Svět

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 27 led 2021, 19:50

https://www.czechfreepress.cz/tema-tydn ... -2020.html
Soud legalizoval znásilňování dětí: Pronásledování křesťanů, říjen 2020
Jeden ze zajatých mužů přiznal, že mu za boj proti káfirům v Náhorním Karabachu byl přislíben plat 2 000 dolarů měsíčně a navíc 100 dolarů za každou useknutou hlavu káfira. — Armen Press, 1. listopadu 2020, Arménie / Ázerbájdžán / Turecko.

"V této části Somálska, kde jsou téměř všichni muslimy, je nemožné dosáhnout spravedlnosti. Kvůli naší víře v Ježíše Krista nás štvou jako divou zvěř." — Otec 7letého kluka, který byl zbit a musel být hospitalizován v nemocnici. Morning Star News, 30. října 2020, Somálsko.

I dobrovolný pohlavní styk s mladistvou je těžký zločin. Soud legalizoval znásilnění navzdory Sindhskému zákonu číslo 2014 o zamezení dětským sňatkům (Sindh Child Marriage Restraint Act 2014). Tento zákon trestá zprostředkovatele dětských svateb vězením až na tři roky... Jaká je budoucnost dívek z pákistánských minorit? — Samson Salamat, křesťan a předseda ekumenické organizace, Union of Catholic Asian News, 28. října 2020, Pákistán.

"Jako Egypťan mám práva – včetně práva vidět svoji dceru, sedět vedle ní a ujistit se, že je v pořádku. Pokud si přeje jít jinou cestou (islámu), to je její právo, ale moje právo je ji vidět... Moje dcera není nějaká 'zatoulaná slepice', nad kterou bych mohl jen tak mávnout rukou... Co se týče toho videa, jsem její otec a vím, jak má dcera mluví a ona byla zjevně vyděšená... Je nalezení mé dcery pro egyptskou policii tak těžké?" — Coptic Solidarity, 6. října 2020, Egypt.

Dále jsou popsány útoky, které muslimové spáchali na křesťanech během měsíce října 2020:

Vraždění křesťanů a zastrašování křesťanských církví

Francie: 29. října 2020, muslim třímající v ruce nůž vstoupil do katedrály Notre Dame v Nice a za provolávání "Alláhu Akbar" ("Alláh je veliký") uřízl hlavu křesťance a dvě další osoby ubodal k smrti. Podle jedné zprávy:

"Paní Nadine Devillers, 60 let, napadl tuniský útočník Brahim Aoussaoui jako první a poblíž křtitelnice jí podřízl hrdlo. Poté, co se pokusil paní Devillers uříznout hlavu (podle jiných zpráv se mu to podařilo), Aoussaoui smrtelně pořezal 54letého kostelníka Vincenta Loquese, který právě připravoval ranní mši. Následně pobodal 44letou paní Simone Barreto Silva původem z Brazílie. Té se podařilo z kostela utéci k blízkému stánku s rychlým občerstvením, kde svým zraněním podlehla. Poslední slova této matky tří dětí byla: "Řekněte mým dětem, že je miluji." Po svém příjezdu policie Aoussaouiho 14krát postřelila... útočník neustále vykřikoval "Alláhu Akbar", a to i poté, co dostal sedativa a byl uložen do sanitky."

Matka 21letého vraha během rozhovoru prozradila, že před několika měsíci se Brahim začal více modlit a brát svoji víru vážně. Po útoku nalezla policie mezi jeho věcmi korán a několik nožů.

Jen několik hodin po tomto útoku policie v Avignonu ve čtvrti Montfavet zastřelila dalšího muže provolávajícího "Alláhu Akbar" a ohrožujícího kolemjdoucí pistolí. O dva týdny dříve v Paříži, usekl 18letý muslim hlavu učiteli Samuelu Patymu za to, že ve škole při diskusi o svobodě slova použil jako učební materiál karikatury Mohameda.

Starosta Nice Christian Estrosi k útoku v místní katedrále řekl: "Co je moc, to je moc. Nyní nastal pro Francii čas zbavit se mírumilovných zákonů, aby konečně mohla vymést islamofašismus ze svého území." Francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin řekl, že Francie je "ve válce s islámskými extremisty... nepřítelem, který je jak vnitřní tak vnější."

Demokratická republika Kongo: 28. října 2020, islámští militanti zaútočili na vesnici, kde "bestiálním způsobem" zavraždili nejméně 18 lidí a vypálili tamní kostel. "Vyvolalo to hlubokou bolest v našich srdcích a ve vesnici totální paniku," řekl místní činitel. "Nevíme, jestli se sem zítra ADF zase nevrátí." ADF je zkratka pro Spojené demokratické síly – "islamistickou militantní skupinu", která již déle než 20 let terorizuje většinově křesťanský národ.

Arménie / Ázerbájdžán: Arménské kostely, které se dostaly pod ázerbájdžánskou kontrolu, byly znesvěceny – navzdory slibům ázerbájdžánské vlády, že je ochrání. Například, nějaký voják, není jasné, zda Azer nebo džihádistický žoldák ze Sýrie nebo Iráku – byl nafilmován, jak stojí na věžičce kostelíka, odkud byl odstraněn kříž, a vítězně křičí "Alláhu Akbar!"

Několik dní předtím, 8. října 2020, ázerbájdžánské síly ostřelovaly a poničily ikonickou arménskou katedrálu Svatého Spasitele v Šuše, která byla vysvěcena roku 1888, byla poškozena Azery v březnu 1920 během masakru Arménů a byla zanechána na pospas mnohaletému chátrání."

Sýrie: Neznámý útočník hodil ruční granát do arménského kostela ve městě Hasaka, dva lidé byli zraněni. K útoku se nikdo nepřihlásil. Ve zprávě se tvrdí, že Arméni byli v této oblasti vždy cílem útoků a upřesňuje:

"V listopadu 2019 byli arménský kněz Hanna Ibrahim a jeho otec Ibrahim Hana Bido zastřeleni cestou z Hasaky do Dajr az-Zauru, kde chtěli obnovit památný arménský kostel... To je jasný příklad aktivity extremistických skupin, jejichž útoky se zaměřují na arménské křesťanské představitele a posvátné budovy. Je zřejmé, že nedávný konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem roznítí další pronásledování Arménů a to zejména když si uvědomíme, že do Ázerbájdžánu jsou posílány skupiny syrských rebelů podporované Tureckem."

