Historie, kterou nás neučili...

Odpovědět
Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 4174
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 02 srp 2020, 19:55

Spíše už neměl kam dát německé sudy... Určitě nebyl tak blbý, aby si ty plné nebo prázdné sudy nevzal.
Je to ako s tym pražskym orlojom: Časy tažolile eto neunesem - maršal Konev :lol:
V tej pivnici boli tisice hektolitrov vo velkych sudoch, ktore boli zložene priamo v pivnici. Osobne som ich velakrat videl. Dokonca som tam raz jedneho americkeho experta na vinko zobral. Vino sa z pivnice z tych sudov čerpalo do nakladiakoch a vozov na ktorych boli menšie sudy. Neskor z toho bola družstevna pivnica a pracoval mi tam stryko.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1673
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od woxia » 02 srp 2020, 20:19

Tak milion litrových lahví nebo 1.000 m3, jak jsem psala, kolik přes válku vyváželi od Německa.
Takže souhlasím s Tebou, že to museli mít v hodně velkých sudech, které se většinou skládají až na místě.
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 4174
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 18 srp 2020, 14:16

Opis ako sa rozdelilo Nemecko po vojne a že mur bol už len čeršničkou na torte.
https://deliandiver.org/2020/08/kdo-sku ... -13-8.html
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 7041
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od kenavf » 19 srp 2020, 23:29

V srpnu 1892 Jules Verne na necelé dva týdny údajně navštívil Slovensko, kde mu podle zpráv byl společníkem mladý evangelický kněz Ján Maliarik (1869–1946). O rok později vydal Verne román Tajemný hrad v Karpatech
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jules_Ver ... lo_v_Česku
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1696
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od riho » 20 srp 2020, 16:36

Je to napísané v predhovore slovenského vydania Tajomného hradu v Karpatoch z roku 198...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 21 srp 2020, 15:16

https://echo24.cz/a/Swd37/tajne-dokumen ... oslovenska
Tajné dokumenty USA: Jak Rusové jednali s Američany o okupaci Československa
Dvacátého srpna 1968 ve 20.15 hod. washingtonského času přijímá americký prezident Johnson sovětského velvyslance Dobrynina. Ten s ním nejdřív tlachá o nedůležitých věcech, třeba o tom, kdy se prezident zase vrátí na svůj ranč. Náhle si Dobrynin jakoby vzpomene: „A teď, pane, prezidente, mám naléhavou instrukci od své vlády, abych vás informoval o vážné záležitosti. Přečtu to.“ Také tato sovětská lež má krátké nohy: vláda Československé socialistické republiky se prý „obrátila na spojenecké státy včetně Sovětského svazu se žádostí o poskytnutí přímé pomoci včetně pomoci vojenských sil“. Tyto kroky jsou údajně „plně diktovány zájmem o posílení míru“. Překvapený Johnson řekne: „Rád bych si to vzal a přečetl a prostudoval a velmi oceňuji, že jste mi to přinesl, podívám se na to ráno s ministrem Ruskem a ozveme se vám.“

Slova „podívám se na to ráno“ dala název celé knize, jejíž podtitul zní Pražské jaro 1968 v tajných dokumentech ministerstva zahraničí USA. Tato publikace přináší výběr a český překlad 37 textů z prosince 1967 až září 1968, které se cele nebo převážně týkají politického vývoje Československa v té době a jeho zahraničních souvislostí. Překlad z anglickojazyčných originálů pořídil a komentuje novinář a diplomat Tomáš Smetánka.
Kniha Edice Echo „Podívám se na to ráno“. Nabízí pohled na dokumenty odkrývající diplomatické hry, analýzy situace i nenaplněné spekulace Američanů týkající se jednoho z nejzásadnějších momentů naší historie. Soubor obsahuje zpravodajské telegramy, koncepční pojednání, přepisy rozhovorů nebo zápisy ze schůzí, které z valné většiny v češtině ještě nevyšly. Čteme tu bystré analýzy i nenaplněné spekulace, například v telegramu z velvyslanectví USA z 2. prosince 1967 už se správně předpovídá výměna „Novotného v prezidentském úřadě stárnoucím generálem Svobodou“, místo Dubčekova mocenského vzestupu však Američané vyslovují mylnou prognózu o převzetí funkce prvního tajemníka ÚV KSČ „tajemníkem Kolderem“. A dodávají: „Spisovatelé zatím zůstávají potichu.“Dokumenty amerického ministerstva zahraničí soustředěné ve sborníku Foreign Relations of the United States, které obsahují desítky položek se vztahem k Československu, přeložil a opatřil komentářem Tomáš Smetánka. Autor knihy je jedním z prvních porevolučních šéfredaktorů Lidových novin, který ale novinářskou branži opustil a poslední dvě dekády se věnuje diplomacii, působil jako velvyslanec republiky v Jordánsku, Číně, Jižní Koreji nebo Indonésii.
https://eshop.echomedia.cz/p/U6595/podi ... ---vyrocni
kniha smetanka nova.jpg
kniha smetanka nova.jpg (54.86 KiB) Zobrazeno 1730 x
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 21 srp 2020, 15:18

Je to vôbec sranda - uplynulo už 80 rokov od popravy, a novinári, liberálny historici a neomarxistický trockisti sa stále nedokážu dohodnúť, či bol Bronštejn bolševická sviňa, alebo nevinná obeť stalinských represí

wiki:
Lev Davidovič Bronštejn ... byl bolševický revolucionář a marxistický teoretik židovského původu
https://echo24.cz/a/S2cng/komunista-tro ... il-cepinem
Komunista Trockij utekl před svými druhy až do Mexika, tam ho atentátník zabil cepínem
Ruský politik Lev Trockij, který zemřel 21. srpna 1940 v nuceném exilu v Mexiku, byl v roce 1917 druhým mužem revoluce. Po smrti bolševického vůdce Vladimíra Iljiče Lenina v roce 1924 se ale stal vůdcem opozice a prosazoval mimo jiné omezení moci politbyra a demokracii ve straně. Jako kritik Josifa Stalina však záhy zůstal izolován a v roce 1929 byl vypovězen ze Sovětského svazu. Sedm let nato byl Trockij v Moskvě odsouzen k trestu smrti, který vykonal nakonec mladý Katalánec cepínem.

Lev Trockij (narozen jako Leib Bronštejn 7. listopadu 1879 v obci Janovka na Ukrajině) zakotvil v Mexiku začátkem roku 1937. Zprvu bydlel u malíře Diega Rivery, s jehož ženou, malířkou Fridou Kahlo měl milostný poměr. Údajně proto, ale i kvůli politickým sporům s Riverou, se v roce 1939 z jejich domu odstěhoval do jiné vily v témže městě Coyoacánu (dnes část hlavního města), v níž je nyní Trockého muzeum.

První pokus o atentát ještě Trockij jako zázrakem přežil. V květnu 1940 přepadla jeho vilu dvacítka mužů v čele s mexickým malířem Davidem Siqueirosem, která doslova rozstřílela ložnici.

Katalánec Ramón Mercader (26) do Trockého nejbližšího okolí pronikl jako snoubenec sestry jeho sekretářky a jako „novináři, jenž žádá o zredigování článku“, se mu podařilo 20. srpna 1940 zůstat s Trockým o samotě a praštit ho cepínem do hlavy. Druhý den politik v nemocnici zemřel. Vraha zatkli na místě činu a posléze v Mexiku odsoudili ke 20 letům vězení. Po propuštění v roce 1960 odjel Mercader do Sovětského svazu, kde mu byl udělen titul hrdina Sovětského svazu.
Hotové neviniatko ten Trockij :dobre:

Obrázek
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 25 srp 2020, 17:42

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... pska-unie/
Ruský tisk: V roce 1942 napadla SSSR hitlerovská Evropská unie!
Proč mnoho západních zemí dnes chce přepsat historii druhé světové války? Protože si pamatují, na které straně bojovaly, uvedl ruský portál „news-fancy.com“.
Ve stejném příkopu s nacisty
Týden před 22. červnem 1941 ve svém deníku napsal Hitlerův ministr propagandy Goebbels: „Útok na Rusko bude nejsilnější ze všech dějin, jaké kdy historie zažila.“

A tady je důvod znovu se zamyslet a pochopit, koho naši dědové a otcové ve skutečnosti porazili, uvedl portál.

Fráze „Vítězství sovětského lidu nad nacistickým Německem“ je, přesně řečeno, nepřesná. V roce 1941 byl SSSR napaden nejen Německem, ale také všemi jeho evropskými spolupachateli. Chcete-li hitlerova Evropská unie. Pouze 5 evropských zemí se tehdy oficiálně nezúčastnilo kampaně na východě: Švédsko, Švýcarsko, Portugalsko, Turecko a Španělsko (s velkou rezervou, protože španělská dobrovolnická „Modrá divize“ bojovala s Rudou armádou, ale v roce 1943 byl mnohokrát poražena – a poté rozpuštěna). A zbytek Evropy hnal své hordy či techniku ve společné formaci s Führerem.

Po vítězství v roce 1945 a do pohřbu Sovětského svazu jsme byli nějak „v rozpacích“ připomenout evropským státům, že tisíce jejich občanů bojovaly na Hitlerově straně nebo dodávaly Wehrmachtu zbraně a chléb. Kladl se „vděčný důraz“ na jednotky odporu vůči fašistům působícím v těchto zemích, uvedl ruský tisk.

Podívejme se však stále do očí historické pravdy a pokusme se zjistit, kdo bojoval proti SSSR ve stejném příkopu s Hitlerem a co Evropa dodala jeho armádě v době útoku na SSSR 22. června 1941.

Evropské „národní divize SS“
Na straně Hitlera bojovalo také 22 „národních divizí SS“. Celkem v nich působilo 522 tisíc dobrovolníků. Měly by být uvedeny alespoň za účelem posouzení zeměpisné polohy Hitlerovy Evropské unie:

- Albánie: 21. horská divize SS "Skanderbeg";

- Belgie: 27. dobrovolnická granátová divize SS „Langemark“, 28. dobrovolnická divize SS tankových granátníků „Valonsko“, vlámská legie SS;

- Bulharsko: bulharská protitanková brigáda;

- Maďarsko: 17. sbor SS, 25. divize SS granátníků "Hunyadi", 26. divize SS granátníků, 33. divize kavalérie SS;

- Dánsko: 11. dobrovolnická divize SS tankových granátníků "Nordland", 34. dobrovolnická divize granátníků "Landstorm Nederland", SS Svobodný korpus "Danmark", SS dobrovolnický korpus "Schalburg";

- Itálie: 29. divize SS granátníků "Italia";

- Nizozemsko: 11. dobrovolnická divize tankových granátníků SS „Nordland“, 23. dobrovolnická motorizovaná divize SS „Nederland“, 34. dobrovolnická granátnická divize „Landstorm Nederland“, vlámská legie SS;

- Norsko: norský SS Legion, norský SS Ski Jaegers Battalion, norský SS Legion, 11. dobrovolnická divize tankových granátníků "Nordland";

- Polsko: SS dobrovolnická legie;

- Rumunsko: 103. tankový SS-bojový pluk, SS regiment granátníků;

- Srbsko: srbský dobrovolnický sbor SS;

- Lotyšsko: lotyšští legionáři, lotyšská dobrovolnická legie SS, 6. sbor SS, 15. divize granátníků SS, 19. divize granátníků SS;

- Estonsko: 20. divize SS granátníků;

- Finsko: finský dobrovolnický prapor SS, 11. dobrovolnická tanková divize SS a divize granátníků „Nordland“;

- Francie: 28. dobrovolnická divize SS tankových granátníků "Walllonien", 33. divize SS granátníků "Charlemagne", legie "Bezen Perrot";

- Chorvatsko: 9. horský sbor SS, 13. horská divize SS "Khanjar", 23. horská divize SS "Kama";

- Československo: SS Svatováclavská dobrovolnická legie (nebyla na frontě nasazena),

- Galicia: 14. divize SS granátníci "Galicia" (1. ukrajinská).

A také: Skandinávská divize 5. tankové divize SS „Viking“ (Nizozemsko, Dánsko, Belgie, Norsko), balkánská 7. dobrovolnická horská divize „Prince Eugen“ (Maďarsko, Rumunsko, Srbsko), 4. horská střelecká divize, divize SS "Karstjager" (Srbsko, Maďarsko, Slovinsko, Galicie, Itálie, Ukrajinci, Španělsko), 36. divize SS granátníků "Dirlewanger" (najímající převážně vojenské zločince z různých evropských zemí).

Seznam uvádí pouze největší evropské spolupachatele Hitlera. Ale bylo jich mnoho. Byli sice menší, ale společně také způsobili Rudé armádě velké škody. Vezměte si například Norsko a Dánsko. Z Norů a Dánů byla vytvořena divize Nordland o síle téměř 15 000 mužů, která se účastnila bitev proti naší armádě poblíž Leningradu i poblíž Berlína (mimochodem byla poražena), dodal ruský portál.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 5787
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 25 srp 2020, 18:17

Nebudu se zde zaobírat všemi vyjmenovanými jednotkami, ale minimálně v případě Československé SS Svatováclavská dobrovolnické legie autor zavádí... (IMHO značně zavádí...)

1) Nebyla to legie... Byla to pouhopouhá rota...I oficiálním názvem "Dobrovolnická svatováclavská rota"...
2) Vzniklav březnu 1945 (existovala tedy cca 2 měsíce)
3) Nešlo o jednotku SS... SS-Brigadeführer Bernhard Voss (pověřen dohledem nad jejím vznikem) během porad opakovaně zdůrazňoval, že rota není součástí německé branné moci ani Waffen-SS... Wehrmacht prováděl výcvik... Jednalo se o jednotku o síle cca 80 mužů... Ostrou munici dostávali jen do stráže v počtu 5ks a mužstvo obdrželo ostrou munici až v den jejího zániku 5. května 1945...

Dá se souhlasit, že Československo se podílelo na Hitlerově útoku vůči SSSR jak významná zbrojní základna.... Dá se souhlasit, že část Čechů přijalo říšské občanství a sloužilo v řadách německé branné moci nebo Waffen-SS... Ale o podílu díky nějaké národní ucelené jednotky určitě hovořit nelze...

( jde asi o třikrát přebraný článek Viktora Barancova jehož prvotní zdroj je asi zde https://www.donetsk.kp.ru/daily/27145.5/4239938/ )
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
Polite
Senior redaktor
Příspěvky: 3340
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Polite » 25 srp 2020, 18:40

Na druhej strane zas taktne pomlcali o slovenskom vklade....
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 25 srp 2020, 19:04

no jo, článok kvalitou asi nič moc...
Na rýchlu divíziu pozabudli, asi úmyselne - zo Slovenska sa nejak veľa "protiruských" hlasov neozýva. Čechom naopak hodne "pritažil" pomníček vlasovcom a iné aktivity proti pamätníkom sovietskym vojakom (napríklad sňatá hviezda v Brne).
hm... nie sú uvedený ani maďari - len jednotky SS...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

modrak
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1952
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od modrak » 25 srp 2020, 19:37

Článok sa zaoberá iba dobrovoľníckymi formáciami. Takže hoši od Svateho Václava tam patria, Rýchla divízia zo Slovenska nie.

Hektor
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1219
Registrován: 16 úno 2017, 06:53

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Hektor » 25 srp 2020, 19:55

Ktoré z tých jendotiek existovali 22.6.1941? Asi len Viking a Princ Eugen. Podiel na útoku 0,000 ale neskoršie pôsobenie samozrejme áno. V SŠ slúžilo asi 800 “Slovákov” v Parlamente sa v 1941 riešil ich status.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 4174
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od palo satko » 25 srp 2020, 20:02

Hektor Už z principu ich nemohlo 22.6.1941 existovat vela. Dost tažko by sa dalo utajene verbovat desattisice mužov na taženie voči ZSSR. Ale po prvych uspechoch to už bolo ine.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

modrak
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1952
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od modrak » 25 srp 2020, 20:56

Hektor - bolo ich dosť. A to článok neuvádza skutočné "fajnovky" a "chuťovky". V podstate v roku 1941 boli sformované všetky západne a severné jednotky. Logicky. Princ Eugen vtedy nie, ten je neskoršieho data, rovnako ako všetky "východne a južné" formácie. Službu občanov Slovenska v nemeckej brannej moci upresňoval zákon a dohoda medzi Slovenskom a Nemeckom.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 5787
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 25 srp 2020, 22:10

Mimochodem s tou nedobrovolností slovenských jednotek na německé straně to také není tak jednoznačné... Viz například granátnický pluk Hlinkovy gardy (oficiálním názvem Slowakei Grenadier Regiment Nr. 1 "Hlinka Garde")...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 25 srp 2020, 22:24

Kedy a kde vznikla? a kto jej velil?
Našiel som ju totiž spomenutú len v súvislosti s pražským povstaním a len v súvislosti s bojovou skupinou SS Wallenstein.
Takže ak reálne existovala (čo je dosť neisté), tak jej existencia bola zrejme ešte kratšia ako existencia českej svätováclavskej roty.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

classix
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2685
Registrován: 17 úno 2017, 14:09

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od classix » 25 srp 2020, 23:05

Byli reorganizováni do granátního pluku Waffen SS a začleněni do Kampfgruppe Wallenstein (44. SS Panzergrenadier-Division Wallenstein - divize ve výstavbě) jako Slowakei Grenadier Regiment Nr. 1 "Hlinka Garde", pod vedením SS-Obersturmbannführera Waltera Demese. Měli být nasazeni do boje proti Pražskému povstání v roce 1945 jako součást Kampfgruppe Wallenstein, ale není jasné, zda se účastnili bojů.

Mimochodem celkem zajímavé jméno je Gustáv Wendrinský
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Gust%C3 ... insk%C3%BD
Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Redakční rada
Příspěvky: 5787
Registrován: 10 úno 2017, 22:29
Bydliště: Praha

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 25 srp 2020, 23:06

Ta existence byla delší... Byl to výsledek reorganizace Pohotovostních oddílů Hlinkovy gardy po potlačení SNP...

U nás se o tom najde málo, ale poláci to mají i na wiki... https://pl.wikipedia.org/wiki/Oddziały_ ... dii_Hlinki
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1696
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od riho » 26 srp 2020, 10:57

SS-Obersturmbannführer Walter Demes má nejaký vzťah s Pavlom Demešom?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti