Svět

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 27 led 2021, 19:50

https://www.czechfreepress.cz/tema-tydn ... -2020.html
Soud legalizoval znásilňování dětí: Pronásledování křesťanů, říjen 2020
Jeden ze zajatých mužů přiznal, že mu za boj proti káfirům v Náhorním Karabachu byl přislíben plat 2 000 dolarů měsíčně a navíc 100 dolarů za každou useknutou hlavu káfira. — Armen Press, 1. listopadu 2020, Arménie / Ázerbájdžán / Turecko.

"V této části Somálska, kde jsou téměř všichni muslimy, je nemožné dosáhnout spravedlnosti. Kvůli naší víře v Ježíše Krista nás štvou jako divou zvěř." — Otec 7letého kluka, který byl zbit a musel být hospitalizován v nemocnici. Morning Star News, 30. října 2020, Somálsko.

I dobrovolný pohlavní styk s mladistvou je těžký zločin. Soud legalizoval znásilnění navzdory Sindhskému zákonu číslo 2014 o zamezení dětským sňatkům (Sindh Child Marriage Restraint Act 2014). Tento zákon trestá zprostředkovatele dětských svateb vězením až na tři roky... Jaká je budoucnost dívek z pákistánských minorit? — Samson Salamat, křesťan a předseda ekumenické organizace, Union of Catholic Asian News, 28. října 2020, Pákistán.

"Jako Egypťan mám práva – včetně práva vidět svoji dceru, sedět vedle ní a ujistit se, že je v pořádku. Pokud si přeje jít jinou cestou (islámu), to je její právo, ale moje právo je ji vidět... Moje dcera není nějaká 'zatoulaná slepice', nad kterou bych mohl jen tak mávnout rukou... Co se týče toho videa, jsem její otec a vím, jak má dcera mluví a ona byla zjevně vyděšená... Je nalezení mé dcery pro egyptskou policii tak těžké?" — Coptic Solidarity, 6. října 2020, Egypt.

Dále jsou popsány útoky, které muslimové spáchali na křesťanech během měsíce října 2020:

Vraždění křesťanů a zastrašování křesťanských církví

Francie: 29. října 2020, muslim třímající v ruce nůž vstoupil do katedrály Notre Dame v Nice a za provolávání "Alláhu Akbar" ("Alláh je veliký") uřízl hlavu křesťance a dvě další osoby ubodal k smrti. Podle jedné zprávy:

"Paní Nadine Devillers, 60 let, napadl tuniský útočník Brahim Aoussaoui jako první a poblíž křtitelnice jí podřízl hrdlo. Poté, co se pokusil paní Devillers uříznout hlavu (podle jiných zpráv se mu to podařilo), Aoussaoui smrtelně pořezal 54letého kostelníka Vincenta Loquese, který právě připravoval ranní mši. Následně pobodal 44letou paní Simone Barreto Silva původem z Brazílie. Té se podařilo z kostela utéci k blízkému stánku s rychlým občerstvením, kde svým zraněním podlehla. Poslední slova této matky tří dětí byla: "Řekněte mým dětem, že je miluji." Po svém příjezdu policie Aoussaouiho 14krát postřelila... útočník neustále vykřikoval "Alláhu Akbar", a to i poté, co dostal sedativa a byl uložen do sanitky."

Matka 21letého vraha během rozhovoru prozradila, že před několika měsíci se Brahim začal více modlit a brát svoji víru vážně. Po útoku nalezla policie mezi jeho věcmi korán a několik nožů.

Jen několik hodin po tomto útoku policie v Avignonu ve čtvrti Montfavet zastřelila dalšího muže provolávajícího "Alláhu Akbar" a ohrožujícího kolemjdoucí pistolí. O dva týdny dříve v Paříži, usekl 18letý muslim hlavu učiteli Samuelu Patymu za to, že ve škole při diskusi o svobodě slova použil jako učební materiál karikatury Mohameda.

Starosta Nice Christian Estrosi k útoku v místní katedrále řekl: "Co je moc, to je moc. Nyní nastal pro Francii čas zbavit se mírumilovných zákonů, aby konečně mohla vymést islamofašismus ze svého území." Francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin řekl, že Francie je "ve válce s islámskými extremisty... nepřítelem, který je jak vnitřní tak vnější."

Demokratická republika Kongo: 28. října 2020, islámští militanti zaútočili na vesnici, kde "bestiálním způsobem" zavraždili nejméně 18 lidí a vypálili tamní kostel. "Vyvolalo to hlubokou bolest v našich srdcích a ve vesnici totální paniku," řekl místní činitel. "Nevíme, jestli se sem zítra ADF zase nevrátí." ADF je zkratka pro Spojené demokratické síly – "islamistickou militantní skupinu", která již déle než 20 let terorizuje většinově křesťanský národ.

Arménie / Ázerbájdžán: Arménské kostely, které se dostaly pod ázerbájdžánskou kontrolu, byly znesvěceny – navzdory slibům ázerbájdžánské vlády, že je ochrání. Například, nějaký voják, není jasné, zda Azer nebo džihádistický žoldák ze Sýrie nebo Iráku – byl nafilmován, jak stojí na věžičce kostelíka, odkud byl odstraněn kříž, a vítězně křičí "Alláhu Akbar!"

Několik dní předtím, 8. října 2020, ázerbájdžánské síly ostřelovaly a poničily ikonickou arménskou katedrálu Svatého Spasitele v Šuše, která byla vysvěcena roku 1888, byla poškozena Azery v březnu 1920 během masakru Arménů a byla zanechána na pospas mnohaletému chátrání."

Sýrie: Neznámý útočník hodil ruční granát do arménského kostela ve městě Hasaka, dva lidé byli zraněni. K útoku se nikdo nepřihlásil. Ve zprávě se tvrdí, že Arméni byli v této oblasti vždy cílem útoků a upřesňuje:

"V listopadu 2019 byli arménský kněz Hanna Ibrahim a jeho otec Ibrahim Hana Bido zastřeleni cestou z Hasaky do Dajr az-Zauru, kde chtěli obnovit památný arménský kostel... To je jasný příklad aktivity extremistických skupin, jejichž útoky se zaměřují na arménské křesťanské představitele a posvátné budovy. Je zřejmé, že nedávný konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem roznítí další pronásledování Arménů a to zejména když si uvědomíme, že do Ázerbájdžánu jsou posílány skupiny syrských rebelů podporované Tureckem."

Rakousko: 29. října 2020 vtrhl asi 50členný dav muslimů za pokřiku "Alláhu Akbar" do kostela ve Vídni a dělal v něm bengál. Většina výtržníků se shromáždila okolo křtitelnice a zpovědnic, ale policie jednala rychle, dav rozehnala a dokonce několik výtržníků zatkla. Ministryně pro integraci Susanne Raab poznamenala: "Paralelní společnosti jsou líhní násilí. Pokud chceme zabránit zhoršení situace, tak musíme hned od počátku bojovat proti každé formě extremismu a islamismu. Je dobře, že policie zasáhla..."

O dva dny později, 31. října 2020, vtrhl 25letý Afghánec do Katedrály svatého Štěpána a vykřikoval tam "islamistická hesla".

Itálie: Polonahý 25letý muž severoafrického původu pronikl do kláštera a zvandalizoval jeho prostory. Podle zprávy z 3. října 2020 muž při vyrážení dveří kláštera Ježíšova srdce v historickém centru Mazara del Vallo opakovaně volal "Alláhu Akbar". Když se dostal dovnitř, tak obrátil vzhůru nohama pokoje jeptišek a některé jejich věci vyházel oknem ven. Jeptišky v tu dobu naštěstí nebyly ve svých pokojích, neboť právě jedly v jídelně; podařilo se jim z budovy utéct a schovat se. Lidé žijící v sousedství kláštera zaslechli "křik" a zavolali policii, která muže snažícího se zmizet zadržela. Podle stejné zprávy způsobil o několik týdnů dříve jiný severoafrický migrant paniku v ulicích italského města Ferrara provoláváním "Alláhu Akbar" a předstíráním, že je ozbrojen.

Mali: Po téměř pěti letech v zajetí islamistické skupiny a po odmítnutí konvertovat k islámu, byla svými únosci zavražděna švýcarská misionářka Beatrice Stöckli, která v Mali od roku 2000 šířila evangelium a pomáhala zejména ženám a dětem. Tato informace byla sdělena jinou francouzskou charitativní pracovnicí, unesenou v roce 2016, která ale během svého zajetí k islámu konvertovala a 8. října 2020 byla propuštěna. Později poskytla více podrobností:

"[Stöckli] byla zavražděna... členy islamistické teroristické organizace Jama'at Nasr al-Islam wal Muslim (JNIM), která je pobočkou Al-Káidy v Mali v západní Africe. JNIM je od svého vzniku v březnu 2017 zodpovědná za četné útoky na křesťany a občany západních států. Beatrice Stöckli byla unesena ozbrojenými muži ze svého domova v Timbuktu v Mali v lednu 2016. Už předtím byla unesena v dubnu 2012 a než byla propuštěna, tak prožila devět dní mučení a vyhrůžek v zajetí džihádistické skupiny Ansar al-Dine. Po svém propuštění se rozhodla vrátit do Timbuktu, aby pokračovala ve své misionářské činnosti."

Arménie / Ázerbájdžán / Turecko: Ačkoliv je oblast Náhorního Karabachu etnicky arménská, tak po rozpadu Sovětského svazu připadla Ázerbájdžánu, což od té doby způsobovalo mnohé problémy, které v říjnu 2020 vyvrcholily otevřenou válkou. Několik zpráv a svědectví, jedno od nezávislého francouzského novináře, potvrzuje, že Turecko do regionu posílá džihádistické skupiny – včetně, Divize Hamza spřízněné s Muslimským Bratrstvem, která držela nahé ženy ve vězení v sexuálním otroctví – operující v Libyi a v Sýrii. Při debatě, proč se Turecko v Náhorním Karabachu tak angažuje, předseda arménské vlády Nikol Pašinjan řekl, že Turecko se vrátilo "aby pokračovalo v genocidě Arménů."

Zdá se, že žoldnéře dopravované na válečnou scénu Tureckem motivuje rétorika a ideologie boje proti nevěřícím. Jeden ze zajatých mužů přiznal, že mu za boj proti káfirům v Náhorním Karabachu byl přislíben plat 2 000 dolarů měsíčně a navíc 100 dolarů za každou useknutou hlavu káfira. (Káfir, často překládán jako "nevěřící" je arabské slovo pro nemuslimy, kteří se odmítli podřídit islámu, což z nich dělá automaticky nepřátele.)

Útoky na křesťanské konvertity

Írán: 14. října 2020, dostal křesťanský konvertita Mohammad Reza Omidi (Youhan) 80 ran bičem za vypití doušku vína při svatém přijímání. Ve zprávě stálo:

"Pro muslimy je v Íránu nelegální pít alkohol, ale výjimky jsou uděleny náboženským menšinám, včetně křesťanů. Ovšem Írán konverzi ke křesťanství neuznává a to je důvodem toho, proč Youhan strávil poslední dva roky ve vězení a nyní žije ve vnitřním exilu – protože ilegální domácí bohoslužby jsou pro konvertity v Íránu jedinou možností, jak být součástí křesťanské komunity."

Toto nebylo poprvé, co byl Youhan zbičován. Za stejný "zločin" – napití se vína během přijímání – už dostal 80 ran bičem spolu s ostatními konvertity v roce 2013.

Somaliland: Během tiskové konference konané 5. října 2020 plukovník policie Somalilandu oznámil, že byl uvězněn manželský pár za "odpadlictví, hlásání a šíření křesťanství." Policie opakovaně vtrhla do jejich domu poté, co byla upozorněna na jejich "podezřelé aktivity." Když u nich doma policie našla křesťanské materiály, tak manželský pár zatkla a odvlekla, i když se jedná o rodinu se třemi dětmi. Na tiskové konferenci policejní plukovník opakovaně řekl, že "kdokoliv se opováží v oblasti šířit křesťanství, tak by si měl být plně vědom, že neunikne rukám strážců zákona a že šíření křesťanství nebude trpěno a bude považováno za rouhání." Také povzbudil občany k tomu, aby nahlašovali ty, které podezřívají z toho, že jsou křesťané.

Somálsko: 9. října 2020, muslimští mladíci zbili sedmileté dítě křesťanského konvertity tak, že muselo být hospitalizováno. "Na mého syna zaútočili tři chlapci, kteří ho zbili a zranili na intimních místech," řekl jeho otec, jehož jméno bylo zatajeno. "Utrpěl podlitiny v obličeji a na levé ruce byl pořezán nožem. Můj syn ztratil hodně krve a byl odvezen jedním tajným křesťanem do blízké ošetřovny v Dhobley." Otec hovořil také o tom, že jeho rodina je včetně pěti dětí na útěku od roku 2012, když "muslimové poprvé zjistili, že přijal novou víru v Krista." Brzy potom konvertovala jeho manželka a dozvěděl se to její otec. "Byl tak rozzuřený, že násilím vnikl do našeho domova, rozbil naše věci a kuchyňské náčiní. Potom se obrátil na moji ženu, která tehdy byla v šestém měsíci těhotenství a začal ji fackovat a mlátit holí, což vedlo k tomu, že v tak pozdním stadiu těhotenství potratila."

Jeho tchán si svoji dceru odvedl neznámo kam i s nějakým majetkem zetě. Muž se se svojí ženou, která zůstala křesťankou, znovu setkal až po letech v listopadu 2018. "Můj tchán a další muslimové zorganizovali moji vraždu. Když jsem se vracel z tržiště, tak mě zastavili 3 muži a začali mě mlátit holemi. Ztratil jsem vědomí." V červenci 2019 vtrhl můj tchán do mého domu znovu a začal se hádat a nadávat mi sprostými slovy a okamžitě začal přede mnou bít moji ženu a podruhé ji odvedl pryč a zamknul ji ve svém domě. Moje žena byla tehdy v osmém měsíci těhotenství." Manžel oznámil únos na policii a ta mu následně ženu přivedla zpět. "Žena po třech dnech porodila. Můj tchán byl zavřen do vězení (v Keni). Muslimové mi vyhrožovali zabitím a tak jsem požádal policii, aby ho propustila, což udělala. "Od té doby je rodina stále na útěku:

"V této části Somálska, kde jsou téměř všichni muslimy, je nemožné dosáhnout spravedlnosti. Kvůli naší víře v Ježíše Krista nás štvou jako divou zvěř. Naše bezpečnost je neustále ohrožena. Potřebujeme modlitby a peníze na léčení našeho syna."

Všeobecná nenávist a útlak křesťanských menšin.

Pákistán: 13. října 2020, Ali Azhar, 45 let, unesl 13. října 2020 13letou křesťanskou dívku Arzoo Rajou, násilím ji přinutil konvertovat k islámu a "oženil" se s ní. Ten samý den její rodiče nahlásili únos na místní policii. O dva dny později, 15. října, "jsme byli předvoláni na policejní stanici," vysvětluje její otec Raja Lal, "kde nám ukázali dokumenty, které tvrdily, že Arzoo je 18 let a že dobrovolně konvertovala k islámu a provdala se za Ali Azhara." Navzdory tomu, že podle záznamů Národní databáze a matriky se Arzoo narodila 31. července 2007 a je jí tedy 13 let, a navzdory tomu, že pohlavní styk s dívkou mladší 16 let je v Pákistánu považován za znásilnění s minimální sazbou 10 let, rozhodl Nejvyšší soud provincie Sindh 27. října ve prospěch únosce na základě práva šaría, které ruší uplatňování všech zákonů na ty, kteří konvertovali k islámu. Podle soudního rozsudku:

"Žadatelka (13letá) byla původně křesťanského vyznání. Postupem času však žadatelka porozuměla islámu a uvědomila si, že islám je všeobjímající náboženství a požádala své rodiče a ostatní členy rodiny o přestup k islámu, což oni rozhodně odmítli. Následně přijala islámskou víru před duchovním mešity Madressah Jamia Islamia. Po přestoupení na islám je její nové jméno Arzoo Faatima; prostřednictvím příslušně oprávněného úředníka žadatelka uzavřela manželství s Azharem dle své svobodné vůle bez donucení a beze strachu."

Když dívčina matka, Rita Masih, vyslechla toto rozhodnutí – jí i jejímu muži bylo ve vstupu do soudní budovy důrazně zabráněno, "ve snaze setkat se se svou dcerou oba před policisty dokonce poklekli" – křičela za svou dcerou s otevřenou náručí: "Arzoo, pojď ke své mamince. On tě zabije." Dokonce na chodníku omdlela. Když dívka před začátkem soudu uviděla svoji matku, tak za ní chtěla jít, ale její muslimský únosce ji popadl a odtáhl do soudní místnosti. Samson Salamat, křesťan a předseda ekumenické organizace, se k postoji soudu vyjádřil takto:

"Jsem zarmoucen a zklamán postojem tohoto ctihodného soudu. I dobrovolný pohlavní styk s mladistvou je těžký zločin. Soud zlegalizoval znásilnění navzdory Sindhskému zákonu číslo 2014 o zamezení dětským sňatkům (Sindh Child Marriage Restraint Act 2014). Tento zákon trestá zprostředkovatele dětských svateb vězením až na tři roky. Toleroval by snad nějaký soudce, armádní důstojník či pákistánský politik únos své nezletilé dcery mužem ve středním věku? Jaká je budoucnost dívek z pákistánských minorit? Naši soudci jsou na straně mocných. Ze strany náboženských menšin stále není vidět jednotný a výrazný tlak na to, aby se násilné konverze řešily."

Toto je v poslední době jen v Karáčí již druhý případ násilné konverze k islámu a sňatku mladistvé křesťanské dívky. Aby soud ospravedlnil svatbu 14leté křesťanské dívky Humy Younus, která byla také unesena, přinucena konvertovat k islámu a vdát se za muslima – Nejvyšší soud provincie Sindh v Karáčí 3. února 2020 rozhodl, že muži se mohou oženit s mladistvými dívkami, hned jakmile dívky začnou menstruovat – toto soudní rozhodnutí je v přímém souladu s islámským právem šaría, ale v rozporu s vlastními zákony v Karáčí. "Naše dcery nejsou v naší zemi v bezpečí," řekla později matka Humy. My je necháme chodit jen do školy a zpět domů, ale ony jsou unášeny, znásilňovány, ponižovány a násilím nuceny konvertovat k islámu."

Podobně v srpnu 2020 14letá křesťanská dívka Maira Shahbaz utekla z domu jejího únosce Mohameda Nakashe, kterého Nejvyšší soud provincie Paňdžáb v Láhauru nedávno prohlásil – navzdory jejím námitkám i námitkám její rodiny – jejím legitimním manželem. Utekla na policejní stanici, kde podala svědectví, ve kterém popsala, že byla "nucena k prostituci" a že byla filmována, když ji znásilňovali, přičemž jí bylo vyhrožováno, že pokud si bude na své znásilňovatele – manžela a jeho přítele – stěžovat, tak bude nahrávka zveřejněna. Dívka řekla: "Vyhrožovali mi, že zabijí celou moji rodinu. Můj život byl v ohrožení. Obviněný Nakash mě brutálně znásilňoval." Ona a její rodina se momentálně skrývají.

Při dalším incidentu "náboženské nenávisti" v Pákistánu, muslim a jeho syn na veřejnosti bili a ponižovali křesťanskou ženu za to, že s ním pohádala. 12. října 2020 křesťanka Balqees Bibi zavolala na veřejnosti na příbuznou – jejíž jméno bylo zřetelně křesťanské – a tím rozzuřila Muhammada Abasse Butta. Její syn řekl o incidentu toto: "Abbas byl vždy plný náboženské nenávisti proti mé matce." "Často na ulici křesťanům nadával, ti jej však ignorovali, jen aby se vyhnuli hádkám. Ten den začal Abbas urážet moji matku slovy: "Ty špíno! Drž hubu!" Když se s ním pohádala, tak jí dal facku a táhl ji po ulici." Ve zprávě se dále píše:

"Abbase rozčílilo, že se s ním na ulici pohádala Bibi, osoba považovaná díky své víře za osobu společensky méněcennou. Když Abbas bil Bibi, tak použil pro křesťany extrémně urážlivou nadávku, která je označuje za nedotknutelné. Po útoku, Bibi a její rodina podala na Abbase stížnost na policii (FIR # 372/20). Policie však dosud ani Abbase, ani jeho syna, který se údajně přidal ke svému otci a také Bibi bil, nezatkla."

Egypt: 3. října 2020 zmizela cestou do školy 20letá Magda Mansur Ibrahim. Tři dny poté, co její rodiče kontaktovali policii a místní úřady a oznámili její zmizení, se 6. října objevilo video s prohlášením zmizelé dívky. V tomto videu dívka tvrdila, že před šesti lety tajně konvertovala k islámu a nyní se provdala za muslima, a proto si přeje, aby ji nechali na pokoji. Její otec řekl, že je přesvědčen, že video bylo natočeno pod nátlakem. Také se ptal, zda lze věřit tomu, že by 14letá dívka mohla být tak teologicky vyspělá, aby tajně konvertovala k islámu a po šest let v křesťanské domácnosti skrytě praktikovala islám. "Jak mám tomuto videu věřit," ptal se dívčin otec, "když podobné video nedávno zveřejnily Rania Abd al-Masih a dívka z Alexandrie [Christine Zarif] a obě se nakonec vrátily domů a řekly, že jednaly pod pohrůžkou násilí. Magdin otec poté úpěnlivě prosil o pomoc:

"Jako Egypťan mám práva – včetně práva vidět svoji dceru, sedět vedle ní a ujistit se, že je v pořádku. Pokud si přeje jít jinou cestou (islámu), je to její právo, ale moje právo je ji vidět... A tak žádám Státní bezpečnost, ministerstvo vnitra a prezidenta as-Sísího, aby se zabývali vážnou situací mé dcery, protože vím, že není v bezpečí a je utiskovaná. Nikdy se své dcery nevzdám... Moje dcera není nějaká 'zatoulaná slepice', nad kterou bych mohl jen tak mávnout rukou; ona je moje tělo, moje krev... Jsem chudý a na prahu věčnosti, ale... i kdyby zveřejnili milion takových videí, tak mám právo ji vidět. Co se týče toho videa, jsem její otec a vím, jak má dcera mluví a ona byla [zjevně] vyděšená a její tvář byla nějaká jiná. Státní bezpečnost musí zjistit místo pobytu mé dcery, je to moje základní právo jako občana. Je nalezení mé dcery pro egyptskou policii tak těžké?"

O několik dní později bylo oznámeno, že Magda byla vrácena své rodině. Avšak stejně jako v případě Ranyi 'Abd al-Masih, byl návrat této 20leté dívky podmíněn tím, že její rodina nebude klást žádné otázky, mluvit s médii, nepodá trestní oznámení, a nebude ani pátrat po tom, kdo byl za její únos zodpovědný.

5. října 2020 se v Egyptě stal další incident – ve vesnici Dabous v okrese Samalout napadl dav muslimů domy křesťanů a zbil jejich obyvatele. "Příčinou tohoto konfliktu," jak vysvětlila křesťanka Mina, byla dva dny stará událost, při níž "dva muslimové, kteří nebyli z naší vesnice, zbili desetiletého koptského chlapce. Koptští muži to nenechali jen tak a vypukla rvačka: a tím byla uražena důstojnost muslimů. O dva dny později začal "odvetný" útok, při němž byli jedním muslimem napadeni hadicí otec a syn jedoucí na motorce. Oba z motorky spadli a zranili se. Večer 5. října "se všichni muslimové sešli, aby zbili kopty," řekla Mina. "Rozbili okna, dveře a zranili asi pět nebo šest lidí." Jiný křesťan popsal tento incident takto:

"Útok začal jekotem jedné muslimky. Extremisté zaútočili na koptské domy, a ačkoliv byly v obci přítomny bezpečnostní složky chránící kostel, tak policii nezavolaly, museli to udělat sami Koptové. Když k nám konečně dorazila policie, tak se extremisté rozutekli do polí."

Křesťanka Mina dále vyprávěla o tom, jak muslimové zničili auto patřící křesťanovi a slíbili, že škodu nahradí. "Můj otec odešel na policejní stanici, aby se o tom informoval, ale já jsem zůstala doma. Jsou záludní a zrádní."

Raymond Ibrahim je autor knih Crucified Again: Exposing Islam's New War in Christians a Sword and Scimitar: Fourteen Centuries of War between Islam and the West (Meč a turecká šavle: Čtrnáct století války mezi islámem a Západem), významný spolupracovník Gatestone Institute a spolupracovník nadace Judith Rosen Friedman při Fóru pro Blízký východ (Middle East Forum).

zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/17006 ... tanu-rijen


COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Svět

Příspěvek od petrp » 13 bře 2021, 11:17

Covidem to začíná. Mocní teď jdou přestavět svět. Už ví, že to funguje
Když si dáme do souvislostí několik zdánlivě nesouvisejících témat, uvidíme kompletní restrukturaci ekonomického, politického, kulturního, informačního a vzdělávacího systému západní civilizace.Tedy demokratického kapitalismu, vyrostlého z anticko-biblické kultury. Spisovatel Benjamin Kuras to dovozuje z průběhu aktuálního Světového ekonomického fóra v Davosu a jeho vize „proměněného kapitalismu“.
Probíhající Světové ekonomické fórum vyhlašuje, že obnova světa po covidu se má nést v duchu „proměněného kapitalismu“, který bude spolupracovat s vládami na jakýchsi vyšších cílech. Například na „zelených reformách“. Jak to na vás působí? Může se jednat o předzvěst nových regulací a jakési „světovlády“?
http://www.novarepublika.cz/2021/03/ben ... i-ted.html
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 02 dub 2021, 17:02

https://literarky.cz/civilizace/1826-no ... rt-velmoci
Nový koncert velmocí?
Na Vídeňském kongresu, který trval téměř rok – od 1. října 1814 do 9. června 1815 – a na němž se sešli představitelé téměř všech zemí Evropy, byly upraveny mezinárodní vztahy soustavou smluv. Hlavním cílem bylo nastolit stav před Velkou francouzskou revolucí, dosadit na trůny původní panovnické rody a také provést významné územní změny v Evropě. Jen jejich seznam je obsáhlý. Rakousko mimo jiné získalo Benátky, Terst, Tyroly a Dalmácii, ale ztratilo Belgii. Rusku připadla Besarábie a Finsko. Z Varšavského knížectví Rusko vytvořilo Polské království, které s ním ale bylo v personální unii. A třeba Spojené království Velké Británie a Irska dostalo Maltu, Mys Dobré naděje, Jižní Afriku a Cejlon. Změnilo se i napoleonskými válkami zničené Německo, když jako volné soustátí 39 zemí (patřilo k nim mimochodem i Království české a Markrabství Moravské), vznikl Německý spolek. Jména jako von Metternich, nebo de Talleyrand, kteří byli hlavními strůjci politiky rovnováhy, vzniklé na kongresu, mluví sama za sebe. S odstupem bývá tato politika rovnováhy, která po vídeňském kongresu vydržela téměř do 1. světové války v roce 1914, a na kterou dohlíželo spojenectví Rakouska, Pruska a Ruska, nazývána koncertem velmocí.

Proč ten výlet do historie? V prestižním americkém časopise Foreign Affairs, který se zabývá především zahraničněpolitickými otázkami, vyšel letos 23. března společný článek Richarda N. Hasse a Charlese A. Kupchana. Ten první je prezidentem Rady pro zahraniční vztahy (CFR). Vznikla v roce 1921 a je velmi významnou neziskovou organizací, jejímiž členy mohou být pouze občané USA. Členská základna je složena z politiků, majitelů velkých firem, bankéřů, právníků. Je také vydavatelem dvouměsíčníku Foreign Affairs, ve kterém vyšel zmiňovaný článek. Cílem Rady je diskutovat o zahraničněpolitických otázkách a formulovat doporučení pro zahraniční politiku USA. Také druhý autor – kromě profesury mezinárodních vztahů na univerzitě v Georgetownu – patří mezi vedoucí pracovníky Rady. Jejich společný článek si tedy určitě zaslouží pozornost.

„Mezinárodní systém je v historickém inflexním bodě,“ začínají svoji úvahu autoři. „Jak Asie pokračuje ve svém ekonomickém vzestupu, končí dvě století západní nadvlády nad světem, nejprve pod Pax Britannica a poté pod Pax Americana. Západ ztrácí nejen svou hmotnou nadvládu, ale také ideologický vliv. Rostoucí Čína, které pomáhá vytrvalé Rusko, se snaží zpochybnit autoritu Západu a jeho přístupy k domácí i mezinárodní správě. Americký prezident Joe Biden je odhodlán obnovit americkou demokracii, oživit americké vedení ve světě a zkrotit pandemii, která má zničující lidské a ekonomické důsledky. Ale Bidenovo vítězství bylo těsné, na žádné straně Atlantiku snadno nezmizí populismus a neliberální pokušení. Navíc, i kdyby západní demokracie překonaly polarizaci, nezabrání příchodu světa, který je multipolární a ideologicky rozmanitý. Historie jasně ukazuje, že taková období bouřlivých změn přinášejí velké nebezpečí. Velmocenské soutěžení o hierarchii a ideologii pravidelně vede k velkým válkám. Aby to odvrátil, musí Západ střízlivě uznat, že liberální řád vedený Západem, který nastal po druhé světové válce, nemůže zajistit globální stabilitu ve 21. století.“

„Nejlepším prostředkem k podpoře stability je globální koncert velkých mocností.“ Oba autoři pak rovnou poukazují na zkušenost Vídeňského kongresu v 19. století. „Jak ukázala historie tohoto Koncertu velmocí – jeho členy byly Velká Británie, Francie, Rusko, Prusko a Rakousko – skupina předních zemí může potlačit geopolitickou a ideologickou soutěž, která obvykle provází multipolaritu.“

I když to tak jistě nebylo zamýšleno, aktuální podporu těmto úvahám poskytlo nedávné jednání představitelů Číny a USA v Anchorage. Státní tajemník Blinken a poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan si za americkou stranu museli od čínských protějšků – ministra zahraničních věcí Wang Yi a Yang Jiechi, nejvyššího zahraničněpolitického funkcionáře Komunistické strany Číny – vyslechnout, že účelem čínské zahraniční politiky je jít cestou mírového rozvoje. „Nevěříme v invaze pomocí násilí, ani ve svrhávání jiných režimů různými prostředky, protože to všechno by na tomto světě způsobilo pouze nepokoje a nestabilitu. A nakonec by to ani Spojeným státům neposloužilo dobře. Věříme tedy, že je důležité, aby Spojené státy změnily svůj vlastní obraz a přestaly prosazovat svou vlastní demokracii ve zbytku světa.“ To ale nebyl zdaleka konec. Yang Jiechi na závěr zdůraznil, že Spojené státy nereprezentují mezinárodní veřejné mínění, stejně jako nereprezentují západní svět. USA nezastupují celý svět, představují pouze vládu Spojených států. „Nemyslím si, že by drtivá většina zemí světa uznala, že univerzální hodnoty, prosazované Spojenými státy, nebo jejich názory, mohly představovat mezinárodní veřejné mínění.“ A když vzápětí přiletěl do Pekingu ruský ministr zahraničí Lavrov, konstatovalo komuniké z jeho návštěvy: Svět vstoupil do doby vysokých turbulencí a rychlých změn. V těchto podmínkách vyzýváme mezinárodní společenství odložit stranou nesouhlasy, upevnit vzájemné chápání a rozvíjet spolupráci v zájmu obecné bezpečnosti a geopolitické stability, spolupůsobit při vytváření spravedlivějšího, demokratičtějšího a racionálního mnohopolárního světového pořádku.

Možná by se na první pohled zdálo, že jsou to jen slova. Myslím si ale, že oba autoři článku ve Foreign Affairs vystihli současnou politickou situaci ve světě poměrně přesně. Dokreslují to i reálné politické a ekonomické kroky, které jim dávají za pravdu. Konec loňského a počátek letošního roku přinesl fakta. V listopadu 2020 podepsala v Hanoji skupina 15 zemí asijsko-pacifického regionu největší dohodu o volném obchodu na světě. Tato dohoda pokrývá více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky. Účastníkem je samozřejmě Čína, ale chybí Spojené státy. Na rozdíl například od Jižní Koreje, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu, tedy zemí, které se určitě dají označit za americké spojence. Hlavním architektem dohody, která se projednávala a připravovala od roku 2013, byla Čína.

Po sedmiletém jednacím maratónu byla koncem loňského roku podepsána další významná dohoda – tentokrát mezi Čínou a Evropskou unií o investicích. Evropské firmy díky této dohodě, kterou ovšem ještě musí ratifikovat evropský parlament, získaly možnost působit v odvětvích jako například reality, soukromé nemocnice, reklama, námořní doprava, telekomunikační cloudové služby. Má být zrušen požadavek, že firmy musejí působit ve společném podniku s čínským partnerem. Významný je i čínský závazek, že nebude zahraniční partnery nutit k transferu technologií.

Čínská ekonomická a politická ofenzíva ovšem zdaleka neskončila se závěrem roku. Koncem března navštívil čínský ministr zahraničních věcí Irán, kde spolu se svým iránským rezortním kolegou Jawadem Zarifem podepsali tzv. kooperační smlouvu na příštích 25 let. I když podepsaný text nebyl zveřejněn, obsahem má být podle pozorovatelů užší spolupráce v oblasti ropného průmyslu, atomové energie a ve vojenské oblasti. Jaký vliv tato dohoda bude mít na celkové uspořádání Blízkého a Středního východu je zatím předčasné spekulovat. Zřejmé ovšem je, že celá tato operace jde mimo Spojené státy.

Multipolární uspořádání světa v praxi, tak by se to dalo jednoduše shrnout. To jistě neznamená, že jednotlivé vrcholy tohoto úhelníku nepřestanou s pokusy získat pro sebe na úkor ostatních nějaké výhody a zisky. V klasické podobě je to možné pozorovat na vztahu k Rusku. Jít do přímého vojenského střetu s ním si nikdo netroufá, protože si dokáže představit důsledky. Politika „okopávání kotníků“ – pokud možno nohama někoho jiného – ale Spojeným státům nevadí. Viz Ukrajina. Anebo Bělorusko, Navalnyj a tak dále. Riziko této politiky ovšem spočívá v tom, že ke konfliktu stejně může dojít, i když si ho vlastně nikdo nepřeje.

Není pak skutečně na řadě nový koncert velmocí, nový Teherán, nová Jalta, nová Postupim? Historicky neodmyslitelná role světových dějin je v tomto okamžiku před hlavními mocnostmi této éry. Zdá se, že Rusko i Čína by proti takovému řešení nic nenamítaly. Možná k tomuto poznání dozrávají i Spojené státy, jak naznačuje citovaný článek z Foreign Affairs. Jen na závěr poznámka pro českou politiku: bude to rozhodování bez nás. A dost bude záležet na tom, abychom neztratili ze zřetele český národní zájem. V poklonkování komukoli bych ho ovšem nehledal.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 15 dub 2021, 08:30

Ceny potravin agresivně rostou a dokonce i korporátní média připouštějí, že bude to jen horší

Ceny potravin ve skutečnosti ve většině zbytku světa rostou mnohem rychleji a nedávno jsme se dozvěděli, že celosvětové ceny potravin během března vzrostly desátý měsíc v řadě ...
https://www.zerohedge.com/personal-fina ... only-going
http://www.fao.org/worldfoodsituation/f ... sindex/en/
https://reliefweb.int/report/world/glob ... -month-row


Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 15 dub 2021, 14:53

Evropě chybí dřevo, které skupují Američané na renovace domů
Zatímco ještě nedávno byl na českém i evropském trhu přebytek měkkého dřeva z jehličnanů, nyní se situace otočila. Zejména stavební firmy hlásí nedostatek a zdražování suroviny. Na vině je globální poptávka, které dominují Spojené státy. Ceny suroviny tam raketově vzrostly a dovoz ze starého kontinentu stoupá poté, co se Američané v době pandemie vrhli do stavby a renovací obydlí.

Lehký a ohebný materiál ze smrků, jedlí a borovic slouží zejména pro konstrukci dřevostaveb, ale také oken, dveří či schodů. Zásoby dřeva z kůrovcové kalamity jsou přitom minulostí, prakticky vše už je zpracované. „Vzhledem k vysoké poptávce a nedostatku suroviny letí ceny vzhůru,“ konstatoval obchodní ředitel RD Rýmařov Jiří Pohloudek.

„Východisko z toho není, protože se snižuje těžba kulatiny. Je přetěžená v důsledku kůrovcové kalamity. Zpracovatelské kapacity jsou hladové a existují závazky na export kulatiny,“ vysvětlil současné potíže s tím, že rostou nejen ceny dřeva, ale i dalšího stavebního materiálu.

K růstu cen v Evropě přispívá i stále stoupající čínská spotřeba a fakt, že velký producent Rusko od příštího roku nebude nezpracované a pouze částečně zpracované dřevo vyvážet, aby podnítilo rozvoj místního průmyslu.
https://www.e15.cz/byznys/reality-a-sta ... mu-1379546
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 27 dub 2021, 16:55

Zaměnují příčinu a následek.

Tání ledovců způsobilo změnu zemské osy, spočítali geologové
Změna klimatu způsobená člověkem zrychluje už po celá desetiletí tání ledovců v polárních oblastech. Už během devadesátých let tato změna v rozložení vody na zemském povrchu stačila k jemnému posunu osy naší planety, ukázala nová studie.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3303 ... -geologove
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 27 dub 2021, 17:10

Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2021, 18:56

https://echo24.cz/a/SJ9rN/olympijsky-vy ... -hrach-sex
Olympijský výbor zakázal sportovcům na hrách sex
Na letošních letních olympijských hrách v Tokiu budou platit kvůli pandemii covidu-19 přísná pravidla, co se týče osobního styku. Mimo jiné tak pořadatelé prakticky zakazují v olympijské vesnici sex. Navzdory tomuto omezení ale každý sportovec stále dostane 14 kusů prezervativů, jak je na olympijských hrách tradicí. Informuje o tom server Fox Sports.

Mezinárodní olympijský výbor rozhodnutí přidělit atletům kondomy hájí. „Naším záměrem není, aby atleti kondomy využili v olympijské vesnici, ale aby podpořili povědomí tím, že si je odvezou s sebou zpátky do svých zemí,“ uvedl výbor v prohlášení.

Tradice přidělovat sportovcům ochranné sexuální pomůcky má původ už z roku 1988, kdy měly zabránit šíření viru HIV. Na letošní olympijské hry jich tak organizátoři objednali na 160 000 kusů. Spolu ke kondomům ale také každý obdrží třiatřicetistránkový manuál obsahující pravidla pro sociální distancování, včetně doporučení si nepodávat ruce a navzájem se neobjímat.

Stanovený počet ochranných pomůcek oproti posledním letním olympijským hrám přitom výrazně klesl. V roce 2016 organizátoři olympiády v brazilském Rio de Janeiru sportovcům poskytli rekordních 450 000 kondomů, tedy asi 42 kusů na jednoho.

Olympijské hry v Tokiu, které už byly kvůli pandemii o rok odloženy, mají konečně propuknout 23. července, jejich konec je plánován na 8. srpna.
Spánombohom, zdravý rozum.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 15 čer 2021, 09:37

Vizualizace 50 let globální výroby oceli
https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... production

Obrázek

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 19 čer 2021, 16:29

asi sem...
https://www.ceska-justice.cz/2021/06/me ... okuratora/
Mezinárodní trestní soud má po devíti letech nového hlavního prokurátora
Hlavním prokurátorem Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu je britský právník se zaměřením na lidská práva Karim Asad Ahmad Khan. Ve funkci nahradil Fatou Bensoudaovovu z Gambie, která funkci zastávala devět let. Khana podle agentury AFP čeká velmi obtížná mise, včetně vyšetřování izraelsko-palestinského konfliktu, válečných zločinů v Afghánistánu nebo protidrogového tažení na Filipínách. Bude také musit čelit tlaku zemí, které se k ICC odmítly připojit, jako jsou Spojené státy, Izrael nebo Čína.

Jedenapadesátiletého Khana na únorovém setkání v New Yorku zvolili představitelé států, které jsou stranami Římského statutu, zakládající smlouvy ICC. Slavnostní slib složil Khan dnes dopoledne v sídle ICC za účasti tří soudců ICC, dalších 15 členů jmenování přihlíženo v online přenosu. Za téměř dvacet let existence ICC je Khan teprve jeho třetím hlavním prokurátorem.

Dosud Khan působil v iráckém Bagdádu jako speciální poradce a šéf vyšetřovacího týmu OSN pro zločiny teroristické organizace Islámský stát v Iráku. Podle listu Le Figaro vyžadoval pro vyšetřované zločince obdobné procesy, jaké se vedly s představiteli nacistického Německu v Norimberku. Jako prokurátor u mezinárodních soudů pracoval Khan už od roku 1997, stával jak na straně žalobce, tak v roli obhájce.

„V tomto 21. století moderní lidé konají středověké zločiny,“ uvedl tento týden během jmenování Khan. Zdůraznil, že zatímco naše rakety létají do vesmíru, na světě stále ještě existuje otroctví a jiné nebezpečné formy násilí. Úkoly ICC jsou důležité, ale pro jejich plnění je podle Khana potřeba podpora a spolupráce s nevládními organizacemi i jednotlivými státy. „Přeživší zločinů jsou hrdinové a nesmí zůstat němí,“ uvedl Khan. Požádal také oběti zločinů o trpělivost. A řekl, že věří, že se jim dostane spravedlnosti.

Khanova předchůdkyně Bensoudaová rozšířila působnost ICC, ale dojem z jejího působení je podle AFP rozpolcený. K neúspěchům z dob jejího vedení patří zejména osvobození Laurenta Gbagby souzeného za válečné zločiny v Pobřeží slonoviny. Khanova role bude snazší, protože jménem USA už nebude jednat bývalý prezident Donald Trump, ale jeho nástupce Joe Biden, který je v mnoha ohledech výrazně vstřícnější, uvedla AFP.

ICC vznikl v roce 2002 a sídlo má v nizozemském Haagu. Je to první stálý trestní soud s celosvětovou působností. Má pravomoc stíhat osoby obviněné z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů na územích států, které jsou stranami zakládající smlouvy ICC.

Izrael Římský statut nikdy neratifikoval. Soud však rozhodl, že může soudit možné válečné zločiny na palestinských územích, protože generální tajemník OSN přijal palestinské připojení k úmluvě v roce 2015. Prokuratura ICC v pondělí také požádala o zplnomocnění zahájit plné vyšetřování filipínského protidrogového tažení, při kterém podle ní mohly být spáchány zločiny proti lidskosti. Tamní prezident Rodrigo Duterte ale s tribunálem odmítá spolupracovat.

Vae victis, česky Běda poraženým
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 21 čer 2021, 16:52

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/odpo ... olecnosti/
Odpovědnost za stav naší planety přebírají velké společnosti
Snažíme se recyklovat, používat papír namísto plastů, žijeme ale opravdu udržitelně? Tváří v tvář velkým průmyslům a korporacím mohou snahy jednotlivce vypadat jako kapka v moři. Cesta k nové udržitelné budoucnosti vyžaduje zejména akci velkých společností. Přehodnotit část, ne-li celé své podnikání bude v brzké době muset většina z nich. Po zodpovědnosti vůči naší planetě a lidstvu volá netradičně i zpravodajská agentura Reuters.

Globální výzvy je třeba řešit společně pomocí globálních řešení, která by šlo přizpůsobit lokálním zdrojům a schopnostem. V rámci virtuální události Responsible Business 2021 tak agentura Reuters svolala více než 5 000 generálních ředitelů, tvůrců politik, odborníků na udržitelnost, nevládních organizací a investorů, kteří jsou hnací silou změn po celém světě, aby si společně promluvili o palčivých problémech, před nimiž svět stále přivírá oči, a o možných řešeních stupňující se klimatické krize.

Třídenní událost, kterou svým proslovem zahájil britský princ Charles, měla za cíl semknout hlavní představitele zemí, podniků a udržitelných iniciativ, a vytvořit tak platformu pro sdílení strategií a řešení, jak mohou podniky inovovat, investovat a spolupracovat, aby mohly úspěšně kráčet směrem k udržitelnosti. Šetrnost k naší planetě by měla stát v jádru počínání každé společnosti a nikoliv být jen okrajovou záležitostí. Naděje se proto čím dál víc upínají k moderním technologiím a zejména odvětví ICT, které má šanci významně zefektivnit především využívání energie a přírodních zdrojů.

„Uhlíková neutralita, oběhové hospodářství, energetická účinnost nebo nakládání s odpady jsou středobodem tolik potřebného přechodu k udržitelnosti,“ uvedla Catherine Čchen, senior viceprezidentka a ředitelka představenstva technologické společnosti Huawei. Ve svém projevu zdůraznila význam snižování emisí uhlíku a podpory využívání obnovitelné energie a vyzdvihla řešení Huawei Smart PV, které je široce používáno ve více než 60 zemích. „Inteligentní fotovoltaická řešení Huawei mohou při nasazení v rozlehlých pozemních elektrárnách pomoci snížit náklady na výrobu energie o 7 %. Při použití v podnikových areálech a domácnostech mohou generovat o 2 % více energie a zároveň snížit spotřební náklady,“ uvedla na summitu. Huawei se jako společensky odpovědná firma zavázala minimalizovat dopad na životní prostředí s hlavním cílem podporovat obnovitelnou energii, přispívat k udržitelným ekonomickým systémům a snížit emise uhlíku.

Britský poslanec Alok Sharma, který byl vloni jmenován předsedou klimatické konference OSN označované zkratkou COP26, uvedl, že aktivity podniků a společností by mohly mít významný dopad na jednotlivé vlády a pomoci je přimět k tomu, aby samy podnikly důraznější kroky k radikálnímu snižování uhlíkových emisí. Vyzval proto všechny zúčastněné, aby se přidali ke globální iniciativě Run to Zero, v rámci níž by se každá participující společnost zavázala k dosažení nulových uhlíkových emisí do roku 2050.

„Jedná se o rázné a nekompromisní cíle založené na vědeckých výzkumech, které dokládají, že čistá nula není nějaká vágní aspirace upínající se ke vzdálenému bodu v budoucnosti, ale konkrétní plán pro tady a teď,“ prohlásil Sharma. Čím více zemí a subjektů se připojí k iniciativě Run to Zero, tím více společností bude zahnáno do kouta s jejich přístupem k uhlíkovým emisím. Budou se tak muset buď uchýlit k ekologičtějším praktikám nebo „zmizet“, dodal.

Summit Responsible Business 2021 agentury Reuters probíhal ve dnech 1. – 3. června a mezi mluvčími vystoupili i osobnosti jako kostarický princ Carlos Alvaro Quesada, eurokomisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius či norská ministryně ropy a energetiky Tina Bru.
Hlúposť ako program
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 16 srp 2021, 15:06

https://www.czechfreepress.cz/svet-kole ... -2021.html
Vraždění křesťanů
Egypt: Ve videu zveřejněném 17. dubna 2021 popravili na Sinajském poloostrově muslimové napojení na Islámský stát 62letého křesťana Nabila Habashi Salamu. Salama je na videu zachycen klečící na kolenou a za ním stojí tři muži s puškami. Muž uprostřed ve videu pronáší typickou džihádistickou řeč: "Pochválen buď Alláh, který nařídil svým otrokům (muslimům) bojovat a který seslal na nevěřící ponížení" – ukazujíce přitom pohrdavě na křesťana klečícího před ním – "dokud nezaplatí džizju (daň z hlavy) a úplně se nepodřídí." Tato slova parafrázují verš z koránu 9:29, který muslimům přikazuje: "Bojujte proti těm, kdož nevěří v Alláha a v den poslední a nezakazují to, co zakázal Alláh a Jeho posel, a kteří neuctívají náboženství pravdy, z těch, kterým se dostalo Písma, dokud nedají poplatek přímo vlastní rukou, jsouce poníženi."

Muž stojící uprostřed pokračoval ve vyhrožování "všem křižákům světa" – myslel tím křesťany na Západě – a poté se se svými výhrůžkami obrátil na spoluobčany křesťana, který čekal na svoji popravu: "A tohle je za to, že vy, křesťané v Egyptě, podporujete egyptskou armádu." Řečnící džihádista pak zezadu namířil svoji pušku na křesťanovu hlavu – a za skandování "Džihád! Džihád! Džihád! – z bezprostřední blízkosti křesťana zastřelil.

Není jasné, kdy bylo video pořízeno – Nabil Habashi Salama byl unesen ozbrojenci před pěti měsíci za to, že pomáhal při stavbě jediného kostela v oblasti. "Držel se své víry až do chvíle, kdy byl zabit," uvedla o zavražděném koptovi skupina Sinai Province (Sinajská provincie, pobočka Islámského státu na Sinaji). Několik egyptských aktivistů obvinilo úřady z nezájmu nalézt a bezpečně osvobodit vězněného Salamu – prý by to bylo dost snadné. Egyptská vláda vydala prohlášení den poté, co bylo video zveřejněno, a bez jakéhokoliv dalšího upřesnění v něm tvrdila, že našla a zabila tři teroristy, kteří Nabila Habashi Salamu zavraždili. Vládní zprávě ale nikdo příliš nevěřil.

Při dalším útoku 3. dubna zmasakroval muslim na ulici ve městě Minjá mačetou křesťanku a jejího syna. Očití svědkové jeho počínání popsali slovy "jako kdyby zabíjel kuřata". Vrahem je řidič tuk-tuku (motorové tříkolky) Abu Muhammad al-Harami, jeho obětí se stala Mary Sa'd a její šestiletý syn Karas. Potkali se náhodou na ulici a Abu Muhammad na ni začal pokřikovat vyhrůžky a urážky. Když řekla, že to ohlásí na policii, Abu Muhammad se na ni vrhl s mačetou a zmasakroval ji i jejího syna. Egyptská média a úřady tvrdily – tak jako tvrdí vždycky – že pachatelovy motivy nebyly zřejmě náboženské. Faktem zůstává, že "náhodné" útoky na egyptské křesťany se čas od času stávají.

Například koncem prosince 2020 dva muslimští bratři v záchvatu zuřivosti pobodali několik křesťanů – jednoho zavraždili a dva další vážně zranili. Úřady prohlásily, že bratři byli nešťastní a rozrušení, protože jim ten den zemřela matka. Ale jak řekl místní kněz: "Jak souvisí smrt matky těchto muslimů s kopty?" 12. ledna 2020 přepadl zezadu jeden muslim koptskou ženu jdoucí domů z nákupu, chytil ji za vlasy, zvrátil jí hlavu dozadu a pokusil se jí nožem podříznout krk. Catherine Ramzi byla ihned odvezena do blízkého zdravotnického střediska, kde na sešití její rány potřebovali 63 stehů. Lékaři jí řekli, že jen o vlásek unikla smrti. Útočník ženu zřejmě identifikoval jako křesťanku podle toho, že neměla vlasy zakryté hidžábem a na zápěstí měla vytetovaný kříž.

Nigérie: V neděli 25. dubna provedli muslimští pastevci smrtící útok na baptistický kostel: "Pastevci kmene Fulbů přišli do naší vesnice během mše svaté," popsal útok místní věřící Jacob Bala. "Obklíčili kostel a začali střílet. Přijeli na motorkách asi v 9 hodin ráno. Stříleli náhodně na každého, koho zahlédli. "Jacobův strýc, lékař Zakaria, byl zastřelen a pět dalších věřících – včetně Jacobovy švagrové, nevlastní matky a neteře – bylo uneseno. Státní komisař pro vnitřní bezpečnost Samuel Aruwan útok odsoudil "jako šokující čin mravně zkažených nelidských nestvůr.... Útočit na nevinné věřící, kteří naplňovali svoje přirozené a zákonné právo shromáždit se k modlitbě, představuje to nejhorší zlo."

Při jiném podobném incidentu zaútočili muslimští pastevci na věřící během bohoslužby anglikánské církve – osm lidí zavraždili a čtyři ženy unesli. Zpráva ze 7. dubna dodává: "Únos věřících anglikánské církve se udál 12 dní poté, co byli nedaleko uneseni jejich souvěrci z Křesťanské církve božího vykoupení (Redeemed Christian Church of God).

Podle jiné zprávy z 28. dubna proběhlo během jednoho týdne jen ve státě Benue několik útoků, při nichž Fulbové zavraždili 33 dalších křesťanů. Řada z nich se přitom již dříve kvůli útokům těch samých teroristů uchýlila do uprchlického tábora.

Německo: Muslimka je souzena za zabití svého malého syna, kterého zavraždila údajně kvůli obavám, že by z něho v Německu mohl vyrůst křesťan. Podle zprávy z 13. dubna prokurátor řekl, že 40letá matka "usmrtila svého čtyřletého syna tak, že ho úmyslně shodila v Rotenburgu do řeky Wümme.... Dítě se v řece utopilo. Je obviněna ze zabití." Již dříve v listopadu 2020, byl chlapec poslán do nemocnice na ošetření "se závažnými popáleninami. Musel být třikrát operován. Podle prokurátora řekla jeho turecká matka, že ho nešťastnou náhodou opařila horkou vodou při praní prádla." Zpráva pokračuje:

"Nemocničnímu personálu se zdála chlapcova zranění podezřelá a chtěli zavolat úřad na ochranu dětí. Na to matka dítě z kliniky odnesla. 'Obviněná měla obavy, že by jí mohlo být dítě odebráno', řekl prokurátor Geisler. Žena se obávala, že z chlapce nevyroste muslim, ale křesťan. Proto hodila svého syna přes zábradlí mostu do vody, s cílem ho zabít. Potom chtěla spáchat sebevraždu, ale to se jí nepodařilo. O pár hodin později policie v Rotenburgu rozrušenou ženu zatkla. Během nočního pátrání bylo nalezeno tělo utopeného dítěte. Matka byla umístěna nejprve do psychiatrické léčebny a poté do vazby."

Útoky na kostely

Německo: Ve městě Nidda narušili tři mladí muslimští migranti vykřikováním islámských hesel bohoslužbu v kostele během Velikonoční neděle. Vstoupili do kostela, postavili se do rohu a natáčeli si modlící se věřící na mobil. Když k nim přišel farář, tak hlasitě křičeli šahádu – muslimské vyznání víry – "není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok" – potom takbír (skandování "Alláhu Akbar") a potom další islámská hesla. Ačkoliv se faráři a několika věřícím podařilo vykázat útočníky ven, byl už zbytek velikonoční mše pokažen. Ve zprávě z 12. dubna se píše, že se místní věřící po nějaký čas nemohli zbavit "hrůzy z jejich vyhrožování". Zpráva také dodává, že toto je už druhý rok po sobě, kdy byla velikonoční mše v kostele v Niddě za podobných okolností přerušena.

Další případ: Den po Velikonoční neděli – 5. dubna – byl založen požár v kostele v Gelsenkirchenu, kde žije velká muslimská migrantská komunita. Ačkoliv policie nepotvrdila, že příčinou požáru bylo žhářství, tak těsně předtím, než kostel vzplanul, viděli svědkové utíkat od kostela skupinu mladých migrantů. Policie již v tomto kostele dříve vyšetřovala dva podobné incidenty.

Při jiném incidentu vstoupili neznámí vandalové do kostela, vykáleli se vedle naskládaných biblí, vymočili se na stěny kostela a pak založili oheň. To byl jen jeden z mnoha nedávných útoků na kostel v Oberschopfheimu. Podle zprávy z 21. dubna:

"Skoro přesně před dvěma lety byly 8. dubna zničeny záchody v našem farním středisku. Míra zuřivosti, se kterou neznámý pachatel jednal, byla strašlivá. Způsobil škodu ve výši několika tisíc eur. Okna byla rozbitá, záchody byly vyrvány z podlahy a umyvadla ze zdi. Okapy a vnější okenice byly rozmláceny. Záchody byly několik měsíců mimo provoz."

Řecko: Muslimští migranti kompletně vyplenili malý kostel, části tohoto útoku si natočili a nahrávku umístili na sociální síť TikTok. Na videu přichází do kostela do půl těla svlečený migrant a tancuje na rapovou hudbu. Další video ukazuje výsledek – zdevastované vnitřní vybavení kostela, rozmlácené ikony a převrácený oltář. Zpráva webu Greek City Times z 12. dubna říká:

"Musíme mít na paměti, že Řecko strávilo 400 let pod tureckou islámskou nadvládou a boj za svobodu byl krvavý. Je proto velmi znepokojivé vidět tyto migranty vojenského věku znesvěcující řecká svatá místa a nemající žádný respekt k zemi, kde údajně hledají ochranu. To nám připomíná, že jediné řešení těchto násilných excesů spočívá v uzavření hranic a v zavedení přísné deportační politiky."

Kypr: Skupina mladých Turků uspořádala technopárty uvnitř historické budovy kláštera Sourp Magar (pojmenovaného podle koptského svatého Makariuse. Klášter je jediným zbývajícím arménským klášterem na Kypru, ale naneštěstí se nalézá v části Kypru ilegálně okupované Tureckem, proto ten nezájem a znesvěcení. V reakci na tento incident americká velvyslankyně na Kypru 7. dubna ve svém tweetu napsala:

"Americké velvyslanectví ostře odsuzuje znesvěcení arménského kláštera svatého Makariuse. Základní hodnotou je svoboda náboženského vyznání a my opakovaně požadujeme od náboženských vůdců, aby místo pro modlitbu, ať používané či nepoužívané bylo chráněno proti vandalismu a znesvěcení."

Francie: 8. dubna prokurátoři prohlásili, že obviní 18letou muslimku z "přípravy spiknutí a džihádistického útoku na kostel o Velikonocích." Žena "byla zadržena o víkendu (2. – 4. dubna) ve svém domově v Béziers. Byla zatčena v rámci antiteroristického vyšetřování zamýšleného útoku na město Montpellier." Ve svém prohlášení sdělil antiteroristický tým prokurátorů, že vyšetřování je reakcí na "zpravodajské informace týkající se útoku na kostel během Velikonoc." Během razie v domově muslimky, nalezla policie plánek kostela a "dokonce i fotku Samuela Patyho – učitele, který byl zavražděn v říjnu 2020 poté, co ukázal ve své třídě karikatury proroka Mohameda."

Útoky na odpadlíky a rouhače

Uganda: Muslim mávající kolem sebe mečem zaútočil o Velikonoční neděli v areálu kostela na svoji manželku – matku sedmi dětí – a vážně ji zranil. Tři dny před útokem konvertovala 37letá Salimati Naibira ke křesťanství a o Velikonoční neděli poprvé přišla do kostela. Později vyprávěla: "Zahlédla jsem z okna kostela svého muže a další členy rodiny, poté vstoupili do kostela a křičeli 'Alláhu Akbar'. Věřící z kostela utekli, aby si zachránili život." Muslimové vtrhli do kostela s holemi a dalšími zbraněmi v rukách a její manžel kolem sebe máchal "somálským mečem". Ačkoliv se ji farář a ostatní věřící snažili ochránit, tak je její muslimští příbuzní přemohli, zmocnili se jí, přinutili ji nastoupit do dodávky a odvezli ji někam do lesa. "Začali mě mlátit holemi, potom mě můj muž sekl somálským mečem do stehna a do zad." Poté žena omdlela. "Probrala jsem se po několika hodinách," poté, co ji náhodný kolemjdoucí nalezl v kaluži vlastní krve a odvezl ji do nemocnice. Její křesťanská kamarádka se na utajovaném místě o Salimati Naibiru stará, aby se zotavila ze svých zranění na tváři, stehně a na zádech. Ale Salimati Naibira se bojí, že se už nebude moci starat o svých sedm dětí, kterým je od 7 do 14 let. Pořád opakovala: "Já jen doufám, že moje děti jsou v pořádku."

Pákistán: 9. dubna napadli zdravotníci dvě křesťanské zdravotní sestry – jednu nožem – poté, co je muslimská zdravotní sestra obvinila ze seškrábání nálepky s koránským veršem ze skříňky. Ačkoliv tyto dvě mladé zdravotní sestry Maryam Lal a Navish Arooj jen plnily příkaz svých nadřízených, aby odstranily všechny nálepky, byly následně zatčeny a obviněny podle článku 295-B pákistánského trestního zákoníku, který staví mimo zákon a trestá jakékoliv znesvěcení koránu nebo jeho části doživotním vězením. Dříve, než mohla zasáhnout policie, se rozzuřený dav shromáždil před nemocnicí a skandoval "smrt rouhačkám" (video zde). Podle jedné zprávy se kvůli následným výhrůžkám rodiny obou žen ukrývají.

"Na videu kolujícím po sociálních sítích zaměstnanec nemocnice (později identifikovaný jako Muhammad Waqas) sprostě Mariam nadává a v místnosti plné ostatních zaměstnanců vykřikuje, že strhla ze skříňky s léčivy nálepku, na které byla muslimská modlitba. Dále ve videu prohlašuje, že 'naše' muslimská sestra Rukhsana to viděla, a vytrhla roztrženou nálepku Mariam z ruky, aby ji nemohla ještě víc znesvětit nebo ji hodit na zem. Potom se přiznal, že když se to dozvěděl, tak se ke křesťanské zdravotnici Mariam obrátil a řekl jí: 'Já jsem muslim, muslim nemůže klidně sedět, když je Prorok urážen.' Potom řekl hrdě zaměstnancům nemocnice shromážděným v místnosti, že zaútočil na Mariam nožem, ale neúspěšně, protože se ostří zlomilo a jen jí poranil ruku."

"Toto není první takový případ", řekl Nasir Saeed, pákistánský lidskoprávní aktivista žijící ve Spojeném království.

"V minulosti jsme se setkali s tím, že lidé používají tento zákon k řešení svých osobních sporů nebo k potrestání svých rivalů. Stále si pamatuji, jak byl v roce 2009 obviněn z rouhání muslimský majitel továrny v Láhauru za odstranění starého kalendáře s posvátnými verši z koránu ze zdi. Jeden dělník majitele továrny a dva další muže zavraždil a rozzuřený dav zaútočil na členy managementu a továrnu zapálil."

Tři měsíce před tímto incidentem byla jiná křesťanská zdravotní sestra a gospelová zpěvačka v Pákistánu Tabitha Gill svými muslimskými kolegy zfackována, poplivána, zavřena v nemocničním pokoji a "svázána a mučena" poté, co ji jeden proti ní zaujatý kolega falešně obvinil z rouhání proti prorokovi Mohamedovi, za což v Pákistánu hrozí trest smrti. Policie ji sice nejdříve obvinění zbavila, ale poté, co na policejní stanici zaútočil dav rozzuřených muslimů, obvinění obnovila.

V jiném případě policie ilegálně držela křesťana ve vazbě po více než dva měsíce, během kterých ho policisté mučili, aby se falešně přiznal k rouhání proti islámu. 13. února – o dva měsíce dříve – muslimové slyšeli Salamata Masiha, jak si čte v parku se svým kamarádem z bible, a obvinili je z rouhání se proti Mohamedovi. Ačkoliv policie Salamata Masiha zatkla ještě tentýž den, tak se jeho případ dostal k soudu až v dubnu. Jeho kamarádovi se podařilo schovat. Masihův advokát Aneeqi Maria k jeho případu řekl:

"Během této doby byl zadržován minimálně ve třech ilegálních mučících celách na různých policejních stanicích, kde byl psychicky a fyzicky mučen aby se přiznal k ničím nepodloženým obviněním... policisté mu opakovaně vyhrožovali, že ho zabijí. Členům rodiny nebylo povoleno se s ním setkat, jeho matka a sourozenci ho viděli poprvé až po dvou měsících, když ho policie odváděla do vězení poté, co byl předveden před soud. Ale ani tehdy jim policie nedovolila s Masihem mluvit... Policejní vyšetřovatelé ho přinutili přiznat se k rouhání. Také ho mučili, aby jim vyjmenoval další členy kroužku studia bible....To je závažné porušení lidských práv, nezdá se ale, že by to někoho zajímalo."

Všeobecný útisk křesťanů

Indie: Dav rozzuřených muslimů zbil a přinutil křesťanského farmáře jíst syrové maso, které prodával na trhu ve městě Meenangadi ve státu Kérala, protože nebylo halal a zapálili nákladní auta, která toto nečisté maso přivezla. (Jiná zpráva uvádí, že podobně bylo napadeno několik dalších křesťanských farmářů.)

"Nechápu, o co jim jde?" řekl později napadený křesťan Shaji M Varghese. "Ti, co chtějí kouřit, ať si kouří. Ti, co chtějí jíst hovězí, ať ho jedí. Ti, co mají rádi vepřové, ať ho jedí. Proč jsme zrovna my terčem útoků těch, kterým nechutná." Odpověď na tuto otázku přináší tato zpráva z 6. dubna:

"Farmářské družstvo Kisan Mitra, které má ve státu Kérala asi 6 000 členů, zahájilo při příležitosti Velikonoční neděle prodej čerstvého ne-halal masa. Tato iniciativa rozčílila islámské fundamentalisty, protože nízká kvalita halal masa je v Kérale veřejným tajemstvím.... Ne-halal maso si získalo v Kérale celkem pozitivní ohlas veřejnosti.... Za tímto útokem prý byl hlavně strach ze ztráty tržní dominance halal masa. Hlavnímu koordinátorovi družstva Kisan Mitra farmáři Manoji Cherianovi vyhrožovali islamisté smrtí. Pohrozili mu, že pokud bude prodávat vepřové maso, které je haram (zakázané, v islámu zapovězené), tak jej rozsekají na kusy."

Pákistán: Členové islámské extremistické politické strany přinutili konvertovat k islámu duševně nemocného křesťana a podle poslední zprávy naléhají na celou jeho rodinu, aby se vzdala své víry a přijala islám. Adnan Bashir, jemuž byla v roce 2018 diagnostikována duševní nemoc, a od té doby se léčil, se 14. dubna zatoulal pryč ze svého domova. Netrvalo to dlouho a potkal svého bývalého šéfa Ahmeda, jenž jej pozval na přátelské posezení a skleničku šerbetu. Adnan s ním šel a v důsledku své nemoci si nebyl schopen uvědomit, že se ve skutečnosti dostal na protestní setkání radikální muslimské skupiny Tehreek-e-Labbaik (TLP). Podle Adnanova bratra Fayyaze ho jeho bývalý šéf spolu s dalšími lidmi přinutil veřejně recitovat šahádu (islámské vyznání víry signalizující konverzi k islámu) a tím jej konvertovali k islámu." Ahmed obklopený muslimskými radikály "využil příležitosti, aby přinutil mého bratra říci šahádu v přítomnosti rozvášněného davu." Také mu dal nové jméno "Khadim Hussain" – což je další okolnost ukazující na jejich zlomyslné motivy, protože khadim znamená "sluha." Ve své mysli Adnan stále odmítá, že se vzdal křesťanství a přestoupil na islám. Podle posledních zpráv je jemu a jeho rodině vyhrožováno. Fayyaz řekl: "Jsme šikanováni výhružkami a sledováním ze strany aktivistů TLP. Naše děti se pořád ptají, co s nimi bude, protože jejich muslimští kamarádi o tom neustále mluví. Nemáme zastání ani u policie ani u jiné vládní či náboženské instituce..."

Německo: Kritici obvinili muslimského starostu Hannoveru z úmyslné manipulace s omezeními přijatými kvůli covidu-19 způsobem, který omezuje oslavy Velikonoc a přitom zvýhodňuje oslavy ramadánu. Zpráva ze 4. dubna vysvětluje:

"V oblasti Hannoveru platí noční zákaz vycházení od 22 do 5 hodin kvůli vysokému počtu lidí nakažených koronavirem. Od 1. do 12. dubna bylo občanům povoleno opustit své bydliště jen ze závažného důvodu. Existuje také prodloužení povinného nošení respirátorů na veřejných místech. Podle toho na křesťanské Velikonoce tato omezení platí, ale na muslimský ramadán už ne. Ramadán začíná 12. dubna – ve stejný den, kdy omezení končí. Důvodem, proč je toto načasování tak podezřelé je to, že za stanovení doby platnosti omezení je zodpovědný starosta Hannoveru Belit Onay – muslim tureckého původu ze Strany Zelených."

Raymond Ibrahim je autor nové knihy Sword and Scimitar: Fourteen Centuries of War between Islam and the West (Meč a turecká šavle: Čtrnáct století války mezi islámem a Západem), významný spolupracovník Gatestone Institute a spolupracovník nadace Judith Rosen Friedman při Fóru pro Blízký východ (Middle East Forum).

zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/17651 ... tanu-duben
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 09 zář 2021, 20:07

https://echo24.cz/a/S5V6M/stovky-tisic- ... t-covid-19
Stovky tisíc lidí zemřou na tuberkulózu a AIDS. V nemocnicích dostal přednost covid-19
Stovky tisíc lidí zemřou na tuberkulózu, protože se jim kvůli rozvratu zdravotnických systémů v době pandemie covidu-19 v chudých zemích nedostane adekvátní lékařské péče. V nejchudších státech může být přírůstek počtu zemřelých na AIDS či tuberkulózu dokonce vyšší než samotná bilance úmrtí po nákaze koronavirem. Vyplývá ze zprávy Globálního fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií.

Výroční zpráva ženevského fondu za rok 2020 ukazuje, že počet osob léčících se s tuberkulózou v některých zemích klesl o 19 procent, o 11 procent se pak snížily provedené lékařské úkony u lidí s AIDS. Ze tří sledovaných nemocí se péče za loňský rok nezhoršila pouze u malárie.

„Lékařské péče se v roce 2020 dostalo v zásadě o zhruba milion lidí trpících tuberkulózou méně než v roce 2019 a obávám se, že to bude nevyhnutelně znamenat, že zemřou statisíce lidí,“ řekl Reuters ředitel fondu Peter Sands.

Přestože přesný počet obětí není dosud znám, Sands uvádí, že v některých chudých zemích, například v africkém Sahelu, může zemřít kvůli zhoršené péči o pacienty s tuberkulózou či AIDS více lidí než na samotný covid-19.

Globální fond je sdružení vlád, nevládních organizací a soukromých firem, které ročně posílá více než čtyři miliardy dolarů (85,8 miliardy korun) na boj proti tuberkulóze, malárii a AIDS. Největším dárcem jsou Spojené státy.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 06 říj 2021, 17:14

https://echo24.cz/a/SdjPT/o-nobelovu-ce ... oteplovani
O Nobelovu cenu za fyziku se podělí tři vědci. Dva z nich za předpovězení globálního oteplování
Nobelovu cenu za fyziku v letošním roce získali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi. První dva vědci byli vyznamenáni za svou práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu a za to, že spolehlivě předpověděli globální oteplování. Třetí z vědců prestižní cenu dostal za svůj příspěvek k teorii náhodných fyzikálních procesů. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd.

„Byli oceněni za průlomové příspěvky k pochopení komplexních systémů, pro něž je charakteristická nahodilost a chaos,“ uvedla akademie v prohlášení. „Letošní cena vyzdvihuje nové metody jejich popisu a předpovídání jejich dlouhodobého chování,“ dodala akademie. Polovina ocenění připadne meteorologům Manabemu (90) a Hasselmannovi (89), druhá polovina ceny pak fyzikovi Parisimu (73).

Podle švédské akademie věd Manabe a Hasselmann položili základy naší znalosti zemského klimatu a toho, jak ho lidstvo ovlivňuje. Manabe, který s výzkumem začal v 60. letech minulého století, ukázal, že zvyšování množství oxidu uhličitého v atmosféře zvyšuje globální teploty, z čehož vycházejí i současné klimatické modely. Hasselmann asi o deset let později vytvořil model, který spojoval počasí a klima, a pomohl vysvětlit, proč mohou být klimatické modely spolehlivé navzdory zdánlivě chaotické povaze počasí. Rovněž pak objevil způsoby, jak sledovat specifické známky vlivu člověka na klima.

Parisi pak objevil „skryté vzorce“, které řídí zdánlivě náhodné fenomény. Jeho model umožnil pochopit fungování komplexních systémů, k nimž zemské klima patří.

Agentura AFP připomněla, že ocenění zmíněné trojice vědců přichází v době zvyšujících se obav z rychlosti klimatických změn a také měsíc před klimatickou konferencí OSN (COP26), která se bude konat ve skotském městě Glasgow. Po vyhlášení ocenění Parisi řekl, že „je naléhavé přijmout pevná rozhodnutí při řešení klimatických změn“. „Je jasné, že kvůli příštím generacím musíme nyní jednat,“ prohlásil.

Výzkum a práce spojené s klimatickou změnou získaly Nobelovu cenu i v minulosti, připomíná agentura Reuters. Bývalý americký viceprezident Al Gore a Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) dostali v roce 2007 Nobelovu cenu za mír za boj proti oteplování klimatu a před třemi lety se jedním ze dvou laureátů prestižního ocenění za ekonomii stal Američan William Nordhaus za výzkum vztahů mezi ekonomikou a klimatickými změnami.

„Skeptici nebo popírači vědecky podložených faktů … už nejsou tak viditelní a svět naslouchá, co ohledně klimatu říká věda,“ uvedl dnes generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas.

Více než týdenní série ohlašování nositelů prestižních ocenění začala v pondělí, kdy stockholmský Karolínský institut oznámil, že letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství dostali dva američtí molekulární biologové David Julius a Ardem Patapoutian za objev receptorů teploty a hmatu.

Ocenění, které je dotované deseti miliony švédských korun (zhruba 25 milionů korun), bude tento týden uděleno ještě za chemii, za literaturu, za mír a na závěr příští týden v pondělí také za ekonomii.

Slavnostní předávání Nobelových cen se uskuteční 10. prosince, na výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela (1833-1896). Ceny ve vědeckých oborech a za literaturu si laureáti stejně jako loni kvůli koronavirové krizi nepřevezmou osobně ve Stockholmu, ale ve svých zemích.
A týmto definitívne zaklincovali prestíž nobelových cien a zhodili nobelovu cenu za fyziku na úroveň "nobelovej" ceny za mier alebo za literatúru.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 08 říj 2021, 19:11

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/sto ... cke-elity/
Stojí za dokumenty Pandora americká CIA? Protože novináři nějak zapomněli na americké elity
Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone 3. októbra oznámilo únik takmer troch terabajtov usvedčujúcich údajov o využívaní offshore finančných opatrení celebritami, podvodníkmi, dílermi drog, členmi kráľovskej rodiny a náboženskými vodcami na celom svete.

Oslavované Pandora Papers, ktoré vrhajú nové svetlo na komplexné finančné usporiadanie globálnej elity, zároveň vyvolali mnoho otázok – v neposlednom rade kde sú Američania? Nie sú autori ochotní zahryznúť sa do skrytej ruky, ktorá ich živí? Pýta sa Kit Klarenberg, investigatívny novinár skúmajúci úlohu spravodajských služieb pri tvorbe politiky.

Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone 3. októbra oznámilo únik takmer troch terabajtov usvedčujúcich údajov o využívaní offshore finančných opatrení celebritami, podvodníkmi, dílermi drog, členmi kráľovskej rodiny a náboženskými vodcami na celom svete.
Najväčšia novinárska spolupráca

ICIJ uviedlo to, čo nazvalo „doposiaľ najväčšia novinárska spolupráca na svete“, do ktorej sa zapojilo viac ako 600 novinárov zo 150 médií v 117 krajinách. Prebojovali sa cez 12 miliónov dokumentov, prezývaných „Pandora Papers“.

Údaje okrem iného odhaľujú používanie daňových a finančných rajov „na nákup nehnuteľností, jácht, lietadiel a životného poistenia. Ďalej na ich použitie na investovanie a presúvanie peňazí medzi bankovými účtami, plánovanie majetku a ďalšie otázky dedičstva, a vyhýbanie sa daniam prostredníctvom komplexných finančných schém.“ Niektoré dokumenty sú údajne spojené aj s „finančnými zločinmi vrátane prania špinavých peňazí“.
Politici i miliardári

Napriek tomu, že publikovanie článkov týkajúcich sa obsahu bombastických informácií v dokumentoch je len v počiatočných fázach, konzorcium sľubuje, že záznamy budú obsahovať „bezprecedentné množstvo informácií o takzvaných skutočných vlastníkoch subjektov zaregistrovaných na Britských Panenských ostrovoch, Seychelách, Hong Kongu, Belize, Paname, Južnej Dakote a ďalších jurisdikciách“, s menovaním viac ako 330 politikov a 130 miliardárov z časopisu Forbes.
Nikto z USA

Napriek rozsiahlemu záťahu mnohí kritici poukázali na to, že mapy ICIJ o tom, odkiaľ tieto „elity a gauneri“ pochádzajú, sa sústredia prevažne na Rusko a Latinskú Ameriku. Ani jeden skorumpovaný politik nemá sídlo v USA.

Samotná organizácia poznamenáva, že najvýraznejšie zastúpenými krajinami v týchto súboroch sú Argentína, Brazília, Čína, Rusko a Spojené kráľovstvo. Zvláštne je, že konzorcium identifikovalo viac ako 1 miliardu dolárov držaných v amerických trustoch, ktoré sú kľúčovými nástrojmi vyhýbania sa daňovým povinnostiam, únikom a praniu špinavých peňazí.

Minulé trháky vydané ICIJ a projekt nahlasovania organizovaného zločinu a korupcie (OCCRP), jeho hlavný spolupracovník, obsahovali podobne nesúrodé opomenutia. V marci 2019 napríklad odhalili „práčovňu Trojka“, prostredníctvom ktorej údajne ruskí politici, oligarchovia a zločinci financovali miliardy dolárov.
Zameraní na Rusko

OCCRP publikoval početné správy o mnohých miliónoch praných v tomto procese prostredníctvom veľkých západných finančných inštitúcií, vrátane Deutsche Bank a JPMorgan Chase. HSBC sa však ani raz nespomínalo – napriek tomu, že Trojka banku otvorene inzerovala ako svojho „partnera“ a vtedajší šéf dátového tímu OCCRP Friedrich Lindenberg verejne priznal, že HSBC bola „neuveriteľne prominentná“ vo „všetkých“ skorumpovaných schémach.
Noviny pod palcom

Dôvod tohto mimoriadneho dohľadu nebol nikdy dostatočne vysvetlený, aj keď jednou z možných odpovedí by mohlo byť, že spravodajskými partnermi OCCRP boli BBC a The Guardian. Na čele prvého z nich stál v rokoch 2014 až 2017 Rona Fairhead, ktorý v rokoch 2004 až 2016 pôsobil aj ako výkonný riaditeľ HSBC.

Vyšetrovanie Panama Papers z apríla 2016, ktoré spoločne vedú ICIJ a OCCRP, odhalilo, ako služby panamskej offshore advokátskej kancelárie Mossack Fonseca využívali bohatí jednotlivci a verejní činitelia na podvody, daňové úniky a na obchádzanie medzinárodných sankcií.

Správy a výsledné mediálne pokrytie sa vo veľkej miere zameriavali na prominentných jednotlivcov, ako napríklad vtedajší britský premiér David Cameron, ktorý profitoval z panamského trustu založeného jeho otcom.
Globálna križiacka výprava

Kľúčovým propagátorom najhrôzostrašnejšieho obsahu novín bol miliardár Bill Browder. Tak odsúdený podvodník ako aj veľký počet spravodajských serverov opakovane neuznávali, že je sám uvedený v dokumentoch Mossack Fonseca, spojených s veľkým počtom schránkových spoločností na Cypre.

Ako Browder dosvedčil , má blízky vzťah s OCCRP, ktorý ho zapojil do svojej globálnej križiackej výpravy proti Rusku od jeho bezpodmienečného zákazu vstupu do krajiny v roku 2005. Okrem toho mnoho ďalších vrátane Bloombergu a Financial Times, ktoré podobne používal ako pešiakov vo svojom rusofóbnom propagandistickom útoku, údajne odmietli publikovať príbehy o svojich pochybných finančných transakciách.
Ohlušujúce ticho o obchodoch Američanov

Takáto evidentná neochota uhryznúť do ruky, ktorá vás živí, by mohla dobre vysvetliť, prečo sa Pandora Papers zdajú byť do značnej miery nemé o offshorových obchodoch bohatých amerických štátnych príslušníkov a jednotlivcov so sídlom v USA.

Vezmite si napríklad osudy zakladateľa eBay Pierra Omidyara a investora Georga Sorosa, ktoré údajne dosahujú prinajmenšom 11,6 miliardy dolárov a 7,5 miliardy dolárov – zatiaľ neboli odhalené žiadne informácie, ktoré by ich zahŕňali v akejkoľvek diskutabilnej schéme. Nie je náhoda, že obaja poskytujú finančné prostriedky ICIJ a OCCRP prostredníctvom svojich veľmi kontroverzných „filantropických“ spoločností Luminate a Open Society.
Zapojenie do spravodajských služieb

Súhrnná výzva finančníkov OCCRP ponúka ďalšie dôvody na znepokojenie – sú medzi nimi Národná nadácia pre demokraciu a Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj, ktoré slúžia na podporu záujmov národnej bezpečnosti USA a boli zapletené do mnohých vojenských a spravodajských služieb.

Napríklad do operácií na destabilizáciu a vytesnenie zahraničných „nepriateľských“ vlád. Okrem toho však existujú znepokojujúce náznaky, že samotný OCCRP bol vytvorený Washingtonom práve na tento účel.
Boj proti korupcii

V júni sa uskutočnila tlačová konferencia Bieleho domu na tému „boja proti korupcii“. V priebehu konania bezmenný „vyšší administratívny úradník“ oznámil, že americká vláda postaví „protikorupčnú situáciu do centra svojej zahraničnej politiky“ a želá si „plošne uprednostniť túto prácu“.

Pokračovali v uvádzaní presných rozmerov tohto protikorupčného nátlaku, ale očakávalo sa, že „zložky spravodajskej komunity“ vrátane riaditeľa Národnej spravodajskej služby a Ústrednej spravodajskej služby budú v nich kľúčoví hráči.
Kľúčoví hráči

„Budeme skúmať, čo viac v tejto oblasti môžeme urobiť … Existujú linky pomoci, ktoré spustili investigatívne novinárske organizácie,“ uviedli. „Čo mi okamžite príde na myseľ, je OCCRP a zahraničná pomoc mimovládnym organizáciám.“

Tieto osvetľujúce slová, ktoré v tej dobe západné spravodajské služby úplne ignorovali, získali vo svetle nedávneho vývoja ešte desivejšiu rezonanciu. Zdá sa, že skutočne vytvárajú plán presne toho, čo sa stalo, so súhlasom OCCRP, samotnej organizácie, ktorú „naštartovala“ a finančne podporuje dodnes.

Médiá iba uvádzajú, že ICIJ „získalo“ dokumenty, ich primárny zdroj však nie je špecifikovaný. Je preto rozumné sa opýtať – stojí za vydaním Pandora Papers CIA?
https://www.hlavnydennik.sk/2021/10/05/ ... larenberg/
Komentár Kita Klarenberga (Russia Today)
Oslavované Pandora Papers, ktoré vrhajú nové svetlo na komplexné finančné usporiadanie globálnej elity, zároveň vyvolali mnoho otázok – v neposlednom rade kde sú Američania? Nie sú autori ochotní zahryznúť sa do skrytej ruky, ktorá ich živí? Pýta sa Kit Klarenberg, investigatívny novinár skúmajúci úlohu spravodajských služieb pri tvorbe politiky.

Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone 3. októbra oznámilo únik takmer troch terabajtov usvedčujúcich údajov o využívaní offshore finančných opatrení celebritami, podvodníkmi, dílermi drog, členmi kráľovskej rodiny a náboženskými vodcami na celom svete.
Najväčšia novinárska spolupráca

ICIJ uviedlo to, čo nazvalo „doposiaľ najväčšia novinárska spolupráca na svete“, do ktorej sa zapojilo viac ako 600 novinárov zo 150 médií v 117 krajinách. Prebojovali sa cez 12 miliónov dokumentov, prezývaných „Pandora Papers“.

Údaje okrem iného odhaľujú používanie daňových a finančných rajov „na nákup nehnuteľností, jácht, lietadiel a životného poistenia. Ďalej na ich použitie na investovanie a presúvanie peňazí medzi bankovými účtami, plánovanie majetku a ďalšie otázky dedičstva, a vyhýbanie sa daniam prostredníctvom komplexných finančných schém.“ Niektoré dokumenty sú údajne spojené aj s „finančnými zločinmi vrátane prania špinavých peňazí“.
Politici i miliardári

Napriek tomu, že publikovanie článkov týkajúcich sa obsahu bombastických informácií v dokumentoch je len v počiatočných fázach, konzorcium sľubuje, že záznamy budú obsahovať „bezprecedentné množstvo informácií o takzvaných skutočných vlastníkoch subjektov zaregistrovaných na Britských Panenských ostrovoch, Seychelách, Hong Kongu, Belize, Paname, Južnej Dakote a ďalších jurisdikciách“, s menovaním viac ako 330 politikov a 130 miliardárov z časopisu Forbes.
Nikto z USA

Napriek rozsiahlemu záťahu mnohí kritici poukázali na to, že mapy ICIJ o tom, odkiaľ tieto „elity a gauneri“ pochádzajú, sa sústredia prevažne na Rusko a Latinskú Ameriku. Ani jeden skorumpovaný politik nemá sídlo v USA.

Samotná organizácia poznamenáva, že najvýraznejšie zastúpenými krajinami v týchto súboroch sú Argentína, Brazília, Čína, Rusko a Spojené kráľovstvo. Zvláštne je, že konzorcium identifikovalo viac ako 1 miliardu dolárov držaných v amerických trustoch, ktoré sú kľúčovými nástrojmi vyhýbania sa daňovým povinnostiam, únikom a praniu špinavých peňazí.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 12 říj 2021, 08:39

Kde jsou dnes probíhající konflikty světa?

https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... icts-today

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 17 lis 2021, 16:32

Počet podaných patentů v 10 high-tech oblastech.
První infografika založená na datech Nikkei ukazuje situaci pro rok 2011, druhá - pro rok 2021.
https://colonelcassad.livejournal.com/7224629.html
2011
Obrázek
2021
Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 21 lis 2021, 09:50

Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11148
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Svět

Příspěvek od kenavf » 21 lis 2021, 12:31

:sipka: Len počkajte až nejaký Green deal určí že spracovanie hovna v mieste jeho vzniku je viac CO2 neutrálne ako ho trubkou dopravovať do nejakej zberne. :pivo
Tak budeme mať plné parky a každý svoj strom s menovkou rodiny.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6448
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Svět

Příspěvek od Polite » 21 lis 2021, 16:07

To je tam Mongolsko? Tahat kanalizaciu za kocovnikmi je podla mojho laickeho pohladu predsa len trosku neekonomicke?
A v Afrike? Kurnik...niekde maju na cidtenie zadku psov...skutocne!
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Odpovědět