Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Odpovědět
Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16228
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od petrp » 17 zář 2021, 14:47

Československá republika byla prvním státem na světě, který byl stržen do války s Německem již 17. září 1938
Následně na dotaz britského ministerstva zahraničí čs. vláda v Londýně dne 28.2.1944 sdělila oficiální notou některým spojeneckým velvyslancům, že Československá republika je s Německem ve válečném stavu již od 17. září 1938, kdy oddíly „sudetoněmeckého freikorpsu“ zaútočily na Československo. Tím naplnily akt agrese proti Československu.
https://www.novarepublika.cz/2021/09/ce ... -zari-1938
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 20 zář 2021, 20:48

20.09.2011 = pred 10-timi rokmi o 13:50 SELČ na Vrtuľníkovom krídle v Prešove poslednýkrát vzlietlol k rozlúčkovému letu na ukážku vrtuľník MI-24V (0927). Kapitánom vrtuľníka bol plk.gšt. Miroslav Korba veliteľ vrtuľníkového krídla Prešov. Týmto letom bola ukončená prevádzka typu Mil MI-24 v Slovenských vzdušných silách ...
https://www.valka.cz/Mi-24V-0927-t52038

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Alchymista » 21 zář 2021, 18:59

https://literarky.cz/civilizace/2069-ra ... skych-zemi
Řada vzpomínkových a kulturních akcí připomene 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí
Památník Terezín, Židovské muzeum v Praze, Památník ticha, Terezínská iniciativa a dalších osm paměťových institucí se spojí, aby připomněly i prostřednictvím společného programu letošní 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí. Období vzpomínkových akcí se vztahuje k datům 16. října, kdy odjel z nádraží Bubny první pražský transport, a 24. listopadu, kdy se připomíná vznik ghetta Terezín. Podzimní vzpomínkové akce svým obsahem propojí výstava Pavel Dias: Torzo – Vzpomínky pro budoucnost, jež vzdá hold dílu letos zesnulého klasika české reportážní a dokumentární fotografie. Výstava historicky prvního absolventa oboru fotografie na FAMU, jehož dědeček přežil koncentrační tábor, bude k vidění od 13. října v Domě U Černé Matky Boží.

Osmdesáté výročí počátku židovských deportací z Čech a Moravy není spojeno s žádným státním svátkem. Řada institucí spojených s těmito událostmi však považuje toto období za významné pro naši historii a počátek zásadních změn v kulturní identitě Československa.
Mezi dalšími institucemi společně připomínajícími toto výročí jsou: Federace židovských obcí, Institut Terezínské iniciativy, Masarykova univerzita, Nadační fond Arnošta Lustiga, Nadační fond obětem holocaustu, Opera Národního divadla, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Věčná naděje. Veřejnosti nabídnou řadu akcí ve formě konferencí, odborných diskusí, vzdělávacích programů, přednášek, koncertů, výstav či veřejných vzpomínkových a pietních setkání.

Památník ticha například představí svůj tradiční bubnovací happening proti pasivnímu přihlížení na nádraží Bubny, festival Věčná naděje nabídne slavnostní koncert izraelských umělců s básněmi Ilse Weberové a hudbou Viktora Ullmanna ve Španělské synagoze, ve Stavovském divadle bude k vidění inscenace Brundibár nastudovaná souborem Dětské opery Praha a v Národním divadle zazní v cyklu Musica non grata slavnostní uvedení Symfonie č. 21, Kadiš Mieczysława Wajnberga. Masarykova univerzita vystaví v centru Brna expozici o transportu Brno – Minsk, Památník Terezín pozve k výročí vzniku ghetta bývalé vězně. Tento rozsáhlý několikatýdenní program je veřejnosti předkládán v době, kdy zodpovědnost za příběhy šoa přebírá druhá a třetí generace přeživších holocaustu.

Významnou akcí Památníku ticha, Uměleckoprůmyslového musea v Praze a Židovského muzea bude výstava fotografií Pavla Diase. Brněnský rodák a významný pedagog Dias, který zemřel letos v dubnu ve věku nedožitých osmdesáti tří let v Praze, více než 30 let s fotoaparátem navštěvoval vzpomínkové akce v ghettech či vyhlazovacích táborech i původní budovy lágrů. Tím, že zachycoval návraty přeživších na místa paměti a ti následně předávali svědectví svým potomkům, zdokumentoval v čase i zásadní proměnu kultury připomínání.

Mezi 16. říjnem a 3. listopadem 1941 odjelo pět transportů z Prahy do ghetta v Lodži a 16. listopadu jeden transport z Brna do ghetta v Minsku. Následně bylo rozhodnuto, že Židé budou soustřeďováni v ghettu umístěném na tehdejším území Protektorátu Čechy a Morava. Jako „vhodné“ místo byl vybrán Terezín. Historie terezínského ghetta začala příchodem transportu s označením Aufbaukommando neboli „komando výstavby“ dne 24. listopadu 1941.

Jednalo se o první z dlouhé řady transportů, které do Terezína proudily z protektorátu a později z dalších zemí ovládaných nacistickým režimem. Celkem v těchto transportech přijelo 140 tisíc lidí, k nimž s postupem fronty přibyly tisíce převážně židovských vězňů. 35 tisíc deportovaných zahynulo v Terezíně, téměř 88 tisíc lidí bylo odsud postupně deportováno na východ do míst vyhlazování a na otrocké práce. Osvobození se dožilo jen přibližně 3 800 z nich. Nejpočetnější skupinu mezi deportovanými, více než 60 tisíc, tvořili Židé z českých zemí.

Programový cyklus letošního 80. výročí zahájení židovských deportací završí datum 24. listopadu, kdy se uskuteční symbolický pochod se svíčkami z Bohušovic do Terezína ve stopách prvního transportu do tehdy nově vzniklého ghetta. Symbol světla se přenese o několik dní později do tradičního svátku chanuka, kdy se rozsvítí slavnostní svíčky na mnoha významných místech paměti a první z nich symbolicky již potřetí na nádraží Bubny.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16228
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od petrp » 23 zář 2021, 19:48

Noční sekáč Kuttelwascher se narodil před 105 lety
Ve Svatém Kříži na Vysočině si připomněli 105. výročí narození slavného rodáka Karla Kuttelwaschera. Za druhé světové války byl letec přezdívaný „Kut“ nejúspěšnějším českým pilotem v řadách RAF. Hawker Hurricane, na jehož příď si nechal vymalovat žlutou kosu překrytou červeným praporem s nápisem Night Reaper (Noční sekáč), letos získalo pražské Letecké muzeum.
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3 ... etela-jeho


esa.jpg
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 01 říj 2021, 21:30

01.10.1881 = pred 140-timi rokmi sa v meste Detroit, (Michigan, SŠA) narodil William Edward Boeing (matka z Rakúska, otec z Nemecka), zakladateľ spoločnosti The Boeing Company
https://en.wikipedia.org/wiki/William_E._Boeing

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Alchymista » 11 lis 2021, 18:07

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... eteranu-8/
Konec 1.světové války připomíná Den válečných veteránů
Před 103 lety skončila 1.světová válka podepsáním příměří ve štábním francouzském vagóně v Compiegne mezi německou a francouzskou generalitou vedenou maršálem Fochem. Příměří zavládlo na frontách 11.listopadu 1918 v 11 hodin.První světová válka, známá jako Velká válka nebo světová válka, byl globální válečný konflikt probíhající od roku 1914 do roku 1918.

První světová válka zasáhla Evropu, Afriku a Asii a probíhala ve světových oceánech. Bezprostřední záminkou k válce se stal úspěšný atentát na arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Rakousko-Uhersko odvetou vyhlásilo válku Srbsku, čímž vyvolalo řetězovou reakci vedoucí k světové válce. Během jednoho měsíce se Evropa ocitla ve válečném konfliktu.Boje první světové války proběhly na několika frontách po Evropě. Na západní frontě boje probíhaly v zákopech . Přes 60 milionů vojáků bylo mobilizováno od roku 1914 do roku 1918.ako konec světové války je udáván a ve světě oslavován 11. listopad 1918, kdy od 11 hodin zavládlo na všech frontách příměří (11. 11. v 11 hodin), podepsané téhož dne v 5.05 hodin ráno německou generalitou ve štábním vagóně vrchního velitele dohodových vojsk francouzského maršála Foche v Compiègne.

Formálním zakončením války byla Versailleská mírová smlouva uzavřená na konci Pařížské mírové konference v roce 1919.

Smlouva znamenala pro Německo územní ztráty, odebrání kolonií, dočasné obsazení Porýní, zákaz spojení s Rakouskem, přísná vojenská omezení a vysoké reparace

Den válečných veteránů
Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

Den veteránů je spíše americký termín, ve Spojeném království je tento den připomínán jako Den příměří. Vždy nejbližší neděle 11. listopadu je pak Dnem vzpomínek.

Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 28 lis 2021, 17:45

28.11.1944 = pred 77-timi rokmi pri útoku na pozemné ciele zahynul najúspešnejší slovenský pilot v službách britskej RAF Otto Smik (nar. 1922 = vo veku 22 rokov!!!). Pri útoku na železničnú stanicu v Zwolle (Holandsko) protilietadlová obrana Smikovo lietadlo Spitfire Mk XVI trupového č. 9N-B - RR227 ťažko poškodila. Pri pokuse o pristátie Smik havaroval a bol na mieste mŕtvy. Je pochovaný v Slávičom údolí v Bratislave. V meste Zwolle je po ňom pomenovaná ulica.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Otto_Smik

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 28 lis 2021, 18:20

28.11.1966 = pred 55-timi rokmi prvý štart nosnej rakety Sojuz (Союз) z kozmodrómu Bajkonur (Байконур)
Sojuz.jpg
28.11.1966 prvý štart nosnej rakety Sojuz (Союз) z kozmodrómu Bajkonur (Байконур)
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... %BB%D1%8C)
Zdroj https://www.roscosmos.ru/33464/ z 28.11.2021 + oveľa viac info

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od kenavf » 29 lis 2021, 01:10

Stajňa F1 smúti, vo veku 79 rokov zomrel jej zakladateľ a šéf Frank Williams
https://sport.aktuality.sk/c/5tdhfhe/st ... -williams/
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 01 pro 2021, 19:33

01.12.1896 = pred 125-timi rokmi sa narodil Georgij Konstantinovič Žukov
Info napríklad https://sk.wikipedia.org/wiki/Georgij_K ... %C5%BDukov

TV Zvezda https://youtu.be/4rtRjsja8wM zverejnené 01.12.2021, dĺžka videa 1:57 min.
1. kanál https://youtu.be/ChydYASwcJs dĺžka videa 36 sek. + https://youtu.be/rHwFggDqp3M dĺžka videa 4:49 min. zverejnené 01.12.2021

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2708
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od riho » 03 pro 2021, 12:45

Narodil sa ako Grigorij Konstantinovič, až neskôr mu rodičia zmenili meno na Georgij.

tomaspetr
Senior redaktor
Příspěvky: 3994
Registrován: 16 úno 2017, 20:13

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od tomaspetr » 05 pro 2021, 16:03

Zítra to bude 80 let od kontra úderu před Moskvou 1941.

www.youtube.com/watch?v=Q-94kQ4X2oU
Credo in me
Spero on Deum
Наше дело правое, победа будет за нами

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8165
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Skeptik » 06 pro 2021, 08:51

... a zítra to bude 80 let od japonského útoku na Pearl Harbor.

Tak uvidíme, kterou událost nám Česká televize připomene :wink:
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od kenavf » 15 pro 2021, 02:56

V Madridu v úterý zemřel bývalý novinář italské agentury ANSA Riccardo Ehrman, který svou otázkou na tiskové konferenci 9. listopadu 1989 svým způsobem přispěl k pádu Berlínské zdi. Podle agentury DPA to oznámila jeho žena. Ehrman zaskočil mluvčího Jednotné socialistické strany Německa Güntera Schabowského, když se ho zeptal, odkdy platí uvolnění pohraničního styku mezi východním a západním Berlínem.
Zdroj: https://www.denik.cz/ze_sveta/berlinska ... umrti.html
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od kenavf » 18 pro 2021, 01:11

Nový britský film přepisuje pohled na jednoho z nejzatracovanějších politiků Velké Británie. Neville Chamberlain, který obětoval Československo Hitlerovi, to podle autorů filmu „Mnichov: Na prahu války“ myslel dobře....
....
Film divákům sděluje, že podpis mnichovské dohody v roce 1938 byl pro spojence přínosem. Británie tak získala čas, aby přezbrojila svou armádu.
https://cz.sputniknews.com/20211217/pre ... 94523.html
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

tomaspetr
Senior redaktor
Příspěvky: 3994
Registrován: 16 úno 2017, 20:13

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od tomaspetr » 19 pro 2021, 07:15

Dnes je to 115 let od narození Leonida Iliče Brežněva.
Pro Čechy převážně negativní persona. Potkal jsem několik lidí, co jej znali osobně, a tak řeknu jedním slovem, frajer. Účastník "Paráda Pobědy" v Moskvě v 45 roce, jedním z generálů, kteří provedli zatčení LPB. Milovník dobrých aut a krásných žen.
Credo in me
Spero on Deum
Наше дело правое, победа будет за нами

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7605
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od palo satko » 19 pro 2021, 08:34

Ked vladol bola taka kvizova otazka, že čo maju Nixon a Brežnev spoločne? Nixon Spojene štaty a Brežnev spojene obočie.

Inač na každom sa niečo dobre najde. Zomrel stryko mojej manželky, s ktorym sa 30 nevidela, lebo to bol velmi pochybny človek. Kedže ona bola v Chorvatsku so sestrou, povedala aby som išiel na pohreb, nech je tam niekto za rodinu. A tak ako som tam stal, rozmyšlal som čo ten rozlučkovi rečnik povie dobre o tom neboštikovi. Na nič kladne som si nemohol spomenut. Lenže rečnik sa vynašiel. Povedal, že si ho budeme navždy pamätat ako človeka, ktory mal nadovšetko rad svoju zahradku a prikladne sa nu staral. :lol:
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

tomaspetr
Senior redaktor
Příspěvky: 3994
Registrován: 16 úno 2017, 20:13

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od tomaspetr » 21 pro 2021, 09:16

Dnes je to 125 let, kdy se na předměstí Varšavy narodil Konstantin Konstantinovič Rokossovskij.
Credo in me
Spero on Deum
Наше дело правое, победа будет за нами

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Alchymista » 21 pro 2021, 11:45

21. (9.) decembra 1879 sa narodil Josif Vissarionovič Džugašvili - Stalin (podľa iných zdrojov to bolo 18. (6.) decembra 1878)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7605
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od palo satko » 21 pro 2021, 12:42

:sipka: Sme boli na škuške z marxiszmu-leninizmu a skušajuci sa presne v tento den spytal kamoša či vie kedy sa narodil Stalin. Ivan mu odpovedal, že nevie kedy sa mu narodila babka, nieto Stalin. Dal mu dvojku. :lol:
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Odpovědět