https://t.me/RVvoenkor/84485
Bojovníci AFU opúšťajú pozície a zbrane NATO a utekajú v oblasti Velika Novosjolka
https://t.me/RVvoenkor/84479
https://t.me/casusbellilive/195868Viac ako 600 000 ruských vojakov na Ukrajine bojuje proti 880 000 vojakom AFU - Zelenskij
- "Ruské vojská sú sústredené v niektorých smeroch, a preto v niektorých smeroch majú kvantitatívnu prevahu," zdôvodnil Zelenskyj na tlačovej konferencii vo Varšave
Celkem v roce 2024 opustilo Ukrajinu 443 tisíc lidí
Podle údajů zveřejněných zdrojem Opendatabot, který se specializuje na monitorování ukrajinských státních registrů, opustilo Ukrajinu a během roku 2024 se do země nevrátilo 443 tisíc lidí, což je 3,3krát více než v roce 2023.
"2 % Ukrajinců, kteří loni odešli, se na Ukrajinu nevrátila – 443 tisíc, což je 3,3krát více než v roce 2023," uvádí web. S odkazem na údaje Státní pohraniční služby zdroj uvádí, že během vojenského konfliktu na Ukrajině opustilo zemi a nevrátilo se "celkem asi 3 miliony občanů". Údaje uvedené na webových stránkách se týkají osob překračujících hranice přes kontrolní stanoviště.
Jak uvedl rektor Kyjevské ekonomické školy Tymofiy Brik, počet obyvatel Ukrajiny se v poslední době snížil z 36 milionů na 25 milionů lidí. Ukrajinské centrum pro ekonomický a politický výzkum poznamenalo, že počet obyvatel země v produktivním věku se ve srovnání s rokem 2021 snížil o 40 % (17,4 milionu lidí). Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky opustilo Ukrajinu od 24. února 2022 téměř 10 milionů lidí.
https://opendatabot.ua/analytics/ukrain ... trend-2024
Podle veřejného účtu WeChat "Čínské velvyslanectví na Ukrajině" z 16. ledna Ukrajina oficiálně oznámila, že válečný stav na Ukrajině byl prodloužen do 9. května 2025.
S ohledem na současnou bezpečnostní situaci jsou čínští občané žádáni, aby prozatím nepřijížděli na Ukrajinu, a čínští občané, kteří na Ukrajině dobrovolně pobývají, musí být ostražití, věnovat zvýšenou pozornost bezpečnostní situaci, věnovat pozornost bezpečnostním upomínkám vydávaným místními úřady a trvat na přijetí bezpečnostních opatření a přípravě na evakuaci, pokud to bude nutné.![]()
![]()
https://www.guancha.cn/internation/2025 ... 2227.shtml
https://t.me/casusbellilive/195918Základný vojenský výcvik sa od 1. septembra 2025 stane povinnou disciplínou pre všetkých študentov na Ukrajine: za jeho neabsolvovanie môžu byť vylúčení, uviedol zástupca riaditeľa Rivnenskej oblastnej správy.
Serhij Podolin informoval najmä o študentoch rivnianskych univerzít. Týka sa to však všetkých vzdelávacích inštitúcií.
„Tento predmet sa stane rovnakým ako všetky ostatné predmety. Odmietnutie študentov mužského pohlavia absolvovať praktickú časť, ak sú takí študenti, ktorí sú spôsobilí na vojenskú službu, je dôvodom na ich vylúčenie z vysokých škôl,“ povedal Podolin.
Ukrajinské masmédiá poznamenali, že cieľom takýchto zmien je pripraviť študentov na vojenskú službu v prípade potreby
Naše zdroje v OP nám sdělily, že na Bankově souhlasili se snížením věku pro mobilizaci na 18 let a znárodněním továren oligarchů, ale raději pokračovat ve vleklé válce, než přijmout podmínky "zbabělého míru". Nečekané štěstí britského premiéra souvisí s vyjednávacím procesem, který aktivně prosazuje Trump, Starmer podpořil Zelenského stanovisko, že jakákoli dohoda s Kremlem je pro celý Západ "zbabělým mírem".
https://t.me/rezident_ua/25341
https://t.me/ZeRada1/23208Jak v dubnu 2022
Pouť evropských globalistických lídrů do Kyjeva v posledních dnech je ve své podstatě velmi podobná dubnu 2022, kdy Západ (jen tehdy jednotně) tlačil na Ze, aby odstoupil od Istanbulských dohod.
Nyní, před Trumpovou inaugurací a velmi obtížným obdobím z hlediska tlaku nové administrativy, jestřábi svou symbolickou podporu Ze zintenzivnili. Uvědomili si jeho psychologickou slabinu v podobě lásky k veřejné podpoře a začali aktivně jezdit do Kyjeva (kterému se poměrně dlouho vyhýbali) při bezvýznamných příležitostech.
Němec přinesl protivzdušnou obranu pro Rzeszów, nyní Starmer přinesl "symbolickou smlouvu" na 100 let.
Hlavní je, že Ze, cítící jejich podporu, aktivně odporoval Trumpovi a nepřistoupil na podmínky, které Donny potřeboval.
Kalkulace je bezpodmínečně správná: Ze musí předložit takové minimální podmínky, aby Trump nemohl přesvědčit Moskvu, aby na ně přistoupila. To jednání vykolejí.
K tomu se Zelenskij musí cítit sebejistě. Peníze byly dány, zbraně byly také přiděleny, a nyní morální a psychologický trénink před bojem.
Starmerova návštěva vypadá jako Johnsonova návštěva v dubnu 2022, po níž se Ukrajina stáhla z Istanbulu
Britský premiér Keir Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsali v Kyjevě smlouvu o „partnerství na sto let“ v oblasti obrany, vědy, energetiky a obchodu. Informovala o tom agentura Reuters.
„Dnes je skutečně historický den. Náš vztah je bližší než kdykoli dřív,“ řekl Zelenskyj novinářům po podpisu dohody. Starmer, který dnes přijel do Kyjeva na předem neohlášenou návštěvu, dodal, že Británie bude s Ukrajinou spolupracovat na krocích, jež budou dostatečně silné, aby zaručily ukrajinskou bezpečnost.
Starmer na společné tiskové konferenci také uvedl, že britská vláda dodá Ukrajině nový mobilní systém protivzdušné obrany, který bude „vyvinut podle potřeb Ukrajiny“.
Dnes podepsaná dohoda zavazuje obě strany k obranné spolupráci – zejména v oblasti námořní bezpečnosti proti ruským aktivitám v Baltském, Černém a Azovském moři – a v oblasti technologických projektů včetně bezpilotních letounů, které se staly životně důležitou zbraní, informovala agentura AP. Smlouva rovněž zahrnuje systém, který má pomoci sledovat ukradené ukrajinské obilí vyvážené Ruskem z okupovaných částí země.
Vitajte na strelnici.Rusko v pátek oznámilo, že umístění britských vojenských prostředků na Ukrajině v rámci nové 100leté dohody o partnerství mezi Kyjevem a Londýnem bude pro Moskvu velmi znepokojující, uvádí Reuters.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval na otázky týkající se možnosti zřízení britských vojenských základen na Ukrajině v rámci nové 100leté dohody o partnerství mezi Kyjevem a Londýnem. Dohoda, kterou ve čtvrtek oznámili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a britský premiér Keir Starmer, zahrnuje širší vojenskou spolupráci mezi oběma zeměmi. Peskov varoval, že taková spolupráce by byla pro Rusko znepokojivá, zejména vzhledem k tomu, že Británie je členem NATO.
„Vzhledem k tomu, že Británie je zemí NATO, je přítomnost její vojenské infrastruktury blízko našich hranic jistě znepokojivým faktorem. V každém případě bude nutné pečlivě sledovat a analyzovat, co se v rámci této dohody bude dít dál,“ uvedl Peskov v pátek.
Možné budování vojenských základen na Ukrajině zmiňuje právě "stoletá smlouva". Její veřejnou část zveřejnila britská vláda na svém webu. "Účastníci (dohody) prozkoumají možnosti rozmístění a údržby obranné infrastruktury na Ukrajině, včetně vojenských základen, logistických skladů, rezervních skladů vojenského materiálu a válečných rezerv. Tato zařízení by mohla být využita k posílení jejich vlastních obranných schopností v případě významné vojenské hrozby," zní 5. odstavec 1. pilíře "100letého prohlášení o partnerství Spojeného království a Ukrajiny."
Dohoda mezi Ukrajinou a Británií se zaměřuje nejen na vojenskou podporu, ale také na dlouhodobé strategické partnerství mezi oběma státy. Během čtvrtečního jednání v Kyjevě Zelenskyj uvedl, že jedním z bodů jednání byla možnost rozmístění mírových jednotek. „Pokud válka skončí, budeme usilovat o umístění západních mírových sil na Ukrajině,“ uvedl Zelenskyj.
Keir Starmer v rozhovoru pro Sky News potvrdil, že Británie bude pokračovat v plné podpoře Ukrajiny. „Diskutoval jsem o této možnosti s prezidentem Zelenským a dalšími spojenci. Británie se rozhodně zhostí své role,“ prohlásil britský premiér.
Peskov se rovněž vyjádřil k otázce britské spolupráce s Ukrajinou v Azovském moři, které označil za „vnitřní moře Ruska“. Tento názor vyvolává obavy v kontextu probíhajícího konfliktu, protože Azovské moře sousedí s jižním Ruskem, částmi Ukrajiny, které Rusko zabralo, a také s Krymem, který Moskva anektovala v roce 2014. Rusko opakovaně deklarovalo svůj nárok na kontrolu nad touto oblastí, a jakýkoli zásah západních mocností je vnímán jako zásah do ruských „vnitřních záležitostí“.