Rakousko: 29. října 2020 vtrhl asi 50členný dav muslimů za pokřiku "Alláhu Akbar" do kostela ve Vídni a dělal v něm bengál. Většina výtržníků se shromáždila okolo křtitelnice a zpovědnic, ale policie jednala rychle, dav rozehnala a dokonce několik výtržníků zatkla. Ministryně pro integraci Susanne Raab poznamenala: "Paralelní společnosti jsou líhní násilí. Pokud chceme zabránit zhoršení situace, tak musíme hned od počátku bojovat proti každé formě extremismu a islamismu. Je dobře, že policie zasáhla..."

O dva dny později, 31. října 2020, vtrhl 25letý Afghánec do Katedrály svatého Štěpána a vykřikoval tam "islamistická hesla".

Itálie: Polonahý 25letý muž severoafrického původu pronikl do kláštera a zvandalizoval jeho prostory. Podle zprávy z 3. října 2020 muž při vyrážení dveří kláštera Ježíšova srdce v historickém centru Mazara del Vallo opakovaně volal "Alláhu Akbar". Když se dostal dovnitř, tak obrátil vzhůru nohama pokoje jeptišek a některé jejich věci vyházel oknem ven. Jeptišky v tu dobu naštěstí nebyly ve svých pokojích, neboť právě jedly v jídelně; podařilo se jim z budovy utéct a schovat se. Lidé žijící v sousedství kláštera zaslechli "křik" a zavolali policii, která muže snažícího se zmizet zadržela. Podle stejné zprávy způsobil o několik týdnů dříve jiný severoafrický migrant paniku v ulicích italského města Ferrara provoláváním "Alláhu Akbar" a předstíráním, že je ozbrojen.

Mali: Po téměř pěti letech v zajetí islamistické skupiny a po odmítnutí konvertovat k islámu, byla svými únosci zavražděna švýcarská misionářka Beatrice Stöckli, která v Mali od roku 2000 šířila evangelium a pomáhala zejména ženám a dětem. Tato informace byla sdělena jinou francouzskou charitativní pracovnicí, unesenou v roce 2016, která ale během svého zajetí k islámu konvertovala a 8. října 2020 byla propuštěna. Později poskytla více podrobností:

"[Stöckli] byla zavražděna... členy islamistické teroristické organizace Jama'at Nasr al-Islam wal Muslim (JNIM), která je pobočkou Al-Káidy v Mali v západní Africe. JNIM je od svého vzniku v březnu 2017 zodpovědná za četné útoky na křesťany a občany západních států. Beatrice Stöckli byla unesena ozbrojenými muži ze svého domova v Timbuktu v Mali v lednu 2016. Už předtím byla unesena v dubnu 2012 a než byla propuštěna, tak prožila devět dní mučení a vyhrůžek v zajetí džihádistické skupiny Ansar al-Dine. Po svém propuštění se rozhodla vrátit do Timbuktu, aby pokračovala ve své misionářské činnosti."

Arménie / Ázerbájdžán / Turecko: Ačkoliv je oblast Náhorního Karabachu etnicky arménská, tak po rozpadu Sovětského svazu připadla Ázerbájdžánu, což od té doby způsobovalo mnohé problémy, které v říjnu 2020 vyvrcholily otevřenou válkou. Několik zpráv a svědectví, jedno od nezávislého francouzského novináře, potvrzuje, že Turecko do regionu posílá džihádistické skupiny – včetně, Divize Hamza spřízněné s Muslimským Bratrstvem, která držela nahé ženy ve vězení v sexuálním otroctví – operující v Libyi a v Sýrii. Při debatě, proč se Turecko v Náhorním Karabachu tak angažuje, předseda arménské vlády Nikol Pašinjan řekl, že Turecko se vrátilo "aby pokračovalo v genocidě Arménů."

Zdá se, že žoldnéře dopravované na válečnou scénu Tureckem motivuje rétorika a ideologie boje proti nevěřícím. Jeden ze zajatých mužů přiznal, že mu za boj proti káfirům v Náhorním Karabachu byl přislíben plat 2 000 dolarů měsíčně a navíc 100 dolarů za každou useknutou hlavu káfira. (Káfir, často překládán jako "nevěřící" je arabské slovo pro nemuslimy, kteří se odmítli podřídit islámu, což z nich dělá automaticky nepřátele.)

Útoky na křesťanské konvertity

Írán: 14. října 2020, dostal křesťanský konvertita Mohammad Reza Omidi (Youhan) 80 ran bičem za vypití doušku vína při svatém přijímání. Ve zprávě stálo:

"Pro muslimy je v Íránu nelegální pít alkohol, ale výjimky jsou uděleny náboženským menšinám, včetně křesťanů. Ovšem Írán konverzi ke křesťanství neuznává a to je důvodem toho, proč Youhan strávil poslední dva roky ve vězení a nyní žije ve vnitřním exilu – protože ilegální domácí bohoslužby jsou pro konvertity v Íránu jedinou možností, jak být součástí křesťanské komunity."

Toto nebylo poprvé, co byl Youhan zbičován. Za stejný "zločin" – napití se vína během přijímání – už dostal 80 ran bičem spolu s ostatními konvertity v roce 2013.

Somaliland: Během tiskové konference konané 5. října 2020 plukovník policie Somalilandu oznámil, že byl uvězněn manželský pár za "odpadlictví, hlásání a šíření křesťanství." Policie opakovaně vtrhla do jejich domu poté, co byla upozorněna na jejich "podezřelé aktivity." Když u nich doma policie našla křesťanské materiály, tak manželský pár zatkla a odvlekla, i když se jedná o rodinu se třemi dětmi. Na tiskové konferenci policejní plukovník opakovaně řekl, že "kdokoliv se opováží v oblasti šířit křesťanství, tak by si měl být plně vědom, že neunikne rukám strážců zákona a že šíření křesťanství nebude trpěno a bude považováno za rouhání." Také povzbudil občany k tomu, aby nahlašovali ty, které podezřívají z toho, že jsou křesťané.

Somálsko: 9. října 2020, muslimští mladíci zbili sedmileté dítě křesťanského konvertity tak, že muselo být hospitalizováno. "Na mého syna zaútočili tři chlapci, kteří ho zbili a zranili na intimních místech," řekl jeho otec, jehož jméno bylo zatajeno. "Utrpěl podlitiny v obličeji a na levé ruce byl pořezán nožem. Můj syn ztratil hodně krve a byl odvezen jedním tajným křesťanem do blízké ošetřovny v Dhobley." Otec hovořil také o tom, že jeho rodina je včetně pěti dětí na útěku od roku 2012, když "muslimové poprvé zjistili, že přijal novou víru v Krista." Brzy potom konvertovala jeho manželka a dozvěděl se to její otec. "Byl tak rozzuřený, že násilím vnikl do našeho domova, rozbil naše věci a kuchyňské náčiní. Potom se obrátil na moji ženu, která tehdy byla v šestém měsíci těhotenství a začal ji fackovat a mlátit holí, což vedlo k tomu, že v tak pozdním stadiu těhotenství potratila."

Jeho tchán si svoji dceru odvedl neznámo kam i s nějakým majetkem zetě. Muž se se svojí ženou, která zůstala křesťankou, znovu setkal až po letech v listopadu 2018. "Můj tchán a další muslimové zorganizovali moji vraždu. Když jsem se vracel z tržiště, tak mě zastavili 3 muži a začali mě mlátit holemi. Ztratil jsem vědomí." V červenci 2019 vtrhl můj tchán do mého domu znovu a začal se hádat a nadávat mi sprostými slovy a okamžitě začal přede mnou bít moji ženu a podruhé ji odvedl pryč a zamknul ji ve svém domě. Moje žena byla tehdy v osmém měsíci těhotenství." Manžel oznámil únos na policii a ta mu následně ženu přivedla zpět. "Žena po třech dnech porodila. Můj tchán byl zavřen do vězení (v Keni). Muslimové mi vyhrožovali zabitím a tak jsem požádal policii, aby ho propustila, což udělala. "Od té doby je rodina stále na útěku:

"V této části Somálska, kde jsou téměř všichni muslimy, je nemožné dosáhnout spravedlnosti. Kvůli naší víře v Ježíše Krista nás štvou jako divou zvěř. Naše bezpečnost je neustále ohrožena. Potřebujeme modlitby a peníze na léčení našeho syna."

Všeobecná nenávist a útlak křesťanských menšin.

Pákistán: 13. října 2020, Ali Azhar, 45 let, unesl 13. října 2020 13letou křesťanskou dívku Arzoo Rajou, násilím ji přinutil konvertovat k islámu a "oženil" se s ní. Ten samý den její rodiče nahlásili únos na místní policii. O dva dny později, 15. října, "jsme byli předvoláni na policejní stanici," vysvětluje její otec Raja Lal, "kde nám ukázali dokumenty, které tvrdily, že Arzoo je 18 let a že dobrovolně konvertovala k islámu a provdala se za Ali Azhara." Navzdory tomu, že podle záznamů Národní databáze a matriky se Arzoo narodila 31. července 2007 a je jí tedy 13 let, a navzdory tomu, že pohlavní styk s dívkou mladší 16 let je v Pákistánu považován za znásilnění s minimální sazbou 10 let, rozhodl Nejvyšší soud provincie Sindh 27. října ve prospěch únosce na základě práva šaría, které ruší uplatňování všech zákonů na ty, kteří konvertovali k islámu. Podle soudního rozsudku:

"Žadatelka (13letá) byla původně křesťanského vyznání. Postupem času však žadatelka porozuměla islámu a uvědomila si, že islám je všeobjímající náboženství a požádala své rodiče a ostatní členy rodiny o přestup k islámu, což oni rozhodně odmítli. Následně přijala islámskou víru před duchovním mešity Madressah Jamia Islamia. Po přestoupení na islám je její nové jméno Arzoo Faatima; prostřednictvím příslušně oprávněného úředníka žadatelka uzavřela manželství s Azharem dle své svobodné vůle bez donucení a beze strachu."

Když dívčina matka, Rita Masih, vyslechla toto rozhodnutí – jí i jejímu muži bylo ve vstupu do soudní budovy důrazně zabráněno, "ve snaze setkat se se svou dcerou oba před policisty dokonce poklekli" – křičela za svou dcerou s otevřenou náručí: "Arzoo, pojď ke své mamince. On tě zabije." Dokonce na chodníku omdlela. Když dívka před začátkem soudu uviděla svoji matku, tak za ní chtěla jít, ale její muslimský únosce ji popadl a odtáhl do soudní místnosti. Samson Salamat, křesťan a předseda ekumenické organizace, se k postoji soudu vyjádřil takto:

"Jsem zarmoucen a zklamán postojem tohoto ctihodného soudu. I dobrovolný pohlavní styk s mladistvou je těžký zločin. Soud zlegalizoval znásilnění navzdory Sindhskému zákonu číslo 2014 o zamezení dětským sňatkům (Sindh Child Marriage Restraint Act 2014). Tento zákon trestá zprostředkovatele dětských svateb vězením až na tři roky. Toleroval by snad nějaký soudce, armádní důstojník či pákistánský politik únos své nezletilé dcery mužem ve středním věku? Jaká je budoucnost dívek z pákistánských minorit? Naši soudci jsou na straně mocných. Ze strany náboženských menšin stále není vidět jednotný a výrazný tlak na to, aby se násilné konverze řešily."

Toto je v poslední době jen v Karáčí již druhý případ násilné konverze k islámu a sňatku mladistvé křesťanské dívky. Aby soud ospravedlnil svatbu 14leté křesťanské dívky Humy Younus, která byla také unesena, přinucena konvertovat k islámu a vdát se za muslima – Nejvyšší soud provincie Sindh v Karáčí 3. února 2020 rozhodl, že muži se mohou oženit s mladistvými dívkami, hned jakmile dívky začnou menstruovat – toto soudní rozhodnutí je v přímém souladu s islámským právem šaría, ale v rozporu s vlastními zákony v Karáčí. "Naše dcery nejsou v naší zemi v bezpečí," řekla později matka Humy. My je necháme chodit jen do školy a zpět domů, ale ony jsou unášeny, znásilňovány, ponižovány a násilím nuceny konvertovat k islámu."

Podobně v srpnu 2020 14letá křesťanská dívka Maira Shahbaz utekla z domu jejího únosce Mohameda Nakashe, kterého Nejvyšší soud provincie Paňdžáb v Láhauru nedávno prohlásil – navzdory jejím námitkám i námitkám její rodiny – jejím legitimním manželem. Utekla na policejní stanici, kde podala svědectví, ve kterém popsala, že byla "nucena k prostituci" a že byla filmována, když ji znásilňovali, přičemž jí bylo vyhrožováno, že pokud si bude na své znásilňovatele – manžela a jeho přítele – stěžovat, tak bude nahrávka zveřejněna. Dívka řekla: "Vyhrožovali mi, že zabijí celou moji rodinu. Můj život byl v ohrožení. Obviněný Nakash mě brutálně znásilňoval." Ona a její rodina se momentálně skrývají.

Při dalším incidentu "náboženské nenávisti" v Pákistánu, muslim a jeho syn na veřejnosti bili a ponižovali křesťanskou ženu za to, že s ním pohádala. 12. října 2020 křesťanka Balqees Bibi zavolala na veřejnosti na příbuznou – jejíž jméno bylo zřetelně křesťanské – a tím rozzuřila Muhammada Abasse Butta. Její syn řekl o incidentu toto: "Abbas byl vždy plný náboženské nenávisti proti mé matce." "Často na ulici křesťanům nadával, ti jej však ignorovali, jen aby se vyhnuli hádkám. Ten den začal Abbas urážet moji matku slovy: "Ty špíno! Drž hubu!" Když se s ním pohádala, tak jí dal facku a táhl ji po ulici." Ve zprávě se dále píše:

"Abbase rozčílilo, že se s ním na ulici pohádala Bibi, osoba považovaná díky své víře za osobu společensky méněcennou. Když Abbas bil Bibi, tak použil pro křesťany extrémně urážlivou nadávku, která je označuje za nedotknutelné. Po útoku, Bibi a její rodina podala na Abbase stížnost na policii (FIR # 372/20). Policie však dosud ani Abbase, ani jeho syna, který se údajně přidal ke svému otci a také Bibi bil, nezatkla."

Egypt: 3. října 2020 zmizela cestou do školy 20letá Magda Mansur Ibrahim. Tři dny poté, co její rodiče kontaktovali policii a místní úřady a oznámili její zmizení, se 6. října objevilo video s prohlášením zmizelé dívky. V tomto videu dívka tvrdila, že před šesti lety tajně konvertovala k islámu a nyní se provdala za muslima, a proto si přeje, aby ji nechali na pokoji. Její otec řekl, že je přesvědčen, že video bylo natočeno pod nátlakem. Také se ptal, zda lze věřit tomu, že by 14letá dívka mohla být tak teologicky vyspělá, aby tajně konvertovala k islámu a po šest let v křesťanské domácnosti skrytě praktikovala islám. "Jak mám tomuto videu věřit," ptal se dívčin otec, "když podobné video nedávno zveřejnily Rania Abd al-Masih a dívka z Alexandrie [Christine Zarif] a obě se nakonec vrátily domů a řekly, že jednaly pod pohrůžkou násilí. Magdin otec poté úpěnlivě prosil o pomoc:

"Jako Egypťan mám práva – včetně práva vidět svoji dceru, sedět vedle ní a ujistit se, že je v pořádku. Pokud si přeje jít jinou cestou (islámu), je to její právo, ale moje právo je ji vidět... A tak žádám Státní bezpečnost, ministerstvo vnitra a prezidenta as-Sísího, aby se zabývali vážnou situací mé dcery, protože vím, že není v bezpečí a je utiskovaná. Nikdy se své dcery nevzdám... Moje dcera není nějaká 'zatoulaná slepice', nad kterou bych mohl jen tak mávnout rukou; ona je moje tělo, moje krev... Jsem chudý a na prahu věčnosti, ale... i kdyby zveřejnili milion takových videí, tak mám právo ji vidět. Co se týče toho videa, jsem její otec a vím, jak má dcera mluví a ona byla [zjevně] vyděšená a její tvář byla nějaká jiná. Státní bezpečnost musí zjistit místo pobytu mé dcery, je to moje základní právo jako občana. Je nalezení mé dcery pro egyptskou policii tak těžké?"

O několik dní později bylo oznámeno, že Magda byla vrácena své rodině. Avšak stejně jako v případě Ranyi 'Abd al-Masih, byl návrat této 20leté dívky podmíněn tím, že její rodina nebude klást žádné otázky, mluvit s médii, nepodá trestní oznámení, a nebude ani pátrat po tom, kdo byl za její únos zodpovědný.

5. října 2020 se v Egyptě stal další incident – ve vesnici Dabous v okrese Samalout napadl dav muslimů domy křesťanů a zbil jejich obyvatele. "Příčinou tohoto konfliktu," jak vysvětlila křesťanka Mina, byla dva dny stará událost, při níž "dva muslimové, kteří nebyli z naší vesnice, zbili desetiletého koptského chlapce. Koptští muži to nenechali jen tak a vypukla rvačka: a tím byla uražena důstojnost muslimů. O dva dny později začal "odvetný" útok, při němž byli jedním muslimem napadeni hadicí otec a syn jedoucí na motorce. Oba z motorky spadli a zranili se. Večer 5. října "se všichni muslimové sešli, aby zbili kopty," řekla Mina. "Rozbili okna, dveře a zranili asi pět nebo šest lidí." Jiný křesťan popsal tento incident takto:

"Útok začal jekotem jedné muslimky. Extremisté zaútočili na koptské domy, a ačkoliv byly v obci přítomny bezpečnostní složky chránící kostel, tak policii nezavolaly, museli to udělat sami Koptové. Když k nám konečně dorazila policie, tak se extremisté rozutekli do polí."

Křesťanka Mina dále vyprávěla o tom, jak muslimové zničili auto patřící křesťanovi a slíbili, že škodu nahradí. "Můj otec odešel na policejní stanici, aby se o tom informoval, ale já jsem zůstala doma. Jsou záludní a zrádní."

Raymond Ibrahim je autor knih Crucified Again: Exposing Islam's New War in Christians a Sword and Scimitar: Fourteen Centuries of War between Islam and the West (Meč a turecká šavle: Čtrnáct století války mezi islámem a Západem), významný spolupracovník Gatestone Institute a spolupracovník nadace Judith Rosen Friedman při Fóru pro Blízký východ (Middle East Forum).

zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/17006 ... tanu-rijen


COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 8111
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Svět

Příspěvek od petrp » 13 bře 2021, 11:17

Covidem to začíná. Mocní teď jdou přestavět svět. Už ví, že to funguje
Když si dáme do souvislostí několik zdánlivě nesouvisejících témat, uvidíme kompletní restrukturaci ekonomického, politického, kulturního, informačního a vzdělávacího systému západní civilizace.Tedy demokratického kapitalismu, vyrostlého z anticko-biblické kultury. Spisovatel Benjamin Kuras to dovozuje z průběhu aktuálního Světového ekonomického fóra v Davosu a jeho vize „proměněného kapitalismu“.
Probíhající Světové ekonomické fórum vyhlašuje, že obnova světa po covidu se má nést v duchu „proměněného kapitalismu“, který bude spolupracovat s vládami na jakýchsi vyšších cílech. Například na „zelených reformách“. Jak to na vás působí? Může se jednat o předzvěst nových regulací a jakési „světovlády“?
http://www.novarepublika.cz/2021/03/ben ... i-ted.html
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 02 dub 2021, 17:02

https://literarky.cz/civilizace/1826-no ... rt-velmoci
Nový koncert velmocí?
Na Vídeňském kongresu, který trval téměř rok – od 1. října 1814 do 9. června 1815 – a na němž se sešli představitelé téměř všech zemí Evropy, byly upraveny mezinárodní vztahy soustavou smluv. Hlavním cílem bylo nastolit stav před Velkou francouzskou revolucí, dosadit na trůny původní panovnické rody a také provést významné územní změny v Evropě. Jen jejich seznam je obsáhlý. Rakousko mimo jiné získalo Benátky, Terst, Tyroly a Dalmácii, ale ztratilo Belgii. Rusku připadla Besarábie a Finsko. Z Varšavského knížectví Rusko vytvořilo Polské království, které s ním ale bylo v personální unii. A třeba Spojené království Velké Británie a Irska dostalo Maltu, Mys Dobré naděje, Jižní Afriku a Cejlon. Změnilo se i napoleonskými válkami zničené Německo, když jako volné soustátí 39 zemí (patřilo k nim mimochodem i Království české a Markrabství Moravské), vznikl Německý spolek. Jména jako von Metternich, nebo de Talleyrand, kteří byli hlavními strůjci politiky rovnováhy, vzniklé na kongresu, mluví sama za sebe. S odstupem bývá tato politika rovnováhy, která po vídeňském kongresu vydržela téměř do 1. světové války v roce 1914, a na kterou dohlíželo spojenectví Rakouska, Pruska a Ruska, nazývána koncertem velmocí.

Proč ten výlet do historie? V prestižním americkém časopise Foreign Affairs, který se zabývá především zahraničněpolitickými otázkami, vyšel letos 23. března společný článek Richarda N. Hasse a Charlese A. Kupchana. Ten první je prezidentem Rady pro zahraniční vztahy (CFR). Vznikla v roce 1921 a je velmi významnou neziskovou organizací, jejímiž členy mohou být pouze občané USA. Členská základna je složena z politiků, majitelů velkých firem, bankéřů, právníků. Je také vydavatelem dvouměsíčníku Foreign Affairs, ve kterém vyšel zmiňovaný článek. Cílem Rady je diskutovat o zahraničněpolitických otázkách a formulovat doporučení pro zahraniční politiku USA. Také druhý autor – kromě profesury mezinárodních vztahů na univerzitě v Georgetownu – patří mezi vedoucí pracovníky Rady. Jejich společný článek si tedy určitě zaslouží pozornost.

„Mezinárodní systém je v historickém inflexním bodě,“ začínají svoji úvahu autoři. „Jak Asie pokračuje ve svém ekonomickém vzestupu, končí dvě století západní nadvlády nad světem, nejprve pod Pax Britannica a poté pod Pax Americana. Západ ztrácí nejen svou hmotnou nadvládu, ale také ideologický vliv. Rostoucí Čína, které pomáhá vytrvalé Rusko, se snaží zpochybnit autoritu Západu a jeho přístupy k domácí i mezinárodní správě. Americký prezident Joe Biden je odhodlán obnovit americkou demokracii, oživit americké vedení ve světě a zkrotit pandemii, která má zničující lidské a ekonomické důsledky. Ale Bidenovo vítězství bylo těsné, na žádné straně Atlantiku snadno nezmizí populismus a neliberální pokušení. Navíc, i kdyby západní demokracie překonaly polarizaci, nezabrání příchodu světa, který je multipolární a ideologicky rozmanitý. Historie jasně ukazuje, že taková období bouřlivých změn přinášejí velké nebezpečí. Velmocenské soutěžení o hierarchii a ideologii pravidelně vede k velkým válkám. Aby to odvrátil, musí Západ střízlivě uznat, že liberální řád vedený Západem, který nastal po druhé světové válce, nemůže zajistit globální stabilitu ve 21. století.“

„Nejlepším prostředkem k podpoře stability je globální koncert velkých mocností.“ Oba autoři pak rovnou poukazují na zkušenost Vídeňského kongresu v 19. století. „Jak ukázala historie tohoto Koncertu velmocí – jeho členy byly Velká Británie, Francie, Rusko, Prusko a Rakousko – skupina předních zemí může potlačit geopolitickou a ideologickou soutěž, která obvykle provází multipolaritu.“

I když to tak jistě nebylo zamýšleno, aktuální podporu těmto úvahám poskytlo nedávné jednání představitelů Číny a USA v Anchorage. Státní tajemník Blinken a poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan si za americkou stranu museli od čínských protějšků – ministra zahraničních věcí Wang Yi a Yang Jiechi, nejvyššího zahraničněpolitického funkcionáře Komunistické strany Číny – vyslechnout, že účelem čínské zahraniční politiky je jít cestou mírového rozvoje. „Nevěříme v invaze pomocí násilí, ani ve svrhávání jiných režimů různými prostředky, protože to všechno by na tomto světě způsobilo pouze nepokoje a nestabilitu. A nakonec by to ani Spojeným státům neposloužilo dobře. Věříme tedy, že je důležité, aby Spojené státy změnily svůj vlastní obraz a přestaly prosazovat svou vlastní demokracii ve zbytku světa.“ To ale nebyl zdaleka konec. Yang Jiechi na závěr zdůraznil, že Spojené státy nereprezentují mezinárodní veřejné mínění, stejně jako nereprezentují západní svět. USA nezastupují celý svět, představují pouze vládu Spojených států. „Nemyslím si, že by drtivá většina zemí světa uznala, že univerzální hodnoty, prosazované Spojenými státy, nebo jejich názory, mohly představovat mezinárodní veřejné mínění.“ A když vzápětí přiletěl do Pekingu ruský ministr zahraničí Lavrov, konstatovalo komuniké z jeho návštěvy: Svět vstoupil do doby vysokých turbulencí a rychlých změn. V těchto podmínkách vyzýváme mezinárodní společenství odložit stranou nesouhlasy, upevnit vzájemné chápání a rozvíjet spolupráci v zájmu obecné bezpečnosti a geopolitické stability, spolupůsobit při vytváření spravedlivějšího, demokratičtějšího a racionálního mnohopolárního světového pořádku.

Možná by se na první pohled zdálo, že jsou to jen slova. Myslím si ale, že oba autoři článku ve Foreign Affairs vystihli současnou politickou situaci ve světě poměrně přesně. Dokreslují to i reálné politické a ekonomické kroky, které jim dávají za pravdu. Konec loňského a počátek letošního roku přinesl fakta. V listopadu 2020 podepsala v Hanoji skupina 15 zemí asijsko-pacifického regionu největší dohodu o volném obchodu na světě. Tato dohoda pokrývá více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky. Účastníkem je samozřejmě Čína, ale chybí Spojené státy. Na rozdíl například od Jižní Koreje, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu, tedy zemí, které se určitě dají označit za americké spojence. Hlavním architektem dohody, která se projednávala a připravovala od roku 2013, byla Čína.

Po sedmiletém jednacím maratónu byla koncem loňského roku podepsána další významná dohoda – tentokrát mezi Čínou a Evropskou unií o investicích. Evropské firmy díky této dohodě, kterou ovšem ještě musí ratifikovat evropský parlament, získaly možnost působit v odvětvích jako například reality, soukromé nemocnice, reklama, námořní doprava, telekomunikační cloudové služby. Má být zrušen požadavek, že firmy musejí působit ve společném podniku s čínským partnerem. Významný je i čínský závazek, že nebude zahraniční partnery nutit k transferu technologií.

Čínská ekonomická a politická ofenzíva ovšem zdaleka neskončila se závěrem roku. Koncem března navštívil čínský ministr zahraničních věcí Irán, kde spolu se svým iránským rezortním kolegou Jawadem Zarifem podepsali tzv. kooperační smlouvu na příštích 25 let. I když podepsaný text nebyl zveřejněn, obsahem má být podle pozorovatelů užší spolupráce v oblasti ropného průmyslu, atomové energie a ve vojenské oblasti. Jaký vliv tato dohoda bude mít na celkové uspořádání Blízkého a Středního východu je zatím předčasné spekulovat. Zřejmé ovšem je, že celá tato operace jde mimo Spojené státy.

Multipolární uspořádání světa v praxi, tak by se to dalo jednoduše shrnout. To jistě neznamená, že jednotlivé vrcholy tohoto úhelníku nepřestanou s pokusy získat pro sebe na úkor ostatních nějaké výhody a zisky. V klasické podobě je to možné pozorovat na vztahu k Rusku. Jít do přímého vojenského střetu s ním si nikdo netroufá, protože si dokáže představit důsledky. Politika „okopávání kotníků“ – pokud možno nohama někoho jiného – ale Spojeným státům nevadí. Viz Ukrajina. Anebo Bělorusko, Navalnyj a tak dále. Riziko této politiky ovšem spočívá v tom, že ke konfliktu stejně může dojít, i když si ho vlastně nikdo nepřeje.

Není pak skutečně na řadě nový koncert velmocí, nový Teherán, nová Jalta, nová Postupim? Historicky neodmyslitelná role světových dějin je v tomto okamžiku před hlavními mocnostmi této éry. Zdá se, že Rusko i Čína by proti takovému řešení nic nenamítaly. Možná k tomuto poznání dozrávají i Spojené státy, jak naznačuje citovaný článek z Foreign Affairs. Jen na závěr poznámka pro českou politiku: bude to rozhodování bez nás. A dost bude záležet na tom, abychom neztratili ze zřetele český národní zájem. V poklonkování komukoli bych ho ovšem nehledal.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6965
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 15 dub 2021, 08:30

Ceny potravin agresivně rostou a dokonce i korporátní média připouštějí, že bude to jen horší

Ceny potravin ve skutečnosti ve většině zbytku světa rostou mnohem rychleji a nedávno jsme se dozvěděli, že celosvětové ceny potravin během března vzrostly desátý měsíc v řadě ...
https://www.zerohedge.com/personal-fina ... only-going
http://www.fao.org/worldfoodsituation/f ... sindex/en/
https://reliefweb.int/report/world/glob ... -month-row


Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6965
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 15 dub 2021, 14:53

Evropě chybí dřevo, které skupují Američané na renovace domů
Zatímco ještě nedávno byl na českém i evropském trhu přebytek měkkého dřeva z jehličnanů, nyní se situace otočila. Zejména stavební firmy hlásí nedostatek a zdražování suroviny. Na vině je globální poptávka, které dominují Spojené státy. Ceny suroviny tam raketově vzrostly a dovoz ze starého kontinentu stoupá poté, co se Američané v době pandemie vrhli do stavby a renovací obydlí.

Lehký a ohebný materiál ze smrků, jedlí a borovic slouží zejména pro konstrukci dřevostaveb, ale také oken, dveří či schodů. Zásoby dřeva z kůrovcové kalamity jsou přitom minulostí, prakticky vše už je zpracované. „Vzhledem k vysoké poptávce a nedostatku suroviny letí ceny vzhůru,“ konstatoval obchodní ředitel RD Rýmařov Jiří Pohloudek.

„Východisko z toho není, protože se snižuje těžba kulatiny. Je přetěžená v důsledku kůrovcové kalamity. Zpracovatelské kapacity jsou hladové a existují závazky na export kulatiny,“ vysvětlil současné potíže s tím, že rostou nejen ceny dřeva, ale i dalšího stavebního materiálu.

K růstu cen v Evropě přispívá i stále stoupající čínská spotřeba a fakt, že velký producent Rusko od příštího roku nebude nezpracované a pouze částečně zpracované dřevo vyvážet, aby podnítilo rozvoj místního průmyslu.
https://www.e15.cz/byznys/reality-a-sta ... mu-1379546
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6965
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 27 dub 2021, 16:55

Zaměnují příčinu a následek.

Tání ledovců způsobilo změnu zemské osy, spočítali geologové
Změna klimatu způsobená člověkem zrychluje už po celá desetiletí tání ledovců v polárních oblastech. Už během devadesátých let tato změna v rozložení vody na zemském povrchu stačila k jemnému posunu osy naší planety, ukázala nová studie.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3303 ... -geologove
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6965
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 27 dub 2021, 17:10

Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2021, 18:56

https://echo24.cz/a/SJ9rN/olympijsky-vy ... -hrach-sex
Olympijský výbor zakázal sportovcům na hrách sex
Na letošních letních olympijských hrách v Tokiu budou platit kvůli pandemii covidu-19 přísná pravidla, co se týče osobního styku. Mimo jiné tak pořadatelé prakticky zakazují v olympijské vesnici sex. Navzdory tomuto omezení ale každý sportovec stále dostane 14 kusů prezervativů, jak je na olympijských hrách tradicí. Informuje o tom server Fox Sports.

Mezinárodní olympijský výbor rozhodnutí přidělit atletům kondomy hájí. „Naším záměrem není, aby atleti kondomy využili v olympijské vesnici, ale aby podpořili povědomí tím, že si je odvezou s sebou zpátky do svých zemí,“ uvedl výbor v prohlášení.

Tradice přidělovat sportovcům ochranné sexuální pomůcky má původ už z roku 1988, kdy měly zabránit šíření viru HIV. Na letošní olympijské hry jich tak organizátoři objednali na 160 000 kusů. Spolu ke kondomům ale také každý obdrží třiatřicetistránkový manuál obsahující pravidla pro sociální distancování, včetně doporučení si nepodávat ruce a navzájem se neobjímat.

Stanovený počet ochranných pomůcek oproti posledním letním olympijským hrám přitom výrazně klesl. V roce 2016 organizátoři olympiády v brazilském Rio de Janeiru sportovcům poskytli rekordních 450 000 kondomů, tedy asi 42 kusů na jednoho.

Olympijské hry v Tokiu, které už byly kvůli pandemii o rok odloženy, mají konečně propuknout 23. července, jejich konec je plánován na 8. srpna.
Spánombohom, zdravý rozum.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6965
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 15 čer 2021, 09:37

Vizualizace 50 let globální výroby oceli
https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... production

Obrázek

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 19 čer 2021, 16:29

asi sem...
https://www.ceska-justice.cz/2021/06/me ... okuratora/
Mezinárodní trestní soud má po devíti letech nového hlavního prokurátora
Hlavním prokurátorem Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu je britský právník se zaměřením na lidská práva Karim Asad Ahmad Khan. Ve funkci nahradil Fatou Bensoudaovovu z Gambie, která funkci zastávala devět let. Khana podle agentury AFP čeká velmi obtížná mise, včetně vyšetřování izraelsko-palestinského konfliktu, válečných zločinů v Afghánistánu nebo protidrogového tažení na Filipínách. Bude také musit čelit tlaku zemí, které se k ICC odmítly připojit, jako jsou Spojené státy, Izrael nebo Čína.

Jedenapadesátiletého Khana na únorovém setkání v New Yorku zvolili představitelé států, které jsou stranami Římského statutu, zakládající smlouvy ICC. Slavnostní slib složil Khan dnes dopoledne v sídle ICC za účasti tří soudců ICC, dalších 15 členů jmenování přihlíženo v online přenosu. Za téměř dvacet let existence ICC je Khan teprve jeho třetím hlavním prokurátorem.

Dosud Khan působil v iráckém Bagdádu jako speciální poradce a šéf vyšetřovacího týmu OSN pro zločiny teroristické organizace Islámský stát v Iráku. Podle listu Le Figaro vyžadoval pro vyšetřované zločince obdobné procesy, jaké se vedly s představiteli nacistického Německu v Norimberku. Jako prokurátor u mezinárodních soudů pracoval Khan už od roku 1997, stával jak na straně žalobce, tak v roli obhájce.

„V tomto 21. století moderní lidé konají středověké zločiny,“ uvedl tento týden během jmenování Khan. Zdůraznil, že zatímco naše rakety létají do vesmíru, na světě stále ještě existuje otroctví a jiné nebezpečné formy násilí. Úkoly ICC jsou důležité, ale pro jejich plnění je podle Khana potřeba podpora a spolupráce s nevládními organizacemi i jednotlivými státy. „Přeživší zločinů jsou hrdinové a nesmí zůstat němí,“ uvedl Khan. Požádal také oběti zločinů o trpělivost. A řekl, že věří, že se jim dostane spravedlnosti.

Khanova předchůdkyně Bensoudaová rozšířila působnost ICC, ale dojem z jejího působení je podle AFP rozpolcený. K neúspěchům z dob jejího vedení patří zejména osvobození Laurenta Gbagby souzeného za válečné zločiny v Pobřeží slonoviny. Khanova role bude snazší, protože jménem USA už nebude jednat bývalý prezident Donald Trump, ale jeho nástupce Joe Biden, který je v mnoha ohledech výrazně vstřícnější, uvedla AFP.

ICC vznikl v roce 2002 a sídlo má v nizozemském Haagu. Je to první stálý trestní soud s celosvětovou působností. Má pravomoc stíhat osoby obviněné z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů na územích států, které jsou stranami zakládající smlouvy ICC.

Izrael Římský statut nikdy neratifikoval. Soud však rozhodl, že může soudit možné válečné zločiny na palestinských územích, protože generální tajemník OSN přijal palestinské připojení k úmluvě v roce 2015. Prokuratura ICC v pondělí také požádala o zplnomocnění zahájit plné vyšetřování filipínského protidrogového tažení, při kterém podle ní mohly být spáchány zločiny proti lidskosti. Tamní prezident Rodrigo Duterte ale s tribunálem odmítá spolupracovat.

Vae victis, česky Běda poraženým
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 21 čer 2021, 16:52

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/odpo ... olecnosti/
Odpovědnost za stav naší planety přebírají velké společnosti
Snažíme se recyklovat, používat papír namísto plastů, žijeme ale opravdu udržitelně? Tváří v tvář velkým průmyslům a korporacím mohou snahy jednotlivce vypadat jako kapka v moři. Cesta k nové udržitelné budoucnosti vyžaduje zejména akci velkých společností. Přehodnotit část, ne-li celé své podnikání bude v brzké době muset většina z nich. Po zodpovědnosti vůči naší planetě a lidstvu volá netradičně i zpravodajská agentura Reuters.

Globální výzvy je třeba řešit společně pomocí globálních řešení, která by šlo přizpůsobit lokálním zdrojům a schopnostem. V rámci virtuální události Responsible Business 2021 tak agentura Reuters svolala více než 5 000 generálních ředitelů, tvůrců politik, odborníků na udržitelnost, nevládních organizací a investorů, kteří jsou hnací silou změn po celém světě, aby si společně promluvili o palčivých problémech, před nimiž svět stále přivírá oči, a o možných řešeních stupňující se klimatické krize.

Třídenní událost, kterou svým proslovem zahájil britský princ Charles, měla za cíl semknout hlavní představitele zemí, podniků a udržitelných iniciativ, a vytvořit tak platformu pro sdílení strategií a řešení, jak mohou podniky inovovat, investovat a spolupracovat, aby mohly úspěšně kráčet směrem k udržitelnosti. Šetrnost k naší planetě by měla stát v jádru počínání každé společnosti a nikoliv být jen okrajovou záležitostí. Naděje se proto čím dál víc upínají k moderním technologiím a zejména odvětví ICT, které má šanci významně zefektivnit především využívání energie a přírodních zdrojů.

„Uhlíková neutralita, oběhové hospodářství, energetická účinnost nebo nakládání s odpady jsou středobodem tolik potřebného přechodu k udržitelnosti,“ uvedla Catherine Čchen, senior viceprezidentka a ředitelka představenstva technologické společnosti Huawei. Ve svém projevu zdůraznila význam snižování emisí uhlíku a podpory využívání obnovitelné energie a vyzdvihla řešení Huawei Smart PV, které je široce používáno ve více než 60 zemích. „Inteligentní fotovoltaická řešení Huawei mohou při nasazení v rozlehlých pozemních elektrárnách pomoci snížit náklady na výrobu energie o 7 %. Při použití v podnikových areálech a domácnostech mohou generovat o 2 % více energie a zároveň snížit spotřební náklady,“ uvedla na summitu. Huawei se jako společensky odpovědná firma zavázala minimalizovat dopad na životní prostředí s hlavním cílem podporovat obnovitelnou energii, přispívat k udržitelným ekonomickým systémům a snížit emise uhlíku.

Britský poslanec Alok Sharma, který byl vloni jmenován předsedou klimatické konference OSN označované zkratkou COP26, uvedl, že aktivity podniků a společností by mohly mít významný dopad na jednotlivé vlády a pomoci je přimět k tomu, aby samy podnikly důraznější kroky k radikálnímu snižování uhlíkových emisí. Vyzval proto všechny zúčastněné, aby se přidali ke globální iniciativě Run to Zero, v rámci níž by se každá participující společnost zavázala k dosažení nulových uhlíkových emisí do roku 2050.

„Jedná se o rázné a nekompromisní cíle založené na vědeckých výzkumech, které dokládají, že čistá nula není nějaká vágní aspirace upínající se ke vzdálenému bodu v budoucnosti, ale konkrétní plán pro tady a teď,“ prohlásil Sharma. Čím více zemí a subjektů se připojí k iniciativě Run to Zero, tím více společností bude zahnáno do kouta s jejich přístupem k uhlíkovým emisím. Budou se tak muset buď uchýlit k ekologičtějším praktikám nebo „zmizet“, dodal.

Summit Responsible Business 2021 agentury Reuters probíhal ve dnech 1. – 3. června a mezi mluvčími vystoupili i osobnosti jako kostarický princ Carlos Alvaro Quesada, eurokomisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius či norská ministryně ropy a energetiky Tina Bru.
Hlúposť ako program
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů