Informacie z oblasti - Ázia

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18832
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Informacie z oblasti - Ázia

Příspěvek od Alchymista » 14 úno 2021, 16:48

https://www.czechfreepress.cz/svet-kole ... idena.html
Trojitá aliance Číny, Ruska a Íránu ukazuje svou vojenskou sílu a je výzvou pro Bidena
Flotily těchto tří zemí provádějí společná cvičení v Indickém oceánu a upevňují svou pozici na Středním východě.

Osa Čína-Rusko-Írán se konsoliduje a připravuje se čelit zájmům USA na celé planetě. Dobrým příkladem toho, co se děje, jsou druhé společné námořní manévry za něco málo více než rok, které začnou příští týden v Indickém oceánu.

Na konci prosince 2019 se konaly v Ománském zálivu. A není to jediná úroveň spolupráce z těchto tří zemí: Rusko a Írán podporují režim Bašára Asada v Sýrii a koordinují jejich vojenské akce.

Všichni tři působí koordinovaně ve Venezuele a několika afrických zemích; udržují úzké spojenectví s dalšími regionálními mocnostmi, jako je Indie a Turecko. A to vše se odehrává ve vakuu, které zanechala Trumpova administrativa.

Bidenova administrativa teprve začíná a slíbila, že pro Spojené státy bude požadovat přední roli v globálních záležitostech. Koncept, který tato čínsko-rusko-íránská osa podrobuje zkoušce.

Trilaterální vojenská cvičení oznámil minulé pondělí ruský velvyslanec v Teheránu Levan Jagaryan. „Další multilaterální námořní cvičení se bude konat v severní části Indického oceánu v polovině února 2021,“ uvedl Jagaryan. „V jejím průběhu se mimo jiné plánuje spolupracovat na provádění pátracích a záchranných akcí a opatření k zajištění bezpečnosti plavby. Téhož dne hovořil prezident Joe Biden na ministerstvu zahraničí a prohlásil, že „Amerika je zpět“, ve smyslu návratu k tradičním zahraničněpolitickým pozicím, které byly „rekalibrovány“ v rámci politiky „America First“ Donalda Trumpa.

Biden slíbil, že bude vůči Rusku tvrdší, ve svém prvním telefonátu obvinil Si Ťin-pchinga z čínské rozpínavosti v Asii a porušování lidských práv a řekl, že nezruší Trumpovy sankce vůči Íránu a jednostranné odstoupení od jaderné smlouvy z roku 2015 - až do doby, než vláda ajatolláhů nezastaví obohacování uranu nad úroveň stanovenou dohodou.

Osa Peking - Moskva - Teherán je z demografického hlediska gigantická a má 1,5 miliardy lidí . I z geografického hlediska je tento blok obrovský, s 29 miliony kilometrů čtverečních a ekonomikou, která dohromady představuje 22% světového HDP.

Navíc se dvěma jejími členy: Čínou a Ruskem, kteří jsou součástí exkluzivního jaderného klubu a stálými členy Rady bezpečnosti OSN, s příslušným právem veta. Nová osa je rovněž vybavena ohromnou vojenskou mocí schopnou působit v oblastech sporu v námořní, pozemní a vzdušné oblasti proti Severoatlantické alianci (NATO).

Velvyslanec Jagaryan, který se příležitostně stal mluvčím ruského ministerstva zahraničí, zopakoval podporu své země íránské jaderné dohodě a spolupráci na výstavbě a provozu kontroverzní jaderné elektrárny v Bushehr. „Moderní historie rusko-íránské vojensko-technické spolupráce je stará více než 50 let,“ uvedl Jagaryan. „V průběhu let došlo v této choulostivé oblasti k navázání stabilních kontaktů mezi našimi zeměmi, zaměřených na vzájemně výhodnou spolupráci s povinným zohledněním zájmů obou stran.“

Z méně diplomatického hlediska poskytuje Kreml Íráncům moderní zbraně a testuje je v boji v Sýrii. Tam, v zemi, která byla od roku 2011 uvázána ve válce, má Rusko svoji mocnou námořní základnu v Tartusu, která mu umožňuje kontrolu východní části Středozemního moře. Ruský diplomat uvedl, že doufá, že dvouletá dohoda o dvoustranných vztazích mezi Moskvou a Teheránem bude automaticky obnovena na pět let, a ponechá otevřené dveře možné nové dohodě.

Mezitím íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif naznačil další prohloubení spolupráce s Čínou a to den před další možnou dlouhodobou dohodou s Čínou. Řekl, že podepsání 25letého plánu hospodářské spolupráce s Čínou „není daleko“. „Naše strategická vize pro region musí být inkluzivní, nikoli založená na opomenutí,“ řekl Zarif. "Írán je pro region nepostradatelný." Nikdo nemůže vynechat Írán z regionálních rovnic.“

Írán se snaží především zvrátit bolestivé ekonomické sankce uvalené Spojenými státy na Írán, poté co USA opustily jadernou dohodu formálně známou jako Společný komplexní akční plán (JCPOA), což odůvodnily tím, že údajně Írán nedodržoval limity pro obohacování uranu. Írán pozastavil tyto limity jako odvetu za sankce a následné selhání evropských stran při normalizaci jejich obchodních vazeb. Čína a Rusko však nadále podporovaly JCPOA.

Íránský nejvyšší vůdce Ali Khamenei poděkoval oběma národům za jejich postavení a znovu vyzval „Velkého satana“, jak íránský režim nazývá USA od islámské revoluce v roce 1979. „Pokud chtějí, aby se Írán vrátil ke svým závazkům JCPOA musí Spojené státy odstranit všechny sankce. Řekl Chameneí. „Poté, co to udělají, obnovíme naše závazky.“

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price uznal, že Spojené státy učinily jednostranný krok tím, že dohodu opustily, ale udržel si postoj, že Írán bude muset učinit první krok k návratu Washingtonu. "Pokud Írán obnoví tento úplný soulad, Spojené státy učiní totéž."

Čínsko-rusko-íránská trojitá aliance byla posílena syrskou občanskou válkou. Společně lobovali na různých frontách, aby zabránili západním mocnostem a jejich blízkovýchodním partnerům uspět ve svržení Assadova režimu. Za tímto účelem založili základny vojenských operací poblíž Íránu, jižního Ruska a západní Číny. V případě Pekingu to byl nepostradatelný krok pro jeho bezpečnost. Ze Středního východu a střední Asie přijímá asi 50% ropy a zemního plynu, který potřebujete pro svou ekonomiku.

Již v květnu 2014 Si Ťin-pching na konferenci o interakcích a důvěře v Asii (CICA), která se konala v Šanghaji za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho íránského protějšku Hasana Rohaniho, uvedl, že „CICA se musí stát dialogem o bezpečnosti a vzájemné spolupráci, platformou pro spolupráci a měla by zavést mechanismus konzultací v oblasti obrany s cílem vytvořit centrum reakce na bezpečnost v případě závažných mimořádných událostí.“ Poté byla podepsána historická dohoda o dodávkách ruského plynu do Číny za 400 miliard dolarů.

To byl začátek této osy, která nyní ukazuje své vojenské možnosti v Indickém oceánu a která slibuje, že bude největší výzvou mezinárodní politiky, které bude Joe Biden a jeho evropští spojenci v příštích čtyřech letech čelit.

(Výběr a překlad CFP)

zdroj: https://www.infobae.com/america/mundo/2 ... a-a-biden/
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18832
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Informacie z oblasti - Ázia

Příspěvek od Alchymista » 05 dub 2021, 12:42

http://www.zvedavec.org/komentare/2021/ ... i-asii.htm
Čína a Írán nahlodaly hegemonii USA v západní Asii
Íránští a čínští ministři zahraničí Javad Zarif a Wang Yi podepsali 27. března 2021 všestrannou dohodu o spolupráci, která předpokládá čínské investice do Íránu ve výši 400 miliard USD v průběhu 25 let, výměnou za levné dodávky íránské ropy. Takto o události informovaly americké noviny The New York Times.
[...]

Očekává se, že čínské investice budou směřovat do desítek oblastí, včetně bankovnictví, telekomunikací, přístavů, železnic, zdravotnictví a informačních technologií. Tento dokument rovněž předpokládá prohloubení vojenské spolupráce, včetně společného výcviku a cvičení, společného výzkumu a vývoje zbraní a výměny zpravodajských údajů.

Cesta k podpisu dohody mezi Teheránem a Pekingem trvala asi pět let. Poprvé byl návrh strategického partnerství oznámen prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem v roce 2016 během jeho návštěvy Íránu.

V roce 2015 byla uzavřena takzvaná jaderná dohoda s Íránem, oficiální název Společného komplexního akčního plánu (JCPOA): výměnou za zrušení sankcí Teherán zanechal obohacování uranu k výrobě jaderných zbraní a získal právo rozvíjet jadernou energii. JCPOA byla podepsána Íránem, stálými členy Rady bezpečnosti OSN (Rusko, USA, Čína, Británie a Francie) a také Německem.

Na pozadí zrušení ekonomických sankcí a zahájení západních investic Teherán nespěchal s vypracováním dohody s Pekingem. V srpnu 2018 však americký prezident Donald Trump vydal dekret o jednostranném odstoupení USA od jaderné dohody a začalo období obnovení sankcí vůči Íránské islámské republice ze strany Washingtonu. Postoj Teheránu k dohodě s Pekingem se změnil ve prospěch urychlení jejího uzavření.

Donald Trump také vyostřil vztahy s Čínou a zahájil obchodní válku. Peking proto rovněž začal projevovat opatrnost, pokud jde o strategické partnerství s Teheránem, aby nepřidal další důvod k podráždění. Donald Trump 20. ledna 2021 přenechal prezidentský úřad Joe Bidenovi, s jehož vítězstvím čínské vedení očekávalo oteplování vztahů, ale nová administrativa si zachovala protičínský vektor zahraniční politiky.

Tečku nad „i“ ve vztazích USA a Číny učinilo jednání v Anchorage na Aljašce 18. – 19. března 2021. Americká delegace nevybíravě napadla zahraniční i domácí politiku Číny, setkala se však s rozhodným odporem. Číňané ve skutečnosti odmítli ultimátum v podobě uznání liberálního světového řádu s dominantní rolí Spojených států.

Poté, 25. března, během své první tiskové konference ve funkci prezidenta Spojených států, Joe Biden oznámil, že nedovolí, aby se Čína stala nejmocnější zemí světa.

Od jednání v Anchorage uplynul týden a 27. března 2021, jeden den po Bidenově prohlášení, Čína a Írán podepsali dohodu o všestranné spolupráci na 25 let ve výši 400 miliard USD, která zásadně mění postavení Íránu.

Je třeba poznamenat, že Teherán disponuje významným raketovým potenciálem; veškerá podstatná vojenská infrastruktura Spojených států a jejich spojenců na Středním východě, včetně celého Izraele, se nachází v dosahu jeho raket. Íránské raketové možnosti jsou důležitým argumentem proti otevřené ozbrojené agresi Washingtonu a jeho satelitů. Odvetný íránský úder na základny a hladinové lodě by znamenal podstatné ztráty živé síly i materiálního vybavení.

Proto byla vůči Teheránu zvolena strategie vysílení a zadušení přísnými sankcemi, což by vedlo ke snížení vojenského a ekonomického potenciálu země. Tato strategie by přinesla potíže v ekonomice, způsobila nespokojenost obyvatelstva a vedla k destabilizaci situace v Íránu. Zbývalo by už jen poskytnout vnější pomoc pro svržení současné vlády.

Podpis dohody o všestranné spolupráci však narušuje scénář zadušení Íránu, oslabuje mezinárodní izolaci země a snižuje účinnost ekonomických sankcí USA. Írán má zaručen odbyt své ropy na 25 let výměnou za čínské investice ve výši 400 miliard USD do desítek sfér života místních obyvatel.

Je nutné také zohlednit plány spolupráce ve vojenské sféře mezi oběma zeměmi, které v konečném důsledku povedou ke zvýšení bojového potenciálu íránských ozbrojených sil, a stejně tak ke zvýšení geopolitického vlivu Číny.

Peking může časem umístit své námořní základny na íránské pobřeží, aby ovládl mezinárodní vodní cestu - Hormuzský průliv, jímž se přepravuje až 20% světové ropy. A to bude těžký argument Číny v případě, že se Spojené státy a jejich spojenci pokusí uspořádat blokádu v Jihočínském moři a v Malackém průlivu, který je hlavní cestou pro přepravu zboží z Asie do Evropy.

Dohoda o všestranné spolupráci poskytla Teheránu silný trumf pro vyjednávání před možnými rozhovory se Spojenými státy o znovuotevření jaderné dohody. Sázky v této hře 27. březnem prudce vzrostly. Nyní Írán nepotřebuje dělat jednostranné ústupky výměnou za vágní sliby o zrušení ekonomických sankcí.

Americký novinář, spisovatel a filmař Ben Norton na Twitteru označil dohodu mezi Íránem a Čínou za hřebík do rakve, která ukončila hegemonii USA v západní Asii.

Podepsání dohody o všestranné spolupráci mezi Pekingem a Teheránem nastolilo novou strategickou realitu, a ta zjevně není ve prospěch Spojených států a jejich spojenců.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6966
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Informacie z oblasti - Ázia

Příspěvek od martanus » 14 čer 2021, 15:37

RCEP: Největší obchodní blok na světě bude brzy v asijsko-pacifickém regionu
Na konci roku 2020 bylo podepsáno Regionální komplexní hospodářské partnerství (RCEP) , které oficiálně vytvořilo největší obchodní blok v historii. Zde Iman Ghosh od Visual Capitalist rozebírá vše, co o něm potřebujete vědět, od toho, kdo se na něm podílí, až po jeho důsledky.

Dosud byla ratifikována Čínou, Japonskem, Thajskem a Singapurem ke dni 30. dubna 2021. Při současném tempu má RCEP vstoupit v platnost počátkem roku 2022, protože všechny členské země se dohodly na dokončení ratifikačního procesu v rámci rok.
https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... ia-pacific

Obrázek


Největší obchodní bloky pro srovnání

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti