Afghánistán

Odpovědět
Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21962
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Afghánistán

Příspěvek od puma » 22 srp 2021, 10:12

A400M francouzského letectva vyhazuje IR fléry při odletu z Kábulu
https://twitter.com/air_intel/status/14 ... 0926940160

USA se obávají rizika útoku Islámského státu na letiště v Kábulu
USA kvůli obavám z potenciálu útoků afghánské pobočky skupiny Islámský stát (IS) varovaly své občany, aby se vyhnuli letišti v Kábulu.
https://www.bbc.com/news/world-asia-58293832
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21962
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Afghánistán

Příspěvek od puma » 22 srp 2021, 10:23

Americká armáda střílí do vzduchu na letišti v Kabulu. Panika je vidět na videu. Podle britské armády zemřelo 7 lidí při tlačenici
https://twitter.com/ChaudharyParvez/sta ... 3384406023
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10999
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Afghánistán

Příspěvek od homer » 22 srp 2021, 11:00

Kábul hlásí, že ostraha mezinárodního letiště v Kábulu byla předána speciální jednotce Tálibánu Badri 313
https://vk.com/al_feed.php?w=wall-55849790_2822427

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21962
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Afghánistán

Příspěvek od puma » 22 srp 2021, 11:05

Letiště se v Kábulu na dva dny zavře, počet obětí stoupl na 12
Afghánské hlavní město Kábul hodlá na další dva dny uzavřít letiště, přestože tisíce lidí chtějí zemi opustit. Hlášeno Khaama Press.

Novináři s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že letiště bude uzavřeno kvůli evakuaci těch, kteří se nacházejí na jeho území. Současně budou lety obnoveny po dvou dnech.

"Na obloze Kábulu stále létají letadla, což je pro miliony lidí v afghánském hlavním městě, kteří sedí u dveří letiště, scéna zoufalství," říkají novináři.

Mezitím prý situace na letišti dosáhla nového vrcholu, za posledních sedm dní zde zahynulo 12 lidí.

Ministerstvo zahraničí USA zároveň naznačilo, že americký vojenský kontingent může zahájit záchranné operace mimo letiště.
https://strana.news/news/349807-aeropor ... -dnja.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10999
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Afghánistán

Příspěvek od homer » 22 srp 2021, 13:04

Evakuačním letem z Kábulu se do Německa dostal vyhoštěný zločinec
Zločinec vyhoštěný z Německa se dostal zpět do země v evakuačním letu z kábulského letiště, napsal v neděli server Welt am Sonntag. Opírá se přitom o několik vyjádření vysoce postavených osob.
„Srovnání s mezinárodními databázemi, stejně jako odebírání a porovnávání otisků prstů není vzhledem k situaci, která panuje na místě, možné,“ sdělilo ministerstvo obrany. Co se s mužem při příjezdu do Německa stalo, není v tuto chvíli vůbec jasné.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... c-40369735

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5384
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 22 srp 2021, 14:56

Hnutí Tálibán chce spolupracovat s provinčními guvernéry. Nutit je nebude
22. srpna 2021 12:50
Nejvyšší muži radikálního hnutí Tálibán se v příštích dnech setkají s bývalými guvernéry a vysokými činiteli ve více než dvaceti z celkových 34 afghánských provincií. Údajně chce zajistit jejich bezpečnost a navázat s nimi spolupráci. Informovala o tom Reuters s odkazem na rozhovor, který jí s podmínkou anonymity poskytl představitel hnutí.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_ajez
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49559
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 22 srp 2021, 16:22

https://cz.sputniknews.com/20210822/med ... 76320.html
Média: Kábulské letiště se zavírá na 48 hodin
Kábulské letiště má být uzavřeno na dobu 48 hodin, přestože se tisíce lidí sešly u jeho brány ve snaze opustit zemi, informuje místní agentura Khaama Press s odkazem na ministerstvo zahraničí USA.
Letiště bude zavřeno, aby bylo možné evakuovat ty, kteří se již nacházejí v jeho prostorách.
Americké velvyslanectví v Afghánistánu doporučilo již dříve americkým občanům, aby se vyhýbali cestám na kábulské letiště kvůli možnému nebezpečí. Televize Sky News informovala, že přinejmenším tři lidé zemřeli v tlačenici před letištěm hlavního města.
Hnutí Tálibán* učinilo kvůli chaosu na letišti afghánské metropole prohlášení, že je třeba otevřít cestu pro výjezd z letištního prostoru.
„Otevření cesty pro výjezd z kábulského letiště je nutné k dodržení pořádku a zákona. Chystáme se normalizovat situaci na letišti v nejbližší době a usnadnit proceduru výjezdu z letiště,“ prohlásil zástupce hnutí v rozhovoru pro Sputnik.
Na kábulském letišti vládne od pondělí chaos kvůli velkému počtu startů a přistání helikoptér, které mají na palubě zahraniční zaměstnance včetně diplomatů, a Afghánce, kteří pracovali pro zahraniční mise a proto mají být evakuováni ze země. Mnozí Afghánci přijeli na letiště ve snaze opustit zemi a začali útočit nejen na budovu, ale také na letadla. V médiích a na sociálních sítích se objevily fotografie a videa, jak lidé lezou do letadla připraveného k vzletu, a je vidět, jak letadlo startuje s lidmi na podvozku. Podle televize Tolo News stoupl počet obětí na letišti v důsledku palby, tlačenice a pádu z letadla na 40 lidí.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49559
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 22 srp 2021, 16:24

https://cz.sputniknews.com/20210821/tal ... 74994.html
Tálibán chce mít Moskvu jako prostředníka. Ruský velvyslanec kladně ohodnotil první činy tálibů
První dny hnutí Tálibán* u moci v Afghánistánu lze hodnotit pozitivně, nicméně Rusko bude táliby pozorně sledovat, řekl ruský velvyslanec v Kábulu Dmitrij Žirnov.
„Nyní budeme táliby pozorně sledovat, neděláme unáhlené závěry. Zkušenosti z prvních pěti dnů hodnotím kladně, ale oni to musí potvrdit,“ řekl velvyslanec v rozhovoru pro německý týdeník Spiegel.
Diplomat také řekl, že již v květnu pochopil, že se tálibové nebudou uchylovat k násilným metodám a krveprolití. „Všem je již dávno jasné, že většina Afghánců odmítá vládu Ašrafa Ghaního, dokonce i mnoho lidí z jeho okolí. Dalo se předpokládat, že Ghaního skutečně nikdo nebude bránit,“ řekl Žirnov.
Dodal také, že z různých zdrojů přicházely informace o tom, že se tálibové rozhodli chovat „civilizovaně“.
V rámci komentáře ke zprávám, že ozbrojenci hnutí zabili příbuzného jednoho ze západních novinářů, velvyslanec řekl, že takové zprávy by měly být pečlivě prověřeny, protože v zemi, především za hranicemi Kábulu, působí gangy vydávající se za táliby.
Tálibové nabídli prostřednictvím Ruska viceprezidentovi Afghánistánu dohodu
Vysoce postavený představitel teroristického hnutí Tálibán* navštívil v sobotu ruské velvyslanectví a požádal, aby prostřednictvím ruských diplomatů bylo vůdcům domobrany v Pandžšírské rokli sděleno, že tálibové chtějí s nimi uzavřít politickou dohodu, řekl Dmitrij Žirnov.
„Nyní v celém Afghánistánu zůstalo pouze jedno místo, které není pod kontrolou tálibů – je to provincie Panjshir, Panjshirská rokle. Dnes přišel na velvyslanectví vysoce postavený představitel politické kanceláře tálibů, a protože ví, že Rusko má v Afghánistánu velkou autoritu u různých politických sil, poprosil nás, abychom obyvatelům Panjshiru zprostředkovali politický signál,“ řekl velvyslanec v pořadu Solovjov Live na YouTube.
Žirnov připomněl, že do Pandžšíru přijel z Kábulu první viceprezident Amrulláh Sálih, který se prohlásil za prezidenta poté, co prezident Ašraf Ghaní uprchl ze země, a je tam také syn bývalého polního velitele mudžahedínů Ahmad Masud, přičemž se tam snaží „dát dohromady národní obranu“.

„Doslova (tálibové - pozn. red.) prosili, aby RF sdělila vůdcům Pandžšíru následující: „do současné chvíle tálibové nepodnikli ani jeden pokus o násilný vstup do Pandžšíru, skupina počítá s nalezením mírové cesty vyřešení situace, například dosažením politické dohody. Tálibové nechtějí krveprolití a jsou připraveni k dialogu,“ řekl Žirnov.
Vůdce bojovníků kladoucích odpor v provincii Pandžšír, která nepodléhá tálibům, Ahmad Masud, syn bývalého ministra obrany a polního velitele mudžahedínů Ahmada Šáha Masúda, již dříve požádal západní země o pomoc zbraněmi.
V prvních deseti srpnových dnech zintenzivnili tálibové svou ofenzivu proti vládním silám v Afghánistánu. Jedinou provincií, která není pod jejich kontrolou, je Pandžšír, severovýchodně od Kábulu. 15. srpna vstoupili ozbrojenci do hlavního města a převzali kontrolu nad prezidentským palácem. V noci na 16. srpna zástupce politické kanceláře tálibů Mohammad Naím prohlásil, že válka v Afghánistánu skončila a forma vlády ve státě bude v nejbližší době vyjasněna.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49559
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 22 srp 2021, 16:29

https://www.kupredudominulosti.cz/sando ... letantsky/
Andor Šándor 1. díl: Afghánistán a Irák: Ve Spojených státech se o strategických věcech rozhoduje diletantsky
zvukový záznam v odkaze

https://www.kupredudominulosti.cz/sando ... McSo-UQp0M
Andor Šándor 2. díl: Debakl v Afghánistánu přesvědčil extrémisty, že je snadné Západ porazit – stačí odhodlání a vytrvalost
zvukový záznam v odkaze
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49559
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 22 srp 2021, 16:32

https://cz.sputniknews.com/20210821/tal ... 70911.html
Tálibové oznámili, že se k nim přidal bratr afghánského prezidenta
Hnutí Tálibán* oznámilo, že mu přísahal věrnost Hashmat Ghaní, mladší bratr afghánského prezidenta.
V prohlášení se uvádí, že tomu byl přítomen Khalil Al-Rahman Haqqani, vysoce postavený člen teroristické skupiny Síť Haqqani, která udržuje úzké kontakty s táliby.
Místní televizní kanál Shamshad News předtím uvedl, že v Kábulu došlo k setkání Haqqani s bývalým premiérem, vůdcem Islámské strany Afghánistánu Gulbuddínem Hekmatjárem. Podrobnosti o schůzce nebyly zveřejněny.
Přitom zdroj RIA Novosti v hnutí uvedl, že do Kábulu přijel na jednání o vytvoření vlády vedoucí politického úřadu Tálibánu mullah Baradar.
Boris Johnson řekl, za jakých podmínek bude Velká Británie pracovat s táliby
Velká Británie bude pracovat s táliby, pokud to bude zapotřebí, řekl britský premiér Boris Johnson po zasedání vládního výboru COBRA za účelem projednání situace v Afghánistánu.
„Naše politická a diplomatická úsilí o nalezení řešení pro Afghánistán, včetně práce s táliby, bude -li to nutné, budou pokračovat,“ řekl Johnson pro Sky News.
Podle jeho slov se situace na kábulském letišti, kde probíhá evakuace zahraničních občanů a Afghánců, trochu stabilizovala, během čtvrtka a pátku Británie evakuovala zhruba 2 tisíce lidí. Johnson navíc připomněl, že Velká Británie je ochotna přijmout až 20 tisíc Afghánců jako součást programu přesídlování.
„Celá vláda pracuje téměř nepřetržitě, aby udělala vše, co je v našich silách, a situaci zvládla,“ řekl premiér.
V současné době je v Afghánistánu 900 britských vojáků, kteří pomáhají při evakuaci asi 3 000 britských občanů a občanů s dvojím občanstvím a přibližně stejného počtu afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými vojsky. Britské ozbrojené síly pomáhají při evakuaci britských občanů a osob, které mají právo na přesídlení v rámci programu přesídlování a pomoci Afghánistánu (Аfghan Relocations and Assistance Policy, ARAP).
Britská ministryně vnitra Priti Patelová uvedla, že britská armáda každý den evakuuje asi tisíc lidí z Afghánistánu.
Velká Británie má v úmyslu dlouhodobě poskytnout bezpečné útočiště pro 20 tisíc afghánských uprchlíků prchajících před radikálním Tálibánem. V prvním roce programu plánuje britská vláda přesídlit 5 000 uprchlíků.
Situace v Afghánistánu se zvláště vyostřila na pozadí stahování amerických vojsk: začátkem srpna zahájili bojovníci Tálibánu rozsáhlou ofenzivu, dobyli velká města a 15. srpna vstoupili do Kábulu. Prezident Ashraf Ghaní uprchl ze země. Tálibové tvrdí, že 20letá válka skončila a forma vlády se brzy vyjasní.
Nyní tálibové ovládají většinu Afghánistánu a všechny pozemní hraniční přechody. Cizinci a Afghánci pracující pro zahraniční mise jsou evakuováni přes jediné letiště v Kábulu, které je v držení armády USA a NATO.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49559
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 22 srp 2021, 16:37

https://echo24.cz/a/Spm64/elitni-jednot ... ckou-fotku
Elitní jednotka Tálibánu se předvádí v americké výstroji a zesměšňuje ikonickou fotku
Účty na sociálních médiích spojované s radikálním islamistickým hnutím Tálibán v posledních dnech rozšiřují propagandu s vojáky elitní tálibské jednotky Badri 313 Battalion. Příslušníci jednotky jsou na první pohled díky ukořistěné výzbroji k nerozeznání od amerických vojáků. Na jednom nedávno zveřejněném snímku také zesměšňují jednu z nejvíce ikonických válečných fotografií, pořízené za druhé světové války během bitvy o Iwodžimu. Píše o tom server Fox News.

Badri 313 Battalion na jednom z propagačních videí ukazuje své členy hlídající v ulicích hlavního města Afghánistánu Kábulu. Všichni jsou oděni v profesionálně vypadajících armádních uniformách pravděpodobně americké výroby, neprůstřelných vestách a přilbách. V rukou třímají zbraně americké armády nebo jejích spojenců, které zřejmě získali z Američany opuštěných vojenských základen.
بدري ۳۱۳ قطعه
د ارګ او د کابل ښار د حساسو سیمو امنیت په غاړه لري pic.twitter.com/dSSgnuAUbM
— Qari Saeed Khosty (@SaeedKhosty) August 17, 2021
Na jednom nedávno zveřejněném snímku vztyčuje čtveřice tálibů vlajku Tálibánu. Fotografie zjevně odkazuje na velice podobnou fotku z 23. února 1945, na které šest příslušníků americké námořní pěchoty vztyčuje vlajku USA během bitvy o Iwodžimu. Fotografie se ve Spojených státech stala jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších obrazů druhé světové války.
The Taliban ‘Special Forces – Badri 313’ are just mocking America now with their PR machine.#Iwojima pic.twitter.com/QyqMU8GO4h
— James Glancy (@jaglancy) August 18, 2021
Zvláštní jednotka Badri 313 Battalion se od zbytku tálibských sil liší pokročilou výstrojí. Její vojáci bývají ozbrojeni americkými karabinami M4 a jezdí v amerických armádních Humvee. Název jednotky odkazuje na bitvu u Badru, ve které prorok Mohamed roku 624 úspěšně vedl 313 bojovníků proti pohanským Kurajšovcům, kteří tehdy ovládali Mekku. Obyčejně se členové Badri 313 Battalion objevují jen na propagačních videích, nyní ale údajně měli být nasazeni také na střežení prezidentského paláce v Kábulu.
Remember that photo that once circulated a month ago with Taliban soldiers outfitted in American gear, raising their flag mimicking the „Iwo Jima flag raising“ photo?
Those soldiers, of the so-called „Badri 313 brigade“, has been stationed in Kabul. pic.twitter.com/2ObneUxnG2
— Rune Agerhus (@Aldanimarki) August 18, 2021
Poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan tento týden připustil, že se Tálibán zmocnil americké výzbroje a výstroje. „Nemáme pochopitelně přesnou představu, kam se poděl každý kus obranného materiálu,“ uvedl Sullivan. Mezi lety 2002 a 2017 měly USA afghánské armádě věnovat zbraně a výbavu v hodnotě asi 28 miliard dolarů. Na sociálních sítích se objevují záběry afghánských i amerických helikoptér, které se radikálům podařilo ukořistit a zprovoznit. Psali jsme o tom zde.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10999
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Afghánistán

Příspěvek od homer » 22 srp 2021, 17:00

Uršula von der Leyenová pozvala Afghánce do Evropy
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu vyzvala všechny členské státy EU, aby přijaly Afghánce, kteří potřebují ochranu. Komise EU poskytne finanční podporu zemím, které nabízejí uprchlíkům nový domov, řekla von der Leyenová ve Španělsku během návštěvy přijímacího centra pro „místní afghánské pracovníky členských států EU“, kteří uprchli před Talibánem.
Předsedkyně Komise navštívila vojenskou základnu Torrejon de Ardoz poblíž Madridu společně s předsedou Rady Charlesem Michelem a španělským premiérem Pedrem Sanchezem. Španělské vojenské letectvo na základně zřídilo tábor, do kterého se podle Sancheze vejde až 800 lidí. Podle vlády v Madridu bude sloužit jako „logistické centrum Evropy“, ze kterého budou „všichni Afghánci, kteří pracovali pro instituce EU“, distribuováni do jiných zemí. Podle španělského ministra zahraničí Jose Manuela Albarena „téměř všechny země EU“ souhlasily s přijetím lidí z tábora. Nejprve by měli dostat „povolení k dočasnému vstupu“ do Španělska, než jim různé země, ve kterých se mají usadit, přiznají status uprchlíka.
Kdo jsou „téměř všechny země EU“? Dozvíme se po volbách, že to jsme i my? Přerozdělování je evergreen, který Evropská komise používá ad nauseam. Nevíme, jaká překvapení skrývá budoucnost, ale dobře víme, že premiér Andrej Babiš je vydíratelný, jak ukazuje kauza s odposlechy prezidenta Miloše Zemana BIS, které premiér jaksi neumí zastavit. Kdo na něj má ještě „kompro“, to se uvidí po volbách.
Rakousko se ústy svého kancléře Sebastiana Kurze vyjádřilo jasně: „Mezinárodní společenství nyní musí udělat vše pro zlepšení situace v zemi postižené krizí, ale Rakousko si musí také přiznat, že ne vše je v našich silách”, uvedl Kurz v nedělním letním rozhovoru Pulse 24. Rakousko prý již v posledních letech „nepřiměřeně velkou měrou přispělo“ a je domovem jedné z největších afghánských komunit v Evropě. Kurz tedy není toho názoru, že by v Rakousku měli přijmout více lidí. „To se za mého kancléřství nestane,“ zdůraznil Kurz s odkazem na „obzvláště obtížnou integraci“ afghánských žadatelů o azyl v této zemi. Místo toho by se mělo lidem pomáhat v sousedních státech, zopakoval návrh politik ÖVP v posledních dnech. Konkrétně Kurz zmínil například Turkmenistán a Uzbekistán, které dosud přijaly jen relativně málo Afghánců. EU by měla podporovat země v tomto regionu a přesvědčit je, aby „poskytovaly ochranu lidem, kteří hledají azyl“. Rakušané ovšem nejsou v NATO, nemají tedy s afghánským dobrodružstvím nic společného. Jak se stalo, že poté, co byli Angelou Merkelovou v roce 2015 do Evropy pozvání Syřané, vzrostly v celé západní Evropě afghánské komunity, to je samostatná otázka, na níž je snadná odpověď – žádá-li Evropa Syřany, dostane „Syřany“. Žádá-li Afghánce spolupracující s EU, dostane „Afghánce spolupracující s EU“, i kdyby byli z Kamerunu. Pašeráci to zařídí.
Rakušané za žádnou cenu nechtějí opakovat rok 2015. Naproti tomu, zdá se, představitelé Evropské komise jsou toho názoru, že to není problém. Uršula von der Leyenová tak vyslala do Afghánistánu přesně ten signál, o němž mluvil rakouský ministr vnitra Karl Nehammer, že je mu třeba zabránit. Místo „Mutti Merkel“ mají uprchlíci „Tante Uschi“, které se mohou dovolávat. Rada ministrů přijímání uprchlíků nepodpořila, tak to předsedkyně Komise udělala sama.
Dokonce i architekt evropské uprchlické politiky Gerald Knaus vyzval, aby nedocházelo „k podněcování nové uprchlické vlny“. Situace se prý od roku 2015 výrazně změnila, na cestě jsou četné ploty a překážky, a na kábulském letišti se lidé tak leda ušlapou. Bohužel, výzva k exodu už byla vydána, a to nejvyšší autoritou EU. O nás bez nás.
https://www.facebook.com/MUdrIDavid/pos ... 8341078006

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5384
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 22 srp 2021, 18:45

THE TALIBAN HAVE ACCESS TO US MILITARY AIRCRAFT, NOW WHAT HAPPENS? || 2021
TALIBAN MÁ PŘÍSTUP K AMERICKÝM VOJENSKÝM LETADLŮM, NYNÍ CO SE STANE? || 2021


Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5384
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 22 srp 2021, 19:36

Rozhodnutí o stažení vojáků USA z Afghánistánu se zakládá na imbecilním sloganu, říká Blair
Dnes 16:09
ČTK
Za „tragické, nebezpečné a zbytečné” považuje stažení amerických vojáků z Afghánistánu bývalý britský premiér Tony Blair. Rozhodnutí podle něj padlo „na základě imbecilního sloganu o konci 'nekonečných válek'”. Informoval o tom v neděli zpravodajský server BBC. Blair stál v čele britské vlády, když po teroristických útocích v USA z 11. září 2001 koalice Spojených států, Británie a dalších zemí téhož roku vpadla do Afghánistánu.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... r-40369755
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10999
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Afghánistán

Příspěvek od homer » 22 srp 2021, 21:25

Zdá se, že americká armáda konečně pochopila, jak organizovat evakuaci svých lidí z Afghánistánu.
Během této soboty se jim podařilo odvézt z Kábulu 3900 lidí.
Zatím odletělo z Kábulu asi 22 tisíc lidí, to je necelá pětina z odhadovaného počtu spolupracovníků NATO a jejich rodin.
Také konečně zorganizovali rozumný postup, když letadla s emigranty nelétají až do Evropy, ale přistávají hned za rohem v uzbeckém Taškentu nebo v Qataru a odtud už lidé odlétají běžnými chartery do konečného místa určení.
Tálibán dal NATOvským vojskům termín na evakuaci do 11. září, Joe Biden prohlásil, že USA evakuaci uzavřou do konce srpna.
Takže vlastně česká armáda se svým postupem evakuace patří k nejúspěšnějsím. Tedy když nepočítáme Rusko, které evakuovalo s více než měsíčním předstihem, jejich rozvědka zřejmě všechny přípravy úspěšně vyčenichala a o odchodu věděla dřív, než sami vojáci, kterých se to týkalo
https://www.facebook.com/marie.divisova ... 9733139253
Tálibán požádal ruského velvyslance v Kábulu, aby zprostředkoval jednání s odbojnou skupinou politiků, která se opevnila v regionu Pandžšír.
Tuto skupinu vede viceprezident Afghánistánu Amrullah Saleh, který po útěku prezidenta Gháního se po formálně právní stránce stal nejvyšším představitlem Afghánistánu a převzal funkci prezidenta.
Některé státy odmítají automaticky přiznat vítězství Tálibánu. Například sousední Tádžikistán - tam velvyslanec vyměnil portrét prezidenta Gháního na afghánském velvyslanectví za Saleha a jedou dál.
https://www.facebook.com/marie.divisova ... 9671959253

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5384
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 22 srp 2021, 22:21

Síly odporu se nevzdají, zaznělo z Pandžšíru. Už tam míříme, napsal Tálibán
Dnes 18:35 • Aktualizováno 20:39
ČTK
Síly odporu proti radikálnímu hnutí Tálibán, které se shromáždily v severoafghánském údolí Pandžšír, se povstalcům nevzdají bez boje. Oznámil to v neděli jeden z představitelů těchto sil Ahmad Masúd s tím, že stále doufá v mírová vyjednávání. Informovaly o tom stanice Al-Arabíja a agentura Reuters. Zástupce Tálibánu později na Twitteru napsal, že do oblasti už míří vojáci.
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizk ... e-40369765
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 17965
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Afghánistán

Příspěvek od petrp » 23 srp 2021, 05:32

Afghánistán: „USA se tak chovají ke všem.“ „Ale my si to nenecháme líbit.“ Generál Pelz a jeho zážitky a svědectví
Na Afghánistán nemůžeme nahlížet jako na stát v našem slova smyslu, uvádí v textu psaném pro ParlamentníListy.cz někdejší ředitel Vojenského zpravodajství a exvelvyslanec v Afghánistánu generál Petr Pelz. Vyvrací mýty, které panují v našich médiích, a přidává své vlastní zážitky. „Afghánci jsou historicky zvyklí, že jim cizinci platí za to, aby něco činili, či naopak nečinili. Otázkou cti řádného Afghánce pak je nechat si zaplatit, ale přesto jednat podle vlastní vůle,“ uvádí třeba. „Národ, kde každý muž radši zemře, než aby nechal sebe nebo svou rodinu urazit, nemůže boj prohrát,“ nastiňuje též.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/p ... tvi-674484
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Zrození je ortel smrti, odložený na neurčito. Johann Nepomuk Nestroy
Lepší s Parkinsonem rozlít, než s Alzheimerem zapomenout vypít...

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21962
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Afghánistán

Příspěvek od puma » 23 srp 2021, 11:06

Spojené státy nyní umožní vstup na letiště v Kábulu pouze svým občanům, držitelům zelené karty a občanům zemí NATO, uvádí CNN.
https://t.me/rian_ru/116067
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21962
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Afghánistán

Příspěvek od puma » 23 srp 2021, 11:44

Taliban trvá na dokončení evakuace civilistů z Kábulu do 31. srpna
Ozbrojenci Talibanu nechtějí prodloužit termín, do kterého musí západní země dokončit evakuaci z kábulského letiště, uvedla v pondělí Sky News s odvoláním na Taliban.

„Taliban nemá v úmyslu prodloužit termín pro evakuaci,“ uvádí se v prohlášení.

Taliban podle televizního kanálu uvedl, že „tento problém si vytvořily samy západní země: neměly připravený systém (během evakuace)“.

Jak již dříve informoval list The Times, premiér Boris Johnson na úterním mimořádném summitu G7 hodlá požádat prezidenta USA Joe Bidena o odložení dokončení stažení amerických vojsk z Afghánistánu. Na nedělním brífinku však Biden řekl, že doufá, že nedojde ke zdržení.

Spojené státy podepsaly dohodu s Talibanem za předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa - v Dauhá 29. února 2020: Spojené státy a NATO se zavázaly opustit Afghánistán do 1. května 2021 a Taliban na oplátku poskytl řadu záruk. Ze strany Talibanu šlo o mírové jednání s afghánskou vládou, o ukončení útoků na USA a jejich zájmy v zemi a o odmítnutí podpory teroristických skupin.
https://interfax.com.ua/news/general/763372.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49559
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 23 srp 2021, 15:35

https://cz.sputniknews.com/20210823/tal ... 87250.html
Tálibán označil 31. srpen „červenou hranicí“ pro stažení vojsk USA
Zástupce radikálního hnutí Tálibán* Suhail Shaheen oznámil, že Spojené státy americké a Velká Británie nedostanou dodatečný čas na evakuaci, v opačném případě to může mít následky.

„Je to červená hranice. Prezident Biden oznámil, že 31. srpna vyvedou své ozbrojené síly. Proto jestli prodlouží přítomnost, bude to znamenat, že rozšiřují okupaci, i když to není nutné,“ uvedl Shaheen v rozhovoru pro televizní stanici Sky News.
Dodal, že nestažení vojsk může mít následky. Podle něj také prodloužení okupace vyvolá reakci.
„Jestli USA nebo Velká Británie budou žádat o dodatečný čas na pokračování evakuace, odpověď bude záporná. Jinak budou následky. Vyvolá to mezi námi nedůvěru. Jestli mají v úmyslu prodloužit okupaci, vyvolá to reakci,“ dodal Shaheen.

Změna moci v Afghánistánu
Po stažení ze země amerických vojáků podnikli vzbouřenci útok a dobyli všechna velká města, po čemž vyhlásili konec dvacetileté války. V nejbližší době má být stanovena forma vlády, s prozatímní vládou Tálibán nesouhlasí.
Prezident Ghaní opustil Afghánistán a po dvou dnech promluvil ze SAE na videu, ve kterém slíbil, že se vrátí do vlasti. Viceprezident Saleh, který rovněž opustil zemi, prohlásil, že se nyní podle ústavy stává hlavou státu a vyzval k ozbrojenému odporu proti Tálibánu.
Hnutí Tálibán dnes nabídlo amnestii prezidentu Afghánistánu Ašrafu Ghanímu a viceprezidentu Amrulláhu Salehovi, také jim povolilo návrat do vlasti, když si to budou přát.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět