Ekologia a životné prostredie

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 17 pro 2021, 23:04

https://ekonomickydenik.cz/rvacka-o-nad ... -je-proti/
Rvačka o nadvýnos z povolenek. ANO z něj chce dotovat ceny energií, nová koalice je proti
Česká republika se zadlužuje rekordním tempem, ale přesto lze říct, že stát sedí na velkém balíku peněz. Díky živelnému růstu cen emisních povolenek získá do Modernizačního fondu až 300 miliard korun navíc oproti původnímu předpokladu. Není divu, že se objevují nápady, jak peníze z této kasy vybrat.

Přesně s takovým plánem přichází v posledních dnech své existence vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Jenže pokus dostat příslušný návrh již na jednání sněmovny ve středu 15. prosince ztroskotal. Na schválení programu schůze sněmovny se nenašel dostatek hlasů. Poslanci si udělají dlouhé prázdniny, opět se setkají až v úterý 11. ledna.

Motivaci poslanců nejednat už v tomto týdnu poodhalil poslanec Ivan Adamec (ODS). „Program této schůze nepodpoříme. Já si myslím, že ani nemůžeme. Vzhledem k době, v které to projednáváme, vzhledem k tomu, v jaké podobě ty návrhy zákonů jsou, to přece po nás nemůžete chtít,“ uvedl Adamec. Narážel na páteční nástup nové koaliční vlády v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS).
Dočasné řešení na dva roky

Odcházející ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na jednání sněmovny prosazoval převod části peněz z Modernizačního fondu a jejich použití na pomoc lidem a firmám, které tíží růst cen elektřiny a plynu. „Část emisních povolenek, které dnes jdou do takzvaného Modernizačního fondu, tak by šly do státního rozpočtu. Zdůrazňuji část těchto povolenek a pouze na omezené období – na rok 2022 a na rok 2023,“ uvedl Richard Brabec. Vše lze prý zvládnout drobnou parametrickou změnou zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.

Podle jeho odhadu může Česká republika získat v letech 2021 až 2023 z prodeje emisních povolenek zhruba 100 miliard korun. Jenže na pokrytí plánované dotační podpory z Modernizačního fondu na projekty v energetice a průmyslu by v tomto období stačila polovina peněz. Nabízí se tak možnost „vybrat z bankomatu“ 50 miliard korun a použít je na zmírnění následků energetické krize.
Vývoj cen emisních povolenek v systému EU ETS. Zdroj: Ember

Nastupující vládní koalice takové plány kategoricky odmítá. Nejostřeji se vyjádřil poslanec Jan Farský (STAN). Podle jeho slov není řešením, že se „vytuneluje Modernizační fond, který má do budoucna zabránit právě tomu, aby tady k takovým situacím docházelo.“ Modernizační fond má podporovat fotovoltaické elektrárny na střechách či komunitní sdílení elektřiny, a tím zajistit dostupnost energie v delším časovém období.

„Modernizační fond má sloužit primárně investicím do nových zdrojů energie. Ekologické zdroje energie v budoucnu zajistí dlouhodobě udržitelnou a přijatelnou cenu energií pro koncového zákazníka, protože cena energie vyrobené z fosilních paliv bude výrazně dražší než cena energie vyrobené ze zelených zdrojů. My chceme, aby se podobná krize s cenami energie již v budoucnu nikdy neopakovala. Proto jako správný hospodář preferuji investice před pouhou spotřebou,“ uvedl na dotaz Ekonomického deníku poslanec Tomáš Müller (STAN).
Místo 150 miliard trojnásobek

Vznik Modernizačního fondu je jedním z důsledků velkého kompromisu z října 2014, kdy se šéfové vlád zemí Evropské unie dohodli na závazných cílech energetické a klimatické politiky do roku 2030. Bohatší a ekologicky uvědomělejší evropské země si prostřednictvím dodatečných dotací na modernizaci energetiky a těžkého průmyslu v podstatě koupily souhlas chudších členů včetně České republiky.

Česko může na dotace z Modernizačního fondu využít výnos z prodeje 227 milionů emisních povolenek. Ještě před rokem to vypadalo, že se výnos bude během deseti let pohybovat okolo 150 miliard korun. Vzhledem k letošnímu růstu ceny emisní povolenky dnes tento výnos vychází na trojnásobek – na zhruba 450 miliard korun.

Státní fond životního prostředí během podzimu rozhodl o přidělení prvních příspěvků z Modernizačního fondu konkrétním zájemcům. Podpoří vznik 20 středně velkých fotovoltaických elektráren a také přispěje na ekologizaci šesti tepláren, které zatím spalují uhlí. Další, mnohem větší balík projektů je dnes ve fázi posuzování.
Občania si nezaslúžia, treba vyplatiť sponzorov.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 18 pro 2021, 14:25

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... a-40381572
Chilská poušť Atacama se mění na hřbitov oblečení z celého světa
Vyrobeno v Číně, zkonzumováno v Evropě a vyhozeno v Chile –⁠ těmito slovy by se dal popsat životní cyklus mnoha kusů oblečení. Každoročně se do Chile dostávají tisíce tun použité módy. Čtyřicet procent z tohoto množství je vyřazeno a končí na nejsušší poušti světa, kde vzniká gigantická textilní hora, napsala německá agentura DPA.
Jednou za pár let, když spadne mimořádně hodně srážek, se okolí města Alto Hospicio v poušti Atacama promění v jakési modrofialové moře květů. Barevné skvrny ale nejsou žádné voňavé květiny, ale použité oblečení. Tisíce kalhot, triček a svetrů se hromadí a hyzdí kopcovitou krajinu.

Chile je jedním z největších dovozců starého oblečení v Latinské Americe. Do přístavního města Iquique blízko Alto Hospicio dorazilo letos do října přes 29 000 tun použitého oblečení, zjistila DPA. Asi 50 dodavatelů si vybírá z balíků nejlepší kusy. Zbylých zhruba 40 procent se vyhazuje v horách u Alto Hospicio, sdělil DPA Edgar Ortega, který pracuje na odboru životního prostředí města. Podle něho končí v jedinečném okolí města denně až 20 tun starého oblečení, a to již několik let.

Město nemá dostatek financí ani pracovníků, aby mohlo skládkování ve svém okolí zabránit, natož přírodu vyčistit. Podle Ortegy nastává problém ale ještě dříve, než se staré oblečení vyhodí do pouště. Kvůli skutečnosti, že staré oděvy z cizích zemí se označují jako textilní odpad, není jasné, jak mají být vyřazené kusy zlikvidovány.

Podle Estefaníe Gonzálezové z environmentální organizace Greenpeace se oblečení vyhazuje v poušti, protože lidé si ji představují jako prázdné místo. „V rámci naší kampaně chceme ukázat, že poušť je plná života, a zvýšit povědomí o udržitelném nakupování,“ říká Gonzálezová.

Vyhozené oděvy u Alto Hospicio se kvůli uvolnění místa čas od času zapalují, čímž se také znečišťuje okolní prostředí. Ortega uvádí, že v průměru jednou za rok tak vznikne větší požár. Přestože se ho hasiči pokoušejí zlikvidovat, oheň doutná několik dní.
Camile Palmaové, majitelce obchodu Angora Vintage, který se specializuje na módu ze 60. až 80. let a sídlí v hlavním městě Santiago de Chile, je líto, když je oblečení označeno za odpad. Palmaová vystudovala módní návrhářství a potrpí si na kvalitní látky a provedení. Zboží nenakupuje po balících, ale vybírá ho po jednotlivých kusech na trzích. Nejraději má kousky ze stoprocentní bavlny, u kterých se nestává, že by při každém praní neznečišťovaly životní prostředí.

„V dnešní době je v oblečení hodně plastů. Je to problém,“ říká Palmaová. Podle Greenpeace se z jednoho kusu oblečení z polyesteru může při jednom praní uvolnit až milion mikroplastových vláken.

Chile je přesto v mnoha environmentálních otázkách v rámci Latinské Ameriky pokrokové. Rozloučilo se například s plastovými taškami v obchodech a má zákon o recyklaci podle evropského vzoru. Podniky se musejí zabývat odpadem, který produkují. Firma Ecofibra z Alto Hospicio vytváří ze starého oblečení izolační materiál. Zatím dokáže zpracovat tři tuny denně.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 20 pro 2021, 18:33

https://roklen24.cz/emisni-otesanek-poz ... ova-vlada/
Emisní Otesánek požírá sám sebe. Zavře mu ústa nová vláda?
Emisní povolenky, které mají sloužit jako penalizace firem vypouštějících CO2 do atmosféry, a redukovat tak globální oteplování planety, v současné době připomínají spíše sebepožírající se mechanismus. Jejich cena se nedávno podle zpráv agentur Bloomberg i Reuters vyšplhala přes 90 eur za tunu CO2 a v brzké době může překročit magickou hranici 100 eur. Příčinou tohoto vývoje podle Seznamzprávy je mj. i skutečnost, že kvůli současnému enormnímu zdražování zemního plynu se energetickým zdrojům vyplatí přecházet na uhlí, i když produkuje více emisí než plyn. Ale není cílem povolenek pravý opak? Kromě byznysu by tak totiž ztrácely smysl.

Zaměřme se na kontroverzní problematiku zemního plynu, jehož spalování má být podle Green Dealu kýženým mezistupněm, a to i u nás, při přechodu na bezuhlíkovou energetiku plnou slunce a větru. Nová podmořská roura Nord Stream 2 z nepřátelského Ruska do Německa je již hotova, avšak plyn, který má jít dále do Evropy i České republiky, v ní neproudí. Navíc tento projekt za stovky miliard eur, který podle řady odborníků i politiků jde logicky proti zájmům EU, byl protlačen pouze mocnou plynařskou lobby, jak si nedávno měla postěžovat dnes již bývalá německá kancléřka Angela Merkelová tehdejšímu předsedovi Evropské rady a vlivnému polskému politikovi Donaldovi Tuskovi. Nemohla s tím prý nic dělat, uvedl.

Ale co s tím můžeme dělat my? Především nepodléhat klamným očekáváním a těšínským jablíčkám a nehledat spásu tam, kde vůbec není. Rusko haraší zbraněmi na hranicích (i za hranicemi) s Ukrajinou a opět tak naplno projevuje své mocenské choutky západním směrem. Je proto naprosto sebevražedné být právě na této totalitní zemí závislý v dodávkách strategických surovin, jakou plyn je. Lze si snadno domyslet, jak vydíratelní bychom byli. K tomu všemu můžeme ještě přidat běloruského samozvaného diktátora Lukašenka, který také, poslušen Putinovi, hrozí uzavřením kohoutů s plynem vedoucím po tamním území. Prostě plyn je v rukou těchto arogantních vládců zbraní hromadného ničení a nebudou si brát servítky.

Skutečnost, že ceny plynu letí raketově vzhůru, již tvrdě pociťují desetitisíce našich domácností, kterým zkrachovaly dodavatelé. A zbytek se k nim přidá po Novém roce, kdy avizují zdražení již všichni. A ne o málo. Aby toho nebylo dost, zdražuje skoro všechno a řada lidí se dostává za hranici (a nejen) energetické chudoby. A nikomu určitě neprospěje brát drahý a nejistý plyn, když máme v zemi černé zlato. Nejen v této kritické situaci by bylo záhodno si jej ponechat v energetickém mixu, jak to ostatně činí takové velmoci jako USA a Čína, ale i Japonsko nebo Austrálie. O Rusku už nemluvě.

Nastupující vláda by se o to měla na evropském poli alespoň pokusit, jakkoli se to vzhledem k marketingovému PR Green Dealu zdá marné. Nový německý kancléř Olaf Scholz má chtít tuto „zelenou“ ideologii spíše urychlovat a nemá mít tolik „pochopení“ pro potíže východních členů EU, jako jeho předchůdkyně Merkelová, která pocházela z bývalé NDR. Současný vývoj (nejen) na energetickém trhu by však mohl rozumnějšímu přístupu hrát do karet. Těmito trumfy však musíme rychle praštit do stolu, abychom zase v Bruselu nehráli betla jako doposud.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 10 led 2022, 20:37

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... eho-dreva/
Odvrácená tvář energetického přechodu: Likvidace tropického dřeva
Korona a klimatická krize jsou svatým grálem pro německou vládní semaforovou koalici.
Bývalá kancléřka Angela Merkelová udělala k tomu spoustu přípravné práce: Nejenže potvrdila nedostatek alternativ k rigidnímu koronskému, ale také položila základ pro represivní klimatickou politiku, jejíž plody nyní může sklízet nová vláda.

Skutečnost, že všemi prostředky usilovaná neutralita CO2 vede k vážným vedlejším ekologickým škodám, v tomto kontextu samozřejmě nehraje roli. Naopak: Zatímco jinde enormně rostoucí poptávka po zelené energii způsobuje vážné ekologické problémy, v této zemi si lidé mnou ruce s čistým zeleným svědomím.

Tísnivý příklad, který reprezentuje mnoho dalších: Ekvádor. Země na západním pobřeží Jižní Ameriky poskytuje balzové dřevo, velmi lehký, tvrdý a odolný materiál, který se používá při konstrukci rotorových listů pro větrné turbíny. Jen do 80 metrů dlouhého rotorového listu je zabudováno kolem 15 metrů krychlových dřeva a listy o délce až 100 metrů mají být použity v budoucích pobřežních větrných elektrárnách.

Protože poptávku po vzácném tropickém dřevě nelze dlouhodobě uspokojit, někteří výrobci rostlin již používají jako alternativu recyklovaný plast. Management poradenské společnosti Wood Mackenzie předpovídá nárůst podílu PET v rotorových listech z 20 procent v roce 2018 na 55 procent v nadcházejícím roce. Odborníci však vidí pokračující vysokou poptávku po balzovém dřevě.

Stopa ekologické hrůzy

Masivní odlesňování v Ekvádoru, který poskytuje téměř 75 procent celosvětově obchodovaného balzového dřeva, však nepostihuje pouze zvířata, jak uvádí biolog Álvaro Pérez z univerzity PUCE pro ekvádorská média. Vyhlídka na zisk má také zničující důsledky pro domorodé obyvatelstvo: Někteří chtějí počítat dolary, zatímco jiní se starají o ekologickou rovnováhu. Náladu rozžhaví bezohlední dřevorubci, kteří nelegálně těží balzové dřevo, přirozeně se vyskytující na ostrovech a březích řek v povodí Amazonky.

V lednu loňského roku se vysoce respektovaný britský týdeník „The Economist“ dokonce zabýval problémy, které nelegální těžba dřeva způsobuje komunitě Waorani v národním parku Yasuní. Dřevorubci tam zanechali stopu ekologické hrůzy: Plastové a hliníkové odpadky, zbytky benzínu a oleje, stroje – a použité řetězy motorových pil. Vyhnali také papoušky, tukany a další ptactvo, které se živí květy balzových stromů - s nevratnými důsledky pro biodiverzitu a ekologickou rovnováhu regionu.

Další vážný problém dlouhodobého charakteru: Listy rotoru musí být zlikvidovány. Do roku 2023 bude jen v Evropě demontováno kolem 14 000 listů rotoru, předpovídá profesor Ramón González-Drigo, který vyučuje stavební inženýrství a stavební inženýrství na Polytechnické univerzitě v Katalánsku. Protože jsou vyrobeny z různých materiálů a lze je znovu demontovat jen s velkým úsilím, ukazuje se to jako obzvláště obtížné.
Zelené svědomí se vytrácí vůči lidem i přírodě, jakmile dojde na záchranu klimatu

Větrná energie je pro německé politiky stále v módě. Příkladem toho je první rozhodnutí zemské vlády Bádenska-Württemberska složené ze Zelených a CDU rozšířit obnovitelné energie po zemských volbách v květnu loňského roku. Poté má být ve Schwarzwaldu postaveno 1000 větrných turbín .

I zde bylo uvažováno příliš stručně: Pro každou jednotlivou větrnou turbínu - v závislosti na zdroji - je zapotřebí vymýcení 0,2 (Pro Windkraft) a 0,5 (TopAgrar) hektaru lesa. Pokud vezmete pouze střední hodnotu 0,35 hektaru, odpovídá to celkem 350 hektarům nebo 490 fotbalovým hřištím (což jsou v průměru 68 krát 105 metrů) s 1000 větrnými turbínami. V této oblasti je les jako zásobárna CO2 a vláhy nenávratně ztracen. Pokud se navíc tak velké plochy na hřebenech vykácejí a utěsní gigantickými betonovými základy, voda při vydatném dešti sestřeluje údolími a strhává vše s sebou.

To vše – spolu s dalšími vážnými problémy, jako je úhyn ptáků a zdravotní problémy místních obyvatel – ukazuje, že spoléhat se na větrnou energii není rozumná energetická politika. Jde spíše o zelenou ideologii, která – bez ohledu na cenu – musí být prosazována, aby byla navenek zachována ekologicky udržitelná etiketa. Čisté, zelené svědomí se vytrácí vůči lidem a přírodě, jakmile dojde na záchranu klimatu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 12 led 2022, 16:16

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/emi ... -se-zvysi/
Emise skleníkových plynů USA se zvýšily
Britský Guardian oznámil, že údaje ukázaly, že emise skleníkových plynů USA se v roce 2021 prudce zvýšily o 6,2 % ve srovnání s rokem 2020.

Došlo k tomu proto, že život se vrací po epidemii do normálu, ale množství emisí převýšilo míru hospodářského růstu.

Zvýšením emisí se Spojené státy odchýlily od cíle stanoveného ve smlouvě o klimatu z Paříže.

Odborníci varovali, že pokud cíl nebude realizován, celý svět bude čelit vážným dopadům.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od IgorT » 13 led 2022, 12:20

Netradične o igelitkách (9.05) a ekológii.
Hosťom Trochu inak s Adelou bol vedúci oddelenia plastov, kaučuku a vlákien v Ústave prírodných a syntetických polymérov na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Pavol Alexy.


Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4090
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Grif » 13 led 2022, 13:10

Jen bych upřesnil.Zaznělo,že první plast byl Bakelit.Není tomu tak.Prvním plastem byl Celuloid (1856).Bakelit (1907).
Dále by mě zajímalo,z čeho se vyrábí plast z obnovitelných zdrojů?To tam totiž nezaznělo.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Uživatelský avatar
vojvoda
Výkonný redaktor
Příspěvky: 653
Registrován: 02 dub 2020, 15:37

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od vojvoda » 13 led 2022, 21:06

napríklad z konope čo viem
срочно расстрелять

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 13 led 2022, 21:21

a z dechtov zo suchej destilácie dreva... :devil:

Častejšie ale z kukuričného, zemiakového či obilného škrobu - teda zo surovín, ktoré možno zožrať, alebo prepasírovať cez prasiatko, kravu alebo cez hydinu. Jedna z ďalších surovín je napríklad kazeín - a ten je vyrábaný ... z kravského mlieka.
Takže nehovoril o tom z dobrého dôvodu - ekoplasty ano, ale len miesto žranice pre ľudí...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

fletcher
Redaktor
Příspěvky: 138
Registrován: 08 úno 2017, 12:04

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od fletcher » 13 led 2022, 22:02

Grif píše:
13 led 2022, 13:10
Jen bych upřesnil.Zaznělo,že první plast byl Bakelit.Není tomu tak.Prvním plastem byl Celuloid (1856).Bakelit (1907).
Dále by mě zajímalo,z čeho se vyrábí plast z obnovitelných zdrojů?To tam totiž nezaznělo.
myslím ze Galalith bol tiež skôr ako bakelit ,1893
mimochodom vyrábal sa prave z mliečnej bielkoviny (kazeinu)

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 20 led 2022, 12:44

https://echo24.cz/a/idVEr/ucite-deti-o- ... o-prechodu
Učíte děti o klimatu málo, vzkazuje Brusel. Tlačí na výuku „ekologického přechodu“
Ačkoliv témata jako je klimatická krize a ochrana životního prostředí nejsou dnes ve školách nic, co by výuka opomíjela, podle Evropské komise (EK) to nestačí. Přišla proto s návrhem, aby se udržitelnost stala nedílnou součástí vzdělávacího systému unijních států. Podle komise je totiž vybavení dětí klimatickými znalostmi nutné pro úspěšný „ekologický přechod“. V plánu je tedy poskytnout na to státům větší objem peněz. Už loni se zvýšil také rozpočet na program Erasmus, kdy vysokoškoláci mohou nově dostávat finanční příspěvek za to, že se do země pobytu dopraví „zelenějším“ způsobem, tedy například sdílenou dopravou.

Co se týče českých škol, v rámcovém vzdělávacím programu (RVP) již téma klimatické změny zařazeno je. V rámci biologie se mají děti učit o „vlivu klimatických změn na život organismů a na člověka“, v zeměpise pak mluví o „globálních ekologických a environmentálních problémech lidstva“.

O větší prorůstání klimatické změny a zelených témat do školní výuky usilují některé neziskové organizace či někteří učitelé i v Česku. Psali jsme o tom zde. A nyní se o to snaží i EK.

„V celé Evropě se vyvíjí obrovské úsilí, pokud jde o to pomoci dětem, mládeži i dospělým, aby se dozvěděli více o změně klimatu, ztrátě biologické rozmanitosti a udržitelností a dokázali se zapojit. Naším cílem je na tyto snahy navázat a úzce spolupracovat s členskými státy, aby se téma udržitelnosti stalo nedílným prvkem systémů vzdělávání a odborné přípravy. Všichni, kdo se vzdělávají, musí již od raného věku dostat příležitost pochopit, co je nutné podniknout v zájmu udržitelnosti životního prostředí, k ochraně naší planety a naší budoucnosti,“ píše se v návrhu.

Komise tak vyzývá vyzývá státy třeba k tomu, aby všem věkovým kategoriím poskytly přístup k „inkluzivnímu vzdělávání a odborné přípravě v oblasti změny klimatu, biologické rozmanitosti a udržitelnosti“ nebo aby zavedly „učení v zájmu environmentální udržitelnosti jako prioritní prvek v politikách a programech v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s cílem toto odvětví podpořit a umožnit mu přispívat k ekologické transformaci“.

Děti by měly být podle návrhu komise vedeny k učení o udržitelnosti a klimatu „poutavým a akčními“ způsoby a úkolem je, aby pochopily provázanost ekonomických, sociálních a přírodních systémů. „Navzdory desetiletí úsilí a učení o udržitelnosti životního prostředí ještě není v EU vybudován systémový rys této politiky,“ domnívá se EK.

Návrh komise nyní projednají členské státy a poté jej schválí ministři školství zemí. „Téma klimatu a udržitelnosti je samozřejmě už nyní součástí rámcových vzdělávacích programů pro školy. Při chystané revizi tohoto materiálu budou aktuální trendy zohledněny. Ministerstvo školství se se závěry zprávy EK seznámí a bude s nimi pracovat,“ sdělila k tomu redakci Echo24 mluvčí resortu Aneta Lednová.
Gazdík: Nesmí se mluvit ideologicky

O začleňování klima témat do výuky mluvila redakce již dříve s ministrem školstvím Petrem Gazdíkem (STAN). „O tom všem by měli učitelé mluvit v různých předmětech už nyní, neideologicky, věcně, což se občas neděje. Ale je to podstatné téma diskuse v celosvětovém měřítku, neumím si představit, že by se to nějak nepromítlo do výuky a diskuse v rámci výuky. Každopádně máme RVP umožňující už dnes propojování oborů a témat,“ uvedl pro Echo24 Gazdík.

Ministerstvo životního prostředí na základě doporučení pracovní skupiny pro klimatické vzdělávání Rady vlády pro udržitelný rozvoj také loni také vydalo příručku o tom, jak o klimatu děti učit.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od IgorT » 21 led 2022, 09:03

Peru vyhlásilo stav environmentálnej núdze: Ropa tam znečistila 21 pláží

LIMA - Peru vyhlásilo vo štvrtok stav tzv. environmentálnej núdze. Stalo sa tak po tom, ako táto juhoamerická krajina oznámila, že ropnými látkami, ku ktorých úniku došlo v dôsledku vĺn cunami vyvolaných sopečnou erupciou v súostroví Tonga, bolo znečistených 21 jej pláži. Informovala o tom agentúra AP.
21-1.jpg
https://www.topky.sk/cl/11/2249299/Peru ... a-21-plazi

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 21 led 2022, 11:32

Cunami na pobreží amerického kontinentu malo výšku okolo 60 cm. https://en.mercopress.com/2022/01/17/ts ... ad-in-peru
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 22 led 2022, 13:19

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/fir ... ni-plasty/
Firmy naléhají na OSN, aby přijala závaznou smlouvu o znečištění plasty
Sedmdesát předních společností a finančních institucí vyzvalo Organizaci spojených národů (OSN), aby zahájila jednání o komplexní, právně závazné smlouvě o řešení znečištění plasty. (Foto: Flickr)

Společnosti a instituce ve společném prohlášení vydaném v pondělí vyzvaly k zahájení jednání o smlouvě na nadcházejícím shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA).

UNEA, kterou pořádá Program OSN pro životní prostředí (UNEP), sdružuje zástupce různých zúčastněných stran, aby diskutovali a dohodli se na politikách pro řešení nejnaléhavějších světových ekologických problémů.

UNEA se má konat virtuálně i osobně v keňském Nairobi od 28. února do 2. března.

Je to poprvé, co se průmysloví lídři zasazují o tak silnou politiku proti plastovému znečištění, sdělil agentuře Nová Čína v online rozhovoru Eirik Lindebjerg, manažer globální politiky pro plasty Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

„Znečištění plasty je problém, se kterým se každá země na světě skutečně snaží vypořádat, avšak většina zemí se ho snaží zvládnout sama. Smlouva by zavedla globální spolupráci a mohla by být nástrojem k vytvoření globálních pravidel,“ řekl.

WWF uvedl, že na mezinárodní společenství sílí tlak na uzavření právně závazné smlouvy.

„Znečištění plasty je jednou z nejrychleji rostoucích globálních environmentálních výzev,“ řekl Lindebjerg. „Plasty jsou všude a to začíná ovlivňovat celé ekosystémy.“

Zdůraznil důležitou roli Číny v celosvětové válce proti plastům.

„Čína již podnikla některé kroky potřebné ve své domácí politice,“ řekl Lindebjerg a poznamenal, že „(Čína) má také potenciální vedoucí roli v regionu a mezi rozvojovými zeměmi na celém světě.“

Marco Lambertini, generální ředitel WWF International, vyzval k jinému přístupu k výrobě, použití a opětovnému použití plastů.

„Už nejde o to, zda potřebujeme smlouvu o znečišťování plasty, jde spíše o to, jak tato smlouva musí vypadat, abychom se vypořádali s dnešní stále nekontrolovatelnou krizí v oblasti plastového znečištění,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

„Uchopme nyní dynamiku, kterou vidíme napříč podniky, vládami a občanskou společností, abychom vytvořili silnou a ambiciózní smlouvu v UNEA,“ řekl Lambertini.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11147
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od kenavf » 22 led 2022, 22:48

Terminátorský trik: Kapalný kov rychle mění oxid uhličitý na pevný uhlík
Vyzerá to prípiš jednoducho, že by ďaľšia snaha o dotačný podvod?
https://www.osel.cz/12138-terminatorsky ... uhlik.html
Príspevok z diskusie k tomu článku:
Co se směsí C+Ga2O3+Ga ?

Josef Hrncirik,2022-01-22 21:11:28

Terminátorský trik: Kapalný kov rychle mění oxid uhličitý na pevný uhlík. ..." Molekuly skleníkového plynu se rozpadají a vznikají vločky pevného uhlíku. Ty pak jen stačí sesbírat z hladiny kapalného kovu, pohřbít pod zem do zapomenutí anebo z nich vyrobit něco užitečného. ..."
To je osvědčená 230 let stará praxe britských trestanců exportovaných do Australie. Ani při waterboardingu horkým Ga nepřiznají, že odpadní CO2 musí být suchý a bez O2 a že ev. vyredukovaný uhlík je silně znečistěn oxidem Ga2O3 a nezreagovaným Ga. Cca 150 g Ga za cca 1000 Kč vyredukovalo jen 3,6 mg uhlíku za hodinu. Z černé kaše na hladině rozbouřených Ga trhů by měli oddělit nezreagované Ga a vracet ho do reakce. To nemusí být jednoduché a účinné. Reakcí vzniklý oxid snadno rozpustí v kyselině či hydroxidu a elektrolýzou regenerují Ga. Na vytažení O2 z oxidu Ga je zapotřebí minimálně 2x víc energie než by bylo možno získat spálením uvolněného uhlíku. Pokud s oxidem rozpustí stejně přichyceného těžko oddělitelného Ga, energetická účinnost redukce C z CO2 bude jen cca 25%.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 23 led 2022, 00:39

Ono je to ešte lepšie - tá zliatina je Eutectic Gallium-Indium (http://soft-matter.seas.harvard.edu/ind ... emperature)

indium - $3950.00 za oz (trojsku uncu - 0.03215075kg) = $122 858,7 za kg
Galium - $358 za kg

celá veda:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epd ... .202105789
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5554
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Kalinac » 23 led 2022, 09:51

A co takhle rozjet výrobu Uhlíkových Bitcoinů :lol:
Z toho by se i Globální oteplení rozrhalo strachy na Mírné teploučko :smich:
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 28 led 2022, 17:16

miliardy vyhodené do luftu...
https://roklen24.cz/desitky-miliard-na- ... ktivnejsi/
Desítky miliard na ochranu klimatu, které často končí tam, kde nejsou nejefektivnější
Investice do technologických inovací směřujících k ochraně klimatu v loňském roce trojnásobně vzrostly. Často však nemíří tím nejpotřebnějším směrem, nejvíce problematické oblasti získaly jen čtvrtinu z celkově investované částky, vyplývá z aktuálního reportu PwC State of Climate Tech 2021. Nyní investice míří hlavně do dopravy, pozornost si ale zaslouží i solární a větrná energie, zelený vodík nebo omezení plýtvání potravinami.

Privátní investoři a fondy investovali za 12 měsíců zahrnujících 2. pololetí 2020 a 1. pololetí 2021 celkem 87,5 miliardy dolarů (téměř dva biliony korun) do technologií směřujících ke zmírnění změny klimatu. Oproti předchozím 12 měsícům to představuje trojnásobný růst. Investice přitom zrychlily především v loňském roce, více jak dvě třetiny z uvedeného objemu připadají na 1. pololetí 2021. Z každého proinvestovaného “venture-kapitálového” dolaru tak nyní 14 centů směřuje právě do klima technologií.
Obrázek

Podle aktuálního reportu PwC State of Climate Tech 2021 je ale dlouhodobě ne zcela vyhovující směr investic, protože ty nejsou využity tam, kde přispějí k nejefektivnějšímu snížení emisí. Do top pěti nejúčinnějších technologických oblastí, které mají potenciál snížit globální emise o 81 %, směřovalo pouze 25 % investic mezi lety 2013 a prvním pololetím 2021. Konkrétně se jedná o solární a větrnou energetiku, produkci zeleného vodíku, prevence před plýtvání jídlem a alternativní (nízkoemisní) potraviny.

Naopak “přeinvestováno” vzhledem k poměrně nízkému potenciálu redukce skleníkových plynů je v oblasti osobních a lehkých užitkových elektromobilů, které na sebe natáhly 60 % investic v daném období, ačkoli mají potenciál odstranit z atmosféry jen 3 % emisí skleníkových plynů.

„Pokud chceme být uhlíkově neutrální do roku 2050, tak potřebujeme do 10 let snížit emise na polovinu. Abychom celosvětově tohoto cíle dosáhli, musíme inovovat. Dobrou zprávou je, že si to uvědomují i investoři. Ale zároveň je jasně vidět, že rozmístění investic může být daleko smysluplnější a efektivnější, tak, aby byly využity tam, kde je největší potenciál ke snížení emisí,“ uvedl partner PwC Jan Brázda. Je tak podle něj otázkou, jestli jsou tyto sektory pro investory neatraktivní nebo se o problémech jen dostatečně nemluví.

Téma je přitom silnější pro stále větší skupinu investorů. Jen v prvním pololetí loňského roku se počet investorů v tomto směru téměř zdvojnásobil a průměrná výše jedné transakce se téměř zečtyřnásobila na 96 milionů dolarů. Opět ale platí, že nejvíce investic (téměř dvě třetiny z celkového objemu) přitom míří do dopravy, a to především v souvislosti s rozvojem elektrických aut nebo tzv. mikromobility.

„Postup investorů je logický, své peníze směřují tam, kde cítí nejvyšší návratnost. Tedy do již relativně dospělých a v praxi užívaných technologií, jako jsou právě elektromobily. Země potřebuje, aby podobná, ne-li silnější podpora, mířila i do transformace energetiky, například prostřednictvím využití zeleného vodíku, malé modulární reaktory nebo technologie carbon capture. Jen tak dokážeme splnit závazek snížení globálního oteplování planety,“ dodal Jan Brázda.

Např. celosvětová poptávka po vodíku bude v nejbližších letech postupně a stabilně růst. Po roce 2030 pak dojde k prudkému zvýšení poptávky. Náklady na získávání vodíku ekologickou cestou by přitom do roku 2030 měly klesnout o polovinu a v poklesu budou pokračovat i nadále. Vodík bude přitom získávat stále větší uplatnění nejen v energetice a dopravě, ale i v dalších odvětvích, jako je stavebnictví.

Nejvíce investic do technologií ochraňujících klima míří v současné době z USA, jejichž investoři stojí zhruba za dvěma třetinami celosvětových investic (56 miliard dolarů). Evropa následuje s velkým odstupem a 18 miliardami mířícími především do dopravních témat, čínští investoři investovali e stejném období zhruba 9 miliard.

Od roku 2013 do této oblasti zamířily investice v celkovém objemu 222 miliard dolarů, každým rokem se přitom částka rychle zvyšuje. Investoři zároveň jasně deklarují, že tlak na udržitelné podnikání dále rychle roste i z jejich strany. Téměř polovina z nich jasně potvrzuje, že nebude investovat do firem, které nepodnikají dostatečné kroky v environmentální a sociální udržitelnosti (ESG). Pro čtyři z pěti investorů je pak přístup firem v oblasti ESG jedním z rozhodujících faktorů při rozhodování o investicích.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od petrp » 02 úno 2022, 08:41

Peklo zvýšilo rychlost. Psi a kočky nemají žrát maso
Výroba masové potravy pro psy a kočky prý ničí snahu o nulové emise oxidu uhličitého. Takže se vážně zkoumá, zda by se tahle zvířata nemohla stát vegetariány. Potřebujete ještě nějaký další důkaz o zvrácenosti zelené ideologie?
https://kesnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=782458
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 03 úno 2022, 17:53

https://cz.sputniknews.com/20220203/kon ... 54072.html
Praha šla na kompromis. Česko podepsalo s Polskem dohodu o dolu Turów
Premiéři Česka a Polska podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów, oznámil premiér Petr Fiala. Polsko se v dohodě zavázalo k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z ČR, ochranného valu a dalším opatřením.
Polská tisková agentura PAP dříve uvedla, že polská vláda ve středu večer schválila dohodu polských a českých vyjednávačů ohledně dolu Turów. Jak poté potvrdil mluvčí české vlády Václav Šmolka, návrh smlouvy schválila ve středu v utajovaném režimu i česká vláda.
Polský premiér Mateusz Morawiecki a český předseda vlády Petr Fiala (ODS) se pak dnes sešli v Kramářově vile, aby společně podepsali dohodu o podmínkách těžby v hnědouhelném dolu Turów, o který vedly oba státy dlouhodobý spor.
Polsko se v dohodě zavázalo mj. k dostavbě podzemní stěny za účelem zabránění odtoku podzemních vod z ČR a k vybudování nadzemního valu pro ochranu před prachem a hlukem, řekl Fiala. Polsko má také podle dohody zlepšovat ovzduší v okolí dolu a monitorovat do konče těžby kvalitu ovzduší. Mimo to má být zřízen fond pro regionální financování projektů na ochranu životního prostředí.
„Máme za sebou dlouhá jednání s jediným cílem – zajistit dohodu. Myslím si, že je to velký úspěch, podařilo se nám odvalit balvan, který dlouhá léta zatěžoval česko-polské vztahy,“ uvedl Fiala na společné tiskové konferenci premiérů. Jednání byla podle něj velmi tvrdá a dlouhá, přináší ale výhody hlavně pro obyvatele příhraničních oblastí.
Česko má od Polska dostat 45 milionů eur za škody způsobené těžbou. Původně Praha požadovala 50 milionů eur, Polsko nabízelo 40 milionů.
Česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková dříve uvedla, že pokud se strany domluví na podmínkách smlouvy, která určuje kompenzace škod pro českou stranu, Česko stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Spory Česka a Polska ohledně Turówu
Důl Turów zásobuje uhlím elektrárny, která je v Polsku důležitým producentem elektrické energie. Lidé v českém pohraničí však několik let bojují proti jeho rozšíření, jsou také znepokojeni hlukem, prachem a bojí se ztráty zdrojů pitné vody.
Koncem února Česko u soudu EU zažalovalo Polsko a obvinilo ho z toho, že kvůli rozšíření hnědouhelného lomu se v pohraničních oblastech České republiky prudce snížila hladina podzemních vod. 21. května soud EU vyhověl žádosti ČR a Polsko zavázal, aby neodkladně zastavilo těžbu v dolu Turów v Bogatyni (Dolnoslezské vojvodství), dokud nebude tato otázka v podstatě vyřešena. Polsko odmítlo toto soudní rozhodnutí plnit a prohlásilo, že je nepřípustným zasahováním do zajištění bezpečnosti země.
Evropský soud v Lucembursku se 20. září usnesl, že Polsko musí platit Evropské unii 500 tisíc eur za každý den porušení rozhodnutí soudu EU o zastavení těžby uhlí v dolu Turów. S hnědouhelným lomem Turów je spojeno 4 až 7 procent výroby elektrické energie v Polsku. Zavření dolu by znamenalo propuštění pěti tisíc zaměstnanců a způsobilo by polské ekonomice škody v částce 13,5 miliardy zlotých (téměř 73 miliard Kč).
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět