Čína

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 15 črc 2021, 18:12

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/nov ... -na-svete/
Nová čínská hydroelektrárna je druhou největší na světě
Čínská civilizace vznikla na úsvitu civilizačního vývoje lidstva jako zavlažovací říční civilizace.

Od těch dob se nepřetržitě rozvíjí – což je zhruba to samé, jako by dnes existovaly civilizace s nepřetržitým následnictvím od Sumerů nebo alespoň Babylóňanů nebo od egyptských faraonů. A to její vodohospodářské dědictví v ní už nikdy nepřestalo. Asi světově nejproslulejší staročínský filosof Lao-c‘ kromě jiných pořekadel o vodě tvrdil, že moudrá vláda řídí společnost v první řadě přes řízení vody. A vodohospodářství bylo v Číně vždy na předním místě, kdy např. dálkové plavební kanály se zdymadly se v ní stavěly už ve středověku.

I moderní Čína na této tradici staví a nikde na světě se nerealizuje tolik mohutných vodohospodářských projektů jako právě v ní včetně mohutných přehrad. A tak právě teď tři dny před grandiózními oslavami 100. výročí založení vládnoucí Komunistické strany Číny se spouští první dva bloky čínské hydroelektrárny Baihetan. Blahopřejný dopis tvůrcům zaslal při té příležitosti sám prezident země Xi a je opravdu k čemu blahopřát.

Ze všech na světě rozestavěných hydroelektráren je právě Baihetan největší. Každý z jejích bloků, kdy první dva se právě rozběhly, má instalovaný výkon 1 GW. U nás v ČR jsme tak trochu elektrárenská velmoc a instalovaný výkon všech našich elektráren dohromady obnáší něco přes 21 GW. Stály u toho davy včetně zapojených pracovníků, mávalo se národními vlajkami, tleskalo, skandovalo a jásalo.

Jde o jeden z největších projektů v programu, kdy řídčeji osídlený západ Číny s menším rozsahem průmyslu aj. ale se spoustou vody z vyšších poloh bude hydroelektrárnami zásobovat ohromně industrializované východočínské nížiny.

Tato přehrada je z mnoha hledisek světovým unikátem. Jde údajně o nejobtížnější projekt hydroelektrárny na světě, ve kterém se objevuje řada inovací, které ještě svět neviděl. Leží v podstatě na legendární čínské řece Yangtze, ovšem na jejím horním toku, kde se jí ještě říká Jinsha, na hranici provincií Sichuan a Yunnan.
Postavit tuto elektrárnu znamenalo překonat muka Tantalova. Stojí na místě, kde postavit přehradu slibuje možnost úžasného výkonu, ale pro stavební geology a zakládače staveb je to kvůli křehkému podloží noční můra a znamenalo to mj. vyhloubit a založit této stavbě gigantické základy.

Je to pro dnešní stavbaře asi taková výzva, jako byla pyramida pro starověké stavaře, a tak vyrostl monument v podobě 300 m vysoké hráze s největšími podzemními kavernami a vodními propustmi na světě. Bude po úplném zprovoznění pohánět 16 elektrárenských bloků, každý s instalovaným výkonem 1 GW, vyvinutými v Číně, kdy každý je 50 m vysoký a váží to, co Eiffelova věž, tj. 8 000 tun. Jeden tento generátor tedy za hodinu vyrobí tolik energie, kolik stačí čínské rodině na více než 400 let.

V reálném zatížení sítí se čeká, že ty generátory ročně vyrobí 62 miliard kilowatthodin, takže 15násobek toho, co vyrobí americká hydroelektrárenská chlouba Hoover Dam. Každoročně se tak ušetří nutnost vypustit 51 milionů tun uhlíkových emisí. Stane se tak druhou největší hydroelektrárnou po projektu Tří soutěsek.

Pěkným stavebním unikátem je samotné těleso přehrady. Nezasvěcenci se mohou přehrady jevit jako cosi tuhého a neměnného. Kdyby tomu ale tak bylo, skončilo by to špatně. Je to ve skutečnosti adaptivní konstrukce trochu se pořád přizpůsobující situaci včetně tepelných pnutí při změnách teplot, takže dosud se přehrady skládaly vždy z řady bloků, které jsou spolu něco jako sešity. Ale tato 289 m vysoká hráz z 8 milionů kubíků betonu je první „bezešvá“ přehrada na světě, která se umí přizpůsobit bez zbytečných pnutí, ač je z jednoho kusu. Také jde o nejodolnější přehradu na světě vůči zemětřesení.

První hydroelektrárna v Číně vznikla přes sto lety. Ale dlouho neběžela a pak dlouho trvalo, než se ji podařilo znovu rozběhnout. Ne snad kvůli technickým potížím, ale udržet ty zahraniční technologie v chodu vyžadovalo zahraniční odborníky a ti byli na tehdejší chudou Čínu drazí, a tak z ní utekli a elektrárna se zastavila. Nyní je však Čína největším budovatelem hydroelektráren na světě.

I když teď Číňané staví hydroelektrárny přímo sériově, právě tato pro ně byla docela oříšek. Postavit tu přehradu plánovali vždy, ale hledání průchodné cesty pro takovou stavbu se dost protáhlo. Stavební inženýři se při tom plánování pořád museli dohadovat se stavebními geology. Zkoumat podloží a upravovat zamýšlenou konstrukci. Bylo to nesmírně lákavé, ale vždy to narazilo na další potíže. A tak se plánování stavby se všemi studiemi a konstruktérskými pracemi protáhlo na 70 let. Je na tom vidět, jak jsou v Číně při hledání řešení velice trpěliví. A pak se rozběhla stavba, kdy od zahájení přípravných stavebních prací do pondělního rozběhnutí prvních dvou elektrárenských bloků to trvalo něco přes 10 let.

Gigantické stavby už od starověku vždy představovaly určité vysvědčení té které civilizace. Stavbou něčeho takového jako pyramidy v podstatě Starý Egypt v jistém smyslu realizoval „diplomový projekt“ vyspělé civilizace, který ho civilizačně posunul o kus dál. Když se nějaký takový projekt nezdařil, tak to naopak mohlo být pro civilizaci i osudné. Dosud se vypráví příběh o Babylóně, který propadl při své „diplomce“, když mu spadla Babylónská věž, až se z toho zhroutila říše. V naší fázi civilizačního vývoje to není zase o tolik jiné. A Čína je civilizace, která dnešní ekvivalenty někdejších pyramid zvládá velmi dobře. Je na ní tedy zřetelně vidět, že jde o civilizaci, která „seminárky“ a „zkoušky“ rozvíjející se civilizace zvládá velmi dobře. A to i v jiných věcech, např. při současné stavbě stálé kosmické stanice na oběžné dráze Země.

Čína ovšem nestaví žádné „Babylónské věže.“ Staví především spoustu velice užitečných infrastruktur, např. jako je tato hydroelektrárna nebo rychlostní železnice a další věci s vysokou návratností vložených investic.

Ve stejný den byl zprovozněn i mohutný most Tiaoshun v Zhanjiang, který propojuje v tzv. oblasti Velkého zálivu, tj. Hongkong a Macao a obojí s přilehlou pevninskou Guangdong, což je v Číně nejrychleji se ekonomicky a technicky rozvíjející oblast – snad bychom mohli říci určité rozšíření Hongkongu na pevninu.

A tři dny předtím jásali a tancovali Tibeťané, protože na jejich náhorní planinu byla postavena a zprovozněn první elektrická železnice propojující tibetskou metropoli Lhasu s městem Nyingchi.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 16 črc 2021, 13:38

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/him ... zeleznici/
Himalájemi v Tibetu se právě rozjely rychlovlaky po nové železnici
Čína jako země s vysoce propracovaným modelem růstu tento model do velké míry vždy opírala o budování mohutných infrastruktur, kolem nichž se pak jak popínavá rostlina obepínají a k životadárnému světlu šplhají kapitálové investice přinášející podnikatelské a pracovní příležitosti s veškerou prosperitou, kterou to s sebou nese. Konec konců je to model osvědčený v celé civilizační historii, píše se v článku.

Stejně Čína postupuje při vývozu svého rozvojového modelu do světa a při spřádání pavučiny mezinárodní kooperace, a tak vznikla Iniciativa pásu a cesty (BRI), která v podstatě v dnešní době plní to, co v dávných dobách plnila Hedvábná stezka, a proto se jí také často přezdívá Nová Hedvábná stezka. A tak Čína staví přístavy, letiště, železnice a silnice po celé Africe, aby tím nastartovala zdejší rozvoj a učinila spolupráci s rychle se rozvíjejícími a ve vzrůstající míře prosperujícími zeměmi ještě výnosnější.

Infrastrukturní projekty patří mezi hlavní tahouny vnitřního rozvoje Číny, kdy v současné době jde značně o infrastruktury budované v dosud nerozvinutých nebo venkovských oblastech Číny, kam s sebou přináší prosperitu. Ale ne vždy je to snadné. Přírodní a geografické podmínky tomu nejsou v některých místech příliš nakloněny. A jedním z takových míst je nepochybně Tibet.

Aby se měli Tibeťané stejně dobře jako lidé z velkoměst na mořském pobřeží, potřebují spoustu infrastruktur. A ty se tedy budují. Asi bychom mohli Tibeťanům závidět, jak jsou pokryti třeba 5G sítěmi. Ale postavit v Himalájích nějaký ekvivalent naší okresní silnice je docela problém a vyjde to dost draho. Natož postavit moderní rychlostní železnici, a tak by se mohlo zdát, že si Tibeťané budou muset na vysokou prosperitu ještě chvíli počkat. Ale v pátek týdne před oslavami 100. výročí založení vládnoucí komunistické strany Číny se Tibeťanům dostalo hmatatelného ujištění, že z čínské rostoucí prosperity jen kvůli největším velehorám světa nebudou vyloučeni.

Lidé v této autonomní oblasti teď totiž radostně během bujarých oslav plných zpěvu a tance oslavili rozběh první elektrifikované železnice na Tibetskou náhorní plošinu, která kdy byla vybudována. A místní si jistě dobře uvědomují, co to pro jejich budoucnost znamená.

Železnice vede do hlavního města čínské autonomní oblasti Tibet Lhasy z čínského města Nyigchi. Jezdí po ní pro tuto trasu určené v Číně vyvinuté vlaky. Poprvé bylo možno koupit si u společnosti Fuxing vlakovou jízdenku a zajet si v pohodlí rychlovlakem do srdce Tibetu. Fuxing je jakási čínská obdoba toho, co v ČR znamenají České dráhy.

Konstrukční rychlost vlaků na této trati je 160 kilometrů v hodině. To na čínské poměry není moc, ale jízda skalnatými velehorami má přeci jen svá úskalí. Má to zatím devět zastávek v Lhase, Shannan a Nyigchi. Jak železnice, tak nádraží jsou určeny pro osobní i pro nákladní dopravu. Samotná trasa tímto terénem obtížným i pro horolezce je dlouhá 435 km.

Nejde o úplně první železnici v Tibetu. První železnice z Tibetu do Qinghai, tedy do zbytku Číny, se rozběhla už roku 2006.

Osobní doprava, která dosud z Lhasy do Nyingchi po silnici trvala 5 hodin, teď potrvá 3,5 hodiny a z Shannan do Nyigchi to bude z 6 hodin jen trochu přes 2 hodiny. Na rychlosti a ceně nákladní dopravy se to projeví ještě zřetelněji.

Postavit železnici strmými velehorami zdaleka není jen o výstavbě trati, ale je to samý tunel a samý most. Těch tunelů je 47 a mostů dokonce 121, kdy přes řeku Yarlung Zangbo se přejíždí 16 krát.

To hlavní, co má být příslibem prosperující budoucnosti pro Tibeťany je ovšem nákladní doprava, která zde zlevní zboží, zpřístupní trhy v Číně i jinde pro zdejší zboží a zrychlí ekonomický rozvoj. Prozatím je plánovaná konstrukční kapacita 10 milionů tun nákladů ročně.

Rozběh této trasy ale není jediným velkým průlomem pro železniční společnost Fuxing, jakého dosáhla v posledních dnech. Právě rozběhla nový model osobního cestování. Má teď prý jít o chytré cesty. Ve vagónech má být velké ticho. Po cestě všude pokrytí 5G sítí s napojením počítačových cloudů.

V těchto dnech také společností Fuxing nasadila úplně nové typy expresů, tj. modely CR400AF-Z a CR400AF-BZ. Ty nejsou určeny do Himalájů, a tak mají konstrukční rychlost 350 kilometrů v hodině a mají připomínat jakési železniční sci-fi.

Samozřejmě, že tam bude 5G a k dispozici budou počítačové cloudy s ohromnou kapacitou zpracování dat a další špičkové informační a komunikační technologie. Všechno v tom má být chytré a plné inteligence. Veškerý provozní a monitorovací systém bude na takových technologiích spočívat.

Chytré má být ale i veškeré zabezpečení pasažérů. Inteligentní má být i osvětlení a toalety. Všude budou chytré prodejní automaty, které vás obslouží se vším, co potřebujete jako by to udělal i živý prodavač. Jídlo podle vašeho výběru vám vozí robotické chytré jídelní vozíky.

K připomenutí toho, co se čínským železnicím podařilo a jaké mají vyhlídky, teď také proběhla konferenci čínských železnic spolu s výstavou asi 30 000 předváděných kolekcí a děl ilustrujících stavby železnic a dosahované rozvojové úspěchy. Pořádalo se to ve městě Zhongwei v Chuejské autonomní oblasti Ningxia.

Ovšem to, že železnice v pevninské Číně teď představují světovou špičku a rozvíjí se tempem, jaké je i na Čínu nezvyklé, je všeobecně známo. Ovšem když se do takového vývoje zapojují takové oblasti jako Tibet, je to ukázkou, že čínský rozvoj nemá být jen pro někoho a rozvinuté oblasti Číny rády investují své prostředky k rozhýbání rozvoje jiných regionů, aby se jim partnerství s nimi více vyplácelo.

Železnice není jediným velkým infrastrukturním projektem v Tibetu. Bohužel ale jeden z nejslibnějších tibetských infrastrukturních projektů vázne kvůli politické situaci. Čína by ráda v Tibetu vybudovala ohromnou hydroelektrárnu, která by nastartovala rozvoj celé oblasti a vyrobila spoustu energie i pro oblasti jiné.

Umístění stavby je však dost blízko indické hranici, na dostřel indické armády, a tak kvůli pohraničnímu napětí tento slibný projekt vázne.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14391
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 21 črc 2021, 09:08

Čína čelí extremním záplavám









Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14391
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 21 črc 2021, 09:24

:sipka:
Podle místní meteorologické služby nyní spadlo v regionu nejvíce srážek od chvíle, co instituce začala před šedesáti lety s jejich měřením. Za tři dny napršelo ve městě Čeng-čou množství srážek srovnatelné s ročním průměrem, podotkla AFP.
https://www.novinky.cz/zahranicni/clane ... y-40366738

// jako vždy, důležité věci až na konci článku
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 21 črc 2021, 17:57

https://cz.sputniknews.com/20210720/v-c ... 08358.html
V Číně budou zrušena všechna omezení týkající se narození třetího dítěte
Čínské úřady se rozhodly zrušit veškerá omezení týkající se narození třetího dítěte, včetně pokut, uvedla ve svém prohlášení Státní rada Čínské lidové republiky.
Již dříve, po letošním květnovém zasedání politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny, bylo uveřejněno prohlášení, v němž se uvádí, že úřady země mají v úmyslu oslabit politiku kontroly porodnosti, a to včetně umožnění manželským párům mít třetí dítě.
„Zrušit všechna omezující opatření ... Zrušit výplatu finančních prostředků na sociální zabezpečení, odstranit a zrušit příslušné pokuty,“ uvádí se v prohlášení.
V prohlášení se dále uvádí, že za účelem zavádění a realizace politiky „tří dětí“ v souladu se zákonem bude změněn Zákon Čínské lidové republiky o populaci a plánovaném rodičovství s cílem podpořit manželství a rození dětí ve odpovídajícím věku.
Jak již dříve řekl Sputniku vědecký pracovník Ústavu pro výzkum populace a ekonomiku práce na Akademii sociálních věd Wang Zhiyong, povolení mít třetí dítě v jedné rodině nepovede k populační explozi v Číně, tohoto práva využijí pouze finančně zajištění lidé, ale toto opatření je nutné ke zvýšení příliš nízké porodnosti.
Podle posledního sčítání lidu je průměrný věk čínské populace 38,8 let, ale velkým problémem je pro Čínu rostoucí procento populace starší 60 let. Na území pevninské Číny žije 264 milionů lidí starších 60 let (18,70 %), z toho je 190 milionů ve věku nad 65 let (13,50 %).
Demografické problémy, jako je nerovnováha mezi počtem mužů a žen a stárnutí populace, byly způsobeny politikou „Jedna rodina, jedno dítě“, zavedenou v Číně na konci 70. let, která rodinám ve městech povolovala mít pouze jedno dítě a na vesnicích dvě děti, pokud se jako první dítě narodila holčička. V roce 2013 vláda uvolnila politiku, aby vyřešila vzniklé problémy. Páry směly mít druhé dítě, pokud alespoň jeden z manželů byl jediným dítětem ve své rodině. Dnes mohou mít dvě děti všechny rodiny v Číně.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5548
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 21 črc 2021, 18:44

Čínu sužují rozsáhlé povodně, během tří dnů spadlo tolik vody, co jindy spadne za celý rok

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacn ... 21.7.2021/

+ míří tam i sílící tajfun In-fa (na Filipínech označovaný jako Fabian).
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7540
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Čína

Příspěvek od IgorT » 22 črc 2021, 14:00

Čína predstavila nový vlak: Jeho rýchlosť prekoná všetky rekordy
22-1.jpg
22-1.jpg (37.84 KiB) Zobrazeno 4790 x
Čína predstavila v utorok najnovšiu verziu rýchlovlaku s technológiou magnetickej levitácie (maglev), ktorého maximálna rýchlosť je 600 kilometrov za hodinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

https://dromedar.zoznam.sk/cl/1002075/2 ... ky-rekordy

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 22 črc 2021, 15:18

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/cin ... i-v-metru/
Čínu postihly povodně. Voda uvěznila cestující v metru
V Čeng-čou, hlavním městě (provincie) zahynulo 12 lidí při silných záplavách, které uvěznily cestující v metru.

V úterý večer přívalové deště zaplavily oblasti kolem parkoviště na lince 5 městského metra. Dešťová voda prolomila zábrany a vnikla do tunelů metra.

Vedení metra okamžitě pozastavilo veškerý provoz. Záchranné týmy reagovaly rychle a evakuovaly a přemístily více než 500 cestujících.

Dvanáct lidí bylo nalezeno mrtvých a pět zraněných cestujících bylo odesláno do nemocnic.

Více, než 100 tisíc lidí bylo evakuováno a záchranné operace pokračují v celé provincii.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 24 črc 2021, 23:35

https://cz.sputniknews.com/20210723/si- ... 42568.html
Si Ťin-pching poprvé navštívil Tibet jako čínský prezident
Si Ťin-pching již dvakrát dříve navštívil Tibet, nejprve v roce 1998 jako předseda strany provincie Fu-ťien a později v roce 2011 jako čínský viceprezident. Letos si Čína připomněla 70. výročí mírového osvobození Tibetu. Čínský prezident poprvé jako hlava státu oficiálně navštívil Tibetskou autonomní oblast, informovala v pátek místní média.
Podle zpráv přistál prezident ve středu na letišti v Ňingthri. Poté jel k mostu přes řeku Nyang, aby zkontroloval řeku Yarlung Zangbo, město Ňingthri a nově postavenou železnici Sichuan-Tibet.
V červnu Čína uvedla do pohybu svůj první elektrický rychlovlak v Tibetu, který spojuje město Lhasa se strategicky důležitým Ňingthri. Železnice Fuxing dorazí z Lhasy do Shannanu za 1 hodinu a 10 minut, do Ňingthri za 3 hodiny a 29 minut.
#XiJinping visits the city of Nyingchi in southwest China's #Tibet Autonomous Region https://t.co/lnBMpEOo7s pic.twitter.com/TvtLlDRGHT
— China Xinhua News (@XHNews) July 23, 2021
Prezident Si spolu s tajemníkem Tibetské strany Wu Ťing-ťiem a předsedou Tibetské autonomní oblasti Che Dalha byli viděni, jak komunikují s místními obyvateli v regionálním hlavním městě Lhasy. Video na sociálních sítích, které návštěvu zachycuje, ukazuje Tibeťany, jak tleskají a vítají čínského prezidenta.
Video circulating on social media appears to show Xi Jinping, accompanied by TAR Party Secretary Wu Jingjie, in Lhasa. There has been no official news of any visit by Xi to Lhasa since 2011. So, could this be a current visit? pic.twitter.com/vl2FjmWyFk
— Robert Barnett (@RobbieBarnett) July 22, 2021
„Dokud budeme následovat komunistickou stranu, dokud budeme dodržovat cestu socialismu s čínskými rysy, budeme jistě schopni dosáhnout velkého omlazení čínského národa," řekl prezident Si veřejnosti v regionálním hlavním městě.
Připomeňme, že 1. července se v Číně konaly velkolepé oslavy 100. výročí komunistické strany. Nad pekingským náměstím Nebeského klidu (Tchien-an-men) prolétly stíhačky a vrtulníky, přibližně 30 vrtulníků vytvořilo na nebi nápis 100. Lidé sborově zpívali socialistické písně. Prezident Si Ťin-pching v hodinovém projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí.
„Každý, kdo se k tomu odváží, si rozbije hlavu do krve o Velkou ocelovou zeď, kterou ukovalo přes 1,4 miliardy Číňanů,“ varoval prezident, za což si vysloužil potlesk publika.
Řekl také, že Čína splnila vytyčený cíl dosáhnout „přiměřeně prosperující společnosti“.
Čína se pyšní rychlým ekonomickým zotavením po pandemii covidu-19 a zaujímá stále asertivnější postoje na mezinárodní scéně.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 29 črc 2021, 18:38

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/sta ... m-dolarem/
Stane se čínský Pudong novým Manhattanem a yuan novým dolarem?
Extrémně rychlý ekonomický vývoj Číny přinesl ohromné výsledky, není však bez slabin, které se musí vyřešit, má-li rychlý rozvoj země pokračovat dosavadním tempem a má-li narůstat význam země na mezinárodním trhu, uvádí se v článku. (Foto: Xinhua/Wang Xiang)

Snad největší takovou slabinou je finanční sektor, do jehož zdokonalování a posilování se teď Čína silně opřela. Má to značný význam při dalším zdokonalování tržního prostředí v Číně i při otvírání domácího čínského trhu zahraničím investorům a při lákání zahraničních investorů. Má to ohromný význam i při šíření uplatnění čínských tržních hráčů na globálním trhu.

Jsou s tím spojena ale i nemalá nebezpečí. Hlavní banky mají sklon stát se kondenzačními jádry monopolních seskupení na trhu, vzniku korporativismu a ekonomického prostředí ovládaného sdruženími trustů typu zaibatsu, která zadusí svobodný kapitalistický trh a země upadnou do ekonomické stagnace a „regulacionismu“, jako to teď vidíme na „svobodném“ Západě s jeho „svobodným“ trhem, který díky bankám vedenému „industriálnímu feudalismu“ ztratil vývojové tempo. A Čína si dává, jak je vidět i z jejích nedávných zásahů na ochranu hospodářské soutěže, velký pozor, aby nedopadla podobně.

S modernizací finančnictví postupuje Čína stejným způsobem, jak když zavedla zvláštní industriální zóny a rozvojové parky pro špičkové IT technologie a jiné obory, kde se stává světovou špičkou. Buduje novou finanční pionýrskou rozvojovou oblast Pudong umístěnou v Šanghaji, která má táhnout čínské finančnictví a stát se stejným světovým finančním centrem, jakým je teď Londýn nebo Manhattan, jak to oznámil na tiskové konferenci 22.7. Weng Zuliang, šéf strany v Pudongu.

Jednou z prvořadých věcí, které by Pudong měl podle expertů udělat, je vytvoření globálního uzlu pro globální vyrovnávání platebních transakcí v yuanech. To má přispět jak k internacionalizaci čínské měny, tak i k nalákání více nadnárodních společností do Pudongu. Pudong by neměl být jen inovačním inkubátorem finančnictví, nýbrž i zase další z pilotních zón volného obchodu, mezinárodních vědeckých a technických inovací a zrovna tak se stát i mezinárodním inovativním centrem finančnictví.

„Co se týče financí,“ tvrdil Weng, „bude se Pudong snažit stát se rivalem londýnské city a newyorskému Manhattanu, a zvláště touží stát se globálním uzlem pro zámořské transakce v yuanech.“

V Pudong se tedy hromadně rozjede vytváření mezinárodně orientovaných finančních produktů denominovaných v yuanech, rozšíří se i spousta investičních finančních produktů, podporovat se budou hojné přeshraniční toky yuanů mezi účty v obou směrech, pojede i pilotní projekt obchodování s takovými finančními produkty jako futures, které najít denominované v něčem jiném než v dolarech je docela zvláštnost.

Teď se má ale využívání yuanu jako globální měny v mezinárodních platbách dostat do tempa a má se z něj stát obdobná mezinárodní měna, jakou je dolar. Už teď běžně probíhají vyrovnání v yuanech zvláště s podniky v zemích, se kterými Čína postupuje podle dohod o vyrovnávání v domácích měnách, jako je Rusko nebo Írán. Čína má s Ruskem funkční mezinárodní elektronický platební systém, který může nahradit mezinárodní platební systém SWIFT. A dále má i funkční vyzkoušený systém digitálního yuanu pro domácí i přeshraniční platby se zeměmi, s nimiž na tom pracuje, zejména s ASEAN.

Teď by však měla vzniknout řada mezinárodních cenných papírů denominovaných v yuanech. A přeshraniční transakce – třeba Pudongu s Hongkongem – by měly probíhat lavinovitým tempem. V Hongkongu a v Londýně se už teď s yuany dost čile obchoduje, ale vznik finančního hubu na pevninské Číně a vydávání standardních finančních instrumentů v yuanech by to mělo dost posílit. I běžné vkládání úspor do yuanů, by se mohlo stát dost atraktivní, zvláště když tato měna nejspíš nebude podléhat takové inflaci, jako třeba dolar, a její parita kupní síly na čínském trhu je o dost vyšší než kupní síla jejich dolarového ekvivalentu na trhu americkém.

USA také rády dolar používají jako zbraň i jako prostředek dohledu nad světem. Vynucují pomocí něj i různé vlastní svévolné sankce, které jelikož nejsou vyhlášeny OSN, nemají oporu v mezinárodním právu a v mnoha případech před nimi uhýbají i jejich spojenci za NATO, kteří z větší části nesouhlasí např. se sankcemi na Írán. Používání yuanu je tedy jedním ze způsobů, jak sice využít mezinárodního měnového systému, ale vyhnout se americkým nátlakům.

Vydavatelé nadekretovaných (fiat) peněz také v podstatě na všechny uživatele trhu, kde ty peníze slouží, uvalují skrytou daň. USA, jejichž měna je mezinárodní měnou, tedy uvalují daň na celou planetu. Během inflace ta daň roste. A tak používání jiných měn s nižší inflací v mezinárodním styku a pro ukládání bohatství než dolar, u kterého se čeká značná inflace, funguje i jako určitý „daňový únik“ před Amerikou. Což by též mohlo pomoci prosazení yuanu jako mezinárodní měny a Pudongu jako světového finančního centra.

Zatím Pudongu během letošního prvního pololetí narostl meziročně HDP o 13,7 procenta, zároveň tam přišlo 5 miliard $ zahraničních investic, 14 mezinárodních společností si tam zřídilo regionální ústředí a licenci tu dostalo 15 finančních institucí. To ale není ještě dost rychle, a tak se chystají globální operační programy na pomoc nadnárodním společnosti, aby se v Pudongu registrovaly a rozšiřovaly rozsah svého podnikání z Číny do celého Asijsko-pacifického regionu a po celém světě.

Od konce loňského roku se do programu globálních operací zapojilo prvních 41 podniků a těmi objem jejich činnosti za tu dobu narostl o 40 procent. 52 dalších je už nahlášeno, že se také přidá.

Kdo je v Pudongu, může v pohodě využívat všech příležitostí, které nabízí ohromný a rostoucí čínský trh a zároveň bez zbytečných překážek, naopak s veškerou podporou, se zapojovat do trhu mezinárodního a užívat si synergií působení na všech trzích, se všemi finančními instrumenty po ruce.

Šanghaj má už dávno na mezinárodních trzích pozici jednoho z center globálního kapitálu, ovšem s rozběhem Pudongu přeřazuje na o dost vyšší rychlost. Nárůst konkurenceschopnosti Šanghaje a vlivu na globálním trhu se tak stupňuje.

Spolu s tímto vývojem se nárůstu poptávky po jejich službách těší i zde sídlící fondy správy bohatství. Začíná být totiž atraktivní svěřovat své peníze Číňanům vedoucím fondy svěřeného kapitálu, které dobře vědí, jak ten kapitál zhodnocovat na prudce rostoucím čínském trhu a využívat i globálně dostupných příležitostí.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 30 črc 2021, 18:31

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/yua ... cislo-tri/
Yuan se stal globální měnou číslo tři
Zastánci evoluční přínosnosti krizí tvrdí, že krize plní nezastupitelnou úlohu mj. v tom, že během nich se prověří, co opravdu funguje, a co je lepší nahradit.

No a jako jedna z takových věcí, co má budoucnost, se ukazuje být čínská měna yuan. V době vrcholu globální pandemie a s ní spojené ekonomické deprese působící navíc v souběhu s pokusy největší supervelmoci světa – USA – Čínu sankcionovat, ohrazovat a vynucovat si její mezinárodní izolaci se přesto internacionalizace čínského yuanu značně zvýšila. Vzhledem k tomu, že Čína je dílnou světa a v době pandemické ekonomické krize se stala zachráncem světových dodavatelských řetězců a lokomotivou globálního ekonomického zotavení, to asi nevypadá moc překvapivě. Však také na straně zastánců hegemonie Ameriky a dolaru se hojně šíří konspirační teorie, jak se Čína chystá zrušit světový řád a nahradit ho svou hegemonií mj. pomocí nahrazení dolaru yuanem, píše se v článku.

Tyto teorie mají řadu vážných nedostatků. Např. to, že pokud by Čína ohrozila postavení dolaru – tudíž cenu dolarových aktiv, tak by tím znehodnotila své finanční rezervy v dolarových aktivech a hodnotu dolarových pohledávek, které má po celém světě. Na jakémkoliv příliš rychlém ústupu dolaru z pozice globální měny, pokud by netrval alespoň generaci, by Čína značně prodělala.

Další věcí je, že plnocenná globální měna se musí opírat o skutečnost, že pro ni existuje řada mezinárodních finančních aktiv, jako dluhopisů, futures aj., a trhů s takovými instrumenty, aby šlo do aktiv v této měně snadno ukládat bohatství a proměňovat ho kdykoliv na likviditu. Zrovna tak to chce zapojení světa do finančního sektoru a do investic v zemi takové měny. Jenže popisované instrumenty a instituce s tím spojené Čína zatím nebudovala, takže se k možnosti internacionalizovat svoji měnu stavěla spíše zdráhavě, než aby postupovala podle tvrzení amerických konspiračních teoretiků. Až teprve letos, kdy začíná být příležitost udělat ze své měny světovou, příliš lákavá, takový projekt spouští, jak jsme o tom psali v článku o „novém Manhattanu Pudongu“.

Nicméně i přes institucionální překážky pro internacionalizaci yuanu ze strany samotné Číny index internacionalizace yuanu v krizovém roce 2020 dosáhl 5.02, takže oproti předchozímu roku plnému prosperity vyskočil o 54,2 procenta a yuan se tak stal mezi globálními měnami číslem 3. Předstihl tedy i přes výše uvedené zádrhely působící proti jeho internacionalizaci yen a libru, tedy měny, které jednak nemají ty institucionální nedostatky, a pak také dominovaly světovému trhu v závěsu za dolarem řadu generací.

Ovšem, jak si všímá Zpráva o internacionalizaci RMB 2021 od Mezinárodního měnového institutu (IMI) při Renmin University of China, tomuto vývoji nepomohla jen role Číny v ekonomickém zotavení, ale i otvírání jejího finančního a investičního trhu a další kroky k odbourání uvedených institucionálních překážek.

Čína tyto překážky pozvolna, opatrně a metodicky řízeně odbourává. Dovoluje vstupu yuanových plateb a yuanových finančních instrumentů do řady zahraničních finančních institucí a čím dál více dovnitř pouští zahraniční finanční instituce včetně finanční skupiny zesnulého českého miliardáře Kellnera, který v tom viděl epochální příležitost, což mu ideologicky proti-čínští fanatici vyčítají i po smrti. Ale finančníků, co se těší na ohromné příležitosti na čínském trhu je spousta a jeho otvírání internacionalizaci yuanu výrazně posílí.

Aby těchto příležitostí čínští regulátoři trhu využili, zvolna čínský finanční trh otvírají, ale nedělají to nijak překotně, aby věci udrželi pod kontrolou. Finanční trhy a finanční instrumenty dovedou být velice mocné a užitečné, ale stejně jako účinné léky nebo výkonné stroje, dovedou být díky své síle velice užitečné, dovedou být i velice nebezpečné, a tak je opatrnost a testování veškeré funkčnosti během transformace čínského finančnictví určitě na místě.

Ovšem i přestože proces přestavby čínského finančnictví je teprve v počátku, dosáhly roku 2020 držby v yuanech denominovaných aktiv 8,98 bilionu yuanů (1,39 bilionu $), to je meziroční nárůst 40,11 procent.

Yuan též čím dál více slouží i jako rezervní měna, neboť přes 70 zemí má yuan jako součást měnových rezerv svých centrálních bank, takže na konci roku 2020 tvořil yuan 2,25 procenta globálních měnových rezerv centrálních bank, což je meziročně nárůst o 14,8 procenta.

Ovšem podle proděkanky Finanční fakulty Renmin University of China a náměstkyně IMI v rámci modelu nového ekonomického rozvoje „duální cirkulace“ se s internacionalizací yuanu počítá a má jít o historickou příležitost, neboť vzestup nějaké měny mezi dominantní měny je vždy historickou událostí.

Také upozornila na úlohu Iniciativy pásu a cesty (BRI), jak významnou roli hraje při mezinárodních transakcích a posilování vyrovnávání v národních měnách, kdy kolem BRI rostou centra pro vyrovnávání v yuanech jako houby po dešti. V průběhu historie probíhaly téměř všechny internacionalizace nějakých měn, podél významných tras mezinárodního obchodu, ať ušlo o sítě přístavů nebo o někdejší Hedvábnou stezku, tak je jen logické, že současná „Nová Hedvábná stezka“, jak se BRI přezdívá, má pro měnu hlavního aktéra tohoto projektu Čínu úplně stejný účinek jako měla Hedvábná stežka pro mezinárodní měny historie. Zvláště, když s BRI se propojují i trasy a blockchainy digitálního obchodování, pro něž se yuan stává oblíbeným instrumentem.

Tyto procesy jsou spolu pochopitelně různě provázané. Když roste rozsah finančních vyrovnání v yuanech, např. proto, že je výhodné jimi platit za čínské zboží, po němž je rostoucí poptávka, táhne to za sebou nárůst poptávky po finančních instrumentech k uložení yuanů a rozsah obchodování s finančními aktivy denominovanými v yuanech podněcuje nárůst používání yuanů k tvorbě měnových rezerv. Čínští finančníci a experti na tento trh tedy doufají ve zrychlení procesů institucionální přestavby čínského finančního systému, aby bylo uvedených příležitostí pro yuanové finanční produkty a pro zisky z finančních trhů hodně využít, kdy větší provázanost finančních trhů jistě bude mít posilující efekt k prování kapitálových trhů i veškerého obchodování.

K těmto dalším fázím se tedy už přijímají kroky. V rámci projektu na přetvoření Šanghaje a jeho rozvojové zóny pro nové finančnictví Pudongu na stejné finanční centrum světa, jako je Manhattan či London City, se rozbíhá i program propojení finančních trhů Šanghaje a Londýna Shanghai-London Stock Connect program a jedná se i o propojení s burzami v Tokiu a v Singapuru.

Vyvíjí se i pokročilé datové technologie, jak k realizaci všech těch transakcí, mezi čínským a světovým trhem a k zajištění všech navazujících procesů, tak i pro řádnou kontrolu přeshraničních toků peněz, aby příliš nenarostla s tím spojená systémová rizika, jako praní špinavých peněz, zprostředkování černých obchodů či úniky kapitálu.
IMHO trochu predčasné tvrdenie, ale v horizonte desaťročia takmer nevyhnutný vývoj.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 31 črc 2021, 13:36

http://czech.cri.cn/communication/3888/ ... 91095.html
Washingtonské varování podrývá důvěru ve Washington ne v Hongkong
Washingtonské varování před Hongkongem podrývá důvěru ve Washington ne v Hongkong
Před více než rokem přijal Hongkong Národně bezpečnostní zákon. Ten zákon nebyl ničím, po čem by zákonodárci toužili, byla to reakce na tíživou situaci vyvolanou ze zahraničí podporovanými pokusy o zase další barevnou revoluci živenou zahraničními vlivy, která měla bezprostřední dopady na kvalitu místního života a prosperitu zdejšího ekonomického prostředí. Místní kapitál i kapitál celého světa bez ohledu na své politické preference si hlasitě oddychl, neboť tento jeden z nejproslulejších investičních a obchodních rájů planety byl zachován a jeho atraktivita v důsledku vyššího bezpečí jen vzrostla.

Jenže údajná Mekka svobodného trhu a toho správného ekonomického a investičního prostředí - USA, z níž kapitál rád utíká před korporatismem dušeným americkým trhem do tržního ráje v Hongkongu zareagovala na tuto příliš svobodnou a bezpečnou tržní konkurenci, s jakou se nemůže americké tržní ekonomické prostředí rovnat, úplně stejně, jako reaguje na příliš konkurenceschopné technické firmy typu Huawei, zvláště když jim ještě v Hongkongu upírají právo rozpoutat si barevnou revoluci, kde se jim zachce. A tak ministerstvo zahraničí firmy varovalo před strašně nebezpečným obchodním a investičním prostředím v Hongkongu, kam se mají všichni povinně bát investovat a dělat tu business.

Jenže, jaká je kde na světě opravdu situace, nepoznáte podle toho, co o tom povídají politici, nýbrž podle toho, jak tečou peníze a jaký k tomu mají vztah investoři, které zajímají tvrdá data a skutečně relevantní ukazatele. A tak těch asi 1 300 amerických společností, co v současnosti v Hongkongu působí, kdy asi polovina jsou místní společnosti, ale vlastněné americkým kapitálem, evidentně svědčí o skutečnosti, že obchodní a investiční prostředí Hongkongu je příliš přitažlivé na to, aby jakýkoliv investor mohl brát vážně povídačky o jeho nebezpečnosti.

Asi těžko je někdo obeznámen s tím, jak ekonomika kdekoliv na světě funguje a jaká tam číhají tržní nebezpečí, lépe než obří globální banky. A z první stovky těch největších jich 70 podniká v Hongkongu. Také, kdo chce někam uložit majetek do správy skutečně spolehlivého svěřeneckého fondu působícího na bezpečném a výnosném trhu, často své bohatství svěří do rukou správců v Hongkongu. Roku 2019 dosáhl majetek svěřený do správy hongkongských fondů 3,7 bilionu $ a skoro všechno svěřené bohatství pocházelo ze zámoří. Jak lze brát vážně varování před tržním prostředím na místě, kde i v roce děsných rizik 2020 stoupla hodnota akcií o 24 procent na hodnotu 6,1 bilionu $, kdy na zdejší burze bylo na konci roku 2020 registrovaných 2 538 společností. A v těchto obtížných časech, když chce někdo upisovat nové akcie, dělá to nejraději v bezpečném investičním ráji Hongkongu, kde bylo za první letošní pololetí upsáno 27,4 miliardy $ nových akcií a stal se tak největší trhem nově upsaných akcií světa.

Že investoři i v USA vnímají Hongkong úplně opačně, než jak je nabádá americká vláda, přiznal v nedávném článku bývalý generální konzul USA pro Hongkong a Macao Kurt Tong, který i přes historii proti-čínského počíná a pomluv a svou spolehlivou proti-čínskou zaujatost napsal: „Gravitační síla velkých ekonomik je mocnou silou – snad i dost silnou, aby překonala rostoucí antagonismus mezi Čínou a Západem.“

Varování před komerčním prostředím a před investičním klimatem v Hongkongu musí uvážlivým a informovaným podnikatelům připadat, jako by je někdo chtěl podvést pohádkou pro menší děti, a musí po něm vnímat rady vlády jako pokusy překážet využití výnosných tržních příležitostí, a ne pokusy pomáhat vlastním podnikatelům se k tržním příležitostem dostat, a taková nesmyslná varování u nich musí spíše budit strach z tržního prostředí v Americe pod správou takovéto vlády.

Opatřeními, která pokusy o barevnou revoluci údajní „osvoboditelé“ Hongkongu v zahraničních službách vyprovokovali, nejspíš poničili pověst i té mírné opozice, která nestála za násilnostmi a rozbíjením majetku, ale nepoškodili pověst ekonomického prostředí v Hongkongu, jehož zajištěnost proti silám rozvratu kapitál celého světa, i ten americký, spíše oceňuje. Naopak jako akty nepřátelství vůči svobodnému trhu a zdravému ekonomickému prostředí vnímají opatření americké vlády, která zrušila speciální obchodní status Hongkongu, díky němuž se těšil preferenčnímu zacházení, a také uvalení sankcí na řadu veřejných činitelů působících ve speciální správní oblasti Hongkongu. Ale postavení Hongkongu jako jednoho z hlavních center světových financí a jednoho z hlavních uzlů transkontinentálního businessu to vůbec neohrozilo, nejspíš to spíše předvedlo odolnost Hongkongu, jemuž ani nevraživost Washingtonu nemá šanci uškodit.

Zvláštní musí být i mocenské postavení současné vládnoucí garnitury v USA, která se dostává na jinou palubu, než jakou představuje značná část amerického businessu, a to nejen reálného kapitálu, nýbrž i finančních kruhů. Třeba američtí bankovní mamuti Citigroup a Goldman Sachs Group v Hongkongu rozšiřují aktivity a najímají spoustu nových zaměstnanců. Generální ředitel giganta mezi americkými fondy správy bohatství PineBridge Investment pro oblast Asie a Pacifiku Anthony Fasso má ve věci „nebezpečnosti“ ekonomického prostředí v Hongkongu jasno: „O Hongkongu si myslíme, že ten zůstane globálně celosvětově agresivní metropolí na prahu dveří k jedné z mnoha největších a nejrychleji rostoucích ekonomik na zemi.“

I představa, že by snad někdo vnímal pokusy o barevnou revoluci z roku 2019 jako naději na „osvobození“ Hongkongu, která sem teprve přinese ten skutečné svobodný trh, je hodně daleko od reality. Jeden z ředitelů personální agentury zajišťující v Hongkongu podnikům zaměstnance, dobře obeznámený s názory manažerů zde působících společností z celého světa Shan Weijian jistě ví, co říká, když tvrdí: „Všichni z podnikatelského prostředí, s nimiž jsem kdy mluvil, jsou rádi za ten klid a stabilitu, která tu teď je, na rozdíl od chaosu v roce 2019.“

Trh má vlastní vnímání reality a vnutit mu jiné vnímání kázáním ex-katedra z autority přisvojované si nějakým politikařením je zákonitě odsouzeno k neúspěchu. Skutečnost, že trh je tam opravdu svobodný a férový, odolný vůči snahám všemožných globálních nečistých mocenských hráčů, kteří když svou dominanci neprosadí na trhu, tak si ji musí urvat silou, a že je ten trh hluboce zapojený do největších rozvojových projektů současnosti, jako je budování Velké oblasti zálivu – Guangdon-Hongkong-Macao a jako je Iniciativa pásu a cesty, i do celé nejrychleji se rozvíjející oblasti světa z něj činí jedno z nejatraktivnějších míst pro všechny, kdo se chtějí přidat k silám nadějného rozvoje, ale také k nejnenáviděnějším místům pro ty, kdo představují stagnaci.

Karel Pavlíček, zvláštní komentátor CMG v Praze
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 05 srp 2021, 16:21

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/zah ... neutikaji/
Zahraniční firmy z Hongkongu před národně bezpečnostním zákonem neutíkají
Hongkong je tradičně považován vyznavači volného trhu a toho pravého kapitalismu za jakousi jejich „Mekku“ a investoři se k němu chovají v tom smyslu, že je to pravda. A přes všechny naděje, že až už nebude patřit kolonií kapitalistické Británii a stane se zvláštní administrativní oblastí pod svrchovaností Číny, tak z něj kapitál uteče, k ničemu takovému nedošlo, spíše kapitál dál do Hongkongu plynul. Navíc spolu s Hongkongem a s podobným poblíž ležícím Macaem se jakýmsi novým větším „Hongkongem“ ještě zkříženým se Silicon Valley stala i přilehlá oblast pevninské Číny, tj. Guandong (pevninská oblast kolem zdejšího zálivu), tak tak vznikla celá velká rozvojová oblast zahrnující Hongkong s Macaem dohromady s pevninským Guandongem, které se teď říká Oblast velkého zálivu (GBA). Guandong se přeměnil na jakési „rozšíření“ hongkongského kapitalismu a zároveň je z něj největší líheň nových technologií a výrobna nejpokročilejší techniky.

Jestřábím geopolitickým stratégům se jakýkoliv prudký rozvoj Číny nelíbí a rozvoj v Oblasti velkého zálivu se jim líbí ještě méně než rychlý rozvoj Xinjiangu. Proto se rozhodli zdejší rozvoj podvrátit, přes liberální se Západem provázaný Hongkong a ještě se těšili, že k nim odsud začne utíkat kapitál, zvláště Británie se těšila, neboť byla zklamaná, že k ní hongkongský kapitál neutekl už po připojení k Číně. V liberálním Hongkongu tedy rozpoutali jakýsi pokus o „barevnou revoluci.“ Účinek to mělo hlavně k vytírání očí světu Západními médii a obyvatelstvo města asi dost těžko přesvědčili, že výtržníci, co rozbíjí veřejný majetek, jsou těmi pravými vůdci, co je dovedou ke světlým zítřkům. Ale určitý účinek to mělo v tom, že Čína pro Hongkong zavedla národně bezpečnostní zákon. A do toho tedy všichni, co by rozvoj Hongkongu a nejradši celé Oblasti velkého zálivu zarazili, a kapitál odsud vylákali do Británie, vkládali naději. Těšili se, že když Čínu vyprovokovali k zavedení působnosti tohoto zákona pro Hongkong, tak odsud vylákají kapitál k sobě a zdejší rozvoj podvrátí, což jejich „experti“ spolehlivě předpovídali. Ale mají smůlu, rok po zavedení národně bezpečnostního zákona 30.6 je sem příliv zahraničního kapitálu větší, než býval před tímto zákonem.

V březnu 2020, před tímto zákonem, byl Hongkong 6. nejvýznamnějším finančním centrem světa. Zavedení tohoto zákona odsud mělo podle proti-čínských expertů „určitě“ vyhnat kapitál, zvláště do Británie, ale město se v září 2020 stalo už 5. nejvýznamnějším globálním finančním centrem a do března 2021 to dotáhlo na 4. nejvýznamnější finanční centrum světa. Oni ti investoři zřetelně oceňují více stabilitu než barevnou revoluci.

Ne snad, že by odsud žádný kapitál během té doby neodešel. Jenže na tomto místě zvláště pro finanční instituce panuje vysoce konkurenční prostředí, daleko soutěživější než v zemích Západu, kde funguje, zvláště ve finančním prostředí, více korporativismus než volná tržní soutěž, a tak třeba holandská banka ABN AMRO, odsud utekla, ale ne před zákonem zaručujícím bezpečnost, nýbrž před konkurencí.

Během bouří „za svobodu“ odsud několik institucí kvůli tomu, že čekali pokračování této nestability, uteklo, teď se ale vrací nebo se vrátit chystají, jakmile ustoupí pandemie.

Řada zahraničních institucí, které zde sídlí, např. americká, po celém světě rozprostřená a svou schopností chytit se nových trendů a nových příležitostí proslulá banka Citigroup Inc. zde své aktivity výrazně rozšiřuje. Posiluje pobočku pro správu bohatství atp. Zvyšuje stavy svých špičkových profesionálů o 1000, z čehož má být 550 soukromých bankéřů a manažerů spolupráce banky se zákazníky. Zatím jich najala prvních 75, ale bude ve své činnosti pokračovat. Citigroup Inc. vždy ví, kde jsou a budou příležitosti, a kde je to správné business prostředí.

Horké uzly kapitálových toků, jako je toto místo, vždy zažívají mohutné přílivy kapitálu i s odlivy. Důležitá je ale celková bilance a ta je v Hongkongu výrazně kladná. A jak vzhledem k očekávané stabilitě zdejšího prostředí, tak vzhledem např. i ohromnému rozvoji celé Oblasti velkého zálivu je Hongkong právě tím místem, kde lze z tohoto růstu sklízet úrodu.

Podle statistik hongkongských úřadů už roku 2020 po odeznění bouří i přes řádící pandemii a ekonomickou depresi zažil Hongkong čistý příliv kapitálu i nárůst zahraničních finančních společností, např. společnosti, které se zabývají správou kapitálu oproti roku 2019, kdy jich bylo 1 808, narostly roku 2020 o dalších 70 nově příchozích společností tohoto odvětví.

V nejistých časech Hongkongu ohroženého v nedávných letech barevnou revolucí došlo k určitému poklesu tamních akciových trhů. Ale od zajištění jeho stability, mj. jiné tím národně bezpečnostním zákonem, i přes pandemii a s ní spojenou depresi a nejistotu došlo k obratu a akciový trh letí nahoru, jak ukazuje následující obrázek.
Obrázek?w=798
Obrat akciového trhu Hong Kongu k růstu. Graphic: GT

Místní vláda Hongkongu kromě běžných opatření ke stabilizaci, aby jí v ulicích neřádili výtržníci, provedla řadu opatření pro zajištění funkčnosti Hongkongu jako významného finančního uzlu světa a jako předmostí, odkud se zbytku světa může dobře dařit pronikat s investováním do Oblasti velkého zálivu i zbytku pevninské Číny za pomoci zdejších fondů správy bohatství, které dobře zvládají situaci na čínském trhu a vstup na něj je proto dost výhodný za pomoci hongkongských institucí.

Ač řada médií v EU se přidala k chóru anglosaských médií při očerňování Hongkongu a ve slibech, jak odsud bude kvůli novému bezpečnostnímu zákonu unikat hromadně kapitál, tak podniky z Evropy to zřetelně vidí jinak než pisálci. Asi 1 600 podniků z EU, které tu sídlí, odsud neutíkají, a jestli mají z něčeho obavy, tak to není národně bezpečnostní zákon.

Zahraniční podniky rovněž, kromě tradiční role, jakou Hongkong ve světě financí a dalšího podnikání vždy hrál, vidí značnou příležitost v pronikání do Oblasti velkého zálivu, tj. snad nejrychleji se rozvíjející oblasti Číny, tedy i světa, nabízející investiční možnosti zejména do špičkových technických oborů. Jako rozhraní mezi Západem a Čínou pro veškeré činnosti bankovnictví a správy bohatství se právě Hongkong jeví jako ideální.

Např. banka Standard Charter, která v květnu 2020 zřídila možnost provádět přímé bankovní transakce v Oblasti velkého zálivu přes ni a zařídila si tam pobočku, tak se její činnosti rozšiřují, musí do toho investovat 40 milionů $ a nabrat asi 1 600 nových zaměstnanců.

Mezinárodnímu kapitálu se na rozdíl od mezinárodních médií v Hongkongu více líbí bezpečnost než barevné revoluce.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6447
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Čína

Příspěvek od Polite » 05 srp 2021, 17:57

Čínsky moslim z provincie ,,koncentračných táborov,, po výhre pobozkal nenávidenu čínsku vlajku na svojom drese...
https://twitter.com/amer_ajaz/status/14 ... 65606?s=20
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 09 srp 2021, 14:56

https://literarky.cz/reading-china/2017 ... ehla-mesta
Střecha světa“: Dálnice Sichuan-Tibet pomáhá rozvíjet odlehlá města
Dálnice spojující Sichuan a Tibet je se svými 5476 kilometry nejdelší v Číně. Za než 60 let po uvedení do provozu přispěla k vytvoření řady velkých i menších moderních měst, které poskytují nový život lidem všech etnických skupin.

Město Nyingchi se nachází v okresu Bayi a bylo vždy oblíbené turisty pro svou nízkou nadmořskou výšku, dobré ekologické prostředí a čistotu. V posledních letech se spoléhá na výhody dálnice spojující Sichuan a Tibet a železniční tratě Lhasa-Nyingchi, díky nimž zlepšuje městskou infrastrukturu.

Changdu se nachází na severní linii sichuansko-tibetské magistrály a je důležitým městem ve východním Tibetu. Již od starověku je důležitým uzlem na starověké silnici Tang-Tubo a starověké cestě čaje a koní. Vzhledem ke své poloze v hlubokých horách byl však jeho rozvoj dlouhodobě omezen. Od roku 2012 s podporou centrální vlády a autonomní oblasti zde probíhá výstavba odpovídající velikosti jeho populace.

Změny ve městě Qamdo popsat jako „ohromující“: V minulosti měla městská oblast pouhých 4,6 čtverečných kilometrů a bylo zde jenom šest mostů přes řeky. Nyní je městský prostor téměř třikrát větší než dříve. Existuje zde celkem 13 mostů přes řeku a míra urbanizace města dosahuje 35 procent.

Sichuansko-tibetská magistrály od východu na západ prochází okresy Mangkang, Zuogong, Basu, Bomi a Gongbujiangda. Po dlouhou dobu v minulosti byla tato místa relativně malá a národní dálnice zde tvořila hlavní ulici s několika chodníky na obou stranách. V současné době už tato okresní města nejsou taková, jaká bývala. Bylo nově vybudováno mnoho výškových budov a ulic, některé kraje vybudovaly nové čtvrti. Během rušné turistické sezóny jsou zde plné hotely.

Jezero Ranwu v okresu Basu je slavné malebné místo ve východním Tibetu. V posledních letech byla urychlena výstavba infrastruktury a jezero se stalo vyhledávaných turistickým cílem. Vznikly zde nové restaurace, kavárny, základny pro obytné vozy, stanové tábory atd.
+FOTO
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 10 srp 2021, 22:53

https://cz.sputniknews.com/20210810/cin ... 40713.html
Čína stáhla velvyslance z Vilniusu kvůli rozhodnutí o Tchaj-wanu
Čína rozhodla o stažení velvyslance z Vilniusu v souvislosti s tím, že úřady Litvy povolily Tchaj-wanu otevřít „zastupitelství“ v zemi, uvádí se v prohlášení Ministerstva zahraničí Číny.
Již dříve ministr zahraničí Tchaj-wanu Joseph Wu informoval, že ostrov se chystá otevřít zastupitelství v Litvě, bude se nacházet ve Vilniusu, název bude znít Tchajwanské zastupitelství v Litvě. Ministryně ekonomiky a inovací Litvy Aušrine Armoniaite ze své strany uvedla, že Litva v říjnu nebo listopadu otevře obchodní zastupitelství na Tchaj-wanu.
„Nedávno vláda Litvy bez ohledu na opakované nabídky čínské strany a varování před následky oznámila, že povolí tchajwanské administrativě otevřít „zastupitelství“ jménem Tchaj-wanu, bylo to hrubým porušením principů komuniké o stanovení diplomatických vztahů mezi dvěma státy a vážně to poškodilo suverenitu a územní celistvost Číny,“ uvádí se v prohlášení Ministerstva zahraničí Číny.
Úřad poznamenává, že „Čína rozhodně vystupuje proti tomu, vláda Číny se rozhodla stáhnout velvyslance v Litvě a požádala litevskou vládu o stažení velvyslance v Číně“.

Ideologický boj Číny a USA
Jednání mezi USA a Čínou, jež se konala koncem července, ukázala, že se napětí ve vztazích mezi dvěma supervelmocemi i nadále vyhrocuje.
Zatímco Peking tvrdí, že se americko-čínské vztahy „dostaly do slepé uličky“, prezident USA Joe Biden stále častěji mluví o soupeření s Pekingem jako o součásti největšího konfliktu mezi demokraciemi a autokraciemi 21. století. Z tohoto důvodu mají mnozí, kdo s tímto názorem nesouhlasí, krajně negativní vztah k perspektivě ideologické konfrontace mezi Čínou a USA, která připomíná dobu studené války, píše The Foreign Policy.
Varování před podobným nebezpečím přicházejí obvykle ze dvou hlavních táborů. Na jednu stranu progresisté poukazují na to, že ideologická konfrontace v duchu studené války způsobí rozkol světa na dvě části a odpoutá pozornost od sociálních problémů a globálního oteplování. Na druhou stranu se zahraničněpolitičtí realisté domnívají, že ideologický aspekt vztahů mezi Čínou a USA nemá nic společného s hlubinnými příčinami velmocenské konkurence, zatímco ideologická rétorika může odpudit od USA řadu jejich důležitých spojenců a partnerů.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 11 srp 2021, 15:32

https://cz.sputniknews.com/20210810/ame ... 48011.html
Američané přistoupili na financování teroristů proti svým nepřátelům
Čínské speciální služby odhalily velmi elegantní machinaci, která ukazuje, jak snadno se dá americká společnost donutit k financování teroristických organizací. Exkluzivní právo na zveřejnění tohoto příběhu poskytla čínská kontrarozvědka pekingskému deníku Global Times, který toto právo hrdě realizoval.
To všechno začalo již v roce 2018, kdy byl v Číně zahájen experiment – nová a humánní metoda boje proti terorismu v Sin-ťiangu. Mladým lidem odsouzeným za terorismus (ne však za těžké zločiny) bylo vězení nahrazeno povinným přeškolením ve speciálních školách. Což mj. mladým lidem umožňovalo získat práci díky tomu, že získávali dost dobré odborné znalosti. Autor tohoto příspěvku viděl na takových školách kursy pro profesionální tanečníky (v Sin-ťiangu je to celé odvětví), pekařů a kadeřníků. Co bylo dál, je dobře známo: ochránci lidských práv z USA a jejich spojeneckých zemí začali vysvětlovat, že to nejsou školy, ale koncentráky, v nichž je uvězněn jeden nebo dokonce i dva miliony Ujgurů ze Sin-ťiangu.
Dodáme k tomu, že Sin-ťiang je znám mj. svou bavlnou, a vůbec je to další čínský hospodářský zázrak, na němž se snaží podílet velké množství evropských, amerických a jiných společností, které vyrábějí třeba trička.

A na podzim roku 2018 jedna podobná americká společnost Badger Sportswear a její čínský partner začali dostávat poselství do americké organizace pod názvem Konsorcium práv dělníků. Poselství obsahovala obvinění z použití otrocké práce, práce vězňů z již zmíněných škol, čili „koncentráků“. A tato vaše trička ušitá rukama ujgurských otroků prodáváte po celé Americe?
Je třeba říci, že v roce 2018 začalo celé hnutí bojkotů jakýchkoli investorů do Sin-ťiangu, a boj proti „otrocké práci“ se stal módním trendem. Poté je toto téma už trochu omrzelo (a nyní zní jaksi tlumeně – je tu přece pandemie). Zpočátku to však pro společnost, která na to nečekaně narazila, vypadalo dost hrozivě. Zejména když přišly další dopisy – s odvoláním na jistého odborníka (překvapivě z Austrálie), který prozkoumal družicové fotografie a uviděl na nich uličku ohrazenou ostnatým drátem, která vedla z koncentráku akorát do továrny na výrobu oněch triček (je ještě dobře, že to nebyl tunel vedoucí do přístavních skladišť v Šanghaji). A ještě hůř, přišly i dotazy od Celní služby USA, nebyly-li ovšem zfalšovány.
A „jezevci“ (americká společnost nese totiž jméno tohoto zvířete) na to začali reagovat jako slušní lidé, dokazovat, že nejsou zločinci. Za tímto účelem najali experty z místní pobočky mezinárodní společnosti Alvarez & Marshal, odborníky pro vyšetřování a jiné speciální operace, které bylo třeba v daném případě provádět na území Číny. Tamní bezpečnostní služby přirozeně ihned projevily zájem, což „jezevcům“ jenom pomohlo, jak vyšlo najevo později. Všechny myslitelné a nemyslitelné expertízy a inspekce pochopitelně ukázaly, že žádná otrocká práce ani práce vězňů neexistovala. Na Konsorcium práv dělníků to ale nijak nezapůsobilo. Naopak tato organizace zapojila do této kampaně další organizaci ochránců lidských práv – Human Rights Watch, která je známá svou zvláštní neláskou právě k Číně (a také k Rusku).
A najednou na vrcholu skandálu zazněl z hlavního sídla Konsorcia a z jiných organizací ochránců lidských práv tichý zdvořilý hlas: „Copak jste to dosud nepochopili? Dejte nám peníze. Šest set tisíc dolarů by mohly velmi pomoci ochraně práv dělníků – a budete mít pokoj.“
Pak byla skoro doslovně zopakována jedna epizoda z příběhu známého literárního hrdiny, vyděrače Ostapa Bendera: a copak tři sta tisíc nepomohou ochraně práv dělníků? Ukázalo se, že stačí i tři sta tisíc.
A to ještě není všechno, a není to dokonce hlavní. Otázka byla, komu mají ty peníze převést. Dvě organizace ochránců lidských práv naznačily, že existuje takový Světový ujgurský kongres, a tomu právě peníze dejte.
„Jezevci“ měli kliku, že už byli v té době pod ochranou čínských speciálních služeb, které se jimi vážně zabývaly. Jde o to, že zmíněný kongres je známou teroristickou organizací, která se podílela mj. na hromadných vraždách v Sin-ťiangu v červenci roku 2009. Teroristé tehdy zabíjeli i kolemjdoucí, všechny, kdo jim přišli do rukou. A teprve odvetou za podobné řádění začal Peking vymýšlet různé způsoby čelení tomuto nebezpečí, včetně oněch škol místo žalářů.

Boj o světovou nadvládu na pozadí pokrytectví
Z tohoto příběhu se dají vyvodit různé závěry, které platí nejen pro Čínu. Například takový: nemusí to být podvodníci a sponzoři teroristů, kteří se vydávají za ochránce lidských práv. Mohou to být i skuteční ochránci lidských práv. Protože jedno není druhému na škodu.
Závěr je následující: rvačka západních politiků s Čínou o to, kdo bude zítra ve světě hlavní, probíhá bez pravidel a bez ohledu na slušnost, vydává se ale přitom za boj o onu slušnost a jiné vysoké zásady. Máme tu jen dílčí příklad, protože tím utrpěla nepříliš velká společnost. Něco podobného (i když nejčastěji bez financování terorismu) se stávalo a stává i největším západním korporacím, jejichž prosperita záleží na čínském trhu. A zajímavé je nikoli, kdo z nich bez Číny přežije, ale něco jiného: kdo tam zaujme jejich místo.
A nakonec ponaučení pro všechny, kdo ještě věří ve vysoké zásady, které údajně hájí ochránci lidských práv a jiní bojovníci – proti rasismu, znečištění zeměkoule a jinému světovému zlu: neváhejte se obrátit na speciální služby. Ty mohou velmi pomoci.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 12 srp 2021, 17:43

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/po- ... -rust-mel/
Po současném největším objemu zahraničního obchodu Číny by se jeho růst měl
13. července vydaly čínské úřady zprávu, z níž vyplývá, že čínský vývoz i dovoz kombinovaně meziročně za první polovinu roku 2021 vykázal nárůst 27,1 procenta, kdy růst trvá nepřetržitě už po 13 měsíců v řadě.

Tento vzestup nebyl a není nijak snadný a hladký, kdy byl a je dále spojen s řadou těžkostí. V nedávné minulosti se potýkal např. s nedostatkem kontejnerů na světovém trhu, pomocí nichž by bylo možno taková množství zboží vozit, píše se v článku.

To se časem napravilo výrobou nových kontejnerů, kdy i ta narážela na takové problémy, jako je nedostatek stavebního dřeva na světovém pandemickou depresí postiženém trhu.

V současnosti jsou to např. rostoucí ceny surovin a opětovné vypuknutí epidemie COVID-19 právě v některých hlavních dopravních uzlech zahraničního obchodu. Kdy existuje ještě celá řada obtíží, zejména v zahraničí, které ten nárůst brzdí. Skutečnost, že se dosud všechny těžkosti tohoto růstu dařilo překonávat je mj. dokladem o odolnosti a přizpůsobivosti čínské dopravní mašinérie i dodavatelských řetězců vůbec, díky čemuž se Číně svým růstem dařilo z deprese vytahovat prakticky celou světovou ekonomiku. Nikdo si ale není jistý, že dalšímu nárůstu ve druhé polovině roku nebudou bránit jiné faktory, které se nepodaří v reálném čase překonat a ten nárůst se zbrzdí.

Celkový meziroční nárůst exportu a importu kombinovaně o 27,1 procenta znamenal, že hodnota zahraničního obchodu dosáhla 18,07 bilionu yuanů (asi 2,79 bilionu $), kdy nárůst dovozů byl meziročně 25,9 procenta a nárůst vývozů mezi ročně za těch šest měsíců 22 procent uvádí zpráva čínské celní služby z 13. července. Činitel tohoto úřadu Li Kuiwen si na tiskovém briefingu k zahraničnímu obchodu pochvaloval: „Objem celkového čínského exportu i importu se držel v růstu po 13 po sobě následujících měsíců, takže během této doby dosáhl nejlepší úrovně v historii.“
Struktura takového prudkého růstu zahraničního obchodu nebyla nijak nehomogenní. Šlo o plošné nárůsty napříč všemi významnými zahraničními obchodními partnery, přestože prakticky všichni byli značně postiženi ekonomickou depresí, ze které se obtížně zotavují. Obchod s USA přes všechny hry na obchodní války meziročně narostl o 34,6 procenta, s ASEAN o 27,8 procenta a obchod s EU o 26,7 procenta. Přitom ten obchod s USA přes všechno napětí mezi zeměmi vykázal nárůst vývozu do USA o 31,7 procenta a nárůst dovozů raketově vyskočil o 43,9 procenta. Nejvíce z toho pak vyrostl dovoz zemědělských produktů o 120,8 procenta.

Z takových růstů jsou překvapeni i sami čínští experti, že to nečekali, a že to různé těžkosti měly zákonitě vykolejit. Zástupce ředitele institutu mezinárodních trhů při Čínské akademii mezinárodního obchodu a ekonomické spolupráce Bai Ming k tomu řekl: „Dalo se jen těžko čekat, že přijdou až takové výsledky, uvážíme-li všechny ty překážky, se kterými jsme se potýkali, jako rostoucí ceny, pandemie a různé přesuny ve struktuře mezinárodního obchod a ekonomického zotavení.“

Velký problém teď nedávno byl raketový vzestup cen různých důležitých surovin jako železné rudy a všech kovů, který značně ohrozil nárůsty výroby v čínských továrnách spolu s následnými dodávkami jejich produktů. Naštěstí Čína měla pro případ těžkých časů uskladněné ohromné rezervy těchto surovin, a tak část z nich uvolnila k prodeji, čímž dokonce srazila světové ceny těchto surovin a udržela čínskou průmyslovou produkci v růstu, kdy jen málo výrobkům bylo nutno kvůli tomu zvyšovat ceny.

Zajímavá byla struktura dovozů do Číny. Nárůst jejích dovozů železné rudy byl 2,6 procenta, dovoz obilovin vyskočil o 31,85 procenta. O určitém útlumu některých aktivit, které se dosud ne zcela vzpamatovaly, svědčí, že dovoz ropy spadl o 3 procenta.

Jednou z hlavních bašt čínského průmyslu a zároveň možná nejdůležitější dopravní uzel je se svými továrnami a přístavy jihočínská provincie Guangdong. A tam bohužel koncem května znovu vypukla epidemie COVID-19 se značnými dopady na výrobu i dopravu, kdy v přístavech se dokonce vytvořily lodní zácpy.

Výše uvedený pan Bai to komentuje: „Ty problémy a ty výsledky při jejich překonávání předvedly odolnost Číny jako největší obchodní země.“ Zotavení většiny obchodních partnerů, jak v exportu, tak v importu značně závisí na Číně. A to jak u těch, u kterých pořád probíhají těžké epidemie, tak u těch, ve kterých probíhá zotavení ekonomiky.

Za pozornost např. stojí obchod s Indií, tj. se zemí, s níž se v poslední době nemálo zhoršily vztahy. Která vstoupila do proti-čínského seskupení šikovaného Amerikou Quad a s Čínou měla dokonce řadu ozbrojených pohraničních potyček. Nevstoupila ani do čerstvě uzavřeného obchodního seskupení RCEP Indo-pacifické oblasti, ač donedávna sama byla jedním z předních účastníků jednání o jeho založení, ale zřejmě kvůli rozmíškám s Čínou se k němu nepřidala. Avšak v těžkých časech epidemie si může sama na své kůži okusit, že obchodní spolupráce s Čínou se spíše vyplácí.

Čínský export s Indií s importem dohromady, ač tuto zemi postihla jedna z nejhroznějších epidemií COVID-19 na světě, stejně v první polovině letošního roku narostl o 62,7 procenta – vyjádřeno v dolarech. Tedy s žádnou jinou zemí nenarostl podle dat od čínské celní služby obchod tolik jako s Indií.

Pan Bai však perspektivu podobných nárůstů pro druhé pololetí už nevidí tak optimisticky, jako dosud probíhala. Teď to prý narazí na závažné problémy.

Také pan Li z čínské celní služby si myslí, že růst jak exportů, tak importů by se v druhém letošním pololetí měl zpomalit. Na mnoha místech světa se prý zase rozbíhají epidemie COVID-19, které to zpomalí, přičemž nikdo neví, kdy a jak to bude probíhat. Celý světový trh je vystaven spoustě nejistot a nestabilit s potenciálem trendy zotavení nepříjemně přibrzdit.

Čínská vláda čeká, že druhá polovina roku bude značně nejistá, proto v posledních dnech přišla s určitými balíčky pomoci pro společnosti, zvláště pro malé a středně velké podniky, které s dost vysokou pravděpodobností čekají v blízké době kvůli této nejistotě nemalé těžkosti.

Ač druhá polovina roku nemá být plná takového růstu jako dosavadní půlrok, tak to pan Li nijak chmurně nevidí: „Je pořád naděje, že relativně nemalé tempo růstu by si jak importy, tak exporty pořád mohly udržet.“
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 13 srp 2021, 15:49

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/bud ... merkelove/
Budoucnost ekonomického sepětí Číny s Německem v éře po Merkelové?
Na podzim se současná německá kancléřka a zároveň asi nejvlivnější politička v rámci celé Evropské unie odebere do důchodu.

Kancléřka ovšem mj. plnila i jednu z nejklíčovějších rolí v rozvoji ekonomických vztahů jak Německa s Čínou, tak i celé Evropské unie s Čínou. A přes různé ty jevištní hrátky, kdy občas musela předvádět svou oddanost „posvátným Západním hodnotám“ tím, že „plivne“ na „autoritativní režimy“ Rusko a Čínu, stejně se tvrdě ruku v ruce s německými business kruhy držela rozvoje pragmatické ekonomické spolupráce s Čínou, z níž se stal hlavní zdroj ekonomického růstu pro Německo i pro širší EU.

Jenže panují obavy z toho, co v čínsko-německých vztazích přijde, až tato kancléřka odejde. Její potenciální nástupci nejsou lidé, kteří by prosluli zrovna vřelým vztahem k Číně. Přinejmenším mají dost velký sklon k těm jevištním hrátkám, v nichž se zlořečením Pekingu prokazuje „Západní ctnost“. Skoro se to až někdy blíží takovým těm výkřikům jako třeba od vůdce naší strany ODS, který zmínky o možnostech, že by naše průmyslové podniky měly rozšiřovat a prohlubovat obchodní a investiční spolupráci s Čínou, stejně jako to dělají podniky zejména v Německu a ve Francii, vždy zavrhuje slovy: „Patříme na Západ.“ Asi by mu někdo měl položit otázku, jestli na Západ patří i Německo a Francie. Jenže teď není vyloučeno, že kormidlo v Německu převezmou politici více podobní našemu Fialovi než jejich Merkelové.

Ale přes všechno to „ušlechtilé proklínání“ Číny to zatím vždy bylo takové to hledání řešení typu, aby se „ideologický vlk nažral, ale koza dobrého businessu s Čínou zůstala celá,“ a proto si jak v Číně, tak v business kruzích Německa a Evropy všichni dělají naděje, že to tak bude pokračovat i nadále. Konec konců na ruku, která tě krmí, se dá třeba vrčet, ale kousat do ní si obvykle přeci jen nikdo nedovolí.

Nejlepším indikátorem směru, jakým se tyto vztahy budou vyvíjet, asi bude německý přístup k čínským technologiím 5G. Německo v tomto směru vedlo velice nezávislou politiku a vůbec se na rozdíl od většiny zemí Západu nepodvolilo tlaku Washingtonu, aby čínskou Huawei nepouštěly do klíčových projektů 5G sítí. Německo si ale nehodlá nechat brzdit vlastní rozvoj vylučováním firmy, která je v tomto oboru nejlepší na světě, když navíc německá Huawei je společný podnik této čínské společnosti s německými společnostmi v tomto oboru, jejich vzájemně výhodná spolupráce umožňuje německým společnostem držet se také na špičce technologií a v dominantním tržním postavení.

Jenže německý list Handelsblatt už v řadě článků píše, že nástupce Merkelové ve vedení CDU a nejpravděpodobnější příští kancléř Armin Laschet se svojí suitou chce bránit rostoucímu čínskému vlivu na globální ekonomiku a sešikovat se do strategické aliance s USA. Ti němečtí politici, kteří se podobají více našemu Fialovi než jejich Merkelové, tak v uvedených novinách vyzývají, aby se EU dala s USA dohromady a převzala zase vedení v digitalizaci a aby to byli právě oni, co se dohodnou na standardech těchto technologií pro svět, kdy Čínu označují celou řádkou atributů jako „partner pro vyjednávání, konkurent a systematický soupeř“.

Je to ale poněkud zvláštní a lze jen spekulovat, jestli se mezitím něco nestalo, jelikož Laschet ještě v červnu prohlásil, že podporuje „strategii vlády Merkelové k Číně“ a že „v budoucnu není třeba se od naší politiky k Číně odchylovat.“ Jelikož Merkelová zatím fungovala jako hlavní stabilizátor vztahů nejen mezi Čínou a Německem, ale i mezi Čínou a EU, tak tyto signály od jejího nástupce budí v Číně i v evropském businessu trochu obavy.

Ale přes všechny sny jestřábích geo-politiků by skutečná ekonomická izolace od Číny znamenala ekonomickou sebevraždu a i jakýkoliv lehký útlum této spolupráce by mohl znamenat značný útlum vlastního ekonomického růstu a oslabení tržního postavení vlastních podniků na světovém trhu. Těžko dnes hledat jakýkoliv průmyslový dodavatelský řetězec kdekoliv ve světě, ve kterém by chyběly čínské podniky.

Přes všechny ty hrátky na diplomatickém a propagandistickém jevišti naopak obchod s Čínou roste. Během prvních sedmi měsíců 2021 čínský obchod s EU meziročně narostl o 23,4 procenta a s USA, které vyzývají svět, aby se izoloval od Číny, za stejnou dobu narostl dokonce o 28,9 procenta. Čína je pro EU největším obchodním partnerem a EU je pro Čínu druhým největším obchodním partnerem po seskupení ASEAN a USA jsou třetím největším obchodním partnerem Číny.

Ekonomické vazby Německa na Čínu jsou ještě daleko silnější než vazby EU jako celku na Čínu. Německo je také jedním z nejdůležitějších logistických uzlů, kde končí nákladní vlaky z Číny proudící po jedné z hlavních větví BRI – po Eurasijském pevninském mostě.

V červnu německý export do Číny vykazoval 16 procentní meziroční nárůst a dovoz z Číny 11,1 procentní nárůst. V Číně působí přes 5 000 německých společností a pro mnohé německé podniky je Čína hlavním odbytištěm. Ze zvláště vysokých prodejů v Číně se těší např. německé automobilky. Ty nové zelené energetické technologie, po nichž prahne převážně německá strana Zelených, která není Číně nakloněna tolik jako Merkelové CDU, pochází z větší části právě z Číny.

Obě země jsou také stejně posedlé programy jako 5G sítě a Průmyslová revoluce 4.0. Německo nejenže se naprosto zdrželo přístupu k síťovým technologiím od světové jedničky 5G sítí Huawei jako k něčemu nebezpečnému, jak tlačí své spojence USA, ale jeho podniky také v úzké spolupráci s právě touto firmou realizují program Průmyslu 4.0, pro nějž jsou 5G sítě klíčové. Řada podniků do této spolupráce zapojených jsou dokonce společné podniky čínských a německých firem, jako i německá Huawei samotná. Němečtí podnikatelé dobře chápou, že budou-li chtít stát na špičce světového vývoje síťových technologií a Průmyslu 4.0, který právě na síťových technologiích stojí, těžko to lze realizovat jinak než ruku v ruce s čínskými kolegy.

Také pro Čínu má spolupráce s Německem na tomto vývoji značný význam a celkem tempo Průmyslové revoluce 4.0 v našem světě stojí na úspěšné spolupráci podniků z tohoto oboru v obou zemích. Že by si německý business nechal ujít příležitost patřit k těm, kdo svět do této nové fáze technologického vývoje povedou, jen kvůli ideologii svých politiků se asi moc čekat nedá, uzavírá článek.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 13 srp 2021, 18:04

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... tr-obrany/
Na „vizitu“ rusko-čínského cvičení přijíždí do Číny ruský ministr obrany
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu přijel do Číny na pracovní návštěvu, aby sledoval aktivní fázi rusko-čínských operačně-strategických cvičení „Sibu / Interaction-2021“.
Během návštěvy se Šojgu setká s ministrem obrany Čínské lidové republiky Wei Fenghem . Podle ministerstva obrany RF „budou hlavními tématy nadcházejících rozhovorů otázky bilaterální vojenské spolupráce, včetně praktické interakce ozbrojených sil obou zemí“.

Na konci července na setkání v Dušanbe Wei Fenghe pozval ruského ministra obrany, aby přijel na aktivní fázi společných cvičení.

Cvičení Sibu / Interaction 2021 se koná v pozemních silách Čching -tung -siia Lidové osvobozenecké armády (PLA) v autonomní oblasti Ningxia Hui) od 9. do 13. srpna. Plánuje se použít asi 13 tisíc vojáků a přes 400 jednotek zbraní a vojenského vybavení. Cvičení povede společně velení vojenských kontingentů obou zemí. Z ruské strany byly zapojeny motostřelecké podjednotky jednoho z okresních svazů, stíhačky Su-30SM vzdušných sil a sil protivzdušné obrany a také důstojníci velitelských a kontrolních orgánů. Charakteristickým znakem těchto cvičení je, že vojáci ruského vojenského kontingentu cvičí své úkoly na obrněných vozidlech pozemních sil CHKO.

Dříve, v rámci přípravy na společná cvičení, vojenský personál obou zemí provedl společný výcvik v řízení bojových vozidel a tanků pozemních sil CHKO a provádění dělostřelecké palby na cíle simulující dělostřelecké kusy a opevněné palebné body podmíněného nepřítele.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět