BRICS, ŠOS, ...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43128
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 10 pro 2023, 22:48

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/str ... ost-sveta/
https://czech.cri.cn/2023/12/10/ARTIjbD ... 1208.shtml
Střední východ jasně vsadil na multipolární budoucnost světa
Donedávna byla ropná království Středního východu jednou z hlavních opor americké a Západní hegemonie. (Foto: Flickr)

Díky nim bylo možno zavést dolar jako globální měnu přes politiku petrodolaru, tj. měny podložené ropou ze Středního východu. Také značná část peněz v investičních fondech pod správou Západních institucí, jimiž tyto finanční kruhy uplatňovaly nad světem svoji dominanci, pocházela z investic ropných šejků. Jenže svět se v poslední době prudce mění a přechází na multipolární uspořádání, kde začíná hrát větší roli investiční atraktivita a příležitosti pro vlastní rychlý rozvoj než taktovka hegemona, a USA s EU přestaly být výlučnými tahouny rozvoje pokročilých technologií a ekonomických modelů. A tak se v současnosti ropné země spíše uchází o členství v BRICS, přidávají se k Iniciativě pásu a cesty (BRI) čili k Nové Hedvábné stezce a koordinují svoji strategii pro globální ropné trhy v rámci OPEC+ s Ruskem.

Není tedy divu, že týden poté, kdy 29. listopadu podepsalo s Čínou Jordánsko Memorandum o porozumění pro budování projektů v rámci BRI, oznámilo čínské ministerstvo zahraničí, že nyní se už všechny arabské země zapojily do Iniciativy pásu a cesty (BRI) podepsáním dokumentů o spolupráci s Čínou o spolupráci na tomto projektu budování infrastruktur a rozhýbávání vysoce kvalitního rozvoje k oboustrannému prospěchu.

V těchto smlouvách jde o vzájemné propojení ve všech formách, jaké s sebou nová globalizace přináší, od konektivity dopravními, komunikačními a dalšími infrastrukturami, přes koordinaci politik za účelem volného obchodu, integraci finančních systémů, až po podporu mezilidských vztahů a hlubší spolupráce ve všem možném mezi lidmi zúčastněných stran.

Zatím má Čína podepsané dokumenty o kooperaci a společném budování Pásu a cesty se všemi 22 arabskými zeměmi i s jejich zastřešující Arabskou ligou. Letos zatím hodnota obchodů s nimi dosáhla 431,4 miliardy $. Spolupráce na tomto projektu s arabskými zeměmi v té či oné formě trvá prakticky už celých deset let, po které BRI funguje. A za tu dobu apetit po této formě spolupráce jen rostl, aby se letos dostal na novou kvalitativní úroveň.

V roce 2022 přesáhl objem obchodů mezi Čínou a arabskými zeměmi hodnotu 430 miliard $, takže se během deseti let zdvojnásobil, v čemž byly dovozy 270 milionů tun ropy, čímž pokryly polovinu čínské spotřeby a Čína je v posledních letech významnějším odběratelem arabské ropy než např. USA.

Jenže to nezůstává jen u obchodů. Obousměrně závratným tempem rostou investice. Arabové teď rádi vkládají své peníze do investičních projektů, ať už v Číně samotné, u nich doma nebo kdekoliv ve světě, přičemž v současnosti se obě strany společně účastní více než 200 set ohromných projektů v rámci BRI, které přinesou prosperitu miliardám lidí.

Největší současný mezinárodní projekt BRI přinášející všude, kam sahá, blahobyt a vzájemně výhodná partnerství se u Arabů tedy výborně uchytil a budování komunity sdílené budoucnosti lidstva v kooperaci mezi Čínou a Araby smysluplně probíhá.

Arabské země se tedy do Nové Hedvábné stezky zapojily přinejmenším ve stejné míře, v jaké byli zapojeni jejich předkové do té staré, což je jasným projevem strategické autonomie arabských zemí při hledání cesty k prosperující budoucnosti a k místu v novém uspořádání světa, na jaké mají, tím však jejich ambice nekončí.

Bývaly časy, kdy si USA dovolovaly mluvit i do takových záležitostí jako rozhodování sdružení hlavních producentů ropy OPEC a tvrdí se, že koordinace mezi USA a povolnými arabskými královstvími na světovém ropném trhu svého času patřila k hlavním faktorům, které dohnaly ke zhroucení bývalý Sovětský svaz. Tyto časy jsou však už zjevně v nedohlednu. USA si dělaly iluze, že by k podobným hrátkám mohly země ze Zálivu dotlačit i teď pod pláštíkem Ukrajinské krize. Ale mají dost smůlu. Arabské země zřejmě Rusko vnímají více jako partnera v eurasijské integraci a ve spolupráci na trzích uhlovodíků, s nímž spolupracovat bude výhodnější než hrát předepsanou roli ve washingtonských geopolitických hrách, a momentální krize v Gaze jejich chuť hrát podle washingtonských not ještě více utlumila.

A tak jako výsměch washingtonským snahám o izolaci Ruska od významných hráčů světových trhů právě přiletěl ruský prezident Vladimir Putin na Střední východ, aby zde se saúdským korunním princem a faktickým vůdcem Saúdského království Mohammedem bin Salmanem a s prezidentem Spojených arabských emirátů Mohammedem bin Zayed Al Nahyanem projednali jak koordinaci na světových trzích uhlovodíků v rámci OPEC+, tak zřejmě i otázky širší eurasijské spolupráce a v nemalé míře i přístup k situaci v Gaze.

Zahraniční návštěvy jsou v poslední době u Vladimira Putina dost velkou vzácností kvůli zatykači Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu, takže naposledy byl v říjnu na návštěvě v přátelské Číně. Nyní je milým hostem přátelských zemí z Perského zálivu, které tak předvádí i svou strategickou autonomii, jenž se v současném světě vyplácí více než podvolení se imperiálním hrám.

Už minulý týden po dohodě hlavních hráčů ropného trhu, tj. zemí Perského zálivu a Ruska oznámilo sdružení OPEC+ k zatrpklosti USA určité omezení těžby.

Putin bude v Saúdské Arábii a v Emirátech diskutovat o bilaterální spolupráci v obchodu, ekonomice a v investicích i o dalších aspektech kooperace v mnohostranném mezinárodním formátu.

Zřejmě se bude jednat i o konfliktu v Gaze, kdy o Rusku se v této souvislosti na Středním východě mluví jako o nestranné zemi, která je ve hře i při případném dojednání míru, a zdejší země jako značná část světa mimo Západ, sdílí s Ruskem jeho stanovisko, že USA ke vzniku a trvání tohoto konfliktu přispívají jak tím, že netlačí na vypořádání situace v Palestině ve formě dvou států, tak tím, že Netanyahuovi vlastně poskytly k vedení války v Gaze „prázdný šek“. Rusko patří spolu s Čínou ze zemí mimo Střední východ k nejhlasitějším kritikům přezíravého přístupu k civilistům během izraelských operací v Gaze.

Jakmile se prezident Putin po těchto schůzkách vrátí do Moskvy, čeká ho tam schůzka s dalším významným středovýchodním hráčem íránským prezidentem Ebrahimem Raisim, kdy Írán patří k hlavním zemím Středního východu, které jsou zapojené do eurasijské integrace, do iniciativy BRI i do ruského na BRI navazujícího Severojižního koridoru, do Šanghajské organizace pro spolupráci a do BRICS spolu s Čínou a Ruskem.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10255
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od skflanker_ » 01 led 2024, 19:41

Rusko preberá predsedníctvo BRICS
5 nových členov – Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Etiópia – začína plnohodnotnú prácu v BRICS 01.01.2024 pod predsedníctvom Ruska. Moskva už ohlásila asi 200 podujatí, z toho asi 10 sa bude konať na ministerskej úrovni...
Od svojho založenia v roku 2006 prešla skupina BRICS dvoma vlnami expanzie. V roku 2011 sa k pôvodnému zloženiu Brazílie, Ruska, Indie a Číny pripojila Južná Afrika a v 08/2023 bolo do združenia pozvaných 6 nových členov – Argentína, Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Etiópia.
Zdroj https://tass.ru/ekonomika/19661001 z 31.12.2023

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43128
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 29 led 2024, 23:40

https://casopisargument.cz/?p=55161
Banka BRICS vydá dluhopisy v místních měnách
BRICS, blok předních rozvíjejících se trhů, se chystá uvést na světové trhy nové dluhopisy, které budou k dispozici v místních měnách, nikoli v amerických dolarech.

Nová rozvojová banka (New Development Bank – NDB), známá jako banka BRICS, podniká odvážný krok na světových finančních trzích. V rámci výrazného odklonu od tradičních postupů zavádějí země BRICS tzv. „Maharaja Bonds“, novou sérii dluhopisů, které mají změnit finanční prostředí, uvedl portál Cryptopolitan.

Tento krok podtrhuje závazek zemí BRICS k dedolarizaci, která zpochybňuje dlouhodobou dominanci amerického dolaru v globálních financích.

Rozhodnutí vydat dluhopisy v hodnotě 28 miliard dolarů v místních měnách je strategické. Tato volba nespočívá pouze v diverzifikaci investičních možností; je jasným signálem záměru zemí BRICS posílit své místní měny. Tím chtějí oživit své ekonomiky a snížit závislost na americkém dolaru.

Národy BRICS, což je zkratka pro Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, nedávno zdvojnásobily počet svých členů, když se k nim přidaly Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Toto rozšíření je důkazem rostoucího vlivu BRICS a přitažlivosti jeho alternativního ekonomického modelu. Toto rozšíření však není bez problémů. Alianci tvoří země s různými politickými a ekonomickými zájmy, což by mohlo představovat významnou překážku při dosahování společných cílů.

Prozatím je nepravděpodobné, že by měna BRICS v dohledné době sesadila dolar z pozice světové rezervní měny, ale snížení role dolaru v mezinárodních transakcích by mohlo vést k inflačním tlakům ve Spojených státech, což by mělo přímý dopad na americké spotřebitele.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43128
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 05 bře 2024, 23:30

https://sputnikglobe.com/20240304/irans ... 33269.html
Návrh Iránu na zriadenie analógu SWIFT zaradený do programu BRICS
MOSKVA (Sputnik) - Vedenie BRICS zaradilo do programu rokovania návrh iránskej centrálnej banky na zriadenie vlastnej obdoby platobného systému SWIFT a vytvorenie organizácie na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, ktorá by bola podobná medzivládnej Finančnej akčnej skupine (FATF).
"Návrhy iránskej centrálnej banky týkajúce sa vytvorenia systému na výmenu finančných správ medzi členmi organizácie [podobného systému SWIFT], boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu [podobného systému FATF] a medzinárodných ratingových inštitúcií pre členov BRICS boli v rámci programu prijaté," citovala tlačová agentúra IRNA námestníka šéfa iránskej centrálnej banky Mohsena Karimiho.
Členské štáty BRICS ako najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky potrebujú vytvoriť mechanizmus zúčtovania na dosiahnutie jednotného finančného systému, v ktorom "iránska strana môže zohrať obrovskú úlohu", dodal.
Irán, ktorého finančný systém tvrdo zasiahli západné sankcie a ktorý bol v marci 2012 odrezaný od platobného systému SWIFT, sa už dlho usiluje o vytvorenie medzinárodného platobného systému, ktorý by bol alternatívou k systému SWIFT. Po spustení špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vo februári 2022 bol od systému SWIFT odpojený aj celý rad ruských bánk. Odvtedy obe krajiny vyvíjajú úsilie o nájdenie alebo vytvorenie alternatív.
V januári šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina uviedla, že Rusko diskutuje s ostatnými krajinami BRICS o interakcii národných systémov prenosu finančných správ a do ruskej platformy sa už zapojilo 159 zahraničných účastníkov z 20 krajín.
Plnoprávnymi členmi skupiny BRICS sa 1. januára oficiálne stali Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. Predtým tento blok tvorili Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika.
SWIFT je hlavný medzinárodný platobný systém na svete. V roku 2014, po prvej vlne protiruských sankcií, začalo niekoľko krajín pracovať na vývoji vlastných platobných systémov. Ruská banka vytvorila systém SPFS, ktorý zabezpečuje neprerušovaný prenos finančných správ v rámci krajiny aj mimo nej, zatiaľ čo Čína spustila systém CIPS.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7659
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

BRICS

Příspěvek od IgorT » 14 dub 2024, 18:11

⚡ Více než 50 zemí potvrdilo účast na hrách BRICS, které se budou konat v červnu v Kazani - ruský ministr sportu Matycin
14-1.jpg
https://t.me/Pendleri/29438

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4123
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: BRICS

Příspěvek od Grif » 16 dub 2024, 17:41

Mezinárodní sportovní hry BRICS 24
https://bricskazan2024.games/
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43128
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 18 dub 2024, 21:23

https://sputnikglobe.com/20240418/colom ... 88423.html
Kolumbia má záujem čo najskôr vstúpiť do BRICS - vyhlásenie
MEXICO CITY (Sputnik) - Kolumbia má záujem vstúpiť do bloku BRICS ako plnoprávny člen čo najskôr a brazílska vláda bude pomáhať pri presadzovaní jej kandidatúry, uviedli v spoločnom vyhlásení kolumbijský prezident Gustavo Petro a brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva.

"Prezident Petro vyjadril záujem Kolumbie vstúpiť čo najskôr do BRICS ako riadny člen a prezident Lula túto iniciatívu privítal a prisľúbil, že bude podporovať kandidatúru Kolumbie," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, ktoré v stredu zverejnilo brazílske ministerstvo zahraničných vecí.

Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty vstúpili do bloku BRICS, ktorý tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, ako riadni členovia 1. januára 2024.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14650
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Informacie z oblasti - Ázia

Příspěvek od martanus » 26 dub 2024, 11:36

Asi sem

V Astaně začíná jednání ministrů obrany SCO
V Astaně začalo jednání ministrů obrany Šanghajské organizace pro spolupráci, informuje tisková agentura Kazinform.

Jak informovala tisková služba kazašského ministerstva obrany, akce se koná v rámci předsednictví Kazachstánu v SCO. Setkání se účastní ministři obrany Indie, Iráku, Číny, Kyrgyzstánu, Pákistánu, Ruska, Tádžikistánu a Uzbekistánu.

Kromě toho byli na jednání pozváni také generální tajemník SCO, ředitel výkonného výboru SCO RATS a běloruský ministr obrany.
https://en.inform.kz/news/sco-defense-m ... na-c0def7/

V Astaně probíhá setkání ministrů obrany zemí Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO).
Je tam
  • Ministr obrany Ruské federace Sergej Kuzhugetovič Šojgu
  • ministr obrany a podpory ozbrojených sil Íránu Mohammad Ashtiani,
  • ministr obrany Čínské lidové republiky Dong Jun ,
  • ministr obrany Kyrgyzstánu Baktybek Bekbolotov,
  • ministr obrany Pákistánu Khawaja Asif,
  • ministr obrany Tádžikistánu Sherali Mirzo ,
  • ministr obrany Uzbekistánu Bakhodir Kurbanov ,
  • náměstek ministra obrany Indie Giridhar Aramane,
  • generální tajemník SCO Zhang Ming ,
  • ředitel výkonného výboru Regionální protiteroristické struktury SCO Ruslan Mirzaev,
  • stejně jako běloruský ministr obrany Viktor Khrenin jako vedoucí pozorovatelské státní delegace v SCO.
https://ria.ru/20240426/shoygu-1942410642.html
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7659
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: BRICS

Příspěvek od IgorT » 29 dub 2024, 17:20

Vstup evropských zemí do BRICS začíná Srbskem. Čína pozve Srbsko ke vstupu do BRICS

Čínský prezident Si Ťin-pching jede do Bělehradu za srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem pozvat Srbsko do BRICS, což v případě realizace povede k obrovským geopolitickým posunům v Evropě.

https://www.infovojna.bz/article/vstup- ... u-do-brics

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43128
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 29 dub 2024, 21:33

https://www.infovojna.bz/article/vstup- ... u-do-brics
Vstup evropských zemí do BRICS začíná Srbskem. Čína pozve Srbsko ke vstupu do BRICS
Čínský prezident Si Ťin-pching jede do Bělehradu za srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem pozvat Srbsko do BRICS, což v případě realizace povede k obrovským geopolitickým posunům v Evropě.

Čínský vůdce Si Ťin-pching hodlá navštívit Srbsko v souvislosti s 25. výročím úderu USA na čínskou ambasádu v Bělehradě, uvedla agentura Bloomberg.

Důvod návštěvy je však mnohem hlubší. Jak píše list Intelligence online, bude Si diskutovat s prezidentem Alexandrem Vučičem o vstupu Srbska do BRICS.

Případný vstup Srbska do BRICS by mohl čínskému prezidentovi umožnit návrat k původnímu plánu na rozšíření bloku, zaměřeného spíše na Evropu než na Blízký východ, uvádí publikace. Vučić podle ní vážně zvažuje, že se vzdá plánů na vstup do Evropské unie a místo toho se připojí ke skupině BRICS, což bude zásadní geopolitický posun.

Závěr je to správný, protože cesta Srbska do EU je spojena s uznáním nezávislosti Kosova, což je ortel pro každého srbského politika. Svět se však mění a Srbové by spolu s BRICS mohli žít lépe.

Srbsko bylo pozváno, aby se zúčastnilo summitu BRICS v roce 2024 v Kazani. Deník Nova politička misao zjistil, že rating Evropské unie klesá, 41,2 procenta dotázaných považuje sbližování s Moskvou a Pekingem a také vstup do BRICS za perspektivnější než do Evropské unie.

Čína má v Srbsku silnou pozici
Obrat zboží mezi Čínou a Srbskem v letech 2018-2022 vzrostl 2,7krát a srbský vývoz do Číny vzrostl 12,7krát. Důležité infrastrukturní projekty v Srbsku jsou realizovány s pomocí a podporou čínských společností, včetně vysokorychlostní železnice Bělehrad-Budapešť-Soluň, přes kterou Srbsko získá vytoužený přístup k moři.

Číňané jsou ambiciózně připraveni se především ve spolupráci s Ruskem zapojit do velkých energetických a těžebních projektů v Srbsku.

Pokud se Srbsko rozhodne pro BRICS, mohou jeho příkladu následovat další evropští lídři. Například maďarský premiér Viktor Orbán se domnívá, že EU je v současné podobě neživotaschopná. Jisté je, že Orbán bude o této otázce diskutovat se Si Ťin-pchingem, protože Maďarsko čínský prezident navštíví po Srbsku.

Po ukončení SVO na Ukrajině se evropské země postaví do fronty do BRICS
Francouzský prezident Emmanuel Macron se chtěl zúčastnit summitu BRICS v Jihoafrické republice, kvůli postoji Ruské federace se tak nestalo. Nic však nelze vyloučit několik let po úspěšném ukončení SVO na Ukrajině.

Čínské společnosti koupily podíly v mnoha evropských přístavech, letištích, větrných a solárních elektrárnách, chemických podnicích – kde jen nenakoupily. Evropa se neobejde bez čínských spolupracujících společností v automobilovém průmyslu, technologií zeleného přechodu. Vrchol přímých investic Číny připadl na roky 2015-2016, tehdy Evropané psali, že Čína “skoupila Evropu”.

Evropské země se musí nějak dostat z recese, proč ne s pomocí Číny, a pak i BRICS?

Pět nových zemí oficiálně vstoupilo do bloku BRICS v srpnu 2023 po summitu v Johannesburgu. Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty, Etiopie a Írán se k BRICS připojily 1. ledna 2024.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43128
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 29 dub 2024, 21:55

https://casopisargument.cz/?p=56977
Prognózy hospodářského růstu zemí G7 a BRICS v roce 2024
Mezinárodní měnový fond zveřejnil prognózy růstu reálného hrubého domácího produktu pro rok 2024 a zatímco celosvětový růst by měl zůstat stabilní na úrovni 3,2 %, u různých velkých zemí se prognózy snižují.

Infografika na webu Visual Capitalist znázorňuje prognózy růstu reálného HDP v roce 2024 na základě údajů z výhledové zprávy MMF World Economic Outlook 2024 pro členské země G7 a BRICS spolu se Saúdskou Arábií, která stále zvažuje pozvání do tohoto bloku.
Obrazek1-3[1].png
Předpokládá se, že Čína a Indie si v roce 2024 udrží poměrně vysoké tempo růstu na úrovni 4,6 %, resp. 6,8 %, ale ve srovnání s předchozím rokem Čína roste o 0,6 procentního bodu pomaleji, zatímco Indie o celý procentní bod pomaleji.

Na druhou stranu čtyři země G7 by měly růst rychleji než v loňském roce, mezi něž patří i Německo, které se v roce 2023 vrací ze záporného růstu reálného HDP ve výši -0,3 %.

Navzdory většinou nižším prognózám růstu v roce 2024 ve srovnání s rokem 2023 mají země BRICS stále výrazně vyšší průměrnou prognózu růstu ve výši 3,6 % ve srovnání s průměrem zemí G7 ve výši 1 %.

Zatímco celkový HDP zemí G7 je přibližně o 15 bilionů USD vyšší než HDP zemí BRICS, s pokračujícími vyššími tempy růstu a potenciálem přidávat další členy se zdá, že BRICS do dvou desetiletí předstihne G7 v ekonomické velikosti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43128
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 10 kvě 2024, 21:16

https://sputnikglobe.com/20240509/brics ... 65980.html
Nákupy zlata v rámci bloku BRICS podporujú trend smerujúci k dedolarizácii
Rok 2023 sa ukázal ako rok s najhoršími výsledkami dolára od globálneho poklesu spojeného s hospodárskou krízou inšpirovanou Covidom v roku 2020, pričom snahy USA prinútiť krajiny k podriadenosti prostredníctvom sankcií v kombinácii s neudržateľne vysokou úrovňou dlhu prinútili investorov k zmene orientácie svojich investícií.

Krajiny bloku BRICS+ sa naďalej aktívne zásobujú zlatom, čím zvyšujú cenu drahého kovu a vyvolávajú aktívne diskusie o tom, či tento finančný krok nie je súčasťou premysleného odklonu od amerického dolára a jeho pošramoteného postavenia de facto svetovej rezervnej meny.

"V situácii rastúcej neistoty okolo postavenia amerického dolára ako svetovej rezervnej meny sa Rusko aj Čína stali lídrami v presadzovaní úsilia o de-dolarizáciu v rámci aliancie BRICS. Tento posun smerom k zlatu ako uchovávateľovi hodnoty zaznamenal, že centrálne banky týchto krajín aktívne nadobúdajú drahý kov, čo signalizuje širší odklon od tradičnej závislosti od zelenej bankovky," napísal vo štvrtok zverejnenej analýze Cristiano Volpi, spolupracovník portálu Africa24.

Úsilie vedené Čínou a Ruskom, ktoré sa uskutočnilo na pozadí rastúceho globálneho napätia, sporov so Západom a snahy "znížiť expozíciu voči západným menám", podnietilo centrálne banky ostatných ekonomík BRICS, aby ich nasledovali v skupovaní kovov, dodal Volpi.
Tieto pohyby mali dramatický vplyv na ceny zlata, pričom nedávna analýza amerického investičného bankového gigantu Citigroup predpovedá, že zlato môže v najbližších 6 až 18 mesiacoch prekročiť hranicu 3 000 USD za uncu - z približne 2 350 USD za uncu, ktoré vykazuje tento týždeň.

Zlato, ktoré je uchovávateľom hodnoty siahajúcim tisícročia dozadu, je od začiatku roka 2000 na horskej dráhe smerom nahor, pričom sa vyšplhalo z približne 400 USD za uncu v roku 2005 na viac ako 1 000 USD za uncu v roku 2008, 1 800 USD za uncu v roku 2012 a 2 000 USD za uncu od roku 2020, pričom v roku 2024 sa vyšplhalo na doterajšie maximá až na 2 400 USD za uncu.

Minulý týždeň ruský zástupca pri Medzinárodnom menovom fonde Alexej Mozhin vyzval členov BRICS, aby sa pripravili na kolaps dolára, a navrhol, aby blok vytvoril alternatívu "postavenú na koši mien" piatich hlavných členov - brazílskeho realu, ruského rubľa, indickej rupie, čínskeho renminbi (jüanu) a juhoafrického randu.

"O takomto návrhu sa diskutuje. V prípade kolapsu dolára a medzinárodného menového systému bude potrebné premeniť uvedenú účtovnú jednotku BRICS na reálnu menu, krytú devízovými tovarmi," povedal Mozhin minulý piatok pre Sputnik.
Mozhin novú menu bližšie nešpecifikoval, ani sa nezmienil o úlohe, ktorú by v novej hodnotovej jednotke mohlo zohrávať zlato. O možnom využití zlata ako alternatívy k doláru a iným fiat menám sa však dlho diskutovalo medzi rôznymi možnosťami potenciálnej post-dolárovej globálnej finančnej architektúry, ktorú buduje BRICS.

Blok BRICS v roku 2022 (a v roku 2018 v parite kúpnej sily) prekonal bohaté priemyselné krajiny G7 z hľadiska HDP a očakáva sa, že do roku 2030 bude tvoriť viac ako 50 % nominálneho svetového HDP. Blok sa minulý rok posunul k viac ako zdvojnásobeniu svojho členstva a po začlenení Egypta, Etiópie, Iránu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov sa 1. januára 2024 stal BRICS+. Argentína mala tiež vstúpiť, ale na poslednú chvíľu od toho odstúpila po volebnom víťazstve prezidenta Javiera Mileiho koncom roka 2023.
Volpi vo svojej štvrtkovej analýze zdôraznil, že skupovanie zlata krajinami BRICS zvyšuje globálnu hodnotu zlata, pričom "prechod krajín BRICS na zlato a iné alternatívne aktíva" má "významné dôsledky pre globálnu ekonomiku".

"Keďže tieto krajiny sú lídrami v diverzifikácii držby hodnoty, vynárajú sa otázky o dlhodobom vplyve na postavenie amerického dolára ako dominantnej rezervnej meny. Tento posun odráža širší trend smerujúci k multipolarite v globálnom hospodárskom prostredí," napísal pozorovateľ.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14650
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od martanus » 21 kvě 2024, 07:55

Ministři zahraničí zemí Šanghajská organizace pro spolupráci zahajují jednání v Astaně.

Sejdou se zástupci Kazachstánu, Indie, Íránu, Číny, Kyrgyzstánu, Pákistánu, Ruska, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Běloruska.
https://t.me/neCT24/56253
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět