Jaderné zbraně

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6319
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Jaderné zbraně

Příspěvek od zmiri » 01 lis 2022, 09:37

Tak plejáda zbraní je široká. Začíná to zbraněma proti jednotlivcům (třeba ruční zbraně) a končí mezikontinentálníma raketama. Každý druh má své určení, svůj smysl. Takže k jaderným bombám. Stačí si vzít jejich možné použití. Proti rusku moc nepoužitelné nebudou, tak na to asi nebudou určené. Na to jsou ty ICBM. Takže proti komu to je? No jen proti těm, který nemají možnost obrany. Dále tu máme relativně malý účinek. Takže proti malému lokálnímu cíli, ne na vymazání kontinentu. Hm, které možné cíle toto splňují? Proti těm to bude určený. RF jsem už vyloučil, co zbývá v možném dosahu? Akorát evropské země jako třeba ČR, SR a další.....Stačí nevěřit pohádkám o hodném amíkovi, co brání evropu....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

nine_mike
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5273
Registrován: 07 úno 2017, 19:50

Re: Jaderné zbraně

Příspěvek od nine_mike » 01 lis 2022, 13:53

Honza - Taktické jadrové zbrane sú v princípe na ničenie protivníka na bojovom poli. To sú situácie kedy nepotrebuješ ničiť niečo strategicky dôležité 500 km za líniou frontu, ale potrebuješ napr. zničiť protivníka v jeho nástupnom priestore pred útokom na tvoje pozície, alebo naopak, chceš obsadiť nejaký priestor a potrebuješ najprv zničiť oblasť opevnenú protivníkom. Typický príklad by bol (keby Rusi používali taktické jadrové zbrane) napr. súčasná situácia medzi Kremennou a Limanom. Keby Rusi chceli vrátiť front späť na líniu Donca v tomto úseku frontu a ich velenie by bolo ochotné používať jadrové zbrane, ich letectvo by naložilo kĺzavé pumy s jadrovou bojovou časťou a delostrelci/rakeťáci by nafasovali taktické nukleárne granáty do pionov a tulipánov a postupne by vypalovali priestor v smere od Dibrove cez Torske - Zarične - Liman až po lesy v údolí Donca, tak aby tam neostala živá/bojaschopná sila VSU a do toho priestoru by postupovali ruské jednotky aby ho začistili. Na také úlohy nepotrebuješ zbrane s veľkým dosahom, úplne ti stačí bežný dosah veľkorážneho delostrelectva a kĺzavých leteckých púm.
героизм - это следствие проёба, кого-то выше
“Anyone who can make you believe absurdities, can make you commit atrocities.” Voltaire

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4124
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Jaderné zbraně

Příspěvek od Grif » 01 lis 2022, 14:18

Amerika vymění Evropě jaderné zbraně. Seznamte se s bombou B61-12, která bude připravena i v Polsku
Americké jaderné zbraně uložené v Evropě jsou staré neřízené bomby B61. To se však brzy změní, protože výměna bomb za novější verzi, plánovaná na jaro, byla urychlena. Nová generace jaderných zbraní dorazí do Evropy ještě letos. Co o nich víme?
Délka 360 cm, hmotnost přibližně 320 kg a průměr 34 cm. Bomba B61 vypadá poměrně nenápadně, ale je základem jaderného odstrašení NATO. Z členů Aliance mají vlastní jaderné zbraně pouze Francie a Spojené království, jak píše server Defence Post.
Díky programu sdílení jaderných zbraní je v současné době v Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Turecku uskladněno přibližně 100 amerických jaderných bomb. Tento seznam se pravděpodobně rozšíří. Polsko rovněž oznámilo, že se chce k programu připojit v říjnu 2022.
Podle mezinárodních dohod patří tyto zbraně Spojeným státům a právě Spojené státy na ně dohlížejí. V případě potřeby však mohou být americké jaderné zbraně poskytnuty spojencům. Problémem je, že v současnosti jde o výkonné, ale zastaralé zbraně.
B61 – relikt studené války
Raná verze bomby byla vyvinuta počátkem 60. let, ale v Evropě jsou nyní k dispozici varianty B61-3 a B61-4, pocházející z konce 70. let. Mají schopnosti, které u dřívějších verzí nebyly k dispozici, například nastavitelnou sílu výbušniny (od 0,3 do 45 nebo 170 kt), a samotná bomba je vybavena zařízením pro zvýšení stability v první sestupné fázi tím, že se otáčí.
Přesnost bomby je však značně omezená, protože B61 je pomalu padající bomba. Při pádu z letadla padá působením gravitace a cestou uvolňuje padák. Ten plní dvě funkce.
První z nich je umožnit nosiči bomby, aby se před jejím výbuchem vzdálil do bezpečné vzdálenosti a mohl ji shodit z malé výšky. Padák má také zpomalit sestup natolik, aby bomba B61 a její mechanismy přežily pád na zem (neplatí pro verzi B61-11). To je způsobeno možností nastavit rozbušku tak, aby nezpůsobila výbuch při dopadu na zem, ale až v okamžiku, kdy je bomba již na zemi, a to 31 sekund po jejím svržení, jak uvádí server Airforce Technology.
Schopnosti bomby B61
Další zajímavou funkcí je možnost ručního zneškodnění bomby. Zadáním příslušného kódu je možné aktivovat spínač, který deaktivuje mechanismus způsobující detonaci a zajistí, že bomba nevybuchne. Takto ošetřená bomba B61 musí být vrácena výrobci, který jej může uvést zpět do provozu.
Výše zmíněná verze B61-11 je určena pro letoun B-2 Spirit (a v budoucnu také pro B-21 Raider) a má mírně odlišnou konstrukci od ostatních variant. Je vybavena zesíleným penetrátorem a postrádá padák. Jejím účelem je proniknout hluboko do země a explodovat pod povrchem, což jí umožňuje účinně poškodit podzemní zařízení nebo struktury různých opevnění.
Modernizace bomby B61
Slabost taktického jaderného arzenálu uloženého v Evropě si Spojené státy uvědomily již před více než deseti lety. Řešením problému se ukázal být plán na hlubokou modernizaci bomb B-61.
Ačkoli původní, téměř 60 let starý design byl částečně zachován, nová verze, označená B61-12, nabízí zcela nové možnosti.
Klíčovou změnou, kromě hlavice s programovatelnou silou výbušniny (0,3 – 50 kt), je použití nové ocasní části, která umožňuje aktivní řízení letu bomby. Díky tomu a použití navigačního modulu se z bomby B61-12 stala přesná zbraň.
Umožňuje likvidovat důležité cíle menší silou výbušniny, čímž se snižuje poškození okolí, kontaminace nebo velikost oblaku radioaktivního prachu.
Navzdory této významné změně Američané neodstranili největší slabinu bomby, a to její riskantní způsob útoku. Důvodem je skutečnost, že bomba B61-12 musí být stále dopravena velmi blízko cíle, což znamená vystavení jeho nosiče vysokému riziku.
Evropské nosiče bomb B61
Pro zúčastněné země je to důležité, protože (s výjimkou Turecka) musí zajistit, aby jejich letectvo mohlo použít zbraň velmi krátkého dosahu, která musí být dopravena téměř nad samotný cíl.
To je jeden z důvodů, proč Německo a Itálie stále provozují letité úderné letouny Panavia Tornado, které mají schopnost létat rychle ve velmi malé výšce.
Belgie a Nizozemsko mají k tomuto účelu určené letouny F-16AM/BM. Schopnost používat toto vybavení a postupy spojené s použitím bomb B61 jsou pravidelně procvičovány. Letos k tomu slouží manévry Steadfast Noon 22, kterých se účastní i Polsko, jak píše server Mil.
Atomový tandem: F-35A a B61-12
Problém se stárnoucí flotilou evropských nosičů jaderných bomb bude brzy vyřešen. Účastníci programu sdílení jaderných zbraní se bez výjimky rozhodli pro nákup amerických letounů F-35A, které mohou nést bomby B61-12.
Schopnosti těchto letounů spojené s jejich schopností prolomit a neutralizovat nepřátelskou protivzdušnou obranu částečně kompenzují rizika spojená se specifičností útoku bombami B61.
Jejich nejnovější verze dorazí do Evropy dříve, než bylo původně plánováno. Místo zahájení dodávek na jaře 2023 chtějí Američané v reakci na agresivní politiku Ruska dodat nové zbraně již v prosinci 2022.
https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/a ... ku/daniel/
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10262
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Jaderné zbraně

Příspěvek od skflanker_ » 12 čer 2023, 21:20

ICAN tvrdí, že výdavky SŠA na jadrové zbrane sú takmer 5x vyššie ako výdavky Ruska
Výdavky SŠA v roku 2022 na udržanie svojho jadrového arzenálu boli 43,7 miliardy $, čo je takmer 5-násobok výdavkov Ruska (9,6 miliardy $) a takmer 4-násobok výdavkov Číny (11,7 miliardy $). Dokazujú to údaje, ktoré v pondelok 12.06.2023 v Ženeve zverejnila Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (ICAN). ICAN vo svojej výročnej správe poznamenáva, že svet v roku 2022 minul 82,9 miliardy $ na rôzne programy súvisiace s udržiavaním jadrových arzenálov: "SŠA minuli viac ako všetky ostatné jadrové krajiny dohromady - 43,7 miliardy $. Výdavky na Rusko predstavovali 22% z toho, čo SŠA minulo (9,6 miliardy $) a Čína minula niečo vyše 1/4 toho, čo minuli SŠA (11,7 miliardy $),“ uviedol ICAN. V celom svete boli podľa autorov správy v roku 2022 náklady na jadrové zbrane 157 664 $ za minútu. Na zozname ICAN je 9 štátov. Popri SŠA, Číne a Rusku je 4. najväčším míňaním Spojeného kráľovstva, pričom na údržbu svojho jadrového arzenálu sa v roku 2022 vynaložilo 6,8 miliardy $. Nasleduje Francúzsko (5,6 miliardy $), India (2,7 miliardy $) , Izrael (1,2 miliardy $), Pakistan (1 miliarda $) a Severná Kórea (589 miliónov $). V správe sa uvádza, že v roku 2022 z 82,9 miliárd $, ktoré sa celosvetovo minuli na jadrové zbrane, „súkromný sektor zarobil najmenej 29 miliárd $“. International Campaign to Abolish Nuclear Weapons je koalícia mimovládnych organizácií založená v roku 2007 v austrálskom Melbourne. Jej cieľom je úplné jadrové odzbrojenie. V roku 2017 jej bola udelená Nobelova cena za mier.
Zdroj https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17990411 z 12.06.2023
Originál https://www.icanw.org/wasted_2022_globa ... s_spending

Odpovědět