Le Monde: Intervence USA do Venezuely je proti mezinárodnímu právu
Washington jednoznačně nevyloučil vojenský zásah proti Venezuele. Americké diplomatické manévry zároveň naznačují, že Amerika postupně připravuje odůvodnění vojenské intervence, píše právník Nabil Hajjami v Le Monde. Jak však odborník varuje, takové „dobrodružství“ může tvrdě udeřit na existující systém mezinárodního práva.
Vedoucí představitel venezuelské opozice Juan Guaidó sám nedávno prohlašoval, že nevylučuje, že bude muset použít „prezidentské výsady“ a uchýlit se k americké intervenci. A jak poznamenává autor článku, z hlediska mezinárodního práva není nic trestného v tom, že by vláda jednoho státu usilovala o vojenskou podporu druhého a pozvala ho na své území. Ale zároveň je ale rozumné se ptát, zda má Guaidó takové právo.
Podle Hajjiho skutečnost, že více než 50 zemí uznalo opozičníka dočasným prezidentem, neznamená, že této osobě byla svěřena rozhodování žádat o pomoc Američany. Jak analytik zdůrazňuje, v mezinárodním právu je jasně uvedeno, že vláda, která je téměř zcela zbavena schopnosti normálně fungovat, nemá právo hledat vojenskou podporu od cizího státu.
Hajjami tvrdí, že americká vojenská intervence může sebou nést „nebezpečné strukturální změny“. Koneckonců by pak stačilo, kdyby každý stát uznal jakoukoli nepochopenou opoziční skupinu za „legitimní“, aby poslal své vojáky, aby hájily její zájmy, když o to požádá. Tento problém již byl mimojiné zmíněn u příležitosti další americké intervence v Nikaragui. V roce 1986 Mezinárodní soudní dvůr uvedl, že „není jasné, jaká by byla zásada nezasahování v mezinárodním právu, pokud by intervence, která již může být odůvodněna na základě žádosti vlády, mohla být provedena i na žádost opozice“.
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy ... imu-pravu/
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito. Johann Nepomuk Nestroy
Lepší s Parkinsonem rozlít, než s Alzheimerem zapomenout vypít...