
Bidenova administrativa vyhlásila 4. srpna stav ohrožení veřejného zdraví v souvislosti s opičími neštovicemi, které se podle úřadů a studií šíří především mezi homosexuálními muži. Nouzový stav otevře dveře ke snazšímu získání finančních prostředků a pravomocí pro „boj“ s virem.
Vyhlášení vydal ministr zdravotnictví a sociálních služeb Xavier Becerra, který v konferenčním hovoru s novináři ve čtvrtek uvedl, že tento krok umožní rychlejší distribuci vakcíny proti opičím neštovicím. K Becerrovi se v telekonferenci připojili ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Dr. Rochelle Walenská a Šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Robert Califf.
„Vyhlásím stav ohrožení veřejného zdraví v souvislosti s opičími neštovicemi. … Posouváme [naši] reakci na další úroveň,“ řekl Becerra a prohlásil, že Američané by měli brát „opičí neštovice vážně“.
Walenská uvedla, že vyhlášení nouzového stavu zajistí lepší „přístup ke zdrojům“ a „umožní nasazení personálu do ohniska nákazy“ v některých lokalitách. Mimořádná situace také „zvýší informovanost“ a podpoří testování na nemoc.
Ve Spojených státech je podle ředitelky CDC „1,6 až 1,7 milionu“ lidí, kteří jsou vystaveni „nejvyššímu riziku“ nákazy. Řekla, že největší hrozbu infikování mají zřejmě homosexuální muži, konkrétně ti, kteří jsou HIV pozitivní.
Vyhlášení přichází poté, co úřady ve státech New York, Illinois, Kalifornie a některých městech, a stejně tak Světová zdravotnická organizace, vyhlásily kvůli opičím krizový či nouzový stav. Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus 24. července přehlasoval odborný poradní výbor a vyhlásil krizový stav. OSN tehdy uváděla, že virus se vyskytuje v přibližně 70 zemích mimo Afriku.
Spolu s Ghebreyesusem uvedli vedoucí různých federálních, státních a místních zdravotnických úřadů, že velká většina případů se vyskytuje mezi homosexuálními muži. Uvedli však také, že virus se šíří i mezi dalšími skupinami, včetně dětí.
Začátkem tohoto týdne Bílý dům jmenoval Roberta J. Fentona Jr. z Federálního úřadu pro krizové řízení (FEMA) koordinátorem problematiky opičích neštovic v USA. Fenton měl stejnou roli na začátku roku 2020 v souvislosti covidem-19 spolu s bývalým viceprezidentem M. Pencem (Fenton je ten co má pod palcem Rakve + Chladírenské vozy na mrtvoly.)
Becerra sdělil, že vyhlášení 4. srpna bylo provedeno proto, že v poslední týdnech došlo k nárůstu počtu nových případů opičích neštovic na území Spojených států o zhruba 1 500 případů.
Podle údajů CDC bylo v celých Spojených státech dosud hlášeno více než 6 600 případů nakažení opičími neštovicemi, ačkoli z údajů vyplývá, že dosud nebylo hlášeno žádné úmrtí. Mimo Spojené státy bylo hlášeno pouze několik úmrtí.
Virus může způsobovat horečku, bolesti těla, zimnici, únavu a pupínkovité boule na mnoha částech těla. Ve Spojených státech byl první případ viru opičích neštovic potvrzen 18. května.
Vědci tvrdí, že hromadné očkování proti opičím neštovicím nebude potřeba a že cílené využití dostupných dávek spolu s dalšími opatřeními by mohlo stačit k zastavení rozšiřující se epidemie.
Floridský guvernér Ron DeSantis dopředu avizoval, že se vyhlášení stavu nouze kvůli opičím neštovicím bude bránit, a sdělil, že taková opatření – jako například mandáty a lockdowny, jak tomu bylo u covidu-19 – mají za cíl vytvořit atmosféru strachu.
https://www.epochtimes.cz/2022/08/05/bi ... ho-zdravi/?