Zajímavé informace ze Střední Asie

Odpovědět
QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Zajímavé informace ze Střední Asie

Příspěvek od QVAK » 23 zář 2019, 22:48

US PLÁNY K POUŽITÍ ISIS V AFGANISTANU V NOVÉ KOLE GEOPOLITICKÝCH HRÁDEK V CENTRÁLNÍ ASII

Ruská federální bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že americké zpravodajské agentury přestěhovávají teroristy ISIS do severního Afghánistánu. Sergei Beseda náčelník 5. od. služby FSB varoval, že tam byli přemístěni militanti aby se použili jako způsob destabilizace regionu na hranicích členských států Společenství nezávislých států (CIS) a případně v celé střední Asii v budoucnu. Poznamenal, že orgány činné v trestním řízení a zpravodajské informace o státech SNS by měly identifikovat „nebezpečné trendy“ v rané fázi. To je nezbytné k zajištění bezpečnosti a zabránění „ničivému vlivu vnějších sil“. Dne 23. září předsedal president Kazachstánu Sergi Naryshkinovi 16. schůzi vedoucích zpravodajských služeb CIS. Fóra se účastní delegace z Ázerbájdžánu, Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Mnoho „zpráv“ o „záhadných“ vrtulnících převážející militanty ISIS ze Středního východu a jejich místa následném výskytu na jiných místech, zejména v severním Afghánistánu.
V únoru 2019 náměstek ministra zahraničních věcí Ruska Michail Bogdanov řekl, že bojovníci ISIS se objevují v severním Afghánistánu za nejasných okolností. Uvedl, že to představuje hrozbu pro země Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). To podle něj přispívá k rostoucímu nebezpečí toku konfliktu na Blízkém východě do postsovětského prostoru. "Stále roste nebezpečí, že terorismus na Blízkém východě proudí do postsovětského prostoru přes území Afghánistánu, kde se lidem ISIS za nejasných okolností podaří tranzit přes některé sousední země," uvedl náměstek ministra během Valdajské konference o Blízkém východu v Moskvě. Bogdanov rovněž dodal, že ISIS se usazuje i v Libyi a posiluje vazby s al-Káidou, přičemž využívá skutečnosti, že systém vlády v zemi je zničen. Al-Káida zároveň „zvedá hlavu“ v oblasti „ropného půlměsíce“ podél pobřeží Středozemního moře. Je třeba poznamenat, že varování Bogdanova bylo učiněno před polním maršálem Khalifou Haftarem, který zahájil svůj útok na Tripolis aby dokončil očištění země teroristických prvků. Ruský náměstek ministra vnitra Igor Zubov dříve řekl, že bojovníci ISIS byly masivně převáženi vrtulníky z Pákistánu na tádžickou hranici, zatímco Moskva nevyloučila provokace s „vytlačením“ uprchlíků do Ruska. V březnu 2019 šéf hlavního ředitelství pro boj proti extremismu ministerstva vnitra Oleg Ilinykh uvedl, že poté, co byli poraženi ruskými, syrskými a iráckými vojsky přesunuli se bojovníci ISIS do Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a Arménie. Podle něj podporovatelé ISIS oživily plány na vytvoření spících buněk, které by mohly prokázat schopnost provádět teroristické útoky po celém světě. "Strategická porážka Kalifátu v Sýrii a Iráku znamená posun v zájmu islámského státu na území Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, Arménie," uvedl.
Vynoření militantů ISIS v severním Afghánistánu a v dalších částech pohraničních států SNS není žádnou nedávnou tendencí a snahy o vytvoření dalšího horkého bodu ve střední Asii se začínají zcela projevovat. Spekulace o zpravodajských aktivitách USA které tuto situaci organizují se také neobjevují poprvé. Mezitím se v Afghánistánu americké mírové rozhovory s Talibanem zhroutily.

https://southfront.org/us-plans-to-use- ... tral-asia/

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavé informace ze Střední Asie

Příspěvek od QVAK » 07 lis 2019, 23:37

Nečekaná novinka! Rusko a Kazachstán domluvily hranici mezi oběma státy

1. listopadu v Almaty proběhlo 99. zasedání společné kazachstánsko-ruské demarkační komise. Obě strany připravily a schválily řadu návrhů výsledných dokumentů vytyčení státních hranic a také zkontrolovaly materiály polních demarkačních prací na jednotlivých částech kazachstánsko-ruské státní hranice.
Společná komise pro vytyčení kazachstánsko-ruské státní hranice svoji činnost zahájila v červenci 2007. V květnu 2009 strany přistoupily k instalaci pohraničních značek na hranici mezi Kazachstánem a Ruskou federací. Proces vytyčení hranic pokračuje. Státní hranice mezi Kazachstánem a Ruskem je dlouhá asi 7,5 tisíce kilometrů. Probíhá vytyčování hranic, v terénu je vyznačeno 86,7 % z celé délky státní hranice,“ uvádí se v materiálech.

https://cz.sputniknews.com/svet/2019110 ... ema-staty/

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavé informace ze Střední Asie

Příspěvek od QVAK » 02 pro 2019, 22:35

RUSKO A ČÍNA PROSAZUJÍ SPOLEČNOU KOORDINACI PROTITERORISTICKÝCH OPERACÍ VE STŘEDNÍ ASII

2. prosince se ministr Ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev setkal s Guo Shenkunem, vysoce postaveným členem politbyra Ústředního výboru Čínské komunistické strany, tajemníkem politické a právní komise ústředního výboru CPC. Oba hovořili o posílení spolupráce mezi Ruskem a Čínou proti terorismu ve střední Asii. Hrozba která se v poslední době neustále zvyšuje.
Podle ruských zpravodajských agentur se v severním Afghánistánu v poslední době zintenzivnila teroristická přítomnost a aktivity. Tyto prvky plánují expandovat do zemí SNS s pomocí militantů ze zemí střední Asie. Tito teroristé jsou většinou členy ISIS ale také teroristé místní afghánsko-Pákistánské pobočky ISIS Wilayat Khorasan. Podle informací od ruských zpravodajských agentur existuje několik tisíc takových bojovníků.
Před tím v lednu 2019 Rusko uvedlo, že neidentifikované vrtulníky rozmísťují na hranici mezi Afghánistánem a Tádžikistánem velké množství bojovníků ISIS. Ruský ministr vnitra Igor Zubov uvedl, že v oblasti se pravděpodobně budou připravovat rozsáhlé provokace aby vyvolaly humanitární krizi a destabilizovaly situaci poblíž ruské jižní hranice.
V roce 2018 bylo zveřejněno mnoho zpráv o neidentifikovaných helikoptérách vyzvedávajících teroristy z různých míst v Sýrii a pomáhajících členům ISIS v Afghánistánu. Dne 22. listopadu ruská federální bezpečnostní služba (FSB) uvedla, že zadržela dva vůdce a sedm členů Hizb ut-Tahrir kteří se pokoušeli v zemi vytvořit teroristickou buňku.
"Federální bezpečnostní služba ve spolupráci s ministerstvem vnitra a národní gardou provedla zvláštní operaci v Moskvě, v Tatarstánu a Tyumenském regionu a přerušila činnost dvou vůdců a sedmi členů Hizb ut-Tahrir al- Islámské mezinárodní teroristické organizace, “píše se v prohlášení. "Účelově pracovali na vytvoření tajných sítí organizace v ruských regionech a řešili problémy financování nezákonných činností," dodala FSB. 8. listopadu FSB zadržala příznivce ISIS v oblasti Dagestanu. Zatčení jednotlivci za teroristickou skupinu shromáždili nejméně 10 milionů rublů (157 000 dolarů). "Federální bezpečnostní služba ve spolupráci s vyšetřujícím výborem, ruským ministerstvem vnitra a federální službou pro finanční monitorování vypátrala činnost podzemní buňky v Dagestanském regionu která shromažďovala a převáděla peníze pro potřeby mezinárodní teroristické organizace Islámský stát, “prohlásil CPR. Podle FSB „shromáždili nejméně 10 milionů rublů.“ Koncem dubna 2019 Rusko oznámilo, že posiluje své základny v Kyrgyzstánu a Tádžikistánu aby čelilo hrozbě militantů. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že po porážce ISIS v Sýrii a Iráku se členové teroristické skupiny stěhují do jiných regionů. Situace je zvláště komplikovaná v Afghánistánu kde přítomnost USA nevyřešila stávající problémy. Dne 18. dubna 2019 generál plukovník Alexandr Manilov, předseda Koordinační služby Rady velitelů pohraničních jednotek CIS uvedl, že na hranicích bývalých sovětských zemí s Afghánistánem bylo soustředěno přibližně 10 000 militantů různých teroristických skupin. Jen v prvních měsících roku 2019 dorazilo přibližně 6 000 z nich. Současně probíhají také vnitřní boj proti terorismu v Rusku. Dne 22. listopadu ruská federální bezpečnostní služba (FSB) uvedla, že zadržela dva vůdce a sedm členů.
Kromě diskuse o protiteroristických aktivitách se setkání Patruševa zaměřilo na vývoj společného mechanismu v boji proti „barevným revolucím“. Jejich setkání znamená, že Moskva a Peking posílí spolupráci v oblasti obecné bezpečnosti. Budou si vyměňovat informace; jejich zpravodajské služby mohou pravděpodobně provádět společné a koordinované akce. V případě vážné krize mohou být společné zvláštní a vojenské síly koordinovány a provádět operace společně. To platí jak pro Afghánistán, tak pro další země střední Asie.
Čínské speciální síly údajně působí v Sýrii. V roce 2017 bylo oznámeno, že v zemi působí zvláštní jednotka s názvem „Noční tygři“ která bojuje s ujgujskými povstalci kteří bojují proti vládě prezidenta Bashara al-Assada ve spolupráci s ISIS. Je nepravděpodobné, že jejich akce nebyly nějakým způsobem koordinovány s Ruskem.

https://southfront.org/russia-and-china ... tral-asia/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 18550
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zajímavé informace ze Střední Asie

Příspěvek od Alchymista » 29 dub 2021, 17:04

Tádžikistán - Kirgistán
Prestrelka na hraniciach? pri vodárenskej (zavlažovacej?) stanici "Golovnoj" (kirgissky "Batken" / "Batkene") s použitím guľometov a minometov. Najmenej 10 zranených/mrtvych?
Príčinou dlhodobého napätia sú neriešené nacionalistické a etnicko-banditské spory a spory o vodu
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 6835
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Zajímavé informace ze Střední Asie

Příspěvek od skflanker_ » 11 črc 2021, 14:51

Vojenský potenciál štátov Uzbekistan + Kazachstan + Kyrgyzstan + Turkmenistan + Tadžikistan
0.jpg
Zdroj https://ru.valdaiclub.com/multimedia/in ... lnoy-azii/ z 20.05.2021 + väčšie foto

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: tomaspetr a 1 host