Čína

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 04 čer 2023, 22:27

Čína naléhá na USA, aby zastavily oficiální interakce s Tchaj-wanem v jakékoli formě :pest
Peking, 2. června (Xinhua) -- Čína vyzvala Spojené státy, aby zastavily oficiální interakce jakékoli formy s čínským regionem Tchaj-wanu a přestaly prosazovat a okamžitě zrušit "Iniciativu pro obchod 21. století" a příslušnou dohodu s Tchaj-wanem, řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na pravidelném tiskovém brífinku v pátek.
Maovy poznámky přišly poté, co Spojené státy a tchajwanský region podepsaly 1. června ve Washingtonu D.C. první dohodu v rámci své "Iniciativy pro obchod 1. století".
"Čína se oficielně silně staví proti oficiálním interakcím jakékoli formy mezi čínským regionem Tchaj-wanu a zeměmi, které mají diplomatické vztahy s Čínou," řekl Mao a dodal, že interakce zahrnují vyjednávání nebo podpis jakékoli dohody, která implikuje suverenitu a má oficiální povahu.
Americká vláda záměrně posunula jednání s tchajwanskou Demokratickou pokrokovou stranou (DPP) o takzvané "Iniciativě pro obchod 21. století" a podepsala dohodu. Mao řekl, že to vážně porušuje princip jedné Číny a Tří Protokolů Čína-USA.,dřívější společná komuniké a je v rozporu se závazkem Spojených států udržovat s Tchaj-wanem pouze neoficiální vztahy.
"Čína to silně lituje a učinila vážné demarše na americkou stranu," řekla.
Pod rouškou obchodní spolupráce je takzvaná "iniciativa" jen americkým nástrojem k okrádání Tchaj-wanu. Orgány DPP, vedené sobeckou separatistickou agendou, nemají žádné skrupule ohledně zrady zájmů tchajwanských krajanů a podnikatelů nebo o prodej Tchaj-wanu. "Podpisem dohody nabízejí Tchaj-wan USA na talíři," řekl Mao.
Řekla, že je to nejnovější příklad toho, jak se USA snaží překroutit a vyprázdnit princip jedné Číny.
"Znovu vyzýváme Spojené státy, aby dodržovaly princip jedné Číny a tří Čína-USA. společná komuniké, okamžitě změnit kurz a zastavit oficiální interakce v jakékoli formě s Tchaj-wanem, přestat prosazovat a okamžitě odvolat takzvanou "iniciativu" a dohodu a přestat vysílat špatné signály separatistickým silám "nezávislosti Tchaj-wanu"; jinak ponese všechny důsledky americká strana," uvedl mluvčí.

http://en.people.cn/n3/2023/0603/c90000-20027272.html
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 05 čer 2023, 00:15

https://echo24.cz/a/HMPp6/zpravy-svet-c ... besky-klid
VIDEO: V Hongkongu byly potlačeny demonstrace připomínající masakr v Číně
Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. Během neděle byli pak zadrženi další aktivisté, včetně některých známých osobností prodemokratické opozice. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

Mezi zadrženými z dneška je například 67letá Alexandra Wongová, která v okamžiku zatčení nesla kytici květin. Bělovlasá obrýlená demonstrantka je v Hongkongu známá pod přezdívkou „babička Wongová“. V minulosti bývala Wongová pravidelně vidět na protivládních protestech s velkou britskou vlajkou v ruce.
Brave Hong Kongers, „Hong Kong people don‘t be afraid, don‘t forget tomorrow is June 4“ Artist Miki and other artists were arrested by more than 30 police while performing art in Causeway Bay, they shouted shouting all over the street to remind everyone not to forget June 4th.… pic.twitter.com/k3OAHFsi0P
— Spotlight on China (@spotlightoncn) June 4, 2023
Zatčena byla také představitelka opoziční Ligy sociálních demokratů Chan Po-ying, kterou policie zastavila, když nesla malou svíčku, jakou si lidé při vigiliích v minulých letech 4. červen v Hongkongu připomínali. Podobně jako Wongovou i ji policisté odvezli v dodávce.
What Hong Kong’s Victoria Park looked like 5 years ago today versus… pic.twitter.com/8apiz27QYj
— Jerome Taylor (@JeromeTaylor) June 4, 2023
Hongkongská policie dnes oznámila, že již v pátek zadržela osm lidí, kteří „měli u sebe transparenty s pobuřujícími hesly, skandovali a dopouštěli se nezákonných činů“.
Well-known pro-democracy activist Granny Wong was taken away by police at about 5pm in Causeway Bay. The four others pictured here were taken away around the same time & place.#June4 #TiananmenMassacre #HongKong #PoliceState pic.twitter.com/DT5pVhQ1ys
— Hong Kong Democracy Council (@hkdc_us) June 4, 2023
„Obyvatelé Hongkongu, nemějte strach a nezapomeňte na 4. červen,“ provolával podle Reuters umělec Sanmu Chan, když ho policie v sobotu večer z místa protestu odváděla.
🇭🇰 | Hong Kong | Esto está pasando | En la noche del 3 y 4 de junio de 2023, muchas personas y artistas fueron arrestados por conmemorar el 34° aniversario de la masacre de Tiananmen. A pesar de que se los llevaron, nadie agachó la cabeza...💪 pic.twitter.com/gRDUXcQ24g
— ☨ ⚜ Espíritu Templario News ⚜ ✠ (@NonNobis10) June 4, 2023
Hongkongští aktivisté uvádějí, že takovéto policejní akce jsou součástí širší kampaně proti disentu v této bývalé britské kolonii, které bylo při přechodu pod čínskou správu slíbeno zachování svobod a autonomních výsad.
Never forget «Today in 1989, PLA moved into Tiananmen Square with tanks & automatic weapons, killing over 10,000 of its own citizens.» #Tianmensquare pic.twitter.com/3FrcWsGH18
— Maria Wars (@MariaWarsVarsi) June 4, 2023
Bezpečnostní opatření, přijatá v souvislosti s výročím krvavého zásahu čínské armády proti demonstrantům v Pekingu, jsou v Hongkongu letos výrazně přísnější než v minulých letech, píše Reuters. Ve městě bylo rozmístěno až 6000 policistů, včetně pořádkových a protiteroristických sil, informovala hongkongská veřejnoprávní média. Vysocí hongkongští činitelé varovali občany, aby neporušovali zákon.
Chinese CCP wants this picture of the 1989 Tianmen Square Massacre removed from the internet.

Please do the needful. pic.twitter.com/aC8ePfzTC0
— Gautam Trivedi (@KaptanHindostan) May 5, 2021
„Policie je vysoce znepokojena pokusy některých lidí provokovat ostatní a snažit se je přimět, aby páchali nezákonné činy ohrožující národní bezpečnost a veřejný pořádek,“ uvedla policie v prohlášení.
Communist army cleaning up the scene at Tianmen Square after the June 4th massacre in 1989. pic.twitter.com/wWWILPRels
— William Yu (@Williamyu7888) May 29, 2017
Hongkongská aliance na podporu vlasteneckých a demokratických hnutí, která každoročně pořádala vigilie připomínající události na pekingském náměstí Nebeského klidu, byla v roce 2021 hongkongskými úřady rozpuštěna. Jedna z vedoucích členek aliance, nyní vězněná hongkongská aktivistka Chow Hang-tung, na facebooku napsala, že bude u příležitosti výročí držet 34hodinovou hladovku.

Ve Victoria Parku, kde se shromáždění konala, hongkongské úřady tento víkend organizují veletrh věnovaný čínským produktům, upozornila agentura AFP.

Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Zahynuly stovky, možná tisíce studentů i dalších občanů. V pevninské Číně jsou tyto události zakázaným tématem diskusí, stejně jako jakékoli jejich připomínky.

Skupina čínských aktivistek nazvaná Tchienanmenské matky, která požaduje spravedlnost pro oběti masakru, uvedla, že bolest nad ztrátou blízkých trvá. „Ačkoli uplynulo již 34 let, bolest ze ztráty milovaných osob během jedné noci nás stále trýzní,“ napsala skupina v prohlášení, které zveřejnila organizace Human Rights in China sídlící v New Yorku.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 05 čer 2023, 18:45

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/v-t ... pedoborec/
V Tchajwanském průlivu se málem srazily čínský a americký torpédoborec
Prudký manévr čínské válečné lodi, která se vysokou rychlostí přiblížila k americkému torpédoborci, byl zachycen na videu. Záběry zveřejnil televizní kanál Global News. (Foto: Twitter)

Čínská válečná loď se k torpédoborci amerického námořnictva v Tchajwanském průlivu přiblížila na méně než 150 metrů. Manévr málem vyústil ve srážku, uvádí kanadský televizní kanál Global News.
❗️🇨🇳🇺🇸⛴️The abrupt maneuver of the Chinese warship, which came close to the US destroyer at high speed, was caught on video. The footage was posted by Global News TV channel.

The Chinese warship approached the US Navy destroyer in the Taiwan Strait at less than 150 meters. The maneuver almost resulted in a collision, reports the Canadian TV channel Global News.
pic.twitter.com/1VwR7H7rK0 https://twitter.com/djuric_zlatko/statu ... 4075833344
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) June 4, 2023
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 08 čer 2023, 21:36

https://www.infovojna.bz/article/si-tin ... u-a-nadeje
Si Ťin-pchingovo varovanie pred „najhorším scenárom“ adresované šéfom čínskej bezpečnosti nie je pesimizmom, ale skôr realizmom s prvkami optimizmu a nádeje
Čínsky prezident Si Ťin-pching oznámil šéfom čínskej bezpečnosti, aby sa pripravili na extrémne až najhoršie scenáre kvôli zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii kvôli napätiu medzi Čínou a USA.

Minulý týždeň čínsky prezident Si Ťin-pching dôrazne varoval Národnú bezpečnostnú komisiu krajiny pred vážnymi bezpečnostnými problémami, ktorým čelí.

Podľa čínskeho prezidenta si Peking musí byť silne vedomý výzvy, ktorým čelí národná bezpečnosť, a správne uchopiť hlavné súvisiace problémy. Vyzval úradníkov, aby boli pripravení na "najhoršie a najextrémnejšie scenáre" - slová, ktoré mnohí komentátori označili za "pesimistické" v súvislosti s vývojom vzťahov medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Nejde však o pesimizmus - skôr o realistický pohľad. Hlavným dôvodom je, že Peking čelí mimoriadne neľútostnému protivníkovi a väčšina zainteresovaných pozorovateľov americkej politiky si to dobre uvedomuje. Slovné spojenie "najhoršie scenáre", keď sa použije na konfrontáciu medzi Čínou a USA, vyvoláva apokalyptické predstavy podobné tým z počítačovej hry Fallout. Odhliadnuc od niektorých divokejších aspektov môže táto 25 rokov stará videohra ponúknuť zaujímavý pohľad na súčasnú situáciu.

Dej hry sa odohráva v pustatine, ktorá nasleduje po jadrovom konflikte, ktorý vypukol medzi USA a Čínou. Hoci nikdy nie je uvedené, kto začal fiktívnu "veľkú vojnu", prezident toho, čo zostalo z "oficiálnych" Spojených štátov, ktorý je zároveň jednou z hlavných antagonistických postáv - otvorene hovorí, že prvé bomby zhodila Čína. Je však zrejmé, že táto postava má všetky dôvody, aby hráčovi klamala. Je tiež silne naznačené, že vláda USA je v podstate najhoršia organizácia v dejinách ľudstva, ktorá pácha takmer všetky možné zločiny až po pokus o genocídu v celosvetovom meradle, vytvára koncentračné tábory pre ľudí čínskeho pôvodu a je plne schopná zničiť ľudský život čisto z ideologických dôvodov.

Je zrejmé, že autori hry z konca 90. rokov minulého storočia, cítili, že americký antikomunizmus sa v nie tak vzdialenej budúcnosti nevyhnutne postaví proti Číne. Nejednoznačnosť toho, kto bomby zhodil, však vypovedá aj o jednej z jeho najväčších tém, a to, že je jedno, kto to urobil, pretože nakoniec prehrajú všetci. Použitie jadrových zbraní je obžalobou ľudstva ako celku, a nie jedného konkrétneho jednotlivca alebo skupiny.

Žiaľ, táto predvídavosť vytvorila nápadnú paralelu s naším súčasným svetom. A to znamená, že jedna z najpopulárnejších fiktívnych sérií súčasnosti súhlasí s názorom súčasného prezidenta Číny: USA nie sú dobrým alebo stabilným aktérom a ak dostanú príležitosť, Čínu (a následne aj celý svet) zničia alebo inak destabilizujú. USA za sebou zanechali toľko mŕtvych, že neschopnosť čínskeho prezidenta uvedomiť si to pri rokovaniach s Washingtonom by bola skutočnou medvedou službou vlastným občanom.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí napríklad odhadlo, že od konca druhej svetovej vojny do roku 2001 sa vo svete odohralo 248 ozbrojených konfliktov v 153 regiónoch. Z nich 201 iniciovali USA. To je ohromujúce číslo, ktoré dokazuje, akú veľkú hrozbu predstavuje Washington pre svetový mier a stabilitu. Potom si pripočítajte množstvo ohavných činov, ktoré Washington spáchal alebo pácha na celom svete: Kóreu, Vietnam, Laos, Irak, Afganistan, Líbyu, Sýriu … atď. V tomto zozname by sa dalo pokračovať ďalej.

USA nielenže prinášajú smrť a deštrukciu po celom svete, ale robia to aj pri zavádzaní svojej hegemónie, aby spútali celé národy pod svojou nadvládou a nechali ich zámerne nerozvinuté, pričom ich bezohľadne vykorisťujú. Napríklad skutočnosť, že USA v súčasnosti uvalujú sankcie na čínskeho ministra obrany, ale verejnosť manipulujú vyhláseniami, že Peking s nimi nevedie dialóg, je vrcholom nesúladu medzi tým, ako sa Washington prezentuje a realitou.

Pod vedením Si Ťin-pching však Peking presadzuje stratégiu dlhodobej hry, ktorá sa vyhýba vojenskému konfliktu s Washingtonom a zároveň sa zameriava na rozvoj Číny. Je to mimoriadne obozretné nielen preto, že sa tým znižuje pravdepodobnosť jadrového konfliktu, ale aj preto, že to sprevádza vymanenie miliónov ľudí na celom svete z chudoby. Tento kurz by bolo náročné načrtnúť, keby nebol schopný realistického zhodnotenia politiky USA, ale on ho má. Chápe, že čas je na strane Číny, na rozdiel od USA, ktoré rýchlo upadajú prakticky vo všetkých aspektoch s výnimkou sklonu k násiliu.

Na rozdiel od mnohých postapokalyptických diel science fiction nemusí byť konečný konflikt nevyhnutný. Jadrové zbrane nemusia byť nevyhnutne jednou z povestných Čechovových zbraní.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Čechovova_zbraň

Neexistuje žiadny fyzikálny zákon, ktorý by prikazoval, že svet musí byť obetovaný na oltár nejakej konkrétnej ideológie. Hodnotenie prezidenta Si a jeho recepty na konanie sú pevne zakorenené v tomto univerzálnom ideáli nádeje, z čoho vyplýva, že v jeho motivácii je istý prvok optimizmu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4821
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Čína

Příspěvek od Grif » 09 čer 2023, 09:31

Čína se dohodla s Kubou na vybudování své špionážní stanice na ostrově. Píše o tom deník The Wall Street Journal s odkazem na zdroje z americké administrativy. Stanice by mohla posloužit k odposlechu a sledování elektronické komunikace ve Spojených státech. Kubánská vláda by měla podle listu od Pekingu dostat za možnost vybudování špionážní základny několik miliard dolarů. Kuba ani Čína informaci nekomentovaly.
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu uvedlo, že o ničem neví, a tudíž se ani nemůže vyjádřit. Podle Bílého domu nejsou informace deníku přesné. Plány na vybudování stanice vyvolaly podle listu ve Washingtonu znepokojení. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby v reakci na článek uvedl, že vztahy mezi Kubou a Čínou skutečně vyvolávají znepokojení Spojených států.
„Četli jsme článek. Není přesný,“ dodal Kirby, aniž by uvedl další detaily. Dříve řekl, že USA vědí o snahách Číny stavět ve světe infrastrukturu, která může mít i vojenské využití.
Američtí představitelé považují zpravodajské informace o uzavření rámcové dohody mezi Kubou a Čínou za věrohodné, píše deník. Část ostrova se nachází pouhých 100 kilometrů od amerického státu Florida.
Základna by čínské armádě umožnila vést takzvaný SIGINT. Jedná se o sledování a odposlech telefonátů, elektronické komunikace či komunikace se satelity nad jihovýchodní částí Spojených států, kde se nachází mnoho vojenských základen a zařízení. Američtí představitelé, kteří mluvili s novináři, neuvedli další podrobnosti o tom, kdy by mohla začít výstavba základny nebo v jaké části karibského ostrova by mohla vzniknout.
Není také jasné, zda americká administrativa má nějaké nástroje na to, aby mohla vybudování čínské stanice překazit. Současná vláda prezidenta Joea Bidena se v poslední době snažila zlepšit vztahy s Kubou, například rozšířením konzulárních služeb a zrušením některých omezení pro cesty Kubánců do USA.
Podle deníku by Čína na americké výhrady vůči základně pravděpodobně reagovala argumentem, že USA také mají špionážní stanice poblíž čínského území a že Washington prodává zbraně Tchaj-wanu, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem se v poslední době zhoršily mimo jiné v souvislosti s balony a jinými létajícími objekty, které zachytilo a sestřelilo americké vojenské letectvo nad územím USA. Washington tvrdí, že se jednalo o čínské špionážní balony, což ale Peking odmítl.
Sovětský svaz a Rusko měly na Kubě dlouhá desetiletí základnu pro operace SIGINT, a to nedaleko Havany. Rusko její provoz zastavilo v roce 2002. V roce 2014 se objevily informace, že Moskva provoz obnoví. Podle amerického listu není ale jisté, zda se tak opravdu stalo.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cin ... 082040_mst
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16727
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 11 čer 2023, 07:55

Pro připomenutí
Příští prezidentské volby se na Tchaj-wanu budou konat 13. ledna 2024, oznámila v pátek Ústřední volební komise.
https://asia.nikkei.com/Politics/Taiwan ... nuary-2024
A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 12 čer 2023, 17:49

https://czech.cri.cn/2023/06/12/ARTIomR ... 0612.shtml
Washington se marně pokouší odlákat Střední východ od Číny
Střední východ byl tradičním hřištěm washingtonských mocenských her. Skupina ropných království u Perského zálivu bývaly v podstatě protektoráty USA a jejich obchodování s uhlovodíky výhradně za dolary z americké měny činilo platidlo podložené ropou. Kdo přímo nepodléhal americkému vlivu a nepodřídil se mu, měl jistotu, že se dostane do sousedských nebo vnitřních konfliktů, či až intervencí USA a NATO. Časy se ale mění. Unipolární svět pominul a v multipolárním světě se předivo ekonomické spolupráce i politických vztahů rekonfiguruje, a kdo postupuje cestou vývoje, po které směřuje historie, tomu se otvírají nové příležitosti pro růst a prosperitu. Těch se momentálně nejvíce otvírá napřič Eurasií a nejlépe se dají využít, když se skončí se zbytečnými rozmíškami a konflikty. Podmínkou k jejich využití je tedy vymanění se z oněch washingtonských her a zapojení do eurasijské integrace, jejímž největším inspirátorem je Čína.

Proto se také Číně tak dobře podařilo dohodnout nové sblížení mezi Saúdskou Arábií a Íránem, přičemž to pokračuje dalším usmiřováním v oblasti, kdy se zpět do Arabské ligy např. vrátila Sýrie. A na to navazuje další propojování ekonomik Středního východu se Střední Asií a zapojování do Šanghajské organizace pro spolupráci. To urychluje zapojení do dopravních a infrastrukturních projektů jako Čínou inspirovaná Iniciativa pásu a cesty (BRI) a navazující ruský Severojižní dopravní koridor.

Přitom tento vývoj, na který USA pohlíží se zatrpklostí, sama Amerika krátkozrakým odhadem situace uspíšila, když sankce na Rusko v souvislosti s Ukrajinskou krizí urychlily vytváření přediva spolupráce a dopravních koridorů napříč střední Asií a Středním východem. Írán se teď stal vítaným společníkem ropných království v koordinaci spolupráce na trzích ropy a stejně tak postupují v rámci OPEC+ ruku v ruce s Ruskem bez ohledu na požadavky vnucované ropným trhům Washingtonem. A také největším ropným trhem pro ně nejsou, jak to bývalo ve 20. století, USA a EU, nýbrž teď hlavně Čína, Indie a rostoucí asijské ekonomiky, na které se do velké míry od Obamova Příklonu k Asii soustřeďují i samotné USA.

Řekneme-li tedy, že tento vývoj je projevem hroucení vlivu USA na Středním východě a ztrátou jejich postavení patrona ropných monarchií, není to vůbec přehánění. Washington tedy logicky do oblasti vysílá celé roje svých vyjednavačů, aby zachránil, co se dá, a udržel si významnou pozici i v novém uspořádání po probíhající rekonfiguraci. O výsledcích těchto jednání je obvykle dost ticho, což naznačuje jak to, že mají charakter určitého „piklení“, tak to, že jejich výsledky pro USA nevypadají moc optimisticky.

Začalo to v dubnu cestou ředitele CIA Billa Burnse do Saúdské Arábie. Ten se dal i slyšet s kritikou toho, jak si Saúdové mohli dovolit zase spřátelit s Íránem a Sýrií na základě podnětů dokonce takových jako Čína a Rusko, aniž by se to vůbec projednalo s USA. V dubnu se tam vydal i poradce prezidenta Brett McGurk, v květnu tam jednal národně bezpečnostní poradce Jake Sullivan a v červnu tam přiletí i sám ministr zahraničí USA Antony Blinken.

Vše probíhá velice potichu bez pozornosti médií a veřejných prohlášení s jasným záměrem vyhnout se veřejným diskusím s možnými kontroverzemi, když sázky jsou tak vysoké. Aby ne, když zahraniční pozorovatelé mluví o uvadání vlivu USA na Saúdy ve prospěch posilování saúdských vztahů s Čínou a nejen Saúdů, nýbrž celého Středního východu a navazujících oblastí jako Střední Asie.

Každému je jasné, že vytouženým cílem Washingtonu by byla izolace Saúdů, Emirátů aj. hlavně od Číny, ale i od Ruska, ač hra na „osu zla“, se kterou se nesmí „kamarádit“, už fungovat nemůže, a musí přicházet s „cukrátky“ v podobě výhodných nabídek na zapojení do dodavatelských řetězců v privilegovaných postaveních včetně nadstandardně výhodných nabídek na modernizaci leteckého parku firmou Boeing aj. Ale nemohou jim nabídnout nic, co by nahradilo jako hlavního obchodního partnera Čínu, a tak nějaké zpřetrhání vztahů s ní ani zdaleka nepřipadá v úvahu a dokonce ani s Ruskem. Ropná království se sice budou snažit mít s USA tak dobré vztahy, jak se to vyplatí, ale o nic více a ne na úkor výnosnosti vztahů s eurasijskými protějšky.

Ten „plný reset“ vztahů mezi USA a Saúdy aj. jako jejich opětovného „patrona“, jak o něm mluví někteří Západní analytici, je tedy jen nesplnitelným snem. Saúdové a další zdejší království mají své ambice, jak dosáhnout vlastní strategické autonomie a budovat svůj rostoucí vliv a ekonomickou sílu právě tím, že se chytnou současného vývoje směřujícího k eurasijské integraci, multipolárnímu uspořádání a k vzestupu nově se vynořujících ekonomik.

Tomu odpovídají i skutečnosti, jako že Saúdská Arábie se jako „partner k dialogu“ zapojila do Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), v jejímž těžišti je Čína se snahou o budoucí plné členství. Na Západě SCO dokonce někteří, ač dost nesprávně označují za „asijské NATO“. Saúdové se zapojili do širšího rámce spolupráce BRICS+ a chystají se stát plnocenným členem tohoto spolku hlavních nově se vynořujících ekonomik (zatím ve složení Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika), přičemž už požádali, aby se mohli stát plnocenným členem rozvojové banky BRICS. Chtějí se tedy naplno stát budovatelem toho nového multipolárního světa a investovat do něj své značné prostředky s očekáváním, že to je svět, kterému patří budoucnost a ve kterém se stanou význačným hráčem, když ho teď při jeho zrodu budují.

Takže snahy Saúdy a další šejky od toho odradit, omezit jejich spolupráci s Čínou na budování nové globalizace ve formě sdílené budoucnosti lidstva, odtrhnout je od jejich přirozeného partnera na globálním ropném trhu Ruska a znemožnit proces usmiřování bránící plnocenné spolupráci napříč Středním východem a Eurasií nemůže fungovat, protože nabídku poskytující stejnou perspektivu rozvoje a růstu v žádném případě USA poskytnout nemohou. Ani nejsou stejně významným zákazníkem v odběru zdejších produktů jako Čína, ani stejně významným investorem do středovýchodního rozvoje jako ona, ani stejně významným dodavatelem průmyslového zboží.

Samozřejmě, že Saúdové aj. mají dost důvodů vycházet s USA dobře, využívat jejich vlivu na finančních trzích, získávat od nich spoustu výhodných smluv atp. a toho všeho využijí. Jsou teď velice atraktivní pro všechny strany geopolitického kolbiště a od všech – včetně Číny, Ruska, ostatních členů BRICS, stejně jako od USA, zemí EU a NATO rádi vylákají, co se dá, ale své autonomie budování vlastní budoucnosti v tom, od čeho se dá čekat perspektiva růstu a prosperita, se nevzdají.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16727
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 13 čer 2023, 11:16

Putinovo rozhodnutí o Vladivostoku zachraňuje Čínu před americkým vydíráním – čínská média
Čínské vydání Sohu v článku svých analytiků upozorňuje na novinky, které jsou mimořádně důležité pro bezpečnost logistiky Číny: Rusko a Čína dosáhly dohody o přístavu Vladivostok. Byla uzavřena dohoda, podle které bude čínská strana moci využívat ruskou přístavní infrastrukturu jako překladiště pro dodávky zboží z provincií Jilin a Heilongjiang do jižních oblastí Číny.
https://eadaily.com/ru/news/2023/06/13/ ... ayskoe-smi
A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16727
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 15 čer 2023, 10:18

Na pozvání německého kancléře Olafa Scholze a francouzské vlády uskuteční čínský premiér Li Čchiang ve dnech 18. až 23. června oficiální návštěvu Německa a Francie.

Li během své návštěvy Německa uspořádá sedmou mezivládní konzultaci mezi Čínou a Německem a zúčastní se summitu Nového globálního finančního paktu ve Francii.
https://t.me/china3army/21596
A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16727
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 18 čer 2023, 09:39

Setkání Blinkena a čínského ministra zahraničí v Pekingu
Americký ministr zahraničí je v Číně na dvoudenní návštěvě, která byla původně plánována na únor. Tehdy se neuskutečnila kvůli incidentu s čínským balónem sestřeleným raketou (https://t.me/zvezdanews/108109) ve vzdušném prostoru Spojených států
https://t.me/zvezdanews/121805




A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 18 čer 2023, 19:12

https://sputnikglobe.com/20230618/china ... 57950.html
Čínsky premiér Li Čchiang navštívi Nemecko a Francúzsko od 18. do 23. júna
MOSKVA (Sputnik) - Čínsky premiér Li Čchiang navštívi Nemecko a Francúzsko počas svojej prvej zahraničnej cesty od svojho marcového nástupu do funkcie na pozvanie nemeckého kancelára Olafa Scholza a francúzskej vlády.

Li sa v nedeľu zúčastní na siedmej nemecko-čínskej medzivládnej konzultácii a od 18. do 23. júna sa zúčastní na summite o novom globálnom finančnom pakte vo Francúzsku.

Očakáva sa, že nadchádzajúca návšteva objasní určité nedorozumenia medzi Čínou a Európou, ktoré vznikli počas pandémie COVID-19, a bude mať pozitívny vplyv na vzťahy medzi oboma stranami.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 19 čer 2023, 00:40

https://echo24.cz/a/HsiLR/zpravy-svet-w ... -tchaj-wan
Blinken v Pekingu: „Soupeření se nesmí zvrhnout v konflikt.“ Ministr Čchin zmínil rizika
Rozhovory amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena s jeho čínským protějškem Čchin Kangem byly upřímné, věcné a konstruktivní, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Čchin pak za nejvýznamnější riziko v čínsko-amerických vztazích označil otázku Tchaj-wanu. Blinken, který je po pěti letech prvním šéfem americké diplomacie, který tuto asijskou mocnost navštívil, pozval čínského ministra do Washingtonu, aby tam pokračovali v rozhovorech.

„Ministr zdůraznil význam diplomacie a udržování otevřených komunikačních kanálů v celé řadě otázek, aby se snížilo riziko nesprávného vnímání a špatného odhadu,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller. Dodal, že oba ministři se dohodli na dalším společném jednání v USA, termín bude určen později.

Čínská média pak informovala, že Čchin řekl americkému protějšku, že Čína je odhodlána budovat „stabilní, předvídatelné a konstruktivní“ vztahy s USA.
Today, I met with People’s Republic of China State Councilor and Foreign Minister Qin Gang in Beijing and discussed how we can responsibly manage the relationship between our two countries through open channels of communication. pic.twitter.com/dPkd0aWQ5J
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) June 18, 2023
Blinken podle amerických úředníků vyjádřil přání stabilizovat vztahy mezi oběma mocnostmi a zabránit tomu, aby se soupeření zvrhlo v konflikt. Dal také velmi jasně najevo, že Spojené státy se nechtějí od Číny odpoutat.

Ještě před rozhovory viděli američtí představitelé jen malou šanci na průlom v dlouhém seznamu sporů mezi oběma zeměmi, které jsou zároveň dvěma největšími ekonomikami světa. Spory se týkají například obchodu, dále snahy Spojených států brzdit čínský polovodičový průmysl, ale také otázky samosprávného Tchaj-wanu a dodržování lidských práv v Číně. Hlavním cílem Blinkenovy cesty je vytvořit otevřené a trvalé komunikační kanály, aby se strategické soupeření mezi oběma zeměmi nezměnilo v konflikt.

Setkání obou ministrů trvalo pět a půl hodiny, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí. Poté se oba přesunuli na pracovní večeři.

Americký ministr zahraničí se měl do Pekingu vydat už v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli přeletu čínského špionážního balónu nad Spojenými státy, který výrazně narušil vzájemné vztahy. Jeho nynější cesta do země, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel a kde je Blinken jako dosud nejvýše postavený představitel Spojených států od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu, je i proto vnímána jako pokus o snížení napětí mezi oběma mocnostmi. V pondělí by se Blinken mohl setkat i s čínským prezidentem s cílem navázat otevřené a trvalé komunikační kanály.

Očekává se, že návštěva amerického ministra připraví půdu pro další bilaterální jednání v nadcházejících měsících. A to včetně možných návštěv americké ministryně financí Janet Yellenové a ministryně obchodu Giny Raimondové nebo setkání prezidentů obou zemí na mnohostranných summitech později v tomto roce.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16727
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 19 čer 2023, 09:11

Blinken jedná v Pekingu. První rozhovory po pěti letech nepřinesly průlom
Americký ministr zahraničí Antony Blinken zahájil v pondělí v Pekingu jednání s nejvýše postaveným čínským diplomatem Wangem I. V neděli jednal sedm a půl hodiny s čínským ministrem zahraničí Čchinem Kangem. Spekuluje se i o tom, že by se mohl setkat rovněž s prezidentem Si Ťin-pchingem. Průlomová je samotná návštěva, Blinken je prvním šéfem americké diplomacie, který zemi po pěti letech navštívil

Americké ministerstvo zahraničí po jednání, které bylo o hodinu delší, než se plánovalo, uvedlo, že rozhovory „byly upřímné, věcné a konstruktivní“.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... h-40435085
A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 19 čer 2023, 13:26

https://sputnikglobe.com/20230619/china ... 71140.html
Peking hovorí, že v otázke Taiwanu sa kompromisy robiť nebudú, USA sa musia držať zásady jednej Číny
PEKING (Sputnik) - Riaditeľ čínskeho ústredného úradu pre zahraničné veci Wang Yi na stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom povedal, že Peking nebude robiť kompromisy v otázke Taiwanu a Washington musí rešpektovať zvrchovanosť Číny, informoval v pondelok čínsky vysielateľ.
Počas stretnutia sa Yi zameral na analýzu podstaty taiwanskej otázky a zdôraznil, že pre Čínu v tejto otázke neexistuje priestor na akýkoľvek kompromis, uviedol vysielateľ.
USA musia skutočne dodržiavať zásadu jednej Číny stanovenú v troch spoločných komuniké USA a Číny, rešpektovať zvrchovanosť a územnú celistvosť Číny a jasne sa postaviť proti nezávislosti Taiwanu, dodal najvyšší predstaviteľ.
Sedem členov americkej Snemovne reprezentantov sa obrátilo na ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena s naliehavou žiadosťou, aby do svojej tohtotýždňovej návštevy Číny zahrnul aj zastávku na Taiwane, pričom odštiepenecký ostrov nazvali "priateľmi a spojencami".
Napriek tejto rétorike USA oficiálne neuznávajú Taiwan, aby si zachovali hospodárske a diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou.

Počas stretnutia s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom Wang Yi povedal, že Spojené štáty by sa mali rozhodnúť medzi dialógom a konfrontáciou, spoluprácou a konfliktom.
"Cesta štátneho tajomníka do Pekingu prichádza v kritickom čase čínsko-amerických vzťahov, treba si vybrať medzi dialógom a konfrontáciou, spoluprácou a konfliktom," citovala Wanga v pondelok Čínska ústredná televízia (CCTV).
Povedal tiež, že tak ako sa dejiny posúvajú dopredu, mali by sa posúvať dopredu aj čínsko-americké vzťahy.
"Musíme preukázať zodpovednosť voči ľuďom, histórii, svetu, zvrátiť klesajúci trend v čínsko-amerických vzťahoch a spoločne hľadať spôsoby, ako budú USA a Čína v novej ére spolu vychádzať," povedal Wang.
Čínsky prezident Si Ťin-pching predtým na stretnutí s ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom vyjadril nádej, že jeho návšteva prispeje k stabilizácii vzťahov medzi krajinami, uviedla v pondelok hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.
"Prezident Si povedal, že vzájomné vzťahy medzi štátmi by mali byť vždy založené na vzájomnom rešpekte a úprimnosti. Dúfam, že táto návšteva ministra Blinkena by mohla pozitívne prispieť k stabilizácii vzťahov," uviedla Hua na Twitteri.
Neskôr počas dňa Si Ťin-pching uviedol, že Čína a Spojené štáty dosiahli počas návštevy americkej ministerky zahraničných vecí pokrok a dohody vo viacerých otázkach.
"Čínska strana vyjadrila svoje stanovisko a obe strany sa dohodli na spoločnom vykonávaní konsenzu, ktorý sme dosiahli s prezidentom USA Joeom Bidenom na Bali [popri samite G20 v roku 2022]. Strany tiež dosiahli pokrok a dohodli sa na niektorých konkrétnych otázkach, čo je veľmi dobré," povedal Si na stretnutí s Blinkenom.
Blinken navštívi Čínu od 18. do 19. júna. V nedeľu sa stretol s čínskym ministrom zahraničných vecí Qin Gangom. Je to Blinkenova prvá návšteva Číny v jeho súčasnej funkcii a prvá návšteva ministra zahraničných vecí USA v Pekingu od roku 2018. Americkej administratíve trvalo takmer šesť mesiacov, kým túto návštevu zaradila do plánu po tom, ako bola pôvodná návšteva odložená kvôli februárovej nehode balóna.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16727
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 19 čer 2023, 21:19

Čína odmítla umožnit USA obnovit přímou komunikaci prostřednictvím vojenských kanálů v případě krizových situací - Blinken
P.S. Takže jakýkoli předpoklad vzniku incidentů na moři nebo ve vzduchu, ať už v Tchajwanském průlivu nebo v Jihočínském moři, bude ležet na bedrech Washingtonu.
https://t.me/china3army/21712
A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 19 čer 2023, 22:15

https://casopisargument.cz/?p=50860
Čínská ekonomika v květnu zklamala očekávání silnějšího růstu
Květnová čísla ukázala, že čínské oživění zpomalilo mimo jiné díky poklesu globální a domácí poptávky.

Čínské hospodářství v květnu klopýtalo. Očekávaný růst průmyslové výroby a maloobchodních tržeb zaostal za prognózami. Zdá se, že Peking bude muset udělat více pro to, aby podpořil vratké oživení po pandemii, napsala agentura Reuters.

Na začátku letošního roku vypadalo hospodářské oživění Číny slibně. Nicméně už ve druhém čtvrtletí ztratilo na dynamice. V reakci na to čínská centrální banka minulý týden snížila některé klíčové úrokové sazby a očekává se, že dojde k dalšímu snížení.

Podle čínského Národního statistického úřadu vyrostla průmyslová výroba o 3,5 %, ve srovnání s dubnem je to méně (5,6 %). Výrobci totiž bojují se slabou poptávkou doma i v zahraničí. Maloobchodní tržby, klíčový ukazatel spotřebitelské důvěry, vyrostly o 12,7 % a znovu zaostaly za prognózami 13,6 %. Oproti dubnu (18,4 %) se jednalo o zpomalení.

Další údaje ukázaly, že produkce surové oceli v květnu prodloužila meziroční i meziměsíční pokles, zatímco denní produkce uhlí se oproti dubnu také snížila. Mírný vývoj v Číně překvapil analytiky, kteří očekávali výraznější oživení po přísných pandemických omezeních.

Dosavadní vývoj posiluje potřebu dalších ekonomických stimulů. Čína totiž čelí deflačním rizikům, růstu dluhů provinčních vlád, rekordní nezaměstnanosti mladých (rekordních 20,8 %) a slabé globální poptávce. Investice do nemovitostí v květnu klesly nejrychlejším tempem přinejmenším od roku 2001 a meziročně o 21,5 %. Sektor nemovitostí je přitom tradičním zdrojem ekonomického růstu v Číně.

Čínská centrální banka minulý týden snížila úrokovou sazbu své jednoleté střednědobé zápůjční facility, což bylo první takové uvolnění za posledních deset měsíců. Očekává se, že si tak připravila půdu pro snížení základních úrokových sazeb z úvěrů v tomto týdnu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 21 čer 2023, 14:14

https://sputnikglobe.com/20230621/chine ... 55108.html
Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo protest proti Bidenovým poznámkam o Si Ťin-pchingovi
PEKING (Sputnik) - Americký prezident Joe Biden predtým povedal, že čínsky líder Si Ťin-pching nemal všetky informácie o incidente s balónom.
Peking vyjadril Washingtonu dôrazný protest v súvislosti s nedávnym vyhlásením amerického prezidenta Joea Bidena na adresu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, uviedla v stredu hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.
"Čína vyjadruje ostrú nespokojnosť a silný protest," povedala Mao novinárom s tým, že Bidenove výroky sú "mimoriadne absurdné, mimoriadne nezodpovedné, odporujú faktom, vážne porušujú diplomatickú etiketu [a] sú vážnym zásahom do politickej dôstojnosti Číny a otvorenou politickou provokáciou".
Americký prezident počas utorňajšieho príhovoru k svojim priaznivcom v Kalifornii povedal, že Si nemá všetky informácie o incidente s balónom zo začiatku tohto roka, a dodal, že je to "veľká hanba pre diktátorov".
Vo februári Spojené štáty zistili a neskôr zostrelili štyri neidentifikované lietajúce objekty vrátane čínskeho pozorovacieho balóna. Washington tvrdil, že bol určený na zhromažďovanie spravodajských informácií o citlivých vojenských objektoch v krajine. Peking trval na tom, že balón bol obyčajným meteorologickým zariadením, ktoré omylom vstúpilo do vzdušného priestoru USA, a zároveň vyjadril protest proti rozhodnutiu Pentagónu zostreliť ho.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 21 čer 2023, 14:43

https://echo24.cz/a/Hda32/zpravy-domaci ... este-biden
USA nepodporují nezávislost Tchaj-wanu, řekl Blinken při návštěvě Číny
Vztahy Spojených států a Číny jsou podle amerického prezidenta Joea Bidena na správné cestě. Řekl to v pondělí po návštěva šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena v Pekingu. Ta podle Bidena, kterého citovala agentura Reuters, přinesla pokrok. ten může souviset také s vyjádřením Blinkena ohledně Tchaj-wanu, podle něj USA nepodporují nezávislost ostrova na Číně. Výrok citují například Fox News.

„Jsme tady na správné cestě,“ řekl Biden o vztazích dvojice velmocí, které dělí názor na řadu otázek. Na dotaz novinářů, zda má pocit, že se podařilo dosáhnout pokroku, odvětil: „Byl učiněn.“ Blinkena pak pochválil za to, že odvedl skvělou práci.

Předcházelo tomu Blinkenovo vystoupení v Pekingu. Na něm po setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem zopakoval, že Spojené státy podporují politiku "jedné Číny" a naopak nepodporují nezávislost Tchaj-wanu.

"Nepodporujeme nezávislost Tchaj-wanu," řekl Blinken v pondělí na tiskové konferenci. "Zůstáváme proti jakýmkoli jednostranným změnám status quo na obou stranách. I nadále očekáváme mírové vyřešení sporů přes úžinu. Nadále jsme odhodláni pokračovat v naší odpovědnosti podle zákona o vztazích s Tchaj-wanem, včetně zajištění schopnosti Tchaj-wanu se bránit," dodal Blinken. Poznamenal, že Tchajwanským průlivem prochází 50 procent komerční námořní dopravy.
Secretary of State Blinken: “We do not support Taiwan independence.”

The Biden admin is giving China a green light to increase its intimidation of our ally, Taiwan.

This is a dangerous display of weakness towards our adversaries on the world stage.
pic.twitter.com/RaMisS9ukT
— Congressman Ben Cline (@RepBenCline) June 19, 2023
Přes vstřícný tón Blinken zmínil i výhrady k čínské politice vůči Tchaj-wanu. "Zároveň máme my a mnoho dalších hluboké obavy z některých provokativních akcí, které Čína podnikla v posledních letech od roku 2016," dodal Blinken. "A důvod, proč to znepokojuje tolik zemí, nejen Spojené státy, je ten, že pokud by došlo ke krizi ohledně Tchaj-wanu, je pravděpodobné, že by to mohlo způsobit ekonomickou krizi, která by mohla zasáhnout doslova celý svět," řekl také Blinken.

Dřív Spojené státy volily vůči Pekingu ostřejší tón. Prezident Biden mluvil o záměru bránit Tchaj-wan, pokud bude napaden Čínou.

Blinken, který do Pekingu zavítal jako první americký ministr zahraničí po pěti letech, jednal s nejvyššími představiteli čínské diplomacie a také s prezidentem Si Ťin-pchingem. Po této schůzce Si prohlásil, že se během návštěvy šéfa americké diplomacie podařilo dosáhnout pokroku ve vztazích obou zemí.

Při schůzkách se ale Blinken i čínští představitelé dotkli řady sporných bodů. Americký ministr například vyjádřil znepokojení ohledně situace v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kde je Čína obviňována z porušování lidských práv.

Čínští politici zase požadovali, aby se USA přestaly „vměšovat do vnitřních záležitostí Číny, přestaly brzdit vědecký a technologický rozvoj Číny“ a zrušily sankce vůči Číně.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49557
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 25 čer 2023, 23:35

https://sputnikglobe.com/20230625/taipe ... 55891.html
Tchaj-pej nalieha na Austráliu, aby vyslala vojenského atašé na Taiwan
MOSKVA (Sputnik) - Taiwan vyzýva Austráliu, aby na ostrov vyslala vojenského atašé, aby sa obe strany mohli podeliť o hodnotenie situácie s Čínou, uviedol v nedeľu pre austrálske médiá taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu.
"Myslím si, že je veľmi dôležité, keď austrálska vláda venuje oveľa väčšiu pozornosť otázkam regionálnej bezpečnosti, aby sa obe krajiny mohli podeliť o svoje postrehy, o svoje hodnotenie situácie," povedal Wu v rozhovore.
Noviny spresnili, že Spojené štáty, Japonsko a Singapur už dlho umiestňujú na ostrove svojich atašé, aby udržiavali komunikáciu s taiwanskými spravodajskými službami.
Wu dodal, že Taiwan chce tiež vyslať vojenského atašé do úradu v Canberre.
Taiwan je od roku 1949 spravovaný nezávisle od pevninskej Číny. Peking považuje ostrov za svoju provinciu, zatiaľ čo Taiwan trvá na tom, že je autonómnym subjektom, ale nevyhlásil nezávislosť. Peking je proti akýmkoľvek oficiálnym zahraničným kontaktom s Tchaj-pejom a považuje čínsku zvrchovanosť nad ostrovom za nespochybniteľnú.
K poslednej eskalácii situácie okolo Taiwanu došlo v apríli po stretnutí taiwanskej prezidentky Cchaj Ing-wen s predsedom Snemovne reprezentantov USA Kevinom McCarthym. Peking reagoval spustením rozsiahlych trojdňových vojenských cvičení v blízkosti ostrova, ktoré nazval "varovaním" pre taiwanských separatistov a zahraničné mocnosti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9603
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 27 čer 2023, 21:12

Setkání šéfů obrany Číny a Vietnamu odmítlo pokusy USA přemluvit Vietnam k zadržování Číny
Čína je ochotna spolupracovat s Vietnamem na podpoře komunikace na vysoké úrovni, institucionální výstavby a praktické spolupráce mezi svými armádami, řekl čínský ministr obrany Li Shangfu v úterý při setkání se svým vietnamským protějškem Phan Van Giangem, který souhlasil s posunem bilaterálních vojenských vazeb na novou úroveň.
Odborníci uvedli, že setkání a poznámky obou šéfů obrany jsou přímou reakcí na tvrzení, že příjezd americké letadlové lodi do přístavu ve Vietnamu vrhne stín na čínsko-vietnamské vztahy.
Podle čínského ministerstva národní obrany by Čína a Vietnam měly i nadále stát při sobě a úzce se sjednocovat, aby chránily své společné strategické zájmy a pozitivně přispívaly k regionálnímu míru a stabilitě uprostřed výzev pro bezpečnost asijsko-pacifického regionu, řekl Li během setkání v Pekingu.
Phan řekl Liovi, že vietnamská armáda je ochotna pokračovat v posilování spolupráce s Čínou v politice, obraně hranic a výcviku personálu pro bilaterální vojenské vazby na nové úrovni.
Setkání obou šéfů obrany se uskutečnilo poté, co USS Ronald Reagan, americká letadlová loď s jaderným pohonem, dorazila v neděli do centrálního vietnamského města Da Nang, což bylo medializováno některými zprávami západních médií jako "dva předchozí nepřátelé, kteří se stali partnery proti čínské pozici v Jihočínském moři".
Zhuo Hua, odborník na mezinárodní záležitosti na Škole mezinárodních vztahů a diplomacie Pekingské univerzity zahraničních studií, řekl v úterý Global Times, že pokusy USA přesvědčit Vietnam, aby zadržel Čínu, jsou jen zbožným přáním a poznámky Li a Phan ukazují, že Vietnam se setkal s Čínou na půli cesty a vysoce potvrdil tradiční přátelství s Čínou a základní principy bilaterálních vztahů.
Jak Čína, tak Vietnam jsou socialistické národy s historickým přátelstvím díky čínské podpoře Vietnamu v odporu proti zahraniční agresi a sdílejí regionální bezpečnostní zájmy, zdůraznil Zhuo a řekl, že úzká interakce vysoce postavených představitelů poskytne větší impuls pro rozvoj bilaterálních vojenských vazeb.
Po návštěvě šéfa vietnamské komunistické strany Nguyen Phu Tronga a dalších vysokých představitelů v Číně v roce 2022 přijel v neděli do Pekingu vietnamský premiér Pham Minh Chinh, aby zahájil svou první návštěvu Číny od nástupu do funkce předsedy vlády. Čínský ministr zahraničí Qin Gang se také setkal se svým vietnamským protějškem Bui Thanh Sonem, který premiéra doprovázel.
Příchod Reagana zvýšil vojenské výměny mezi USA a Vietnamem, ale nemůže rozvířit kolosální vlny mezi Čínou a Vietnamem, řekl v úterý Global Times čínský vojenský expert a televizní komentátor Song Zhongping.
"Vietnam a další členové ASEAN jasně vyjádřili svou neochotu postavit se na stranu Číny a USA. Pokud jde o otázku Jihočínského moře, Čína a Vietnam vedou dialog a jednání o řešení stávajících rozdílů. Nechtějí, aby vnější země zasahovaly do sporů o Jihočínské moře. V této věci se shodují," řekl Song.
Kromě setkání dvou šéfů obrany se Čína a Vietnam zúčastnily Vojenské interakce ORL od roku 2023. Koncem května měly vojenské delegace z Číny, Kambodže, Laosu, Malajsie, Thajska a Vietnamu úvodní plánovací konferenci pro cvičení Aman Youyi-2023, což znamená "mír a přátelství", v Guangzhou v jihočínské provincii Guangdong.
Loď námořnictva ČLOA Qi Jiguang dorazila do Da Nangu ve Vietnamu 23. května na dvoudenní přátelskou návštěvu. V únoru navštívila Vietnam pracovní skupina čínského ministerstva obrany, aby si vyměnila názory na bilaterální vojenské vazby a otázky regionální bezpečnosti společného zájmu.

https://www.globaltimes.cn/page/202306/1293303.shtml

Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Odpovědět