EU obecně

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 17 kvě 2021, 17:42

https://ekonomickydenik.cz/nabidneme-vi ... e-doprave/
Nabídneme víc než přecpané dálnice? Budoucnost je v kombinované dopravě
Ze Zelené dohody pro Evropu se stala mantra. Čtyři slovíčka, která se skloňují ve všech pádech a významech. Chytřejší a účinnější doprava, omezení emisí skleníkových plynů na minimum, uhlíkově neutrální Evropa. Ať už si o tom myslíme cokoli, minimálně v jednom ohledu můžeme u Green Deal najít něco, čemu se nejen u nás stejně nevyhneme. A tím je rozvinutá kombinovaná doprava. Je to jen jeden z dalších „výmyslů“ Evropské unie nebo sci-fi?

Kde jinde by mělo rezonovat tolik aktuální téma jako v zemi, která se stala tranzitní „supervelmocí“? V zemi uprostřed Evropy, která doposud nedokázala vybudovat adekvátní dálniční ani železniční síť. Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) označuje kombinovanou dopravu s nulovými emisemi uhlíku jako účinné řešení pro zajištění dekarbonizace požadované pro nákladní dopravu na delší vzdálenosti.

Kromě kvalitní dopravní infrastruktury však vyžaduje také koordinovaný postup všech zúčastněných stran. U nás, zdá se, zatím chybí obojí. Politická reprezentace se sice shodne na tom, že přesun ze silnic na železnici je potřebný, nicméně komplexní návrhy, jak toho v dohledné době dosáhnout, zatím stále chybí.
Propojený systém
O neschopnosti dostavět dostatečně hustou a kvalitní dálniční síť či vysokorychlostní železniční tratě, díky nimž by bylo možné ty konvenční více využívat pro nákladní dopravu, se v České republice debatuje v podstatě neustále. O významu kvalitní železniční sítě, která by dostatečně zabezpečila jak osobní, tak nákladní dopravu, není pochyb. A je zcela zřejmé, že bez fungující infrastruktury se jen těžko budeme moci pohnout z místa.

Není však možné se soustředit pouze na železniční, nebo na silniční infrastrukturu. Jedno bez druhého totiž jednoduše nemůže fungovat.

„Domnívám se, že doprava jako taková a její řešení je mimořádně komplexním a zároveň zcela strategickým problémem. Zejména to platí ve vysoce rozvinutých a se svým okolím obchodně propojených zemích jako je například Česká republika. Z celého tématu dopravního řešení nelze vyjmout jedno téma a řešit je odděleně od ostatních. Doprava – osobní i nákladní – se často přirovnává k proudící tekutině. Jakákoli překážka, která brání plynulému toku osob a zboží, se projeví ve všech ostatních částech systému,“ vysvětluje ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR Jan Kodada.

Zároveň zdůrazňuje, že tuto problematiku je nutné řešit jako celek. Jako nejurgentnější pak vidí budování komunikací, jak silničních, tak železničních.

Budeme opravdu „zelení“?
Odhlédněme ale od aktuální situace v České republice a vraťme se zpět k Zelené dohodě pro Evropu. Jsou požadavky a plány z ní vyplývající skutečně reálné? A můžeme se v blízké budoucnosti alespoň částečně přiblížit?

„Je to oficiální politika EU a věřím, že byla přijata s dobrými úmysly. Nicméně je těžké se tomu nesmát. Mně osobně to až příliš připomíná někdejší socialistické závazky. A přesuny peněz do kapes solárních baronů či obchody s emisními povolenkami jasně ukazují, že zatímco idealisté demonstrují, pořádají happeningy a přesvědčují méně uvědomělé občany, pragmatici z byznysu si na tom – z daní nás všech – mastí kapsy,“ konstatuje Michal Drábek z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT Fakulty dopravní.

Jeden z provozovatelů překladních terminálů, které jsou klíčovými prvky kombinované dopravy, se tak pustil do vlastní strategie, díky které plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality.

„Pokud chceme jako stát zůstat mezi konkurence schopnými ekonomikami, nemůžeme být nečinní na poli programů, jejichž společným cílem je posílení uhlíkové neutrality. Gebrüder Weiss přijal svoji vlastní strategii, postupnými kroky chceme dosáhnout vlastní uhlíkové neutrality do konce roku 2030. Přesun silniční nákladní dopravy na železnici je přitom jedním z důležitých pilířů tohoto úsilí, ať už na naší podnikové, národní nebo celoevropské úrovni. Je skutečností, že stávající terminály, které by pro modální nákladní dopravu bylo možno využít, nejsou ideálně rozmístěny pro horizont následujících deseti a více let,“ poukazuje Jan Kodada.

Pilíře kombinované dopravy
Skutečnost, že je v České republice dostatek překladních terminálů, které však nejsou optimálně rozmístěny, koneckonců přiznává i strategický dokument Dopravní politika 2021–2027.

„Další rozvoj kombinované dopravy je zcela zásadním prvkem žádaného posunu dopravy k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Jeho podporu lze však vyjádřit nikoliv litím investic do nových „bodů na mapě“, ale podporou stávajících, již existujících a zavedených projektů. V oblasti intermodální dopravy železnice-silnice je již z čeho vybírat, navíc se katalog případných cílů podpory otevírá do dalších sektorů, jakými jsou kapacita přípojných tratí, digitalizace správy překladiště či ekologizace provozu,“ říká ředitel Svazu spedice a logistiky Petr Rožek.

Podle něj by si větší podporu zasloužily zatím trochu opomíjené multimodální, tedy trimodální, terminály s málo využitou kapacitou alternativních módů, především vodní dopravy.

Jak velký potenciál má tedy kombinovaná doprava v České republice, pokud vezmeme v úvahu požadavky Green Deal?

„Jedná se o technologii budoucnosti, jejíž rozmach v počátcích závisí na státních pobídkách operátorům, restrikcích silniční nákladní dopravy, na výkonosti a množství terminálů a na kapacitě kontinentální železnice,“ vysvětluje Roman Štěrba z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT Fakulty dopravní.

Zásilky kombinované přepravy tak podle něj v budoucnu bohatě železnici vynahradí výpadek hromadných substrátů a jiných pro dráhu historicky tradičních komodit.

„O potenciálu kombinované dopravy ve vazbě na železniční dopravu hovoří srovnání se sousedním Rakouskem, kde na poloviční délce tratí sítě přepraví více tun nákladu. Alpské země však budují kapacitní železnici a terminály kombinované dopravy systematicky desítky let,“ říká Roman Štěrba.

Podle logistické společnosti Gebrüder Weiss souvisí míra využití terminálů pro kombinovanou dopravu s jejich napojením na samotnou železniční síť, která je dostatečně dimenzována pro nákladní přepravy.

„To bohužel není stav, který by byl v České republice realitou. Pro 80 procent nákladní železniční dopravy je využíváno přibližně 20 procent stávajících tratí. Jde o páteřní komunikace, které pouze velmi pozvolna procházejí rozvojem, který by umožnil přepravu většího objemu zboží v kratším čase než dosud,“ vysvětluje Jan Kodada.

Situace, společně s extrémně nízkou cenou silniční dopravy, dle jeho slov vytváří přetrvávající zájem o přepravy po silnici.
Kombinovaná doprava a JustInTime logistika :smich:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

stanik- burtik
Redaktor
Příspěvky: 184
Registrován: 06 led 2018, 09:36

Re: EU obecně

Příspěvek od stanik- burtik » 19 kvě 2021, 09:38

velmi pěkný franta kubásek s Matějem Gregorem na tema eu

Uživatelský avatar
Polite
Senior redaktor
Příspěvky: 3616
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: EU obecně

Příspěvek od Polite » 19 kvě 2021, 11:40

Kombinovaná doprava? Už zase sa vrátime k socialistickej? Čo fabrika to zarastené alebo vytrhané koľaje...
Keď som v 1992 robil v ZVS Dubnica, tak na dielňu sa chodilo z vrátnice osobacikom...😄 Za nami mali dielne už len pyrotechnici.
A postavíme zbúrané a budeme sa tváriť, že to tu nikdy nebolo...
Viď duálne vzdelávanie...učňovské atď...(nehovorím že nebolo aj pred tým, ale po 89 sme to rozbili a dnes to opäť objavujeme)
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 20 kvě 2021, 17:54

https://ekonomickydenik.cz/soud-eu-vyho ... klm-a-tap/
Soud EU vyhověl aerolinkám Ryanair a zrušil státní pomoc dopravcům KLM a TAP
Tribunál Evropské unie dnes vyhověl stížnosti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair a zrušil rozhodnutí Evropské komise, která kvůli dopadům koronavirové krize schválila státní pomoc nizozemské letecké společnosti KLM a portugalským aerolinkám TAP. V případě KLM komise schválila Nizozemsku pomoc 3,4 miliardy eur, což představuje asi 86,6 miliardy korun. U aerolinek TAP činila schválená pomoc 1,2 miliardy eur. To je asi 30,6 miliardy korun, uvedl soud. Vrácení pomoci se odkládá do doby, než komise znovu rozhodne a důvody případně lépe vysvětlí.

Ryanair však neuspěl s další stížností, která se týkala Španělska a jeho pomoci firmám zasaženým koronavirovou krizí. V tomto případě Tribunál EU rozhodl, že částka deset miliard eur, což je v přepočtu asi 254,6 miliardy korun, kterou Madrid poskytnul španělským strategickým podnikům, je v souladu s unijním právem.

16 podaných stížností
„Ryanair vítá rozhodnutí soudu EU, podle něhož byly podmínky státní pomoci zvýhodňující Air France-KLM a TAP v rozporu s právem EU,“ uvedl v tiskové zprávě Ryanair, který je největším nízkonákladovým leteckým dopravcem v Evropě.

„Ačkoliv krize v důsledku covid-19 způsobila újmu všem aerolinkám, které přispívají k ekonomikám Nizozemska a Portugalska a zajišťují s nimi spojení, vlády těchto zemí se rozhodly podpořit jen své národní letecké dopravce,“ dodal.

Ryanair podal na komisi celkem 16 stížností za to, že povolila státní pomoc jednotlivým aerolinkám, jako je Lufthansa, KLM, Austrian Airlines a TAP, stejně jako národní plány, které většinou preferují vlajkové dopravce, připomíná agentura Reuters.
Nedostatečné odůvodnění

Tribunál EU zrušení pomoci aerolinkám KLM zdůvodnil tím, že nizozemská vláda dostatečně neprokázala, že je taková pomoc nutná. Oznámená podpora spočívala jednak ve státní záruce k zajištění úvěru, který mělo aerolinkám poskytnout konsorcium bank, jednak ve státní půjčce.

Nizozemsko zamýšlelo tímto opatřením zajistit své vlajkové letecké společnosti likviditu potřebnou k tomu, aby se společnost KLM vyrovnala s dopady pandemie na své hospodaření.

KLM je součástí francouzsko-nizozemské holdingové společnosti Air France-KLM. Evropská komise už loni 4. května prohlásila individuální podporu, kterou poskytla Francie aerolinkám Air France, za slučitelnou s vnitřním trhem. Podpora pro Air France spočívala ve státní záruce a v akcionářské půjčce v celkové výši sedm miliard eur, to je asi 178,2 miliardy korun.

V dubnu stejný unijní soud podpořil Evropskou komisi, když schválila pomoc skandinávským aerolinkám SAS a Finnair. V únoru soud podpořil i státní pomoc přiznanou konkurenčním aerolinkám včetně Air France a SAS.

Tribunál EU je v unii druhou nejvyšší soudní instancí. V dalším rozhodnutí se dnes v nesouvisející kauze postavil na stranu vlajkových německých aerolinek Lufthansa, které se ohradily proti státní pomoci provozovateli letiště ve Frankfurtu nad Mohanem.

Pomoc totiž podle názoru Lufthansy zvýhodňuje jejího konkurenta Ryanair a Tribunál EU dal nyní Lufthanse za pravdu. Zrušil proto rozhodnutí Evropské komise z roku 2017, kterým byla provozovateli letiště pomoc schválena.
Takže vševědoucí, vševidoucí a všeznalá EU již kecá i do toho jak smí nebo nesmí vlastník sanovat svůj majetek.
Prvý precedent v historii nejen západní ale i antické státnosti. Bůh (za Velkou louží, Kanálem) to žádá.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 21 kvě 2021, 18:48

https://echo24.cz/a/S5944/eu-chce-zapla ... t-migranty
EU chce zaplatit Tunisku a Libyi, aby zadržovaly a přijímaly zpět migranty
Evropská unie chce údajně bojovat s ilegálními migranty. Pracuje na dohodě s Tuniskem, kterému nabízí ekonomickou pomoc na oplátku za tvrdší postup při zastavování příchodu migrantů do Evropy, podobně, jako se to má s Tureckem. Podle komisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové již probíhají rozhovory o podobné dohodě i s Libyí. Informoval o tom server The Arab Weekly. Podle deníku Die Welt se dokonce uvažuje o sítí zemí, kam by se z Evropy ilegální migranti repatriovali.Itálie vyzvala členské státy k pomoci při zvládání rostoucího počtu nelegálních migrantů, kteří se do země dostávají většinou z Tuniska a Libye. Tunisko naopak žádá komplexní řešení zohledňující socioekonomické kořeny problému. Johanssonová uvedla, že Brusel pracuje na organizaci „síti dobrovolné pomoci“, což zahrnuje také pokus o vyjednání nové dohody s Tuniskem.

„S italskou ministryní vnitra budu v Tunisku vyjednávat globální dohodu, která na jedné straně umožní zemi zotavit se z těžké hospodářské krize způsobené koronavirem, na druhé straně jí poskytne zdroje na boj proti obchodníkům s lidmi,“ řekla Johanssonová týdeníku Arab Weekly.

„Budou existovat evropské fondy pro hospodářství, investice a zaměstnanost, zatímco tuniské orgány se budou podílet na správě hranic, aby přijaly zpět své občany, kteří odešli do Evropy, a repatriovali cizince ve své zemi, kteří nejsou uprchlíky,“ dodala Johanssonová. O strategii EU se Johanssonová rozpovídala také v rozhovoru pro Die Welt. S Libyí a Tuniskem chce vytvořit podobnou dohodu jako s Tureckem.
OSN odhaduje, že letos se do Evropy dostalo přes moře kolem 23 500 lidí, přičemž většina nově příchozích přistála v Itálii a Španělsku z Tuniska, Libye a Alžírska.
:nahlavu:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 8111
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: EU obecně

Příspěvek od petrp » 24 kvě 2021, 12:02

Firma, která patří Agrofertu, žaluje Evropskou komisi. Chce se tak dostat k dotacím
Společnost Primagra ze skupiny Agrofert podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropskou komisi, upozornil iRozhlas.cz. Agrofert se tak chce domoci evropských dotací, k nimž nemá přístup poté, co unijní audit konstatoval, že je ve vztahu k Agrofertu ve střetu zájmů premiér Andrej Babiš.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/33 ... tacim-pise
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 8111
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: EU obecně

Příspěvek od petrp » 24 kvě 2021, 16:56

Kupředu do minulosti - Alexander Tomský
Brexit prý oslavil, chtěla ho jak konzervativní inteligence, tak i dělníci. Motivací byla dle něho suverenita. Česká republika si údajně ale odchod dovolit nemůže, protože by s námi zametli jako s Řeckem, protože EU není laskavá a milá. „Mírné impérium a ideologický konstrukt,“ říká v rozhovoru. Odchod Británie z EU Tomský dle svých slov oslavil. Na otázku, zda je evropský projekt špatný jen pro Brity nebo obecně pro všechny, Tomský odvětil: „Obecně, je to naprosto nesmyslný projekt. Můžeme mít mnoho pochopení, proč to vzniklo po válce – vypukla studená válka, šest malých států se krčilo před Sovětským svazem. Má to mnoho důvodů, které jsou polehčujícími okolnostmi, ale projekt stále těsnější unie, vybudování nového superstrátu a potlačení národních států – a vytvořit jakýsi globální systém světa pravidel, a pravděpodobně i globální vlády, to je imperiální projekt.“
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... sky-664997
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 30 kvě 2021, 17:37

https://cz.sputniknews.com/20210530/blo ... 64553.html
Bloomberg: Členské státy EU navrhly USA společné prohlášení proti Rusku
Evropská unie zaslala USA návrh společného prohlášení pro summit plánovaný na 15. června, který má obsahovat jasnou odpověď na „model negativního chování“ a „nepřátelské aktivity“ Ruska. Informuje o tom agentura Bloomberg s odkazem na dokument.

