... No ak mal sebevrah výbušninu nad pásom, tak ten Afganec čo predtým pokľakol a bol k nemu najblizsie, mal asi najväčšiu šancu na prežitie ....
... Múry v arabskom svete môžu byť zo slamy a z nevypalenej ususenej hliny ...
... No ak mal sebevrah výbušninu nad pásom, tak ten Afganec čo predtým pokľakol a bol k nemu najblizsie, mal asi najväčšiu šancu na prežitie ....
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/25 ... ysetrovaniZ dosavadního vyšetřování nedělního útoku na české vojáky v Afghánistánu plyne, že se jednalo o dobře připravenou léčku. Vyšetřovatelé pracují s variantou, že atentátník měl nejspíš několik kompliců. S nimi byl během své sebevražedné mise ve spojení a ti mu zřejmě dodávali informace o pohybu čtyř obrněných aut české strážní roty.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2562 ... ske-vojakyČeští vojáci v Afghánistánu dostali nový úkol. Náčelník generálního štábu Aleš Opata jim rozkázal dopadnout a potrestat komplice sebevražedného atentátníka, který u základny Bagrám zabil v neděli tři české vojáky. Armáda k tomu chce využít hlavně ty své příslušníky, kteří už v Afghánistánu jsou. Pomáhat jim mají i spojenecké jednotky.
To jako, že doteď se nesnažili bojovníky Tálibánu a ty co vysílají sebevražedné bojovníky dopadnout a ztrestat?
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... metru.htmlOdstřelovač z britského komanda SAS jedinou ranou na vzdálenost 1,5 míle (2,4 kilometru) zneškodnil v severním Afghánistánu velitele Islámského státu, napsal server deníku Daily Mail. Je to poprvé, co speciální síly nasadily do takové operace těžký kulomet Browning .50.
Afghánský úředník řekl, že odpověď vlády na útok Talibanu v Ghazni bylo velmi chaotické. Policisté, kteří byli obléháni v Ghazni vězení dva dny byli téměř bez munice a když dorazila afghánské armáda s dodávkami munice. Ukázalo se, že armáda používá americkou munici, zatímco policie používá ruskou munici.
http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky ... keho-kruhuRedakce MF mě požádala, abych se v textu zaměřil hlavně na afghánské bezpečnostní perspektivy. Jak jsem to uslyšel, obratem mi z paměti vystřelily dvě události, co by mohly být vhodným entrée do problematiky. Před řadou let jsem navštívil besedu s důstojníkem naší intervenční jednotky v „Afghánu“ – a nelitoval jsem. Místo propagandy o vojenskopolitických úspěších hovořil oficír věcně a střízlivě. „Nehybný vývoj“ v hornaté zemi, kam roku 2002 vpadly zahraniční síly, popisoval zcela bez příkras. Tak tristně, až mi před očima běžely řádky z memoárů pokořených sovětských generálů. Potíže měli stejné. Pocit beznaděje ze supermoderně vyzbrojené kampaně jsem krátce předtím sám vtělil do jednoho z prvních kritických článků o prostoru, kde měl co dělat i geniální Alexandr Veliký. Článek jsem si schválně našel. S drobnými úpravami by mohl klidně popisovat přítomnost. Akce „Trvalá svoboda“ přinesla leccos, svobody však ani za nehet.
Po třídenním obléhání Tálibán v úterý obsadil vojenskou základnu Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb. Padlo přitom nejméně 17 vojáků, 19 jich utrpělo zranění a desítky padly do zajetí.Při útoku na severu Afghánistánu příslušníci Tálibánu ve středu zabili 44 afghánských vojáků a policistů, uvedla s odvoláním na zdroje z provincie Baghlán agentura Reuters. Další útok je hlášen z jihoafghánské provincie Zábul. Ten si vyžádal životy čtyř policistů. Metropoli Kábul následně odpoledne zasáhl sebevražedný útok, který si vyžádal nejméně 25 mrtvých.
1. Těch mrtvých z Afghanistánu máme víc než se uvádí. Naši novináři píší jen o těch, kteří měli konec kariéry mimořádně oslnivý. Tři letos a pět před časem. O těch se mluví.To jsou ti, kteří padli ve styku s nepřítelem. Ale pak jsou mrtví z nehod a dokonce i ze sebevražd. Ti se píší do jiných tabulek. Dohromady jsou naše ztráty víc než dvojnásobné. V novinách dojde jen na ty, kteří se dají snadno označit za hrdiny. Ti, co prostě spadli s autem ze skály, předávkovali se práškama nebo se prostě sesypali z vypětí a pak jim vypadl odjištěný granát z ruky, o těch se nemluví. Ale jsou.
2. Amíci jsou jen na základnách, kde je letiště. Všechny základny jsou obležené pořád. Jen dokud tam těch amíků bylo sto tisíc, měli dost lidí a techniky na sledování perimetru a tak bylo ostřelování základen menší. Dneska se to prostě nedá zvládnout. Základna je vždycky protáhlá, bo kopíruje údolí a je tam dráha pro letadla. Z hor létají rakety a miny. Všude kde dráha není, tam nejsou ani amíci. Tam se stává každou chvíli, že Tálibán odřízne zásobování na několik dní, týdnů i měsíců a tu a tam vběhne nějaká velká banda dovnitř a pak se střílí zblízka. Ostatně teď jsou dva takové případy. Stačí odříznout zásobování, počkat na špatné počasí a střílet po vrtulnících. Pak ti Afghánští vojáci zjistí, že jsou jen laciný frontový materiál a vzdávají se a dezertují.... a přidávají se k Tálibánu. Každý měsíc je v Afghanistánu dobyta, rozstřílena či jinak zničena nějaká základna afghánské armády. Pak se tálibové stáhnou, Amíci tam naběhnou s velkým haló, pobudou tam pár týdnů, předají to místním a vypadnou. A všechno se opakuje.
No trochu divoký tvrzení asi z neznalosti. Tadžikové byli vždy proti Talibánu a jakékoliv vládě v Kábulu (bylo jich 3,5 mil ) , a byli pod velením US specialistů a Talibán jim dával pokoj (tehdy US platily Talibánu na jeho "školy" cca 75 mil dol /rok do roku 1999) .Asi nevíš , že Taliban se snažil držet v rovnováze "Klid mezi sunity a šíty - chtěl spravovat celou zemi" . Po odstranění Talibánu a nastolení nové sunnitské vládní US-kliky odešlo z Afganistánu do Iránu cca 1,5 mil šítů - nemyslíš že to byl ten USexport teroristů ???tomaspetr píše: ↑16 srp 2018, 14:06Taliban že neexportoval islám? Část etnika v Afganistanu a docela početná jsou Tádžikové. Do 2011 byli v Tádžikistánu na hranici dvě ruské motostřelkové divize, do zpráv se dostávaly pouze boje s použitím BTR a tanků, ostatní nestálo ani za zmínku, a tyto zprávy byli 2-3 týdně, což ukazuje o intenzitě bojů. Kolik ruských pohraničníků lehlo při zastavování osvoboditelných pochodů islamistů na Dušanbe. Za druhé čečenské války kam bys nekopl, tak to rostlo z Afganistanu, dodávky zbraní, výcvikové tábory, dlouhodobé léčení raněných, financování atd. A když to není vývoz, tak co to tedy je?