V pondělí ruský prezident vydal článek "O historické jednotě Rusů a Ukrajinců".
Materiál hovoří především o třech věcech.
První je, že Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ, což dokazují historické příklady. Druhá věc je, že Ukrajina dostala od Ruska díky bolševikům obrovská území (jihovýchod a Krym). A pokud bude i nadále "protiruská", může se země rozpadnout, a to i na hranice těchto území.
Putin zároveň nabízí alternativu - zvrátit rozchod s Ruskem a nátlak na Rusy na Ukrajině. Ruský prezident ze své strany slíbil, že ze své země nikdy neudělá "anti-Ukrajinu".
Putinův článek (který mimochodem vyšel i v ukrajinštině) jsme podrobně rozebrali v článku "Zničí svou zemi". Co a proč napsal Putin ve svém článku o Ukrajině.
Článek vyvolal na Ukrajině ohlas. Svůj postoj vyjádřili názoroví vůdci, politici i prezident Vladimir Zelenský.
"Strana" shromáždila a zveřejňuje jejich reakce.
Zelenský nazval Rusko "Kainem"
Prezident Volodymyr Zelenský reagoval na článek poměrně stručně, ale zatím bez kritiky. Hlava státu se tohoto tématu dotkla na fóru "Ukrajina 30", kde předtím uvedla svou definici pojmu "ukrajinský lid".
"První věta naší ústavy definuje pojem "ukrajinský lid". Jedná se o občany Ukrajiny všech národností. To je první otázka, které je třeba věnovat pozornost, a je skutečně velmi důležitá," řekl a slíbil, že brzy předloží návrh zákona o "národních komunitách".
Zelenský se přitom rozhodl používat druhou definici namísto prvního termínu "národnostní menšiny" (s tím, že nikdo není v menšině). Stále však není jasné, do jaké míry budou v návrhu zákona zohledněna práva různých národností, včetně Rusů. Dosud se proces ubíral opačným směrem.
Tyto Zelenského výroky se přímo týkají Putina, který v tomto článku i dříve obvinil ukrajinské úřady z útlaku Rusů, jejich jazyka a kultury. A kritizoval návrh zákona "O původních obyvatelích", který nezahrnuje Rusy.
Zdá se, že humanitární fronta obecně se stává jednou z klíčových ve vztazích mezi Kyjevem a Moskvou. A Putinův článek v tomto smyslu vypadá programově: nyní se jeho teze, že Ukrajinci jsou jako Rusové a že část ukrajinských území je historicky ruská, stane v Rusku oficiální.
Zelenský však zatím na článek reagoval neutrálně, a dokonce částečně pozitivně.
Uvedl, že ho nečetl celý. Z pasáží, které Zelenský četl, však vyplývá, že Putin "se touto problematikou hluboce zabýval" a strávil mnoho času studiem tohoto tématu.
"Poskytl bych mu spoustu materiálu, který by se dal v budoucnu použít v jiném článku," řekl Zelenský. Neopomněl však naznačit, že Rusko je Kain a Ukrajina Ábel.
"Zapomínají na nás, když mluvíme o vítězství nad fašismem, o druhé světové válce, o tom, kolik životů položili Ukrajinci, a vzpomínají na nás při jiných příležitostech a nazývají nás bratrským národem. Nepřipadá mi to bratrské, spíš jako Kain a Ábel, něco z té historie."
Zelenský si však pochvaloval, že článek byl zveřejněn na webových stránkách Kremlu a v ukrajinštině. Slíbil, že ho v budoucnu podrobněji rozebere, až si ho celý přečte.
"Určitě tento článek zanalyzujeme, jakmile najdu čas: podrobně si ho přečteme a pokud je nutné na tento článek dát odpověď - bude napsána v ukrajinštině... tak je nutné, abychom odpověděli. Přemýšlejme o tom," řekl ukrajinský prezident.
Avšak ti, které Zelenský přivedl k moci, o tom již "přemýšleli". Ministr pro informační politiku Oleksandr Tkačenko kritizoval Putinov článek a vyjádřil názor, že v praxi jsou v Rusku porušovány práva národnostních menšin.
"Vladimir Putin napsal nesmírně obsáhlý a patetický článek o údajné "jednotě" Rusů a Ukrajinců. Navíc se rozhodl přejít na ukrajinštinu, aby Ukrajincům řekl, jak mají interpretovat své dějiny. Tento výklad však není původní. Ruští carové začali přepisovat dějiny, když dali svému Moskevsku název "Rus". Stejně jako Stalin v době, kdy zabíjel pravdu. Který nejenže znovu vyprávěl o "kolébce bratrských národů", ale také jasně ukázal svůj postoj k "bratrským národům" prostřednictvím Holodomoru, masových deportací a dalších genocidních praktik. Takový výklad pravdy je dnes známý i v Rusku; ústava zaručuje právo na sebeurčení a svobodu všem národům v Ruské federaci, ale ve skutečnosti ignoruje práva národnostních menšin, zásady demokracie, tolerance a rovnosti. Tolik k "bratrství národů" na ruský způsob. Víme o tom, takže si to nechte pro sebe.
Když si něco takového přečtete, doporučuji vám okamžitě zapojit kritické myšlení. A nezapomeňte na skutečné akce, které Rusko proti Ukrajině provádí - válku, rozsévání nepřátelství a lživou propagandu.
A letos oslavíme 30. výročí nezávislosti země, která má ve skutečnosti kořeny ve více než tisícileté historii. Od té doby začala slavná formace kyjevských knížat, kteří byli nejen vizionáři a moderními vládci, ale také položili základy těch svobod, které nezávislá Ukrajina zdědila. A rozhodně ne Rusko.“
Poslanec z „Evropské solidarity“ Aleksej Gončarenko na svém Facebooku hodně polemizoval s Putinovým článkem a poté v Radě zveřejnil fotografii, jak „kozáci píší Putinovi dopis“.
„Již píšeme odpověď na Putinův článek.
Bereme si příklad od našich předků. Vove, bude se ti to líbit!
V zásadě jste si možná už hlavní část přečetli, ale něco přidáme, jak se říká, od nás samotných.
Takových příspěvků bylo mnoho - nacionalisté vyzývali, aby Putinovu článku nevěnovali pozornost s tím, že na Ukrajinu nebude mít žádný dopad.
Bývalý Porošenkův poslanec a ředitel Institutu budoucnosti Vadym Děnisenko s nimi nesouhlasil. Napsal velký příspěvek, ve kterém vyzval, aby se publikace nebrala na lehkou váhu.
"Putin nastolil nový informační trend a - ať chceme nebo ne - Ukrajina bude nucena žít v jeho paradigmatu. Proto je třeba zodpovědět řadu klíčových otázek týkajících se naší budoucnosti.
Proč právě teď.
Putin naznačil, že se takový článek objeví před 13 dny během horké linky s Rusy. Poté prohlásil, že my a Rusové jsme jeden národ. Vznik tohoto článku přesně 12. července souvisí s návštěvou Zelenského u Merkelové. Kromě přímého vzkazu Ukrajincům je tu stejný přímý vzkaz Evropanům a USA: "Jsem připraven na rozdělení Evropy, ať už to chcete, nebo ne. Je zde také přímý vzkaz Němcům: nikam od nás neodejdete a budete podporovat "Nord Stream-2" a další naše iniciativy bez ohledu na to, zda půjdeme do války s Ukrajinou, nebo ne. Na druhou stranu Putin dal USA jasně najevo, že chce na tomto území zavést vlastní pravidla.
Hlavní poselství Ukrajincům
Putinův článek vzali na Ukrajině na lehkou váhu - prý se postarší diktátor úplně zbláznil a píše naprosté nesmysly. Měli bychom se však na tento příběh podívat z širšího hlediska. Na první pohled je hlavním poselstvím Putinova článku všem Ukrajincům: Vy neexistujete. Ke změně ideologie je však dlouhá, dlouhá cesta, která je možná pouze se změnou moci. Z krátkodobého hlediska je hlavním poselstvím tohoto článku: už byste se měli bát, protože Damoklův meč mého (Putinova) šílenství může na Ukrajinu dopadnout kdykoli. Hlavním účelem tohoto textu je zasít strach, který na jedné straně může zasáhnout naši NEodvážnou elitu a na druhé straně široké masy. Současně přímo říká, že buď vstoupíte na ruskou oběžnou dráhu, nebo nebudete jako stát existovat. Je třeba poznamenat, že nyní jde především o psychologický útok.
"Nejhorší, co se může stát, je předstírat, že se tento článek nestal, a všechno nějak vymizí," uzavírá Denisenko.
V parlamentním táboře se objevily i další názory.
Poslanci Jevgenovi Ševčenkovi, který byl nedávno vyloučen ze Služebníka lidu za návštěvu běloruského prezidenta, se Putinův článek líbil. Současně dodal, že je připraven poplácat rameno prezidentu Zelenskému.
"Přečtěte si Putina. Velmi silný sémantický článek ze strany Kremlu. Jsou zdůrazněny hlavní postoje k historickým událostem ve vztazích mezi Ruskem, Ukrajinou a Běloruskem.
Existuje také vize budoucnosti. Zatím je to vnímáno jako prohloubení konfliktu až do vojenské fáze, pokud zde bude pokračovat vnější kontrola a protiruská ideologie.
Můžeme souhlasit nebo nesouhlasit, argumenty proti Putinově pozici se vždy najdou.
Skutečnost je taková, že Ukrajina musí znovu získat svou subjektivitu a osvobodit se od diktatury Západu. Jinak se naše země rozpadne. A já o to moc nestojím.
Z dlouhodobého hlediska je již jasné, že se neobejdeme bez změny politického kurzu.
A Bělorusko potřebujeme víc než kohokoli jiného, aby nás usmířilo jak uvnitř Ukrajiny, tak s Ruskem. Protože jen hloupí nebo prolhaní politici nám říkají, že problémy Ukrajiny jsou v režimu Putina nebo Lukašenka, a když je změníme - vyřešíme všechny naše problémy a navrátíme všechna naše území. To není pravda, Putin a Lukašenko jsou pouze vnějším projevem vůle svých občanů.
A naše problémy nikdy neskončí, protože od roku 2004 ukrajinští politici štvou naši zemi proti Rusům a v poslední době proti Bělorusům, aniž by se ptali našeho ukrajinského lidu. Naše sousedy nezměníme, musíme změnit především politiku vůči vlastním občanům, kteří nesouhlasí s nacionalisty a amerikanisty, a politiku vůči Rusku a Bělorusku.
Koneckonců jsou to naše bratrské národy.
Je načase, aby se Ukrajina probrala z opileckého šílenství. Je čas zahájit dialog, dělat pragmatické věci a naučit se držet slovo. Především to dané vlastním lidem, kteří vás zvolili."
Oleg Vološin, poslanec OPPŽ, napsal:
"Ukrajinská verze Putinova článku o vztazích mezi oběma národy pro myslící lidi by mohla krásně uzavřít spory v duchu "Proč ne veřejně?!" Kreml umí také mluvit v brilantní řeči. Ale mezi hůra-vlastenci není téměř nikdo myslící."
"Znovu načrtl červené linie."
Telegramový kanál Country Politics píše o strategickém poselství Putinova článku - jeho pojetí ukrajinských dějin se nyní v Rusku stane v podstatě oficiálním.
"Putinův článek obsahuje mnoho odkazů na současnou agendu. Má však také jiný lom. Více strategické.
Putin vlastně poprvé systematicky sepsal a svým autorstvím schválil novou oficiální koncepci dějin vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou, ruským a ukrajinským národem.
V Rusku dosud převládalo poněkud pozměněné sovětské pojetí této otázky ("dva bratrské národy"). Putin však navrhuje zcela jinou koncepci - "Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ", "část území historického Ruska bolševici neprávem převedli na Ukrajinu", "Ukrajince se snaží vytrhnout z jednoho národa a udělat z nich antirusy" apod.
Nyní se v rámci této koncepce budou v Rusku přepisovat učebnice na školách a univerzitách, natáčet filmy, hodně se o tom bude mluvit v televizi a na YouTube.
A nová koncepce bude prostřednictvím těchto kanálů vysílána i pro Ukrajince. Přesněji řečeno pro tu část Ukrajinců, kteří jsou zastánci přátelství s Ruskem, a proto mohou vnímat argumenty o "jednotném národu. A možná se spojí s "prostým ruským lidem".
Politický expert Andrej Golovačev dekonstruoval Putinův článek do formátu mrkve a klacku.
"Putinův článek: mrkev a klacek pro Ukrajinu
Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, Putin ve svém článku naprosto jednoznačně a rozhodně prezentoval a "zdůvodnil" územní nároky na Ukrajinu.
Mělo by nám být vráceno vše, co bolševici po roce 1922 podepsali. S tím, s čím jste do SSSR přišli, s tím také odejdete.
Pro mě osobně na tom není nic překvapivého. Bezprostředně po vítězství na Majdanu, kdy Ukrajina radikálně změnila svůj geopolitický vektor, jsem psal o nevyhnutelnosti územních nároků ze strany Ruska v reakci na ukrajinský obrat. A Krym a Donbas byly jen začátkem.
Putinův článek vlastně oficiálně odstartoval novou "vlasteneckou hysterii" v Rusku. zaměřené na návrat "původních ruských zemí".
Je známo, že nic nezvyšuje rating žádného vládce tak rychle jako jeho vojenská rétorika a územní nároky.
Putin si pro článek vybral okamžik v předvečer voleb do Státní dumy, které musí vyhrát, a vyhraje s velkým úspěchem, čímž prokáže jednotu vůdce a lidu.
Kromě toho je článek určitým poselstvím pro účastníky Krymské platformy. Po takovém územním nároku na polovinu Ukrajiny bude diskuse o navrácení Krymu vypadat jako něco směšně malého a řekl bych, že ne aktuálního. Putin mimochodem vždy hraje jen o to, aby zvýšil sázky.
Územní nároky jsou klackem.
Putin má ale také mrkev. Říká, že pokud Ukrajina opustí svou současnou proamerickou politiku a bude sdílet koncepci "jednoho národa", tj. pokud naváže s Ruskem vztahy typu USA-Kanada nebo Německo-Rakousko, je docela možné, že se Rusko vzdá svých územních nároků.
Když se mě ptali, zda a jak Putin zareaguje na zatčení Medvedčuka a likvidaci jeho kanálů, vždy jsem odpovídal, že ano a že to bude velmi bolestivé. Putin opět ukázal, že přijímá výzvy a vždy zvyšuje sázky.
Nyní už víte, jak Putin zareagoval.
Zajímalo by mě, jaká bude reakce ukrajinských úřadů. Nejnešťastnější reakcí bude Zelenského snaha využít Putinových tvrzení k posílení svého autoritářství, tj. k posílení svého osobního mocenského režimu. V tomto případě se pravděpodobnost války během Zelenského v úřadě bude blížit k 100%."
Veřejný aktivista Maksim Goldarb vyvodil z publikace ruského prezidenta 11 závěrů.
"1. Ne texty, ne emoce, ne výkřiky z duše, ale jasně formulovaný a zdůvodněný státní program týkající se ochrany národních zájmů.
2. Jako všechno, co dělá, se objevil v pravý čas, samo od sebe (včetně nezbytné klasické pauzy po setkání s americkým kolegou).
3. Opět nastiňuje jednu ze svých dřívějších "červených linií" - Ukrajina by neměla být využívána jako hrozba pro ruské zájmy. A takto je to vnímána nyní a vytvořený model - "protiruský" - je nepřijatelné a musí skončit (o mechanismech později): "Kurz ... k vytvoření ... státu agresivního vůči Rusku je ve svých důsledcích srovnatelný s použitím zbraní hromadného ničení proti nám".
4. Důvodů k přezkoumání "voluntaristických územních manipulací", výsledků "svévolného překreslování hranic", je více než dost.
5. Historických, duchovních, hlubokých, ekonomických, zkušenostních a výhodných důvodů pro sblížení je mnohonásobně více než pro rozkol a nepřátelství. Sbližování je přirozené a pro národy výhodné, zatímco rozkol je uměle vytvořený a zjevně odporuje jejich prvotním zájmům.
6. Vztah k ukrajinskému kolegovi: není zajímavý, nevzbuzuje respekt a sympatie a touhu setkat se a komunikovat. Včetně lží ("sliby se ukázaly být lží"), naprosté závislosti a nedostatku subjektivity.
7. Cíle a úkoly moci a lidí jsou diametrálně odlišné. Jsou to právě úřady, které "promrhaly a zahodily do koše výdobytky mnoha generací".
8. Tvrdý a negativní postoj k ukrajinským oligarchům jako k nepřátelům země, kteří "okradli ukrajinský lid, ... jsou připraveni prodat své matky, aby si udrželi svůj kapitál".
9. Pro Západ je Ukrajina vždy (a z pohledu zpětného i dnes) pouze nástrojem vytváření problémů pro Rusko plus zdrojů. O lidi nemají vůbec zájem. Tak to bylo, tak to je, tak to, nedej bože, i bude. Až do posledního ...zdroje.
10. Na rozdíl od Západu je "skutečná suverenita Ukrajiny možná pouze v partnerství s Ruskem.
11) Konečnou volbu a rozhodnutí učiní ukrajinský lid, nikoli úřady. Soudě podle leitmotivu článku, v dohledné blízké budoucnosti".
Ukrajinský spisovatel Igor Lešev napsal, co mu na Putinových postřezích připadá zajímavé.
"Putinův článek je koncepční. I těm nejhloupějším a nejzaostalejším je jasné, proč je Putinovo Rusko takové, a ne jiné. Proč se chová tak a ne jinak. Kde je možné se na něčem dohodnout a kde to naopak nejde. A kde se nachází to, co Kreml nikdy nepřijme.
Stručně řečeno, Putinovo Rusko je ochotné koexistovat s Ukrajinou, v níž je přítomna ruština. "Ruština" je velmi široký pojem, ale není pochyb o tom, že začíná ruským jazykem. A i první rusofob na vesnici, který si přeje spálit v pekle celé Putinovo Rusko, ale "nečekaně" píše své příspěvky v ruštině, je už nositelem právě tohoto rusofobství.
Další zajímavý postřeh o Donbasu. "Ukrajina Donbas nepotřebuje," říká Putin. Ale pokud ho Ukrajina nepotřebuje, kdo ho tedy potřebuje? Brazílie? Možná Anglie...? Zelenský měl šanci a plnou přízeň Mordoru. Teď už ale není žádný slepý úhel pohledu, žádná vlčí nálada. Donbas je ztracen," domnívá se Lešev.