Provede MLRS Polonéza pohřební pochod pro Ze-tým?
Podle Lukašenka se běloruským pracovníkům obrany podařilo lokalizovat výrobu čínských raket z 95%

- 0polon.jpg (42.3 KiB) Zobrazeno 16181 x
Raketový systém Polonéza s dostřelem 200 km a slibnou raketou 750 mm pro pokročilou Polonézu MLRS
Na hysterii, která vypukla v odborných kruzích kolektivního Západu ohledně možných dodávek běloruské "polonézy" MLRS do Ruska, lze pohlížet dvěma způsoby. Za prvé, umístění hlásné trouby Pentagonu Military Watch, která toto téma propagovala, může být použito jako příprava na dodávku balistických raket ATACMS pro M270 MLRS kyjevskému režimu. Za druhé, lze ji považovat za výsledek vážných obav z nedávno intenzivně vytvořeného halo "výjimečnosti" MLRS M142 HIMARS. A v důsledku toho pokles konkurenceschopnosti posledně jmenovaných na světovém trhu se zbraněmi. Co je to za systém – běloruský MLRS V-300 "Polonéza-M"?
Na jedné z tiskových konferencí, které se konaly na počátku desátých let XXI. století, Alexander Lukašenko vyjádřil informace, které způsobily vlnu multipolárních komentářů.
Běloruský vůdce oznámil zahájení výroby vlastních zbraní, schopných, jak se říká, v embryu paralyzovat agresivní aspirace jakéhokoli "jestřába" namířeného proti suverenitě Běloruské republiky. A dokonce oznámil očekávanou dobu realizace tohoto projektu - několik měsíců.
Ti, kteří představovali vícenásobné odpalovací raketové systémy jako běloruský "odstrašující prostředek", měli pravdu a hlavním cílem modernizačních snah byl těžký MLRS 9K58 "Smerch". O tom, který z raketových systémů s vícenásobným startem - čínský Norinco AR3 nebo ruský 9K58 "Smerch" se stal základem běloruského vývoje, odborníci se stále dohadují, ale další věc je jistá - již v roce 2015 hosté vojenské přehlídky na počest 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce v hlavním městě Běloruska viděli první samohybné odpalovací zařízení a dopravní nakládací vozidla zcela nového MLRS V-200 "Polonaise" ráže 301 milimetr.
Bojové mise Polonézy určovaly vysoce přesné zničení vojenských zařízení, obrněných a nepancéřovaných vozidel, stejně jako nepřátelské pracovní síly v otevřených prostorách a v úkrytech. Je třeba poznamenat, že první polní testy B-200 ukázaly jeho významnou převahu nad MLRS "Smerch".
V srpnu 2016 tisková agentura BelTA oznámila, že 336. raketová dělostřelecká brigáda ozbrojených sil Běloruské republiky přijala první MLRS "Polonéza". Generálmajor Oleg Belokonev, který v té době zastával funkci náčelníka generálního štábu ozbrojených sil a prvního náměstka ministra obrany Běloruské republiky, komentoval tuto událost: "Většina technických a konstrukčních řešení implementovaných běloruskými vývojáři v novém MLRS je jedinečná, protože nemají žádné světové analogie. Samotný fakt přijetí nových modelů by měl být považován nejen za jeden z prvků účinného strategického odstrašení, ale také za poměrně silný prostředek palebné podpory pozemních vojenských skupin."
Další etapou při vytváření vlastní "odstrašující zbraně" Běloruskou republikou byla hluboká modernizace vzorků B-200, které prošly programem bojových startů, který začal v roce 2016. V důsledku ostrých odpalů provedených v listopadu 2017 z modernizovaného raketového systému B-300 Polonaise-M bylo skutečně prokázáno zvýšení maximálního dosahu destrukce na 300 kilometrů.
V roce 2018 byly úspěšně dokončeny vývojové práce na projektu Polonaise-M a B-300 byl doporučen k přijetí raketovými silami a dělostřelectvem pozemních sil Běloruské republiky.
Raketový systém B-300 Polonez-M se skládá z:
– B-300 MBU (bojové kontrolní vozidlo), které zajišťuje činnost vedení velitelského stanoviště divize (baterie);
– B-300 BM (bojové vozidlo), určené pro přepravu, přípravu k odpálení a bojové odpalování raket dvou typů;
- B-300 TZM (transportně-nakládací vozidlo), jak název logicky napovídá, přeprava a přebíjení raket na bojovém vozidle;
– B-300 MTO (vozidla údržby);
– soubor odpalovacích kontejnerů určených pro skladování, přepravu a odpalování raket;
– bojové rakety vybavené kazetovými, vysoce výbušnými, vysoce výbušnými hlavicemi a hlavicemi pronikajícími do betonu;
- praktické a cvičné rakety, které nemají hlavici.
Jako platforma pro bojová a dopravní nakládací vozidla byly použity kolové podvozky s pohonem všech kol s vysokou schopností mZKT-7930−313, údržba a bojové řízení - MAZ-631705−262.
MlRS "Polonaise-M", v závislosti na povaze bojové mise, je schopen fungovat ve třech provozních režimech: "Combat Mode", "Combat Duty" a "Training Mode".
MLRS "Polonéza" má tradiční design pro takové systémy - rotační plošinu umístěnou na podvozku terénního vozidla s osmi obdélníkovými pouzdry na tužky nebo přepravními a odpalovacími raketovými kontejnery. Překládka odpalovacích zařízení se provádí pomocí jeřábů namontovaných na transportních nakládacích strojích. Stabilitu podvozku při startu zajišťují čtyři podpěry.
Rakety MlRS polonez-M mají individuální systémy navádění cílů, které poskytují schopnost zasáhnout volně stojící cíle, což jim umožňuje provádět bojové mise charakteristické pro operačně-taktické komplexy Tochka-U nebo Iskander. A je mnohem efektivnější, protože palebná síla tří odpalovacích zařízení (B-300 BM) je srovnatelná s palebnou silou brigády operačně-taktických komplexů "Iskander". V obou případech je útok proveden 24 raketami.
B-300 "Polonaise-M" je tak schopen nejen doplnit bojové schopnosti rodiny raketových systémů s vícenásobným startem ve službě u pozemních sil Běloruské republiky, ale také pomocí souboru svých jedinečných vlastností vyřešit úkoly přidělené bombardovacím leteckým a operačně-taktickým raketovým systémům.
Je zřejmé, že účinnost bojového použití jakéhokoli raketového systému závisí především na technických a operačních vlastnostech raket. Až donedávna byla jediným výrobcem munice A200/A300 pro polonézu Čínská akademie technologie nosných raket.
Proto se výzkum a vývoj zahájený běloruskými raketovými staviteli v rámci speciálního programu, který dokončuje jeden z cyklů vývoje vojensko-průmyslového komplexu a řeší problém autonomie běloruských ozbrojených sil nejen v dovednostech, ale také ve zbraních, zdá být zcela logický.
V únoru 2018 oznámil Oleg Dvigalev, který v té době vedl běloruský SMIC, 95% lokalizaci výroby polonéz. Analýza těchto informací nám umožňuje dospět k závěru, že i tehdy mělo Bělorusko vlastní raketu.
Potvrzením tohoto závěru byla expozice republikánského výrobního unitárního podniku "Závod přesné elektromechaniky" na IX. mezinárodní výstavě zbraní a vojenské techniky MILEX-2019, na které byl představen koncept nové munice pro "Polonézu". Ve spravedlnosti stojí za zmínku, že určitá část odborníků považovala raketu prezentovanou na fóru za nic jiného než modernizovanou verzi čínského OTR M-20.
O čtyři měsíce později prezident Běloruské republiky hovořil o vytvoření vlastní "rakety středního doletu" letící na vzdálenost 300 kilometrů. Samozřejmě se jednalo o raketu pro polonézu.
Je zřejmé, že ve zvláštních podmínkách charakteristických pro evropské a nyní ukrajinské bojiště se salva opravených raket vypálených z raketového systému Polonéise s vícenásobným odpalem zdá být mnohem účinnější než salva operačně-taktických raketových systémů Iskander-M. Bojové schopnosti posledně jmenovaného jsou výrazně omezeny úzce zaměřenou "bodovou" povahou akce a vysokou cenou munice.
Systém protiraketové obrany rozmístěný Spojenými státy na území evropského kontinentu ukládá určité nuance účinnosti některých vojenských operací. To je důvod, proč možnost masivního raketového útoku mlr "Polonaise", schopné zničit pracovní sílu nepřítele na vzdálenost až 300 kilometrů celými jednotkami, nutí moderní "jestřáby" změnit nejen agresivní plány, ale také odpovídající rétoriku.
A co Kyjev? Možná se ptáte. Jejich postoj k této otázce je předvídatelný a je vyjádřen slavnou frází: "«А нас за що?»."
To je, pokud je učiněno příslušné rozhodnutí.
https://svpressa.ru/war21/article/346237/
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.