„První obětí každé války je pravda.“ Aischylos

Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Odpovědět
Uživatelský avatar
WuVirr
Šéfredaktor
Příspěvky: 5651
Registrován: 01 úno 2017, 15:31
Bydliště: Prachatice

Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od WuVirr » 20 říj 2018, 13:24

Šojgu a Mattis se poprvé setkali a potřásli si rukama

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od QVAK » 23 říj 2018, 17:29

FOTO: Si Ťin-pching otevřel největší most, má 55 kilometrů a spojí Čínu, Hong kong a Macao

Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý oficiálně otevřel 55 kilometrů dlouhý most spojující čínská území Hong kong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně. Jde o nejdelší mostní konstrukci na světě vedoucí přes moře. Oznámila to agentura Nová Čína. Díky mostu se zkrátí doba cesty mezi třemi městy ze tří hodin na 30 minut.
Stavba mostu začala před devíti lety a vyšla na 20 miliard dolarů (přes 449 miliard Kč). Pro běžnou dopravu začne most fungovat ve středu. „Oficiálně otevírám most Hong kong-Ču-chaj-Macao,“ řekl prezident v krátkém projevu.


https://echo24.cz/a/Sz72Q/foto-si-tin-p ... ng-a-macao

Uživatelský avatar
Svarboj
Senior redaktor
Příspěvky: 3860
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od Svarboj » 03 dub 2019, 11:07

Brunej začala trestat homosexualitu ukamenováním, krádež useknutím ruky

V Bruneji začíná platit islámský zákon, který zavádí tvrdé tresty za homosexualitu a krádež. Zatímco za homosexualitu nebo nevěru hrozí smrt, za krádež pak amputace ruky nebo nohy. Asijský stát se tak stává sedmou zemí světa, kde mohou lidé zemřít kvůli své sexuální orientaci.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_bur
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od QVAK » 09 dub 2019, 17:03

Soud uznal vinu devíti organizátorů hongkongských protestů

Hongkongský soud uznal v úterý vinu devíti organizátorů protestů za demokracii z roku 2014. Podle soudu vyvolávali lídři hnutí symbolizovaného žlutými deštníky veřejné pohoršení, za což jim hrozí až sedm let vězení, informovala agentura Reuters. Mezi odsouzenými je trojice spoluzakladatelů hnutí za demokracii Occupy Central, které stálo u zrodu protestů. Další šestici tvoří prodemokratičtí poslanci a členové hongkongské federace studentů, která se na pořádání demonstrací podílela.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... testu.html

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6274
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od Juraj » 09 dub 2019, 17:24

Pripominam, kto stal za uvedenym "demokratickym hnutim" - stare zname National Endowment for Democracy aka US Deep State :D
https://www.globalresearch.ca/us-now-ad ... ng/5405680

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8436
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od skflanker_ » 25 črc 2019, 21:37

Raketový krížnik USA preplával cez Taiwanský prieliv
Čína varovala, že v otázke zjednotenia s Taiwanom neváha využiť vojenskú silu.
Americká vojnová loď sa v noci na štvrtok 25.07.2019 preplavila cez Taiwanský prieliv. Stalo sa tak po tom, ako Čína zopakovala svoje varovanie o možnom použití sily pri riešení otázky Taiwanu. Hovorca 7. flotily amerického vojenského námorníctva Clay Doss povedal, že raketový krížnik USS Antietam (CG-54) absolvoval v noci na štvrtok v súlade s medzinárodným právom štandardnú plavbu cez Taiwanský prieliv. Podľa taiwanského rezortu obrany americký krížnik preplával cez úžinu, oddeľujúcu ostrov Taiwan od pevninskej Číny, z juhu na sever...
Zdroj https://svet.sme.sk/c/22175189/raketovy ... ieliv.html z 25.07.2019

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11414
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od QVAK » 08 zář 2019, 10:24

Hongkong je protest proti Pekingu a co Singapur, tam je vše cool?

Je zajímavé, že demonstrace v Hongkongu jsou vydávány za protest vůči sílící pekingské diktatuře a šmírování, ale celkem blízký Singapur je cool? Úroveň sledovací technologie dosáhla už takové úrovně, že přinejmenším 30 zemí světa dokáže automaticky sledovat pohyb zájmových osob na veřejnosti pomocí strojového učení a analýzy obrazu z bezpečnostních kamer. Není náhodou, že lídrem v této oblasti se pomalu stává Čína. Ale podle odborníků Singapur je prý podobných praktik schopen roky.
Vybudovat rozsáhlý národní kreditní systém (občané jsou hodnocení body podle toho jak jsou režimně přítulní) by nebylo možné bez obrovských investic do moderních technologií včetně umělé inteligence. Čína se inspirovala postupy, které se osvědčily v Izraeli a v Singapuru.
Na zeměkouli roste počet šikovných společností, které vyvíjí řadu softwarových nástrojů, pomocí kterých je možné sledovat uživatele na síti. Patří k nepřátelům internetu a šikovných telefonů. Bezpečnostní složky s některými firmami spolupracují a kupují od nich špehovadla tohoto typu: Patří mezi ně USA, Jižní Korea, Singapur, Polsko, Česká republika, Španělsko, Itálie, Švýcarsko, Maďarsko, Austrálie, Lucembursko, Bahrajn, Saúdská Arábie, a další nejméně dvě desítky států.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy ... -vse-cool/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 29199
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od Alchymista » 12 dub 2021, 15:12

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/ema ... -z-dolaru/
Emancipace jižní a východní Asie vymaněním se z dolaru
Když se ve škole učí o funkci peněz, tak se dost podivně některé z jejich funkcí vynechávají. (Foto: Flickr)

A to, že u nadekretovaných měn, tj. tzv. fiat peněz, peníze fungují i jako prostředek uvalení skryté daně jejich vydavateli na uživatele, a také fungují jako prostředek projekce moci. Prostředek, jehož účinnost posilují i některé současné monetární nástroje, jako jsou systémy mezibankovního vypořádávání transakcí, tj. třeba SWIFT. Tato funkce je tak důležitá, že výrazně přispěla i k rozhodnutí zničit Irák, když se rozhodl odklonit se při ropných transakcích od dolaru, nebo zničit Libyi, když začala prosazovat africkou zlatem podloženou měnu Afro pro mezinárodní vyrovnání na tomto kontinentu.

Skutečnost, že dolar je prostředkem pro mezinárodní vyrovnávání transakcí po celé planetě, a tudíž není kryt jen ekonomikou USA nýbrž částečně celé planety, umožňuje Americe obrovský deficitní rozpočet, aniž by zbankrotovala a přivádí do ní skrytou daň z ekonomiky celé planety. Kromě toho slouží i jako nástroj vynucování určitých jednostranně mimo platformu OSN samotnými USA uvalovaných sankcí.

Ne všem se tato situace líbí. Když čtete např. weby z východní a z jižní Asie, narazíte tam na vyjadřování se o dolaru jako o spam měně. A v oblastech jižní a východní Asie, tj. především v zemích seskupení ASEAN a k nim přilehlých se už delší dobu projevují snahy o jistou finanční emancipaci této ekonomické oblasti. Proto také vznikla Multilateralizační iniciativa Chiang Mai (CMIM), o které se v Západních médiích moc nemluví, ač je dost významná.

Ta původně vznikla roku 2009, když světem i zeměmi ASEAN zmítala finanční krize, tyto země čelily krizi likvidity a pomoc, jakou jim nabízel Mezinárodní měnový fond (MMF) je svými podmínkami neděsila o nic méně, než krize sama. Proto si tyto země vytvořily mechanismus, jak si pomoci samy a částečně se od takových institucí jako MMF odpoutat. Zafungovalo to a funguje to stále a země CMIM svou spolupráci rozšiřují.

Důležitým cílovým ukazatelem spolupráce těchto zemí je tzv. Podíl odpoutaný od MMF, což znamená podíl zadlužení země, které jí poskytne mechanismus CMIM, aby se nemusela zadlužovat u MMF. Tedy jakási míra ochrany před „pomocí“ od MMF. Původně byl tento mechanismus dohodnutý mezi ministerstvy financí a centrálními bankami členských zemí k dispozici jen pro tehdejší členy Asean, tj. Brunej, Kambodžu, Indonésii, Laos, Malajsii, Myanmar, Filipíny, Singapur a Vietnam. K něčemu tak dobře a přínosně fungujícímu se však brzy s chutí přidala místní Velká trojka ekonomických obrů Čína, Japonsko a Jižní Korea.

Loni, kdy se světová ekonomika opět dostala do potíží kvůli pandemií vyvolané depresi, Multilateralizační iniciativa Chiang Mai tedy vystupňovala svoji činnost, uzavřely se nové dodatky ke smlouvě o CMIM, kdy se mj. dohodlo zvýšení Podílu odpoutaného od MMF ze 30 na 40 procent, aby země nemusely upadat do „pomoci“ od MMF, přičemž tehdy uzavřené dodatky smlouvy nabyly účinnosti 31.3.2021.

V této úpravě dohod je dost významné ovšem i to, že země se rozhodly ještě více posílit mechanismy vzájemného vyrovnávání v místních měnách, aby tak snížily své transakční náklady, omezily spamování dolarem a ochránily se před přeléváním krizi z jiných regionů provázaných přes dolar. Kdy samozřejmě vše bude naprosto dobrovolné na základě nabídky a poptávky v partnerských dohodách, takže rozsah, v jakém se kdo chce podílet na využití těchto mechanismů nebo naopak na vyrovnávání v dolarech a uchýlení se k pomoci od MMF místo k CMIM je na každém účastníkovi.

Profesor na Shanghai University of Finance and Economics Xi Junyang se k tomu v den nabytí účinnosti dodatků smlouvy vyjádřil pro Global Times, že se tím ještě více umožní ve východní a v jihovýchodní Asii, aby se využívaly i jiné měny než americký dolar, kdy zvláště na významu při platbách mezi těmito zeměmi nabude čínská měna yuan.

„Tento dodatek smlouvy rovněž pomůže rozšířením portfolia měn vyhnout se potenciálním rizikům spamování amerického dolaru,“ říkal Xi. Vysvětlil i podrobněji, co to vlastně znamená: „Vzhledem k tomu, že tento region pořád ještě silně závisí na americkém dolaru, tak na ně má dopady politika přehnaného monetárního uvolňování (což je mezi finančníky eufemismus pro tisk nových inflačních peněz), a mohou si tedy touto závislost oslabovat i své vlastní měny, přičemž zároveň ty části jejich rezerv uložené buď v amerických dolarech, nebo v aktivech s americkými dolary spojených budou ztrácet na hodnotě.“

Americká centrální banka Fed v rámci opatření na znovuoživení ekonomiky Spojených států osekala úrokové sazby hluboko pod inflační míru. Aby však bylo jasno, jde o úrokové sazby pro banky, které si půjčí v podstatě za nulu, ale pak pomocí těch peněz vydělají na svých dlužnících. Toto je však umožněno jen pomocí gigantického kvantitativního uvolňování (což je další eufemický výraz pro tisk inflačních peněz). Kdy k tomu přistupují „záchranné balíčky“ americké federální vlády. Nedávno byl podepsán „Zákon o ulehčení,“ který vládě dá tisíc devět set miliard dolarů získaných tím kvantitativním uvolňováním. Bidenově administrativě to však připadá málo a tak by ráda dostala ještě další tři tisíce miliard dolarů.

To se pochopitelně silně projeví na pádivém růstu cen v USA a na znehodnocení úspor a penzijních fondů i dalších v USA, ale nejen tam. Tím, že je dolar do velké míry globální měnou, tak přes uvedené spamování dolaru zaplatí záchranné balíčky pro americkou ekonomiku částečně všichni uživatelé dolaru světa.

To spamování však nabývá i dost surových podob. Dong Shaopeng vedoucí výzkumník Chongyangského institutu pro finanční studia při Renmin University of China Global Times řekl, že to přelévání amerického dluhu přes spamování dolarem by mohlo způsobit bublinu aktiv, jejíž prasknutí by nově se vynořující ekonomiky, které se už tak těžko ekonomicky zotavují, uvrhlo do ještě většího marasmu.

Bubliny aktiv fungují jako takový chyták v rukou těch, kdo mají přístup k nově vytištěným dolarům, za které začnou něco hromadně nakupovat, třeba určité akci či jiné cenné papíry, ale i komodity atp., kdy ale to aktivum takovou cenu nemá. Když aktivu jde kvůli velké poptávce cena nahoru, přidají se ostatní investoři a také to skupují. Ti nafukovači bubliny, co to levně koupili, když tu bublinu nafukovali, jim to tedy draze prodají a pak s nákupy přestanou, načež aktivum spadne na svoji skutečnou hodnotu, tedy bublina praskne, investoři, co na ni naletěli, zapláčou nad „výdělkem“ a ti, co dostali nově natištěné dolary a mohli bublinu nafouknout, si libují.

„Když USA zkouší držet dále hegemonii dolaru tištěním více peněz, tak je pozvolné omezování závislosti na dolaru z dlouhodobého hlediska pro nově se vynořující ekonomiky tou nejlepší volbou,“ říká Dong Shaopeng.
Barma (Myanmar) je významným členom skupiny a toto je jeden z dôvodov pokusu o zfalšovanie volieb a zásahu armády. "Azijská jar" na Filipinach má zrejme tie isté príčiny.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 29199
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zajímavosti - Jihovýchodní Asie

Příspěvek od Alchymista » 29 čer 2021, 15:28

https://cz.sputniknews.com/20210628/sil ... 87619.html
„Silnější než NATO.“ USA zakládají silný vojenský pakt východně od Ruska
Stovky tisíc vojáků, útočné letadlové lodě a strategické letectvo. Pentagon rychle zásobuje zbraněmi asijsko-tichomořský region. Washington se těsně přiblížil k vytvoření vojenského bloku, který bude podle odhadů expertů NATO v Asii. I když vytčený cíl zní zadržování Číny, vážně se to projeví také na bezpečnosti Ruska.

Úplná kontrola
O založení vojenského paktu v Asii podobajícího se Severoatlantické alianci začali mluvit již koncem nultých let. V roce 2007 japonský premiér Šinzó Abe navrhl organizaci Dialog čtyřstranné bezpečnosti za účasti v prvních etapách USA, Japonska, Austrálie a Indie.
Pak se měly připojit další asijské státy hraničící s Čínou. Je jasné, že za tím stojí Američané, kteří považují Čínu za hlavního geopolitického nepřítele.
Japonsko velmi závisí na USA, na ostrovech již dávno zakotvila americká námořní pěchota, byly postaveny velké základny, Washington zásobuje japonské Síly sebeobrany zbraněmi a technikou.
Dalším satelitem Američanů v Tichomoří je Austrálie, hlavní spojenkyně USA mimo NATO. Australané se zúčastnili války v Perském zálivu, válčili v Afghánistánu a Iráku. Ozbrojené síly této země čítající 80 tisíc vojáků mají tanky Abrams, obrněná vozidla pěchoty M113, houfnice M198 a M2A2, raketové systémy Javelin a pušky M4A1, z letecké techniky jsou to vrtulníky Chinook a Černý jestřáb.
Podle údajů Hlavní správy Generálního štábu RF urychlují Američané založení protičínské koalice na základě Dialogu čtyřstranné bezpečnosti. Přitom vyvíjejí aktivní vliv na Indii. „Kromě Austrálie a Japonska přikládají zvláštní význam zapojení do tohoto formátu Indie, která tradičně samostatně provádí svoji zahraniční politiku,“ řekl náčelník správy, admirál Igor Kostjukov.
Doktor vojenských věd Konstantin Sivkov má za to, že se Washington snaží zapojit do aliance také další země, například Filipíny a Indonésii.
„Potřebují velký blok, který by zahrnul celou západní část Pacifiku,“ řekl. „Ohrožuje to samozřejmě Rusko. Všechno se přece děje u našich východních hranic. Aktivity USA mohou vést k založení vojenského paktu RF a Číny. Pak vyvstane naléhavá otázka pro Indii, buď přejít na stranu Američanů s dost těžkými následky anebo podpořit Rusko,“ uvedl.

Hra pomocí rozporů
Expert učinil předpoklad, že se za tohoto vývoje událostí změní Šanghajská organizace pro spolupráci, které se účastní jak Rusko, tak Čína a Indie, ve vojensko-politický blok se zapojením dalších zemí.
Pro USA to vážně zkomplikuje situaci v regionu. Washington ale přece jen počítá s naprostou kontrolou nad regionem, který se, jak jsou přesvědčeni v ruském generálním štábu, stane v budoucnu lokomotivou světové ekonomiky a arénou soupeření předních mocností.
Američtí politici použijí ve snaze zatáhnout Dillí do vojenského bloku staré rozpory mezi Indií a Čínou, vysvětlil Sputniku dopisující člen Ruské akademie přírodních věd Konstantin Sokolov.
„Není na tom nic nečekaného. Indie a Čína jsou hlavní země regionu, ostatní hrají pomocnou úlohu. Cílem USA je jako vždy válčit cizíma rukama, neplýtvat vlastními zdroji. Vojenská podpora, zabezpečení, včetně informační, to je již druhořadá otázka,“ uvedl.
Sokolov rovněž nepochybuje, že založení tohoto paktu hrozí Rusku velmi negativními následky. „Máme historicky přátelské vztahy s Čínou a Indií. Stupňování indicko-čínské konfrontace znamená pro Moskvu velké komplikace v zahraniční politice,“ řekl Sokolov.
Experti se ale shodují na tom, že založení vojenské koalice v regionu nepotrvá jeden rok. Z toho prostého důvodu, že tento plán má stejně moc odpůrců jako stoupenců.
„V Indii a Číně a také v dalších zemích mají dost zdravě smýšlejících lidí. Všichni si výborně uvědomují, že taková aliance posílí přítomnost USA v regionu, ale neposkytne víc bezpečnosti. Naopak vznikne bod soustředěnější konfrontace,“ upřesnil Sokolov.
Válečné přípravy
USA značně zvýšily v posledních letech stav svých vojenských sil v tichomořském regionu. Americké válečné lodě pravidelně podnikají plavby ve dvanáctimílové zóně kolem Paracelských ostrovů a Spratlyových ostrovů, kvůli kterým vede Čína dlouhá desetiletí spory s několika státy regionu.
Jsou také častější vojenská cvičení amerického námořnictva v Pacifiku v blízkosti čínských vod. V červnu například do Jihočínského moře vplula letadlová loď Ronald Reagan. Měla údajně zajistit bezpečnost regionálních spojenců USA.
Dieselová ponorka projektu 677 typu Lada - Sputnik Česká republika, 1920, 13.05.2021
Od roku 2020 rozmístilo americké vojenské námořnictvo v tomto regionu hned tři útočné skupiny letadlových lodí. Na leteckou základnu Andersen na Mariánských ostrovech periodicky přesunují strategické bombardéry B-52, B-1 a B-2. Občas tady nese službu až 15 letounů, nosičů jaderných zbraní.
Pentagon stále častěji zapojuje do manévrů spřátelené státy. Japonští a američtí námořníci například dvojnásobně zvýšili intenzitu společných cvičení. V roce 2021 jich měli až 23. Peking přirozeně protestuje. Ale Američané prohlašují, že hodlají plout tam, kde to dovoluje mezinárodní právo
V ruském generálním štábu upřesnili, že USA soustředily v regionu seskupení ze 400 tisíc vojenských příslušníků. V roce 2019 vyvinuli Američané celou strategii, jejímž cílem je dosažení převahy díky vojenské přítomnosti, aktivizaci cvičné bojové činnosti a vybavení ozbrojených sil moderními bojovými systémy.
Pentagon založil před několika lety v Pacifiku jednotku nového typu, pohotovostní skupinu s více oblastmi (Multi-DomainTask Force), která je určená k prolomení obrany a likvidaci klíčových objektů nepřítele. Celkem mají USA v tomto regionu přes 200 vojenských objektů, včetně asi 50 vojenských základen.
Washington také do roku 2024 v indicko-tichomořském regionu plánuje rozmístit 1. pohotovostní flotilu. Tento útvar má působit ve vodách východní části Indického oceánu. Uvolní to síly 7. pohotovostní flotily, aby se soustředila na úkoly ve Východočínském a Jihočínském moři, zaktivizovala vojenskou činnost za účelem zadržování Číny v jižní a jihovýchodní Asii.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět