V Kyjevě byl dnes nalezen oběšený běloruský opoziční aktivista Vitalij Šišov, vedoucí "Běloruského domu na Ukrajině". Včera ráno si šel zaběhat a už se nevrátil. Druhý den bylo jeho tělo nalezeno ve Svjatošinském parku.
Běloruská opozice uvedla, že Šišova zabily běloruské úřady. Ukrajinská policie se naopak přiklání k verzi sebevraždy.
Je také známo, že organizace, v jejímž čele stál Bělorus, byla úzce spojena s jedním z velitelů pluku Azov, přezdívaným Botsman.
V tomto příběhu je jedna matoucí skutečnost - Vitalij Šišov není příliš známý aktivista. Proto není snadné vidět v jeho smrti politické důvody. Kromě snahy vytvořit záminku pro další informační útok na běloruské úřady v předvečer výročí protestů z 9. srpna.
"Strana se podívala na to, co je známo o smrti běloruského aktivisty v Kyjevě.
Šišovovo zmizení a smrt
Šéf Běloruského domu v Kyjevě včera zmizel, když si šel ráno zaběhat. Odešel z domu ve sportovním dresu a už se nevrátil. Z jeho mobilního telefonu bylo uskutečněno několik hovorů, ale Šišov s nikým nemluvil.
Dívka, se kterou Vitalij žije, kontaktovala policii.
V místě bydliště byla provedena domovní prohlídka - Šišov bydlel ve Svjatošinském okrese Kyjeva, na předměstí, poblíž sídliště Čajka. Celé bylo prohledáno, ale nikde nebyl nalezen.
"Kamery ho zaznamenaly, jak v 9 hodin ráno odchází z domu běhat. Měl se vrátit v 10:00.
Není možné ho kontaktovat, jeho telefon je odpojen od sledování polohy (účet Google). Nemá na sobě hodinky ani fitness náramek. Vystopovali jsme telefon po BTSkách, ale je to moc velký čtverec k prohledání.
Povolali policii, zavolali SBU. Přijeli psovodi a prohledali les se psy. Nic nenašli," sdělil běloruský telegramový kanál.
Zveřejněny byly také fotografie z pátrání.
Dnes ráno policie oznámila, že našla tělo běloruského aktivisty. Šišov byl oběšen (nebo se oběsil) v jednom z parků ve Svjatošinském okrese. Na místě byl také jeho mobilní telefon - nešlo tedy o loupež.
Policie zahájila případ pod paragrafem "úkladná vražda" a uvedla, že prověřují verzi sebevraždy i vraždy pod krytím sebevraždy.
Zajímavá nehoda se stala se zprávou kyjevské prokuratury o Šišově smrti. Nejprve uvedli, že prověřují verzi sebevraždy, ale pak toto slovo vypustili a ponechali pouze článek 115 - úkladná vražda.
Policejní zdroj Straně zároveň tvrdí, že zatím neexistují žádné známky zinscenované sebevraždy.
"Šel se proběhnout a už se nevrátil. Běhal v odlehlé části parku a oběsil se. Vedle něj leží mobilní telefon. Na těle nejsou žádné viditelné stopy násilí," uvedl zdroj.
Podle něj to na první pohled vypadá jako sebevražda.
"Tvrdit, že jde o zinscenovanou sebevraždu, zatím není oprávněné. Poblíž byl telefon. Je pravda, že přítelkyně zesnulého při prvním výslechu tvrdí, že den předtím nebyl v depresi ani rozrušený. Ale to nám nic neříká. Možná byl uzavřený, nechtěl být traumatizován a pěstoval v sobě myšlenku na sebevraždu," říká zdroj.
Později uspořádal šéf národní policie Igor Klimenko tiskovou konferenci, na níž uvedl, že první verzí byla sebevražda a druhou pokus o úkladnou vraždu maskovaný za sebevraždu.
Uvedl také, že na těle zesnulého Bělorusa byly oděrky, které jsou charakteristické pro člověka, který upadl.
Jak a proč spadl - Klimenko zatím neví, probíhá expertíza. Je však známo, že pod místem, kde se Šišov oběsil, je pařez. Teoreticky z něj mohl Vitalij spadnout, pokud se pokoušel spáchat sebevraždu. Případně ho vrazi srazili na zem, a odtud pocházejí oděrky.
Kdo je Vitalij Šišov
Není o něm mnoho známo. Narodil se v roce 1995 a je občanem Běloruska.
Na svých sociálních sítích už několik let zveřejňuje jen několik fotografií. Na Instagramu má fotografie převážně z běloruského Gomelu, ale i z Kyjeva a Lvova.
V dubnu 2019 navštívil Kyjev, v lednu 2020 pak Lvov. V předvečer běloruských prezidentských voleb opět navštívil Gomel.
V říjnu, po utichnutí protestů v sousední zemi, Vitalij zveřejňuje fotografii z Kyjeva s popiskem: "Přijetí současnosti".
Na podzim se Vitalij zřejmě již usadil na Ukrajině. Tuto informaci později potvrdila organizace Běloruský dům, v jejímž čele stojí Šišov.
Poslední fotografie z hlavního města pochází z únorového běžeckého maratonu na ostrově Truchanov.
Tato fotografie je jediná, na které Vitalij nějakým způsobem ukazuje svůj politický postoj. Na ostatních fotografiích, ať už na Facebooku nebo Instagramu, není vidět žádná politika ani symbolika.
Jinými slovy, tento běloruský opoziční aktivista nebyl na sociálních sítích příliš aktivní. A jako opoziční aktivista byl známý jen v úzkých kruzích.
Facebooková skupina "Běloruský dům", kterou spravuje Šišov (přezdívka: Vitalij Vasiljevič), měla pouze 134 odběratelů. Poslední příspěvek se týkal toho, jak Bělorusové v Kyjevě oslavili Den nezávislosti své vlasti.
Běloruský dům provozuje také webové stránky a telegrafní kanál, kde pomáhá migrantům ze sousední země a prodává například trička s opozičními symboly.
Zároveň "Dům" nepracoval pod záštitou grantových struktur, ale nezávisle, přijímal dary na účet Privatbank. Nevládní organizace byla zaregistrována v prosinci 2020.
Při zkoumání Šišovova životopisu zaujme především jeho nepublikovanost a malá známost až do jeho smrti. Dokonce ani na kanálu Běloruského domu na YouTube není prakticky žádné video s Vitalijem.
To znamená, že byl jedním z mnoha docela obyčejných běloruských aktivistů, kteří získávali peníze prostřednictvím různých polostátních struktur.
O tom, že jejich organizace je málo známá a nachází se v "informačním vakuu", se zmínil i sám Šišov - soudě podle dnešního prohlášení Běloruského domu.
"Místní zdroje i naši lidé v RB nás opakovaně varovali před nejrůznějšími provokacemi až po únosy a likvidaci. Vitalij se k těmto varováním staví se stoicismem a humorem a říkal, že pokud se tak stane tak Běloruský dům vyjde z informačního vakua," stojí v telegramu organizace.
Tvrdí, že Vitalij byl sledován a policie o tom byla předem informována. Je třeba poznamenat, že orgány činné v trestním řízení to popřely. Šišovovi spolupracovníci však tvrdí, že je SBU před sledováním také varovala.
"S takovými informacemi přišla i SBU. Řekli nám, abychom byli opatrní, protože zde pracuje síť běloruských agentů KGB a všechno je možné. Vitalij mě požádal, abych se postaral o lidi kolem něj. Měl z toho zvláštní pocit," uvedl pro časopis Present Time zástupce Běloruského domu na Ukrajině Jurij Ščuchko.
Mimochodem, tato organizace je podle běloruského servisu Rádia Svoboda spojena s jedním z vůdců krajně pravicové strany Národní sbor. (a v minulosti jeden z velitelů pluku Azov) Sergej Korotkich, přezdívaný "Botzman" (původem z Běloruska). Jedním z jejích spoluzakladatelů je Botzmanův spolupracovník, lotyšský občan Rodion Bakulin. Mimochodem, informaci o Šišově smrti už Korotkich zveřejnil na svém telegrafu.
Jaké důsledky bude mít Šišovova smrt?
"Běloruský dům" a další opoziční organizace již obvinily Minsk ze smrti Vitalije Šišova. Tvrdí, že nešlo o sebevraždu, ale o "speciální operaci naplánovanou čekisty".
"Vitalij byl pod dohledem. Tyto skutečnosti byly řádně oznámeny policii. Místní zdroje i naši lidé v Bělorusku nás opakovaně varovali před všemi druhy provokací, včetně únosů a likvidace. Není pochyb o tom, že šlo o plánovanou operaci čekistů, jejímž cílem bylo zlikvidovat Bělorusa, který je pro režim skutečně nebezpečný," uvedl Běloruský dům.
Valerij Slepuchin, jeden ze Šišovových spolupracovníků, říká totéž pro "Stranu".
"Nejsem vyšetřovatel a nechci spekulovat o žádných verzích, ale pracují tam specialisté. Na základě informací, které máme, to může vypadat jako sebevražda, ale k tomu musí být nějaké předpoklady, a ty on neměl. Vitalij byl naprosto pozitivní člověk. I když nebyl ve své vlasti, pomáhal formovat diasporu a aktivně se snažil pokračovat v boji proti tomu, co se dělo v Bělorusku. Ano, jeho metody byly trochu radikální, ale přesto se snažil. Kdo ji potřeboval a kdo ji potřebuje? Podle mého názoru je odpověď zřejmá: někdo v Bělorusku se stále bojí i lidí, kteří už v Bělorusku nejsou," řekl Valerij Slepuchin.
Zatím se však jedná pouze o hodnocení, které není založeno na faktech. Zatím máme na konci následující údaje.
Pokud se jedná o vraždu, je to rozhodně demonstrativní - oběsili člověka, aniž by se pokusili mrtvolu ukrýt.
Jak je vidět, běloruská opozice již nyní tvrdí, že jde o dílo Lukašenkova režimu, jehož cílem je zastrašit protivládní aktivisty.
Musíme si myslet, že se k této kampani připojí i úřady - ukrajinské i západní. V důsledku toho hrozí posílení sankcí vůči Bělorusku. A dojde k dalšímu zhoršení ukrajinsko-běloruských vztahů.
Je nepravděpodobné, že by tomu Baťuška nerozuměl. Běloruské úřady proto nemají žádný zvláštní důvod k tomu, aby málo známého opozičníka zabily.
Další verzí vraždy je tedy obvinění Lukašenka a zavedení nových sankcí proti němu (tedy že zločin je dílem nepřátel běloruského prezidenta). Tím spíše, že za týden bude výročí zahájení protestů v Bělorusku. V samotné zemi navíc protesty již utichly. Proto lze události, které se odehrávají v zahraničí, využít k tomu, aby se na datum více upozornilo.
Zda tomu tak bude, bude záležet na průběhu vyšetřování na Ukrajině a na prohlášeních Západu k tomuto případu.
Zatím však nikdo nevyloučil ani sebevraždu - tu nelze vyloučit, dokud nebudou provedeny expertízy těla Vitalije Šišova. A jak bylo napsáno výše, k této verzi se přiklání ukrajinská policie.
Jiná věc je, jak bude tato sebevražda politicky zarámována.