Čína

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 03 črc 2023, 16:15

https://sputnikglobe.com/20230703/chine ... 33941.html
Stretnutie čínskeho ministra obrany a hlavného veliteľa ruského námorníctva v Pekingu
PEKING(Sputnik) - Čínsky minister obrany Li Šangfu sa v Pekingu stretol s hlavným veliteľom ruského námorníctva Nikolajom Jevmenovom, informovalo v pondelok čínske ministerstvo obrany.
"Čínsky minister obrany Li Šangfu sa 3. júla v Pekingu stretol s hlavným veliteľom ruského námorníctva Nikolajom Jevmenovom," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.
Počas stretnutia minister vyjadril nádej, že Čína rozšíri spoluprácu s ruským námorníctvom, aby spoločne prispeli k udržaniu mieru a stability v regióne a na celom svete, uvádza sa vo vyhlásení.
Hlavný veliteľ ruského námorníctva zasa počas stretnutia povedal čínskemu šéfovi obrany, že Rusko prikladá veľký význam posilneniu spolupráce medzi armádami oboch krajín, citovalo čínske ministerstvo.
Rusko je tiež pripravené rozšíriť kontakty s čínskym námorníctvom na všetkých úrovniach a vykonávať spoločné cvičenia a hliadky, citoval Jevmenov.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 06 črc 2023, 16:31

https://sputnikglobe.com/20230706/us-to ... 95330.html
USA rozširujú zastúpenie na Taiwane
MOSKVA (Sputnik) - Americký inštitút na Taiwane (AIT), ktorý je de facto veľvyslanectvom Spojených štátov, plánuje rozšíriť svoj kancelársky komplex v Taipei, čo má posilniť záväzok Spojených štátov voči Taiwanu, informovala americká tlačová agentúra.
"Vzhľadom na silné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Taiwanom plánuje AIT zvýšiť počet svojich zamestnancov s cieľom ďalej podporovať obchodné, kultúrne a iné vzťahy medzi obyvateľmi Spojených štátov a obyvateľmi Taiwanu," uviedol v stredu v e-maile pre médiá hovorca AIT.
Dodal, že rozšírenie "predstavuje mimoriadnu príležitosť na zabezpečenie dlhodobého budúceho rastu AIT na jednom centrálnom a bezpečnom mieste a posilňuje pevný americký záväzok voči Taiwanu".
Inštitút de facto pôsobí ako veľvyslanectvo USA na Taiwane od roku 1979, keď Washington zmenil oficiálne uznanie z Tchaj-pej na Peking. Americká tlačová agentúra s odvolaním sa na hovorcu AIT uviedla, že pozemok sa využije na ďalšie kancelárske a skladové priestory, rekreačné centrum pre zamestnancov a parkovisko.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 07 črc 2023, 01:08

https://echo24.cz/a/HNLdi/zpravy-svet-c ... lana-k-boj
Čínský prezident vyzval armádu, aby byla odhodlána k boji
Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek vyzval armádu, aby byla odhodlána bojovat a zlepšila svou schopnost vést „skutečné boje“. Prezident to podle agentury AFP řekl při návštěvě armádních jednotek v Nankingu v den, kdy do Pekingu přicestovala americká ministryně financí Janet Yellenová.

Podle hlavy státu je nutné „se zaměřit na výcvik pro boj v reálných podmínkách a zrychlit zlepšování naší schopnosti zvítězit“. Čínský prezident se také domnívá, že čínská armáda musí zlepšit svou schopnost „plánovat válku a boje“.

Čína podle mezinárodních analytiků posiluje své vojenské kapacity. Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) měla Čína v loňském roce druhý největší armádní rozpočet na světě po Spojených státech. Čínské vojenské výdaje činily podle odhadu SIPRI v loňském roce zhruba 292 miliard dolarů (6,4 bilionu korun), což bylo o 63 procent více než před deseti lety.

V uplynulých měsících Čína uskutečnila řadu vojenských cvičení v blízkosti Tchaj-wanu, který Peking považuje za vzbouřeneckou provincii. Manévry například simulovaly blokádu ostrovního státu. Peking se nezřekl možnosti použít sílu proti Tchaj-wanu.

Čínský prezident pronesl své výroky během začátku návštěvy v Pekingu americké ministryně financí Janet Yellenová. Po příletu do čínské metropole ministryně uvedla, že si USA přejí mít s Čínou „zdravé hospodářské soutěžení“. „Přijmeme opatření na ochranu naší národní bezpečnosti, když to bude nutné,“ uvedla dále ministryně, podle které je cesta příležitostí, jak se vyvarovat nedorozumění v komunikaci s Pekingem.

Yellenové se podle agentury Reuters dostalo v Pekingu přijetí na nízké diplomatické úrovni. V pátek však má jednat s premiérem Liem Čchiangem. Podle amerických představitelů, které cituje agentura Reuters, se nedá očekávat během její návštěvy větší průlom v obchodních a ekonomických vztazích mezi oběma zeměmi.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 07 črc 2023, 17:16

https://sputnikglobe.com/20230707/china ... 13254.html
Čína čiastočne zakázala dovoz z Japonska kvôli plánu vypúšťania vody z Fukušimy
PEKING (Sputnik) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v utorok uviedla, že plány Japonska na vypúšťanie vyčistenej vody z JE Fukušima do mora sú v súlade s bezpečnostnými normami MAAE.
Čína sa rozhodla zakázať dovoz tovaru z 10 japonských prefektúr kvôli plánom Tokia vypúšťať kontaminovanú vodu z jadrovej elektrárne (JE) Fukušima 1 do mora, uviedla v piatok čínska Hlavná colná správa.
"Čínska colná správa ukladá zákaz dovozu potravinárskych výrobkov z 10 japonských prefektúr vrátane Fukušimy, aby zabránila preprave rádioaktívnych japonských výrobkov do Číny a zaistila bezpečnosť dovážanej produkcie pre čínskych spotrebiteľov," uviedla čínska colná správa vo vyhlásení zverejnenom na WeChat.
Peking tiež zvýši kontrolu morských potravinových výrobkov z iných oblastí Japonska a začne kontrolovať všetok tovar prichádzajúci do krajiny z Japonska na rádioaktivitu, uvádza sa vo vyhlásení.
Čínska colná správa zároveň neuviedla žiadne podrobnosti o tom, kedy zákaz vstúpi do platnosti.
V roku 2021 Japonsko oznámilo svoje plány na likvidáciu vyčistenej vody z Fukušimy a vyzvalo MAAE, aby overila, či je bezpečná. Niektoré krajiny vrátane Nového Zélandu a Južnej Kórey boli spočiatku proti plánom Japonska, pretože sa obávali, že rádioaktívna voda ovplyvní ich obyvateľstvo.
Tokio pôvodne plánovalo začať vypúšťať vodu očistenú od všetkých rádionuklidov okrem trícia do oceánu 1 km od JE na jar tohto roku. Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky a ďalšie faktory sa však termín posunul na leto 2023.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 07 črc 2023, 19:24

https://www.pokec24.cz/politika/cina-za ... poboureny/
Čína zahajuje proaktivní sankční úder, Spojené státy jsou pobouřeny
Čínské ministerstvo obchodu bude od 1. srpna kontrolovat vývoz osmi sloučenin gallia a šesti sloučenin germania, “pro ochranu své národní bezpečnosti a zájmů.” The Straits Times.
To znamená, že k jejich vývozu bude potřeba povolení. A zákazník ze země, která uvalila na Čínu sankce, tyto prvky nemusí dostat. Gallium a germanium se široce používají v polovodičovém průmyslu, v komunikačních zařízeních, solárních článcích, elektrických vozidlech, satelitní komunikaci a vojenských aplikacích.
Čína je dominantním producentem těchto kovů. Například v roce 2021 činil objem výroby gallia v Číně 420 tun, v Rusku – 5 tun, v Japonsku – 3 tuny a v Jižní Koreji – 2. Zároveň primární produkce galia představuje 54 % celkové produkce a druhotné zpracování – 46 %.
V krátkodobém a střednědobém horizontu Číňany nikdo nenahradí.
Je zřejmé, že rozhodnutí čínského ministerstva obchodu je očkováním proti dalšímu zpřísňování sankčního tlaku Washingtonu a jeho spojenců.
Zejména letos v létě se ze Spojených států a Nizozemska očekávají nová omezení dodávek high-tech čipů a zařízení pro výrobu mikroobvodů do Číny.
V roce 2022 byly hlavními dovozci čínského gallia Japonsko, Spolková republika Německo a Nizozemsko a germania – Japonsko, Francie, Spolková republika Německo a Spojené státy americké.

Jelena Panina

Spojené státy byly pobouřeny čínským omezením vývozu surovin na výrobu čipů.
„Takové chování je pokusem o tlak na ekonomiku, je to nečestná hra. Amerika vždy stála za mírovým urovnáním jakýchkoli konfliktů a politika sankcí hovoří pouze o slabosti čínské vlády, – řekla tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre.
Konkrétně tato formulace je opravdu vtipná.
Logika je “železná” – omezit prodej čipů do Číny je možné, ale když Číňané v reakci omezí suroviny pro Američany, je to – “nečestné”.
Čínské kontroly vývozu kovů používaných v polovodičích jsou „jen začátek“ – Wei Jianguo, bývalý náměstek ministra obchodu pro mezinárodní ekonomické burzy, státem podporovaný think-tank.
Analytici uvedli, že kontrolní opatření, oznámená v předvečer Dne nezávislosti USA a těsně před návštěvou Yellenové v Pekingu, byla jasně načasována tak, aby vyslala signál Bidenově administrativě, která se zaměřuje na čínský sektor čipů a tlačí spojence (např. Japonsko a Nizozemsko), aby následovali jejich příklad.
Čínský krok také vyvolal obavy, že by mohla následovat omezení vývozu vzácných zemin, přičemž analytici poukazují na omezení dodávek zavedené před 12 lety ve sporu s Japonskem.
Někteří hlavní výrobci čipů považují čínské kontroly exportu gallia spíše za varovný výstřel.
Jiní experti v minulosti varovali, že pokud by Čína skutečně chtěla udeřit na globální výrobce automobilů, ČLR by mohla například kontrolovat export grafitu.
Podle Benchmark Mineral Intelligence Čína vyrábí 61 % světového přírodního grafitu a 98 % konečného recyklovaného materiálu pro anody baterií pro elektromobily.

Nikolaj Vavilov
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 08 črc 2023, 18:56

Vicepremiér Státní rady Čínské lidové republiky He Lifeng na setkání s americkou ministryní financí Janet Yellenovou vyjádřil znepokojení nad existujícími americkými sankcemi. Oznámily to oficiální internetové stránky Státní rady Čínské lidové republiky 8. července.

Summit : He Li se setkal s americkou ministryní financí Yellenovou
https://www.gov.cn/yaowen/liebiao/20230 ... 890702.htm
Peking, 7. července (Sin-chua) – He Lifeng, vicepremiér Státní rady a vůdce čínsko-americké ekonomické a obchodní strany, se 8. července v Pekingu setkal s americkou ministryní financí Yellenovou. Obě strany se zaměřily na provádění důležitého konsensu dosaženého na summitu na Bali, vedly důkladné, upřímné a pragmatické výměny názorů na světovou hospodářskou a finanční situaci a spolupráci při řešení společných globálních výzev a rozhovory byly konstruktivní.
Čína je přesvědčena, že generalizace národní bezpečnosti nepřispívá k normální ekonomické a obchodní výměně. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad americkými sankcemi a omezeními vůči Číně. Čína a Spojené státy se dohodly na posílení komunikace a spolupráce při řešení globálních výzev. Obě strany se dohodly, že budou pokračovat v udržování výměn a interakcí.
Žádná sláva ... to v roce 2008 při Velké krizi Západu ministryně zahraničí Clintonová se zeptala zda Čína USA pomůže , nebo má udělat stritýz.... :smich:
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

PeterSly
Senior redaktor
Příspěvky: 4135
Registrován: 23 srp 2022, 09:39

Re: Čína

Příspěvek od PeterSly » 09 črc 2023, 09:49

No, striptýz... Tady už se žebráci konečně schovají adekvátně.
https://nypost.com/2023/07/08/us-treasu ... ing-visit/

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 10 črc 2023, 18:42

Xi se setkal s předsedkyní Rady Ruské federace
Peking 10. července (Sin-chua) – Čínský prezident Si Ťin-pching se v pondělí setkal v Pekingu s předsedkyní Rady Ruské federace Valentinou Matvijenkovou.
Xi poznamenal, že společným úsilím obou stran si čínsko-ruské vztahy udržely zdravou a stabilní dynamiku rozvoje se stabilním pokrokem ve spolupráci v různých oblastech. Sociální základy a všeobecná podpora dlouhodobého přátelství mezi oběma zeměmi se staly pevnějšími.
"Během mé státní návštěvy Ruska v březnu tohoto roku jsme s prezidentem Putinem dosáhli nového a důležitého konsensu o prohloubení bilaterální komplexní strategické koordinace a praktické spolupráce v různých oblastech," řekl Xi a poznamenal, že rozvoj čínsko-ruských vztahů je strategickou volbou, kterou obě země učinily na základě základních zájmů svých zemí a národů.
Čína bude i nadále spolupracovat s Ruskem na rozvoji komplexního strategického partnerství koordinace pro novou éru, které bude zahrnovat vzájemnou pomoc, hlubokou integraci, inovace a výsledky výhodné pro všechny, aby podpořila rozvoj a revitalizaci obou zemí a podpořila budování prosperujícího, stabilního, spravedlivého a spravedlivého světa, řekl Xi.
Xi vzal na vědomí, že legislativní spolupráce je důležitou součástí čínsko-ruských vztahů, a vyjádřil naději, že obě strany budou spolupracovat na realizaci důležitého konsensu dosaženého oběma hlavami států, podporovat a zaručit trvalý a zdravý rozvoj dvoustranné spolupráce v různých oblastech od legislativní úrovně, posílit výměnu zkušeností v oblasti legislativy a státní správy, a posunout spolupráci mezi zákonodárnými orgány obou zemí na novou úroveň.
Vyzval obě strany, aby posílily komunikaci a koordinaci v rámci multilaterálních mechanismů, jako je Šanghajská organizace pro spolupráci a BRICS, vedly reformu globálního řízení správným směrem a chránily společné zájmy rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí.
Matvijenko uvedl, že rusko-čínské komplexní strategické partnerství koordinace je v souladu se zájmy obou zemí a vůlí obou národů a dosáhlo nejvyšší úrovně v historii a nadále se rozvíjí. Úspěšná březnová státní návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku dala silný impuls do rozvoje rusko-čínských vztahů.
Rada Ruské federace podporuje prohlubování rusko-čínské spolupráce a je ochotna posílit výměny s Všečínským shromážděním lidových zástupců, aby poskytla právní záruku pro realizaci konsensu obou hlav států, řekl Matvijenko.

https://english.news.cn/20230710/ae2c17 ... d66/c.html

Xi si umí vybrat , dle fotek o řád hezčí a příjemnější než Yellenová.... :nahoru:
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 10 črc 2023, 18:47

1c4.png
...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 12 črc 2023, 22:33

Čína vyzvala NATO k zastavení "nebezpečných pokusů" o destabilizaci Evropy, Asie a Tichomoří
Peking, 12. července (Sin-chua) – Čína ve středu vyzvala NATO, aby okamžitě přestalo očerňovat a lhát o Číně, zastavilo nebezpečné pokusy destabilizovat Evropu a asijsko-pacifickou oblast a přestalo hledat záminku pro svou pokračující expanzi.
Wang Wenbin, mluvčí čínského ministerstva zahraničí, učinil tyto poznámky v reakci na komuniké vydané během probíhajícího summitu NATO ve Vilniusu, které uvedlo, že čínská politika představuje "systémové výzvy pro euroatlantickou bezpečnost". "To, co je řečeno v komuniké NATO, je naprostým opakem pravdy a produktem mentality studené války a ideologické zaujatosti. Čína je silně proti," řekl Wang.
"Čína má dobré výsledky v oblasti míru a své bezpečnosti. Nikdy jsme nenapadli žádnou zemi ani se nezapojili do žádné zástupné války. Nikdy jsme neprováděli globální vojenské operace, nevyhrožovali jiným zemím silou, nevyváželi ideologii ani nezasahovali do vnitřních záležitostí jiných zemí. Nezakládáme ani se neúčastníme vojenských skupin a stavíme se proti použití síly nebo hrozbě silou v mezinárodních vztazích. Jak by taková Čína představovala "systémové výzvy" pro NATO?" zeptal se Wang.Čína je silou světového míru, přispěvatelem ke globálnímu rozvoji, obráncem mezinárodního řádu a zdrojem veřejného blaha. Čína se zavázala k mezinárodnímu systému, jehož jádrem je Organizace spojených národů (OSN), mezinárodnímu řádu založenému na mezinárodním právu a základním normám upravujícím mezinárodní vztahy, které vycházejí z cílů a principů Charty OSN. Dodal, že více než 30 let po skončení studené války zůstává jeho dědictví NATO uvězněno v myšlení s nulovým součtem a vidí svět jako protichůdné bloky. Navzdory volání světového společenství po míru, rozvoji a společném pokroku, NATO pokračuje v jednání proti převládajícímu trendu a snaží se vrátit kolo dějin.
"Svět to nevítá," řekl.
NATO tvrdí, že je regionální organizací, proč tedy NATO překračuje svůj geografický rozsah stanovený ve smlouvě, podniká svůj vpád do Asie a Pacifiku rychlejším tempem a snaží se stát "globálním NATO"? zeptal se Wang.
NATO tvrdí, že je defenzivní aliance, proč tedy NATO povzbuzuje členské státy, aby navyšovaly vojenský rozpočet, překračovaly hranici a rozšiřovaly mandát a podněcovaly konfrontaci v Asii a Tichomoří?
Dále řekl, že NATO tvrdí, že brání " mezinárodní řád založený na pravidlech", ale ignoruje mezinárodní právo a základní normy upravující mezinárodní vztahy a zasahuje do vnitřních záležitostí jiných zemí. NATO se účastnilo různých válek a působilo jako šiřitel poplašných zpráv v bezpečnostních otázkách, jako by svět potřeboval další nestabilitu. NATO skládá dohromady exkluzivní bloky a podporuje skupinovou politiku, aby zintenzivnilo ideologickou a blokovou konfrontaci.Wang uvedl, že prosperita a stabilita, které se Asie a Tichomoří již dlouho těší, závisí na vzájemném respektu, otevřené spolupráci, vzájemném prospěchu a schopnosti řádně řešit rozdíly mezi regionálními zeměmi. Vpád NATO do asijsko-pacifického regionu pouze vyvolá napětí a povede k blokové konfrontaci a dokonce k "nové studené válce" v tomto regionu.
"Asijsko-pacifické země to nevítají a mnoho států NATO to neschvaluje. Asijsko-pacifická oblast nepotřebuje 'asijsko-pacifickou verzi NATO'," řekl Wang.
"Vyzýváme NATO, aby okamžitě přestalo očerňovat a lhát o Číně. NATO musí opustit zastaralou mentalitu studené války a myšlení s nulovým součtem, zříci se své slepé víry ve vojenskou sílu a pomýlené praxe hledání absolutní bezpečnosti, zastavit nebezpečné pokusy destabilizovat Evropu a asijsko-pacifickou oblast a přestat hledat záminku pro svou pokračující expanzi. Vyzýváme NATO, aby hrálo konstruktivní roli pro světový mír a stabilitu," řekl.
V reakci na komuniké, které říká, že Čína postrádá "transparentnost" jaderného arzenálu, Wang poznamenal, že NATO, jako vojenská aliance, je známo, že má největší a nejsilnější jaderný arzenál na světě, a přesto nezodpovědně obviňuje Čínu z představování jaderných hrozeb a činí tak prostřednictvím diplomacie megafonů.. "To je prostě špatné a pokrytecké. Čína je vážně znepokojena a silně proti tomu," řekl Wang.
Řekl, že Čína byla vždy extrémně opatrná a zodpovědná v otázkách jaderných zbraní. Čína se zavázala k obranné jaderné strategii a udržuje jaderné kapacity na minimální úrovni požadované národní bezpečností.
"Nikdy jsme neměli v úmyslu zapojit se do závodů v jaderném zbrojení. Čína dodržuje politiku "nepoužít jako první" jaderné zbraně kdykoli a za žádných okolností a bezpodmínečně se zavázala, že jaderné zbraně nepoužije ani nevyhrožuje použitím jaderných zbraní proti státům nevlastnícím jaderné zbraně a zónám bez jaderných zbraní. Čína je jediným jaderně vyzbrojeným státem, který takovou politiku přijal. Učinil by některý členský stát NATO takový závazek?" zeptal se Wang.
Řekl, že mezinárodní společenství má více důvodů k obavám z dohody NATO o sdílení jaderných zbraní, jejímž prostřednictvím NATO udržuje největší jaderný arzenál na světě.
Některé členské státy urychlují modernizaci své jaderné energetiky, posilují takzvané "rozšířené odstrašování" a zvyšují riziko šíření jaderných zbraní a konfliktů. Pokud mají členové NATO skutečný zájem na snížení strategického rizika a zajištění strategické stability, měli by snížit roli jaderných zbraní v národní a kolektivní bezpečnostní politice, podporovat strategickou stabilitu konkrétními akcemi a udržovat mezinárodní a regionální mír a bezpečnost, řekl Wang.

https://english.news.cn/20230713/1d2e83 ... da1/c.html

Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 14 črc 2023, 20:33

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/cin ... tichomori/
Čína varuje, že NATO nesmí nikdy expandovat do Asie a Tichomoří
Čína je rozzuřena signály, které pozoruje na summitu ve Vilniusu ohledně možného budoucího rozšiřování NATO do pacifické oblasti a na „vlastní dvorek“ Číny v jihovýchodní Asii.

Peking ve středu přislíbil „rozhodnou odpověď“, pokud by se NATO někdy rozšířilo tak daleko na východ. Čínská mise při Evropské unii vydala v návaznosti na v úterý zveřejněné komuniké NATO ostré prohlášení. „Obsah komuniké týkající se Číny nebere v úvahu základní fakta, bezdůvodně překrucuje postoj a politiku Číny a záměrně ji diskredituje. Důrazně se proti tomu ohrazujeme a odmítáme to,“ uvedli čínští diplomaté.

Konkrétně se v komuniké NATO uvádí: „ČLR využívá širokou škálu politických, ekonomických a vojenských nástrojů ke zvýšení své globální stopy a projekci moci, přičemž zůstává neprůhledná ohledně své strategie, záměrů a vojenské výstavby.“

„Zlomyslné hybridní a kybernetické operace ČLR a její konfrontační rétorika a dezinformace jsou zaměřeny proti spojencům a poškozují bezpečnost Aliance,“ dodává se v něm.

Čínská mise ve své odpovědi zdůraznila, že se staví proti „posunu NATO na východ do asijsko-pacifického regionu“, a zároveň varovala, že „jakýkoli čin, který ohrozí legitimní práva a zájmy Číny, se setká s rozhodnou reakcí“.

Peking jistě také velmi pozorně sleduje přítomnost čtyř regionálních spojenců USA, včetně australského premiéra Anthonyho Albanese, japonského premiéra Fumia Kišidy, novozélandského premiéra Chrise Hipkinse a jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola – ti všichni se zúčastnili významného summitu NATO v Litvě.

Od května Kišida hovořil o budoucím členství své země v NATO, ale tento týden byly plány na otevření styčné kanceláře NATO v Tokiu zastaveny.

„Zdá se, že NATO odložilo plány na otevření styčné kanceláře v Tokiu, což byl návrh, který byl projednáván jako součást plánů západní vojenské aliance na prohloubení spolupráce s partnery v asijsko-pacifickém regionu, ale proti němuž se ostře postavila Čína,“ píše ve středu deník The Guardian poté, co v obsáhlém komuniké nebyla o této kanceláři nikde ani zmínka.

Věta potvrzující existenci styčného úřadu NATO byla údajně zahrnuta do původního návrhu komuniké a přežila několik kol úprav, ale do konečného zveřejnění se nedostala.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 16 črc 2023, 00:29

https://sputnikglobe.com/20230715/china ... 93344.html
Čína pripomína "krvný dlh" NATO za bombardovanie jej veľvyslanectva v Juhoslávii
Čínske ministerstvo zahraničných vecí opakovane obvinilo Washington a jeho spojencov zo snáh o ďalšiu militarizáciu východnej Ázie a zasievanie "semien novej studenej vojny" v regióne, pričom šíri príbeh o "hrozbe" údajne vychádzajúcej z Pekingu.
Čína nevíta "ázijsko-tichomorskú verziu NATO", ktorá vytrvalo podnecuje "blokovú konfrontáciu", uviedla na Twitteri hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Hua Chunying v súvislosti s rozširovaním aliancie v regióne.

"Nezabudli sme na krvavý dlh, ktorý má NATO voči čínskemu ľudu pri bombardovaní čínskeho veľvyslanectva v Juhoslávii," dodala hovorkyňa.

Dňa 24. marca 1999 začali sily NATO leteckú vojenskú operáciu proti Juhoslovanskej zväzovej republike. Aliancia konala bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, pričom svoje rozhodnutie založila na obvineniach západných krajín, že orgány SRJ vykonávali etnické čistky Albáncov v Kosove. Podľa srbských orgánov počas bombardovania NATO zahynulo približne 2 500 ľudí a približne 12 500 bolo zranených.

7. mája 1999 počas bombardovania NATO zasiahlo päť amerických riadených bômb veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v Belehrade, pričom zahynuli traja ľudia. Vtedajší americký prezident Bill Clinton pri ospravedlnení za bombardovanie uviedol, že išlo o nehodu.
NATO podobne svojvoľne zasahovalo v krajinách ako Afganistan, Irak a Líbya, kde podnecovalo občianske nepokoje alebo "farebné revolúcie" s cieľom násilne zvrhnúť vlády, vyvolať chaos a drancovať zdroje týchto krajín.
Stály zástupca Číny pri OSN, veľvyslanec Zhang Jun, predtým počas štvrtkového zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN označil NATO za skutočného pôvodcu problémov. Zhang vyjadril odsúdenie Pekingu za komuniké vydané na nedávnom samite NATO v litovskom Vilniuse.
Aliancia vyhlásila, že "ambície a nátlaková politika Číny spochybňujú naše záujmy, bezpečnosť a hodnoty". Obvinilo tiež Peking z "konfrontačnej rétoriky a dezinformácií" a z využívania "svojho ekonomického vplyvu na vytváranie strategických závislostí a posilňovanie svojho vplyvu".
Čang odsúdil vyhlásenie bloku ako preniknuté mentalitou studenej vojny, ideologickými predsudkami, nerešpektovaním faktov a neopodstatnenými obvineniami voči Číne.

Podľa vyhlásenia čínskej diplomatickej misie pri Európskej únii Peking vyjadril odhodlanie chrániť svoju suverenitu a bezpečnosť a rozhodne odmietnuť akékoľvek kroky NATO, ktoré poškodzujú legitímne práva a záujmy Číny. Vo vyhlásení sa dodáva, že Čína je proti rozširovaniu NATO v ázijsko-tichomorskom regióne.
S odvolaním sa na údajnú "hrozbu Číny" Washington vytvára nové exkluzívne politicko-vojenské bloky v ázijsko-tichomorskom regióne, ako napríklad AUKUS (pozostávajúci z Austrálie, Spojeného kráľovstva a USA) a QUAD (Austrália, India, Japonsko a USA). V reakcii na to Čína zopakovala, že takéto vojenské posilňovanie môže len "ďalej vystupňovať regionálne napätie".
"Ázia a Tichomorie sú kotvou pre mier a rozvoj, nie zápasiskom pre geopolitické súperenie," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin na pravidelnom tlačovom brífingu začiatkom roka.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 21 črc 2023, 07:23

https://echo24.cz/a/HjFja/zpravy-svet-kissinger-v-cine
Stoletého Kissingera přivítali v Číně. Setkal se s prezidentem či ministrem zahraničí
Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Pekingu setkal s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem. S odkazem na čínská státní média o tom informovala agentura Reuters, podle níž nebyly zveřejněné žádné další podrobnosti.

Stoletý Kissinger se v minulých dnech v Pekingu setkal také s nejvyšším čínským diplomatem Wangem I a s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem. Spojené státy potřebují ve své politice vůči Číně Kissingerovu diplomatickou moudrost, prohlásil po setkání Wang I, který zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci ve vládnoucí čínské komunistické straně.

Kissinger byl v 70. letech, v administrativách prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, poradcem pro národní bezpečnost a ministrem zahraničí. V těchto funkcích přispěl ve velké míře k normalizaci vztahů USA s Čínou.

Washington uvedl, že o Kissingerově cestě do Číny tento týden věděl, ale poznamenal, že tam nejedná jménem americké vlády. Kissinger od svého odchodu z úřadu Čínu pravidelně navštěvuje.

V současné době komplikuje vztahy mezi Spojenými státy a Čínou řada otázek, včetně blízkého partnerství Pekingu a Moskvy, čínského tlaku na Tchaj-wan, dodržování lidských práv v Číně či problematika obchodu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4682
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Čína

Příspěvek od Rado Info » 24 črc 2023, 18:55

Čína tajně posílá do Ruska dostatek vybavení na vybavení armády
Zásilky vojenského hardwaru odhalují mezeru v západních sankcích velikosti Číny.
Válečná síla čínského vývozu produktů dvojího užití do Ruska je potvrzena celními údaji. A přestože je Ukrajina také odběratelem Číny, její dovoz většiny zařízení, na které se tento příběh vztahuje, prudce klesl, ukazují čísla.
Rusko letos dovezlo z Číny drony v hodnotě více než 100 milionů dolarů – 30krát více než Ukrajina. A čínský export keramiky, součásti používané v neprůstřelných vesty, vzrostl o 69 procent do Ruska na více než 225 milionů dolarů, zatímco na Ukrajinu klesl o 61 procent na pouhých 5 milionů dolarů, ukazují čínské a ukrajinské celní údaje.
Pokud by Čína překročila červenou čáru a prodala Rusku zbraně nebo vojenské vybavení, Legarda uvedla, že by očekávala, že EU prosadí sekundární sankce zaměřené na činitele umožňující Putinovu útočnou válku.
Dodala však, že zařízení jako neprůstřelné vesty, termovizní snímky a dokonce i komerční bezpilotní letouny, které lze použít v útočných frontových operacích, pravděpodobně nevyvolají reakci.
„Pak je tu situace, ve které se v tuto chvíli nacházíme – všechny tyto součásti nebo vybavení dvojího použití a jak s nimi zacházíte,“ vysvětlil Legarda. "Neočekával bych, že EU bude v tomto ohledu schopna souhlasit se sankcemi."
https://www.politico.eu/article/china-f ... hai-h-win/

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 25 črc 2023, 20:47

Nejvyšší čínský zákonodárný sbor přijal rozhodnutí o odstranění Čchin Kanga z funkce ministra zahraničí a jmenoval Wang I ministrem zahraničí

Nejvyšší čínský zákonodárný sbor svolal na úterý zasedání, aby přezkoumal návrh novely trestního zákona a rozhodnutí o oficiálním jmenování a odvolání. Čchin Kang byl odvolán z funkce ministra zahraničí. Wang I byl jmenován čínským ministrem zahraničí. Úterní rozhodnutí se nedotklo Čchinova titulu státního rady.
Wang, 70letý zkušený diplomat, začal svou kariéru na ministerstvu zahraničí v roce 1982 a stal se poradcem na čínském velvyslanectví v Japonsku v roce 1989 a poté ministrovým poradcem v dubnu 1993. Poté byl v roce 1994 jmenován zástupcem generálního ředitele odboru asijských záležitostí na ministerstvu a poté generálním ředitelem odboru asijských záležitostí v letech 1995 až 1998. Wang působil jako náměstek ministra a člen výboru CPC ministerstva od roku 2001 do roku 2004, než byl jmenován čínským velvyslancem v Japonsku.
Wang také působil jako ředitel tchajwanské pracovní kanceláře ústředního výboru KS Číny a v letech 2008 až 2013 jako ministr pro záležitosti Tchaj-wanu, kancelář Státní rady. V letech 2013 až 2018 působil Wang jako ministr a zástupce tajemníka výboru CPC ministerstva zahraničí a od roku 2018 působil jako státní rada, člen skupiny vedoucích členů CPC ve Státní radě a ministr zahraničních věcí, než se Qin ujal funkce v roce 2022.
Čchin se narodil v roce 1966 v severočínském Tchien-ťinu, v roce 1988 začal pracovat na čínském ministerstvu zahraničí a v letech 1992 až 1995 se stal atašé a třetím tajemníkem odboru západoevropských záležitostí ministerstva. Poté pracoval jako třetí tajemník a druhý tajemník čínského velvyslanectví ve Velké Británii v letech 1995 až 1999 a poté se stal druhým tajemníkem a zástupcem ředitele divize. Později byl jmenován ředitelem odboru západoevropských záležitostí ministerstva.V letech 2002 až 2005 byl poradcem čínského velvyslanectví ve Velké Británii, poté se vrátil do Číny, aby v letech 2005 až 2010 pracoval jako mluvčí ministerstva.
Čchin byl v roce 2011 povýšen na generálního ředitele informačního oddělení ministerstva poté, co v letech 2010 až 2011 skončil ve funkci ministra čínského velvyslanectví ve Velké Británii. V roce 2014 se stal generálním ředitelem odboru protokolu ministerstva.
Čchin byl v roce 2018 povýšen na náměstka ministra zahraničí a o tři roky později se stal čínským velvyslancem v USA. Do USA přijel v červenci 2021, aby se ujal funkce čínského velvyslance.
Čchin byl jmenován čínským ministrem zahraničí na základě rozhodnutí 13. stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC) dne 30. prosince 2022.
Naposledy se Čchin objevil na veřejnosti 25. června na schůzkách s ministry zahraničí Ruska, Vietnamu a Srí Lanky.

https://www.globaltimes.cn/page/202307/1295010.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16727
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 27 črc 2023, 08:53

Ve skutečnosti má Tchaj-wan v oblasti pláže Bali připravená opevnění, která po cvičení pravděpodobně nedemontuje. Ostrov tak ztěžuje vylodění jednotek PLA.
https://t.me/china3army/22835
photo_2023-07-27_08-52-48.jpg
A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 30 črc 2023, 22:16

Maxim Kontsevich : Čína hraje důležitou roli v matematice

Profesor na L'Institut des Hautes Etudes Scientifiques ve Francii, Kontsevich získal mezinárodní ceny, jako je Fieldsova medaile, Cena Henriho Poincarého a Crafoordova cena, za průkopnické příspěvky k matematice a fyzice.
PEKING, 28. července (Sin-chua) – "Základní výzkum v Číně se v posledních letech rychle rozvíjí. V matematice má Čína nejen tradiční výhody, ale také hraje stále důležitější roli," řekl držitel Fieldsovy medaile Maxim Kontsevich na mezinárodní konferenci o základních vědách.
Čína v posledních letech dosáhla nepřetržitého pokroku v základní vědě, zejména v kvantové fyzice, což je působivé, řekl Kontsevich Xinhua na Mezinárodním kongresu základních věd, který se konal v Pekingu od 16. do 28. července.
Kongres svedl dohromady více než 800 předních vědců a renomovaných vědců, včetně Kontseviche, z domova i ze zahraničí, aby podpořili spolupráci a výměnu znalostí. Zaměřila se na tři odvětví základních věd: matematiku, teoretickou fyziku a teoretické počítačové a informační vědy.
Řekl, že mezinárodní spolupráce a otevřené sdílení jsou důležité pro podporu rozvoje základní vědy.
"Tato konference je dobrou příležitostí pro vědce, kteří studují základní vědy. Považuji za zajímavé setkávat se a vyměňovat si nápady s vědci z celého světa a dozvědět se o nejnovějším pokroku na akademické frontě, "dodal.
V roce 1998 získal Kontsevich prestižní Fieldsovu medaili, která je často popisována jako Nobelova cena za matematiku.
Pro učence ve věku kolem 40 let je Fieldsova medaile poctou a povzbuzením. Ale pro mladší generaci je důležitější význam získání ceny vést ji k důležitému směru vývoje matematického výzkumu, řekl a dodal, že "získání ceny by nemělo být cílem života."
"V Číně existují silné tradiční výhody matematiky. Nyní je v Číně stále více matematiků pracujících v různých oborech, nemluvě o tom, že někteří z nich jsou velmi talentovaní mladí lidé," poznamenal.
Řekl, že doufá, že více mladých lidí v Číně pochopí krásu matematiky a bude pokračovat v objevování matematického světa. "Matematika je mezi uměním a vědou a je to krásný předmět, který stojí za to prozkoumat a učit se o životě obecně."
Věří, že vědci často potřebují několik let, aby pochopili podstatu výzev k řešení obtížných problémů v základní vědě. "Výzkumní pracovníci musí dělat to nejlepší, soustředit se a strávit poměrně dlouhou dobu, aby dosáhli úspěchů."
"Místo toho, abychom na ně vyvíjeli tlak, musíme poskytnout více možností a možností pro ty, kteří pracují pomalu, ale studují hluboce, aby mohli provádět dlouhodobý výzkum," řekl.
Dodal, že matematika je základem přírodních věd. V uplynulém půlstoletí hrála matematika důležitou roli ve vývoji a pokroku lidské společnosti, zejména působivě široké uplatnění matematiky v moderních informačních technologiích.
"V matematickém výzkumu je běžné, že neustále narážíme na problémy a nevíte, co dělat dál. Ale matematici musí pokračovat ve zkoumání, ne před tím utíkat pryč."
"Když překonáte obtíže, vyřešíte hádanky nebo uvidíte nové krásné struktury, budete cítit velký pocit úspěchu," řekl Kontsevich

https://english.news.cn/20230728/ea8ac1 ... 9f6/c.html


Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 07 srp 2023, 10:34

Přírodní katastrofy v Číně si v červenci vyžádaly 147 mrtvých a ekonomické ztráty za více než 5 miliard dolarů

Přírodní katastrofy v Číně, včetně povodní, tajfunů a geologických katastrof, postihly více než 16 milionů lidí, přičemž 147 lidí zemřelo nebo se pohřešuje, a přímé ekonomické ztráty v červenci činily 41,18 miliardy juanů (5,74 miliardy dolarů), což je nejhorší letošní rok, podle čínského ministerstva krizového řízení v pátek.
V červenci byly hlavními přírodními katastrofami v Číně záplavy, tajfuny, geologické katastrofy a sucha, zatímco jiné druhy přírodních katastrof včetně krupobití, zemětřesení, písečné prachové bouře a lesních požárů se také vyskytly v různé míře, uvedlo ministerstvo.
Celkem 703 000 lidí bylo evakuováno a přemístěno, když došlo k přírodním katastrofám, přičemž 4 300 domů se v červenci zřítilo. Přírodní katastrofy podle ministerstva zasáhly 3,13 milionu hektarů plodin.
Pokud jde o ekonomické škody, červenec byl letos nejhorším měsícem pro ztráty způsobené katastrofami, přičemž mezi nejhůře zasažené provincie a obce patřily východočínský Fu-ťien, Čchung-čching v jihozápadní Číně, severočínský Peking, provincie Che-pej a autonomní oblast Vnitřní Mongolsko.
V červenci bylo v zemi sedm silných srážek a kumulativní srážky byly 119 milimetrů, což bylo v podstatě stejné jako ve stejném období předchozích let.
Extrémní srážky byly vyvolány supertajfunem Doksuri, vyskytly se v severní Číně, Huanghuai a dalších regionech a bylo uvedeno do provozu několik protipovodňových oblastí v Pekingu, Tianjinu a Hebei. Hladina ostatních velkých řek v Číně je nižší než ve stejném období předchozích let, přičemž 262 řek zažilo záplavy nad úrovní varování, podle úřadů.
Více než 7,03 milionu lidí bylo postiženo povodněmi a geologickými katastrofami, přičemž 142 lidí zemřelo nebo se pohřešuje, což vedlo ke zřícení více než 2 300 domů a přímé ekonomické ztráty dosáhly 15,78 miliardy juanů.
V červenci se v severozápadním Tichém oceánu a Jihočínském moři vytvořily celkem tři tajfuny, z nichž dva se dostaly na pevninu v Číně.
Tajfun Talim se 17. a 18. července dvakrát dostal na pevninu v Čan-ťiangu v jihočínské provincii Kuang-tung a v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang v Pej-chaji. Je to první tajfun, který letos v naší zemi zasáhl více než 1,12 milionu lidí v Guangdongu, Guangxi a Hainan a způsobil přímé ekonomické ztráty ve výši 2,61 miliardy juanů.
Tajfun Doksuri, pátý tajfun roku, postihl v různé míře 2,91 milionu lidí ve Fujianu, Zhejiangu, Anhui, Jiangxi, Guangdongu a dalších místech, přičemž přímé ekonomické ztráty dosáhly 14,74 miliardy juanů.
Sucho v severní a severovýchodní Číně se zmírnilo kvůli srážkám, zatímco sucho ve střední a západní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko pokračuje. Na začátku července bylo sucho vážné v částech autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, provincií Che-pej a Liao-ning. Na vrcholu sucha v polovině července bylo podle ministerstva postiženo více než 4,31 milionu lidí a 1,64 milionu hektarů plodin.
Severovýchodní Čína, severní Čína a další části země trpěly extrémním počasím, přičemž regiony postižené krupobitím v červenci způsobily pět úmrtí.
V červenci nebylo na čínské pevnině zaznamenáno žádné zemětřesení o síle 5 stupňů Richterovy škály nebo vyšší, nicméně po celé zemi došlo k 21 lesním požárům, většinou způsobeným údery blesku, zejména v provincii Chej-lung-ťiang a autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.

https://www.globaltimes.cn/page/202308/1295710.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 17964
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Čína

Příspěvek od petrp » 15 srp 2023, 15:54

Na setkání Pásu a stezky prý nepojedou. Nikdo je ale nezval
Před 3. fórem o Pásu a stezce pro mezinárodní spolupráci (BRF), které se bude konat koncem tohoto roku v Číně, některá zahraniční média soustavně osočovala Iniciativu Pásu a stezky (BRI) a tvrdila, že někteří lídři rozvinutých zemí se tohoto setkání nezúčastní. Jak ale vyplývá z vyjádření organizátorů, s jejich pozváním se ale ani nepočítá.
https://vasevec.info/clanky/na-setkani- ... ale-nezval
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito. Johann Nepomuk Nestroy
Lepší s Parkinsonem rozlít, než s Alzheimerem zapomenout vypít...

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 15 srp 2023, 18:27

Čínská centrální banka nečekaně snižuje klíčové měnověpolitické sazby, čímž zvyšuje očekávání trhu :nahoru:

Čínská centrální banka v úterý nečekaně snížila klíčové úrokové sazby ve snaze podpořit ekonomické aktivity, protože řada ekonomických údajů za červenec zveřejněných v úterý odráží přetrvávající výzvy, kterým země čelí během svého hospodářského oživení.
Krok Čínské lidové banky (PBC) byl široce oceněn, protože analytici trhu uvedli, že "dvě snížení sazeb za den" podtrhlo odhodlání země přijmout nezbytná politická opatření k zajištění stabilního růstu uprostřed přetrvávajícího tlaku na pokles.
V úterý PBC snížila sazbu u jednoletých úvěrů, známých jako střednědobý úvěrový nástroj (MLF), o 15 bazických bodů na 2,5 procenta. Mezitím centrální banka také snížila sedmidenní reverzní repo sazbu, krátkodobou měnověpolitickou sazbu, o 10 bazických bodů na 1,8 procenta.
V krátkém prohlášení PBC uvedla, že tento krok byl učiněn s cílem zajistit se proti dopadu faktorů, jako jsou vrcholy daňové sezóny, a udržet přiměřenou a dostatečnou likviditu v bankovním systému. Částka peněz zapojená do úterního kroku činila 605 miliard juanů (83,03 miliardy dolarů) - 401 miliard juanů v jednoletém MLF a 204 miliard juanů v sedmidenním repo obchodě.
Krok PBC výrazně předčil očekávání trhu. Zhou Maohua, ekonom Everbright Bank, uvedl, že hlavní důvod neočekávaného kroku byl spojen se slabým růstem úvěrů a rostoucím tlakem na ekonomické oživení.
V úterý Čína zveřejnila řadu údajů za červenec, které zdůrazňují přetrvávající tlak na pokles, i když zotavení země pokračuje. Maloobchodní tržby vzrostly meziročně o 2,5 procenta z 3,1 procenta v červnu, zatímco průmyslová produkce vzrostla meziročně o 3,7 procenta ve srovnání s 4,4 procenta v červnu, podle Národního statistického úřadu. Investice do dlouhodobého majetku vzrostly v prvních sedmi měsících roku 3 meziročně o 4,2023 procenta ve srovnání s růstem o 3,8 procenta v první polovině roku 2023.
Čínští představitelé a analytici tvrdí, že zatímco tlak na pokles čínské ekonomiky přetrvává, existují také rostoucí známky toho, že ekonomické oživení po tříleté pandemii stále probíhá. Někteří analytici poukazovali na úterní krok PBC a očekávali další přísnější politickou podporu, která zajistí stabilní růst ve druhé polovině roku 2023.
"Snížení sazeb vyslalo velmi pozitivní signál, že centrální banka se snaží zvýšit důvěru trhu prostřednictvím nižší sazby MLF, což vytvoří pozitivní dynamiku na akciovém trhu a trhu s nemovitostmi," řekl Yang Delong, hlavní ekonom společnosti First Seafront Fund Management Co se sídlem v Shenzhenu.
Yang dále poznamenal, že v současné době existuje nedostatek důvěry na trhu, ale snížení sazeb může do jisté míry zvýšit důvěru investorů a zvrátit pokles trhu. Tento krok by mohl být přínosem pro širokou škálu odvětví, včetně financí, nemovitostí a maloobchodních výdajů.
Ještě důležitější je, že úterní krok PBC dále zvýšil očekávání širší podpory měnové politiky, včetně možného snížení úrokových sazeb a sazby povinných minimálních rezerv, s cílem podpořit hospodářský růst ve druhé polovině roku 2023.

https://www.globaltimes.cn/page/202308/1296306.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Odpovědět