Hypersonické zbraně - RF

Odpovědět
bacil
Redakční rada
Příspěvky: 1722
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od bacil » 12 led 2019, 22:46

Plošné spoje se laserem vyrábí ne pálením mědi, ale barvy na mědi, která se pak klasicky odleptá.

Pokud se teplem pálení barvy neporuší odrazová vrstva, pak by to mohlo fungovat.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 6000
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od kenavf » 13 led 2019, 00:38

Ale tam sa používa presne zistené pôsobenie laserového paprsku(posuvová rýchlosť paprsku po povrchu, výkon paprsku, frekvencia impulzov paprsku,...) Tak aby to nešlo do medi. Samozrejme prechod pôsobenia z krycej farby do medi je poznať na účinku, v medi (kove) to musí dostať viacej energie aby to zaučinkovalo(spomaliť rýchlosť posuvu paprsku aby to dlhšie pôsobilo do jednoho miesta). A jedná sa o paprsky s výkonom do cca 50 Watov. Na tú hlavicu by pôsobil paprsok s výkonom o niekoľko rádov vyšším.(100kW+ ).Takže ten prechod farba/meď by sa už choval inak.
Dá sa farba "odparovať" aj vo viacerých vrstvách rôznej farby a ty "odparuješ" dovtedy dokiaľ neodkryješ tú správnu vrstvu farby.Ale všetko to robíš za ideálnych stabilných podmienok.
Ono sa to chová niekedy divne. Napríklad laserom vlnovej dlžky 1060nm popíšeš normálne povrch plastu, ale keby ten plast bol červený, tak si ani neťukne, a musíš dať do toho plastu špeciálnu prísadu (pár percent objemu) aby sa dal popisovať.

P.S.
A potom ti nejaký expert niekoľko mesiacov neopucuje objektív, a vo výrobe sa divia prečo im to popisuje stále horšie a pomalšie.(zaprášený objektív)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od QVAK » 13 led 2019, 00:48

bacile, ta barva(matná) se nanáší pro to, že od lesklého kovu se část paprsků laseru odrazí a může poškodit jak laser i vybavení pracoviště a není tak zaručena jeho stabilní technologická účinnost. Obsluha musí být za provozu ukrytá protože vzniká vedlejší jonizační záření a řezání se provádí v neutrální atmosféře(He, CO2). Používá se jak na mědi tak slitinách Al a nerezech(všech lesklých materiálech). Na větších dílech se někdy namísto barvy používá matná samolepící folie jež se po obrobení s dílů strhne.

kenavf, s červenou barvou nekamarádí rubínový laser. Barva se stříká vzduchovou pistolí v jedné vrstvě takže její tloušťka je okolo 0,05 mm. Musí být řádně vyschlá (cca 48 hod). "Čočka" se zajetelí když se při řezání nepoužívá předepsaný inhertní plyn resp. jeho malé množství. V něm nic nehoří ale vypařuje se. Obsluhy velmi nerady řádně používají He(nejúčinnější) protože po nadýchání se ztratí hlas nebo ten přejde do fistule do doby než se hlasivky propláchnou vzduchem.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 6000
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od kenavf » 13 led 2019, 01:05

Napríklad UV laser nemá s popisom červenej farby problém a dokáže popisovať aj rôzne silikóny a iné exotickejšie plasty.
Ochranná atmosféra nie je podmienkou,stačí len krytovanie proti prachu a proti prípadnému odrazu paprsku do očí obsluhy. Alebo režimová miestnosť s obsluhou so stále nasadenými okuliarmi.Splodiny z pracovného priestoru sú odsávané "vysávačom" do filtrov.Píšem o popisovaní alebo gravírovaní/vyrobe razidiel a nástrojov.
Odraz od povrchu kovu, aby nepoškodil samotný laser alebo optiku sa vôbec nerieši.A pokial viem tak sa nerieši ani vysokoleštený povrch alebo popisovanie zrkadla z tej zrkadliacej strany. On totiž efektívny účinok laseru je v dosť úzkej tolerancii vzdialenosti od objektívu. O pár milimetrov vzdialenejšie a leser nič nepopíše ani nevygravíruje(je to asi o fokusovaní). Takže pri odraze je po pár centimetroch už tak "rozptýlený" že nič neurobí.(samozrejme ale ľudské oko ešte môže poškodiť)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od QVAK » 13 led 2019, 01:26

My jsme značili UV laserem i PUR, pryž a silony. Značení bez atmosféry ale čočka aby písmo bylo čitelné i v provozu se musela čistit několikrát denně. Řezali mi v kooperaci i překližku(Tl. 18 mm) ale jinou délkou(zvanou Svazek elektronů) pod He. On je velmi podstatný rozdíl výkonu laseru při značení nebo řezání kovů. Než nóbl značit díly vercajků laserem tak je podstatně lacinější i rychlejší je označit ručně el. (wolframovou)jehlou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12574
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od Alchymista » 13 led 2019, 06:11

kenavf píše:
12 led 2019, 22:36
Vysokoodrazivá vrstva na laser funguje ale musí byť na povrchu a vysoko leštená. Akonáhle by si ju prekryl nejakou teplotne odolnou vrstvou pre vstup do atmosféry, tak prestane fungovať proti laserom.
Keď je už hlavica späť v atmosfére,ochranu proti laseru nepotrebuje - laser prestáva fungovať. Preto aj testy YAL-1 skončili nie príliš slávne a v roku 2014 ho zrušili. Problém bol v sledovaní cieľa a v dosahu - s megawatovým výkonom len pár desiatok kilometrov.

inzo
Sponzor fóra
Příspěvky: 243
Registrován: 07 úno 2017, 21:14

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od inzo » 13 led 2019, 09:12

Achymista - laser sa stratí v plazme okolo hlavice?

nine_mike
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1286
Registrován: 07 úno 2017, 19:50

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od nine_mike » 13 led 2019, 10:55

inzo
Asi ani nejde o to či sa stratí v plazme, ale predovšetkým sa rozptýli v atmosfére. Jednoducho hypersonická zbraň preletí efektívny dosah laseru v atmosfére za tak krátky čas, že laser proste neurobí ani prd.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5474
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od martanus » 13 led 2019, 11:19

Chtěl bych poprosit Admini jestli by nemohli vytvořit sekci Laserové zbraně v technické sekci a přesunout diskuzi o laserech tam. Omlouvám se, že lasery dávám sem.

Ale díky vám a tomu článku http://tass.com/defense/1039482?_ga=2. ... 1496429019
jsem přišel na to jak funguje protiradarový "nátěr".
kenavf píše:
12 led 2019, 22:36
Mám dojem že si pletieš absorbčnú vrstvu na pohlcovanie radarového žiarenia s odrazivou(zrkadlovou) vrstvou na odraz laserových paprskov.
Vysokoodrazivá vrstva na laser funguje ale musí byť na povrchu a vysoko leštená. Akonáhle by si ju prekryl nejakou teplotne odolnou vrstvou pre vstup do atmosféry, tak prestane fungovať proti laserom. Jej odrazivá schopnosť sa tým zruší. Zruší sa aj tým že by si ju natrel akoukoľvek farbou. Tak isto nefunguje ani umiestnenie viacerých odrazivých vrstiev nad seba.
Je to o tom že laser by vrchnú farbu "zoškvaril" a tým by sa na nej realizovala jeho energia na teplo ktoré ihneď naruší zrkadlovú vrstvu a tá vrstva sa potom tiež zoškvarí. Takže odolnosť zabezpečí len to ak je leštená prvá vrstva na povrchu a nezaprášená.
Nepletu. Mezi radarem a laserem podle mě není velký rozdíl. Podstatou je el-mag záření. Jen laser má energii směrovanou do malého soustředěného impulsu. Je to jen moje domněnka, tak to berte s rezervou :wink:
Podle mě proti-radarový "nátěr" není nátěr. A není to tak moc o materiálu, ale o složení a struktuře vrstev, kdy se používá polopropustná zrcadla k zachycení a odklonu radarových paprsků. Zde jsem to názornost nakreslil.
Tech vrstev bude ve skutečnosti víc. Je to jen náčrt, poměry a velikost vrstev budou jiné.

A- je povrch letadla,
B- skleněná vrstva - může být odolná proti teplotám
C- vrstva kovu
D- plastová vrstva ochrana kovové vrstvy a kamufláž, Kterou snadno prochází el-mag záření

Pokud na kovové vrstvě bude odraz/průnik 50/50 tak snížení odrazu je o 35%! Odrazí se jen 65% Jiný poměr, materiály, účinnost jen zvýší stealth vlastnost.
RAM -  Radar Absorbent Materials.jpg
.
A ted k Laserům

A pokud by jste chtěli chránit předmět před laserem stačí přidat další vrstvy. Tím se k letadlu/raketě dostane je 1/100 původní energie impulsu.
RAM -  Radar Absorbent Materials 2.jpg
.

Laserový impuls nepřiletí k D najednou, ale postupně. Takže Jednotlivé vrstvy se budou propalovat postupně

.
Takhle to vypadá na meteriálu
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12574
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od Alchymista » 13 led 2019, 12:43

Rozdiely sú dva a celkom podstatné - vlnová dĺžka dopadajúceho žiarenia a s tým spojená potrebná minimálna a maximálna hrúbka vrstvy, a plošná hustota energie dopadajúceho žiarenia - je totiž podstatný rozdiel, či sa jeden megawatt vyžiarenej energie rozloží na plochu o priemere 10 či 100 metrov ako u rádiolokátoru, alebo na plochu o priemere 10 cm ako u laseru. A tejto energie sa musíš nejak zbaviť...

Totiž treba si uvedomiť - u rádiolokátoru je "zaostrenie lúča" doslova nežiadúce, potrebujeme prepátrať priestor, takže vysielame do priestoru impulz v nejakom "kuželovitom tvare" s nejakým ostrým vrcholovým uhlom (alebo nejakom "plocholalokovitom") a vysielame ich v sérii po sebe tak, aby sa čiastočne prekrývali (aby medzi nimi nezostával nepokrytý priestor). Je to vlastne kompromis medzi presnosťou merania polohy cieľa - čož je v podstate priemer podstavy "kužela" v danej vzdialenosti, a rýchlosťou prehľadávania - rádiolokátor dokáže vytvoriť a prehliadnuť len konečný počet takýchto kuželov za jednotku času, takže pokrytie plochy/vyplnenie priestoru takýmito "kuželmi" nejaký čas trvá. Kužely s väčšou základňou pokryjú priestor rýchlejšie (stačí menší počet) ale presnosť určenia polohy cieľa bude horšia.
Dôledkom je, že na cieľ v prípade rádiolokátoru dopadá málo energie - jednotky alebo desatiny či stotiny wattu na meter štvorcový, takže ohrev povrchu pohlteným žiarením je malý až zanedbateľný.

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6282
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od Juraj » 17 led 2019, 18:33

Stranka Vkontakte Ministerstva obrany reagovala na clanok Novoj gazety https://www.novayagazeta.ru/articles/20 ... v-vostorge o neperspektivnosti a neuzitocnosti Avantgardu. Oznamila, ze na tuto temu nebude diskutovat. Vsetky informacie su tajne. Ten clanok je podla nich provokacia a clovek v rozhovore nie je expert, ale volavka na vylakanie informacii

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 10180
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od puma » 22 led 2019, 04:15

Existence "menšího" Zirkonu pro raketové korvety potvrzena (nejspíš i ponorky Varšavjanky a zcela jistě pro Iskandery-M či nějaký jeho derivát pro pobřežní obranu ala začlenění odpalovacího vozu do baterií Bastion-P, z kterého potřebuje radar a datalink, určitě půjdou použít i k útokům na pozemní cíl tak jak P-800 Oniks. Jelikož se to musí vlézt do rozměrů UKSK délkou a průměrem, tak se to vleze teoreticky i do 533mm torpedometu ponorek, kde u nich by to mělo největší taktickou výhodu, jen to vyžaduje start z vody). Dolet udáván 300 až 500km a rychlost 5 až 10M. Což znamená, že bude existovat i letecká protilodní a protizemní varianta s váhou do cca 1500-2300kg. Také to znamená, že velký Zirkon musí mít dosah tak minimálně 1000-1500km a hmotnost tak 2.5x větší, jinak by se nemohl vyplatít proti malému Zirkonu..

Ruské ministerstvo obrany obdrží miniaturní verzi hypersonické rakety Cirkon. Především by touto raketou měly být vyzbrojeny malé raketové čluny z projektů Karakurt a Bujan-M. Navíc bude raketa přizpůsobena pro starty ze speciálního kontejneru.
https://cz.sputniknews.com/svet/2019012 ... mornictvo/
Naposledy upravil(a) puma dne 22 led 2019, 04:50, celkem upraveno 3 x.
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly.

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6282
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od Juraj » 22 led 2019, 04:33

Inymi slovami, synergia vyvoja zbrani vychadzajucich z podobnych principov ma vysledky. Iskander - Kindzal, Zirkon - Zirkon mini. Staci vyvinut jeden typ a potom ho kreativne aplikovat na rozbe platformy. Zirkon mini by uz mal byt spustitelny aj z lahkych vzdusnych platforiem, nielen z tazkych nosičov ako je to v pripade Zirkonu

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od QVAK » 22 led 2019, 23:48

Do "zaostalého" Ruska ještě nedorazila liberalizace(kartelizace) branže a systémově fungují stále stejně zaostale jako jejich dědové a pradědové. Výsledkem budou sice moderní ozbrojené síly na rozdíl od liberálních totálně chudokrevných ale s velmi tučně vykrmenými monopolními parazity outsourcingem.

Marfil
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1156
Registrován: 18 úno 2017, 14:08

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od Marfil » 20 úno 2019, 11:36

Pár slov dnes VVP pohovoril o zirkone. Dá sa namontovať všade tam kde je kaliber. Rýchlosť 9 M, dolet 1000+ km, proti námorným aj pozemným cielom. Ale obrážtok žiadny neukázal

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 10180
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od puma » 20 úno 2019, 15:05

Hlavně se bude moci montovat na pozemní Iskandery-M, při M9 z toho budou mít USA hlavu v oblacích, protože půjde lehce neutralizovat PRO na zemi a na moři. Na co obrázek, musí to být kompatibilní rozměry délka x šířka s Kalibry, musí se to vejít do přepravně-odpalovacího kontejneru a UKSK, studený start a natočení do směru letu ala Jachont.

Zirkon bude vypadat nějak takto rozměrově jak 3M-54E, akorát nebude mít křídla a maximálně bude trochu "hranatoidní".
Obrázek
3M-54E ta už má náporový motor v prvním stupni, kdy se před cílem oddělí od podzvukového letového a zrychluje na M2.9.

Tvarem bude Zirkon tohle +-
Obrázek

Jinak dnes taky vypadla informace, že SU-30MKI budou moci nosit až 5 Brahmosů-2, dnes mohou nosit jen jeden Brahmos-1, to znamená, že hmotnost Brahmosu-2/Zirkonu bude někde kolem 1500kg, a je to i logické, protože to musí být i +- váhově kompatibilní s Kalibry.
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12574
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od Alchymista » 20 úno 2019, 16:12

3M-54E má dlžku 8,22m (zrejme aj so štartovacím motorom), priemer "0,533m" a hmotnosť 2300kg pri odpálení.
533mm je ale kaliber ponorkových torpedometov - takže to je maximálny priemer púzdra, v ktorom je strela systému Kaliber odpálená z ponorky a skutočný priemer trupu strely bude o kus menší, tak ~500mm (možno 514 mm - podľa priemeru hlavičky ARGS-14E alebo o málo viac - to by bol v púzdre hoodne "natesno" a citlivý na ťukance)

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1638
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od k42 » 20 úno 2019, 17:56

K Putinově oznámení viz. následující článek na ZeroHedge: https://www.zerohedge.com/news/2019-02- ... rope-putin.

V krátkosti Putin řekl, že pokud USA po odstoupení od smluv o omezení raket středního doletu (INF) rozmístí rakety v Evropě, Rusko zamíří své hypersonické zbraně přímo na USA. Zároveň přirovnal nasazení hypersonického systému Avangard ke startu Sputniku v roce 1957, což ukázalo technologické možnosti přímého ohrožení území USA.

classix
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2384
Registrován: 17 úno 2017, 14:09

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od classix » 24 úno 2019, 15:34

Prý by tohle měl být Zirkon ala indický Brahmos a nebo ne
73BAD548-2308-45E1-BE92-AFEE3A69156E.jpeg
98D4C20D-08DB-4BA3-B0A0-2FA82041AFD1.jpeg
4D9E9487-7BCB-485D-94F9-FEED4A868034.jpeg
Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 10180
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Hypersonické zbraně - RF

Příspěvek od puma » 24 úno 2019, 17:45

Je to dost blízké realitě nejspíše a odpovídá to známým předpovědím, že z ruského Zirkonu bude vycházet osekaná indická verze Brahmos-2 a z ní následně i ruská exportní verze Zirkon-E, u kterých by měl být snížený max. dolet na 300km skrz smlouvu o zabránění proliferace raketových technologií.., otázkou je jestli je to technicky ještě raketa/střela ve smyslu této smlouvy? protože zcela jistě používá nový typ pohonu a nešla by pak tato smlouva takto obejít - to netuším. Možnost vlastnit exportní Zirkon-E s doletem 1000km+, tak to by mělo vážné strategické dopady po celém světě hlavně na operační možnosti US NAVY u pobřežních vod a tlačilo by je to tak za hranici operační použitelnosti palubního letectva z LL (silně podvěšené palubní letouny neuletí 1000km jen k dosažení pobřeží a ještě další 1000km zpět bez nutnosti tankování ve vzduchu, což by podstatně komplikovalo jakékoliv větší vzdušné operace z LL).

To je vcelku zajímavá úvaha, jestli ruský exportní Zirkon-E s novým typem pohnu by spadal technicky pod smlouvu o zabránění proliferace raketových technologií. Protože pokud ne, tak by to byl excelentní asymetrický strategický tah, jak by mohlo RF - ještě za cizí peníze v horizontu do 20-30let podstatně zmarginalizovat celosvětově operační schopnosti útočných svazů letadlových lodí US NAVY. Další možnost je tu smlouvu vypovědět, když by nebylo jiného zbytí, USA se s těmi podobnými strategickými smlouvami taky nepářou, že.
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti