Ukrajina

Odpovědět
Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 13 kvě 2021, 17:21

:sipka:
18:17 Novinář Jurij Tkačev vyvozuje závěry z obvinění, která dnes zazněla na adresu Medvedčuka.

"Z čeho tedy Medvedčuka obviňují?

1. Těžba ropy na Krymu firmou New Projects. Firma "New Projects" podle dokumentů patří jistému Antonu Donostupovi prostřednictvím společnosti "Glavnefteservis" LLC. Skutečnost, že Medvedčuk stojí za Dornostupem, je třeba prokázat. U soudu nebyl předložen žádný důkaz. To, že Medvedčuk údajně po této firmě v Rusku toužil, takovým důkazem není. Když Oniščenko volal po tom, aby Porošenko uzavřel kauzu "Real-bank", neznamenalo to, že "Real-bank" patří Oniščenkovi, že ne? Mimochodem, v Rusku se svého času říkalo, že "Nové projekty" nejsou Medvedčuk, ale Kurčenko.

2. Medvedčuk údajně Kozakovi radil, jak zvýšit počet proruských občanů na Ukrajině. A odkdy je zvyšování počtu proruských občanů podvratnou činností? Nebo jsou zde proruské nálady zakázány zákonem? Podle jakého paragrafu?

3. S ohledem na nesmyslnost předchozích dvou bodů a jejich nesoulad s definicí pojmu "vlastizrada" v trestním zákoníku byl vymyšlen třetí: Medvedčuk se prý od neznámých osob dozvěděl tajné informace o činnosti jisté vojenské jednotky a běžel je telefonicky sdělit Kozakovi. To odpovídá popisu v článku pro velezradu, ale osobně považuji tuto historku za nepravděpodobnou už z principu: pokud chtěl Medvedčuk předat Kozakovi nějaké tajné informace, mohl k tomu zvolit méně smradlavý způsob. A obecně je to podle mého názoru tak nějak trochu za úrovní vztahu Medvedčuk-Kozak. Ale samotný fakt, že se tento bod v případu objevuje, naznačuje, že žalobci chápou, jak chatrné jsou první dva body.

18:08 Advokát uvedl, že cenzura je na Ukrajině zakázána, a poukázal na to, že ve skutečnosti je případ vyšetřován neoprávněnými osobami a je politický, a proto požádal soud, aby zamítl návrh státního zástupce na předběžné opatření.

18:05 Obhájce připomíná, že příští týden je plenární zasedání Nejvyšší rady a vyšetřovatelé mu mohli snadno doručit předvolání do Nejvyšší rady. Skutečnost, že domovní prohlídky provedli až nyní, je podle obhajoby důkazem snahy obžaloby vytvořit z ničeho nic "rizika", na jejichž základě se snaží přesvědčit soud, aby ponechal Medvedčuka ve vazbě.

18:00 Obhájce, aby nebyl nepodložený, nabízí posouzení důkazů. V samotném odůvodnění SBU nejsou žádné originální dokumenty a znalci musí pracovat s originály. V tomto ohledu byly vyšetřující orgány nuceny vytvářet důkazní základnu na základě předpokladů.

"To je prostě nesmysl", - zhodnotil přípravu obhájce z pozice trestního řádu.

Kromě toho Medvedčuk nemá podle trestního řádu žádné procesní postavení, v tomto případě není ani svědkem.

17:55 Obhájce poukazuje na to, že důkazy byly shromážděny nekompetentními orgány (SBU) a podle trestního řádu byly získány neoprávněným orgánem po zahájení vyšetřování. Takové informace nelze brát v úvahu a ospravedlnit jakékoli podezření.

17:39 Advokát Skibin poukazuje na to, že tvrzení obžaloby je nezákonné a podjaté. Poukazuje na to, že požadavek státního zástupce je odůvodněn pouze tím, že sankce znamená dlouhodobý trest odnětí svobody, a tím, že Medvedčuk má možnost opustit zemi.

Advokát poukazuje na to, že sankce uložené Medvedčukovi mu neumožňují nakládat s majetkem.

Podle názoru advokáta navíc dochází k záměně soudu, protože pouze rozsudkem soudu může být osoba uznána vinnou z určitého trestného činu.

Předpoklad, že Medvedčuk může odejít, "je pouze v představách žalobce", zdůrazňuje obhajoba.

Dostupnost velkých finančních částek není důvodem, který by ospravedlňoval možnost osoby opustit zemi," upozorňuje právník.

Připomněl, že u Medvedčuka byly v poslední době provedeny čtyři domovní prohlídky, mimo jiné i na politikově pracovišti. Advokát jako svědek prohlídky poukazuje na to, že prohlídka trvala poměrně dlouho, ale nebyly při ní zajištěny žádné důkazy ani důkazní předměty.

Pokud jde o možnost nátlaku na svědky nebo oběti, právník připomněl, že v případu je pouze jeden svědek a ten proti Medvedčukovi nic neuvedl.

Advokát připomněl, že ani o škodě 38 miliard nemá obžaloba žádné důkazy.

"Od začátku ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny se Viktor Medvedčuk angažuje v propuštění ukrajinských občanů zadržovaných na nekontrolovaném území a v Ruské federaci. A takových lidí Medvedčuk osvobodil více než 1000," připomněl objájce.

"A co je nejdůležitější - Medvedčuk přišel na vyšetřování dobrovolně. Dnes přišel také dobrovolně. Proto není důvod se domnívat, že může ovlivňovat osoby, netušíme které. Žádám, aby byla stažena žádost prokuratury o uvalení vazby a aby nebyla stanovena žádná preventivní opatření ve vztahu k Medvedčukovi," řekl advokát.

Advokát žádá, aby k případu byla zanesena řada dokumentů, které Medvedčuka charakterizují - jeho diplom, kopii potvrzení o zaměstnání, kopii rodného listu jeho nezletilé dcery.

Státní zástupce požádá o poskytnutí dokumentů k seznámení a obžalobě. Obžaloba není proti.

17:33 Soudní jednání bylo obnoveno. Obhajoba žádá, aby k případu byla předložena řada dokumentů. Zejména protokoly o domovních prohlídkách.

"Skutečnost není taková, zda prohlídka byla provedena se souhlasem soudu nebo bez něj. Otázkou je, co je v těchto protokolech zaznamenáno. Nebyly nalezeny žádné dokumenty ani stopy, že by se něco dělo v prohledávaných prostorách. Proto jsou přidány do případu, - říká obhájce.
https://strana.ua/news/333026-viktor-me ... nlajn.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 4282
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Ukrajina

Příspěvek od lasib » 13 kvě 2021, 17:39

:sipka: prokurator na Pečerskom sude v Kyjeve - zakerne aktivity Medvedčuka mohli viesť k zmene politickeho vyvoja na Ukrajine v sulade so zaujmami RF
https://censor.net/ru/news/3265077/podr ... ah_kremlya

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 13 kvě 2021, 17:57

18:46 Medvedčukova obhajoba podala návrh na porušení postupu registrace trestního řízení. A považuje za nezákonné vyšetřovací úkony, které orgány činné v trestním řízení provedly v rámci této trestní věci:

"Trestní řízení, v jehož rámci byla domovní prohlídka provedena, má číslo: 221000000000072 ze dne 11. května 2021. První číslo 2 v této trestní věci znamená, že ji pracovníci SBU zapsali do jednotného státního registru předběžných vyšetřování.

Podle trestního řádu trestní řízení proti poslancům Ukrajiny registruje osobně generální prokurátor nebo zastupující generální prokurátor. Zde je však registrován pracovníky SBU, což znamená, že vyšetřovací úkony v této trestní věci nemohou být vedeny proti ukrajinskému poslanci, což je hrubé porušení trestního řádu," uvedla obhajoba.

Státní zástupci zase uvedli, že se nejedná o porušení zákona:

"Pokud chce obhajoba toto trestní řízení napadnout, může tak učinit v zákonem stanoveném pořadí.
Nyní však neřešíme meritum věci, ale volíme preventivní opatření," uvedl státní zástupce.
Soudce odmítl připojit tento návrh k materiálům trestního řízení.

18:35 Žalobci tvrdí, že právníci nemají k dispozici všechny materiály z vyšetřování. Proto toho moc nevědí.

18:27 Soudce dokončil čtení dokumentů přiložených k případu a předal slovo státním zástupcům - aby odpověděli na tvrzení advokátů.
https://strana.ua/news/333026-viktor-me ... nlajn.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 13 kvě 2021, 18:44

:sipka: Živě > https://www.facebook.com/UNNews/videos/137348595086875/
19:45 Soudce odešel do rozhodovací místnosti, aby rozhodl.

19:44 Mezitím Národní sbor začal odcházet od soudu. Mnozí odcházejí. Vlajky již nejsou viditelné.

19:41 Zde je prohlášení poslance Jurije Pavlenka o ručení. Podobné návrhy předložilo několik dalších poslanců opoziční parlamentní frakce OPPŽ, včetně jejího šéfa Jurije Bojka.

19:37 Začíná výslech ručitelů.

19:36 Obhajoba žádá o zamítnutí předběžného opatření. Pokud však bude zvoleno, navrhují Medvedčuka propustit na kauci.

19:31 Soudce říká, že na základě prohlášení není možné vypočítat částku, kterou Medvedčuk disponuje. Byla podána za uplynulý rok. Měli jste si prostudovat majetkové poměry podezřelého v daném okamžiku. "Jak víte, že má nyní 300 milionů hřiven v hotovosti?".

19:29 Soudce ohledně předběžného opatření vůči Medvedčukovi má řadu výtek vůči obžalobě. Dal jí pořádnou nakládačku.

Prokurátoři neposkytli vyšetřujícímu soudci řadu důležitých dokumentů. Zejména samostatné výpisy pro každou část obžaloby.

Obžaloba také nepředložila soudu důkazy k části, která se týká předávání údajů o vojenské základně SBU. Státní zástupce uvedl, že se jedná o utajované informace. Soudce namítl, že existuje soudní postup pro udělení bezpečnostní prověrky soudci i podezřelému. "Existuje kategorie "čestné slovo státního zástupce"? To znamená, že neexistují žádné důkazy," odsekl soudce.

Soudce se dále vyjádřil k části o podezřelém, který se údajně snažil prostřednictvím Putina změnit hranice pozemku "Glubokoje" na Krymu.

"Medvedčuk snížil vojenské možnosti Ruské federace?", zeptal se soudce. A žádal upřesnění, o jaký druh škod se jedná. "Jak jste vypočítali škody? A jsou tam vůbec?" "Cena (fosilií - pozn. red.) je jedna otázka. A škody jsou další otázka."

Státní zástupce odpověděl, že Medvedčuk sice škodu nezpůsobil, ale přesto ji způsobit mohl. "Neprovedli jsme zkoumání poškození", - přiznal státní zástupce.

Další soudcova otázka se týkala kauce. "Jak jste vypočítal kauci? Pokud jsem slyšel od obhajobu, veškerý jeho majetek je nyní zablokován." Prokurátor odpověděl, že Medvedčuk má také hotovost a jiný majetek než nemovitosti.

"Ale vy jste řekl, že Medvedčuk způsobil škodu 38 miliard, a požadujete kauci 300 milionů. Proč ne miliardu?", nevzdává se soudce.

Žalobci se během tohoto výslechu zjevně necítí ve své kůži.

19:15 Soudce má k obžalobě řadu požadavků. Státní zástupci neposkytli vyšetřujícímu soudci řadu důležitých dokumentů. Zejména samostatné výpisy pro každou část obvinění.
https://strana.ua/news/333026-viktor-me ... nlajn.html

„LLR“ vyhlásila vojenské cvičené za účasti tří tisíc záložníků
Takzvaný „vůdce LLR“ Leonid Pasečnik, který nedávno oznámil, že je připraven setkat se s prezidentem Zelenským na kontaktní linii, se rozhodl uspořádat vojenské cvičení. Budou do něj povolány tři tisíce záložníků a 200ks vojenských vozidel.

Informuje o tom agentura TASS.

Ve dnech 17.-21. května se bude konat vojenské soustředění, během něhož si všichni povolaní zachovají svá pracovní místa a platy. Pasečník nařídil během výcviku dodržovat společenský odstup a používat ochranné pomůcky.

Připomeňme, že 1. dubna LLR a DLR poprvé vyhlásily brannou povinnost, zatímco dříve se vojenské jednotky v tzv. republikách formovaly na smluvním základě. Plánovali povolat 200 mužů ve věku od 18 do 27 let do Lidových milicí DLR a Lidových milicí LLR.
https://strana.ua/news/333086-v-tak-naz ... istov.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 13 kvě 2021, 18:58

Jermak navrhl naléhavé setkání s poradci Normandské čtyřky a ministry zahraničí ve formátu Normandie
Vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak se setkal s velvyslanci zemí G7, Švédska a Evropské unie. Informoval diplomaty o nedávných iniciativách Kyjeva k ukončení války na Donbasu a o reformě řízení státních společností a podniků.

Tiskovou zprávu o této události zveřejnily internetové stránky hlavy státu.

Spolu s Jermakem se jednání zúčastnili místopředseda vlády a ministr pro reintegraci dočasně okupovaných území Oleksij Reznikov, vedoucí ukrajinské delegace v Trilaterální kontaktní skupině Leonid Kravčuk a všichni členové delegace, poslanec Jurij Svyrydenko a jeho nezávislý poradce Timofej Milovanov.

Jermak označil současnou situaci na konzultacích a jednáních politických poradců normandské čtveřice za "prodlouženou stagnaci".

"Každý den pokračuje ostřelování pozic Ozbrojených sil Ukrajiny na demarkační linii. Ukrajinští vojáci jsou bohužel stále zabíjeni a zraněni. V poslední době se stále častěji používá těžké dělostřelectvo," uvedl vedoucí prezidentské kanceláře.

V této souvislosti informoval diplomaty o iniciativách ukrajinské strany na zintenzivnění procesu mírového urovnání.

"Nejprve jsem včera poslal dopis všem kolegům v normandském formátu s návrhem na urychlené svolání videokonference nebo osobního setkání, což by bylo lepší, za účasti politických poradců a ministrů zahraničí čtyř zemí," řekl Jermak.

Za druhé, podle něj by aktivaci normandského formátu pomohlo zapojení politických, vojenských a právních odborníků. Tito poradci by mohli pracovat na různých otázkách, které jsou dnes především součástí navrhovaných "klíčových uskupení pro provádění minských dohod".

Za třetí, ukrajinská strana trvá na tom, že zvláštní důraz by měl být kladen na odblokování realizace rozhodnutí pařížského summitu normandské čtveřice ze strany Ruska.

"Za čtvrté se domníváme, že uspořádání dalšího summitu v normandském formátu by velmi významně podpořilo proces mírového urovnání. Proto bych chtěl požádat o zvážení možnosti společné výzvy skupiny G7 Ruské federaci, aby podpořila konání tohoto summitu," řekl Jermak.

Kromě toho je podle něj důležité, aby se SMM OBSE vrátila k aktivnímu ověřování porušování režimu příměří i celého souboru bezpečnostních závazků stran minských dohod.

Kravčuk ze své strany uvedl, že v otázce propuštění vězňů nedošlo k žádnému pokroku, ale toto téma je pod osobní kontrolou Vladimira Zelenského.

Reznikov dodal, že ruská strana se v minském procesu všemožně snaží prosadit subjektivitu "republik" a přímé jednání s nimi. Upozornil také na některé organizační nedostatky v práci TCG, které Ukrajina navrhuje odstranit.

Generálmajor Sergej Salkutsan, vedoucí ukrajinské strany JCCC, informoval velvyslance o zvýšeném používání zakázaných zbraní nelegálními ozbrojenými formacemi, o záměrných pokusech zdiskreditovat a omezit činnost SMM OBSE z jejich strany.

Ve druhé části jednání informoval Jermak diplomaty G7 a EU o pokroku v reformě řízení státních podniků, která je jednou ze Zelenského priorit.

Jermak vyzval velvyslance a jejich země, aby se zapojili do přípravy návrhu zákona o zlepšení správy a řízení právnických osob, v nichž je stát akcionářem, který by zajistil implementaci moderních mezinárodních standardů do ukrajinské legislativy. Julia Sviridenko poznamenala, že cílem je vymezit funkce státu jako akcionáře a stanovit transparentní kritéria pro hodnocení dozorčích rad.

Pokud jde o situaci kolem Naftogazu Ukrajiny, Jermak uvedl, že na schůzce s dozorčí radou společnosti za účasti ministrů 13. května bude celé dozorčí radě nabídnuto setrvání v práci pod zárukou zachování konstruktivního dialogu s novým předsedou představenstva Naftogazu Ukrajiny. Bude fungovat do doby, než se uskuteční nové transparentní výběrové řízení.

Vedoucí kanceláře prezidenta rovněž uvedl, že dnes byla podepsána smlouva na 12 měsíců s novým předsedou Naftogazu Jurijem Vitrenkem a další šéf bude vybrán v transparentním výběrovém řízení, které začne za 6 měsíců. Po zahájení činnosti nové dozorčí rady budou automaticky zahájeny přípravy na nové výběrové řízení na předsedu dozorčí rady.
https://strana.ua/news/333124-ermak-pre ... verki.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 13 kvě 2021, 19:25

:sipka: :sipka: Medvedčuk u soudu
20:00 Poslanec Renat Kuzmin analyzuje protiútok Medvedčukových právníků.

"Státní zástupci porušili všechna pravidla zákona, která mohla být porušena až během vyšetřování. Je to jen smetí. Vypadá to, že podklady pro soud připravili scenáristé studia Kvartal 95: příliš komické. Nejenže to bylo komické, ale 90 % předložených důkazů tvořily výtisky některých článků z internetu, a ty shromáždily i některé neautorizované agentury.

Případ proti Medvedčukovi byl také zaregistrován neoprávněnými orgány: místo generálního prokurátora to udělali důstojníci SBU, což zákon výslovně zakazuje. Současně byla v případu na příkaz vyšetřovatelů SBU provedena znalecká zkoumání pracovníky téhož ústavu SBU, což je rovněž zákonem zakázáno. Bylo by logické, kdyby Medvedčuka soudili pracovníci SBU, protože o takový případ šlo.

K tomu všemu právníci předložili soudu dokumenty potvrzující, že Medvedčuk nemá nic společného s podniky, které údajně těžily nerostné suroviny na Krymu. Také dokumenty potvrzující, že předvolání k výslechu, které vyšetřovatelé Medvedčukovi zaslali a na které se nedostavil, což podle prokuratury svědčí o jeho vyhýbání se vyšetřování, jsou stále na poště a nebyly Medvedčukovi doručeny, což znamená, že o jejich existenci prostě nevěděl a fyzicky se k vyšetřovatelům dostavit nemohl."
https://strana.ua/news/333026-viktor-me ... nlajn.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 13 kvě 2021, 19:56

:sipka:
20:51 Soudce Pečerského okresního soudu v Kyjevě Vjačeslav Pidpalij uvalil na Viktora Medvedčuka 24 hodinové domácí vězení.

To znamená, že nebyl vzat do vazby.

20:50 Přišel soudce. Přečtěte si rozhodnutí.
https://strana.ua/news/333026-viktor-me ... nlajn.html

Kyjevský Pečerský soud ve čtvrtek 13. května uvalil na předsedu politické rady strany Opoziční platforma - pro život Viktora Medvedčuka omezením v podobě domácího vězení.
Soudce kyjevského Pečerského okresního soudu Vjačeslav Pidpalij zamítl návrh prokurátora proti Viktoru Medvedčukovi a stanovil mu omezující opatření domácího vězení do 9. července 2021.
https://strana.ua/news/333050-domashnij ... opzzh.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 10:24

(DLR) plánuje zavedení omezení vstupu občanů na území Novoazovského okresu
Ve čtvrtek 13. května proběhlo pracovní jednání k problematice omezení vstupu občanů na území Novoazovské oblasti, kteří nemají registraci v místě pobytu (místo trvalého bydliště) na území uvedeného administrativně-územního celku. Podle vedoucího okresní správy Olega Morguna byla tato otázka zvážena na žádost hlavy Doněcké lidové republiky Denise Pušilina.

Během jednání za účasti zástupců silových složek okresu byly zváženy priority spojené se zavedením tohoto režimu a byly vydány pokyny k vypracování mechanismu vstupu a výstupu na území okresu s ohledem na zajištění běžných životních aktivit jeho obyvatel a k určení seznamu činností nezbytných pro vytvoření kontrolních stanovišť. Všechny pokyny byly předány přímým vykonavatelům se stanovením termínů realizace.
https://dnronline.su/planiruetsya-vvede ... go-rajona/
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 11:33

(Republika Ruské federace) Baškirie plánuje navázat ekonomické vztahy s LLR a DLR
Orgány Baškortostánu plánují navázání hospodářských vztahů s Luganskou a Doněckou lidovou republikou. Informovala o tom tisková služba hlavy republiky.

"Jsme připraveni sem na podzim přivést obchodní misi z republiky Baškortostán, abychom hledali vzájemně výhodné body spolupráce, pozvedli ekonomiku Donbasu a společně se rozvíjeli," uvedl ve zprávě.
https://tass.ru/ekonomika/11370927

Zelenský vyhlásil, že Medvedčuk byl legálně zbaven možnosti ovlivňovat Ukrajinu
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11373281
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 11:44

Zelenský: Po Medvedčukovi se deoligarchizace dotkne i dalších, až se všichni stanou jen velkými podnikateli
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský považuje poslední vývoj kolem Viktora Medvedčuka, poslance frakce Opoziční Platforma - Pro život, za vyloučení z okruhu ukrajinských oligarchů a prohlásil, že plánuje deoligarchizaci všech významných ukrajinských podnikatelů.

"Poprvé po mnoha letech se počet oligarchů nezvýšil, ale snížil - mínus Medvedčuk. Díky právním nástrojům byla Medvedčukovi odňata možnost využívat mediální aktiva a státní majetek k bezostyšnému hanobení země a ničivému poškozování státní bezpečnosti. Mínusů bude přibývat, dokud se ze všech oligarchů nestanou jen velcí podnikatelé," napsal Zelenský ve svém pátečním sloupečku v časopise Focus.

Podle něj je na příkladu Medvedčuka "vidět, jaký je status oligarchy". "Když takovým jedincům seberete koncentrovaný mediální nástroj, když už nemají netransparentní přístup ke strategickým aktivům a když nemají "střechu" v Kyjevě, nemohou si od státu vzít nic jiného. V konfrontaci o naši suverenitu nemohou oslabit stát. To je podstata naší politiky deoligarchizace," napsal prezident.

Hlava státu oznámila, že v nejbližší době bude společnosti předložen zásadní návrh zákona o deoligarchizaci, který stanoví systémový pohled na problém.

"Nutně potřebujeme maximální transparentnost ekonomických vztahů, zabránění destruktivní koncentraci zdrojů a rovnost všech občanů před zákonem a soudy. Ačkoli tomu tak nebylo, země se již několik desetiletí přibližuje statusu nejchudší v Evropě. To zajistíme - a Ukrajina bude moci přejít ke stabilnímu hospodářskému růstu," shrnul Zelenský.

Jak bylo oznámeno, 2. února Zelenský představil rozhodnutí NSDC o osobních sankcích proti poslanci Tarasu Kozakovi z opoziční parlamentní frakce OPPŽ, které fakticky zablokovalo činnost tří televizních kanálů spojených s Medvedčukem: 112 Ukrajina, Newsone a ZIK.

19. února NSDC uvalil osobní sankce na Medvedčuka a jeho manželku Oksanu Marčenko a na společnosti s nimi spojené kvůli financování terorismu; 20. února je ukrajinský prezident zavedl dekretem.

15. dubna Zelenský po zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany oznámil iniciativu na vypracování návrhu zákona proti oligarchům s cílem omezit jejich vliv na politiku a zákonodárství na Ukrajině.

"Navrhl jsem, aby Rada národní bezpečnosti a obrany a kancelář prezidenta společně s antimonopolním výborem vypracovaly nový zásadní zákon (takový zákon jsme na Ukrajině ještě neměli, myslím, že je to dnes jedna z priorit) o postavení oligarchů: co se s nimi bude dít, jaké sankce budou uvaleny, jak se z oligarchů stanou podnikatelé," řekl Zelenský v televizním kanálu Ukrajina 24.

Podle něj "vliv oligarchů na Ukrajinu, na volbu Ukrajiny, na ukrajinskou ekonomiku, na zákony, na Nejvyšší radu už nelze připustit".

11. května bylo poslancům Medvedčukovi a Kozakovi sděleno podezření z vlastizrady a pokusu o drancování národních zdrojů na Ruskem okupovaném Krymu.

Dne 12. května se Medvedčuk dostavil na generální prokuraturu, přečetl si kopii podezření, které na něj bylo vzneseno, a prohlásil, že nemá v úmyslu se skrývat před vyšetřováním a že podezření je politicky motivované. 14. května mu kyjevský Pečerský okresní soud uložil omezující opatření v podobě nepřetržitého domácího vězení.
https://interfax.com.ua/news/general/743896.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 13:25

"Každodenní ostřelování". Proč Jermak požádal o naléhavou schůzku o Donbasu a co se děje na frontě
Na Donbasu nadále umírají vojáci. Včetně střelby odstřelovačů, která se podle Zelenského "stala minulostí".

Kyjev včera naléhavě požádal o jednání v normandském formátu. A opět od Jermaka zaznělo prohlášení o připravenosti projednat nový mírový plán pro Donbas - tzv. "Klastry".

Doněcká lidová republika naproti tomu oznámila, že provede prověrku bojové připravenosti svých sil.

Zabývali jsme se tím, co se nyní děje na frontách na Donbasu - vojenské i politické.

"DLR" se připravuje na tankový útok VSU.
V uplynulých sedmi dnech byla situace podle OBSE nadále neklidná. Ve čtvrtek 6. května byl poblíž vládou nekontrolovaného Slavjanoserbsku zraněn minou 16letý chlapec.

Následující den zaznamenali pozorovatelé škody na obytných budovách na území DLR - v Kyjevské oblasti Doněcku a v osadě Mineralnoje u Jasynuvaty.

O několik dní později OBSE zaznamenala "nové škody na čerpací stanici v Kyjevské čtvrti Doněcku, na aktivní škole v Trudovské čtvrti Doněcku. Stejně jako údery na obytný dům v Zolote-5, který je pod kontrolou separatistů.

Ve stejný den se na hřbitově v ukrajinském městě Verchnyroteckij odpálil muž.

Ke zmíněnému ostřelování došlo na Den vítězství 9. května. Téhož dne mise pozorovala vojenskou přehlídku v Doněcku a konstatovala, že zbraně, které projížděly centrem města, byly vyvezeny do ulic v rozporu s podmínkami stažení.

Mise opakovaně zaznamenala, že "DLR" aktivně umisťuje protitankové miny v blízkosti linie kontaktu - u Marinky, Jasynuvaty a Doněcka. Poslední z nich pozorovala OBSE 12. května. To naznačuje, že síly "republiky" se připravují na tankové údery ukrajinských ozbrojených sil.

Co se týče ostřelování - situace v Doněcké oblasti byla horší než v Luhanské: stovky výbuchů denně oproti desítkám nebo dokonce několika málo.

Jak je vidět, nejvíce škod způsobených ostřelováním bylo zaznamenáno na území Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Mimochodem, dnes v "DLR" oznámila prověrku všech bezpečnostních a nouzových struktur, která se bude konat od 17. do 22. května. To oznámila "hlava republiky" Denis Pušilin. Uvedl, že aktivita VSU na Donbasu se v posledních dnech zvýšila.

Odstřelovači "odešli do minulosti" a pak se vrátili
Alarmující informace a o lidských ztrátách.

Údaje VSU. Za posledních sedm dní byli v zóně na Donbasu zabiti tři ukrajinští vojáci - všichni na následky střelných zranění. Navíc byl jeden zraněn.

Z hlediska dat to vypadá takto. Ve dnech 6. a 7. května byli dva lidé zabiti kulkami a další byl zraněn střepinou.

A včera, 13. května, utrpěl střelné zranění další voják VSU. Podle velitelství 58. motorizované pěší brigády byl seržant Pavel Kolesnik zabit odstřelovačem.

Údaje DLR. Podle takzvané "lidové milice DLR" byli během týdne zabiti čtyři vojáci a dva zraněni.

Dne 7. května bylo zveřejněno shrnutí, že byli zabiti tři vojáci.

Dne 11. května "DLR" oznámila smrt dalšího vojáka a dva zraněné.

Údaje z "LLR". Zprávy takzvané "Lidové milice LLR" hlásily během týdne dva mrtvé a jednoho zraněného.

7. května byli zabiti dva příslušníci "lidových milicí" a jeden byl zraněn kulkou.

Jak vidíte, právě v předvečer Dne vítězství hlásily všechny strany konfliktu ztráty na životech: po dvou v ukrajinských ozbrojených silách a Lidové milici LLR a tři v Doněcké lidové republice.

A jak vidíte, lidé umírají, včetně střel odstřelovačů. Ačkoli zrovna nedávno prezident na fóru "Ukrajina 30" řekl, že tento problém byl vyřešen.

"Cílená střelba odstřelovačů je téměř minulostí... Jen od začátku letošního roku kvůli ní došlo k více než 30 obětem. Je to kvůli cílené palbě nepřátelských odstřelovačů, kterých je opravdu velmi málo. Díky Bohu a děkuji všem partnerům, kteří se podíleli na této důležité věci záchrany životů našich vojáků na východě," řekl 11. května Vladimir Zelenský a o den později odstřelovač zabil seržanta Pavla Kolesnikova.

Jinými slovy, vidíme, že ačkoli se situace oproti dubnové eskalaci stabilizovala, jako celek se nezlepšila. Dochází jak k ostřelování civilní infrastruktury (většinou v DLR a LLR), tak k přestřelkám.

Navíc většina vojáků na obou stranách neumírá v důsledku dělostřelecké palby, ale kulkami - jinými slovy, buď je to palba odstřelovačů, nebo boj zblízka. Zároveň to svědčí o tom, že DLR očekává a připravuje se na útok ze strany VSU.

To znamená, že ačkoli na Ukrajině téma války opustilo politickou agendu, samotná válka nikoli. Co se děje a jaká je hrozba?

Proč boje pokračují?
Připomeňme si krátce, jak předchozí vyostření politicky skončilo.

Poté, co Ukrajina začala mluvit o ofenzivě na Donbasu a stahování vojsk, soustředilo Rusko na hranicích stotisícové vojenské uskupení. A začalo jednoznačně naznačovat, že je použije v případě útoku na DLR a LLR, přičemž se nebude omezovat jen na pomoc "republikám".

Situace na linii Rusko-Západ se rovněž vyhrotila. Byly zavedeny nové sankce, vyhoštění diplomatů a hlasitá obvinění. Spojené státy, znepokojené možnou porážkou Ukrajiny, se obrátily na Putina: Biden mu zavolal a nabídl mu schůzku.

Po nějaké době Rusko oznámilo, že stahuje své vojáky.

Ukrajina zároveň ujistila, že je připravena jednat s Ruskem, Francií a Německem o klastrovém plánu provádění minských dohod (plán postupného provádění politické části dohod). Zelenský to slíbil během své návštěvy Paříže.

Pravda, téměř okamžitě poté skončilo další setkání normandského kvarteta poradců bez výsledku. Prezident nicméně nadále prohlašoval, že je připraven se v zájmu míru v Donbasu setkat i s Putinem.

Zdálo se, že došlo k odrazu od okraje a vojenský scénář byl odstraněn. V té době bylo jasné, že Moskva získala jakési záruky ve dvou pro ni citlivých otázkách: bezpečnosti "republik" a dokončení Severního proudu 2.

Tyto záruky však byly zjevně chvilkové a nevzbuzovaly v Putinovi příliš velkou důvěru. Koneckonců, jak se později ukázalo, značná část ruských vojsk zůstala na hranicích a staženo bylo jen několik tisíc vojáků.

A jak vidíme, na Donbasu se situace nijak zvlášť nelepší. Sázky zůstávají vysoké, přestože Kyjev přestal mluvit o hrozbě invaze a situaci líčí jako "diplomatické vítězství".

Ano, a Putin se odmítá sejít se Zelenským ohledně Donbasu. Zřejmě se domnívá, že má smysl o této otázce jednat již s Bidenem, na jehož setkání se Moskva i Washington aktivně připravují.

To znamená, že konflikt je pozastavený, nikoliv zastavený.

A co klastry?
Jak jsme již zmínili, Ukrajina během eskalace vyjádřila ochotu dohodnout se na klastrech, tedy plánu evropského urovnání v Donbasu.

Což ovšem nebylo příliš přesvědčivé: "Klastry" předpokládají nejprve volby v "DLR" a "LLR" a poté předání hranic Ukrajině. V "republikách" také ponechávají "lidové milice" a faktickou samosprávu. To vše Kyjev důsledně odmítá.

Proto schůzka Andreje Jermaka s kolegy z N4 19. dubna logicky skončila bez výsledku. A poté, co byla hrozba velké války odstraněna, se Kyjev obvykle vrátil k profanaci "Minsku-2".

Poté se nedokázali dohodnout ani na květnovém velikonočním příměří.

Ukrajina uvedla, že koordinační mechanismus by měl zahrnovat OBSE a učinit z této organizace prostředníka v ostřelování a střetech. OBSE i separatisté to odmítli.

DLR a LLR navrhly přímý kontakt v případě eskalace situace na frontě. Kyjev to však jako obvykle odmítl, aby nevzbudil dojem, že vyjednává s "teroristy".

Zajímavé je, že přesně takový mechanismus Ukrajina v létě podepsala. Díky tomu se na frontě rozhostilo ticho. Nyní Kyjev odmítá přistoupit na to, co podepsal již loni.
https://strana.ua/news/333201-obstrely- ... hodit.html

Kreml nebude zasahovat do situace s Medvedčukem na Ukrajině
Kreml očekává, že soudní proces s opozičním politikem Viktorem Medvedčukem na Ukrajině není pokusem o "vyčistění politického scény", uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

"Sledujeme vývoj událostí na Ukrajině. Samozřejmě se v žádném případě nechystáme zasahovat, ale chceme se si být jistí, že se nejedná o politický hon na čarodějnice a 'čištění' politické scény s cílem zbavit se konkurenčních politických sil," řekl Peskov v pátek novinářům.

Byl dotázán, kdo je Medvedčuk pro ruského prezidenta Vladimira Putina. "Pro Putina je jedním z ukrajinských politiků, kteří na rozdíl od mnoha jiných zastávají názor, že je třeba narovnat vzájemně výhodné vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou," řekl Peskov.

Mluvčí upřesnil, zda v tomto případě existuje nějaký osobní vztah. "Víte, že se znají. Setkali se mnohokrát. Víte, že v tomto případě Medvedčuk uplatňuje tento postoj nikoli slovy, ale činy. Ale zároveň, znovu opakuji, zůstává ukrajinským politikem," řekl Peskov.
https://www.interfax.ru/russia/765974
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 16:17

Putin soudí, že se z Ukrajiny stává „protipól“ Ruska
Podle ruského prezidenta se na Ukrajině čistí politické pole, což Západ podporuje.

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že se snaží vytvořit z Ukrajiny protipól Ruska.

"Zřejmě, a to je velmi smutné, se Ukrajina pomalu, ale jistě mění v jakýsi protipól Ruska, v jakousi antiruskou platformu, z jejíhož území budeme neustále, soudě podle všeho, dostávat zprávy, které vyžadují z naší strany zvláštní pozornost z hlediska zajištění bezpečnosti Ruské federace," řekl prezident, když v pátek zahajoval operativní schůzku se členy ruské bezpečnostní rady.

Ruské úřady budou včas reagovat na hrozby, které pro zemi představuje situace na Ukrajině, dodal prezident.

Poznamenal, že na Ukrajině nyní probíhá "velmi zjevné čištění politického pole". Přijímají se "jasně politická a selektivní" rozhodnutí, jejichž cílem je "jediné - vyčistit politické pole od těch sil, které se zasazují o mírové řešení krize na jihovýchodě Ukrajiny, na Donbasu, a zasazují se o dobré sousedské vztahy s Ruskem", upozornil Putin.

"Je to určitě téma, které by mělo být stále v našem hledáčku. My na to budeme muset reagovat včas a odpovídajícím způsobem, s ohledem na hrozby, které nám hrozí," zdůraznil ruský prezident.
https://tass.ru/politika/11374643

Šmygal řekl velvyslancům G7, že členům dozorčí rady Naftogazu bylo nabídnuto zůstat ještě rok
Kabinet ministrů Ukrajiny vyzval členy dozorčí rady ukrajinského NJSC Naftogaz, aby zůstali na svých pozicích ještě rok.

Oznámil to předseda vlády Denis Šmygal na páteční schůzce s velvyslanci skupiny G7 a delegace EU na Ukrajině.

Podle předsedy vlády je Ukrajina připravena podepisovat smlouvy s členy dozorčí rady na stejné období jako s předsedou rady NAK.

„Členové dozorčí rady ukrajinského Naftogazu dostali od akcionáře nabídku zůstat na rok. Během této doby provedeme transparentní a veřejný výběr kandidátů do nového Národního shromáždění a poté proběhne výběrové řízení na nového generálního ředitel společnosti. Vláda je připravena učinit kroky vpřed k zajištění stability společnosti během tohoto přechodného období, “zdůraznil Šmygal.
https://strana.ua/news/333303-kabmin-pr ... a-hod.html

Semjon Semenčenko je podezřelý z ostřelování televizního kanálu 112 z granátometu
Z ostřelování budovy ukrajinského televizního kanálu „112 Ukrajina“, ke kterému došlo v roce 2019, jsou podezřelí bývalý poslanec Ukrajiny a dva komplici.

Informovala o tom tisková služba Úřadu generálního prokurátora v pátek 14. května.
https://strana.ua/news/333304-semena-se ... a-112.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 16:32

Putin: Část ukrajinského vedení už mnoho let tiše podniká v Rusku a na Krymu
Někteří lidé z nejvyššího vedení Ukrajiny již mnoho let tiše spolupracují s Ruskem, a to i na Krymu, zatímco představitelé opozice jsou za to obviňováni. Ruský prezident Vladimir Putin to řekl v pátek při zahájení operativní schůzky se členy ruské bezpečnostní rady, informovala agentura TASS.

Hlava státu upozornila na skutečnost, že "představitelům opozice [na Ukrajině] je připisována spolupráce s Ruskem, a to i v ekonomické oblasti". "A představitelé úřadů podnikají a mimochodem podnikají poměrně aktivně už mnoho let," poznamenal.

"Z politických důvodů je někdo selektivně obviňován z toho, že spolupracuje s Ruskem v ekonomické oblasti, ačkoli mnozí, včetně osob z nejvyššího politického vedení země, aktivně podnikají v Rusku a mimochodem i na Krymu již mnoho let - a nic, je to považováno za normu," řekl Putin.

Poukázal na to, že obchodní obrat mezi oběma zeměmi činí za rok 9,9 miliardy dolarů. "Těžko si dovedu představit, pokud se budeme zabývat takovými otázkami objektivně, že každý, kdo spolupracuje s Ruskem, bude nyní na Ukrajině pohnán k trestní odpovědnosti." - zeptal se ruský prezident.

Prezident také označil rozhodnutí Kyjeva proti zastáncům míru na Donbasu a dobrého sousedství s Moskvou za politické a selektivní.
https://112ua.tv/mir/putin-chast-rukovo ... 77584.html

Marčevský pohovořil o tom, co viděl na soudním jednání o předběžném zadržení Viktora Medvedčuka.
Úřady nečekaly, že Viktor Medvedčuk zůstane v zemi, a zahnaly se tak do kouta. Artem Marčevský, šéf mládežnického křídla OPPŽ to uvedl ve vysílání televizního kanálu První Nezávislý. Podle jeho názoru je projednávaný případ čistě politickým procesem.

"Mám dojem, že skutečným cílem těch, kdo si celý příběh objednali, bylo jen to, aby se Viktor Vladimirovič vyděsil podepsaného podezření a opustil území země. Když se Viktor dostavil k výslechu na generální prokuraturu, bylo vše hned jasné. Včera jsem během soudního jednání pozorně vyslechl obě strany.

Mám dojem, že to byl takový dětský výprask, protože obžaloba byla naprosto nepřipravená. Formulace, kterou použili státní zástupci, mi připadala naprosto negramotná a nelogická i pro mě jako neprávníka. Nějaké neznámé osoby kromě Medvedčuka a Kozaka se s blíže neurčenými úmysly dohodly na blíže neurčených věcech na blíže neurčeném místě, a to vše je třeba vykládat jako vlastizradu," řekl Marčevský.

Na dotaz moderátora ohledně kauce, kterou požaduje prokuratura, Marčevský dodal:

"Pozorně jsem poslouchal dialog mezi soudcem a žalobci. Kladl naprosto logické otázky. Zeptal bych se na totéž, i kdybych nebyl právník. Prokurátoři tvrdili, že škoda způsobená je údajně vyčíslená na 38 miliard hřiven, takže si žádají kauci 300 milionů. Proč ne miliardu, nebo tři miliardy? Když to požadujete, tak proč tvrdíte, že má peníze, když má zablokované účty? Prohlášení, na které se úřad státního zástupce odvolává, je z loňského roku. V tomto roce neprovedli žádnou analýzu rodinného jmění. Celkově to vypadalo jako cirkus," dodal Marčevský.

"Viktor Medvedčuk řekl, že se o odvolání poradí s právníky. Myslím, že má smysl ji podat, protože rozhodnutí, které bylo včera přijato, neodpovídá, jak se mi zdá, zdravému rozumu. Protože žalobci nebyli schopni předložit jediný nenapadený důkaz. Nedokázali soudu předložit žádné dokumenty, které by dokazovaly, že Medvedčuk nemůže být propuštěn, že by měl být v domácím vězení," zdůraznil Marčevský.
https://112ua.tv/politika/marchevskiy-r ... 77588.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 16:49

Parlamentní shromáždění NATO podporuje uzavření televizních kanálů na Ukrajině
Kyjevské rozhodnutí bylo nazváno reakcí na „protiukrajinskou propagandu“ připisovanou Ruské federaci

Parlamentní shromáždění NATO podpořilo rozhodnutí Kyjeva uzavřít v únoru 2021 řadu předních ukrajinských televizních kanálů a označilo je za reakci na "protiukrajinskou propagandu", která je připisována Rusku. Uvádí se to ve zprávě o boji proti Rusku, která byla předložena na zasedání Parlamentního shromáždění NATO, jež bylo zahájeno v pátek v Bruselu.

Ve zprávě se uvádí, že byla zřízena pracovní skupina EU East StratCom Task Force, která má bojovat proti dezinformacím připisovaným Ruské federaci, a podle agentury TASS denně "identifikovat ruskou propagandu a protiukrajinské falešné zprávy". V reakci na to přijal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský balíček sankcí, které vedly k vypnutí tří televizních kanálů, jež se údajně "podílely na propagaci prokremelského zpravodajství".

Parlamentní shromáždění NATO není součástí alianční struktury. Byla založena v roce 1955 s cílem šířit atlantistické názory mezi členy parlamentů NATO. Členy organizace je 269 poslanců z 30 členských zemí aliance a 91 zástupců z 11 partnerských zemí. Její zprávy a usnesení nijak nesouvisejí s činností NATO.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11376655
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 17:04

13.5 Elaborát think ťanku Atlantic Council: Putinův klíčový spojenec na Ukrajině obviněn ze zrady
Přední ukrajinský prokremelský politik Viktor Medvedčuk byl obviněn z velezrady a byl umístěn do domácího vězení, protože Zelenského administrativa stupňuje své úsilí o potlačení ruského vlivu v zemi.

V případě odsouzení hrozí Medvedčukovi až patnáct let vězení. Obvinění z velezrady z tohoto týdne je posledním krokem v probíhající kampani a přichází po únorovém rozhodnutí zablokovat tři ukrajinské televizní kanály napojené na Kreml, o nichž se předpokládá, že je Medvedčuk ovládá. Několik týdnů po uzavření kanálů byly na opozičního politika a jeho manželku uvaleny osobní sankce.

Během uplynulých sedmi let nevyhlášené války mezi Ruskem a Ukrajinou se Medvedčuk netajil svými sympatiemi k Rusku. Naopak se často chlubil svými úzkými osobními vazbami na Vladimira Putina, který je kmotrem Medvedčukovy dcery, a s ruským vůdcem se v Moskvě mnohokrát setkal tváří v tvář.

Medvedčukovo trvalé významné postavení v ukrajinské politice dříve vedlo mnohé k domněnce, že je jako důležitý prostředník mezi Kyjevem a Kremlem jaksi nedotknutelný. Zdá se však, že prezident Zelenský rozhodl, že tento status již neplatí.

Zaměření se na Medvedčuka je odvážný krok, který staví ukrajinského prezidenta do přímé konfrontace s Medvedčukovým patronem Vladimirem Putinem. Pravděpodobně to bude dobře vnímáno u vlasteneckých Ukrajinců a mezi západními partnery země, ale mohlo by to vést k vážným komplikacím při hledání míru s Ruskem. Co rozhodnutí obvinit Medvedčuka z vlastizrady znamená pro Ukrajinu?
Anders Åslund, vedoucí pracovník Atlantické rady: Spojené státy 17. března 2014 uvalily na Viktora Medvedčuka sankce za jeho roli při ruské okupaci Krymu. Navzdory tomu pokračoval v realizaci velkého byznysu na Ukrajině. Přes prostředníka údajně koupil tři televizní kanály, je významným poslancem ukrajinského parlamentu a dokonce zastupoval Ukrajinu při jednáních s Ruskem.

Proto bylo uklidňující, že ukrajinská Rada národní obrany a bezpečnosti na něj a jeho tři televizní kanály uvalila v únoru 2021 sankce. Právně správný postup ovšem je, že ho generální prokuratura obviní z vlastizrady a nezákonné hospodářské činnosti na území okupovaném Ruskem. Doufejme jen, že ukrajinská justice má dostatek integrity, aby ho odsoudila.

Sankce prezidenta Zelenského vůči Medvedčukovi se časově shodují s nárůstem Zelenského popularity. Zdá se, že ukrajinská veřejnost oceňuje jeho tvrdší postoj vůči ruské agresi, který ho také sblížil s americkou administrativou. Putin naopak nyní odmítá se Zelenským hovořit i po telefonu. Zdá se, že ruský vůdce nyní zaujal vůči Zelenskému stejný postoj, jaký projevoval vůči předchozím ukrajinským prezidentům Petru Porošenkovi a Viktoru Juščenkovi.

Adrian Karatnycky, vedoucí pracovník, Atlantic Council: Viktor Medvedčuk, pravděpodobně nejodpornější ukrajinský politik, již dlouho stojí na vrcholu ruské páté kolony na Ukrajině. Nedávná obvinění a dokumentace týkající se jeho rozsáhlých obchodních zájmů v Rusku a nyní podle ukrajinské vlády i na Ruskem okupovaném Krymu odhalily mechanismy, jimiž byly jeho rozsáhlé politické, propagandistické a mediální aktivity na Ukrajině financovány ve spolčení s ruskou vládou.

Rusko je s Ukrajinou ve válečném stavu a okupuje ukrajinské území na Krymu a v Donbasu. Z tohoto pohledu představují Medvedčukovy obchody na Krymu, pokud jsou obvinění přesvědčivě doložena, nejen porušení zákona, ale i akt vlastizrady.

Medvedčukovy právní potíže budou mít bezprostřední dopad na opoziční stranu Platforma pro život, kterou vede. Sankce uvalené na jeho ukrajinské účty a podniky a jejich zmrazení již ovlivnily financování strany. Tato opatření také nutí politiky Opoziční platformy rozhodnout se, zda chtějí být součástí Medvedčukova právně a politicky toxického vesmíru. Rozhodnými kroky k Medvedčukovu pádu Ukrajina výrazně omezuje přítomnost a dopad ruské propagandy a dezinformací uvnitř Ukrajiny.

Olena Halushka, členka představenstva Centra protikorupčních akcí: Jak bylo často řečeno, Kreml a vlastní ukrajinská třída oligarchů jsou hlavními odpůrci demokratické transformace země. Viktor Medvedčuk ztělesňuje obě tyto hrozby. V roce 2014 na něj USA uvalily sankce. Je ostudné, i když nijak zvlášť překvapivé, že samotné Ukrajině trvalo dalších sedm let, než podnikla vlastní kroky proti Medvedčukově zhoubné činnosti.

Tento případ velezrady je další připomínkou potřeby reformy ukrajinské Státní bezpečnostní služby (SBU). Příslušný návrh zákona je v současné době projednáván v parlamentu. Navrhované reformy vyžadují před druhým čtením další změny. Návrhy předložené NATO, velvyslanectvím USA a poradní misí EU by měly být vzaty v úvahu. Reformovaná SBU musí mít méně funkcí v oblasti prosazování práva a musí se více zaměřit na hlavní úkoly kontrarozvědky a boje proti terorismu.

Pokud jde o budoucnost, důsledky Medvedčukova obvinění z velezrady budou záviset na tom, zda bude případné soudní rozhodnutí spravedlivé. Ukrajinská společnost také očekává, že dojde k nestrannému vyšetřování dalších oligarchů v zemi. Jen tak lze skeptickou veřejnost přesvědčit, že na Ukrajině konečně probíhá skutečná deoligarchizace.

Volodymyr Dubovyk, docent, Oděská národní univerzita Mečnikov: Rozhodnutí obvinit Medvedčuka z vlastizrady má významné domácí i mezinárodní důsledky. Na domácí scéně zvyšuje tlak na Medvedčuka, který byl po desetiletí jednou z nejvlivnějších postav ukrajinské politiky.

Obvinění z velezrady zvyšuje sázky po dřívějším zákazu tří televizních kanálů spojených s Medvedčukem. Vyřazení těchto televizních kanálů z vysílání oslabilo Medvedčukovu politickou stranu tím, že ji připravilo o významnou mediální platformu, a zároveň posílilo kredit prezidenta Zelenského mezi vlasteneckou částí ukrajinského voličstva.

Na mezinárodní scéně je obvinění Medvedčuka z velezrady silným signálem pro Putina, že jeho člověk na Ukrajině je potlačován. Kyjev možná bude chtít ukázat, že v probíhající konfrontaci s Kremlem má nějaké vlastní karty. To Moskvu pravděpodobně rozzlobí a mohlo by to snadno podnítit výzvy k udělení lekce "neposlušné" Ukrajině.

Je také docela dobře možné, že Kyjev byl Washingtonem povzbuzen, aby něco podnikl proti Medvedčukovi. Spojené státy na Medvedčuka uvalily sankce již v roce 2014 po ruském záboru Krymu, takže jeho pokračující vysoce postavená role v ukrajinské politice je tak trochu trnem v oku.

Taras Kuzio, profesor, Národní univerzita Kyjev Mohyla akademie: Politická síla Viktora Medvedčuka a jeho proputinovská média by nikdy nemohly působit v demokratické zemi, kde se válčí. Jeho strana i mediální impérium prosazují kremelské narativy, jako je nutnost přijmout ruskou suverenitu nad Krymem výměnou za "mír" a charakterizování rusko-ukrajinské války jako "vnitřního konfliktu".

Zároveň nadále pochybuji o tom, že Medvedčuk nebo některý z jeho kolegů budou někdy ukrajinským soudem skutečně odsouzeni. Za posledních třicet let nezávislosti se příslušníci ukrajinské elity dostali do vězení pouze v Německu a USA. Ukrajinská prokuratura měla být na základě svých otřesných výsledků dávno rozpuštěna.

Obvinění Medvedčuka z velezrady také poukazuje na poněkud nekoordinovanou povahu národní bezpečnostní politiky prezidenta Zelenského. Na jedné straně Zelenský v poslední době vyzývá k setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mezi čtyřma očima, přestože tím vysílá signál slabosti a nic nevyřeší. Zároveň podporuje trestní stíhání Medvedčuka, který je Putinovým osobním agentem na Ukrajině. To přimělo poslance Holosu Serhije Rachmanina k vtípku: "V roce 2019 byl Zelenský z hlediska svého politického chápání dítětem. Po dvou letech se z něj stal teenager. Ale dospělý ještě není."

Volodymyr Jermolenko, šéfredaktor UkraineWorld.org:
Medvedčuk je vůdcem ukrajinských prokremelských sil, jehož úzké osobní vazby na Putina jsou dobře známy. V elitních kruzích Ukrajiny se pohybuje od 90. let a důsledně se spojuje s nejvíce prosovětským a protievropským křídlem ukrajinské politiky.

Na počátku roku 2010 Medvedčuk zorganizoval hnutí "Ukrajinská volba", jehož jediným cílem bylo zdiskreditovat evropskou integraci Ukrajiny. Podle kritiků by bylo poctivější jeho hnutí nazvat "Ruská volba".

Po revoluci na Euromajdanu a vypuknutí nepřátelství s Ruskem v roce 2014 začal Medvedčuk pracovat na vytvoření mediálního impéria a využíval ho k útokům na euroatlantickou trajektorii Ukrajiny. Současná trestní obvinění, kterým čelí, naznačují, že Kreml hrál hlavní roli při umožnění jeho aktivit na Ukrajině.

Nyní bude hodně záležet na tom, zda obvinění z vlastizrady povede k Medvedčukovu odsouzení. Pokud ne, využije svého postavení oběti k prosazování své politické agendy. I v této rané fázi případu se Medvedčuk a jeho spojenci prezentují jako "disidenti" a oběti "fašismu". Snahu o obranu demokracie tak fakticky prezentují jako útok na demokracii. Podobnou taktiku často používá i Kreml.

Brian Whitmore, nerezidentní vedoucí pracovník, Atlantic Council: Rozhodnutí Ukrajiny obvinit prokremelského oligarchu a politika Viktora Medvedčuka z vlastizrady se zdá být pokusem neutralizovat to, co bylo dlouho jedním z hlavních nositelů zhoubného vlivu Ruska v této zemi.

Od roku 2014 vede Rusko proti Ukrajině dvojí válku: ozbrojenou intervenci v Donbasu a skrytou nekinetickou kampaň s cílem destabilizovat zemi prostřednictvím politických zástupců, dezinformací a oligarchických struktur. Medvedčukova prokremelská politická strana Opoziční platforma-Život a tři televizní stanice, o nichž se předpokládá, že je ovládá, jsou klíčovými složkami tohoto úsilí.

Vzhledem k tomu, že Medvedčuk má osobně blízko k Vladimiru Putinovi, není tento krok ukrajinských orgánů bez rizika. Umožnit jemu a dalším prokremelským zmocněncům, aby nadále nerušeně působili ve svém úsilí o destabilizaci Ukrajiny, však s sebou pravděpodobně nese ještě větší rizika.

Peter Dickinson je redaktorem UkraineAlert Service organizace Atlantic Council.

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/u ... h-treason/
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 17:40

NSDC může uvalit sankce na Ukrajince, proti nimž již byli uvaleny sankce USA a EU
Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov přednesl briefing k výsledkům schůze orgánu, která se konala 14. května. Na něm hovořil o sankcích proti Ukrajincům, které má Rada v úmyslu zavést po výměně informací se Západem.

Podle Danilova se Ukrajina obrátí na západní země, které uvalily sankce na naše občany, aby získala podrobné informace o tom, proč byly uvaleny. Poté může NSDC proti nim uvalit vlastní sankce.

"Kromě toho jsme diskutovali o otázce sankcí, které naši partneři zavádějí, o sankcích, které USA zavádějí proti občanům Ukrajiny. Žádáme je, aby pro každého občana uvedli, proč byly zavedeny určité sankce, pro odpověď zde. Pokud bude rozhodnuto o zavedení sankcí na podporu našich partnerů, po zpracování dokumentů to uděláme, “- ujistil tajemník NSDC.

Dodal, že úřady si jsou vědomy 61 ukrajinských občanů, proti kterým USA uvalily sankce. Kyjev se také obrátí na své evropské partnery, „protože do té doby se náš stát z nějakého důvodu o tyto záležitosti nestaral“.

Jak píše „Strana“, zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny se konalo po měsíční přestávce.
https://strana.ua/news/333330-kiev-uzna ... nilov.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 kvě 2021, 20:42

Velvyslanci skupiny G7 ocenili kabinet ministrů za rozhodnutí ponechat členy dozorčí rady Naftogazu další rok ve funkcích
https://strana.ua/news/333353-posly-g7- ... ohaza.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6796
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Ukrajina

Příspěvek od martanus » 14 kvě 2021, 21:03

V pátek 14. května vyšlo najevo, že ministr hospodářského rozvoje, obchodu a zemědělství Igor Petrashko a ministr infrastruktury Vladislav Krikliy rezignovali.
Třetí ministr zdravotnictví Maxim Stepanov rezignaci nepodepsal ale bude příští týden nejspíš odvolán.N yní vše závisí na tom, zda bude v Radě dostatek hlasů pro jeho odvolání.
https://strana.ua/news/333352-hlava-moz ... tavke.html
Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1617304-ukraina/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 15 kvě 2021, 09:33

Klimkin okomentoval Putinova slova o transformaci Ukrajiny na protipól Ruska
Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se vyjádřil ke slovům ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že se Ukrajina stává protipólem Ruska. Bývalý ministr uvedl, že prohlášení ruského prezidenta by nemělo být podceňováno.

"Dnešní Putinova slova o nás jako o "anti-Rusku" bychom neměli podceňovat. Nejde o další obrat pisatelů projevů. <...> To je přesně ten slovník, který ještě nepoužil. Odpověď Kremlu bude asymetrická a velmi tvrdá," napsal Klimkin na své facebookové stránce.

Podle bývalého ukrajinského ministra zahraničí Putin mluví o Kyjevě jako o stálém zdroji problémů pro Moskvu.

O přeměně Ukrajiny v protipól Ruska Vladimir Putin mluvil včera. Na operativním setkání se členy Rady bezpečnosti Ruské federace prohlásil, že Ukrajina se "pomalu, ale jistě" stává "jakýmsi protiruským územím", z něhož "budeme neustále, podle všeho, dostávat zprávy, které vyžadují z naší strany zvláštní pozornost z hlediska zajištění bezpečnosti Ruské federace".
https://iz.ru/1164452/2021-05-15/klimki ... oda-rossii
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11868
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 15 kvě 2021, 11:13

Kyjev může nabídnout Moskvě, aby Medvedčuka vyměnila za Ukrajince odsouzené v Rusku
Tajemník NSDC Oleksij Danilov poznamenal, že toto rozhodnutí musí učinit ukrajinský prezident

Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov nevyloučil, že pokud bude odsouzen šéf politické rady strany Opoziční platforma - Pro život Viktor Medvedčuk, Kyjev může Moskvě nabídnout jeho výměnu za Ukrajince odsouzené v Rusku. Politik to prohlásil v pátek večer ve vysílání televizního kanálu Ukrajina.

"Toto rozhodnutí musí přijmout prezident Ukrajiny. Myslím, že pokud se taková možnost (vyměnit Medvedčuka za Ukrajince v Rusku - pozn. TASS) naskytne, rádi to uděláme," řekl Danilov. Takto odpověděl na otázku, "zda je možná výměna poslance Viktora Medvedčuka za ukrajinské vlastence držené v ruských věznicích".
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11379889

14.5 Někde v DLR - náklaďák NM DLR (SPZ DK XXXX) s raketami do Gradů (možná to má souvislost s vyhlášenou prověrku bojové pohotovosti od 17 do 22. května)
https://twitter.com/GirkinGirkin/status ... 6783033345
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti