Čína

Odpovědět
Kalinac
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1105
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 26 bře 2021, 08:59

Čína "Britům" oplácí ....Čína oznamuje sankce vůči britským jednotlivcům a subjektům

PEKING 26. března (Sin-chua) - Čína v pátek oznámila sankce vůči příslušným britským jednotlivcům a subjektům.
Podle prohlášení mluvčího čínského ministerstva zahraničí uvalilo Spojené království jednostranné sankce na příslušné čínské jednotlivce a subjekty s odvoláním na takzvané otázky lidských práv v Sin-ťiangu.
„Tento krok, založený pouze na lžích a dezinformacích, zjevně porušuje mezinárodní právo a základní normy upravující mezinárodní vztahy, hrubě zasahuje do vnitřních záležitostí Číny a vážně narušuje vztahy mezi Čínou a Spojeným královstvím,“ uvádí se v prohlášení.
Čínské ministerstvo zahraničí svolalo britského velvyslance v Číně, aby podalo slavnostní zastoupení a vyjádřilo rozhodný odpor a důrazné odsouzení.
Čínská strana se rozhodla sankcionovat následujících devět jednotlivců a čtyři subjekty na britské straně, které zlomyslně šíří lži a dezinformace: Tom Tugendhat, Iain Duncan Smith, Neil O'Brien, David Alton, Tim Loughton, Nusrat Ghani, Helena Kennedy, Geoffrey Nice , Joanne Nicola Smith Finley, Čínská výzkumná skupina, Komise pro lidská práva Konzervativní strany, Ujgurský soud a Soudní komory v Essexu.
"Dnešním dnem je dotčeným osobám a jejich nejbližším rodinným příslušníkům zakázán vstup na pevninu, čínský Hongkong a Macao. Jejich majetek v Číně bude zmrazen a čínským občanům a institucím bude zakázáno s nimi obchodovat. Čína si vyhrazuje právo přijmout další opatření, “uvádí se v prohlášení.
Čína je pevně odhodlána chránit svou národní svrchovanost, bezpečnost a zájmy rozvoje a varuje britskou stranu, aby nešla dále špatnou cestou. Jinak Čína rezolutně přijme další reakce, uvádí se v prohlášení.
https://1url.cz/oKzH2

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2518
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Čína

Příspěvek od El Diablo » 27 bře 2021, 09:23

Čína se okamžitě mstí. Blokuje západní maloobchody s oblečením, kvůli kritice
Echo24
26. března 2021
Čína se vydala do boje se západními maloobchodními řetězci s oděvy kvůli mezinárodní kritice, podle které Peking zneužívá v provincii Sin-ťiang zejména ujgurskou menšinu k nuceným pracím a sběru bavlny. Informoval o tom server BBC.
https://echo24.cz/a/SjViz/cina-se-okamz ... li-kritice
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 27 bře 2021, 14:04

:sipka:
https://echo24.cz/a/SjViz/cina-se-okamzite-msti-blokuje-zapadni-maloobchody-s-oblecenim-kvuli-kritice píše:Online obchody společností jsou v Číně blokovány a za pouhých 24 hodin v podstatě zmizely z digitálních map. Čína se původně zaměřila hlavně na společnosti H&M a Nike, ale poté své aktivity rozšířila také proti firmám Burberry, Adidas a Converse. Do obchodů si také například nemůžou lidé zavolat taxi. Čína se místo toho snaží prosazovat místní značky.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
Lookass
Redaktor
Příspěvky: 154
Registrován: 27 led 2019, 21:21

Re: Čína

Příspěvek od Lookass » 29 bře 2021, 10:00

El Diablo píše:
27 bře 2021, 09:23
Čína se okamžitě mstí. Blokuje západní maloobchody s oblečením, kvůli kritice
Echo24
26. března 2021
Čína se vydala do boje se západními maloobchodními řetězci s oděvy kvůli mezinárodní kritice, podle které Peking zneužívá v provincii Sin-ťiang zejména ujgurskou menšinu k nuceným pracím a sběru bavlny. Informoval o tom server BBC.
https://echo24.cz/a/SjViz/cina-se-okamz ... li-kritice
Tohle mi dnes nabídlo YT. Přepněte si to na titulky v češtině
Asi to tam hodně lidí fakt naštvalo :D


Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6462
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 30 bře 2021, 20:41

Čína zuří jako první velvyslanec USA z Palau na návštěvě Tchaj-wanu od roku 1979 ji nazývá „zemí“
Navzdory opakovaným varováním z Pekingu, aby Washington přestal „hrát s ohněm“ na podporu prodemokratických a nezávislých sil na Tchaj-wanu, v pondělí do úterý navštívil ostrov velvyslanec USA, což bylo poprvé, co americký velvyslanec uskutečnil oficiální návštěvu na Tchaj-wan za 42 let .

Palau John Hennessey-Niland je velvyslancem v malé zemi Palau, souostroví s více než 500 ostrovy v oblasti Mikronésie v západním Tichém oceánu. Země je mezi 15 národy, které formálně uznávají Tchaj-wan nad Čínou. Amb. Začátkem tohoto týdne Hennessey-Niland doprovázel delegaci vedenou prezidentem Palaunu Surangel Whipps Jr. do Taipei
https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... it-country
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 31 bře 2021, 12:10

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/uto ... mu-huawei/
Útok na bavlnu z Xinjiangu je zhruba to samé jako útok na firmu Huawei
Úplně stejně, jako se příliš technologicky a tržně úspěšná firma Huawei stala terčem útoků, že prý používání jejích technologií je bezpečnostní hrozbou, děje se to v poslední době i jinému čínskému zboží a tím je bavlna.

Některé oděvní firmy Západu se dokonce už začínají předvádět, jak jsou „ušlechtilé“ bojkotem textilií z ujgurské bavlny z Xinjiangu. Ale řada z nich jako H&M se následně diví, co to vyvedly, neboť se jim podařilo perfektně naštvat čínské spotřebitele. Netřeba tady ani uvalovat odvetné sankce ze strany státu či podniků, naštvanost mezi 1,4 miliardou čínských spotřebitelů, z nichž mnoho set milionů si Západní šik out-fity rádo kupovalo, dělá už své.

Největší důvod k hněvu mají přitom lidé z Xinjiangu, za jejichž práva údajně ti ušlechtilí producenti svršků bojují. Protože je i důvěřivější části Západní veřejnosti těžké podbízet představu, že v bavlněných vláknech jsou špehovací štěnice jako prý v technologiích Huawei, bylo nutno tedy vynaleznout k démonizaci této komodity jinou povídačku, a to, že pochází z „nucené práce“ ubohých utlačovaných Ujgurů. To je dost černý humor, protože těžko by bylo možno Ujgurům ublížit něčím více než bojkotem jedné ze základních komodit, ze které žijí.

Ne snad, že by v Xinjiangu nebyly problémy s prací, ale skutečný problém je spíše nezaměstnanost, s ne moc velkými mzdami a s tím, že mnoho lidí je nuceno žít jako malorolníci ze svých políček. Tvrdit, že v oblasti, kde se lidé třesou na práci, je problémem smysl postrádající nucená práce, a bojovat za práva tamních lidí bojkotem jejich vlastních výrobků, ze kterých žijí, je extrémně absurdní. Absurdní je i důkaz v „odborné práci,“ která tu nucenou práci údajně „odhalila.“ Autorka té „odhalující“ práce Adrina Zenz v žurnálu Newlines Institute for Strategy and Policy se totiž dopídila k poznatkům, že někteří lidé pracující na sklizni bavlny mají ve skutečnosti méně, než oficiální minimální mzdu, a tak tedy prý určitě pracují „nuceně“. Jestli jsou k té práci „nuceni,“ tak tím, že lepší nesehnali a něco si vydělat chtějí. A bojovat za jejich práva tím, že se bude bojkotovat ta komodita, ze které mají alespoň trochu živobytí, aby neměli ani to, je vrchol absurdity.

Ale abychom si náhodou nemysleli, že je to jen problém správních rad ne příliš důvtipných korporací a chudáků rolníků a textilních dělníků někde daleko v Xinjiangu, tak je třeba věnovat pozornost čtvrtečnímu bojkoty odsuzujícímu prohlášení Čínské bavlnářské asociace CNTAC, kde se mj. praví: „Potlačování čínského bavlněného průmyslu by poškodilo nejen zemědělce a textilní pracovníky, ale rozvrátilo by i globální dodavatelské a průmyslové řetězce textilního a oděvního průmyslu. – Takový brutální útlak Západu by nejenže ublížil milionům rolníků pěstujících bavlnu a textilních dělníků v Xinjiangu, ale také zájmům spotřebitelů, maloobchodníků, distributorů a dovozců textilu a oděvů ve všech zemích.“

Shrneme-li to, tak objevíme-li, že nám náhle neskutečně zvedli ceny oděvů a dalších textilií, až nás zase pustí k regálům s nimi při zmírnění lockdownu, tak to nebude kvůli pandemii, nýbrž kvůli „ušlechtilému“ boji za práva chudáků, kterým tím vezmou zdroj obživy.

Čína má největší bavlnářský a textilní průmysl na světě, který velice rychle úspěšně roste, a silně přispěla ke světovému rozvoji těchto odvětví a k nasycenosti trhu. 80% čínské bavlny se vyprodukuje v Xingjiangu a přes 80% zemědělských příjmů v této agrární oblasti pochází bavlny, kterou pěstuje pře 50% místních rolníků. V rostoucím textilním průmyslu tam nacházelo čím dál více lidí vytouženou práci – zatím 600 000 pracovních míst podle CNTAC.

Takže se rozpoutává „ušlechtilý“ boj za práva lidí, jejichž největším problémem je nedostatek dobrých pracovních příležitostí, aby nemuseli „nuceně,“ pracovat, když jejich snem je dobrou dobrovolnou práci sehnat, tím, že se jim vezmou jejich zdroje obživy a zároveň se zdraží textilní zboží na celé planetě, jako by dopady pandemie na světovou ekonomiku nestačily.

Ale Číně se zase v něčem moc dobře dařilo. Její bavlnářský a textilní průmysl úspěšně dobývá světový trh, který momentálně trápí pokles poptávky kvůli pandemii.

Také Xinjiang – oblast, která je tahounem rozvoje čínského bavlnářství, místo aby byla zdrojem sociálních problémů a terorismu, se zbavila chudoby a přetváří se na prudce se rozvíjející oblast a místo zdroje problémů se stává zdrojem růstu.

O charakteru „útlaku“ Ujgurů si lze udělat představu z čísel o skutečném vývoji zde. Centrální vláda ve prospěch ujgurské autonomní oblasti Xinjiangu v letech 2014 až 2019 zvedla rozvojovou pomoc z 263,69 miliard yuanů na 422,48 miliardy yuanů s průměrným ročním růstem tohoto přílivu prostředků o 10,4% a celkem za šest let sem nalila přes 2 biliony yuanů. Kromě centrální vlády ale Xingjiangu pomohlo i devatenáct provincií a měst, které do něj investovaly 96,4 miliardy yuanů v pomocných fondech k realizaci více než 10 000 projektů pomoci. Také sem přišlo 1 684 miliardy yuanů od podniků pomáhajících s rozvojem provincií a měst a přes 700 miliard yuanů od podniků centrální vlády.

Takže tyto prostředky byste asi podle logiky „bojovníků za Xinjiang“ měli považovat za vynaložené na útlak zdejšího lidu.

No, a jaké účinky tyto úctyhodné fondy měly na věci, po kterých místní obyvatelstvo v této teprve nedávno z chudoby vytržené oblasti nejvíce touží, tj. na tvorbu pracovních míst a příjmů obyvatelstva?

Mezi lety 2014 a 2019 narostl v Xinjiangu celkový počet pracovních míst z 11,3524 milionů na 13,3012 milionů. Ale vytváření pracovních míst v průmyslu musí jít daleko vyšším tempem. Zvyšuje se totiž produktivita zemědělství a počet pracovních míst v něm tedy klesá, přičemž ti lidé se stěhují do měst, což je samozřejmě spojeno i s nutností obstarat jim modernější bydlení. Každoročně se tak přesouvalo přes 2,763 milionů pracujících z venkova do zaměstnání ve městech. A jelikož industrializace se dobře dařila, např. také díky textilnímu průmyslu, tak disponibilní příjem na hlavu ve městech za tu dobu vyrostl 23 200 yuanů na 34 700 yuanů. Ale na příjmech se projevuje i vyšší produktivita zemědělství, kdy disponibilní venkovský příjem na hlavu na venkově za tu dobu vyrostl z 8 724 yuanů na 13 100 yuanů.

Takže je prý podle korporací usilujících o dražší textil a jejich pomahačů v politice a médiích tento „prosperitou se projevující útlak“ nutno narušit, když ty lidi zbavíme zdroje jejich příjmu a rozvoje a sami sobě v době recese zdražíme textil.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 01 dub 2021, 14:32

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/vyro ... polecnost/
Výroční zpráva společnosti Huawei za rok 2020: I přes nepříznivé podmínky dodržujeme náš závazek vytvářet větší hodnotu pro naše zákazníky a společnost
Společnost Huawei zveřejnila výroční zprávu za rok 2020, obchodní výsledky jsou i přes zpomalení růstu do značné míry v souladu s prognózami. Tržby v roce 2020 dosáhly 891,4 miliardy čínských jüanů (136,7 miliardy amerických dolarů[1]), což představuje meziroční nárůst o 3,8 %. Čistý zisk vystoupal na 64,6 miliardy čínských jüanů (9,9 miliardy amerických dolarů), a zaznamenal tak meziroční nárůst o 3,2 %.

Navzdory provozním obtížím, které společnosti v letech 2019 a 2020 způsobily sankce ze strany USA, Huawei zadala nezávislý a objektivní audit finančních výkazů, ke kterému vyzvala auditorskou společnost KPMG. Dokument vytvořený auditorskou společností představuje standardní, nijak neupravované stanovisko auditora. Huawei tímto stvrzuje, že bez ohledu na okolnosti hodlá i nadále zůstat transparentní a bude poskytovat vládám, zákazníkům, dodavatelům, zaměstnancům a partnerům přístup k provozním údajům společnosti.

V průběhu roku 2020 pokračovala společnost Huawei v zajišťování stabilního provozu více než 1 500 sítí ve více než 170 zemích a regionech. I přes omezení, která přinesl boj s pandemií Covid-19, tak společnost pomohla pracovat i učit se na dálku a nakupovat přes internet lidem po celém světě. Ve spolupráci s operátory společnost pomohla i v tak složité době nabídnout zákazníkům propojení se všemi oblastmi jejich života a podílela se na implementaci více než 3 000 globálních 5G inovačních projektů ve více než 20 průmyslových odvětvích, jako je například těžba uhlí či výroba oceli.

V uplynulém roce společnost Huawei zintenzivnila své úsilí v oblasti vývoje inovativních řešení pro firemní zákazníky v rámci různých průmyslových odvětví a zaměřila se na vytváření digitálního ekosystému, který je postavený na spolupráci a sdílení úspěchů. Během pandemie společnost Huawei poskytla technické znalosti a řešení, které měly zásadní význam v boji proti onemocnění. Jedním z příkladů je diagnostické řešení založené na HUAWEI CLOUD podporované umělou inteligencí, které pomohlo snížit zátěž nemocnic po celém světě. Společnost Huawei také spolupracovala na spuštění cloudových online vzdělávacích platforem pro více než 50 milionů studentů základních a středních škol.

Díky zavedení operačního systému HarmonyOS a ekosystému Huawei Mobile Services (HMS) udělala spotřebitelská divize společnosti Huawei velký krok kupředu, a to zejména se svou strategií Seamless AI Life (1+8+N)[2], která zákazníkům poskytne inteligentní zážitek napříč všemi zařízeními a prostředími se zaměřením na chytrou kancelář, fitness a zdraví, inteligentní domácnost, pohodlné cestování a zábavu.

„V uplynulém roce jsme i přes veškeré nesnáze zůstali silní,“ prohlásil Ken Hu, předseda představenstva společnosti Huawei. „Nadále jsme inovovali, abychom vytvářeli hodnoty pro naše zákazníky, abychom pomohli bojovat proti pandemii a přispěli k ekonomickému oživení a růstu společností po celém světě. Zaměřili jsme se na posilování našich aktivit a díky tomu jsme dosáhli takových výsledků, které jsme odhadovali. S našimi zákazníky a partnery budeme i nadále úzce spolupracovat na podpoření rozvoje celé společnosti, jejího ekonomického růstu a udržitelného rozvoje,“ dodal k situaci v loňském roce Ken Hu.

Poznámka: Všechny finanční výkazy ve výroční zprávě za rok 2020 byly nezávisle auditovány auditorskou společností KPMG. Kompletní výroční zprávu za rok 2020 najdete zde.

[1] Přepočteno na americké dolary (USD) pomocí závěrečného kurzu na konci roku 2020: 1,00 USD = 6,5198 CNY

[2] Propojený („bezešvý“) život založený na umělé inteligenci – 1 chytrý telefon propojený sdílením až s 8 dalšími zařízeními jako je tablet, počítač, chytrá televize, sluchátka, chytré hodinky, VR/AR brýle, které může uživatel přes 4G/5G připojení využít v N prostředích jako je chytrá kancelář, chytrá domácnost, při cestování, sportu ad.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 02 dub 2021, 16:32

https://echo24.cz/a/ShaT4/video-na-tcha ... ou-desitky
VIDEO: Na Tchaj-wanu vykolejil vlak v tunelu, mrtvých jsou desítky
Nejméně 41 lidí přišlo o život, když v tunelu na východě Tchaj-wanu vykolejil vlak. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na místní hasiče. Zhruba 70 lidí při nehodě utrpělo zranění. Jde o nejhorší železniční neštěstí, které se na tomto ostrově jižně od Číny stalo minimálně za 40 let, upozornila agentura Reuters. Kolem 70 cestujících zůstalo ve vlakové soupravě uvězněných.

Vlakem, který jel z Tchaj-peje do Tchaj-tungu na jihovýchodě ostrova, cestovalo asi 350 lidí. Šlo o turisty a ty, kdo se snažili dostat domů před prodlouženým víkendem.

Souprava vykolejila severně od města Chua-lien poté, co narazila do nákladního auta, které na trať sklouzlo ze silnice vedoucí k nedalekému staveništi. Tchajwanská oficiální tisková agentura uvedla, že nákladní auto nebylo řádně zaparkované.

Při nárazu se některé vagony roztrhly, jiné jsou zdeformované, což záchranářům komplikuje vyprošťování cestujících. Podle místních médií mnoho z nich ve vlaku stálo a náraz je pak odmrštil. Z prvních čtyř vozů se podařilo evakuovat 80 až 100 lidí.

Část vlaku je mimo tunel. Televize vysílají záběry záchranářů, jak vynášejí zraněné, a také záběry cestujících, kteří si v nakloněném, vykolejeném vagonu sbírají kufry a tašky, zatímco jiní po střeše vlaku vycházejí z tunelu.

Reuters uvádí, že trať vedoucí z Tchaj-peje podél východního pobřeží, které mají pro jeho hornatou krajinu v oblibě turisté, je známá díky velkému množství tunelů. Trať mezi Tchaj-pejí a městem Chua-lien je v provozu od roku 1979.

Lidé na Tchaj-wanu i v jiných asijských zemích v neděli budou slavit svátek, při kterém navštěvují hroby svých blízkých a uklízejí na hřbitovech. Také se modlí ke svým předkům a přinášejí rituální oběti, jakými jsou například tradiční pokrmy. Zapalují vonné tyčinky nebo obřadní papírky.


COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 06 dub 2021, 18:33

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/cin ... ta-bidena/
Čínský ministr zahraničí odpověděl na hrozivý slib prezidenta Bidena
Po rozhovorech mezi Čínou a USA v Anchorage, do kterých většina světa i lidí v obou zemích vkládala naděje, že se při nich opět mezi těmito velmocemi normalizují vztahy, nastalo určité nepříjemné vystřízlivění, když to při rozhovorech vypadalo tak nějak, že USA se pokouší kárat svého podřízeného za nedostatečnou poslušnost vůči svému nadřízenému, přičemž Čína se marně pokoušela vysvětlovat, že jde o rozhovor rovnocenných suverénních partnerů a USA by se s tím měly smířit. (Foto: Flickr)

Rozhovory tedy tato optimistická přání nesplnily, ač nelze říci, že z nich žádné přínosy nevzešly. Např. zrušení sankcí na dovoz polovodičových výrobků do Číny je určitě hmatatelným přínosem. Také jedním z dobrých signálů, jak se obdobná opatření ve skutečnosti většině amerického businessu nelíbí, a že vláda musí uznat, že řada z těch sankcí poškozuje více USA než Čínu.

Následně po těchto rozhovorech přišel Joe Biden s prohlášením o nadcházející perspektivě čínsko-amerických vztahů, v němž pravil, že za jeho administrativy to bude pro Čínu „extrémní konkurence,“ ale že ty nové vztahy, které by chtěl ukout, nemusí být nutně konfliktní.

Svými dalšími činnostmi však současná administrativa příliš neukazovala, že by jí šlo o bezkonfliktnost vztahů. Tím „objevováním genocidy a otrocké práce“ v autonomní oblasti Xinjiang, která má asi nejvyšší populační přírůstky v celé Číně, a kam ústřední vláda investuje ohromné prostředky, aby zabránila nezaměstnanosti a vytvořila ekonomické příležitosti, protože sehnat tam dobrou práci je největší problém a lidé jsou za každou pracovní příležitost vděční, takže nucená práce tam postrádá jakýkoliv smysl, není zrovna projevem budování vztahů bez zbytečných konfliktů.

Také objížďky amerických vládních představitelů po Asii a Evropě s cílem přimět zdejší země, aby se zapojily do ohrazování Číny a maření jejích mezinárodních projektů jako BRI či stavba velkých vodních děl moc do kutí nekonfliktních vztahů nezapadá. Naštěstí jsou úspěchy takovýchto snah dost omezené, a tak se ministři zahraničí Singapuru, Malajsie, Indonésie, Filipín a Jižní Koreje teď místo ohrazování Číny sešli v čínské provincii Fujian se svým čínským protějškem ministrem zahraničí a státním radou Wang Yi, aby se dohodli na partnerské spolupráci.

Po proběhnuvších rozhovorech s těmi, kdo opravdu chtějí budovat bezkonfliktní vztahy, místo aby se zapojili do ohrazování, a v jistém smyslu tak v podstatě ukazují, že jsou více na straně Číny a ne USA, pak Wang Yi pronesl odpověď na uvedené Bidenovo prohlášení o čínsko-amerických vztazích.

Nejdříve oznámil, že shromáždění ministři zahraničí považují čínský rozvoj a růst za historickou nezbytnost a že panuje přesvědčení, že čínský rozvoj uspokojuje obecná očekávání všech zemí v regionu, je v jejich společném zájmu a neměl by ho tedy nikdo blokovat. Snad bychom si to mohli vyložit jako takovou kolektivní odpověď Číny a jejích partnerů z oblasti, ať za nimi USA s ohrazováním Číny nechodí.

Wang Yi pak pokračoval s vyjádřením kolektivního názoru zástupců shromážděných zemí, kdy řekl, že ministři zahraničí jsou přesvědčeni, že když se Čína s USA jako všichni potýkající s problémy globalizace a post-pandemické éry, tak by v této oblasti měly vést více dialogu a spolupráce místo rozvíjení konfrontačních her a plnit tak povinnosti, jaké mají velmoci ke světu, a demonstrovat, že jsou odpovědnými velmocemi.

Wang slíbil, že jeho země toto přání dalších kolegů ministrů zahraničí bude plnit slovy: „Čína je ochotna vyhovět očekávání všech stran a pokračovat ve vyvíjení svého vlastního úsilí za tímto účelem,“ řekl.

K těm řečem o konkurenci, kooperaci a konfrontaci, které se teď v USA v souvislosti se vztahy k Číně pořád omílají, Wang uvedl, že čínský postoj je konzistentní a jasný.

Čína vítá dialog na základě rovnosti a vzájemného respektu, Čína ale nedovolí, aby se někdo stavěl jako nadřazený světu a nebude akceptovat, aby jediná země měla ve všech světových záležitostech poslední slovo.

Čína vítá spolupráci, pokud jí je zapotřebí, při spolupráci se ale musí brát ohledy na zájmy a vzájemný prospěch obou stran. Nemůže to fungovat způsobem, kdy některá ze stran jednostranně diktuje podmínky a seznamy požadavků,“ řekl Wang.

Wang se vyjádřil i k té konkurenci, jejíž extrémnost Biden sliboval, což se teď v USA a všude po světě přetřásá. O konkurenci s Čínou jistě opravdu jde. Konec konců k eskalaci vztahů mezi oběma zeměmi, do které by USA rády vtáhly i zbytek světa, došlo právě, když rozvíjející se Čína se stala „příliš“ konkurenceschopnou a místo aby jen ve mzdě levně plnila subdodávky a vyráběla komodity s nízkou přidanou hodnotou, si začala dovolovat svět zahlcovat naprosto špičkovými síťovými technologiemi od firmy Huawei a dalších podobných.

„Čína se nebude vyhýbat konkurenci, kde jí je zapotřebí, ale konkurence by měla být férová a spravedlivá s dodržováním tržních pravidel a oproštěná od zneužívání moci a od upírání ostatním jejich legitimních práv na rozvoj,“ řekl Wang v jasné narážce na to, jak USA vedou konkurenci, tj. zakazováním, všeho, co se moc vyvinulo a je tedy moc konkurenceschopné, pod průhlednou záminkou bezpečnostních rizik nebo nucené práce, což se pokouší vnutit i celému světu. K tomu ještě poznamenal, že když k nějaké konfrontaci takovouto neférovou konkurencí dojde, tak se přes to Čína přenese v klidu s kamennou tváří.

„Rozhodně jsme proti hrubému vměšování do vnitřních záležitostí Číny a ještě rozhodněji se stavíme proti jednostranným nezákonným sankcím uvalovaným na základě vylhaných a falešných informací,“ řekl Wang.

Pak řekl cosi, čím asi budou teď v USA strašit své spojence, když prohlásil, že Čína v tom nebude dělat kompromisy ani ústupky a že se drží základních norem a standardů mezinárodních vztahů. To ještě okořenil prohlášením, že se v tomto staví i za zájmy mnoha rozvojových, malých nebo středně velkých zemí. Takovýto výrok se proto asi bude používat jako potvrzení toho, že Čína se snaží nahradit ten panující spravedlivý svobodný světový řád – asi monopolární pod americkou dominancí – „svým“ světovým řádem – asi multilaterálním všeobecně přijímaným bez diktátu hegemona. K tomu Wang ještě vůči rádoby hegemonovi vzdorovitě dodal, že: „Čína má určitě právo proti tomu bojovat, neboť musí hájit svou národní suverenitu a národní důstojnost.“

„Dialog je lepší než konfrontace a spolupráce je lepší než konfrontace,“ řekl Wang, když naléhal na USA, zřejmě ne jen za Čínu, nýbrž i za země oblasti – přinejmenším ty, co se tohoto shromáždění zúčastnily, aby aktivně reagovaly na očekávání zemí tohoto regionu a mezinárodní komunity a s Čínou spolupracovaly a předvedly tak chování, jaké se na velmoc sluší, a společně udržovaly regionální a světový mír, stabilitu a rozvoj.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 12 dub 2021, 15:15

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/ali ... a-monopol/
Čínský státní úřad pro regulaci trhu (SAMR) udělil skupině Alibaba Group pokutu ve výši 18,23 miliardy juanů (2,78 miliardy USD) za to, že porušila antimonopolní hospodářství a zneužití svého dominantního postavení na trhu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 7736
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Čína

Příspěvek od petrp » 12 dub 2021, 23:10

Čína se na začátku roku pochlubí meziročním růstem HDP o 20 %
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/byzny ... hdp-o-20-/
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6462
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 14 dub 2021, 12:34

Zajímavý článek o digitalizaci měn

Čínský digitální jüan přichází s datem vypršení platnosti

https://www.zerohedge.com/crypto/chinas ... ation-date

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6462
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 14 dub 2021, 15:12

Čína v pátek vydala zprávu o lidských právech.
https://www.scmp.com/news/china/diploma ... ers-around
Zpráva s názvem „Těžké humanitární katastrofy způsobené agresivními válkami USA proti cizím zemím“ byla zveřejněna Čínskou společností pro studia lidských práv (CSHRS), která spadá pod Informační kancelář čínské státní rady.

Zpráva uvádí, že od konce druhé světové války do roku 2001 byly USA odpovědné za 81 procent světových ozbrojených konfliktů .

„Podle neúplných statistik bylo od konce druhé světové války v letech 1945 až 2001 mezi 248 ozbrojenými konflikty, ke kterým došlo ve 153 regionech světa, 201 zahájeno Spojenými státy, což představuje 81 procent z celkového počtu ,“ studie čte.
https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... hts-report
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 15 dub 2021, 19:53

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/huaw ... ytry-svet/
Huawei Global Analyst Summit: Budujme společně plně propojený chytrý svět
Neupouštět od ambiciózních cílů, pokračovat v posouvání hranic na poli technologií a hlavně ve spolupráci s ostatními partnery dláždit cestu k lepší digitální budoucnosti. Huawei Global Analyst Summit se nesl ve znamení odhodlanosti a poukázal na hledání nových příležitostí. Letos pořádaného 18. ročníku se na místě zúčastnilo více než 400 hostů včetně průmyslových a finančních analytiků a klíčových zástupců veřejnosti a médií. Další novináři a experti z oboru se k akci připojili online. Třídenní summit proběhl necelé dva týdny poté, co Huawei zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2020, dle které i přes mírné zpomalení v růstu splnila své celoroční plány.

Současná doba není podnikání společnosti Huawei příliš nakloněna, i proto je jedním z hlavních pěti cílů vedení firmy optimalizace stávajícího portfolia, uvedl ve svém proslovu rotující předseda společnosti Eric Sü. Ve světle stále probíhající pandemie Covid-19, nadále platných zákazů ze strany USA a geopolitických tlaků společnost již od loňského roku usilovně pracuje na aktivitách, které pomohou posílit její odolnost na globálním trhu. Mezi tři hlavní priority patří zdokonalování softwaru, hledání nových příležitostí pro využití stávajících technologií v nových oborech a výrazné investování do komponent pro inteligentní vozidla.

Software je jádrem celého cloudu. Společnost jej do budoucna chce kompletně oddělit od hardware a pokud se naskytne vhodná příležitost, zvýšit stávající investice za účelem rozšíření své nabídky softwarových služeb. V současné době prochází celý sektor pro cloud a umělou inteligenci (AI) kompletní restrukturalizací, což má pomoci jeho hladkému růstu v budoucnosti. V případě stávajících technologií se společnost aktivně snaží o hledání nových způsobů jejich využití. Příkladem jsou aktivity firmy na poli optické komunikace, díky nimž může Huawei využít své technologické know-how nově například i pro vývoj optických monitorů, inteligentních automobilových světel či snímání optických vláken. Plány společnosti v sektoru autonomních vozidel se pojí zejména s vývojem speciálního softwaru, který může učinit propojenou inteligentní dopravu realitou. Společnost proto hodlá výrazně posílit své investice do výzkumu a vývoje software a dalších komponent.

Druhým významným cílem společnosti je maximalizovat hodnotu 5G, společně s dalšími oborovými partnery definovat jeho rozvojové evoluční stádium zvané 5.5G, a stát tak v čele evoluce v mobilní komunikaci. Dle společnosti bylo ke konci roku 2020 na světě v provozu více než 140 sítí 5G, jichž využívalo přes 330 milionů uživatelů. Ačkoliv globální přechod na 5G probíhá lépe, než se očekávalo, společnost se i nadále hodlá soustředit na zdokonalování řešení pro služby 5G a podporu průmyslových podniků i koncových zákazníků v přechodu na nové sítě. Ke konci loňského roku tak společnost řídila více než 3000 inovačních projektů po celém světě a podepsala přes tisícovku smluv ke spolupráci na 5G napříč dvacítkou různých oborů.

Huawei se dále zaměřuje na rozvíjení uživatelsky přívětivého a bezproblémového chytrého prostředí pro všechny možné příležitosti. Přestože zákazy ze strany USA měly významný dopad na mobilní divizi společnosti, závazek Huawei vůči zákazníkům jimi nijak ovlivněn nebyl. Společnost se nadále soustředí na poskytování služeb, v jejichž centru je uživatel, napříč svými chytrými zařízeními, konkrétně například pro chytrou kancelář, chytrou domácnost, cestování, fitness, zdraví či zábavu. To se týká i intenzivního úsilí při vývoji vlastního operačního systému HarmonyOS. Součástí ekosystému Huawei Mobile Services (HMS) je nyní již více než 2,3 milionu vývojářů a systém slouží zhruba 700 milionům zákazníků napříč 170 zeměmi a regiony.

Vedení společnosti též vyzdvihlo své cíle v oblasti ekologie, především pak zaměření na snížení spotřeby energie a redukci množství škodlivých emisí v ovzduší. Cílem Huawei je proto vývoj technologií, které by pomohly průmyslovým odvětvím snižovat svoji spotřebu a do budoucna kráčet zelenější cestou. Eric Sü v neposlední řadě zmínil i problémy s kontinuitou dodávek způsobené aktivitami USA, ke kterým se společnost hodlá postavit čelem. Polovodiče jsou vysoce komplexní z hlediska designu i výroby a vyžadují obrovské investice nejen do výzkumu a vývoje. Výsledkem je velmi specializovaný globální dodavatelský řetězec, kde má každý region svou vlastní roli na základě svých vlastních silných stránek. Tato spolupráce pomohla vytvořit ideální prostředí pro inovace a snižovat náklady ve prospěch společností a spotřebitelů po celém světě. Pokud by tento způsob spolupráce zanikl, každý region by musel investovat ohromné částky do vybudování vlastního nezávislého dodavatelského řetězce. Podle zprávy vypracované Asociací polovodičového průmyslu (SIA) by budování regionální soběstačnosti v tomto odvětví vyžadovalo počáteční investici ve výši nejméně 1000 miliard amerických dolarů. Následkem by bylo navýšení cen polovodičů o 35 % až 65 %, přičemž náklady by v konečném výsledku dopadly na spotřebitele.

„Polovodičový průmysl musíme vrátit zpět do starých kolejí. Abychom předešli dalšímu vývoji této situace, je nyní klíčové opětovně vybudovat důvěru a obnovit spolupráci v globálním dodavatelském řetězci polovodičů. Čelíme nyní neuvěřitelnému riziku. Lídři po celém světě toto musí brát vážně a učinit moudré politické rozhodnutí, aby znovu vybudovali důvěru a pomohli globálnímu dodavatelskému řetězci se co nejdříve vrátit do zajetého systému,“ prohlásil Sü závěrem. Navzdory současným překážkám však společnost nadále pevně věří v sílu digitálních technologií, které přináší nová řešení problémů, jimž všichni čelíme. Se svými zákazníky a partnery proto Huawei hodlá pokračovat v inovacích a podpoře digitální transformace, jež jsou vstupní bránou do plně propojeného a inteligentního světa.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6462
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 16 dub 2021, 20:22

Velmi zajímavý článek

Připravuje Čína jüan krytý zlatem: Peking schválil nákup drahých kovů za miliardy

https://www.zerohedge.com/markets/china ... acked-yuan

V roce 2018 Číňané zahájili kontrakt na futures na ropu se zlatem krytým jüanem . Ceny těchto kontraktů byly v jüanech, ale směnitelné za zlato, což zvyšovalo pravděpodobnost, že „vzestup petroyuanu může být smrtelnou ranou pro dolar. “

Před dvěma týdny MMF uvedl, že celosvětový podíl devizových rezerv denominovaných v amerických dolarech ve čtvrtém čtvrtletí klesl na 59,0% , podle dnes zveřejněných údajů COFER od MMF. To odpovídalo 25letému minimu roku 1995 .

Obrázek

Čína dala domácím a mezinárodním bankám povolení dovážet do země velké množství zlata,
Čínská lidová banka (PBOC), národní národní banka, kontroluje, kolik zlata vstupuje do Číny prostřednictvím systému kvót poskytovaných komerčním bankám. Obvykle umožňuje dostatek kovu k uspokojení místní poptávky, ale někdy omezuje tok.

Exkluzivně: Čína otevírá své hranice pro dovoz zlata ve výši miliard dolarů - zdroje
ína dala domácím a mezinárodním bankám povolení k dovozu velkého množství zlata do země, uvedlo pět zdrojů obeznámených s touto záležitostí, které po měsících poklesu potenciálně pomáhají podporovat globální ceny zlata.
https://uk.sports.yahoo.com/news/exclus ... 1ZR1KGqvEk
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11480
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Čína

Příspěvek od puma » 26 dub 2021, 10:12

Čína se zavázala, že bude Rusko podporovat při zpřísňování západních sankcí
Čínské orgány mají v úmyslu zvýšit podporu Ruska na pozadí přísnějších západních sankcí vůči Moskvě. V pondělí to řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

"Jsme rozhodně proti používání jednostranných sankcí. <...> Čína a Rusko udržují vzájemné komplexní partnerství. V otázkách ochrany státní suverenity se ČLR a Rusko budou navzájem podporovat," zdůraznil.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11242521
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 26 dub 2021, 10:47

https://rusnext.ru/news/1619412683239255
Ministrerstvo štátnej bezpečnosti Čínskej ľudovej republiky zaviedlo nové pravidlá pre boj so špionážou. Platia od momentu zverejnenia.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 29 dub 2021, 14:09

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/huaw ... dminkam-2/
Huawei oznamuje hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2021: Naše podnikání nadále odolává nepříznivým podmínkám
Technologická společnost Huawei zveřejnila své hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2021. Ty podle společnosti splnily firemní předpoklady. Huawei vygenerovala tržby ve výši 152,2 miliard čínských jüanů (23,47 miliard amerických dolarů), což představuje meziroční pokles o 16,5 %. Zatímco podnikání v oblasti síťových technologií a služeb provází stabilní růst, tržby v oblasti produktů a služeb pro spotřebitele zaznamenaly pokles částečně i v důsledku prodeje značky chytrých telefonů Honor v listopadu 2020. Čisté ziskové rozpětí společnosti meziročně vzrostlo o 3,8 %, a dosáhlo tak 11,1 %. Za příznivými výsledky stojí zejména snaha společnosti o zvýšení kvality operací a efektivity řízení a dále také příjmy z licenčních poplatků ve výši 600 milionů USD.
„Rok 2021 pro nás bude dalším náročným rokem, ale je to také rok, kdy se začne formovat naše budoucí rozvojová strategie,“ prohlásil rotující předseda představenstva společnosti Huawei Eric Sü. „Děkujeme našim zákazníkům a partnerům za jejich nepřetržitou důvěru. Bez ohledu na to, s jakými výzvami se budeme potýkat, budeme i nadále utužovat odolnost našeho podniku, a to s cílem nejen přežít, ale pokračovat udržitelným způsobem. Jako vždy se budeme i nadále soustředit na potřeby našich zákazníků a přinášení praktické obchodní hodnoty,“ dodal Sü.

V oblasti sítí nové generace Huawei usiluje o plné rozvinutí potenciálu 5G a s ním spojené nové hodnoty. Se zaváděním 5G sítí asistuje Huawei operátorům z celého světa, prostřednictvím čehož pomáhá uspokojovat požadavky spotřebitelů i průmyslových odvětví a zároveň zvyšovat svoji vlastní efektivitu dodávek. Společnost také pokračuje ve zdokonalování svých schopností v oblasti softwarového inženýrství a zvyšuje investice do tohoto sektoru s cílem postupného nárůstu podílu softwaru a s ním spojených služeb v rámci celého portfolia příjmů.

„Jako vždy zůstávají naším závazkem technologické inovace a významné investice do výzkumu a vývoje, vedle kterých také pracujeme na řešení problémů s kontinuitou dodávek způsobených omezeními na trhu,“ zdůraznil Sü. „I nadále hodláme dělat průlomové objevy v základních vědách a posouvat hranice technologií,“ shrnuje závazky společnosti k dalšímu růstu předseda představenstva.
O společnosti Huawei
Huawei je vedoucím globálním výrobcem infrastruktury informačních a komunikačních technologií a chytrých zařízení. Nabízíme integrovaná řešení ve čtyřech klíčových oblastech, kterými jsou telekomunikační sítě, výpočetní technika, chytrá zařízení a cloudové služby. Naším závazkem je každému jednotlivci, domácnosti a organizaci přinášet digitální řešení pro plně propojený, inteligentní svět.

Ucelená nabídka produktů, řešení a služeb Huawei je současně konkurenceschopná a bezpečná. Pro naše zákazníky vytváříme trvalé hodnoty prostřednictvím otevřené spolupráce s partnery v rámci ekosystému. Pomáháme lidem k jejich růstu, pracujeme na větším komfortu občanů v domácnostech a inspirujeme organizace všech druhů a velikostí k inovativnějším přístupům.

V Huawei se inovace zaměřují na potřeby zákazníků. Silně investujeme do základního výzkumu, přičemž se soustředíme na technologicky přelomová řešení, která posouvají svět kupředu. Máme více než 194 tisíc zaměstnanců a působíme ve více než 170 zemích a regionech. Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a funguje jako soukromá společnost plně vlastněná svými zaměstnanci.

Pro více informací prosím navštivte naše webové stránky www.huawei.com nebo nás sledujte na:

http://www.linkedin.com/company/Huawei

http://www.twitter.com/Huawei

http://www.facebook.com/Huawei

http://www.youtube.com/Huawei
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16939
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 30 dub 2021, 19:51

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/sve ... vede-cina/
Světové závody o digitalizaci své národní měny vede Čína
Svět peněz se po celou lidskou historii drží vývoje technik a metodik práce s informacemi. Někdy je i na jeho špici, vždyť považme třeba ražbu mincí, tedy vlastně tisk, která o celá tisíciletí předběhla knihtisk. (Flickr)
A tak i během našich životů, kdy zažíváme pořád novější a novější způsoby práce s informacemi a nové funkce naši kapesních telefonů, které mají vyšší výpočetní propustnost, než obrovské servery za desítky miliony dolarů v 90. letech, by při chytrosti jejich apek a okamžitosti jejich komunikace s globálními sítěmi, mělo přijít i pár dalších převratů ve světě peněz, kromě těch dnes už nudných platebních karet a internetového bankovnictví v telefonu. Zvláště když svět zachvátila horečka kryptoměn, jejichž pomocí soukromý sektor a někdy i šedá ekonomika nabírá předstih před oficiálními finančními systémy.

Teď už začíná být jasné, že kdo přijde s něčím stejně pohodlným jako hotovost, co v sobě navíc bude mít funkce platebních karet, internetového bankovnictví, směnárny atp., kdy to bude v mobilech, přes které bychom nejraději vyřizovali všechno, tak si urve poptávku spotřebitelů po takovém finančním produktu. Zvláště by to mělo zajímat ty, kdo chtějí, aby se z jejich měny stal jeden ze světových standardů k vyřizování obchodních vyrovnání, jako je dolar, euro, jen, ale i yuan (renminbi). A tak se mezi centrálními bankami, zvláště těmi, co mají na starost ústřední světové měny, rozpoutaly „závody o digitální formy jejich měn,“ které pokud možno mají být schopny svou funkci plnit kdekoliv na planetě.

Naplňuje se přitom noční můra mnoha z těch globálních bankéřů, kteří sní o tom, že jejich měna bude tou hlavní světovou měnou. Zatím totiž závody o digitální formu své oficiálně měny vede Čína. A tím mj. jiné posiluje své výhody proti ostatním měnám se statutem globálního zprostředkovatele směny a hrozí, že by se yuanu mohlo začít používat za účelem osvobození se od dolaru.

5. dubna oznámila Japonská centrální banka, že toho dne spouští funkční zkoušky digitální měny centrální banky (CBDC), aby otestovala technickou proveditelnost a funkčnost všeho, co se od CBDC požaduje, jako vydávání, distribuce a platební operace, které potrvají celý fiskální rok, tj. až do konce března 2022.

Americká Federální rezervní banka si uvědomuje, že aby si dolar udržel status globální měny, nemůže dopustit, aby dolaru „ujel vlak“ rychlostí čínského nebo japonského expresu, tak Bloomberg referuje, že v červenci chce předvést, jak je daleko s vývoje platformy digitálního dolaru. Trochu možná překvapuje, že v EU, která má ambice stát se světlonošem na čele pokroku lidstva, oznámila guvernérka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde, že ECB digitální euro rozjede do čtyř let.

Zatímco je však v těchto závodech o digitalizaci měny favoritem Čína. Její digitální měna už byla úspěšně vyzkoušena a vypilována v četných čínských velkoměstech.

Vyřešeno a vyzkoušeno to má komplexně, kdy vyřešena není jen technická stránka, nýbrž jsou pro to vypracovány funkční předpisy a zákonný rámec i metody práce ve všemožných procesních scénářích.

„Čínský výzkum a vývoj její digitální měny je motivován vlastní záměrem a vede se prozíravě tak, aby se přitom odstínila finanční rizika. V tom se liší od ostatních hlavních ekonomik, když většina z nich byla k takovému počínání dohnána vnějším prostředí, jako pandemie koronaviru, která zdůraznila potřebu vyrovnávání v digitálních měnách,“ řekl 8. dubna Global Times asistující profesor na Akademii Renmin univerzity Gaoli pan Wang Peng.

Wang rovněž říkal, že pro ekonomiky na Západě jako v USA a v Evropské unii nejspíš nebude tak snadné prosadit používání jejich centrální bankou vydávaných digitálních měn, neboť to chce čas a spoustu nákladů, než přesvědčí občany a podniky, aby přešli od hotovosti, platebních a kreditních karet k digitálním platbám.

„Rovněž to vyžaduje rozsáhlé pokrytí vysokorychlostní mobilní komunikační sítí, a tu je v řadě zemí také ještě třeba zlepšit,“ vysvětloval Wang.

Jelikož Čína už před rozběhnutím tohoto projektu dosáhla ohromného pokrytí kvalitním mobilním signálem a je v ní zvykem pro spoustu obchodních a finančních služeb využívat mobilní aplikace, mohla by být první zemí, která digitální měnu naplno ve své ekonomice rozjede.

Digitální yuan se také už zkouší pro mezinárodní vyrovnávání s řadou sousedních zemí kolem Číny v zóně volného obchodu, a tak by se mohl rozsáhle prosazovat i v nich a silně přispět v této oblasti k vytěsňování dolaru jako měny mezinárodního vyrovnání a ukládání rezerv a k jeho postupnému nahrazování yuanem.

K tomu by kromě takovýchto technikalit, jako je digitální měna měly podle očekávání výrazně přispět i samotné USA. Tamní centrální banka v reakci na nutnost rozběhnout ekonomiku po depresi kvůli epidemii na základě zákona o záchranném balíčku v objemu 1,9 bilionu $ nasadila repo úrokovou sazbu pod úrovní inflace. Což vyžaduje ohromné kvantitativní uvolňování, čili tisk nových peněz, přičemž od počátku pandemie ty fiskální stimuly dosáhly 5,2 bilionu $. To znamená znehodnocování dolaru a všech aktiv v dolarech denominovaných, kdy všichni držitelé dolarů světa se budou znehodnocením svých rezerv podílet na zaplacení těch záchranných balíčků, a bude-li šikovná a spolehlivá alternativa, jako třeba stabilnější yuan, začne do jisté míry dolar nahrazovat.

„Ohromný tisk peněz v Americe oslabí pozici dolaru v globální ekonomice,“ říká ředitel blockchainové společnosti z Shenzhen jménem BankLedge pan Shentu Qingchun. „Čína je přitom při zotavení světa po viru hlavním motorem růstu, takže by se jí mohlo povést prosadit digitální yuan do mezinárodního systému platebních vyrovnání.“ Zkoušky digitálních yuanů se zeměmi oblasti už buď proběhly, nebo se chystají, takže snadnější metody platby spolu s větší měnovou stabilitou by měly silně k prosazování yuanu přispět. Nicméně mezinárodní zkoušky pro vyrovnávání ve všech průmyslových měřítcích jsou ještě pořád v běhu.

Mimo oblast by se ale využívání digitálního yuanu mělo také rozlévat, kdy Shentu předpokládá, že to rozlévání bude postupovat hlavně podél Iniciativy Pásu a cesty. Jelikož k zemím Pásu a cesty v podstatě patří celá EU, neměli bychom se vůbec divit, kdyby se vyrovnávání v digitálních yuanech začalo v EU prosazovat dříve, než vůbec přijde digitální euro a spolu s tím by místní spotřebitelé mohli hromadně začít využívat v Číně zavedené a vyzkoušené platební apky.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6462
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 03 kvě 2021, 15:56

Číně byla schválena výstavba pěti nových jaderných bloků o celkovém výkonu 4,9 GWe
Mezi pět schválených bloků patří podle Reuters čtyři bloky VVER-1200 o výkonu 1200 MWe: 7. a 8. blok jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) a 3. a 4. blok jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudapu). Kromě toho byl schválen malý reaktor v jaderné elektrárně Čchang-ťiang (angl. Changjiang), který používá domácí technologii ACP100 s výkonem 125 MWe.
https://atominfo.cz/2021/04/cina-schval ... uli-snizo/
Nově schválené projekty VVER-1200 navazují na již postavené a provozované bloky VVER-1000, které Čína postavila ve spolupráci s ruským Rosatomem. První blok VVER-1000 byl v Tchien-wanu spuštěn v roce 2006 a čtvrtý v roce 2018.

Výstavby těchto bloků se dodavatelsky účastnily i české firmy, například Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Kabelovna Kabex dodávala kabely, Sigma Group čerpací techniku, Vítkovice vysokotlaké ohříváky a ZPA Pečky servopohony.

České firmy byly zapojeny podobně jako i v dalších projektech, které Rosatom staví v Rusku i v zahraničí. Celkem do jeho portfolia zahraničních zakázek patří 35 bloků ve 12 zemích světa.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host