Přírodní katastrofy v Číně si v červenci vyžádaly 147 mrtvých a ekonomické ztráty za více než 5 miliard dolarů
Přírodní katastrofy v Číně, včetně povodní, tajfunů a geologických katastrof, postihly více než 16 milionů lidí, přičemž 147 lidí zemřelo nebo se pohřešuje, a přímé ekonomické ztráty v červenci činily 41,18 miliardy juanů (5,74 miliardy dolarů), což je nejhorší letošní rok, podle čínského ministerstva krizového řízení v pátek.
V červenci byly hlavními přírodními katastrofami v Číně záplavy, tajfuny, geologické katastrofy a sucha, zatímco jiné druhy přírodních katastrof včetně krupobití, zemětřesení, písečné prachové bouře a lesních požárů se také vyskytly v různé míře, uvedlo ministerstvo.
Celkem 703 000 lidí bylo evakuováno a přemístěno, když došlo k přírodním katastrofám, přičemž 4 300 domů se v červenci zřítilo. Přírodní katastrofy podle ministerstva zasáhly 3,13 milionu hektarů plodin.
Pokud jde o ekonomické škody, červenec byl letos nejhorším měsícem pro ztráty způsobené katastrofami, přičemž mezi nejhůře zasažené provincie a obce patřily východočínský Fu-ťien, Čchung-čching v jihozápadní Číně, severočínský Peking, provincie Che-pej a autonomní oblast Vnitřní Mongolsko.
V červenci bylo v zemi sedm silných srážek a kumulativní srážky byly 119 milimetrů, což bylo v podstatě stejné jako ve stejném období předchozích let.
Extrémní srážky byly vyvolány supertajfunem Doksuri, vyskytly se v severní Číně, Huanghuai a dalších regionech a bylo uvedeno do provozu několik protipovodňových oblastí v Pekingu, Tianjinu a Hebei. Hladina ostatních velkých řek v Číně je nižší než ve stejném období předchozích let, přičemž 262 řek zažilo záplavy nad úrovní varování, podle úřadů.
Více než 7,03 milionu lidí bylo postiženo povodněmi a geologickými katastrofami, přičemž 142 lidí zemřelo nebo se pohřešuje, což vedlo ke zřícení více než 2 300 domů a přímé ekonomické ztráty dosáhly 15,78 miliardy juanů.
V červenci se v severozápadním Tichém oceánu a Jihočínském moři vytvořily celkem tři tajfuny, z nichž dva se dostaly na pevninu v Číně.
Tajfun Talim se 17. a 18. července dvakrát dostal na pevninu v Čan-ťiangu v jihočínské provincii Kuang-tung a v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang v Pej-chaji. Je to první tajfun, který letos v naší zemi zasáhl více než 1,12 milionu lidí v Guangdongu, Guangxi a Hainan a způsobil přímé ekonomické ztráty ve výši 2,61 miliardy juanů.
Tajfun Doksuri, pátý tajfun roku, postihl v různé míře 2,91 milionu lidí ve Fujianu, Zhejiangu, Anhui, Jiangxi, Guangdongu a dalších místech, přičemž přímé ekonomické ztráty dosáhly 14,74 miliardy juanů.
Sucho v severní a severovýchodní Číně se zmírnilo kvůli srážkám, zatímco sucho ve střední a západní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko pokračuje. Na začátku července bylo sucho vážné v částech autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, provincií Che-pej a Liao-ning. Na vrcholu sucha v polovině července bylo podle ministerstva postiženo více než 4,31 milionu lidí a 1,64 milionu hektarů plodin.
Severovýchodní Čína, severní Čína a další části země trpěly extrémním počasím, přičemž regiony postižené krupobitím v červenci způsobily pět úmrtí.
V červenci nebylo na čínské pevnině zaznamenáno žádné zemětřesení o síle 5 stupňů Richterovy škály nebo vyšší, nicméně po celé zemi došlo k 21 lesním požárům, většinou způsobeným údery blesku, zejména v provincii Chej-lung-ťiang a autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.
https://www.globaltimes.cn/page/202308/1295710.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.