Afghánistán

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 05 srp 2021, 16:18

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/cin ... o-rozvoje/
Čína zkouší vyřešit konflikt v Afghánistánu projektem ekonomického rozvoje
Letos na Vánoce by tomu mělo být 42 let, co vypukla první fáze „věčné“ války v Afghánistánu.

Kdy 7. října začala „osvoboditelskou“ operací USA Trvalá svoboda její skoro 20 let trvající poslední fáze intervencí jak Spojených států, tak řady jejich spojenců, údajně jako odpověď na teroristické útoky z 11. září 2001, čímž začal celý seriál nekonečných válek, z nichž nejen ta afghánská, ale i řada jiných – třeba Irácká – v určité alespoň doznívající formě trvají dodnes.

„Úspěšnost“ jak Afghánské války, tak i řady dalších z amerického „válkového seriálu“ po 11.9 vychází tak nějak z tradic Vietnamské války. A i zběsilý úprk amerických vojsk z Afghánistánu v nedávných dnech si zas tak moc nezadal s někdejším slavným úprkem z Vietnamu s těmi ikonickými scénami, v nichž vrhali pro svůj zoufalý úprk použité vrtulníky z palub lodí do moře.

Jenže ta zběsilost úprku z Afghánistánu po krachu jejich snah zemi ovládnout nebyla přeci jen až natolik vynucená jako tehdy ve Vietnamu. Dokonce budí i podezření, že ta extrémní rychlost stažení ze země mohla být motivována záměrem, aby nikdo nemohl na novou situaci dostatečně rychle reagovat bezpečnostními a politickými opatřeními, a tudíž aby po jejich odchodu v zemi a případně i v širším regionu vypukla ještě větší destabilizace, než když tam byli oni.

Na rychlost opuštění Afghánistánu reagovaly okolní země řadou urychlených opatření, a to nejen samostatně, nýbrž i kolektivně a je dost možné, že nadcházející společné vojenské cvičení Číny s Ruskem v čínském vojenském výcvikovém prostoru má povahu určité přípravy na možné společné vojenské operace vyvolané nutností reagovat na destabilizaci oblasti stupňující se Afghánskou válkou s hrozbou jejího rozlití za hranice.

Čína se o takto urychleném americkém odchodu ze země vyjádřila s otevřenou upřímností jako o nezodpovědném a ostatní země oblasti, ač se takové upřímnosti neodvažují, si nejspíš myslí to samé. Čína se ale nesnaží jen provést vlastní bezpečnostní zajištění, které je pro ni dost důležité, uvážíme-li, že s ní má Afghánistán nejdelší hranici, ale také pokud možno zařídit v zemi mír a stabilitu a začlenit ji do ekonomiky a dopravních tras regionu. Odchod Američanů uvolňuje místo pro tažení tras Iniciativy Pásu a cesty (BRI) přes Afghánistán.

Čína také ve smyslu svých zásad nevměšování do vnitřních záležitostí, nýbrž spolupráce s veškerým lidem různých zemí, aniž by je nutně musela třídit na „dobré“ a „zlé“, by nejradši zprostředkovala, aby se Afghánci mezi sebou dohodli a pomohla z Afghánistánu vytvořit prostor investičních příležitostí, ve kterém se všem přes ideologické rozmíšky vyplatí spolupracovat a společně prosperovat.

A že vidí cestu v řešení afghánského problému v usmíření a ne v rozhodném vítězství „správňáků“, které obvykle vede k něčemu jako kdysi 30letá válka v Evropě, je vidět na tom, že se čínský Státní rada a ministr zahraničí Wang Yi 28. července v severočínském Tianjin sešel s delegací vedenou hlavou politické komise afghánského Talibanu Mullahem Abdul Ghanim Baradarem. Wang se moc nijak netajil záměrem využít krachu snah NATO a americké politiky k Afghánistánu jako příležitosti pro Afghánský lid dosáhnout konečně národní stabilitu a rozvoj.

Když Afghánci neměli v minulých dekádách moc šancí užívat si ekonomického rozvoje a prosperity s dobrou životní úrovní, není se co divit, že země je nestabilní. „Afghánská ekonomika je z podstaty křehká a závislá na pomoci,“ popisovala situaci Světová banka. Mezi zeměmi světa byl Afghánistán svým HDP loni na 112 místě.

Záměrem čínských snah je zainteresovat afghánský lid jako celek do regionálního ekonomického rozvoje, se kterým jim ráda pomůže, aby se jim více vyplatilo spolupracovat než válčit a mohli si užívat trvalé stability a dobré životní úrovně spolu s přínosy pro celý region, kterému se vyplatí mít prosperujícího souseda, přes kterého vedou dopravní infrastruktury zlevňující dopravu po celé oblasti, o čemž se Čína s ostatními sousedy také domlouvá, aby se z rekonstrukce Afghánistánu stala celo-regionální záležitost.

Wang prohlašuje, že respektuje Afghánskou suverenitu, nezávislost a teritoriální integritu a bude se držet zásady nevměšování do vnitřních záležitostí země, kdy bude prosazovat přátelskou politiku s celým Afghánským lidem, což jistě znamená, že chce spolupracovat s oběma stranami konfliktu a obě zainteresovat, aby se jim vyplatilo mezi sebou vzájemně spolupracovat. Že se taková perspektiva domluvy s druhou stranou konfliktu, za níž bude stát věrohodný příslib rekonstrukce a ekonomického rozvoje, líbí i Talibanu je vidět z jejich prohlášení, že doufají, že Čína se více zapojí do procesu usmíření a uzavření míru a že bude v budoucnu hrát větší roli v rekonstrukci a v ekonomickém rozvoji země.

Čína ovšem i se současnou afghánskou vládou a s ostatními zeměmi Iniciativy pásu a cesty (BRI) dohodla zapojení země do tohoto projektu, kdy současná vláda je i pozorovatelem v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO). Což by mělo tvořit dobrý základ pro rekonstrukci země a začlenění do regionální spolupráce.

Už v září 2019 se ministři zahraničí Číny, Pákistánu a Afghánistánu dohodli na potřebě rozšířit důležitou větev BRI tzv. Čínsko-pákistánský ekonomický koridor (CPEC) i do Afghánistánu, kdy válka v něm, představovala nepříjemnou překážku potřebného rozšiřování této části BRI. CPEC má na základě standardních zásad vzájemně výhodného partnerství přinést pokrok zejména v dopravních infrastrukturách, energetických infrastrukturách a v budování přístavů, na což by mělo navazovat budování průmyslových parků s prosperitou, kterou to vždy všude zákonitě přinese.

Zlepšit svoji infrastrukturu je asi to nejdůležitější, co musí Afghánistán udělat, aby vytvořil nutný předpoklad pro svůj rozvoj, a zároveň jsou na tom zainteresovány i všechny okolní země, pro které je rozvrácený Afghánistán bez potřebných infrastruktur nepříjemnou překážkou regionální spolupráce. Čína, která je hlavním iniciátorem budování dopravních infrastruktur za účelem mezinárodní spolupráce a která je hlavním tahounem zotavení v éře po pandemii, zvláště pak pro okolní regiony, v podstatě dost potřebuje tu nepříjemnou mezeru v prostoru rozvoje, spolupráce a dopravních propojení, jakou současný rozvrácený Afghánistán představuje, rychle ve vlastním pragmatickém zájmu zacelit a k rozvoji za sebou vytáhnout i tuto zemi.

Amerika se svým „osvoboditelským“ projektem, který začal operací s ironickým názvem „Trvalá svoboda“, ale byla z něj trvalá válka táhnoucí se celou generaci, kdy zkoušela afghánský problém vyřešit násilným vítězstvím „hodných nad zlými“, na celé čáře pohořela. Teď se tedy uvidí, jak uspěje Čína s řešením tohoto problému lákáním na prosperitu plynoucí ze vzájemně výhodné, dobrovolné partnerské spolupráce přinášející blahobyt, uzavírá článek.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 06 srp 2021, 18:47

https://echo24.cz/a/ScCma/taliban-dobyl ... nedorazily
Talibán dobyl první provinční metropoli. Vládní posily do města nedorazily
Do rukou afghánského radikálního hnutí Tálibán dnes padla první provinční metropole; jeho bojovníci se zmocnili města Zarandž v provincii Nimrúz. Podle mluvčího policie, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován, mohl Tálibán město obsadit, protože nedorazily vládní posily, informovala agentura Reuters.

Tálibán v posledních měsících obsadil v rámci rozsáhlé ofenzivy desítky okresů a hraničních přechodů. Obléhá několik provinčních metropolí včetně Herátu na západě a Kandaháru na jihu, zatímco zahraniční vojáci dokončují odsun ze země.

Afghánské a americké vojenské letectvo dnes pokračovaly v bombardování pozic Tálibánu v jihoafghánské provincii Hílmand, kde mají ozbrojenci pod kontrolou už devět z deseti policejních okrsků. Obyvatelé Laškargáhu uvedli, že nálety zničily tržiště v centru města v oblasti, kterou už má pod kontrolou Tálibán. Laškargáh je správním střediskem provincie Hílmand.

Tálibán začal postupovat afghánským územím s nečekanou rychlostí od doby, co se síly Spojených států a NATO začaly odsouvat koncem dubna z Afghánistánu. Podle údajů agentury AP je nyní pod kontrolou Tálibánu více než polovina ze 421 afghánských okresů a okresních středisek.

Mnoho okresů leží v odlehlých oblastech, ale některé z nich mají vysoce strategický význam a poskytují Tálibánu kontrolu nad lukrativními hraničními přechody s Íránem, Tádžikistánem a Pákistánem.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 06 srp 2021, 18:55

https://cz.sputniknews.com/20210806/med ... 07579.html
Média: Tálibové vešli do hlavního města provincie na severu Afghánistánu
Ozbrojenci radikálního hnutí Tálibán* vstoupili do města Šeberghán, které je hlavním městem severoafghánské provincie Džúzdžán.
Podle informací afghánského televizního kanálu Toto News tálibové ve městě podpálili dům maršála a bývalého viceprezidenta Abdula Rašída Dóstuma.

Dále také místní úředník pro informační agenturu Xinhua potvrdil, že ozbrojenci vešli do města a poznamenal, že bojové akce pokračují.
Tálibové na sebe také vzali odpovědnost za smrt šéfa afghánského státního mediálního a informačního centra (GMIC) Dawa Khan Menapala, který zemřel 6. srpna v Kábulu. Menapal pracoval jako mluvčí prezidenta Ašrafa Ghaního. Hnutí uvedlo, že šlo o trest za činnost úředníka.
Agentura TOLO News informuje, že k útoku mělo dojít na silnici Darul Aman v Kábulu. Menapal je tak poslední obětí série útoků na afghánské úředníky. 3. srpna se stal obětí Tálibánu* guvernér oblasti Sayed Abad v provincii Maidan Wardat.
Chytrý a účinný způsob jak provést okamžité znefunkčnění a rozpad proNATO/proUSA st. správy ve které všichni její členové nyní uspořádají místní přebor ve zdrhání pod ochranná křídla páníčka/majitele vořecha.

Kvalifikácia na Saigon II.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 07 srp 2021, 13:24

https://cz.sputniknews.com/20210807/v-a ... 13622.html
V Afghánistánu uvedli, že byl zabit stínový guvernér Tálibánu
Afghánská armáda uvedla, že zabila Abida Mawlawiho, který byl považován za „stínového guvernéra“ Tálibánu *. K incidentu došlo v provincii Nimroz na jihozápadě země.
Podle prohlášení 215. afghánského armádního sboru na Twitteru byl zabit během operace letectva spolu s 275 teroristy. Mluvčí Tálibánu Karí Júsuf Ahmadí pro Sputnik ale tyto informace popřel.
V pátek bylo oznámeno, že Tálibán dobyl Zaranj, hlavní město provincie Nimroz. Bylo také řečeno, že ozbrojenci obsadili také letiště a vládní úřady ve městě. Podle Tálibánu* obsadili členové skupiny dům guvernéra, policejní a zpravodajské velitelství a další budovy.
276 terrorists including “Aka Abid Mawlawi” #Taliban’s shadow governor 4 #Nimruz & 30 AQIS members (Pakistani Panjabies) killed & 47 other terrorists wounded in past 24 hrs in Helmand & Nimruz by Afghan Defense & Security Force.
No terrorist will leave #Lashkargah & Zaranj alive. pic.twitter.com/S1EVLtJWLe
— Maiwand 215th Corps (@215Corps) August 6, 2021
Afghánští vojáci v noci zabili 385 bojovníků Tálibánu*, uvedlo afghánské ministerstvo obrany ve svém prohlášení.
„Tři sta osmdesát pět tálibánských teroristů* bylo v noci zabito a dalších 210 zraněno v důsledku vojenských operací afghánské armády,“ uvedlo afghánské ministerstvo obrany na Twitteru.
Afghánské ozbrojené síly prováděly operace ve 14 provinciích včetně Kandaháru, Herátu a Helmandu.
385 #Taliban terrorists were killed and 210 others were wounded as a result of #ANDSF operations in Nangarhar, Logar, Ghazni, Paktika, Maidan Wardak, Kandahar, Herat, Farah, Jowzjan, Samangan, Helmand, Takhar, Baghlan & Kapisa provinces during the last 24 hours. pic.twitter.com/RcgQl8b2uS
— Ministry of Defense, Afghanistan (@MoDAfghanistan) August 7, 2021
Situace v Afghánistánu
Konflikt mezi vládními silami a Tálibánem trvá v Afghánistánu již několik let. V posledních měsících získali bojovníci značná území ve venkovských a pohraničních oblastech a zahájili ofenzivu proti velkým městům. K eskalaci dochází na pozadí stahování amerických vojáků, které ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil za potvrzení neúspěchu washingtonské mise v Afghánistánu.
NATO po dvaceti letech ukončilo vojenskou misi v Afghánistánu. Dřívější rozhodnutí NATO ukončit vojenskou misi přišlo hned po obdobném oznámení ze strany Washingtonu. Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov má za to, že Washington při misi nedosáhl svých cílů. Ministr také poznamenal, že terorismus nikam nezmizel. Teroristická organizace Islámský stát* a větve Al-Káidy* upevnily své pozice v zemi. Kromě toho výroba drog dosáhla nevídaného objemu – 90 procent světového objemu pochází z Afghánistánu, a pro boj s tím se nic nedělá.
Kromě toho šéf ruské diplomacie poznamenal, že Moskva je připravena spolupracovat s Washingtonem a Pekingem při regulaci situace v zemi. Dosahovat těchto cílů je zapotřebí politickými prostředky, součástí dialogu by měli být také představitelé tálibů.
V roce 2020 podepsali Washington a zástupci Tálibánu* v Dauhá první mírovou dohodu po více než 18 letech války. Stanoví stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu do 14 měsíců a zahájení dialogu po výměně vězňů. Tyto rozhovory však zatím nepřekročily rámec několika úvodních schůzek.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 07 srp 2021, 13:45

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... -talibanu/
Stovky vlíádních vojáků, policistů přechází na stranu Talibanu
Taliban oznámil, že stovky zaměstnanců kábulské vlády, policistů a vojáků Afghánské národní armády (ANA) přeběhly a za posledních 24 hodin se připojily k jejím řadám v jižní provincii Helmand.

První zběhnutí proběhlo v okrese Grishk. Po předání 27 útočných pušek, dvou RPG-7, osmi odstřelovacích pušek, šesti těžkých kulometů a šesti ručních zbraní se k řadám Talibanu připojilo 67 pracovníků ANA a Afghánské národní policie (ANP).

V okrese Nawa-I-Barakzayi přeběhlo 247 zaměstnanců ANA a ANP. Přeběhlíci předali Talibanu 53 útočných pušek, pět těžkých kulometů, čtyři RPG-7, čtyři minometné střely, odstřelovací pušku, čtyři ruční zbraně, tři lehké kulomety, pickup a motocykl.

A ve čtvrti Nad Ali se 53 zaměstnanců kábulské vlády „vzdalo“ Talibanu. Zaměstnanci skupině předali 13 útočných pušek a odstřelovačský refil, který slíbil, že jim neublíží.

„Uvedení zaměstnanci slíbili, že se nevrátí do řad nepřátel, a proto dostali bezpečnostní karty," uvedl Taliban v tiskové zprávě.

Tálibán možná přehnal počty přeběhlíků v Helmandu. Přesto nelze popřít, že stále více personálu opouští afghánské vládní síly a státní pracovní místa ze strachu z rychlého postupu Talibanu v zemi.

Během několika týdnů po oznámení amerického prezidenta Joe Bidena o stažení amerických vojsk loni v květnu se Taliban vydal na dobytí téměř poloviny 400 okresů Afghánistánu. Afghánské vládní síly v několika oblastech, jako je severozápadní město Herat, projevují prudký odpor . Na většině front však kolabují.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5387
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 07 srp 2021, 20:51

Tálibán získal během dvou dnů už druhé hlavní město provincie
Dnes 17:07 – Kábul
Alex Švamberk, Novinky
Radikální afghánské hnutí hnutí Tálibán v sobotu ovládlo už druhé provinční město, když dobylo Šibirchán. Jde o správní středisko provincie Džauzdžán ležící na severu země. Už v pátek přitom Tálibán po tříhodinovém boji dobyl Zaradž, cože hlavní město provincie Nimrúz.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... e-40368420
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5387
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 08 srp 2021, 10:50

Tálibán rychle postupuje, od pátku získal už čtyři provinční metropole
8. srpna 2021 9:14, aktualizováno 10:10
Islámské hnutí Tálibán během neděle dobylo dvě afghánská správní střediska, město Kunduz a Saripúl. Do jeho rukou přitom padlo už v sobotu město Šibirchan, metropole provincie Džauzdžán na severu země. V pátek se radikálové téměř bez boje zmocnili metropole provincie Nimrúz města Zarandž.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_baky
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5387
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 08 srp 2021, 20:38

USA vyslaly do Afghánistánu bombardéry. Mají zabránit postupu Tálibánu
Dnes 17:10 – Londýn • Aktualizováno 18:42
Alex Švamberk, Novinky
Spojené státy vyslaly nad Afghánistán strategické bombardéry B-52 a těžké bitevní letouny AC-130 Spectre, aby zastavily postup Tálibánu, který od pátku do neděle ovládl pět provinčních hlavní města včetně Kunduzu a nově i Tálikánu. Uvedl to list The Sunday Times s odvoláním na ministerstvo obrany.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... u-40368461
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 09 srp 2021, 14:45

https://cz.sputniknews.com/20210809/tal ... 30446.html
Tálibán varoval USA před zasahováním do záležitostí Afghánistánu
Radikální hnutí Tálibán* varuje USA před zasahováním do záležitostí v Afghánistánu, televizní stanici Al-Džazíra to řekl oficiální zástupce politické kanceláře hnutí.
V sobotu vyšlo najevo, že americké bombardéry B-52 Stratofortress zaútočily na Talibán* v Šeberghánu, které je centrem provincii Džúzdžán. Podle afghánských úřadů bylo útokem zlikvidováno přes 200 tálibů a také bylo zničeno přes 100 kusů dopravních prostředků, velký počet zbraní a munice.
Zástupce politické kanceláře tálibů poznamenal, že „žádná dohoda o ukončení palby v Afghánistánu neexistuje“. Podle něj za situaci v Afghánistánu může samotná vláda země, která „začala válku v řadě provincií“, podle zástupce hnutí jsou akce Tálibánu* „pouze reakcí na útoky“ ze strany vojáků.
V neděli tálibové oznámili, že převzali kontrolu nad provinciemi Kundúz a Sar-e Pol, v Kábulu tato tvrzení odmítli. Radikálové také informovali o obsazení města Taleqan, které je administrativním centrem provincie Takhar na severovýchodě země.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5387
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 09 srp 2021, 22:07

Tálibán se zmocnil opuštěných zbraní. Potřebujeme pomoc, přiznala afghánská vláda
Dnes 6:06 – Kábul
Alex Švamberk, Novinky, ČTK
Vzbouřenecké hnutí Tálibán se po dobytí čtvrtmilionového Kunduzu opět zmocnilo zbraní a vybavení, které nechali afghánské bezpečnostní síly na místě. Mluvčí Tálibánu řekl, že se hnutí s afghánskou vládou neshodli na podmínkách dohody o příměří a ofenzíva povstalců, při níž dobyli od pátku pět hlavních měst provincií, je reakcí na postup vlády v Kábulu. Tálibán také varoval USA před intervencí.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... u-40368479
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 10 srp 2021, 22:55

https://cz.sputniknews.com/20210810/v-u ... 40129.html
V USA se rozhodli přesvědčit Tálibán, aby se vzdal útoků v Afghánistánu
Zvláštní zástupce USA pro otázky afghánského příměří Zalmay Khalilzad se vydal do Dauhá, kde chce jednat o situaci v Afghánistánu a vyzvat Tálibán*, aby ukončil útoky. Sputniku zdroje v afghánském ministerstvu pro otázky míru sdělily, že jednání v katarském hlavním městě začnou v úterý.
„Během řady naplánovaných kol zasedání v průběhu tří dnů zástupci zemí regionu a dalších států a také nadnárodní organizace budou trvat na snížení úrovně násilí a ukončení palby a také na povinnosti neuznávat vládu, která bude dosažená silou,“ uvádí se ve zprávě amerického ministerstva zahraničí.
Americký zástupce Zalmay Khalilzad také bude trvat na tom, aby radikální hnutí Tálibán* ukončilo ofenzívu.
Sputniku zdroj v afghánském ministerstvu pro otázky míru potvrdil, že jednání potrvají tři dny. Také uvedl, že začnou v úterý.
„Jednání začnou v úterý a potrvají tři dny,“ uvedl zdroj.
Dodal také, že na schůzce budou přítomni zástupci radikálního hnutí Tálibán*.
Uvádí se, že afghánskou vládu budou na jednáních zastupovat šéf Vysoké rady pro národní usmíření Abdalláh Abdalláh, bývalý vedoucí Národního ředitelství pro bezpečnost (NDS) Mohammed Masoom Stanekzai a ministr pro otázky míru Sadat Mansoor Naderi.

Aktuální situace
V Afghánistánu čelí vládní síly bojovníkům Tálibánu již více než rok, ti v posledních měsících obsadili významná území ve venkovských a pohraničních oblastech a podnikli útoky na velká města. K eskalaci dochází na pozadí stahování amerických vojáků, které ruské ministerstvo zahraničí označilo za potvrzení neúspěchu washingtonské mise v Afghánistánu.
Tálibán 6. srpna oznámil, že dobyl Zaranj v provincii Nímróz na jihozápadě Afghánistánu. Zaranj je prvním provinčním městem, které Tálibán od roku 2016 obsadil. Od té doby prohlásili, že obsadili správní centra dalších pěti z 34 afghánských provincií, včetně Kundúzu, vzdáleného 60 km od hraničního přechodu do Tádžikistánu.
Podle západních médií by přechod Kundúzu pod kontrolu Tálibánu mohl znamenat zlom ve vývoji situace v Afghánistánu. Kábul mezitím popřel jakékoli informace o tom, že by ztratil kontrolu nad Kundúzem. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že ofenziva Tálibánu v Afghánistánu pokračuje, ale Moskva nemá informace o tom, že by se Tálibán zmocnil Kundúzu. Afghánská armáda dále uvedla, že znovu získala kontrolu nad správním centrem jedné z provincií.
Úrodu opiového maku zachránime!
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 11 srp 2021, 15:14

https://cz.sputniknews.com/20210811/sve ... 51067.html
„Svého rozhodnutí nelituji“. Biden vyzval afghánskou vládu, aby bojovala s táliby samostatně
Prezident USA Joe Biden v úterý prohlásil, že afghánská vojska musí samostatně bránit svou zemi. Jeho slova zazněla na pozadí dobytí několika měst táliby v posledních dnech.
„Během 20 let jsme utratili přes jeden trilion dolarů. Vycvičili jsme a vybavili moderním zařízením přes 300 tisíc afghánských vojáků. A afghánští vůdci musí sjednotit úsilí,“ sdělil Joe Biden novinářům v Bílém domě.
„Musí bojovat za sebe, bojovat za svůj národ,“ dodal prezident.
Podotkl, že Spojené státy budou i nadále poskytovat afghánským vojákům bezprostřední leteckou podporu, poskytovat jim potraviny, zařízení, mzdy a zajišťovat bojeschopnost afghánského vojenského letectva. „Budeme i nadále plnit naše závazky,“ dodal prezident a prohlásil, že nelituje svého rozhodnutí stáhnout vojska.
Joe Biden americkým vojákům přikázal, aby ukončili svou misi v Afghánistánu do konce srpna. Ústřední velení ozbrojených sil USA prohlásilo, že tento úkol je už splněn na více než 95 procent. Prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní ve svém projevu v parlamentu minulý týden prohlásil, že stažení amerických vojsk je příčinou zhoršení situace v zemi.
Hnutí Tálibán* v úterý oznámilo, že dobylo město Faráh (administrativní centrum stejnojmenné provincie na západě Afghánistánu) – již sedmé město takového významu za méně než týden.
Oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí USA Ned Price týž den prohlásil, že situace v oblasti bezpečnosti v Afghánistánu vyvolává vážné znepokojení Spojených států. „Naše činnost je ve dne v noci zaměřena na to, abychom našli východisko z této situace,“ řekl novinářům na denním briefingu a podotkl, že zvláštní zástupce USA pro usmíření v Afghánistánu Zalmay Khalilzad se nachází v Dauhá, kde se má sejít s představiteli zemí tohoto regionu a jednat o zmírnění násilí a o zastavení palby.
Spojené státy provedly nedávno letecké útoky na táliby. Mluvčí Bílého domu John Kirby v pondělí prohlásil, že američtí vojáci budou pokračovat v leteckých útocích na podporu afghánských sil „kdy a kde to bude možné“, odmítl ale mluvit o tom, jestli si zachovají tuto pravomoc po 31. srpnu.
Podotkl, že vládní síly mají převahu nad táliby v bojeschopnosti, a že Kábul musí samostatně řídit záležitosti v politické a vojenské sféře. V posledních týdnech probíhaly v mnoha afghánských městech a asi polovině ze 34 provincií země urputné boje mezi afghánskou armádou a bojovníky Tálibánu. Ministerstvo obrany Afghánistánu v úterý oznámilo, že až 47 bojovníků zahynulo v důsledku útoku na jejich úkryty v jižní provincii Kandahár.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 11 srp 2021, 15:38

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/mezin ... lnou-ruku/
Mezinárodní společenství dalo Talibanu volnou ruku
V katarském hlavním městě Dauhá se sejdou zvláštní zástupci USA, Ruska, Číny a Pákistánu pro Afghánistán, aby vedli konzultace o podpoře vnitroafghánských jednání. V Afghánistánu mezitím Taliban získává nová vítězství.
Skupina iniciovaná Moskvou známá pod názvem „rozšířená trojka“ se sejde 11. srpna, aby prodiskutovala způsoby, jak pomoci válčícím stranám dosáhnout politického urovnání a úplného příměří.

Poslední schůzka rozšířené trojky se uskutečnila v dubnu 2021. Ve společném prohlášení varovali povstalce, aby se nepokoušeli vojensky převzít kontrolu nad afghánskou metropolí.

Neúčinnost mezinárodního diplomatického úsilí a nestálost samotných afghánských rozhovorů jsou znakem tiché podpory postupu Talibanu.

Nadcházející schůzka by neměla být ničím jiným než další fází vyjednávacího procesu. Navzdory optimistickým očekáváním zástupci neočekávají podle ruského reprezentanta Kabulova do začátku podzimu žádný výrazný úspěch.

Lze usoudit, že mezinárodní společenství dalo Talibanu volnou ruku a jakékoli politické úsilí by selhalo, dokud by Taliban nepřevzal kontrolu nad celou zemí a ponechal Kábul jako poslední baštu vládních sil. To lze očekávat za dva nebo tři týdny. Teprve potom povedou vnitroafghánská jednání k jakémukoli výsledku.

Nové setkání zástupců Talibanu se sídlem v Dauhá a zástupců vlády Kábulu, které má následovat po konzultaci trojky v Kataru, tedy pravděpodobně nepovede k žádnému pokroku v rámci afghánských rozhovorů.

Mezitím Taliban pokračuje ve svém postupu v severním Afghánistánu.

V neposlední řadě v seznamu vítězství Talibanu bylo město Aibak, hlavní město Samanganu v severním Afghánistánu, které padlo 9. srpna v časných ranních hodinách. Taliban tvrdil, že velitel a bývalý člen parlamentu Mohammad Asif Nabi Jan se připojil k mudžahedínům spolu se svými osmi ozbrojenými muži.

Ke střetům došlo na předměstí provinčního hlavního města provincie Balch Mazar-e Sharif a města Gardez, centra města Paktíja, v severním Afghánistánu. Pravděpodobně se stanou příštím vítězstvím Talibanu.

V tuto chvíli je pod kontrolou Talibanu nejméně 5 hlavních měst provincií.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 11 srp 2021, 15:40

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... e-o-kabul/
Všechny „cesty“ směřují k bitvě o Kábul
Město za městem přešlo od vlády pod kontrolu Talibanu, ale konec hry v Afghánistánu je stále nejasný.
Vždy nepochopitelná afghánská jednání o „mírovém“ procesu znovu zahájí tuto středu v Dauhá prostřednictvím rozšířené trojky-USA, Ruska, Číny a Pákistánu.

V rámci koordinované bleskové války si Taliban za pouhé čtyři dny podrobil nejméně šest hlavních afghánských hlavních měst. Centrální správa v Kábulu bude těžko bránit svoje postavení v Dauhá.

Zhoršuje se to. Afghánský prezident Ašraf Ghaní zlověstně pohřbil proces z Dohá. Už sází na občanskou válku - od vyzbrojování civilistů v hlavních městech až po rozsáhlé podplácení regionálních vojevůdců se záměrem vybudovat „koalici ochotných“ bojovat proti Talibanu.
Obsazení Zaranje, hlavního města provincie Nimruz, bylo velkým úspěchem Talibanu. Zaranj je bránou pro přístup Indie do Afghánistánu a dále do Střední Asie prostřednictvím mezinárodního severojižního přepravního koridoru (INSTC).

Indie zaplatila za výstavbu dálnice spojující přístav Chabahar v Íránu - klíčové centrum indické váhající verze Nových hedvábných stezek - do Zaranje.

V sázce je zásadní hraniční přechod Íránu a Afghánistánu s dopravním koridorem jihozápad/střední Asie. Přesto nyní Tálibán kontroluje obchod na afghánské straně. A Teherán právě uzavřel íránskou stranu. Nikdo neví, co bude dál.

Taliban pečlivě provádí strategický hlavní plán.

Nejprve obsadí venkov - prakticky hotová věc na nejméně 85% území. Poté ovládají klíčové hraniční kontrolní body, stejně jako Tádžikistán, Turkmenistán, Írán a Spin Boldak s Balúčistánem v Pákistánu. Nakonec je to všechno o obklíčení a metodickém převzetí provinčních hlavních měst – to je současný stav.

Závěrečným aktem bude Bitva o Kábul. To se pravděpodobně může stát již v září, při pokřivené „oslavě“ 20. let 11. září a amerického bombardování Talibanistánu v letech 1996–2001.

Velkým úspěchem Talibanu bylo vstoupit do Kundúzu, který stále není zcela uklidněný. Kunduz je strategicky velmi důležitý. S 370 000 lidmi a docela blízko tádžických hranic je hlavním centrem severovýchodního Afghánistánu.

Kábulské vládní síly jednoduše uprchly. Všichni vězni byli propuštěni z místních vězení. Silnice jsou zablokované. To je významné, protože Kunduz je na křižovatce dvou důležitých koridorů-do Kábulu a Mazar-i-Sharif. A co je klíčové, je to také křižovatka koridorů používaných k vývozu opia a heroinu.

Bundeswehr používal vojenskou základnu v blízkosti letiště Kunduz, nyní je tam 217. Afghánský armádní sbor. Právě tam ustoupilo těch pár zbývajících afghánských vládních sil.

Taliban se nyní snaží oblehnout historicky legendární Mazar-i-Sharif, velké severní město, ještě důležitější než Kundúz. Mazar-i-Sharif je hlavním městem provincie Balch. Nejlepším místním válečníkem byl po celá desetiletí Atta Mohammad Noor.

Ten nyní slibuje, že bude bránit „své“ město „až do poslední kapky mé krve“. To samo o sobě vysvětluje hlavní scénář občanské války.

Konečným cílem Talibanu je vytvořit západo-východní osu od Sheberghanu po Kunduz a také obsadit Taloqan, hlavní město provincie Takhar, přes Mazar-i-Sharif v provincii Balch a rovnoběžně se severními hranicemi s Turkmenistánem, Uzbekistánem a Tádžikistánem .

Pokud k tomu dojde, mluvíme o nevratné změně, kdy prakticky celý sever uniká kontrole Kábulu. V žádném případě nebude Taliban o této výhře „vyjednávat“ - v Dauhá nebo kdekoli jinde.

Mimořádně úžasným faktem je, že všechny tyto oblasti nemají paštunskou většinu, na rozdíl od Kandaháru na jihu a Lashkar Gah na jihozápadě, kde Taliban stále bojuje o vytvoření úplné kontroly.

Kontrola Talibanu nad téměř všemi mezinárodními hraničními přechody přinášejícími celní příjmy vede k vážným otázkám, co se stane s obchodem s drogami.

Bude opět Taliban zakazovat produkci opia - jako to dělal zesnulý Mullah Omar na počátku dvacátých let? Silnou možností je, že distribuce nebude v Afghánistánu povolena.

Zisky z exportu mohou koneckonců prospět zbrojení Talibanu - proti budoucímu „zasahování“ Američanů a NATO. A afghánští zemědělci mohou na pěstování máku opiového vydělávat mnohem více než na jiných plodinách.

Hrozné selhání NATO v Afghánistánu je viditelné ve všech aspektech. V minulosti Američané používali vojenské základny v Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Bundeswehr léta používal základnu v uzbeckém Termezu.
Termez se nyní využívá pro ruské a uzbecké společné manévry. A Rusové opustili svou základnu v Kyrgzstánu, aby v Tádžikistánu prováděli společné manévry. Celý bezpečnostní aparát v sousedních středoasijských „štábech“ koordinuje Rusko.

Hlavní čínskou bezpečnostní prioritou je mezitím zabránit budoucím vpádům džihádistů do Sin -ťiangu, které zahrnují extrémně tvrdé přechody hor z Afghánistánu do Tádžikistánu a poté do země nikoho ve wakhanském koridoru. Pekingský elektronický dohled sleduje cokoli, co se pohybuje v této části střechy světa.

Tato čínská analýza think tanků ukazuje, jak je sledována pohyblivá šachovnice. Číňané si jsou dobře vědomi „vojenského tlaku na Kábul“, který probíhá souběžně s diplomatickou ofenzívou Talibanu, ale raději zdůrazňují své „vystupování jako agresivní síla připravená převzít režim“.

Čínská realpolitika také uznává, že „Spojené státy a další země se operace v Afghánistánu na mnoho let nevzdají a nebudou ochotny nechat Afghánistán stát se sférou vlivu jiných zemí“.

To vede k charakteristické čínské zahraničněpolitické opatrnosti s prakticky radou pro Taliban, aby „nebyli příliš velcí“ a pokusili se „vyměnit afghanskou vládu najednou“.
Jak zabránit občanské válce

Je tedy Doha DOA? Hráči rozšířené trojky dělají, co mohou, aby ji zachránili. Existují zvěsti o horečnatých „konzultacích“ se členy politické kanceláře Talibanu se sídlem v Kataru a s kábulskými vyjednavači.

Startérem bude setkání USA, Ruska, sousedů Afghánistánu a OSN. Ještě předtím však mluvčí politické kanceláře Talibanu Naeem Wardak obvinil Washington ze zasahování do vnitřních afghánských záležitostí.

Pákistán je součástí rozšířené trojky. Pákistánská média se plně podílejí na zdůrazňování toho, jak je vliv Islámábádu na Taliban „nyní omezený“. Je uveden příklad toho, jak Taliban uzavřel klíčový hraniční přechod ve Spin Boldaku - vlastně pašeráckém útočišti - a požaduje, aby Pákistán zmírnil vízová omezení pro Afghánce.

Nyní je to skutečný problém hnízd zmijí. Většina vůdců Talibanu ze staré školy sídlí v pákistánském Balúčistánu a z bezpečné vzdálenosti, v Kvétě, dohlíží na to, co vstupuje a vystupuje z hranice.

Zvláštním problémem prodloužené trojky je absence Íránu a Indie u jednacího stolu. Oba mají v Afghánistánu klíčové zájmy, zejména pokud jde o jeho nadějně novou mírovou roli tranzitního uzlu pro propojení střední a jižní Asie.

Moskva od začátku chtěla, aby se Teherán a Nové Dillí staly součástí rozšířené trojky. Nemožné. Írán nikdy nebude sedět za jedním stolem s USA a naopak. To je případ nyní ve Vídni, během jednání o JCPOA, kde „komunikují“ prostřednictvím Evropanů.

Nové Dillí odmítá sedět za jedním stolem s Talibanem, který považuje za teroristického pákistánského zástupce.

Existuje možnost, že Írán a Indie možná své zájmy, a to by zahrnovalo dokonce úzce propojené stanovisko k afghánskému dramatu.

Když se indický ministr zahraničních věcí Subrahmanyam Jaishankar minulý týden zúčastnil inaugurace prezidenta Ebrahima Raisiho v Teheránu, trvali na „úzké spolupráci a koordinaci“ také v Afghánistánu.

V blízké budoucnosti to bude znamenat zvýšené indické investice do INSTC a koridoru Nové hedvábné stezky Indie, Írán a Afghánistán. Přesto se to nestane s Talibanem ovládajícím Zaranj.

Peking se zaměřuje na zvýšení své konektivity s Íránem prostřednictvím toho, co by se dalo popsat jako koridor zbarvený perskou barvou zahrnující Tádžikistán a Afghánistán. To bude opět záviset na stupni kontroly Talibanu.

Peking ale může počítat s ostudou bohatství: Plán A je koneckonců prodloužený čínsko-pákistánský ekonomický koridor (CPEC), k němuž bude připojen Afghánistán, ať už je v Kábulu u moci kdokoli.

Je jasné, že rozšířená trojka nebude formovat nejsložitější detaily budoucnosti integrace Eurasie. To bude záležet na Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO), která zahrnuje Rusko, Čínu, Pákistán, Indii, středoasijské „stany“ a Írán a Afghánistán jako současné pozorovatele a budoucí plné členy.

Nastal tedy čas pro konečný test SCO: jak uzavřít téměř nemožnou dohodu o sdílení moci v Kábulu a zabránit ničivé občanské válce, doplněné o imperiální bombardování B-52.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 11 srp 2021, 15:45

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... i-kapsami/
Roček: Správný ministr včas uteče s plnými kapsami
Reportérka Zahra Rahimi pro Tolo News napsala 10. srpna, že úřadující ministr financí Chálid Payinda se vypařil z Afghánistánu. Prý kvůli tlaku prezidentského paláce. Jeho krok není překvapivý.
Má nahrabáno a vrátí se asi do USA, kde si vydělával předtím také tučné penízky. Určitě neutíká jenom před možným vyšetřováním jeho kšeftů, ale i proto, že afghánský prozápadní státní aparát se hroutí. Jde o první oficiální vládní útěk ze země.

Nelze se tomu divit, jeho rezort je jako penězovod nejzajímavějším a nejcitlivější vládní křižovatkou. Finanční prostředky jsou již od roku 2002 rozdělovány s přihlédnutím k nutné korupci jako součásti vládní politiky, uvedl publicista František Roček.

Část financí ze zahraničí dlouhodobě mizela ve stínu vládních institucí, aby oficiální představitelé státu měli prostředky na financování toho, co považovali za důležité, včetně vytváření soukromých rezerv na čas, kdy budou muset odletět ze země, až se vláda zhroutí. Budoucnost v Afghánistánu představovala budoucnost nejistoty.
Korupce znamenala budoucnost

Část prostředků musela vláda ze stejného důvodu tolerantně ponechat k dispozici pro neviditelné rozkradení na nižší úrovni správy země. Není to překvapivé. Např. v balkánské Bosně, která je třináctkrát menší než Afghánistán, se 60 000 vojáčkům IFOR podařilo obnovit pocit bezpečnosti, ale přesto se rozmohla kriminalita a korupce. Velká část finanční pomoci zmizela na osobních účtech. V Afghánistánu to bylo podobné.

Proto první afghánský tzv. proamerický prezident Karzáí byl posměšně přezdíván „kábulský starosta", neboť jeho moc nesahala daleko za hranice hlavního města. Dlouhodobě byla problémem nejen korupce, ale i drogy a svévole místních vládců, což přetrvávalo i za prezidenta Ghaniho.



Musel utéci

Nelze se divit, že ministr Payinda odletěl na služební cestu a již se nevrátí. Neměl moc na výběr, protože zhruba měsíc předtím byl též kritizován parlamentem. Zákonodárci v dolní sněmovně parlamentu Wolesi Jirga v červenci 2021 obvinili úřadujícího ministra financí Payindu z prodeje pozic na celních ředitelstvích za miliony dolarů. Ministr se odmítl dostavit do parlamentu, aby reagoval na obvinění.

Nejedná se ale jenom o ministra financí. „Kolem prezidenta jsou lidé, kteří se snaží dosazení svých favoritů na ministerstvo financí," řekl k problému Zalmay Noori, člen finančního a rozpočtového výboru Dolní komory parlamentu Wolesi Jirga.

„Jmenování na ministerstvu financí a mnoho pozic, které mají příjmy a jsou oblastmi korupce, byly hluboce organizovány a mělo vážný dopad na ekonomiku země," řekl poslanec Arif Rahmani.

Někteří poslanci uvedli, že politické kroky při jmenování úředníků a ministrů, kteří se vystřídali na ministerstvu financí, vedly ke snížení vládních příjmů. Někteří zákonodárci obvinili určité kolegy z korupčních dohod s ministerstvem financí a vyzvali, aby Payinda skončil před soudem.

Vzít čáru je věda

Ale i bez těchto problémů by Payinda jednoho dne zmizel. V okamžiku, kdy bude zřejmé, že dochází k definitivnímu rozkladu vládní moci, dojde k bleskové emigraci prozápadních elit z Afghánistánu. Nemalá část vysokých úředníků jsou vlastně cizáci – Afghánci, kteří žili tak dlouho na Západě, že vlastně dnes jsou v Afghánistánu na „vládní návštěvě“. Prostě jejich „mise“ skončí a zmizí „doma“, tedy kdesi na Západě, většinou v USA.

Korupční peníze dobře využijí i Afghánci, kteří již odeslali své rodiny do bezpečí v zahraničí a mají své soukromé plány jak v pravý čas z Afghánistánu utéci. Ti, kdo na to mají finance, teď mají největší problém jak vystihnout okamžik, kdy se budou moci z vládních struktur vypařit…

Kdo bude chtít utéci již zítra, a má k tomu páky, může oficiálně odjet na „delší“ služební cestu.
Strach z přicházející katastrofy

Armáda není schopna islamistické magory z Talibanu zastavit. To má devastující vliv na uvažování kmenových starších, úředníků, vojáků i obyvatelstva. Projevuje se schopnost Talibanu zastrašit a zasít strach mezi lidmi.

Demoralizace v afghánské vládní správě a bezpečnostních silách dosáhla stavu epidemie. Totální řetězový kolaps/kapitulace vládní správy a bezpečnostních jednotek v okresech a provinciích proto může přijít nečekaně v důsledku nějakého mimořádné nezvládnuté události.

V souvislosti s tím je zajímavá hypotéza, že až padne do rukou Talibanu velmi známý severoafghánský Kunduz (což se stalo), může být tato událost jednou z rozbušek katastrofického scénáře. Tedy velmi rychlého rozkladu v řádu několika málo týdnů. Čili, uvidíme.

Každopádně nás čeká ještě na pár týdnů hodně zajímavého čtení. V úterý 10. 8. 2021 kolem desáté večer tamního času se na webu deníku Khaama Press objevil článek s titulkem: „Tálibán vstoupil do třetího provinčního hlavního města za 12 hodin, sedmého za čtyři dny.“
Pořád lhal - a taky krad - byl to správný demokrad.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5387
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Afghánistán

Příspěvek od El Diablo » 11 srp 2021, 23:12

Nizozemci a Němci zastaví deportace Afghánců, reagují na zhoršení konfliktu
11. srpna 2021 17:09, aktualizováno 17:15
Nizozemsko a Německo ve středu oznámily, že dočasně přeruší deportace afghánských žadatelů o azyl kvůli rychlému zhoršení konfliktu v jejich původní domovině. Jde o náhlý a prudký obrat jejich dosavadního přístupu.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_dtt
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 21962
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Afghánistán

Příspěvek od puma » 12 srp 2021, 07:56

Erdogan říká, že by se mohl setkat s vůdcem Talibanu a promluvit si o misi na letišti v Kábulu
https://twitter.com/ragipsoylu/status/1 ... 5641615360
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16727
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Afghánistán

Příspěvek od martanus » 12 srp 2021, 14:00

Pád Ghazní
Tálibán se během posledních 24 hodin zmocnil hlavního města provincie Ghazní. Město se nachází 150 kilometrů od Kábulu. Od minulého pátku se jedná o desáté provinční hlavní město.
Přes nepříliš velký odpor se Tálibán zmocnil věznice, policejního velitelství a sídla guvernéra. Představitelé města a vedení policie uprchli do Kábulu. Spolu s nimi uprchl i guvernér provincie a policejní ředitel. Tálibán však doprovázel guvernérovu kolonu až do jejího odjezdu z města, což naznačuje určitou dohodu. V samotném městě se Taliban zmocnil různých trofejí a také propustil své bojovníky z místního vězení, čímž rozšířil své řady.
Americká média včera uváděla, že do převzetí Kábulu Talibanem zbývá 90 dní.
https://colonelcassad.livejournal.com/6979029.html
A : "Kdo jednou poznal světlo, už nikdy nechce žít ve tmě"
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 49579
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Afghánistán

Příspěvek od Alchymista » 12 srp 2021, 18:31

https://echo24.cz/a/SksvC/taliban-dobyl ... a-uz-devet
Tálibán dobyl další tři provinční střediska, ze 34 jich ovládá už devět
Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo v Afghánistánu další tři provinční střediska, z hlavních měst 34 afghánských provincií jich tak ovládá už devět. S odvoláním na afghánské úřady o tom dnes informovala agentura AP. Na letišti v Kunduzu, metropoli stejnojmenné provincie, se podle agentury AFP dnes ráno vzdaly tálibánským oddílům stovky vládních vojáků a policistů. Kunduzu se bojovníci Tálibánu zmocnili o víkendu. Odhaduje se, že Tálibán nyní kontroluje dvě třetiny území země, uvedly agentury Reuters a AP. Kvůli úspěchům povstalců byl podle BBC odvolán nedávno jmenovaný velitel afghánské armády.

Nově dobyly jednotky Tálibánu střediska dvou provincií na severu a jedné na západě země. Na severu jde o města Fajzábád v provincii Badachšán a Púli Chumrí v provincii Baghlán, na západě o město Faráh ve stejnojmenné provincii.

"Minulou noc se stáhly jednotky, které bojovaly s Tálibanem několik dní ve městě Fajzábád. Táliban město ovládl. Obě strany utrpěly velké ztráty," citovala agentura AFP poslance místního zákonodárného sboru provincie Badachšán Zabíhulláha Atika.

AFP s odvoláním na jednoho z členů provinční rady Kunduzu Amruddína Valího rovněž informovala o stovkách příslušníků vládních sil, kteří se u kunduzského letiště vzdali Tálibánu se vším svým vybavením. Informaci následně potvrdil jeden z vojáků: "Většina vojáků na letišti se vzdává. Tálibán nás obklíčil a ostřeloval. Nedalo se reagovat jinak."

Úspěchy povstalců, kteří nyní bojují o město Ghazní, vedly podle stanice BBC k odvolání velitele afghánské armády, generála Valího Muhammada Ahmadzáího, který byl ve funkci teprve od června. Jeho nástupce se bude muset vyrovnat se stupňujícím se násilím a pokračující ofenzívou Tálibánu.

Prezident Ašraf Ghání se dnes ve městě Mazár Šaríf na severu Afghánistánu, tradiční baště odporu proti Tálibánu, pokusil o spojení s vůdcem uzbeckých milicí Abdulem Rašídem Dóstumem a prominentním tádžickým vůdcem Attou Muhammadem Núrem. Prezident Ghání se tyto válečníky roky snažil odstavit na vedlejší kolej ve snaze posílit afghánskou armádu, ale nyní se na ně obrací v hodině nouze, uvedla stanice BBC. Dodala, že případná ztráta tohoto města ležícího u hranic s Uzbekistánem a Tádžikistánem by znamenala úplné zhroucení vládních pozic na severu země. Připomněla také zprávy, že američtí zpravodajci údajně odhadli, že Tálibán by mohl do 90 dnů dobýt Kábul.

Chmurné předpovědi odmítá poradce afghánského prezidenta. "Prožíváme těžké chvíle, ale víme, že zvítězíme," řekl Vahíd Umar Ghání. "Dokázali dobýt jisté území, ale nejde o území. Jde o lidi. Lidé je nechtějí. Brzy zjistí, že bylo chybou napadnout naše lidi," dodal.

Úspěchy Tálibánu v posledních týdnech souvisejí se stahováním zahraničních jednotek NATO a Spojených států. V úterý americký prezident Joe Biden prohlásil, že svého rozhodnutí o stažení amerických vojáků z Afghánistánu nelituje a že bezpečnost země musí nyní zajišťovat afghánské síly.

K úplnému stažení amerických i aliančních vojsk se zavázala už vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánského území k útokům na USA a jejich spojence. S útoky na mezinárodní síly sice Tálibán přestal, v bojích proti afghánské vládě ale pokračuje. Afghánská vláda a zástupci Tálibánu vedou rozhovory v katarském Dauhá, zatím ale bez valného výsledku.
https://cz.sputniknews.com/20210812/zdr ... 61558.html
Zdroj: Tálibán bez odporu obsadil čtvrti města Tirin Kut
Radikální hnutí Tálibán* obsadilo většinu čtvrtí města Tirin Kut, které je administrativním centrem provincie Uruzgan v jižním Afghánistánu. Sputniku to oznámil zdroj ve městě.
Zdroj agentury upřesnil, že tato území byla tálibům předána bez odporu. Poznamenal také, že nyní probíhají boje o kontrolu nad štábem místní policie.
Dodal, že v noci ze středy na čtvrtek afghánští vojáci osvobodili velkou oblast dva kilometry od Tirin Kutu.

Ministr financí odcestoval ze země
Úřadující ministr financí Afghánistánu Khalid Payenda opustil svůj úřad a odcestoval ze země v souvislosti s nátlakem ze strany prezidentského paláce.
Podle informací zdrojů se Payenda pravděpodobně do Afghánistánu nevrátí. V dopise ministerstva financí se uvádí, že ministr odcestoval ze země „na oficiální návštěvu“.

Vojáci se vzdávají
Stovky příslušníků afghánských bezpečnostních sil se vzdaly bojovníkům radikálního hnutí Tálibán* v okolí města Kundúzu u hranice s Tádžikistánem.
„Stovky vojáků, policistů a příslušníků sil odboje, kteří se nacházeli na letišti, se vzdali dnes ráno tálibům i s veškerou svou výstrojí,“ sdělil novinářům člen rady provincie Kundúz Amruddin Wali.
V Afghánistánu již několik let trvá konfrontace vládních sil s táliby, kteří se zmocnili v posledních měsících značných území ve venkovských a pohraničních oblastech a zahájili ofenzívu na velká města. K vyostření dochází na pozadí stažení amerických vojsk, které Ministerstvo zahraničí RF označilo za uznání Washingtonem krachu americké mise v Afghánistánu.
Tálibové 6. srpna prohlásili, že dobyli město Zarandj, administrativní centrum provincie Nímróz na jihozápadě Afghánistánu, a pak i administrativní centra dalších osmi z 34 provincií Afghánistánu, včetně Kundúzu 60 km od hraničního přechodu do Tádžikistánu.
Podle názoru řady západních médií může přechod Kundúzu pod kontrolu vzbouřenců znamenat zlom ve vývoji situace v Afghánistánu. Přitom oficiální Kábul vyvrátil informace o ztrátě kontroly nad Kundúzem. 10. srpna bojovníci oznámili, že dobyli Pol-e Chumrí, hlavní město provincie Baghlán, ležící na strategicky důležité dálnici z Kábulu do Mazáre Šerífu, největšího města na severu Afghánistánu. Přibližně sto kilometrů jižně města Pol-e Chumrí se nachází tunel Salang, který byl vybudován sovětskými odborníky a nachází se v oblasti stejnojmenného horského průsmyku v Hindúkuši.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

tiger
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1932
Registrován: 21 úno 2020, 10:19

Re: Afghánistán

Příspěvek od tiger » 12 srp 2021, 20:55

https://southfront.org/the-taliban-capt ... rt-photos/
Taliban zajal niekoľko amerických bezpilotných lietadiel typu Boeing Insitu ScanEagle po tom, ako 11. augusta ovládol letisko Kunduz na severovýchode Afganistanu.
ScanEagle je malý dron s dlhou životnosťou a nízkou nadmorskou výškou, ktorý je vybavený optickým systémom deň / noc. Dron má dosah 100 km a výdrž 24 hodín. Dron bol navrhnutý na prieskum, ale môže byť vybavený aj na iné úlohy.
Taliban pravdepodobne nebude schopný obsluhovať drony ScanEagle, ktoré zachytil na letisku v Kundúze. Napriek tomu bolo zabavenie dronov ranou pre vládu v Kábule a jej spojencov vo Washingtone.

Odpovědět