Energetika

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 19 led 2022, 21:47

https://realisticka.cz/2022/01/05/spole ... nergetice/
Spolek realistů zaslal výzvu vládě ČR k naléhavým akcím v energetice
Ve své tříkrálové výzvě think tank Realistická energetika a ekologie varoval vládu ČR, že prohlubování současné energetické krize může vést k devastaci rozpočtů a budoucnosti českých podniků a domácností. Energetickou krizi tedy nelze dlouhodobě a systémově řešit nějakými “zelenými žebračenkami”, subvencemi nebo daňovými úlevami.

Bezpečnou, stabilní a cenově dostupnou energii musí vláda ČR zajistit svým občanům i firmám novou energetickou strategií a politikou, která bude také pružně ale rozhodně reagovat na nereálné, ekonomicky a sociálně zničující iracionální představy ekologických progresivistů.

Výzvu je možné přečíst zde. https://realisticka.cz/wp-content/uploa ... 1-2022.pdf
ix.png
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 25 led 2022, 13:43

https://cz.sputniknews.com/20220125/mez ... 33792.html
Mezi Ruskem a Čínou vznikla energetická aliance, prohlásil ruský velvyslanec
Spolupráce mezi Moskvou a Pekingem v energetice má hluboký a mnohastranný ráz, prohlásil ruský velvyslanec v Číně Andrej Děnisov.
Velvyslanec zvláště podtrhl práci na obnovitelných zdrojích energie a na zpracování energetických surovin.
„To nám umožňuje mluvit o tom, že se mezi Ruskem a Čínou už zformovala svého druhu energetická aliance,“ zdůraznil diplomat na tiskové konferenci.
Děnisov označil energetiku za „základ dvoustranné spolupráce v materiální sféře“, předpověděl zachování vysoké poptávky po ruském zemním plynu v Číně a také uvedl, že obě strany nyní aktivně projednávají nové projekty v oblasti dodávek modrého paliva.
Začátkem ledna podepsal Novatek smlouvu s čínskou Zhejiang Energy na 15 let o dodávkách až jednoho milionu zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně od Arctic LNG 2.
Gazprom dodává zemní plyn do Číny plynovodem Síla Sibiře. Jeho první úsek od Čajandinského naleziště v Jakutsku až do Blagoveščenska (na hranici s Čínou) dlouhý kolem 2200 kilometrů byl odevzdán do provozu koncem roku 2019, druhý od Kovyktinského naleziště až do Čajandinského (800 kilometrů) se plánuje uvést do provozu začátkem roku 2023. Podle podmínek smlouvy s čínskou CNPC se mají objemy dodávek zvyšovat ročně až do dosažení projektované kapacity 38 miliard kubíků do roku 2025. Projednává se přitom zvýšení objemů exportu na 44 miliard kubíků ročně.
Podle informací Pekingu se zvýšil obrat zboží mezi Ruskem a Čínou podle výsledků roku 2021 o 35,8 % a činil rekordních 146,887 miliardy dolarů. Čínský export se zvýšil ve vykazovaném období o 33,8 % v přepočtu na rok až na 67,565 miliardy dolarů, dodávky z Ruska do ČLR se zvýšily o 37,5 % a činily 79,322 miliardy dolarů.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 27 led 2022, 16:51

https://ekonomickydenik.cz/zverejnujeme ... mi-panely/
Zveřejňujeme rozsudek velkého senátu Soudního dvora Evropské unie kvůli nakládání s vysloužilými solárními panely
Soudní dvůr Evropské unie vynesl rozsudek v solárních kauzách, které probíhají před českými vnitrostátními soudy. V řízení o předběžné otázce ve věci „Vysočina Wind“ dal za pravdu české právní úpravě financování nakládání s odpadními solárními panely. Více než 230 běžících soudních sporů v České republice kvůli hrazení nákladů na recyklaci solárních panelů tak má od soudního dvora jasný a závazný právní výklad. Soudní dvůr částečně zrušil směrnici o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, a to v rozsahu, v němž tato směrnice ukládá výrobcům fotovoltaických panelů povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z těchto panelů, pokud tyto panely byly uvedeny na trh před datem vstupu uvedené směrnice v platnost.

Velký senát Soudního dvora Evropské Unie 25. ledna částečně zrušil směrnici 2012/19 o odpadních elektrických a elektronických zařízeních. A to v rozsahu, v němž tato směrnice ukládá výrobcům fotovoltaických panelů povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z těchto panelů, pokud tyto panely byly uvedeny na trh před datem vstupu uvedené směrnice v platnost.

Kromě toho tato směrnice brání vnitrostátní právní úpravě, která ukládá financování těchto nákladů uživatelům fotovoltaických panelů uvedených na trh po datu jejího vstupu v platnost.

Vysočina Wind je česká obchodní společnost, která provozuje solární elektrárnu vybavenou fotovoltaickými panely uvedenými na trh po 13. srpnu 2005.

V souladu s povinností stanovenou českým zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech (dále jen „zákon o odpadech“, se podílela na financování nákladů spojených s nakládáním s odpadem z fotovoltaických panelů, a z tohoto titulu uhradila v letech 2015 a 2016 příspěvky.

Vysočina Wind měla ovšem za to, že tato povinnost hradit tyto příspěvky je důsledkem nesprávného provedení směrnice 2012/19 o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ) a uhrazení těchto příspěvků představuje škodu, a proto podala proti České republice k českým soudům žalobu na náhradu škody.

V řízení o této žalobě Vysočina Wind tvrdila, že ustanovení zákona o odpadech, podle kterého musí příspěvky hradit uživatelé fotovoltaických panelů, je v rozporu s čl. 13 odst. 1 směrnice o OEEZ, podle kterého mají povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z fotovoltaických panelů uvedených na trh po 13. srpnu 2005 výrobci, a nikoli uživatelé elektrických a elektronických zařízení.

Vzhledem k tomu, že žalobě společnosti Vysočina Wind bylo vyhověno v nalézacím i odvolacím řízení, podala Česká republika dovolání k Nejvyššímu soudu.

Velký senát Soudního dvora, na nějž se s předběžnými otázkami obrátil český Nejvyšší soud, rozhodl o výkladu a platnosti čl. 13 odst. 1 směrnice o OEEZ a upřesnil podmínky vzniku odpovědnosti členského státu za porušení unijního práva při provádění směrnice.
Závěry Soudního dvora

Soudní dvůr zaprvé provedl doslovný výklad směrnice o OEEZ, na jehož základě potvrdil, že fotovoltaické panely jsou elektrickými a elektronickými zařízeními ve smyslu této směrnice, takže v souladu s jejím čl. 13 odst. 1 musí povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z těchto panelů uvedených na trh od 13. srpna 2012, kdy tato směrnice vstoupila v platnost, mít výrobci uvedených panelů, a nikoli jejich uživatelé, jak stanoví česká právní úprava.

Zadruhé Soudní dvůr přezkoumal platnost čl. 13 odst. 1 směrnice o OEEZ v rozsahu, v němž se toto ustanovení použije na fotovoltaické panely uvedené na trh po 13. srpnu 2005, tedy před datem vstupu této směrnice v platnost.

V tomto ohledu Soudní dvůr nejprve připomenul, že i když zásada právní jistoty brání použití nového právního pravidla na situaci završenou před vstupem tohoto pravidla v platnost, z jeho judikatury rovněž vyplývá, že se nové právní pravidlo použije bezprostředně na budoucí účinky situace vzniklé za platnosti dřívějšího zákona, jakož i na nové právní situace.

Soudní dvůr v této souvislosti ověřoval, zda může být uplatněním právní normy stanovené v čl. 13 odst. 1 směrnice o OEEZ – podle které povinnost zajistit financování nákladů spojených s nakládáním s odpadem z fotovoltaických panelů uvedených na trh po 13. srpnu 2005, pokud se tyto panely staly nebo se stanou odpadem v době od data vstupu této směrnice v platnost, mají výrobci, a nikoli uživatelé – zasaženo do situace završené před vstupem této směrnice v platnost, nebo zda má takové uplatnění naopak upravovat budoucí účinky situace vzniklé před vstupem této směrnice v platnost.
Faksimile rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie v případě recyklace solárních panelů. Foto: Jan Hrbáček

Směrnice o OEEZ přitom vzhledem k tomu, že unijní právní úprava platná před jejím přijetím ponechávala na členských státech, zda povinnost nést náklady spojené s nakládáním s odpadem z fotovoltaických panelů ponese současný či předchozí držitel odpadu, nebo výrobce či distributor fotovoltaických panelů, měla dopad na situace završené před vstupem této směrnice v platnost v členských státech, které se rozhodly uložit povinnost nést náklady uživatelům fotovoltaických panelů, a nikoli jejich výrobcům, jak učinila Česká republika.

K tomu Soudní dvůr upřesnil, že nové právní pravidlo, které se použije na dříve završené situace, nelze považovat za slučitelné se zásadou zákazu zpětné účinnosti právních aktů, jestliže následně a nepředvídatelně mění rozdělení nákladů, jejichž vzniku již nelze zabránit. V tomto případě přitom výrobci fotovoltaických panelů nemohli při navrhování panelů předvídat, že budou následně povinni zajistit financování nákladů spojených s nakládáním s odpadem pocházejícím z těchto panelů.

S ohledem na tyto úvahy Soudní dvůr rozhodl, že čl. 13 odst. 1 směrnice o OEEZ je v rozsahu, v němž povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z fotovoltaických panelů uvedených na trh v době mezi 13. srpnem 2005 a 13. srpnem 2012 ukládá výrobcům, neplatný.

Zatřetí Soudní dvůr uvedl, že vložení ustanovení, kterým se zavádí povinnost uživatelů fotovoltaických panelů hradit příspěvky a které je v rozporu se směrnicí o OEEZ, do zákona o odpadech více než měsíc před přijetím této směrnice nepředstavuje jako takové porušení unijního práva Českou republikou, protože dosažení výsledku stanoveného směrnicí nelze považovat za vážně ohrožené, dokud se tato směrnice nestane součástí unijního právního řádu.

Celé rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie je možné si přečíst ZDE. https://curia.europa.eu/juris/document/ ... cid=442936
Precedent Soudního dvora Evropské unie jež se vztahuje i na NS 1; NS 2 i na arbitráž Polsko-Gazprom, jež umožnila Polsku vyrabovat zásobníky plynu Gazpromu v EU (proto jsou dnes prázdné) na náhradu škody když arbitráž zpětně "přepočítala" ceny plynu dle směrnice EK.

Inu Pšonky a Green skopčáci se mají na co těšit.... Možná i Švédsko(garant arbitráže)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 05 úno 2022, 17:19

https://ekonomickydenik.cz/prazska-ener ... 5-procent/
Pražská energetika zdraží od dubna elektřinu, v průměru to bude o 25 procent
Pražská energetika zdraží od 1. dubna elektřinu. Nové ceny elektřiny budou vyšší v průměru o 25 procent. Změna se nedotkne zákazníků, kteří mají smlouvy s fixovanou cenou. V květnu PRE zdraží také plyn, a to v průměru o 30 procent. Důvodem je skokový nárůst velkoobchodních cen energií. ČTK o tom dnes informoval mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Firma naposledy zdražovala k 1. září loňského roku. Skupina PRE je se svými více než 800 tisíci odběrnými místy třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice.

Téměř tři čtvrtiny zákazníků PRE žijí v městských bytech a pro odběr elektřiny využívají jednotarifovou sazbu. Cena za dodávku se u této kategorie odběratelů podle firmy zvýší v celkové měsíční platbě v rozmezí od 50 do 250 korun v závislosti na použitém produktu a charakteru spotřeby. U ostatních zákazníků využívajících elektřinu například k ohřevu vody se navýší cena opět podle typu produktu a výše spotřeby o 100 až 400 korun měsíčně, uvedla společnost.

U plynu bude podle ní průměrné navýšení kolem 30 procent, ale může se lišit podle druhu využití a velikosti spotřeby. Naprostá většina zákazníků pak zaplatí přibližně o 100 až 300 korun měsíčně více v případě, že používají plyn jen k vaření. Vytápění pak vyjde měsíčně o 250 až 750 korun více, oznámila firma.

Změna ceny elektřiny se netýká těch zákazníků, kteří mají smlouvy s fixací ceny, v těchto případech PRE všechna ustanovení smluv podle Hanzelky bez výjimky dodrží. Změna se také nedotkne zákazníků, které PRE obsluhuje v rámci dodavatele poslední instance (DPI) a odebírají elektřinu v rámci DPI, a také těch, kteří již z DPI přešli na standardní produkt PRE Proud Start.

PRE naposledy zdražovala loni od 1. září, a to o sedm procent. Cena se měnila po dvou letech, a to ještě před skokovým nárůstem velkoobchodních cen energií a ukončením dodávek některých alternativních dodavatelů. V polovině října ukončila činnost Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, která dodávala energie zhruba 900 tisícům klientů.

Většina dodavatelů zdražovala své ceníky s platností od 1. ledna. Například innogy zvýší ceny od března znovu. Plyn pro domácnosti a malé zákazníky v základním ceníku Standard od 7. března zdraží o 19 procent. Cena elektřiny ve stejném ceníku vzroste od 1. března o 14 procent. Zákazníků s fixovanou cenou, kterých je podle innogy většina, se změny nedotknou. Společnost už od ledna zdražila plyn o 15 procent a elektřinu o 19 procent.

Od ledna zdražil také ČEZ, další zdražování nechystá. „Ceníky pro stávající zákazníky jsme měnili na konci loňského roku. I tak ale zůstávají naše produkty jedněmi z nejvýhodnějších na trhu. Pro letošní rok máme pro stávající zákazníky elektřinu nakoupenou a neplánujeme změny,“ řekl dnes ČTK mluvčí firmy Roman Gazdík.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 05 úno 2022, 17:20

https://ekonomickydenik.cz/bublina-zele ... ocekavani/
Bublina zelených akcií splaskla. Investoři by od tohoto sektoru neměli mít velká očekávání
Některé společnosti zaměřené na obnovitelné zdroje energie nebo sociálně odpovědné podnikání mohou mít problémy kvůli nadměrnému zadlužení. Banky a finanční společnosti v poslední době preferují investice do zelených akcií a do sociálně odpovědných společností, takzvaných ESG. Někteří odborníci však takové nadšení nesdílejí a varují před možnými riziky. Nejnovější údaje o návratnosti těchto investic jsou toho důkazem. Tématu se věnuje slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Největšími lákadly bank a finančních společností jsou v poslední době investice do zelených akcií a do sociálně odpovědných společností, takzvaných ESG (Environmental, Social, and Governance). Právě do této oblasti lákají klienty k uložení svých naspořených investic. Uhlíkově neutrální ekonomika spolu se sociální odpovědností je podle nich jedinou budoucností, ze které lze profitovat.

Jenže někteří odborníci toto nadšení nesdílejí a varují před možnými riziky. Nejnovější údaje o návratnosti těchto investic jsou toho důkazem, upozorňuje slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Britský deník The Telegraph totiž upozornil na to, že zisky akcií těchto ekologických společností se v posledních měsících rozplynuly a dosáhly šestnáctiměsíčního minima.

Od svého maxima se tak propadly přibližně o 45 procent, zatímco akciové trhy ztratily celkově mnohem méně – například index S&P 500 odepsal necelých 13 procent. Podobný vývoj zaznamenaly i některé společensky odpovědné společnosti.

Podle analytika společnosti Finax Šimona Pekara se v poslední době na trhu objevilo velké množství menších společností zabývajících se obnovitelnými zdroji energie. Z velké části může být problémem klesající cena jejich výrobků. Důvodem je především technologický pokrok a tvrdá konkurence z Asie.

„Například v oblasti solární energie vzrostl počet instalací za posledních deset let o 670 procent, ale prodej se kvůli klesající ceně zvýšil pouze o 15 procent. Mnoho menších společností ze zemí s drahými vstupy tento vývoj nemusí přežít,“ říká pro Aktuality.sk Pekar.
Problémem může být i dluh

Dalším velkým rizikem je jejich dluhové financování, které zelené firmy hojně využívají. Obrovská částka, kterou si půjčí, se pro ně může rychle stát přítěží, protože ji nebudou schopni splácet.

V současné době se vyspělý svět připravuje na růst úrokových sazeb, který zdraží všechny podnikové úvěry a půjčky. Kromě financování je velkým rizikem také legislativa. Jednotlivé vlády nebo Evropská unie mohou přijít s dalšími novými dotacemi. Dotace obecně narušují tržní prostředí a znevýhodňují určitou skupinu podniků.

„Pokud máme dvě firmy, jedna investuje hodně do vývoje solárních panelů a druhá do vodíkových technologií, a pak vláda přijde například s dotací na vodík a označí ho za strategickou surovinu, tak logicky bude první firma ze dne na den znevýhodněna, což může být pro investora také riziko,“ vysvětluje analytik XTB Tomáš Vranka.

Šimon Pekar pak podotýká, že by v současnosti rozhodně nevsadil většinu svého jmění na odklon od tradičních fosilních paliv. I když je jasné, že svoje místo v budoucnosti rozhodně má. V krátkodobém horizontu se dala očekávat korekce, protože mnoho zelených akcií zažilo v posledních dvou letech nepřirozený růst.

Poměr ceny akcií ekologických společností k jejich ziskům, což zjednodušeně znamená cenu, kterou byli investoři ochotni zaplatit za jednotku současných tržeb, byl na vrcholu podobný mnoha gigantům z indexu S&P500. Růst příjmů byl přitom několikanásobně pomalejší.

Dalším příkladem je loňský boom společnosti Tesla, jejíž tržní kapitalizace na jeden automobil byla tehdy nesrovnatelně vyšší než u tradičních velkých automobilových společností.

„Existence bubliny však neznamená, že některé společnosti nebudou jednoho dne hrát velkou roli, stejně jako bublina dot-com neznamenala konec internetu,“ dodává Pekar.

Není cesty zpět
Analytici se shodují, že budoucnost je v obnovitelných zdrojích energie. Nikdo z nich si totiž nedokáže představit návrat ke špinavým fosilním zdrojům. Problémem však je, že zejména Evropa se velmi rychle vrhla na obnovitelné zdroje energie, aniž by měla alternativu, která by nahradila výpadky větrné nebo solární energie.

„Proto bych se nedivil, kdyby současný boom trochu polevil a Evropa si uvědomila, že přechod na obnovitelné zdroje bude běh na dlouhou trať. Pokud by k tomu došlo a vlády by mírně zmírnily svou propagaci a zaměřily se na tyto zdroje, pak by mohl mírně poklesnout i zájem o firmy zabývající se zelenou energií,“ poznamenává analytik Vranka.

Současně varuje, že jakékoli předpovědi v tomto ohledu jsou tak trochu jako víra v Boha. Hodně bude záležet na celkové situaci a náladě ve společnosti a samozřejmě na iniciativách vlád v této oblasti.

Například v EU se nyní názory dvou nejsilnějších členů na tuto problematiku liší – Německa, které se odklání od jaderné energetiky a přiklání se k obnovitelným zdrojům, a Francie, která považuje jadernou energetiku za klíčovou.

„Názor tedy není jednotný ani v rámci unie, takže je opravdu velmi těžké předvídat, jak toto desetiletí z tohoto pohledu dopadne,“ dodává pro Aktuality.sk Vranka.

Analytici proto varují, aby se lidé vyhýbali společnostem, které se spoléhají pouze na zelený marketing nebo sociální odpovědnost bez odpovídajících finančních výsledků.

Proto spíše doporučují vsadit na již zavedené technologické společnosti, které mohou být ekologické a zároveň společensky odpovědné.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 11 úno 2022, 17:16

https://ekonomickydenik.cz/na-energetic ... ia-energy/
Na energetickém trhu expanduje firma, za níž stojí marketingový šéf padlé Bohemia Energy
Firemní skupina Bohemia Energy loni v říjnu zkolabovala a stovky tisíc zákazníků na to doplatily. Doslova – jejich účty za elektřiny a plyn vzrostly až čtyřnásobně. Jenže tento příběh zdaleka nekončí. Firma bezDodavatele, za kterou stojí marketingový ředitel padlé Bohemia Energy Robert Chmelař, rozšiřuje svou působnost na energetickém trhu.

„Do centrálního systému OTE byl zaregistrován nový subjekt zúčtování v elektroenergetice a plynárenství – společnost bezDodavatele, od 10. února bude mít přístup na krátkodobé trhy s elektřinou a plynem,“ uvádí strohé oznámení na webu správce energetického trhu OTE. Pro vysvětlení: Každá společnost, která má na trhu s elektřinou a plynem větší ambice, pozici subjektu zúčtování a přístup na organizovaný trh s energiemi u OTE potřebuje.

Vedlejšák markeťáka z Bohemky
Podobná oznámení vydává státem vlastněný podnik OTE docela často. Energetické firmy z trhu často odcházejí, zatímco jiné přicházejí. Tento případ však má lehce pikantní příchuť. Zakladatelem a jediným akcionářem společnosti bezDodavatele je Robert Chmelař, který od května 2017 zastává funkci marketingového ředitele společnosti Bohemia Energy.

Na tuto vazbu upozornil autor článku – v té době redaktor týdeníku Hrot – v červnu 2020. Podle tehdejšího vyjádření tiskové mluvčí Bohemia Energy Hany Novotné představuje firma bezDodavatele Chmelařovu soukromou aktivitu, která není obchodně ani marketingově propojena s činností skupiny Bohemia Energy. Vlastníci Bohemia Energy, Jiří a Hana Písaříkovi, o působení Chmelaře v další energetické firmě věděli a podle tiskové mluvčí k tomu neměli námitky.

Dnes je prakticky nemožné jakékoli vyjádření od Bohemia Energy získat. Firma, od které odebíraly elektřinu a zemní plyn stovky tisíc domácností, nezvládla růst cen energií na velkoobchodním trhu. Loni v říjnu ukončila činnost a své zákazníky převedla do režimu dodavatele poslední instance. Přidělala jim tím spoustu starostí, včetně skokového růstu nákladů na energie. Dnes již Bohemia Energy ukončuje činnost, nepracuje zde ani výše zmíněná mluvčí Hana Novotná.

Robert Chmelař má pověst zkušeného marketingového manažera. Po delší kariéře v ING bank přešel na jaře 2017 do Bohemia Energy. Tady měl na starosti třeba reklamní kampaně, včetně známých televizních spotů s herci Pavlem Liškou a Markem Danielem. Souběžně s tím začal budovat i vlastní startup bezDodavatele. Tuto souběžnou činnost ve dvou firmách Chmelař uvádí i na svém profilu na síti LinkedIn.

Poplatek šest korun za den
Projekt bezDodavatele se na trhu objevil před necelými dvěma roky. Zákazníkům nabízí možnost obejít tradiční dodavatele a kupovat energie za cenu na burze (teď ponechme stranou fakt, že v posledních měsících je cena na velkoobchodním trhu extrémně vysoká). Nová firma hraje také na ekologickou strunu – elektřinu nakupuje výhradně z obnovitelných zdrojů umístěných v Česku.

Na webu firmy bezDodavatele lze dohledat i ceník. Firma si účtuje za zprostředkování a související služby šest korun bez DPH za den (tedy 2190 korun za rok), naopak k velkoobchodní ceně elektřiny a plynu si už nepřičítá marži. Jedná se o malou, avšak rostoucí firmu. Na konci prosince zásobovala firma bezDodavatele 1651 odběrných míst elektrickou energií a 1090 zemním plynem.
Business je business
A zdatný šmejd je úspešný manager
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 14 úno 2022, 15:44

https://ekonomickydenik.cz/energetika-p ... ez-v-noci/
Energetika převrácená naruby: elektřina byla ve dne levnější než v noci
Po dlouhé roky platilo, že elektřina je ve dne vzhledem k vyšší spotřebě dražší než v noci. Ale i toto zažité pravidlo přestává někdy platit. V pátek i v sobotu byla elektřina na českém spotovém trhu levnější v denních hodinách. Způsobila to vysoká výroba větrných elektráren v okolních zemích.

Tuto anomálii lze najít třeba v informacích vydávaných společnosti OTE, která má na starosti organizování krátkodobého trhu s elektřinou. Konkrétně v pátek 11. února vyšla elektrická energie v denní době od 8 do 20 hodin (takzvaný peak) na 185,50 eura za megawatthodinu, v nočních hodinách (off-peak) byla o čtyři eura dražší.
Ceny elektřiny na denním trhu OTE v pátek 11.2.2022. Zdroj: OTE
Obrázek
Do extrému zašla situace v sobotu 12. února, kdy v denních hodinách od 8:00 do 20:00 se za elektřinu platilo 139,70 eura za MWh, zatímco ve zbytku dne to bylo 152,20 eura za MWh. Do třetice ještě data za neděli: peak za 87 eur/MWh, noční hodiny za 105,75 eura/MWh. Podle vyjádření společnosti OTE je to způsobeno vyšší predikci síly větru v Německu v denních než nočních hodinách.
Ceny elektřiny na denním trhu OTE v sobotu 12.2.2022. Zdroj: OTE
Obrázek
Jak dále uvedla mluvčí OTE Zuzana Dvořáková, rozdíl v cenách ve prospěch peaku oproti off-peaku se objevují v posledních dvou letech častěji. Dosud se tak stávalo hlavně během léta, když slunečné počasí umožnilo vysokou výroby elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách.

Ukazuje se, že stále větší vliv na krátkodobé trhy s elektřinou mají předpovědi výroby z větrné a sluneční energie. Bez spolehlivých aplikací predikujících počasí se dnes obchodníci s elektřinou už neobejdou. V závislosti objemu výroby větrných a fotovoltaických elektráren totiž cena elektřiny na denním a vnitrodenním trhu roste a padá až o desítky procent.

Co se týká minulých dní, příznivé byly hlavně podmínky pro větrné elektrárny. Například v pátek v odpoledních hodinách vyráběly podle webu electricityMap.org větrné parky v Německu, Dánsku, Švédsku a Polsku na zhruba 55 procent instalované kapacity, v Rakousku na více než 40 procent. Díky vytlačení části relativně drahých plynových elektráren z trhu došlo k poklesu cen elektřiny.

Vysoká výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů spolu s mírným průběhem zimy aspoň částečně stlačila ceny elektřiny dolů. Například základní měsíční pásmo březen 2022 na německé burze EEX od počátku roku kleslo z 210 na 161 eur za MWh. Elektřina nicméně zůstává dál nepříjemně drahá, hlavně s ohledem na vysokou cenu zemního plynu (vliv omezených dodávek z Ruska i dalších faktorů) a emisních povolenek.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Energetika

Příspěvek od Aaron Goldstein » 16 úno 2022, 01:17

kenavf píše:
16 úno 2022, 00:48
Možno riziko reálnej hrozby útoku Ruska na Ukrajinu vyjadruje plyn, ktorého cena na burze dnes klesla.
https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*1
Na burze možná klesla, ale v liště na ČT 24 běželo, že cena elektrické energie a plynu (opět) skokově vzrostla... :devil:
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11959
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Energetika

Příspěvek od kenavf » 16 úno 2022, 01:19

Neviem nakoľko je smerodajný tento graf elektriny. Nevidím tam žiadny markantný skok.
https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elek ... r-3-mesice
"Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek".-T.Baťa.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Energetika

Příspěvek od Aaron Goldstein » 16 úno 2022, 01:45

Já hledal na netu a taky nic nenašel... Ale v té liště to běželo... Ještě s dovětkem, že až milion Čechů může zasáhnout "energetická chudoba"... Což bude zase nějaký neologismus pod kterým nevím co si představit konkrétně...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11959
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Energetika

Příspěvek od kenavf » 16 úno 2022, 01:47

Energetická chudoba=Že budeš mať strach si zapnúť rýchlovarnú kanvicu, pretože má veľkú spotrebu. :pivo
"Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek".-T.Baťa.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Energetika

Příspěvek od Aaron Goldstein » 16 úno 2022, 01:51

Obecně to tak nějak bude...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Energetika

Příspěvek od Aaron Goldstein » 17 úno 2022, 10:29

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49536
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 17 úno 2022, 14:09

https://ekonomickydenik.cz/silny-vitr-o ... icni-siti/
Silný vítr odřízl od elektřiny až 300 tisíc odběratelů. Problémy jsou na silniční i železniční síti
Většinu území České republiky v noci na dnešek zasáhl silný vítr. Bez dodávek elektrické energie bylo až 300 tisíc odběratelů. Vítr o rychlosti až 110 kilometrů v hodině zkomplikoval také železniční a silniční dopravu. Varování meteorologů před silným větrem platí až do dnešní půlnoci (aktualizace textu v 12:45).

Silný vítr způsobil stovky poruch na vedení vysokého a nízkého napětí. V důsledku velmi silného větru bylo ráno v Česku bez proudu až 300 tisíc odběratelů. Nejvíce poruch ráno řešila ČEZ Distribuce v Karlovarském kraji, kde bylo od proudu odříznuto 40 tisíc odběrných míst. V Královéhradeckém kraji bylo dopoledne podle energetiků bez dodávek proudu 68 tisíc odběratelů, ve Středočeském kraji 55 tisíc a v Pardubickém kraji kolem 54 tisíc.

Podle oznámení na webu ČEZ Distribuce se výpadky v dodávkách proudu objevily na téměř celém zásobovacím území, celkem bylo bez elektřiny okolo 270 tisíc domácností a jiných odběratelů. Platí to hlavně v případě českých krajů, na Moravě k přerušení dodávek došlo nejčastěji na Šumpersku a Bruntálsku. Menší výpadky hlásí také skupina E.ON, která provozuje rozvodnou síť v jižní části republiky. Zde bylo bez proudu celkem až 40 tisíc odběrných míst.

Potíže v dopravě
Silný vítr komplikuje dopravu hlavně na železnici. Popadané stromy zastavily provoz na několika tratích, mimo jiné mezi Plzní a Chebem v úseku mezi Lázněmi Kynžvart a Lipovou nebo na koridoru z Prahy na Moravu mezi Velimí a Kolínem. Spadlé vedení vysokého napětí v bezprostřední blízkosti tratě zastavilo provoz vlaků také mezi Berounem a Karlštejnem.

Dále podle oznámení Českých draj vlaky stály mezi Teplicemi v Čechách a Krupkou na trati z Kadaně do Ústí nad Labem, pak na trati z Plzně do Klatov v úseku Přeštice – Chlumčany u Dobřan či v úseku Chotoviny – Střezimíř na trati z Prahy do Českých Budějovic. Neprůjezdná je také trať mezi Jaroměří a Trutnovem v úseku Červený Kostelec – Starkoč.

Neprůjezdné jsou kvůli počasí i některé silnice. Policie na twitteru uvedla, že vítr komplikuje dopravu na silnicích například v Karlovarském kraji, kde přes komunikace popadalo několik stromů. Následky větru přidělávají práci hasičům, kteří musí vyjíždět zejména k popadaným stromům a ulomeným větvím. Od půlnoci do 07:00 zasahovali v souvislosti se silným větrem u 392 případů. „Nejvíce událostí se týká kraje Plzeňského, Středočeského a Karlovarského,“ uvedli hasiči na twitteru.

Větrné elektrárny na plný výkon
Podle společnosti Amper Meteo zaměřené na předpověď počasí zasáhl silný vítr velkou část Evropy. Nejhorší vítr je v oblasti Severního moře, kde dosahuje rychlosti až 25 m/s. Jedná se o rychlost, při které se vypínají větrné elektrárny, aby nedošlo k jejich poškození. Amper Meteo varuje, že po dnešní vichřici bude zítra následovat zřejmě ještě horší. Zasáhne nejvíc území Velké Británie, země Beneluxu, Dánsko, Německo a Polsko, zejména jejich pobřežní oblasti.

Větrné počasí aspoň prozatím vylepšuje statistiky provozu větrných elektáren. Například v Německu dnes po 10:00 hodině dodávaly do sítě 45 400 megawattů, což odpovídá využití instalované kapacity na 71 procent. Také v České republice podle webu electricityMap.org využití větrných elektráren mimořádně vysoké, a sice na 67 procent. Rekord drží Nizozemsko, kde tamní větrníky o výkonu 7300 megawattů vyráběly na 100 procent.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10999
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Energetika

Příspěvek od homer » 19 úno 2022, 15:48

Závislost na dovozu i hodiny bez proudu. ČEPS varuje před rychlým koncem uhelné energetiky
Příliš rychlý odklon od uhelných zdrojů může podle studie společnosti ČEPS napáchat víc škody než užitku. Pokud se nepostaví dostatek náhradních zdrojů, nejspíš plynových elektráren, bude Česká republika už od roku 2025 muset dovážet elektřinu. O deset let později mohou nastat výpadky v dodávkách elektřiny v rozsahu několika desítek hodin ročně.

Oba scénáře povedou ke stejnému výsledku: Česko se během tří let dostane z pozice velkého vývozce do pozice země závislé na dovozu elektřiny. Například v roce 2025 budeme muset dovézt přes 9 miliard kWh (12 procent domácí spotřeby), o pět let později 14 miliard a v roce 2035 v případě progresivního scénáře již 25 miliard kWh – tedy skoro 30 procent budoucí spotřeby elektřiny. Po tomto datu se situace o něco zlepší, obě varianty totiž zahrnují spuštění nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany v roce 2036.

Řešením může být dovoz elektřiny, ale otázka je odkud. Z okolních zemí to nebude možné, celá střední Evropa bude nejspíš energeticky deficitní. Vysoké přebytky bude vytvářet Francie (například v roce 2030 to má být okolo 100 miliard kWh), ale ty poslouží hlavně k dorovnání spotřeby u deficitních sousedů – Belgie, Lucemburska, Německa a Itálie. Stejně tak se nelze spoléhat na to, že do Česka doputují přebytky z výroby elektřiny v severní Evropě.

Realita může být nakonec ještě temnější. Změny a zveřejněné podmínky taxonomie a balíčku Fit for 55 vyvolají podle autorů prognózy zvýšenou poptávku po vodíku; na jeho výrobu padne velká část elektřiny, kterou by za jiných okolností mohly přebytkové země (Francie, Norsko, Švédsko aj.) vyvážet. Tyto trendy chce ČEPS zahrnout do příštího hodnocení zdrojové přiměřenosti, které zveřejní v příštím roce.
https://ekonomickydenik.cz/zavislost-na ... energetiky

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2727
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Energetika

Příspěvek od riho » 22 úno 2022, 08:33

Tož aby ste sa ku nám znova pripojili a vznikla Slovenskočeská republika. Teraz spúštame EMO3 a do 2025 aj EMO4.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10999
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Energetika

Příspěvek od homer » 22 úno 2022, 08:56

00_n.jpg

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10999
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Energetika

Příspěvek od homer » 22 úno 2022, 09:10

00_n.jpg

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11959
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Energetika

Příspěvek od kenavf » 22 úno 2022, 10:10

:sipka: Keď som sa na tú tabuľku pozrel tak mi ihneď vyskočilo že takto sa kedysi označovali obchody "tu pracuje žid".
"Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek".-T.Baťa.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4819
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Energetika

Příspěvek od Grif » 23 úno 2022, 11:44

Německo: Pokud Polsko postaví jaderné bloky, dáme ho k soudu
Německá koalice sociálních demokratů, liberálů a Zelených plánuje do konce roku 2022 odstavit poslední fungující jaderné elektrárny v Německu. Naproti tomu polská vláda uvažuje o výstavbě 6 až 9 nových jaderných bloků. A to se ani trochu nelíbí německé ministryni pro životní prostředí za Zelené Steffi Lemke.
Lemke jednala se svou polskou kolegyní, ministryní životního prostředí Annou Moskwovou a po jednání dala jasně najevo, že německá vláda nepovažuje jaderné elektrárny za bezpečné a pokud Polsko přikročí k výstavbě nových bloků, německá vláda využije všech prostředků, včetně těch právních, aby tomu zabránila.
„Pokud dojde k výstavbě reaktorů v Polsku, budeme tomu čelit i s využitím vhodných právních nástrojů. Za mě je to zřejmé,“ řekla Steffi Lemke.
Německo je hlavní zastáncem definitivního odklonu EU od jaderné energie v rámci evropského Green Dealu. Naproti tomu Francie, a spolu s ní i Česko, prosazuje další využívání jaderné energie. Z české strany zaznívá, že vzhledem ke svým přírodním podmínkám není schopna zajistit dostatek energie pro český průmysl a českou ekonomiku jen z obnovitelných zdrojů. Proto se bez jádra neobejde.
V Polsku to vidí stejně.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... udu-693731
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Odpovědět