Summit EU-USA se má konat v úterý 15. června v Bruselu, tedy den před osobní schůzkou prezidentů Ruska a USA, Vladimira Putina a Joea Bidena, k níž dojde v Ženevě.
„Jsme jednotní v našem zásadním přístupu k Rusku a jasně zareagujeme na jeho opakující se model negativního chování a nepřátelských aktivit,“ cituje agentura výňatek z dokumentu.
Podle verze Bloomberg vystoupí EU a USA na summitu proti „represím Ruska vůči občanské společnosti, opozici a nezávislým médiím“ a učiní prohlášení o těsnější ekonomické spolupráci.

Strany mohou rovněž učinit prohlášení o společném vzdorování Číně, jak se také praví v návrhu prohlášení.

Připomeňme, že vztahy mezi Moskvou a Západem se zhoršily kvůli situaci na Donbasu, kde Kyjev zahájil v roce 2014 vojenskou operaci proti samozvaným LLR a DLR, a kvůli Krymu, který se znovu připojil k Rusku po referendu na poloostrově. Západní státy nejednou obvinily Rusko z vměšování se do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

V Moskvě všechna obvinění odmítají a zdůrazňují, že Rusko není stranou vnitřního ukrajinského konfliktu, a podotýkají, že otázka Krymu je jednou provždy vyřešena. Protiruské sankce Západu považuje Moskva za kontraproduktivní. Ruská vláda podnikla odvetná opatření a zahájila kurs na nahrazení importu.

Vztahy se ještě víc vyhrotily poté, co Česko obvinilo ruské tajné služby z účasti na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014. Praha vypověděla 18 ruských diplomatů. Moskva označila obvinění za absurdní a nepodložená a prohlásila za nežádoucí osoby 20 zaměstnanců české diplomatické mise.

Na Západě také znějí prohlášení o údajném posílení „agresivních akcí“ ze strany Ruska proti Ukrajině. V Kremlu v reakci na to zdůraznili, že Rusko přesunuje své vojáky na hranicích vlastního území, že to nikoho neohrožuje a nemá znepokojovat, a že ruská hrozba je „výmysl těch, kdo chtějí těžit ze své role předního oddílu boje s Ruskem, dostat za to jisté bonusy a preference“.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 03 čer 2021, 18:28

https://www.eurabia.cz/Articles/45198-v ... visti.aspx
Vedení EU s podporou neziskovek připravuje další zpřísnění boje proti nenávisti
V návrhu EU je, že VERBÁLNÍ útoky na etnické, náboženské i jiné menšiny, osoby se zdravotním postižením, seniory i další skupiny staví na stejnou úroveň, jako je terorismus či obchod s narkotiky, což je naprosto nepřiměřené.

Zdaleka největší problém je v tom, že není vůbec jasně vymezené, co všechno lze zařadit pod pojem nenávistné projevy. Tzv. hate speech může zahrnovat široké spektrum pokrývající nenávistné VERBÁLNÍ projevy až po normální kultivovanou kritiku.

Jak rekl sef EU/EK Juncker: “Na něčem se dohodneme, necháme to ležet a čekáme, co se stane. Pokud nikdo nezapříčiní rozruch, protože většina lidí nerozumí tomu, co bylo rozhodnuto, pokračujeme krok za krokem, dokud není cesty zpět.”
Toto již jednou zažili naši dědové s babičkami v Böhmen und Mähren za III. Říše.
Schvalování atentátu => Kobyliská střelnice + výstraha pro zbytek pomocí v rozhlase čtené a i na každém nároží vylepené vyhlášce kde se jmenovitě oznamovaly jména eliminovaných pachatelů nenávistných projevů.
IV. Říše národa evropského se navrací k osvědčené praxi svých předchůdců.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 03 čer 2021, 18:30

https://www.czechfreepress.cz/vase-free ... kravy.html
Brusel chce, aby zemědělci měřili, jak jim prdí krávy
MUDr. Ivan David
Bohužel to není vtip. Zemědělskému výboru Evropského parlamentu byla přidělena k projednání Strategie EU ke snížení emisí metanu. Dánský zpravodaj Asger Christensen z frakce Renew, v níž působí i europoslanci za vládní ANO premiéra Andreje Babiše, pro výbor připravil návrh stanoviska, v němž navrhuje měřit emise metanu na úrovni zemědělských podniků. Spojena by s tím měla být také jakási certifikace zemědělských firem z hlediska jejich „klimatické efektivity“.
Co je „klimatická efektivita“, to zpravodaj z nejprofederalističtější frakce ve svém návrhu nevysvětlil.
I přesto je jasné, co by schválení jeho návrhu znamenalo. Do každého kravína, vepřína, či ovčína by musely být namontovány přístroje, které budou měřit a zaznamenávat, jak prdí zvířata v prostoru ustájená. Samostatné přístroje by zjevně musely být upevněny i na těla zvířat, která se volně pasou. To všechno samozřejmě stojí peníze. Hodně peněz. Stejně jako certifikace, na nichž se budou přiživovat parazitní firmy, které za spoustu peněz produkují pouze osvědčení.

Takto nesmyslně vyhozené peníze by v zemědělství mohly být použity na mnohem užitečnější věci. Proto jsem k návrhu strategie předložil řadu pozměňovacích návrhů. V jenom z nich navrhuji tento nesmysl vyškrtnout. Pro případ, pokud by vyškrtnutí neprošlo, jsem navrhl, aby finanční zátěž nemuseli nést zemědělci, protože by to zhoršilo konkurenční postavení našich chovatelů na světových trzích. Tento nesmysl by měl kompletně zaplatit Brusel, ale nikoli z peněz na Společnou zemědělskou politiku, ale z miliard, které mají být prošustrovány na Zelený úděl.

Cestou pozměňovacích návrhů jsem kolegům připomněl, že v Evropě bylo před zavedením mechanizace poháněné parou a později spalovacími motory chováno mnohem více býložravců než dnes. Tažní i jezdečtí koně, stejně jako volové zapřahaní do pluhů, po staletí samozřejmě prděli také. A kupodivu to nemělo na planetu žádný vědecky prokázaný škodlivý dopad.

Někteří kolegové ve výboru bohužel v poslední době podlehli jakési fóbii ze Zeleného údělu. Místo aby bránili zemědělce a snažili se jim vytvořit legislativní podmínky, které umožní dobré hospodaření, což je podle mého názoru povinnost každého člena zemědělského výboru, mají pocit, že se musí za každou cenu přidat k zelenému šílenství a navrhnout něco, co se týká zemědělství. I kdyby to mělo zemědělce poškodit.

Což je právě případ kolegy Christensena, který navrhuje měřit a následně omezit prdění hospodářských zvířat. V této souvislosti si nelze nevzpomenout na Stalinův recept k řešení problémů. Sovětský diktátor tvrdil, že „lidé dělají problémy“. Nejlepší způsob jejich řešení podle něj byla likvidace. Takto Stalin zlikvidoval několik milionů problémů. V zájmu pochybného klima-projektu bychom podle europoslance Christensena měli kvůli snižování emisí metanu snižovat počet chovaných hospodářských zvířat.

A tím nám naprosto jasně leze na povrch, co je skutečným cílem Zeleného údělu. V zemědělství má jít o omezení výroby potravin v Unii. Zemědělci mají být transformováni na jakési „údržbáře krajiny“. Vyvolaný pokles výroby evropských potravin má otevřít „nutnost“ jejich dovozu ze třetích zemí. Komise už má k tomu podepsanou obchodní dohodu EU-MERCOSUR, která má umožnit zvýšení dovozů potravin z jižní Ameriky. Potravin, které jsou vyráběny za cenu vypalování milionů hektarů tropického pralesa. Potravin, k jejichž výrobě jsou používány násobně větší množství postřiků a stimulačních látek, jako anabolických steroidů nebo růstového hormonu, jejichž používání je v EU zakázáno.

V sadě svých protinávrhů jsem kolegům doporučil zaměřit pozornost na plynovod vedoucí z Ruska a Kazachstánu přes Ukrajinu na Slovensko. Právě ukrajinská část plynovodu není od rozpadu SSSR vůbec udržována a opravována. Ukrajinští oligarchové z podniku Ukrtransgaz, který jej provozuje, pouze berou peníze za tranzitní poplatky, ale nic nevrací do údržby. Pokud europarlament považuje úniky metanu za problém pro životní prostředí měl by se zaměřit především na řešení havarijního stavu potrubí na Ukrajině.

Srovnáním každoročně publikovaných údajů o množství plynu, které bylo do systému na východní hranici Ukrajiny natlačeno a kolik z něj bylo odebráno do ukrajinské rozvodné sítě a množstvím, které je na hranici předáváno na Slovensko, vychází, že z plynovodu uniká mnohem více plynu, než vyprdí všechna unijní hospodářská zvířata. Manažeři Ukrtransgazu se neprováděním údržby ani netají.

Navrhl jsem, aby EU dala Ukrajině jako podmínku čerpání peněz z rozpočtu EU uvedení plynovodu do řádného technického stavu do roku 2024. S tím, že pokud tak Ukrajina neučiní, mají jí být zastaveny veškeré platby dotací z EU.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 03 čer 2021, 18:37

https://ekonomickydenik.cz/jednani-o-re ... -protesty/
Jednání o reformě zemědělské politiky EU na pokraji krachu. Zemědělci bijí na poplach a hrozí protesty
Jednání o reformě zemědělské politiky Evropské unie se ocitly na pokraji krachu. Neúspěchem skončil minulý týden několikadenní vyjednávací maraton mezi europoslanci, ministry zemědělství a Evropskou komisí o konečné podobě tří potřebných legislativních předpisů. Je již deset minut po dvanácté, zlobí se zemědělci. Ti se potřebují včas připravit na nová pravidla a podmínky, které státy ještě musí vtělit do svých národních plánů pro rozdělování dotací. A hrozí protesty.

Jednání o reformě zemědělské politiky Evropské unie se po třech letech diskuzí ocitly na pokraji krachu. Neúspěchem skončil minulý týden „jumbo“ trialog – několikadenní vyjednávací maraton mezi europoslanci, ministry zemědělství zastupovanými jejich portugalskou kolegyní Marií do Céu Antunesovou a eurokomisařem pro zemědělství Januszem Woiciechowským o konečné podobě tří legislativních předpisů, které stanoví pravidla pro rozdělování miliardových dotací evropským zemědělcům do roku 2027.

Původně se při tom očekávalo, že právě zde dojde k průlomu a podaří se překonat přetrvávající rozpory. Konec června je všemi stranami považován za termín, kdy je naprosto nezbytné dohody dosáhnout, aby bylo možné nová pravidla spustit od ledna 2023. Připomeňme, že původně měla platit již od 1. ledna 2021.

Namísto toho se veřejnost dočkala z obou stran více či méně zakrývané frustrace z toho, že je to ta druhá strana, která stále neústupně trvá na svém. Chceme moderní a udržitelné zemědělství ohleduplné k životnímu prostředí a klimatu, evropští zemědělci si zaslouží naši podporu, prohlašují svorně do Céu Antunesová i europoslanci. Ale je třeba respektovat naši roli v unijním legislativním procesu, dodávají. To v bruselském žargonu znamená jedno – to oni, co sedí na druhé straně stolu, musí ustoupit.
Rozčarovaní zemědělci
Do toho se začínají silně ozývat ti, kterých se to týká především. Zemědělci totiž stále neví, s čím mají počítat ve svých dlouhodobých plánech. A bez nich to v tomto sektoru podnikání zkrátka nejde. Jedním z přetrvávajících sporů je například to, jaká částka z balíku peněz určeného na přímé platby na hektar půjde výhradně na opatření na ochranu klimatu a životního prostředí. Obě strany šermují čísly mezi dvaceti a třiceti procenty. Europoslanci chtějí více, ministři zemědělství zase méně z obav, že zemědělci nedokáží celou částku peněz využít. Přitom jde o jeden ze základních parametrů, které musí státy EU ještě zapracovat do svých národních plánů pro rozdělování dotací. Ty tak stále nejsou – a ani nemohou být – hotové.

Zklamaní a znepokojení jsou i čeští zemědělci. „Je to pro nás velké rozčarování,“ prohlásil včera předseda Zemědělského svazu a viceprezident Agrární komory (AK) ČR Martin Pýcha na tiskové konferenci, kterou svolal společně se svými kolegy z AKČR a Slovenské poľnohospodárské a potravinárské komory. Podle něj staví celá situace zemědělce do značné nejistoty. „Stále se diskutuje o základních parametrických změnách. Rozptyl možných variant je tak velký, že není zkrátka možné se připravit na všechny,“ upozorňuje.

Složitá jednání o nových pravidlech přitom běží již od roku 2018, kdy Evropská komise předložila první návrhy. Podle Pýchy tak evropské orgány, které nechápou realitu současného zemědělství, jednoduše selhaly. Na mysli má však spíše Evropský parlament a Komisi. Nikoli Radu EU, tedy členské státy a jejich ministry zemědělství, jejichž pozice je zemědělcům bližší. „Apelujeme na reformu společné zemědělské politiky tak, jak bylo původně zamýšleno. Tedy s větší mírou flexibility, jak chtějí členské státy,“ souhlasí prezident AKČR Jan Doležal. Podle něj Evropská komise a Evropský parlament přicházejí s nesplnitelnými požadavky. „Přitom sami nenesou odpovědnost za implementaci přísných pravidel, které budou znamenat navýšení byrokratické zátěže, snížení produkce a zdražení potravin pro obyvatele,” dodává Doležal.

„Evropský parlament ani Evropská komise za provádění společné zemědělské politiky v praxi nezodpovídají a silně se to odráží v jejich pozicích. Často prosazují prvky, které vycházejí z politických názorů. Neberou ale v úvahu administrativní postupy a existující nástroje,“ souhlasí se zemědělci tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. „Kompromis je třeba hledat ve vyváženosti nastavení jednotlivých opatření. Pro ministerstvo zemědělství je nezvyšování byrokratické zátěže jednou z priorit. Návrhy budeme optikou této priority posuzovat,“ sdělil Ekonomickému deníku.

Vedle obav z nadměrné administrativy v důsledku nových požadavků zemědělce trápí také to, že rozpočet na příští roky je menší než ten stávající. „Pokud máme plnit společenskou objednávku, musíme být spravedlivě kompenzováni,“ pokračuje Doležal s tím, že pokud ubírá Evropská unie, měl by přidat stát a zvýšit kofinancování investičních projektů financovaných v rámci Programu rozvoje venkova. To je v současné době 35 procent, zemědělci by je však rádi viděli na 60 procentech. „Jde o to, aby nám zůstala zachována současná míra podpory,“ konstatuje Doležal. Ministerstvo podle Bílého zatím o navýšení potřebné částky stále jedná.
Europoslanci: chceme jasná pravidla a povinnosti

Z pohledu Evropského parlamentu jsou to však naopak ministři zemědělství, kteří odmítají čelit realitě a tomu, že společná zemědělská politika potřebuje změnu – pokud to EU myslí s její udržitelností vážně. Navíc pozice unijních zákonodárců je podle nich konsistentní a členské státy EU se tedy nemají čemu divit. „Vždycky to vypadá, že už si plácneme. A pak přijde Rada s nějakým drobným textem, který to zase posouvá zpět na začátek,“ stěžoval si v pátek novinářům lidovecký europoslanec a jeden ze tří vyjednavačů Peter Jahr. Právě flexibilita, o níž hovořil Martin Pýcha, je pro Evropský parlament problém. Členské státy nechtějí žádné závazky, ale takhle to nejde, říká k tomu Jahr.

Europoslanci ostatně dali již dříve několikrát najevo, že reformovaná zemědělská politika by měla stanovit jasná pravidla a povinnosti co se týče environmentálních závazků. Peníze by navíc měly jít především menším zemědělcům a nikoli velkým agrárním podnikům. Podle Jahra byla nicméně dohoda již několikrát velmi blízko, ale nakonec to byly členské státy, které od jednacího stolu odešly. „Myslím ale, že nám zbývá ke kompromisu již málo. Stačí vydržet,“ věří nicméně Jahr.

„Všichni jsme hlasovali pro Zelenou dohodu. Je tam plno prohlášení, ale chybí konkrétní nástroje, jak toho dosáhnout. Musíme proto jasně převzít odpovědnost,“ dodává k tomu jeho sociálnědemokratický kolega a další z trojice europoslaneckých vyjednavačů Eric Andrieu.
Komisař Woiciechowski nepomáhá

Na jednom se však obě strany shodnou. A tím je kritika komisaře Janusze Woiciechowského. Ten podle účastníků diskuzí neplní roli moderátora diskuse a hledače kompromisů tak, jak se od něj očekávalo. Kritici jej viní z toho, že se málo snaží a straní těm druhým.

Podle českých zemědělců je dokonce příliš ve vleku místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, který má na starosti plnění cílů evropské Zelené dohody. Ten již dříve pohrozil, že pokud unijní zemědělská politika dostatečně „nezezelená“, Komise celou reformu stáhne, na což má ostatně právo.

„Zelená dohoda ale vznikla v době, kdy nová společná zemědělská politika byla již na stole,“ nesouhlasí s tímto přístupem Jan Doležal. Komise s podporou Evropského parlamentu podle něj chce do nových pravidel prosadit cíle, s nimiž se původně nepočítalo. Jde především o snižování spotřeby pesticidů, umělých hnojiv nebo zvyšování podílu ekologického zemědělství a biodiverzity. „Přitom Komise stále k těmto cílům nepředložila dopadovou studii,“ dodává prezident AKČR, podle něhož tento tlak povede ke snižování produkce, zdražení ceny potravin a ohrožení konkurenceschopnosti evropských zemědělců v důsledku levného dovozu ze třetích zemí, kde nemusí plnit tak náročné environmentální požadavky.

„Je pravdou, že Evropská komise by mohla více přispívat k nalezení shody mezi Radou a Evropským parlamentem a méně prosazovat své pozice,“ souhlasí Vojtěch Bílý. „Z hlediska legislativních pravidel EU má ale na předkládání návrhů právo a využívá jej. Jiná věc je, zda tím pomáhá dosažení dohody nebo naopak,“ dodává však.
Vyjedou traktory do ulic?

Svoji nespokojenost s vývojem situace již jasně vyjádřila i vlivná evropská zemědělská asociace Copa Cogeca. Ta bude na svém nadcházejícím sjezdu v červnu řešit další postup. A podle Martina Pýchy nelze vyloučit ani aktivní formu protestu. „Já to tam určitě nadnesu, i když je pravda, že se teď musíme věnovat spíše zemědělským než protestním činnostem,“ prohlásil Pýcha.

Na druhou stranu se v debatě ozývají od zemědělců i opačné hlasy. Svoji podporu postoji Evropskému parlamentu již dříve opakovaně vyjádřila například Asociace soukromého zemědělství ČR. Ta dokonce nedávno ze zmíněné zemědělské asociace vystoupila s odůvodněním, že Copa Cogeca nehájí zájmy většiny českých zemědělců a vychází vstříc korporátním podnikům.

„Ať chceme nebo ne, společná zemědělská politika je klíčovým nástrojem pro naplnění cílů Zelené dohody. Je to ekonomická páka k tomu, aby se mohla realizovat,“ řekl Ekonomickému deníku předseda České technologické platformy pro ekologické zemědělství Jiří Lehejček, jeden z tvůrců zemědělské části programu koalice Pirátů a STAN. Podle něj však Evropský parlament již „vyklidil pole“ a nová společná zemědělská politika se z tohoto pohledu nikam příliš neposune. Připouští však, že jednání již nabrala příliš velké zpoždění a zemědělci potřebují jistotu a kontinuitu.

„Jsme mezi dvěma mlýnskými kameny. Výsledek tomu zatím bohužel odpovídá,“ myslí si Lehejček, podle něhož jsou obavy z toho, že Zelená dohoda povede ke snížení zemědělské produkce v Evropě, liché. „V okamžiku, kdy má Evropa nadprodukci potravin, veškeré inovace směřují ke snižování vstupů, na přírodní preparáty a současně je tam velká ambice ke konverzi k ekologickému zemědělství, tak bych se toho neobával,“ dodává.
Bude v červnu dohoda?

V Bruselu si zatím podle portugalské ministryně zemědělství dávají obě strany krátkou přestávku, aby zvážily další postup. Je pravdou, že do Céu Antunesová i europoslanci tvrdí, že na většině potřebného textu již panuje shoda, a k úplné dohodě tak již zbývá jen krátká cesta. Diskuse mají pokračovat, aby na posledním jednání ministrů zemědělství za portugalského předsednictví v Radě EU na konci června mohla do Céu Antunesová oficiálně prohlásit, že kompromisní test je na stole.

Jinak by v jednáních museli pokračovat Slovinci, kteří převezmou předsednickou štafetu od 1. července. To by bylo pro Portugalce velké zklamání. Právě úspěšné dokončení jednání o reformě společné zemědělské politiky bylo jednou z jejich hlavních předsednických priorit.

A velký otazník by v takovém případě visel nad přípravou již zmíněných národních plánů. Ty musí být dokončeny a Evropskou komisí schváleny do konce tohoto roku tak, aby se v průběhu příštího roku mohli zemědělci i stát včas připravit na aplikaci nových pravidel od roku 2023. „Ministerstvo zemědělství chce národní plán předložit vládě do konce června. Poté začne o jeho podobě neformálně diskutovat s Evropskou komisí. Ta zase požaduje tři měsíce na to, aby si ho prostudovala a mohla k němu zaslat připomínky. Ty pak bude nutné zapracovat,“ vypočítává Martin Pýcha a dodává: „Je ale strašně málo času. Ani ne pět, ale deset minut po dvanácté.“

Podle Vojtěcha Bílého je dosažení dohody v červnu možné. „Ale k tomu je třeba, aby ochota ke kompromisu nebyla pouze na straně Rady, ale také Evropského parlamentu. To členské státy v Radě doposud postrádají,“ dodává mluvčí resortu zemědělství na závěr.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 3027
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: EU obecně

Příspěvek od homer » 04 čer 2021, 15:12

Běloruská letadla už nepřistanou v EU. Velvyslanci schválili přísný zákaz
Velvyslanci členských zemí Evropské unie v pátek schválili zákaz vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU. Pro unijní přepravce má zároveň platit doporučení nevyužívat vzdušný prostor Běloruska. Informovala o tom s odvoláním na tři diplomatické zdroje agentura Reuters.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ve ... 47ab5f122/

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 8111
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: EU obecně

Příspěvek od petrp » 05 čer 2021, 09:09

Evropská unie Čechům vzkazuje: Nejvyšší čas zakotvit do ústavy vedoucí úlohu strany
Evropská unie není s Českou republikou spokojena. Nutno přiznat, že právem a že důvodů není málo. Summit předních evropských státníků nevystavil Česku dobré vysvědčení, ale evropští představitelé naštěstí přišli i s řešením.
Experiment s demokracií se v České republice evidentně neosvědčil, česká společnost k liberální demokracii ještě zdaleka nedozrála. Je tedy potřeba jasně určit směr a pravidla. Na tomto závěru se na svém uzavřeném jednání shodli státní tajemníci a další vysocí představitelé příslušných ministerstev Německa, Francie, Nizozemska, Švédska a dalších vyspělých států světa.

Vyspělé západní demokracie mají bohužel mnoho důvodů nás kárat. „Lidé u vás volí Babiše, někdy i Okamuru. Nemáte jasno v problematice Ruska, přestože jste dostali jasné instrukce. Vrbětice jste zpackali. Málo se ztotožňujete s progresivními tendencemi v genderové problematice. Nechcete přerozdělovat migranty, a to ani doktory a inženýry.“ Takové a podobné důvody zazněly na tiskové konferenci po skončení summitu.
https://ladislavpokorny.blog.idnes.cz/b ... x?c=771630
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 08 čer 2021, 14:30

https://echo24.cz/a/SGEVV/orban-posedlo ... si-skoncit
Orbán: Posedlost Bruselu vykonstruovanými a vychloubačnými prohlášeními musí skončit
Předseda maďarské vlády Viktor Orbán dnes důrazně odmítl "opovrženíhodné útoky" evropské levice na Maďarsko za to, že nepodepsalo podle premiéra politicky bezvýznamné a povrchní prohlášení k Hongkongu. V této souvislosti Orbán podle maďarské tiskové agentury MTI také kritizoval časté zbytečné deklarace, kvůli nimž je EU "zbytku světa pro smích".

"Postoj Maďarska je, že musí skončit posedlost Bruselu vykonstruovanými a vychloubačnými prohlášeními," citovala MTI z Orbánova dokumentu nazvaného Samisdat 9. "Chápeme, když některý členský stát chce z vnitřních politických důvodů předložit kousek papíru s logem EU. Ale má to své meze," dodal.

Podle Orbána tento "společný přístup k zahraniční politice, motivovaný domácími politickými úvahami, vedl k tomu, že se zahraničněpolitický postoj Evropské unie stal terčem posměchu". "Jestliže osm našich prohlášení už bylo smeteno, jak se to stalo v souvislosti s Čínou, pak deváté bude přivítáno s ještě větším výsměchem. Vypadáme jako ubozí papíroví tygři a naše neúčinná prohlášení jsou pro smích zbytku světa," zdůraznil maďarský premiér.

V této souvislosti se zastal směřování své vlády ke spolupráci s Čínou, které je v EU přijímáno s nelibostí. Maďarsko je velkým příjemcem čínských investic. "Věříme, že musíme zabránit opakování politiky a kultury studené války ve světové politice," prohlásil Orbán. "Návrat studené války je v rozporu se zájmy Evropy, střední Evropy a Maďarska," dodal.

Maďarsko zablokovalo chystanou rezoluci Evropské unie, která odsuzovala volební reformu v čínské zvláštní administrativní oblasti Hongkongu. Změny podle místních i některých unijních politiků povedou k upevnění kontroly Pekingu nad tímto velkoměstem s velkou mírou samosprávy.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2021, 18:46

https://ekonomickydenik.cz/evropske-aer ... refundace/
Evropské aerolinky chtějí omezit práva pasažérů na odškodné a refundace
Evropské letecké společnosti budou usilovat o oslabení práv pasažérů na odškodné a refundace. Uvedli to představitelé odvětví na virtuální konferenci sdružení Airlines for Europe (A4E). Upozornili, že takzvaná regulace EU261, která stanoví kompenzace za zrušené a zpožděné lety, výrazně prohloubila finanční problémy řady aerolinek v době pandemie covidu-19.

„Usilujeme o vyváženější přístup k ochraně spotřebitelů,“ uvedl šéf francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France-KLM Ben Smith.

Pravidla EU zaručují spotřebitelům okamžitou refundaci peněz za zrušené lety. Navíc zahrnují nárok na odškodné za lety zrušené s méně než dvoutýdenním předstihem a za zpoždění přesahující tři hodiny, upozornila agentura Reuters.

„Je to pravděpodobně jeden z nejrepresivnějších zákonů na ochranu práv spotřebitelů na světě,“ prohlásil Smith. Pravidla EU podle A4E nejsou slučitelná s masivním omezováním letů, které si pandemie vynutila, napsala agentura Bloomberg.

„Je velmi důležité, abychom z tohoto zákona vytvořili něco realističtějšího a vyváženějšího,“ řekl Smith.

Evropská komise nicméně podle Reuters signalizovala, že o oslabení práv cestujících není připravena uvažovat. „Vždy jsme se snažili dosáhnout správné rovnováhy mezi ochranou spotřebitelů a ochranou turistického a dopravního průmyslu,“ uvedl podle Reuters nejmenovaný představitel EU.

„Pokračující a zlepšená ochrana práv cestujících je klíčová pro zajištění potřebné důvěry spotřebitelů v dopravní průmysl,“ dodal.
A aké to bolo buchanie sa do prs, keď sa to presadzovalo. :lol:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 15 čer 2021, 14:11

https://www.ceska-justice.cz/2021/06/es ... homofobii/
ESLP trestal za pokřik „smrt homosexuálům“. Stát zavřel oči před homofobií
Stát selhal při ochraně i při vyšetřování. Tak zní závěr případu Accept a spol. v. Rumunsko. Stížnost podala k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP) v roce 2016 neziskový spolek Accept za zájmy homosexuálů, leseb a transsexuálů a pět osob, kterým jiné osoby znemožnily veřejné promítání filmu o homosexuálech. Dočkali se urážek a policie ani úřady nezakročily.

Rozsudek sedmi sekčních soudců Evropského soudu pro lidská práva byl zveřejněn v úterý 1. června 2021. Týká se událostí, které se staly večer 20. února 2013 během promítání filmu o životě rodin stejného pohlaví v Národním muzeu v Bukurešti. Vstup byl volný a akce byla veřejná.

Po promítání filmu měla v noci následovat diskuse o právech rodin stejného pohlaví. Veřejného promítání se zúčastnila dvacítka lidí včetně stěžovatelů. Jenže najednou přišlo dalších padesát osob, některé s vlajkami.
On-line mobilizace k protidemonstraci proti homosexuálům

Jak uvádí odůvodnění rozsudku, lidé z organizátorského spolku Accept dostali strach z „on-line mobilizace“ a z protidemonstrace proti akci. Zavolali proto policii a na její radu písemně požádali o ochranu. Na místo přijelo deset policistů včetně náčelníka, později se připojilo sedm strážníků, kteří byli přivoláni vedením muzea přes linku 112, aby poskytli homosexuálům ochranu a zabránili eskalaci konfliktu.

Podle stěžovatelů nově příchozí rušili promítání, volali „smrt homosexuálům“, „teplouši“. „Někteří vetřelci projevovali fašistické a xenofobní znaky a mávali vlajkou krajně pravicové strany Vše pro zemi, která byla v roce 2015 rozpuštěna,“ stojí v popisu událostí.

Policie nejprve zůstala na chodbě, poté vstoupila do promítací místnosti, zabavila vlajky a místnost opustila, ačkoli organizátoři žádali, aby zůstala, popisuje rozsudek, co se dělo v Bukurešti. Narušitelé poté zablokovali projektor, takže akce nemohla pokračovat. Organizátoři rozsvítili a účastníci začali odcházet.
K žádnému násilí nedošlo

Jak lidé odcházeli, policisté na chodbě legitimovali 29 osob, převážně z řad narušitelů akce. Strážníci později ve zprávě uvedli, že osoby patřily k „nové pravici“ a oponovaly akci vzhledem ke svému náboženství a „morální víře“.

„Žádný akt násilí se během bojovné diskuse mezi dvěma skupinami nestal,“ stojí v rozsudku.

V březnu 2013 podali stěžovatelé trestní oznámení za podněcování diskriminace, zneužití pravomoci úřední osoby omezováním práv a předvádění fašistických symbolů na veřejnosti. Oznámení mířilo také na policejní úředníky, kteří podle stěžovatelů selhali v přijetí adekvátních opatření tak, aby mohla akce pokojně pokračovat.
Devatenáct měsíců se šetřila příslušnost k šetření

Jak vyplývá z popisu událostí, prokurátor se prohlásil nepříslušným, protože šlo o trestní oznámení na policisty. Vyšetřování bylo proto předáno vojenskému prokurátorovi. Vojenský prokurátor rok poté shledal, že policisté nebyli schopni zajistit homosexuálům ochranu proto, že pořádající organizace akci předem nenahlásila a nezískala k ní povolení. Organizátoři se proti rozhodnutí odvolali a podali stížnost s tím, že policisté ve skutečnosti odmítli zasáhnout a prokurátor některá fakta zcela vynechal.

Případ se dostal před kasační soud, trestní řízení pokračovalo až do roku 2017 a případ skončil potvrzením rozhodnutí prokurátora, že neexistuje dostatek důkazů pro tvrzení, že na akci byly ukazovány fašistické symboly.

„Po devatenáct měsíců neučinili tři prokurátoři nic jiného, než potvrzování příslušnosti k šetření a přehazování případu z jednoho úřadu na druhý,“ stěžují si účastníci akce u Soudu.
Trestný čin omezení práv státním úředníkem

Jak vyplývá z odůvodnění rozsudku, Rumunsko má tuto situaci „ošetřenou“ i v trestním zákonu. Článek 247 rumunského trestního zákona Zneužití funkce omezením práv říká toto: „Skutek provedený státním zaměstnancem s cílem omezit osobě využití nebo výkon práv nebo uvést osobu do situace méněcennosti na základě rasy, národnosti, etnické příslušnosti, jazyku, náboženství, pohlaví, sexuální orientace, názoru, politické příslušnosti, přesvědčení, bohatství, sociálního původu, věku, zdravotního postižení, chronické nenakažlivé choroby nebo infekce HIV / AIDS, se trestá odnětím svobody od šesti měsíců až do pěti let.“

Takřka totožné znění má ustanovení trestního zákona o podněcování k diskriminaci, které ovšem platí pro všechny osoby, skutek popisuje jako podněcování k nenávisti a sazba je od šesti měsíců do tří let vězení nebo pokuta.

Evropský soud pro lidská práva v rozsudku dále rozebral příslušná ustanovení občanského zákona, diskriminační legislativu, soudní praxi v Rumunsku a mezinárodní úmluvy.
Vláda: K ničemu nedošlo

Stěžovatelé si u Evropského soudu pro lidská práva stěžovali na porušení Článku 3 Úmluvy – zákaz mučení a nelidského zacházení, Článku 8 – právo na respektování soukromého a rodinného života, Článku 14 – zákaz diskriminace, Článku 13 – právo na opravné prostředky a Článku 1 dodatkového protokolu 12 – všeobecný zákaz diskriminace.

S tím nesouhlasila rumunská vláda, proti níž byla vedena stížnost. Podle vyjádření vlády události nedosáhly intenzity Článku 3, protože nedošlo k žádnému fyzickému poškození, což prokázaly lékařské zprávy. Co se týče mentální újmy, konstatovala vláda, že událost nedoprovázely žádné mimořádné okolnosti ve vztahu k pohlaví, věku nebo zdravotnímu stavu, které by opravňovaly použít Článek 3.

Soudem přizvaný vedlejší účastník, polská nezisková organizace Ordo Iuris Institut pro právní kulturu uvedla, že ne všechna porušení Článku 3 vyžadují zásah trestního práva.

Co se týče porušení Článku 8 – právo na soukromý a rodinný život, upozornila rumunská vláda, že šlo o veřejnou akci s volným vstupem a že neexistuje žádná souvislost mezi ne/konáním státu a touto akcí. Vláda rovněž odmítla, že stěžovatelé jsou oběti, neboť ani z vlastních prohlášení organizátorů akce nebylo zřejmé, zda jde o členy komunity homosexuálů nebo jejich příznivce.

Na to stěžovatelé reagovali, že samotný fakt, že navštívili promítání homosexuálního filmu byl způsobilý vystavit je homofobním hrozbám, ponížení a dehumanizaci. Rovněž dodali, že narušitelé akce je fotografovali a natáčeli bez svolení, snímky publikovali n asociálních médiích, čímž je vystavili stigmatizaci a diskriminaci.

Jak se dále uvádí v odůvodnění, neexistuje žádný důkaz o tom, že by kdokoli po organizátorech vyžadoval ohlášení akce.
Vláda užívá špatný jazyk, homosexuály nazývá stoupenci

Na dalších dvaceti stránkách pak Evropský soud pro lidská práva rozebírá celý případ ze všech možných úhlů pohledu s jasným závěrem: Stát selhal ve své povinnosti chránit, rozumně vyšetřovat a zjišťovat homofobní motivaci a sjednat nápravu.

Sekce Soudu dokonce rozebrala událost lingvisticky: „Soud poznamenává, že se orgány soustavně odvolávaly na slovní napadení namířené proti jednotlivým žadatelům jako k pouhé ,diskusi´ nebo ,výměně názorů´. Pachatelé byli popsáni jako ,sympatizanti´ krajně pravicových organizací a oběti jako ,stoupenci´ vztahů osob stejného pohlaví. Tento jazyk zdaleka není neutrální nebo náhodný, může vést k podjatosti ze strany orgánů proti jednotlivým žadatelům, což lze považovat za indicii, že úřady zavíraly oči nad homofobním podtextem těchto činů, čímž by byla ohrožena přesnost a účinnost vnitrostátního řízení jako celku,“ stojí v rozsudku. Rumunské úřady ani nevzaly v úvahu, že narušitelé byli z „notoricky známé organizace proti homosexuálním vztahům“.

Soud: Stát celkově selhal v přezkumu homofobie
Celkově se Soud domnívá, že vnitrostátní orgány selhaly v povinnosti zajistit, aby se akce ze dne 20. února 2013 (kterou organizoval stěžující si spolek za účasti jednotlivých žadatelů) uskutečnila klidně za účasti homofobních protidemonstrantů. Z důvodu selhání orgány nesplnily své pozitivní závazky podle článku 14, které přijaly ve spojení s článkem 11 Úmluvy, uvádí v závěru rozsudku mimo jiné Soud.

„Na základě zjištění výše se Soud domnívá, že bylo prokázáno, že orgány nenabídly odpovídající ochranu, pokud jde o důstojnost jednotlivých žadatelů (a hlouběji i jejich soukromého života) ani efektivní přezkum skutečné povahy homofobního útoku namířeného proti nim. Soud konstatuje, že jednotliví žadatelé byli diskriminováni na základě jejich sexuální orientace. Dále se domnívá, že vláda neposkytla žádné odůvodnění, které by jen naznačovalo, že přístup státu je slučitelný se standardy Úmluvy. Došlo tedy k porušení článku 14 ve spojení s článkem 8 Úmluvy,“ stojí rovněž v rozsudku. Porušení Článku 13 Soud dále nezkoumal.
Odpovědný stát Rumunsko musí do tří měsíců vyplatit 7 500 euro stěžujícímu si spolku a 9 750 euro každému z pěti stěžovatelů a 3 264 euro za soudní poplatky každému.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6965
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: EU obecně

Příspěvek od martanus » 17 čer 2021, 13:55

Ministr zahraničí EU Joseph Borrell ve středu představil společný dokument služby zahraniční politiky EU a Evropské komise, který nastiňuje blokovou strategii vztahů s Ruskem založenou na třech principech: odpor, zastrašování a angažovanost.
V tomto ohledu obsahuje připravovaný dokument pět zásad schválených v roce 2016, kterými se EU řídí ve vztazích s Ruskem:
  • úplné provádění minských dohod jako klíčové podmínky pro jakékoli významné změny ve vztazích EU;
  • posilování vztahů s východními partnery EU a dalšími sousedy;
  • zvýšení odolnosti EU;
  • selektivní spolupráce s Ruskem v otázkách zájmu EU;
  • podpora mezilidských kontaktů a občanské společnosti v Rusku.
https://ec.europa.eu/info/sites/default ... ations.pdf
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 20 čer 2021, 13:13

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... opy-video/
Situace na migračních trasách do Evropy (VIDEO)
<< VIDEO >> V Německu je léto. Koronavirová krize zjevně i letos upadá do letního útlumu, ale další krize, která nás zaměstnává mnohem déle, hrozí opětovným zrychlením díky krásnému počasí a klidným mořím: Azylová imigrace.

V posledních několika měsících dorazilo na Kanárské ostrovy mnoho migrantů, v květnu zaútočilo na španělskou exklávu Ceutu 8.000 přistěhovalců a počty významně rostou také v jižní Itálii.

Pouze na řeckých ostrovech v Egejském moři je stále poměrně ticho. Ale je to trvalé nebo jen klid před příští bouří?

Faktem je: Evropa je stejně jako jindy závislá na rozmarech těch, kdo jsou u moci na druhé straně vnější hranice EU. Ať už je to Erdoganovo Turecko nebo země jako Maroko a Tunisko - Evropané už nebudou moci vydírat jen díky své vlastní účinné ochraně hranic.

Rozhovor o současné situaci na vnějších hranicích EU s reportérem JF Hinrichem Rohbohmem.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 20 čer 2021, 13:42

https://ekonomickydenik.cz/celni-valka- ... vu-i-skla/
Celní válka mezi EU a USA nekončí. Američané dál komplikují import oceli, oděvů i skla
Úterní summit USA – EU nenaplnil očekávání, že nástup nového amerického prezidenta Joe Bidena ukončí transatlantickou celní válku. Oboustranná cla zavedená kvůli letadlům sice byla pozastavena, v platnosti však zůstávají cla na evropskou ocel a hliník. A nejen na ně.

Zástupci Evropské unie a Spojených států se dohodly, že na pět let přestanou vybírat cla. Ta na sebe EU a USA vzájemně uvalily kvůli neoprávněné podpoře svých výrobců letadel Airbus a Boeing. Tato cla paradoxně nejvíc postihla produkty „neprovinilých“ odvětví. Konkrétně třeba evropské sýry, olivy a vína a na druhé straně americkou whisky, lososy či kufry.

Nyní EU a USA hodlají společně určovat, jaká podpora leteckému průmyslu je přípustná. Pokud se problémy znovu vynoří, Washington si vyhradil možnost cla obnovit, jak ve svém vyjádření uvedl Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach zaměřené na služby firmám v oblasti cel.

Summit v Bruselu nepřinesl zrušení či alespoň pozastavení cel, kterými Bidenův předchůdce Donald Trump v roce 2018 zatížil dovoz oceli a hliníku z Evropy. „Absence průlomu v této oblasti příliš nepřekvapuje. USA si nepochybně chtějí ponechat nějakou vyjednávací páku. Bidenova vláda navíc sama v březnu uvalila antidumpingová cla na běžné hliníkové plechy z Německa, Itálie, Španělska, Rumunska, Chorvatska a dalších zemí,“ uvedl Luděk Procházka.

Pokračování cel na dovoz kovů není dobrou zprávou nejen pro moravskoslezské oceláře. EU doufá, že i tato cla se podaří odstranit do letošního prosince. Zachování cel podporují odboráři z amerických oceláren, kteří mají blízko k Bidenově Demokratické straně. „Rozhodování o clech bývá silně politicky motivované. Obzvlášť za současného nedostatku většiny surovin a raketového růstu jejich cen je zatěžování dovozu kovů z ekonomického hlediska nesmyslné,“ poznamenal Procházka.

Jakkoli mají ocel a hliník větší ekonomickou váhu, nemělo by se zapomínat ani na další zboží z EU, jehož dovoz USA stále zatěžují clem. „Jde například o oblečení, obuv či keramiku. A také o sklo, které patří k tradičním položkám českého vývozu,“ dodává Procházka.
Oni si fakt myslia, že USA sú ešte schopné dodržať zmluvy a dohody :lol:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: EU obecně

Příspěvek od Alchymista » 21 čer 2021, 16:12

https://cz.sputniknews.com/20210621/eu- ... 06404.html
EU prodloužila sankce proti Krymu
Evropská unie prodloužila o rok, do 23. června 2022, sankce za „protizákonnou anexi Krymu a Sevastopolu“, uvádí se v prohlášení Bruselu. Rozhodnutí vstoupí v platnost po zveřejnění v oficiálním věstníku EU.
Opatření se týkají omezení ekonomických vztahů s danými ruskými regiony.
Fyzickým osobám a organizacím EU je zejména zakázáno dovážet produkci z Krymu a Sevastopolu. Sankce se také týkají obchodu, turistického ruchu a některých druhů investic.
Proti ruským občanům i nadále platí osobní a sektorová omezení.

Zacharovová: V EU vědí, jaká bude odpověď
Představitelé EU vědí, že Krym je podle ústavy součástí Ruska, vědí, jaká bude odpověď na prodloužení sankcí, ale stejně opakují vlastní chyby, poznamenala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.
„EU prodloužila o rok sankce proti Krymu a Sevastopolu. Vědí, jaká bude odpověď. Vědí, že Krym je podle ústavy součástí Ruské federace. Vědí, že rozhodnutí bylo přijato na základě krymského referenda, jehož výsledky potvrdil život, který EU nemůže ignorovat. Vědí, ale stejně opakují vlastní chyby,“ napsala Zacharovová na své stránce na Telegramu.
Reakce krymské vlády
Prodloužení sankcí EU proti Krymu se dalo očekávat, žádné nenapravitelné škody to nezpůsobí, řekl Sputniku vicepředseda krymského parlamentu Vladimir Bobkov.
„Neměli jsme iluze, že se do mezinárodních vztahů vrátí zdravý smysl. Tyto sankce jsme očekávali. Krym je zvyklý na sankční nátlak. Sankce se samozřejmě projevují na infrastrukturních projektech, komplikují jejich ztělesnění, když jde například o dodávky zahraničního zařízení, nejsou to však žádné nenapravitelné škody,“ řekl Bobkov.
Krym se podle jeho slov rozvíjí nehledě sankce, roste také zájem zahraničních rekreantů o krymské lázně. Krym se stal ruským regionem po referendu v březnu 2014, ve kterém se 96,77 % voličů Krymu a 95,6 % obyvatel Sevastopolu vyslovilo pro připojení se k Rusku. Ukrajina i nadále považuje Krym za vlastní, ale dočasně okupované území.
Ruské vedení učinilo nejedno prohlášení, že obyvatelé Krymu hlasovali za znovusjednocení s Ruskem demokratickým způsobem, v naprostém souladu s mezinárodní legislativou a Chartou OSN. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je otázka Krymu „definitivně vyřešena“.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host