

Existují materiální, ale i ideologické faktory: porodnice jsou prázdné, zatímco kliniky pro změnu pohlaví přibývají.

Přestože populační bomba byla zneškodněna již dávno, mnozí zůstávají přesvědčeni, že je stále nutné omezit porody.

V roce 1968 vyvolal americký profesor Paul Ehrlich senzaci knihou se šokujícím názvem: La Bomba P (P pro populaci). Strach z přelidnění měl tímto způsobem následovat po strachu z nukleární apokalypsy, než jej vystřídal strach ze změny klimatu.

Veřejné mínění je i dnes prostoupeno přesvědčením, že planeta je přelidněná a že není nic naléhavějšího,

Světová populace začne do konce tohoto století klesat, možná se tak stane již od roku 2064, pokud lze věřit IHME, institutu financovanému Nadací Billa a Melindy Gatesových.

S výjimkou subsaharské Afriky nebo černé Afriky má nyní planeta jako celek včetně Indie průměrnou plodnost pod úrovní náhrady obyvatelstva, tedy 2,1 dítěte na ženu.

Jen dvě velké země jsou přelidněné, tedy mají přebytek obyvatel na kilometr čtvereční. Jedná se o Bangladéš a Egypt s více než 2 000 obyvateli na kilometr čtvereční, který je zalidněný hustěji než většina našich měst. Bangladéš by měl tento kámen úrazu překonat, protože s plodností nižší než 2,1 dítěte na ženu se jeho populace již neobnovuje. Egypt to může zneklidňovat ještě o něco více, s 3,3 dítětem na ženu. Pouze Egypt a Bangladéš mají přebytek obyvatel na kilometr čtvereční.

Černá Afrika dnes přispívá k růstu veškeré světové populace

Z hlediska přirozené rovnováhy (přebytek narozených nad zemřelými) je černá Afrika výjimkou. Je to tento region, který dnes přispívá k veškerému demografickému růstu lidstva a nepřestává nás udivovat. Před 40 lety, jak říká demograf Gilles Pison, OSN odhadovala do roku 2100 2 200 milionů Afričanů. Nyní očekávají 4 400 milionů, tedy dvakrát více, z nichž 500 milionů bude ve středomořské Africe. Je to výzva, kterou africké vlády berou s klidem, protože většina z nich nechce slyšet o plánování rodiny.

Musíme se toho obávat? Černá Afrika je regionem světa nejlépe vybaveným přírodními zdroji (s výjimkou saharského okraje) a stále není ani zdaleka přelidněný, s hustotou hluboko pod světovým průměrem 50 obyvatel na km2. Pro Afričany, zbavené veškerého pohodlí, jsou děti jediným bohatstvím, které stojí za to. Pro muže zdroj hrdosti, pro ženy důchodové pojištění.

Kromě toho Afrika kvůli své extrémní chudobě nepřispívá k emisím skleníkových plynů, které jsou odpovědné za změnu klimatu (vypouští 0,5 tuny CO2 na obyvatele za rok, oproti 10 tunám CO2, které vypouští bohaté země).

Historie se píše v kolébkách…. a rozpadá se na hřbitovech

Pro zbytek světa už přelidnění nehrozí. Právě naopak! Jsme svědky bezprecedentního poklesu porodnosti v nejbohatších zemích, na Západě a v zemích sousedících s Čínským mořem.

Za jednu nebo dvě generace, tedy v polovině 21. století, by tento pád mohl být spojen se sociálním a ekonomickým propadem, jehož první známky zaznamenáváme s růstem nečinných úspor.

Na konci tohoto století by mohlo dojít k fyzickému vyhynutí značné části postižených populací a zároveň ke zmizení jejich kulturních a historických tradic a hodnot...

V Číně klesl počet narozených dětí ze 17,9 milionu v roce 2016 na 12 milionů v roce 2020 a plodnost je pouze 1,47 dítěte na ženu. Čína, která je stále nejlidnatější zemí světa s 1 500 miliony obyvatel, bude mít v roce 2100 méně než 1 000 milionů a mezi nimi velký podíl starších lidí.

Mnoho dalších asijských a západních zemí je blízko nebo dokonce pod úrovní plodnosti jednoho dítěte na ženu, jako v Koreji (0,87 dítěte na ženu v roce 2020).

V Číně je porodnost pouze 1,47 dítěte na ženu, což je výrazně pod reprodukčním poměrem (2,1) (Soubor: REUTERS / Aly Song)

Pro změření tohoto fenoménu porodnost jednoho dítěte na ženu znamená, že tisíc žen má letos tisíc dětí, z toho 500 dívek. Zhruba za třicet let, v roce 2050, budou mít jejich dcery 500 dětí, z toho 250 dívek. A do roku 2080 budou mít její vnučky 250 dětí, z nichž 125 budou dívky.

Například Itálie měla v roce 2020 400 000 porodů a 740 000 úmrtí. S mírou porodnosti, která se stále více přibližuje k jednomu dítěti na ženu, by tato země měla mít do roku 2100 sotva 100 000 porodů ročně. V té době staří Italové přes 60 let by byly nejméně 4krát početnější než osoby do 20 let.

Je to ekvivalentní tvrzení, k tomu, že Italové by téměř vyhynuli. Předseda Rady Mario Draghi 13.května 2021 se znepokojením řekl: "Itálie bez dětí je Itálií, která pomalu přestává existovat."

Jistě, protože příroda má hrůzu z prázdnoty, Itálie nebude bez mužů. Bude znovu osídlena přebytečným obyvatelstvem jižního Středomoří. Situace není o mnoho příznivější v jiných evropských zemích, dokonce ani v těch, kde imigrace přichází, aby vyrovnala porodnost.

Francie, která je o 50 let před svým sousedem v rodinné imigraci z jižního Středomoří, vykazuje porodnost řádově 1,8 dítěte na ženu, částečně díky přispění neoevropanů. Se 740 000 narozenými a 660 000 úmrtími zaznamenala v roce 2020 přirozenou bilanci 80 000 narozených, ale bez porodů, ke kterým došlo v domácnostech přistěhovalců v posledních desetiletích, by tato bilance byla negativní.

Světová populace se do konce tohoto století sníží

Ve varovné knize Les Berceaux vides de Marianne (Prázdné kolébky Marianne, Seuil, 1980) ["Marianne" je ženská postava představující Francouzskou republiku], demografové Jean-Noël Biraben a Jacques Dupâquier již podtrhli důsledky stárnutí populace.

Toto stárnutí je vyvoláno mnohem více poklesem porodnosti a nedostatkem mladých lidí než prodlužováním střední délky života, jak v jiných časech ukázal demograf Alfred Sauvy. Zpočátku je to pro ekonomiku výhodné, protože pracovní síla přibývá korelačně s úbytkem dětí.

Situace se zhoršuje později, kdy dospělci postupně stárnou a jsou jen částečně nahrazeni příliš vzácnými "mláďaty". Připomeňme si, že během jedné generace, od roku 1991 do roku 2021, se průměrný věk francouzské populace zvýšil z 34 na 41 let, přičemž stejný počet jedinců byl pod i nad touto hranicí, podle INSEE [Institut pro statistiku a ekonomické studie Francie].

Za půl století se tento střední věk pravděpodobně bude blížit 50 letům bez zvýšení průměrné délky života. Politicky to povede k nárůstu konzervatismu a sobectví. Budou se středoškoláci, kteří dnes ohánějí portrétem Grety Thumbergové, nadále bát o „záchranu planety“, když budou muset zuby nehty bránit své důchody? Nebo když budou muset bojovat o služby lékařů a sester? Nebo když budou potřebovat najmout personál domácí péče? S imigrací nelze příliš počítat, aby zaplnila mezeru, protože nebude dostatek školitelů a vychovatelů, kteří by neoevropany vyškolili, vzdělali a integrovali do společnosti.

Klima a život: stejný boj!

Tato demografická zima, která se blíží, vede k zániku našich národů, které jsou na hony vzdálené rozumnému cíli každého lidského společenství: udržet se a zároveň zajistit alespoň generační obnovu. Myšlenka je taková, že páry bez dětí nebo pouze s jedním dítětem jsou kompenzovány ekvivalentním počtem párů se 3 nebo 4 dětmi, což je situace z éry Francie z let 1944-1974 tzv. "Slavné třicítky".

V takzvaných „Třiceti (slavných letech)“ měla Francie porodnost, která zajišťovala generační výměnu a mnohem více (AFP). Všechny takzvané „rozvinuté“ země se od tohoto cíle vzdalují. Všichni jsou postiženi „demografickou anorexií“, která je dnes dokonce ideologickým cílem.

Zatímco porodnice jsou zavřené, kliniky pro změnu pohlaví se množí. Mladé ženy jsou rúznými neziskovkami, které si platíme z našich daní (a různých Gatesových a Sorosových fondů) povzbuzovány k tomu, aby „šetřily své pánve“. Absurdní nesmysl, který odhaluje jasnou korelaci mezi emisemi skleníkových plynů a prázdnými jesličkami.

Od Čínského moře po Atlantik jsou země, které ohřívají klima a tytéž země, jsou na cestě demografického vymírání. Není v tom třeba vidět prostou náhodu, ale dvojí důsledek modelu vymírající společnosti, toho amerického způsobu života, který po roce 1945 svedl Evropany a poté i zbytek světa.

Tento způsob života stojí na využívání přírodních zdrojů s důrazem na nekonečnou spotřebu stále nových produktů: dnes je běžné jedno auto na dospělého, jedno domácí kino na domov, jedna gigantická výletní loď na každý přístav, zítra letenka do vesmíru.

Tato spotřeba je udržována intenzivním společenským tlakem, který vede k šíření nových nemocí (vyhoření, obezita atd.) a který vzdaluje mladé lidi od jakéhokoli rodinného projektu: „Ve 30 letech nemohu obětovat svou kariéru pro dítě“; „Mít druhé dítě? Nemožné, protože jsme si nemohli ještě dostatečně užít“.

[Překlad: Claudia Peiró, pro Infobae ]
[Tento článek byl původně publikován ve francouzštině v časopise Herodote.net]
zdroj - https://www.infobae.com/america/mundo/2 ... e-pueblos/
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7611
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Demografie

Příspěvek od palo satko » 03 led 2022, 13:46

vyvoj porodnosti a plodnost žien v Belgicku:
První graf: podíl porodů podle původu matky, na druhém ženy v plodném věku. Oranžovou bílé Belgičanky, modrou belgické občanky cizího původu, šedou cizinky.
belgie-durocher.png
belgie-durocher.png (50.9 KiB) Zobrazeno 2885 x
Zdroj https://deliandiver.org/2021/12/velka-v ... uvodu.html
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42284
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Demografie

Příspěvek od Alchymista » 08 črc 2022, 18:42

https://protiproud.info/politika/6579-m ... -v-usa.htm
Muž: Na Západě druh určený k likvidaci. Vymítání „toxické maskulinity“. Kovboj, nebo gay? Zničili mužnost ženy, nebo sociologové? Koho asi preferují ženy v Doněcku? A kdo bude mít větší šanci v možná blízké občanské válce v USA?
Dmitrij Kosyrev se pozastavuje nad vášnivými debatami v USA o tom, co je pravé mužství, a nad nesmyslnými konstrukty současných sociologů, jimž uniká přirozená podstata věcí, přičemž ví, že celý umělý spor vyřeší - dost možná brzy - tvrdá praxe reálného života

„Je čas stát se opět muži – a to muži mužnými.“

Toto je citát z vášnivé debaty v Americe na žhavě diskutované téma: Co se to děje s těmito tvory, kteří se dříve přirozeně dělili na dvě pohlaví a nyní jsou zmatení i v tom, kým vlastně jsou.

Hádky na toto téma se odehrávají v celém uskupení západních zemí, ale protože Amerika má být „vůdce“, těžiště půtek je právě tam, a USA tak přivádějí sebe a své spojence do bezvýchodné slepé uličky. Historie toho všeho je dobře známá – feministické šílenství, kult transgenderu a nadšení pro sexuální menšiny. V USA zjevně nemají žádné vážnější problémy než tyto!

Citát na začátku pochází z dialogu, který je součástí publikace s výmluvným názvem The American Conservative. Jejím autorem je ve skutečnosti Španěl, sociolog a publicista Itxu Diaz, který je velmi populární mezi Republikány a dalšími pravičáky v USA. A přestože reaguje na velké množství výroků a činů Demokratů, má v dalším textu smysl spojit celý dialog pouze s jedním článkem, který zveřejnili Demokraté ve svých oblíbených novinách The Washington Post. Ten pojednává o tom, jaká ohavnost je být kovbojem, tedy tradiční americkou ikonou pravého muže.

Přibližme si alespoň v krátkosti rozhovor z Diazova díla: Střetávají se v něm dvě postavy: sociální pracovník a zemědělec, který prožívá svůj život kovboje. Ten první je přesvědčený Demokrat, tedy typický soudobý americký muž, který prostě musí být v neustálé krizi, nést tíhu traumatu a podstupovat psychoterapii. A tak ze sebe chrlí filozofické teze o tom, co je to toxická maskulinita ztělesněná představou kovboje.

A ukazuje, že v současnosti je 70 % sebevražd ve Spojených státech pácháno bělochy, kteří ovšem tvoří 30 % populace. Článek v deníku The Washington Post si za místo děje vybral určité oblasti Wyomingu – to je na jedné straně klasická enkláva někdejšího Divokého západu, a na druhé straně „pás sebevrahů“, tedy oblast, která je po této stránce rekordní. Kovbojové jsou dohnáni k páchání sebevražd...

Celý rozhovor končí otázkou: Co je to mužnost? A tady nastupuje na scénu španělský autor-konzervativec, který nám dává odpověď, a ne jednu, ale hned několik. Například: Ženy od mužů požadují věrnost, odpovědnost a odvahu.

Jenomže to je citát ze sociologické knihy z roku 1870 s názvem „Jak ženy hodnotí muže“. Existuje i pozdější charakteristika: Gentleman v sobě musí snoubit dva extrémy, musí být mužem krve a železa, ale také nevtíravý, jako host v předsíni – jemný, skromný a nenápadný. Autorem charakteristiky je pozoruhodný Clive Lewis (napsal kromě jiného „Letopisy Narnie“).

Sám Diaz uvádí toto vyjádření: „Statečný, ušlechtilý a elegantní muž je lepší partie než muž, který je zbabělý, přezíraný a změkčilý zrádce, jenž se neustále šťourá ve svých vlastních problémech.“

Proč se něco takového děje právě v liberální části západní společnosti, odkud pochází myšlenka údajné „toxické maskulinity“, kterou prý je třeba potlačit, odsoudit a pohřbít? My na východě si pochopitelně více všímáme situací, kdy nás tito lidé nenávidí – tedy něčeho vnějšího, cizího a nepřátelského. A nevšimneme si toho, že oni daleko více nenávidí sami sebe a ničí se jako společnost a civilizace. Musíme to vnímat, už jen proto, abychom se uchránili před cizí nákazou (máme dost svých vlastních). Ale také proto, že když celé národy požírají samy sebe, pak je pro ně velmi snadné najít východisko v nenávisti k čemusi vnějšímu, „barbarskému“.

V této souvislosti jsou zajímavé myšlenky samotného Diaze. Myslíte si, že destrukce mužství a mužů je výsledkem dobře organizovaného feministického běsnění, tedy že to byly šílené ženy, kdo zaútočil na muže? Vůbec ne, říká Španěl. Na vině jsou sociologové, kteří se dlouho bavili tím, že vytvářeli umělé (tj. biologii a přírodě neodpovídající) konstrukty, vymýšleli „dominantní“ a „homosexuální“ maskulinitu. Do první kategorie patří Arnold Schwarzenegger a Donald Trump (oba Republikáni). Prý se ukázalo, že nejsou schopni dominovat ve veřejném životě (to jako fakt?), a tak si to kompenzují v rodině a mezi přáteli. Zato v případě homosexuální – tedy té správné – maskulinity je vše pochopitelné i beze slov.

Musíme však zjistit, odkud se tato dominantní maskulinita vůbec bere. Demokraté z toho viní submisivní ženy, které prý myslí jen na to, jak mužům udělat dobře. Jo, jo, za vším hledej ženu.
Pár slov na okraj

Diaz uhodil koncepční hřebíček na hlavičku: současný zběsilý feminismus ve skutečnosti ženy ničí. Chytí je do pasti dvojí lži: o jejich vlastní biologické přirozenosti a o povinném pohrdání mužným chováním. A v důsledku toho feministky požadují, aby si ženy osvojily právě ty vlastnosti, jimiž u mužů opovrhují – schopnost dominovat a vážit si své svobody. Jinými slovy: Feministky oceňují u žen právě ty vlastnosti, jimiž u mužů pohrdají. Nakonec je to špatně pro všechny.

Žijeme ve válečné době. Lepší by bylo bez ní, ale když už přišla, v lidech to probouzí to nejdůležitější – lidskost. Zkuste vysvětlit donbaským ženám, že muž má být submisivní, pochybující o sobě, měkký a přemítající o tom, jakého je vlastně pohlaví. Přitom občanskou válku na Ukrajině rozpoutali ti, kdo do země zavlekli ony krásné západní hodnoty, včetně průvodů homosexuálů (Gay Pride) v centru Kyjeva. A je na ostatních lidech, skutečných mužích a ženách, aby to ukončili.

Americe takovou zkoušku upřímně nepřejeme, ale pokud tam rovněž vypukne občanská válka, bude zajímavé sledovat, jak se jejich spor o mužnost vyvine.

Jestli s přírodou, nebo proti ní.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42284
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Demografie

Příspěvek od Alchymista » 28 bře 2023, 21:40

https://echo24.cz/a/HBhvq/zpravy-svet-p ... think-tank
Místo přelidnění dojde k prudkému snížení populace, tvrdí studie Římského klubu
Obavy různých aktivistických skupin z možného přelidnění planety, vedoucího k dalším klimatickým změnám či masovému vymírání, a kvůli čemuž například odmítají mít děti, se mohou ukázat lichými. Podle nové studie provedené think-tankem Římský klub totiž dosáhne lidská populace vrcholu mnohem dříve a navíc v daleko menším počtu, než se dříve předpokládalo. Informoval o tom deník The Guardian.

Studie předpokládá, že při současném vývoji dosáhne světová populace do poloviny století nejvyššího počtu 8,8 miliardy a poté bude rychle klesat. Vrchol by mohl nastat ještě dříve, pokud podle Římského klubu přijmou vlády progresivní opatření ke zvýšení průměrných příjmů a úrovně vzdělání.

Autoři však upozorňují, že samotný pokles porodnosti nevyřeší ekologické problémy planety, které jsou vážné již na úrovni 7,8 miliardy a jsou způsobeny především nadměrnou spotřebou menšiny bohatých. Pokles populace může také způsobit nové problémy, jako je zmenšující se pracovní síla a větší důraz na zdravotní péči spojený se stárnoucí společností, jak zjišťují země jako Japonsko a Jižní Korea.

Jeden z autorů zprávy, Ben Callegari, uvedl, že zjištění jsou důvodem k optimismu, ale má to háček. "Dává nám to důkazy, že populační bomba nevybuchne, ale z hlediska životního prostředí stále čelíme značným výzvám. Musíme vynaložit velké úsilí, abychom se vypořádali se současným rozvojovým paradigmatem nadměrné spotřeby a nadprodukce, což jsou větší problémy než populace."

Novou prognózu, která byla zveřejněna v pondělí, vypracoval kolektiv Earth4All složený z předních environmentálních vědeckých a ekonomických institucí, včetně Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu, Stockholmského centra pro odolnost a Norská vysoká škola ekonomická BI. Zadal jim ji Římský klub v návaznosti na svou zásadní studii Limity růstu, která vznikla před více než 50 lety.
In 1972 the prestigious Club of Rome projected that growth in consumption would have exceeded the available resources of many minerals, including natural gas and petroleum, by today.#Catastrophizing pic.twitter.com/IejXmeA5tH
— Alex Epstein (@AlexEpstein) March 22, 2023
Římský klub je globální think-tank založený v roce 1968, jehož členy jsou známé a respektované osobnosti v disciplínách, které jsou pro poslání klubu relevantní, jako je sociální rozvoj, ekonomika a životní prostředí. Mezi členy jsou významní vědci, podnikatelé, bývalí politici a bývalé hlavy států, kteří diskutují o hlavních globálních problémech a výzvách. Mezi členy se řadí například slavný ekonom Joseph Stiglitz, kanadský expremiér a otec současného premiéra Pierre Elliott Trudeau.

Klub se stal jedním z prvních hybatelů klimatického hnutí, když v roce 1972 vydal svou první zprávou Meze růstu (Limits to Growth), která jako jedna z prvních zpochybnila snahy o neustálý ekonomický růst. Krom uznání ale provází Římský klub i kritika. Jeden z nejvýznamnějších ekonomů a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Sollow kritizoval Meze růstu za příliš zjednodušující scénáře vývoje. Spousta zpráv a predikcí se během let nepotvrdila, například v současné době měla již podle zprávy think-tanku lidská spotřeba vypotřebovat některé nerostné zdroje, včetně plynu nebo ropy.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42284
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Demografie

Příspěvek od Alchymista » 28 bře 2023, 22:13

https://www.czechfreepress.cz/asie-a-pa ... trelu.html
Čínský plán zla na dobytí Ameriky… bez jediného výstřelu
J. Daryl Thompson je samozvaný „závislák“ na obchodování s akciemi, který svou investiční kariéru začal tím, že 15 let pracoval pro investičního poradce legendárního houstonského miliardáře.

Na začátku své profesionální kariéry Daryl navrhl systémy pro analýzu, testování a prezentaci dat. Daryl, původně venkovský chlapec z hlubokého jihu se zálibou v číslech, získal titul z matematiky na University of Oklahoma.

Zatímco jí, žije, spí a dýchá pro obchodování s akciemi, pracuje také jako finanční a obchodní poradce.
  • Čína kontroluje až 90 % zdrojů a výroby kritických prvků potřebných k zabezpečení naší národní obrany. [1]
  • Výbor pro ozbrojené síly Senátu varuje, že USA mají pouze jednoroční zásoby [2] mnoha těchto kritických nerostů, které by mohly vážně poškodit naši národní bezpečnost a obranné schopnosti, pokud by Čína zastavila vývoz.
  • Prezident se odvolal na zákon o výrobě obrany, aby nastartoval těžbu a výrobu těchto kritických prvků, jako je lithium, kobalt a prvky vzácných zemin.
  • Jedna společnost, US Critical Metals ( USCMF ), pracuje na nalezení nových domácích amerických zdrojů všech tří kritických prvků, aby zastavila čínský monopol na nerostné suroviny.
Autor J. Daryl Thompson
China nepotřebuje vypálit jediný výstřel, odpálit jedinou balistickou střelu nebo shodit jedinou jadernou bombu, aby porazila Ameriku zpět do technologické doby kamenné a paralyzovala zemi. Místo toho Čína vede tajnou válku proti Americe. Říkám tomu „válka o zdroje“, protože Čína se zmocňuje kontroly nad životně důležitými přírodními zdroji s cílem paralyzovat USA. Nejvíc mě znepokojují zdroje známé jako „kritické minerály“.

Kritické nerosty definované americkou vládou jsou nerosty „nezbytné pro naši ekonomickou a národní bezpečnost a náchylné k narušení dodavatelského řetězce“. [3]

Jsou stavebními kameny pro moderní technologie a nacházejí se téměř v každém mobilním zařízení, komunikacích a GPS, počítačích, televizorech, zbraňových systémech, bateriích, magnetech, elektrických vozidlech a bezpočtu dalších použití.

To je důvod, proč jsou průzkumné a těžební společnosti jako US Critical Metals ( USCMF ) , které hledají domácí zdroje těchto nerostů, životně důležité pro ekonomickou a národní bezpečnost USA.

Čína dominuje v dodavatelském řetězci kritických nerostů

Čína se nemusí uchylovat k vojenským prostředkům, aby získala to, co chce. Dominuje krajině kritických nerostů a Amerika vážně závisí na štědrosti Číny.

US Geological Survey uvádí 50 nerostných surovin kritických pro americkou ekonomiku a národní bezpečnost. Mezi minerály uvedené v jejich seznamu kritických minerálů pro rok 2022 patří lithium, kobalt a 14 prvků vzácných zemin. [4]

Dnes se budu konkrétně zabývat kobaltem, lithiem a vzácnými zeminami, ale mějte na paměti, že Čína také ovládá mnohem více trhů s nerostnými surovinami než jen tyto tři. Než budu pokračovat, dovolte mi, abych se představil.

Jmenuji se J. Daryl Thompson. Svou investiční kariéru jsem začal tím, že jsem 15 let pracoval pro legendárního miliardáře z Houstonu.

A viděl jsem to všechno... od propadů akciových trhů po energetická embarga. Pozorně jsem sledoval vzestup Číny jako globální ekonomické síly. Ale nikdy jsem neviděl USA v tak nejisté situaci, v jaké jsou právě teď s jejich křehkým dodavatelským řetězcem pro kritické nerosty.

Čína má téměř úplnou kontrolu nad kobaltem, lithiem a vzácnými zeminami v celém svém dodavatelském řetězci… od těžby surovin až po zpracovatelské operace.



Moderní život by byl nemožný bez kritických minerálů. Ale je to naše armáda a národní bezpečnost, která čelí největšímu nebezpečí. Závislost USA na těchto čistých energetických kovech na Číně by mohla vážně ochromit naši vojenskou obranu.

To je důvod, proč mám v očích US Critical Metals ( USCMF ) , juniorskou těžařskou společnost, jejímž cílem je rozvoj amerických zdrojů dodávek kritických kovů.

AMERICKÁ ARMÁDA JE NEBEZPEČNĚ ZÁVISLÁ NA ČÍNĚ

Mnoho Američanů neví, že frontové zbraně Pentagonu do značné míry spoléhají na tyto základní minerály.

Kobalt se například používá v tepelně odolných slitinách pro proudové motory a munici. [7] Kobalt je také primární složkou magnetů používaných pro vojenské technologie stealth a elektronické války. [8]

Lithiové baterie se nacházejí téměř ve všech amerických zbraňových systémech, včetně rádií, termokamer a dalších přenosných zařízení. [9] Ministerstvo obrany také rozšiřuje použití lithiových baterií ve vojenských vozidlech, lodích, letadlech a raketách. [10]

Podle „Military Aerospace Electronics“ se očekává, že celosvětová poptávka po vojenských lithiových bateriích vzroste v příštích šesti letech o 30 % s tím, jak roste poptávka po více mobilních technologiích na bojišti spolu s dálkově ovládanou robotikou, jako jsou drony a rakety. [11]

Čína kontroluje 80 % dodávek lithiových baterií a mohla by vojensky zdecimovat USA jednoduše tím, že by odmítla export lithiových baterií. [12]

Americká armáda je také zranitelná vůči Číně kvůli jejím dodávkám nerostů vzácných zemin. Jsou zásadní pro výrobu elektrických systémů v pilotovaných i bezpilotních letadlech, atomových baterií pro napájení řízených střel, GPS a komunikačních systémů a brýlí pro noční vidění. [13] [14]

Každá stíhačka F-35 například potřebuje 920 liber vzácných zemin; každá jaderná ponorka třídy Virginia vyžaduje 9 200 liber. Střely Tomahawk, naváděcí systémy a proudové motory potřebují různé kombinace slitin a specializovaných produktů vyrobených z prvků vzácných zemin. [15]

"Na podporu národní obrany musí Spojené státy zajistit spolehlivé a udržitelné dodávky takových strategických a kritických materiálů... prostřednictvím ekologicky odpovědné domácí těžby a zpracování."

Prezident Joe Biden, 31. března 2022

Čína ohrožuje kritické dodavatelské řetězce

Domnívám se, že materiální „studená válka“ s Čínou může být velmi dobře na obzoru. To je důvod, proč musíme začít podporovat průzkumné společnosti, jako je US Critical Metals ( USCMF ) , která se zaměřuje na těžební projekty, aby dále zajistila americké dodávky kritických kovů. [16]

Čína již vyzbrojila kritické nerosty proti svým rivalům. Poprvé to bylo v roce 2010 proti Japonsku, kdy se obě země hádaly o vlastnictví ostrovů v Jihočínském moři. Druhý byl proti USA v roce 2019 během obchodních jednání mezi USA a Čínou během Trumpovy administrativy. [17]

Nedávno Čína v odvetě za cestu mluvčí Nancy Pelosiové na Tchaj-wan zastavila jednání s USA o klimatických změnách a vojenských otázkách [18] – dvou oblastech, kde jsou USA závislé na dodávkách kobaltu, lithia a vzácných zemin z Číny.

Je možné, že Čína by mohla pohrozit ukončením vývozu kritických nerostů do USA jako zbraně k umlčení USA, pokud by Čína napadla Tchaj-wan.

Jak nedávno poznamenal Wall Street Journal ,

„ Vzhledem k tomu, že její globální moc je na vrcholu a domácí problémy narůstají, je pravděpodobné, že Čína své hrozby zvládne než kdykoli předtím. [19]

The Global Times , přední čínské noviny, zlověstně redakčně uvedly: „Máme vůli a odhodlání bojovat s USA až do konce. “ [20]

Peking by mohl zničit každý kout americké ekonomiky jednoduše zákazem vývozu klíčových nerostů do USA... a ochromit americkou armádu, takže by z ní nebyl nic víc než papírový tygr.

Senátor Tom Cotton z Výboru pro ozbrojené složky Senátu varuje, že pokud by Čína například zakázala prodej vzácných zemin do USA, naše zásoby vzácných zemin by se do roka vyčerpaly ! [21]

A čínská kontrola nad těmito nerostnými surovinami jí umožňuje ovládat kritickou technologii, geopolitickou a zásobovací kritickou moc nad každou ekonomikou a vládou na světě. [22a]

Pointa je: Je naléhavé, aby Amerika diverzifikovala náš dodavatelský řetězec mimo Čínu a přinesla jej domů do Ameriky.

Společnost US Critical Metals ( USCMF ) to myslí vážně s prosazováním zájmů USA, aby si zajistila domácí dodávky kobaltu, lithia a vzácných zemin.

„Americké kritické kovy se Číňanům nikdy nevyprodají. Nehledáme zahraniční investory. Hledáme severoamerické investory, kteří prosadí zájmy USA a zajistí americké dodávky lithia, kobaltu a minerálů vzácných zemin.“

– Darren Collins, CEO, US Critical Metals Corp

Pokud vás vůbec znepokojuje čínská hrozba pro naši národní a ekonomickou bezpečnost, vyzývám vás, abyste zvážili seriózní prozkoumání amerických kritických kovů ( USCMF ).

ČÍNA AGRESIVNĚ PUSTOŠÍ SVĚT KRITICKÝCH MINERÁLŮ

Podle New York Times je cílem Číny ovládnout globální dodavatelský řetězec z kovů v zemi a dodávat zpracované materiály. [23]

Čína je nejen bohatá na mnoho z těchto kritických kovů a aktivně těží ve své vlastní zemi, ale je také velmi aktivní při získávání vlastnictví v dolech po celém světě. [24]

Čína má neobvyklý akviziční plán. Zahrnuje nalití miliard do rozvojových zemí v Africe a také Latinské a Jižní Americe. Čína nabízí vybudování škol, zdravotních klinik, silnic a systémů čisté vody spolu s novou digitální infrastrukturou, jako je 5G, výměnou za budování dolů a těžbu jejich nerostů. [25]

Partnerství s Čínou je pro tyto rozvojové země také atraktivní, protože Peking se nestará o lidská práva ani o otázky životního prostředí. [26]

Všechny tyto vypočítané výdaje vedly k tomu, že se Čína stala dominantním světovým hráčem v těžbě kritických nerostů, jako je kobalt, lithium a vzácné zeminy.

Tím ale dominance Číny nekončí. Čína má také zámek na zpracování surových kritických nerostů pro konečné použití v téměř každé vojenské a spotřebitelské high-tech a mobilní aplikaci.

Například jediný provozovaný důl na vzácné zeminy v USA, důl Mountain Pass společnosti MP Materials v Kalifornii, vlastní menšinové čínské vlastnictví [27] a dopravuje 50 000 tun [28] , které ročně vytěží, do Číny ke zpracování. A jediný lithiový důl v USA, Albemarle's Silver Peak v Nevadě, také vyváží své lithiové produkty do Číny ke zpracování. [29]

A generální ředitel Tesly Elon Musk otevřeně prohlásil, že může skutečně vstoupit do těžebního byznysu, protože jeho největší světová společnost vyrábějící elektrická vozidla (EV) se snaží vypořádat se s omezenými surovinami. [30]



Proto jsou zoufale potřeba nové zdroje kobaltu, lithia a vzácných zemin, abychom mohli pokračovat v našem high-tech životním stylu, udržovat naši špičkovou armádu a přejít na obnovitelné zdroje energie.

To jsou základní důvody, proč by investoři měli dávat pozor na americké kritické kovy ( USCMF ) a jejich unikátní domácí průzkumné projekty v kobaltu, lithiu a vzácných zeminách.

Návrat do doby kamenné bez kobaltu

Kobalt je žhavou komoditou, protože západní svět závodí o ukončení své závislosti na fosilních palivech a urychlení přechodu na zelenou energii.

Stejně jako lithium je potřeba k výrobě baterií pro elektromobily a k ukládání energie ze slunce, větru a dalších obnovitelných zdrojů. Používá se také v dobíjecích bateriích pro vaše smartphony, notebooky a další mobilní zařízení. [32]

To je více než 15 miliard mobilních zařízení! [33]

Kobalt se také používá k výrobě sluchadel, kompasů a mikrofonů. Používá se v implantátech náhrady kyčelního kloubu, léčbě rakoviny a dokonce v doplňcích B-12. [34]

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se očekává, že poptávka po kobaltu do roku 2040 vzroste až 25krát. [36] IEA předpovídá nedostatek kobaltu do roku 2030. Jiní prognostici tvrdí, že nedostatek by mohl zasáhnout již v roce 2025. [37]

A Čína plánuje, že se k těmto zdrojům dostane jako první!

ČÍNA POHLTILA KOBALT V KONGU

Hluboko v Kongu v kontinentální Africe leží 3,4 milionu metrických tun kobaltu – téměř polovina světových zásob. [39] Dnes přes 70 % [40] světové produkce kobaltu pochází z této středoafrické země.

Čína má také zámek na zdroje a zpracování kobaltu. Od roku 2021 je 15 z 19 dolů produkujících kobalt v Kongu vlastněných nebo financovaných čínskými společnostmi.

Na rozdíl od USA se Čína nezajímá o praktiky čisté těžby nebo porušování lidských práv v pracovní síle. Například…

Odhaduje se, že 40 000 dětí [41] , některé ve věku pouhých šesti let, [42] dře v nebezpečných kobaltových dolech, aby rozdmýchaly nenasytný hlad Číny po kobaltu. Pracují 12 hodin denně, sedm dní v týdnu. [43]

Jak víte, těžba v USA se řídí přísnými směrnicemi pro zaměstnanost a životní prostředí.

Společnost US Critical Metals ( USCMF ) intenzivně hledá kobalt v Idahu a také lithium v ​​Nevadě.

Lithium – americká „bílá ropa“

Kromě armády roste poptávka po lithiových bateriích i v soukromém sektoru s tlakem na elektromobily (EV) a jednotky pro ukládání energie. [44]

Automobilky naskakují do rozjetého vlaku EV. Americký automobilový král, General Motors, plánuje přechod výroby na 100% elektrický do roku 2035.[45] Dnes téměř 40 výrobců automobilů vyrábí EV po celém světě. [46]

Energetičtí analytici předpovídají, že do roku 2040 bude 1 ze 2 aut prodávaných po celém světě elektrické. [47]

Podle Fox Business se více než tucet států rozhoduje, zda by měly přizpůsobit plán Kalifornie zakázat nová auta na plyn do roku 2035. [48]

A co víc, systémy pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů poháněné lithiovými bateriemi zaznamenávají rekordní růst po celém světě. Očekává se, že růst trhu s ukládáním energie se do roku 2029 Ztrojnásobí. [50] Pro usnadnění tohoto růstu bylo v účtu za infrastrukturu pro rok 2021 vyčleněno téměř 32 miliard USD na výzkum a výrobu skladování energie. [51]

Lithiové baterie jsou také přední technologií v laptopech, počítačích, mobilních telefonech, kardiostimulátorech, naslouchátkách, dronech, dokonce i v hračkách na dálkové ovládání… a ještě mnohem více!

Čína ovládá 80 % světového trhu se surovým lithiem. A jak jsem již uvedl, její podíl na trhu lithiových baterií může dosahovat až 80 %. [52a]

ČÍNA BLOKUJE OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ CELOSVĚTOVÉHO LITHIA

Čína je již nyní největším dovozcem lithia a agresivně získává vlastnictví v zahraničních dolech.

Loni shrabalo asi 40 % z 93 000 tun surového lithia vytěženého po celém světě. [53]

Zatímco více než polovina světových zásob lithia je v Jižní Americe a Austrálii, Čína hledá nové zdroje. Stejně jako kobalt jsou africké zásoby lithia v oblasti působnosti Číny. [54]

China BYD, nadnárodní konglomerát, jedná o koupi šesti nových lithiových dolů v afrických zemích a získávání kontraktů na těžbu lithia v chilských dolech. [55] Další čínské společnosti také vlastní podíly v některých z největších dolů v Austrálii, Bolívii a Argentině.

Mezitím se Čína také snaží využít obrovské zásoby lithia v Afghánistánu od loňského převzetí moci Talibanem. [56] Afghánská ložiska lithia by mohla být jednou z největších na světě, která by mohla konkurovat slavnému lithiovému trojúhelníku – Chile, Argentině a Bolívii – v Jižní Americe. Několik čínských společností již provádí na místě kontroly potenciálních nových lithiových závodů v Afghánistánu.

Očekává se, že poptávka po lithiu do roku 2040 stoupne o 4 000 %. [57] Pro ekonomickou a národní bezpečnost USA je zásadní vytvořit a rozšířit své domácí zdroje lithia a kobaltu – nebo čelit přetrvávajícím hrozbám z Číny.

Vidím to jako naléhavý důvod pro znepokojené Američany, aby zvážili americké kritické kovy ( USCMF ) , protože zkoumá domácí zdroje, aby uspokojil prudce rostoucí poptávku po lithiu.

Ale další skupina nerostů zoufale potřebuje americká armáda i američtí spotřebitelé lačnící po technologiích. Nejsou tak známé jako lithium a kobalt, ale stejně důležité. Čína se již zavazuje…

Loupež vzácných zemin

Prvky vzácných zemin (REE) jsou nezbytné pro pokrok moderního technologického věku.

Se vzácnými zeminami přicházíte do kontaktu každý den. Používají se v paměti počítačů, dobíjecích bateriích, laptopech, fotoaparátech, mobilních telefonech, katalyzátorech, magnetech, [58] a mnoha dalších. Bez REE by byl počítač velký jako místnost. [59]

Ministerstvo zahraničí USA ve své iniciativě Energy Resource Governance Initiative uvádí, že: „více než 80 % celosvětového dodavatelského řetězce prvků vzácných zemin je řízeno Čínou“. [61]

Ve skutečnosti USA dováží 100 % svých rafinovaných vzácných zemin – a 80 % dovozu pochází z Číny! [62]

Čína převzala kontrolu nad téměř veškerým zpracováním REE a výrobou magnetů za pouhých 10 let. [63]

Kromě toho čínské společnosti získávají doly vzácných zemin a podíly v těžařských společnostech v Austrálii a Zambii. [64]

Odhaduje se, že Čína má neuvěřitelných 44 milionů metrických tun zásob vzácných zemin, což je 37 % z celkového počtu světových zásob. USA mají 1,8 milionu nebo 1,5 %. To je obrovská mezera v nabídce, která by mohla ochromit americkou armádu a ekonomiku, pokud se nepodaří najít více domácích zdrojů.

„Blízký východ má svou ropu. Čína má vzácné zeminy."

Teng Siao-pching, bývalý vůdce Čínské lidové republiky.

AMERIKA SE KONEČNĚ PROBOUZÍ K TÉTO HROZBĚ

Ministerstvo obrany už léta zvoní na varovný zvon ohledně kritických minerálů.

Již v roce 2013 vydal brigádní generál John Adams výzvu k probuzení o národním bezpečnostním riziku způsobeném zranitelností dodavatelského řetězce kritických nerostů používaných armádou. [65]

Adams označil zranitelnost Ameriky za „děsivou“ a varoval, že Čína by mohla zadržovat kritické nerostné suroviny, aby „zabrzdila americký technologický pokrok nebo tlačila na USA, aby řešily spory příznivé pro Čínu“.

Ale mimo kruhy Pentagonu si toho všimlo jen velmi málo lidí. Kvůli ekologickým předpisům byl dovoz kritických nerostů mnohem levnější než těžba v Americe. Čína však začala zbrojit svůj monopol na kritické nerosty – používala je jako vyjednávací žetony při obchodních jednáních. V roce 2020 prezident Trump vyhlásil národní stav nouze a prohlásil: „Spoléhání se na zahraniční dovoz kritických nerostů je mimořádnou hrozbou pro ekonomiku a bezpečnost USA“ [66] Nařídil USA, aby zvýšily těžební kapacitu.
V roce 2021 poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a Národní ekonomická rada Brian Dees vydali společnou zprávu analyzující stav kritických amerických dodavatelských řetězců nerostných surovin, zejména v souvislosti s armádou.

Zpráva dospěla k závěru: „Spojené státy musí zajistit spolehlivé a udržitelné dodávky kritických nerostů, aby zajistily odolnost napříč výrobními a obrannými potřebami USA . [67]

V červnu 2022 ministerstvo zahraničí oznámilo založení Partnerství pro bezpečnost nerostných surovin západních zemí s cílem posílit klíčové dodavatelské řetězce nerostů mezi západními státy. [68]

To je dobrá zpráva pro investory do průzkumných společností, jako je US Critical Metals Corp. Jak Západ rozvíjí obchodní partnerství pro tyto kritické nerosty, poptávka po nerostných surovinách nepocházejících z Číny by mohla prudce stoupnout. Jak říká Wall Street Journal ... Čína pravděpodobně nedokáže předstihnout Ameriku v velmocenském maratonu, natož Ameriku a její spojence. [69]

USA skočí s velkými penězi

Sullivan a Deese ve své zprávě vyzvali k cíleným investicím do domácí těžby a rafinace kritických nerostů, jakož i ke grantovým programům a půjčkám, které by katalyzovaly soukromý kapitál.

Ministerstvo energetiky rychle oznámilo financování ve výši 200 milionů dolarů, které má pomoci posílit domácí dodavatelský řetězec lithiových baterií od těžby po výrobu. [70] Poté byla oznámena další iniciativa ve výši 30 milionů dolarů na zabezpečení domácího dodavatelského řetězce v USA pro vzácné zeminy a také kobalt a lithium. [71]

Začátkem roku 2022 prezident Biden použil zákon o obranné výrobě k financování domácí těžby. Řekl: "Kritické nerosty poskytují stavební kameny pro mnoho moderních technologií a jsou nezbytné pro naši národní bezpečnost a ekonomickou prosperitu." [72]

Americký zákon o investicích do infrastruktury a pracovních míst z roku 2021 přiděluje 1,6 miliardy dolarů na kritické nerosty; polovina vyčleněná na rozvoj vzácných zemin. [73]

Senátoři Tom Cotton (R-Ark) a Mark Kelly (D-Ariz) představili v roce 2022 nový návrh zákona, který si rychle získává podporu. Snaží se posílit národní zásoby s cílem vytvořit strategické zásoby kritických nerostů. Zákon by také zakázal použití materiálů vyrobených v Číně ve vojenských systémech. [74]

Americká společnost MP Materials oznámila výstavbu závodu na výrobu kovů vzácných zemin, slitin a magnetů v Texasu. [75] Pentagon nedávno poskytl Lynas Corp, jednomu z největších zpracovatelů vzácných zemin mimo Čínu, 30,4 milionů dolarů na vybudování závodu na zpracování vzácných zemin také v Texasu. [76]

Domnívám se, že průzkumné společnosti v rané fázi, jako je US Critical Metals ( USCMF ), by mohly být příjemcem milionů vládních finančních prostředků, protože USA zoufale hledají podporu svých domácích zdrojů.
Zásadný a hlboký omyl a brutálna neznalosť stavu vecí.
USA sú na tom podobne ako Rusko - všetky mysliteľné nerastné zdroje majú doma!
Že ich nevyužívajú a neťažia má prinajmenšom dva dobré dôvody:
- môžu ich získať v zahraničí za nižšiu cenu
- zostanú im zásoby, keď sa zdroje v zahraničí vyčerpajú

A túto politiku sledujú minimálne od veľkej ekonomiocke krízy v 30. rokoch
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Demografie

Příspěvek od martanus » 23 lis 2023, 19:45

Interaktivní mapa: Svět jako 1000 lidí

https://www.visualcapitalist.com/all-th ... 1000-peop/


WorldsPopulationas1000People_MainGraphic_1200px.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6448
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Demografie

Příspěvek od Polite » 01 pro 2023, 12:29

Husakove deti...cas, ked prudko rastla zivotna uroven. Potraviny bez problemu, vzdelanie, soc. istoty, istota prace, auto relativne dostupne, byvanie taktiez, lacne pozicky, v schranke 5-6 sekov mesacne. Viac menej bezstarostny zivot... 3 programy, ziadne mobily, hypoteky a uvery do 60r. od mladosti. Kruzky resp. zaujmy dospelych v podstate zadarmo.
8hodin prace 5x do tyzdna...potom zabava, pivko, cez vikend zabava, chaty a sulozenie atd...
Hlavne!!! Nebol stres s neistoty zajtrajska. Mladi sa brali lebo ,,museli,,! Dnes aby dostali hypo a nevydrbal jeden s druhym po par rokoch...
Dnes..
Ze mame 3 auta, 4 mobily, net aj na WC a TV v spalni(vrah sex.zivota) je len materialna stranka. Kult vysokoskolaka(kto ju nema je vraj nevzdelany) apod dnes mari viacdetne manzelstva.
Proste mame stres udrzat si zivotnu uroven, pracu a teda hypo, VS pre decka atd.
Mame dnes proste strach zo zajtrajsku...
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6153
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Demografie

Příspěvek od zmiri » 01 pro 2023, 12:40

Tak ono je to složitější. Ekonomická stránka bude mít nějaký vliv, ale troufnu si říct, že ne zásadní. Ono ty statistiky jsou s tím v rozporu. Nejmíň dětí se rodí tam, kde není problém je zajistit. A nejvíc u skupin, jež jsou ekonomicky slabý. Faktory, který to zásadně ovlivňují, musí být jiné. A velký vliv bude mít inteligence. Když uvážím naší menšinu, tak ti s více dětmi, jsou většinou ti s nízkým intelektem. Prostě nad svým konáním nijak nepřemýšlí, řídí se jen aktuální potřebou bez ohledu na budoucnost. I proto jsou chudí. Ale souloží, kdy je to napadne. Na rozdíl třeba od lidí s vyšší inteligencí. Ti přemýšlí, plánují a rodinu si pořídí až když jsou ekonomicky zajištění. Tzn. po škole a poté, co dosáhnou nějakého postavení v zaměstnání, když už mají jistý příjem, finanční zázemí. Což není v 18ti letech, ale až třeba po 30. A pak už toho moc nestihnete a ani se už nechce. Takže jedno, dvě. Na rozdíl od těch hloupých, kteří začnou už třeba ve 14...
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Hektor
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1677
Registrován: 16 úno 2017, 06:53

Re: Demografie

Příspěvek od Hektor » 01 pro 2023, 13:02

Niečo vám poviem priatelia k demografií.
S manželkou sme sa pokúšali o dieťa, po roku nič.
Následne vyšetrenia, zatváranie dverí pred nosom až sme skončili u adopcie. Ako som tak prechádzal klinikamy. Je veľmi veľmi veľa neplodných mužov. Každý pozerá na ženu ale čo som videl tak je to pol na pol. Samozrejme je to téma o ktorej sa nehovorí. Chlap má byť chlap so všetkým, inak stráca reputáciu. Nemôžem za to že mám genetickú vadu, nevybral som si to, nikdy som nemal chorobu ani nehodu ktorá by ma zmrzacila, je to pojebaný gén. Čo chcem povedať je že vydochneme.
Vlády to pravdepodobne vedia a preto sem tlačia svoloč od všadiaľ.
PS: ak má niekto skúsenosť s adopciou alebo profi rodičovstvom tak napíšte.
Jo perlička, spoluhráč má v práci 20 kolegov, iba 6 môže mat deti. Je to obrovská hrozba.

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3461
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Demografie

Příspěvek od Dragon » 01 pro 2023, 15:29

Antický Řím snad taky "dojel" na snížení plodnosti, snad to bylo z olova v trubkách akvaduktů nebo co...

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3461
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Demografie

Příspěvek od Dragon » 01 pro 2023, 15:34

Osobně mi přijde,
že se v současnosti změnily vzorce chování - lidi jsou víc zahledění každý sám na sebe, přitom jsou neukotvení, neví, co vlastně od života chtějí...

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Demografie

Příspěvek od martanus » 01 pro 2023, 15:44

Dragon píše:
01 pro 2023, 15:34
Osobně mi přijde,
že se v současnosti změnily vzorce chování - lidi jsou víc zahledění každý sám na sebe, přitom jsou neukotvení, neví, co vlastně od života chtějí...


Vzorce se nezměnili jen ideologie. Dříve bylo hlavní ideologií křestanství. Ted to nahradili Individualismem, probuzením a bojem každý s každým. Kdy cílem je užít si na úkor ostatních. Vidím to na mladé generaci. Kdy víra se nahrazuje mystikou A media a politici používají dvojí metr a vytvářejí tak degenerující prostředí.

Taky existuje Calhounův experiment "Ráj pro myši".

https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/calh ... iment-mysi
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6448
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Demografie

Příspěvek od Polite » 01 pro 2023, 15:46

Ale to nam opat nekorensponduje s Husakovymi detmi....ateizmus..ubytok veriacich
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3301
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Demografie

Příspěvek od modrak » 01 pro 2023, 15:48

Antický Rím na otravu a impotenciu nedošiel. "Došiel" na kráľa Baduila známeho ako Totila. Rovnako ako ostatné talianske mesta tej doby. Jeden antický autor vyhlásil, že demografická kríza nastáva, keď ženy odmietajú rodiť. Vtedy to pozoroval v súvislosti s Peloponézskou vojnou a stavom spoločnosti po nej. Odvtedy sa nič nezmenilo. No a keďže Gréci nevymreli do dnes a ani sa opakovanému multikulti hodnotám nepodvolili, aj keď mali namále s Turkami, tak nejak verím v spoločnosť. Ono ten "greendil" možno na niečo bude dobrý. :snaha: Pokiaľ po je ho krachu vypakujeme je ho vierozvestcov a "Europanov".

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3461
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Demografie

Příspěvek od Dragon » 01 pro 2023, 15:53

No.... přinejmenším k tomu postupná otrava olovem přispívala
https://www.epa.gov/archive/epa/aboutep ... ctive.html

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3301
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Demografie

Příspěvek od modrak » 01 pro 2023, 16:16

Prispievať mohla. Ale otrava, povedal by som, že vzhľadom k "pravidelnej" výmene elít, nejaký zásadný vplyv na pôrodnosť celého Ríma a hlavne plebsu nemala. Rimania boli v otázkach detských práv veľmi "liberálny" a rodičia mohli svoje dieťa po narodení zabiť a zahodiť na verejnú skládku. Ani ti však nebránilo rodeniu a vyrastaniu detí. Úbytok obyvateľstva skôr ako olovo či iné okolnosti spôsobovali katastrofy typu mor. Nerodenie detí má spoločenský základ - nechcenie detí. Od starovekého Grécka po dnes.

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6153
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Demografie

Příspěvek od zmiri » 01 pro 2023, 16:34

Dragon píše:
01 pro 2023, 15:29
Antický Řím snad taky "dojel" na snížení plodnosti, snad to bylo z olova v trubkách akvaduktů nebo co...
Tak to je mýtus. Začneme tím, co je to ten antický řím. Království (753-510 př.n.l.)? Republika (510-27 př.n.l.)? Římské impérium (27př. n.l. - 395 n.l.)? Západořímská říše (395-476)? Východořímská říše (395-1453)? Jo poslední dvě jsou moderní názvy, v tehdejší době ji považovali za jednu říši pod dvěma císaři (latinsky Imperium Romanum). Takže římská říše zanikla až na konci středověku. Antika končí 476 n.l. pádem jedné části říše. A neskončila na nedostatek lidí. Větší úbytek populace byl jen v části dnešní itálie. Jinde pokračovali následníci další století, máme třeba franskou říši, britské království (mn. č.) a další. Jo mimochodem stejně se dá zeptat, kdo byl vlastně říman. Ono to nebylo o původu, ale o občanství. A zjednodušeně, nejdřív se to týkalo jen obyvatel města, později se to rozšiřovalo až na prakticky celé území v největším rozmachu...
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Odpovědět